Boer Van Langenhove heeft België s mooiste trekpaarden Stad Sint-Niklaas verwerft volkskunstarchief Edgard Wauters Oude garde van Pallieter aan aflossing toe jr. 24 - 23.4.1982 - De Voorpost Bea van 't Langhof met Guido en Eddy Van Langenhove, In alle takken van de nijverheid en de landbouw worden uitvindingen gedaan om met technische snufjes het werk efficiënter te doen verlopen. Terwijl souvenir- en ge- s^henkwinkels volop in de retro-mode zitten. Ook in de landbouw heeft de evolutie haar sporen nagelaten: verkavelingen, mechanisatie, interkommunales, eeg-prijzen. Het had een inkrimping van het landbouwersbestand en soms de ravage van het milieu tot gevolg. Oude ambachten worden tijdens streekwandelingen en -feesten opnieuw ter expositie bedreven. En met weemoed denken ook velen terug aan het beeld van de maaiende, ploegende boer. Zoals Joris Declerck dichtte en Willem Vermandere zingt: «m'm mensch'n van te lande, hoe geren zie'k julder goan, mè ploeg en peerd». Te Denderbelle, op de Dries woont de familie Van Langenhove. Reeds een aantal jaar kapen ze met hun paarden van het «Belgisch trekpaard Brabander» mooie prijzen weg. De liefde voor het paard is bij hen geen Ijdel begrip. Nog steeds bewerken ze met hun dieren de grond. De zoon Eddy toont my fier enkele kleurfoto's met de paarden aan het werk. jaar geleden een kam pioenschap in Deinze. Vóór twee jaar op de Stockmanshoeve te Sijsele op het internationaal kam pioenschap voor het Bra bants trekpaard haalden ze drie eerste prijzen weg met drie deelnemende paarden. Bij de merries van 18 maanden (grote maten) met Heddie van Hofstade. Bij de merries van 2 jaar (grote maten) met Bea Van Langhof. Bij de merries van 3 jaar in een kamp België, Holland, Frankrijk, de eerste prijs met Suzy van 't Noordhof. Toen ver kochten ze een paard. Voor twee jaar op het na tionaal kampioenschap te Brussel en dit jaar, op het 87", haalden ze de eerste prijs, telkens met dezelfde merrie. Belang Het feit alleen dat ge met uw paarden tot op natio^ naai niveau geraakt, bete kent heel wat. Daarvoor moet je al heel goede paar den hebben. Eerst gebeurt er immers een soort schif ting: een staatsprijskamp. Voor ons is dat Aalst. Wie voor het gewest de beste punten haalt, mag naar Brussel. Daar wordt eerst Ras Belgisch trekpaard Kent twee soorten, waar onder hoofdzakelijk het Brabants en het Ardeens, dat kleiner is en minder zwaar dan het Brabants. Al vermindert het gebruik van dit ras in de landbouw, toch zijn er nog fokkers die zich op de teelt toeleggen, puur als hobby, voor het behoud en de veredeling van het ras. Vanuit het buitenland: vooral Nederland, Frank rijk en Amerika bestaat een grote belangstelling. Daar gebruikt men de paarden soms voor de show, of om de vleespro- duktie op te voeren. Bij Arthur Van Langenhove is het echter geen hobby, of beter niet alleen een hob by. Hij werkt in zijn bedrijf met vier paarden. Hoe komt men ertoe nog met het trekpaard te werken? «Dat is een ingeborenheid, een liefde voor het dier. Met een traktor werkt ge vlugger. Een paard moet rusten, vraagt zorg. Finan cieel is een paard voordeli ger. Ik ben niet tegen de vooruitgang. Integendeel, ge moet ermee mee. Wij hebben thuis altijd goede paarden gehad. Slechts na mijn huwelijk ben ik begin nen paarden kweken. Toen kwamen ook de ge ruchten dat hier achter on ze boerderij de All zou doorgetrokken worden. Daardoor zou ik een heel stuk landbouwgrond verlo ren hebben. Bovendien was ik er niet zeker van of één van mijn kinderen het bedrijf zou voortzetten. Deze vier zaken hebben mij ertoe aangezet paarden in mijn bedrijf te blijven gebruiken». Pryzen Toen wonnen ze een paar nog een voorselectie door gevoerd. En tot daar gera ken is al een hele prestatie voor een fokker. We heb ben ook al eens provinciaal kampioen gehad. Zes grote prijzen dat is heel uitzon derlijk. Het is dan ook met recht en reden, dat deze prestaties eens in het licht gezet worden. Voorbereiding Het is gebruikelijk dat de staart van het trekpaard kort is: zo komt de staart niet in de leidsels. En dan is ook het toilet van het paard zeer belangrijk. Er wordt Edgard Wauters, een pionier van de volkskunstherleving in Vlaanderen, heeft in zijn leven een omvangrijk archief opge bouwd omtrent hetgeen hem interesseert en bezielt: het Vlaamse volksleven, in al zijn facetten. Hij werd geboren op 1 april 1910 in Halle (Bra bant) en interesseerde zich reeds van jongs af aan in de volksmuziek. In zijn athe- neumtijd was hij medeop richter van de Vlaamse stu diegroep Roeland, die een grote rol zou spelen in het Algemeen Vlaams Studen tenverbond. Hij leerde volksdansen en liederen, sa leidde het studentenor kest (1925-28). In Halle stichtte hij het Dubbel Mannenkwartet Peter Be- noit, dat internationale koorwedstrijden won en vaak optrad voor het N.I.R. De opkomst van de radio heeft veel goed ge daan aan de heropleving van de volkskunst. In Brussel behaalde hij het diploma burgerlijk mijningenieur, maar hij hield zich ook intens bezig met zijn grote passie. Er ontstond een eerste Vlaam se jeugdherberg, er werd een zanggroep (Morgen dauw) opgericht, en er werd opgetreden in zalen en op pleinen, waar de mensen uitgenodigd wer den mee te zingen en te dansen. _-In de koninklijke biblio theek doorsnuffelde hij alle volksliederen-verzamelin gen en haalde eruit wat interessant leek. In de buurlanden werden kon takten gelegd met de au teurs van volksliederen- bundels. In 1933 verschijnt dan de eerste uitgave van de Goudgele Garve, een lie derenbundel voor de jeugd. Via dit boekje werd gans Vlaanderen gemobili seerd voor het volkslied, en tot in 1945 kende het zes aangevulde uitgaven. Van af '35 tot '45 werkte Wau ters in het Vlaams Instituut voor Volkskunst. Vanuit deze organisatie is de volkskunst (niet te verwar ren met oppervlakkig folklorisme) uitgezwermd over het ganse land. Boe ren- en arbeidersjeugd, padvinders, onderwijzend personeel, enz. werden door het Vivo geïnspireerd en droegen de boodschap uit. Momenteel is Edgard Wauters, wie men zijn leef- tijd niet kan aanzien, ere voorzitter van de volks kunstgroep Boerke Naas van Sint-Niklaas en mede werker aan het Vlaams dansarchief. Misschien méér dan wie ook in Vlaan deren is hij op de hoogte van het reilen en zeilen van de volkskunst en de evolu tie ervan in Vlaanderen. Wauters zelf wees er bij een perskonferentie op het stadhuis in Sint-Niklaas, in aanwezigheid van schepen van kuituur Th. Heynde- rickx, op dat men zich van daag nog moeilijk kan voorstellen welke lange weg de pioniers van de volkskunst hebben afge legd. Deze kunstvorm heeft zeker in hoge mate bijgedragen tot de ont voogding van het Vlaamse land. Sinds 1975 is de heer veel werk gemaakt van het versieren van de dieren. Het vlechten van de manen met dikke gekleurde brei- wol is een kunst op zich zelf. Men maakt twee lange vlechten, die op het einde met raffia in elkaar ge vlochten worden. Veel zorg draagt men ook voor de zware beharing achteraan de poten. Waar andere paarden, die in de stal te gen de muren of met hun poten afschuren, draagt men er bij het trekpaard zorg voor dat deze haren zo lang mogelijk zijn en zo weelderig mogelijk groei en. Eén dag voor de wed strijd 'leemt' men ze om ze in een bepaalde richting liefst zeer wijd uiteen te doen staan. Elk paard krijgt een speciale breidel en een band. Ook de hoe ven vereisen speciale zorg. Ze worden afgekapt om de stand van het paard te ver beteren. Qua kleur is er naar het schijnt de licht bruine bruinschimmel in de mode, alhoewel de kleur in feite niet zo belangrijk is en geen rol speelt bij de beoordeling. Proef Wat telt dan wel? De kor- rekte stevige benen, de achterhand, die niet te wijd mag staan. Het dier mag ook niet te zwaar zijn. Een goed paard heeft boven dien een trotse houding (hoofd) en energieke bewe gingen, gespierde schou ders en achterhand, een iets afhangend kruis en een duidelijke naar voor ko mende schoft. Verder moet elk paard stappen en dra ven. Drie juryleden geven op alle voorgaand opge somde kenmerken, punten (op een totaal van 30). Hun verschillende punten wor den samengeteld en ge deeld. Het hoogste aantal punten wint. Deze jury's bestaan meestal uit de bes te kwekers van ons land. Namen De LRV heeft erop aange drongen de namen van de paarden volgens eigen taal gebruik te kiezen. Zo laat men het oude patrimonium toch nog ergens voortle ven. Ook Arthur Van Lan genhove eerbiedigt dat. Zijn eerste belangrijk paard was: «Bella van Langhof», moeder van «Bea van Langhof» (eerste prijs in Sijsele) en verkocht in Nederland. Zijn andere paarden zijn Heddie van Hofstade en Suzy van 't Noordhof (tweemaal natio naal kampioen). Deze laat ste merrie is nu drachtig. Vol spanning kijkt de fami lie uit naar de geboorte van het veulen, die nakend is. Ze wisselen elkaar 's nachts af bij de tracht. Want de bevalling van een paard is een heel sekure zaak. Ze moet vlug en gekontroleerd gebeuren, of het veulen wordt dood geboren, om dat de merrie te krachtig duwt. Toekomst Omwille van hun paarden hebben de Van Langenho- ves meer werk, langere da gen. Maar toch hebben ze er dat voor over. Raakt het werk te ver achter, omwille van het weer of de zorg voor de paarden, dan laten ze een traktor een stuk land omrijden. Natte grond ploegen is zwaar labeur voor paarden. Andere wer ken worden al vanzelf me chanisch gedaan: pikdorsen bv. Maar ge voelt hoe meer waar. Ook die evolu tie maakt het moeilijk». Het Brabants Trekpaard We gaan nog even in de stal tot bij Suzy, een pracht van een paard. Eddy Van Lan genhove, die misschien toch het paardenfokken en de boerderij zal verder doen, geeft uitleg over het opsmukken van het paard, het opvlechten, het kam men en borstelen. Hij klopt Suzy gemoedelijk op de schoft. Ook hij waakt 's nachts. Hij betreurt het dat zovele Brabantse trekpaar den naar Holland gaan. Ze betalen goed, dat wel. Maar nu zijn er nog slechts ongeveer vier heel goede dekhengsten in België. «Is kampioenschap». «MeeiJI doen we niet», vult de hr.II Van Langenhove aan. «Het is immers belangrijk kapiJI taal waar je mee ron-jl drijdt». Als de anderelf zoon, Guido, ook thui komt, wordt er natuurlijld gepraat over paarden. Vechten Wanneer ik wegrijd, dei ik eraan dat de hr. Vj Langenhove zei dat de boei in de toekomst moet vech ten. Ja, vechten voor het' behoud van de landbouw-] grond. Maar ook wij, ge wone burgers, hebben eei taak. We zijn de boeren meer waardering verschul digd, meer eerbied voor hun werk. Zo zullen wij lub Susy van 't Langhof hecht de familie met de paarden verbonden is. Als ik vraag: «Hoe ziet de toe komst eruit?» antwoordt de hr. Van Langenhove: «Niet rooskleurig. Maar zelfs als ik in de toekomst moet mechaniseren, dan nog blijf ik paarden houden. We hebben er nu vier. Wie boer blijft, zal moeten vechten. Er zijn verschil lende moeilijkheden: als jonge landbouwer vindt ge moeilijk een vrouw, die nog meewerkt op het be drijf. Als de vrouw niet meewerkt, zoals voor zelf standigen trouwens, kunt ge het niet houden. Alleen houdt ge het niet vol. Ge moet immers niet zeggen: met 8 u. werken heb ik genoeg. Voor een boer zijn de dagen langer. Een ander probleem is de prijsaanpas sing in het kader van de EEG. Alles is nu te duur geworden, terwijl onze prijzen in verhouding niet gestegen zijn. Vroeger kochten wij een kg voeder- meel voor de prijs van een liter melk. Nu is dat niet er gevaar voor inteelt?» vraag ik. «Op de lange duur misschien wel. In alle geval, als wij opnieuw moe ten hengsten kopen in Ne derland, zullen we ze duur betalen. Want de Hollan ders vragen zeer hoge prij zen. Maar paarden houden als liefhebberij vermindert sterk in België. Het is duur geworden. Eddy is er ook altijd bij op het nationaal kampioenschap. Hij helpt bij de verzorging van de prijspaarden. «Ik ben de enige jonge daar. Dat is toch spijtig. Zo is er geen opvolging». Je ziet dat hij voor het Belgisch trek paard gewonnen is. Hij leeft ermee. Hij is er en thousiast over, eenvoudig als zijn vader, maar toch met ingehouden fierheid en terecht. «Onze volgende prijskampen zijn op 3 mei te Vilvoorde en de eerste zondag van juli, Sijsele. Dan doen we gewoonlijk ook mee in St.-Jans Molen beek en aan de staats prijskamp te Aalst als voor bereiding op het nationaal hen aanmoedigen om onze nationale teelten hoog te houden; ik denk niet alleen aan trekpaarden, ik denk ook bv. aan hoogstamfruit- kultuur, waar ons land in de 19* eeuw toonaange vend voor was. Ook dit is een onderdeel van ons pa trimonium. Het heeft geen zin enerzijds het beeld van de ploegende boer te be wonderen en anderzijds de grond over zijn hoofd heen te versjacheren. We kun nen fier zijn op onze land bouw, onze boeren. We mogen niet alleen bij de romantiek van de zaaiende, ploegende boer stilstaan, we moeten hen actief steu nen met waardering en ver dediging van hun bestaans recht. Ik denk ook dat de boeren zelf te weinig aan bod komen, te weinig blok vormen. Ik zou zeggen: er zijn kommunikatiestoornis- sen. Ik ben blij kennis ge maakt te hebben. Ons volk heeft nog vele waarden, waarvoor het kan vechten, waar het groot in kan zijn. (Lea Vg) Drie VIVO-pioniers: dr. Eugeen en dr. Dis Verstraete en ir. Edgard Wauters. In de loop van haar bestaan, en dat is nu toch al meer dan tien jaar, heeft het jeugdhuis Pallieter van Hofstade hoogten en laagten gekend. Telkens als de toekomstvoor- uitzichten minder rooskleurig waren is men er dank zy een of ander initiatief terug bovenop gekomen en het deceniumfeest werd zelfs genoteerd als een van de hoogte punten. Wauters doende een on derdak te vinden voor zijn omvangrijk archief, en ook voor dat van Vivo dat on der zijn hoede was geble ven. Het ministerie van Ne derlandse kuituur stelde echter niet voldoende be lang in dit archief, zodat Wauters verder bleef zoeken. Rond 1950 had hij al een deel van zijn dokumentatie geschonken aan de groep Boerke Naas uit Sint-Ni klaas. Sinds '77 werd heel deze volkskunstbibliotheek onder het beheer gesteld van de stedelijke openbare bibliotheek. Tenslotte werd besloten, het volledi ge archief van Wauters ook aan de stad Sint-Niklaas te schenken, en dat is nu dus gebeurd. Als alle gegevens zullen gekatalogeerd zijn, zal de volkskunstbibliotheek voor alle belangstellenden open staan. De h. Wauters houdt eraan, enkele vrien den van vroeger te danken voor hun hulp door de ja ren heen: Fred Engelen, Huig Hofman en de on langs overleden Eugeen Verstraete. Deze interessante biblio theek zou nooit in het bezit van de stad Sint-Niklaas ge komen zijn zonder de inzet van Nest Van Eynde, leider en bezieler van Boerke Naas. Hij wou graag een paar persoonlijke beden kingen kwijt op de pers konferentie. Volgens Nest is de volkskunst de kunst van ons leven van vandaag, samen met de mooie tradi ties van vroeger. Zonder Vivo had hij Boerke Naas nooit kunnen stichten, en hij is dus ook veel dank verschuldigd aan Edgard Wauters en zijn medewer kers van toen. Gedurende meer dan veertig jaar heeft Nest ge werkt om Boerke Naas te maken tot wat het nu is. Met een beetje meer in spanning had Sint-Niklaas de eerste stad kunnen wor den op het gebied van ven- delzwaaien. Momenteel zoeken Nest en zijn mede werkers een mogelijkheid om over de volkskunst en het vendelzwaaien enkele Hoewel de aktiviteiten in de Zijpstraat niet stilliggen, toch zal er binnen afzienbare tijd een oplossing dienen gezocht te worden voor het probleem van de aflossing van de wacht. Om te weten hoe de zaken er precies voor staan werd con tact opgenomen met een van de verantwoordelijken die de gang van zaken in Pallieter sedert jaren van nabij volgt. De kwestie die aandacht ver dient is de opvolging van de «oudere» generatie die mo menteel de touwtjes in handen heeft door een jongere ploeg. Diegenen die voor het ogen blik instaan voor de goede gang van zaken zien het niet helemaal meer zitten. Ze kun nen zichzelf niet meer be schouwen als behorende tot de tienerjeugd tot dewelke Pallie ter zich in de eerste plaats richt zodat ze beginnen uit te kijken naar het moment waarop ze een stap achteruit kunnen zet ten. De verantwoordelijken kunnen niet anders dan vast stellen dat de jeugd vandaag de dag niet gemakkelijk meer warm te maken is voor om het even welk idee. Sommigen stellen zich dan ook de vraag of het nog verder de moeite loont zich te blijven inzetten voor een leeftijdscategorie waartoe men zelf niet meer behoort en die uiteraard een andere belangstellingssfeer heeft. Dit is niet de menig van een enkeling maar van een groep die tot op zekere hoogte vergroeid is met Pallieter zodat het pijn zou doen alles even tueel te zien teloor gaan. Om de taak van de leiding over te nemen staan de kandidaten niet echt te dringen. Wel wer den de namen genoemd van een paar jonge mensen die mogelijk in aanmerking zou den kunnen komen, maar hun aantal is voorlopig niet groot genoeg om de continuïteit van de werking in het jeugdhuis volledig te kunnen waar- postzegels te laten uit geven. Na de oproep tot begrip van Nest Van Eynde voeg de de schepen van kuituur eraan toe dat de handwer- kateliers die sinds een zes tal jaar in Sint-Niklaas be staan enorm veel respons krijgen vanuit het publiek. Met de belofte van de stad, om het volkskunstig dokumentatie- en archief-» centrum zo vlug mogelijk en zo goed mogelijk in orde te brengen, werd deze pers konferentie gesloten. Els DUCHESNE borgen. Meningen. Om aan het pro bleem een oplossing te geven zijn er twee meningen, elk met voor- en nadelen. Een eerste voorstel bestaat er in dat voor een periode van een jaar een kernploeg van een viertal per sonen wordt aangezocht, elk met een eigen specifieke taak. De vier zouden dan zelf eigen medewerkers kunnen uitkie zen om onderdelen van hun verantwoordelijkheid aan te delegeren. Op die manier zou het mogelijk zijn de zin voor verantwoordelijkheid aan te scherpen, dat na afloop van die tijdspanne de inzet verzekerd is van een honderdtal jonge mensen. Nadien zou het voor de «oude» garde mogelijk moeten zijn zich terug te trek ken in de overtuiging dat hun taak naar behoren verder zal worden gezet. Het nadeel van een dergelijke aan pak is er evenwel in gelegen dat men bijna noodgedwongen gebruik moet maken van een zachte drang hetgeen in feite niet de voorkeur verdient. Daarbij komt dan nog dat in geval de persoon aan de basis wegvalt, de ganse constructie groot ge vaar loopt om in elkaar te stuiten. Daarom wordt er door sommi gen een andere aanpak voor gesteld waarin de voorkeur zou gegeven worden aan spon tane inzet. Dat wordt wel een mooi uitgangspunt genoemd, maar rekening houdende met de ervaringen die in het verle den konden opgedaan worden, werd de vraag gesteld of dat niet een werkeliikheidsvreem- de basis is. Alle aktiviteiten zouden in deze veronderstel ling hun uitgangspunt vinden in een soort jongerenraad waar in discussie en gezamelijk overleg kan worden beraad slaagd over de verschillende ideeën en omtrent de uiteinde lijke praktische uitvoering die er noodzakelijkerwijze moet op volgen. Hetgeen de jeugd boven alles aanspreekt zou dan in eerste instantie aan bod kunnen komen. Wellicht mag dan de hoop worden gekoes terd dat de inzet bij een derge lijke aanpak geen problemen meer zal stellen. Wanneer diegenen die nu het roer in handen hebben wat meer afstand namen, dan zou zulks toelaten in alle duidelijk heid vast te stellen op de huidi ge jeugd in staat is haar verant woordelijkheid met betrekking tot Pallieter op te nemen of dat, in tegendeel, het jeugd huis binnen de kortste tijd ver- wardt tot een club zonder bete kenis en zonder inhoud. Het spreekt vanzelf dat de huidige leiding niet hoopt dat het tot een dergelijk verval zou ko men, want daarvoor heeft zij zelf teveel bijgedragen tot het opbouwend werk dat geduren- fc de jaren werd verricht. m Maar hoe dan ook, zo besloot de woordvoerder, de jeugd van Hofstade zal haar verant woordelijkheid niet blijvend kunnen ontlopen als ze in de toekomst nog een thuishaven zal willen vinden in Pallieter, fepi A.D.B.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24