Gemeenten moeten tering naar de nering zetten ijfendertigjarig beslaan an N.C.M.V. Lokeren N.C.M.V. Haaltert organiseert negende handelsbeurs De vanzelfsprekende verjonging bij de Lokerse SP Ambtenaren gaan soms boekje te buiten Slf ^gêi^Snen Parachutist uit Grembergen verongelukt Drie maanden met uitstel voor sigarettendief De Voorpost - 23.4.1982 - 3 uitgaven als de inkomsten betreft. Dan zou men een eenvoudig rekensommetje moeten maken en zien wat haalbaar is. Is de balans negatief, dan is er maar één ekl De gemeenten hebben het met de dag lastiger om de financiële eindjes aan elkaar te (vernu^eren van toela- knopen en worden bovendien bestendig in de wielen gereden door de hogere overheid, ®en' a're/ninen van lenin- terwijl anderzijds de ambtenarij meer dan eens door een soort machtswellust gedreven ®.en' verhogen van belas- initiatieven keldert. Dat waren de voornaamste besluiten uit een diskussie die in |jnSen.Alleen wanneer o£p Trefpunt te Dendennonde was georganizeerd door de Bond voor gemeenteraadsleden, saldo positief is kan schepenen en burgemeesters en waaraan vertegenwoordigers (meestal een burgemeester men 21 nieuwe invester en een schepen) van Dendermonde, Buggenhout, Berlare, Laarne, Waasmunster, ia8en veroorloven. Ten- Sig Lebbeke en Hamme deelnamen. Het was het tweede luik in een reeks gesprekken rond de s e moet men klare taa' "D gemeentefinancies. spreken tegenover de kie zers. Zij moeten weten Burgemeester Van San- Van de eerste minister biezonder zwaar en worden waar het over gaat, zij j v' de van Berlare, die deze kreeg men de reaktie dat de taken die aan de ge- moeten inspraak krijgen. Jt_* Bond in de regio Dender- de brief werd doorgespeeld meenten worden opge- Er moet hen gezegd wor- en nonde presideert en hem naar de voorzitter van de drongen steeds zwaarder, den: als we iets willen, dan li vertegenwoordigt op natio- Vlaamse deelregering die Dat brengt met zich dat er zullen we daar allemaal \th naai vlak, verontschuldigde op zijn beurt meldde dat ook meer personeel moet moeten toe bijdragen. Hoe in de eerste plaats de spre- men zich ernstig over het komen. Dan zijn er nog de men het ook keert en kers die om uiteenlopende probleem bezint. Maar investeringen in buitenge- draait, zo besloot Mare De ;ho redenen op deze zonnige daarmee is voorlopig de wone dienst (leningen met Wolf, van de politici wordt £ro avond afwezig waren en kous af. grote intresten en hoge af- verwacht dat ze de moed stelde voor dat men er on- lossingen). Men zou de opbrengen te snoeien, der elkaar een gezellig e e oorzaken moed moeten hebben hier- Daarna kon het gesprek maar desalniettemin ern- Om de diskussie in te in te snoeien. Tevens wees beginnen, gesprek zou van ma- leiden had men in extremis hij op het feit dat in vele Dat gebeurde nadat een beroep gedaan op gemeenten de begroting Landelijke gemeenten hij nog even de rol en de Mare De Wolf, gemeen- veeleer een raming (een benadeeld opdracht van de vereniging teontvanger van Lebbeke, overtrokken raming) is en Burgemeester De van de mandatarissen had die het probleem van de niet aan de realiteit beant- Landtsheer van Buggen- geschetst en gewezen had financiële moeilijkheden woordt. Tenslotte is er ook hout reageerde eerst. Hij op het belang van deze ver- door en door kent. Hij stel- de staat die duidelijk aan deed dat aan de hand van tniging die een tweeledig de dat iedere gemeente in bloedarmoede lijdt en heel de begrotingscijfers van doel heeft. Het ligt immers feite een apart geval is en wat achterstand heeft inza- zijn gemeente. Men heeft in de bedoeling van deze men ze ook op die wijze ke het uitkeren van gelden een schuldenlast van vereniging aan de mandata- zou moeten benaderen, aan de gemeenten. Al deze 23.000 fir. per inwoner, al- óssen een vorming te geven Toch zijn er enkele algeme- faktoren kunnen zich in be- dus de burgemeester, die en hen op nationaal vlak te ne bemerkingen. Zonder paalde gemeentes op een- vervolgens aantoonde aan verdedigen, terwijl ander- omwegen meende hij te zelfde ogenblik manifes- de hand van duidelijke cij- njds via allerlei aktiviteiten kunnen zeggen dat het in teren. fers dat Vlaanderen duide- aan de basis nuttige wen- de toekomst op een ramp Vraag is natuurüjk of er Uïk achteruit wordt gesteld ken worden doorgespeeld, zal uitdraaien, wanneer oplossingen zijn. Inder- °P "tonaal vlak. Wallonië :n Hij bracht de motie die de men niet hoogdringend daad, aldus Mare De Wolf, Saat met het leeuwenaan- vereniging bij haar eerste gaat sleutelen aan de huidi- er zijn oplossingen. Zo zou deel |°pen> zo bewees hij ontmoeting had opgestuurd ge situatie. Er zijn verschil- de staat een financiële in- en bÜ waarschuwde dat de laar premier Martens in lende oorzaken. Onder jektie kunnen geven; maar mandatarissen moeten ei- lerinnering en zei dat die meer het feit dat alles duur- de gemeenten zouden ook sen dat het ëe,d dat °P h«n lot op dit moment weinig of der is geworden, dat de bij het opstellen van hun gemeente wordt geïnd met ïen effeht heeft gehad. In ontvangsten van de ge- begroting ernstiger tewerk 'nsPraak van hen moet >6 |die motie werd gewezen op meenten niet in verhouding moeten gaan. Men zou de worden verdeeld op een moeilijke situatie waarin zijn gestegen. Bovendien grote posten duidelijk moe- rechtvaardige manier. «We gemeenten verkeren, zijn de personeelslasten ten aflijnen, zowel wat de mogen ons niet laten Bekende CVP'ers uit onze streek kwamen zich informeren over de gemeentefinanciën. (v) doen,» zo ging hij verder. Wanneer we teveel perso neel in dienst hebben, dan moeten we dat afbouwen. We moeten spaarzaam het geld beheren, ook al heb ben we dat in het verleden steeds gedaan en worden de landelijke gemeenten nu voor hun spaarzaamheid gestraft. Ook de OCMW's moeten we zelf in de hand houden, willen we tot geen misbruiken komen. Ten slotte had hij het nog over Tien jaar voorzitterschap van Maurice Hertecant Om z(jn ijfendertigjarig bestaan te vieren had het NCMV vele jaarbeurzen waaraan hij iationaal Christelijk Middenstands Verbond) van Lokeren be- geholpen heeft, en over de »ten om in alle straten en wijken van de stad een «Week van de ve'e verschillende plaatsen die Uddenstand» in te richten. Dit initiatief is een sukses geworden, men daarvoor telkens moest ingezien meer dan 150 middenstanders eraan deelnamen. De uitzoeken. Daarna kondigde genljjke viering werd ingezet roet een plechtige dankmis om 11 h. Temmerman de derde or op zondag 18 april. Ze werd opgedragen door Deken Leo sPreker aan. Het zou toch niet ebacq, die zelf al vele jaren nauwe relaties heeft met de denkbaar zijn dat onze burge- trschillende kristelijke middenstandsverenigingen. meester, die alle sociale groe pen uit de stad een warm hart Nadien had in de bovenzaal nen, met bijna terug alle vroe- toedraagt, ook zelf zijn woord- het N.C.M.W.-sckreta- gere bestuursleden. André De je niet zou placeren. En dat lat in de Kerkstraat een aka- Donder vertelde ook over de deed de burgemeester dan ook nnische zitting plaats. De al was spoedig te klein ge- orden toen de heer Temmer- an de zitting opende. Hij trwelkomde talrijke promi- m enten: deken Lebacq, burge- w eester Liebaut, schepenen ierick en Magherman, arron- ssementcel voorzitter Paul e Vidts, oud-volksvertegen- oordiger Lieven Lenaerts en srschiilende afgevaardigden in hogere middenstandsbes- iren. Een speciaal huide oord ging naar de huidige oorzitter, Maurice Hertecant, e deze funktie gedurende fin jaar bekleedt. Een dubbel ibileum dus. De sekretaris de afdeling, Theo De èyer, belichtte de doelstel- Igen van het NCMV. De wid wil iedereen, elk lid he lderen als een persoon op chzelf. Hij somde de vele tties op die op de krediet- kening van de Lokerse Mid- snstand voorkomen. De laat- de inrichting van de Mid- :nstandsweek te Lokeren is ker niet de minste. Als maat- happelijke funktie van de cmd noemt hij: de afdelingen tbouwen in dienst van allen, ok mag er geen onderdruk- ng komen van een van de (dale groepen: welke groep ook schade mag lijden, de Aderen zullen mee de gevol- 0 dragen. Terloops ver lemde de sekretaris het aan- :el dat de bond heeft in het esturen van de stad Lokeren, 1 onder meer de adviezen aor de stadskemvernieuwing, tt behoud of aanleg van groe- s zones en de tewerkstelling, ot slot gaf hij nog eens lezing w wat het programma de omende dagen zal bieden. 'an voorzitter Hertecant lemde hij vooral zijn taak als trzoener en koördinator tus- 0 de verschillende genera- Oud-sekretaris André De tonder gaf dan een historiek in de Lokerse Middenstand, to eerste stichting dateert eds van in 1922, onder voor- Iterschap van Henri De ree se. In 1934 werd nog eens ttieuw begonnen, deze keer ider voorzitterschap van aston Van der Poorten. Na oorlog, nu 35 jaar geleden, men opnieuw begonnen. l a heeft men in 1955 nog f eds eenparig ontslag geno- j en, dit naar aanleiding van oprichting van een Sarma 1 de Markt. Maar naderhand men dan toch weer begon- op onze zo goed gekende ma nier, deels luimig, maar ook deels ernstig. Zo wist hij te vertellen dat er bijna geen en kele vereniging is te Lokeren die jubileert op de juiste da tum! Ofwel bestaan ze nog maar 49 jaar, ofwel is het er al 51. Maar juist gepast is het nooit. Ook de arrondissemen- tele voorzitter, burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas, moest enkele woorden zeggen. Hij wees onder meer op de evolutie in de gedachtengang van de middenstanders. Kwam men vroeger op straat tegen de oprichting van een Sarma, dan kwamen de middenstanders van Sint-Niklaas onlangs bij hem om een dreigende sluiting van een grootwarenhuis te voorkomen. Volgens burge meester De Vidts is een stad zonder middenstand een stad zonder hart. Als laatste kwam natuurlijk ook de plaatselijke gevierde voorzitter Maurice Hertecant aan het woord. Dat was heel kort, maar daarom niet minder gemeend. Hij dankte al zijn medewerkers die deze middenstandsweek zo goed hebben doen lukken. Hij dankte ook voor het mooie geschenk en voor de bloemen die aan mevrouw Hertecant werden aangeboden. Daama werd door alle aanwezigen een heildronk uitgebracht op het verdere welslagen van het Lo kerse N.C.M.V. J.V.L. het dekreet op de bibliote- ken dat men in Buggenhout niet heeft gestemd, gewoon omdat men niet bij machte was dit dekreet uit te voe ren. Men kan gewoon het personeel dat hiervoor no dig is, betalen. In Hamme, zo zei burge meester Baert, vragen de mensen om meer diensten. Maar dat gaat niet steeds. Bovendien, wanneer er geen kredieten zijn, kan men gewoon niet werken. Hij sprak ook over enkele plannen van het gemeente bestuur die door de hogere overheid worden gekel derd. Zijn bekommernis ging uit naar de vele dos siers die in de ijskast ge stopt blijven en die wan neer ze ooit boven worden gehaald, de gemeenten flink wat meer geld kosten dan wanneer ze werden in gediend. Men zou het hele subsidiëringssysteem moe ten herdenken, zo opperde burgemeester Baert. Men zou de gemeenten eerst werken moeten laten uit voeren en die dan komen keuren en naargelang de degelijkheid en de oppor tuniteit ervan betoelagen. Het zou in elk geval een stuk vlugger gaan, aldus de Hamse burgemeester. Schepen Bertels van Waasmunster sprak duide lijke taal. De gemeenten moeten niet met zich laten sollen. «Je moet je tanden laten zien en opkomen voor je rechten». Hij pleit te voor een hard beleid en zei dat men de nodige voor zorgsmaatregelen moet ne men. «Wij hebben in onze begroting een reservefonds ingewerkt. Dat zou ieder een moeten doen. Daaruit kunnen wij putten voor en kele extra werken.» Van hem kwam ook de reaktie dat men vaak projekten moet afdwingen. «Sommi ge ambtenaren maken ge woon misbruik van hun macht» zo zei hij. Wat Dendermonde aan gaat, de stad ondergaat al de invloeden die door inlei ders De Wolf werden opge somd. Dat was de mening van oud-schepen Clement Leybaert. Hij wees erop dat er op alle gebieden enorme besparingen wer den doorgevoerd, maar dat de staat toch wel als voor naamste oorzaak kan bes tempeld worden voor de slechte financiële toestand waarin vele gemeenten le ven. Schepen Bertels van Waasmunster deed tenslot te nog zijn duit in het zak je: «Personeel is er om te werken. Het is aan ons, gemeentelijke overheid, om hen dat duidelijk te maken.» Hij voegde eraan toe dat men desnoods moet durven overgaan tot een herverdeling van de taken. Daarop werd deze bie zonder vruchtbare vergade ring besloten, met de vaste overtuiging dat dergeüjke ontmoetingen ook in de toekomst moeten blijven plaatsvinden. Hertecant fad)™ beslaa" meteen ook hel tienjarig voorzitterschap van Jong, nieuw. Doorbraak. De Lokerse socialistische formatie heeft op een paar jaar tijd een gedaanteverwisseling ondergaan. Noodgedwongen ten dele. Want de ouwe garde viel weg, door overlijden of «omstandigheden»: exit mensen als Van de Voorde en Van den Berghe, Paelinck, Boussé en Van Cotthem, en Aimé Van Lent werd Brabants vicegouvemeur. Een vanzelfsprekende verjonging eigenlijk. De gemiddelde leeftijd van de (nog onvolledige) lijst voor deoktoberse kiezing bedraagt 39 jaar. Géén razend populaire figuren, wel jonge, geëngageerde krachten: het kan een handicap vormen, in die omstandigheden te moeten optornen tegen de in brede volkslagen populaire Georges Anthuenis van de PVV, of tegen burgemeester Hilaire Liebaut van de CVP. Maar het gehalte van de kandidaten moet veel kunnen goedmaken, gelooft men. Op de 27 van de 31 in te vullen namen (Oudenbos-Nieuwpoort en Eksaarde moeten nog enkele plaatsbekleders naar voren schuiven) bespeur je 7 dames. En 2 op 3 van alle kandidaten zijn nieuwkomers. In werkgroepen wordt nu beleidsvoorbereidend werk geleverd. Want men dient zich ook bij de SP van de Durmestad als beleidspartij aan. Of men opnieuw 8 van de 31 raadszetels in de wacht zal kunnen slepen (na het falen bij de parlements verkiezingen) hangt van zoveel faktoren af dat je bezwaarlijk een voorspelling kan doen. We zien dus wel. W.V. De kandidatenlijst van de SP-Lokeren: 1. Mark De Gryze 2. Willy Van Kerckhove 3. Roger Bussens 4. Jacqueline Baetens 5. voorbehouden aan Oudenbos-Nieuwpoort 6. Omer De Clercq 7. André Van Zele 8. Paul Francis 9. Theofiel Verstraeten 10. Patrick Van Rysselberghe 11 Anita Verbeken 12. Johan De Grande 13. Philippe Veldeman 14. Arlette Van Laethem 15. Robert Van Driessche 16. Etienne Vanhille 17. voorbehouden Oudenbos-Nieuwpoort 18. Monique Rombaut 19. Guido Thienpondt 20. Jozef Mathys 21. Monique De Nul 22. Julien D'Haen 23. voorbehouden Eksaarde 24. René Vos 25. Jeanine Bellens 26. Christine Verstraeten 27. Omer Volchiet 28. voorbehouden Oudenbos- Nieuwpoort 29. Alfons Hoogewijs 30. Gabriël Ketels 31. Eddy Bocklandt seert Radio Atlantis een «vrij Vyf topdagen zullen tijdens het weekend van 1 mei de aandacht podium» en om 22 u., wordt er trekken van de bevolking rond Groot-Haaltert. Voor zover de dan tweemaal 50.000 F ge- organisatie nu al gevorderd is, staat het vast dat dit jaar het trokken, sukses nog groter wordt. Niet alleen is de exporuimte nog Aj deze attrakties kan u gratis toegenomen ook het aantal exposanten is gestegen. De verschei- bijwonen dank zij de ingangs- denheid van de artikelen Is dus een waarborg voor de grote keuze kaarten u aangeboden door die de kandidaat-koper krijgt. De indeling der standen is zo exposanten en organisatoren, geschikt dat de bezoekers kunnen wandelen en kiezen zoals in een Het wordt een handelsbeurs, echt koopcentrum. Opdat de sfeer in de tent optimaal zou zijn, is waarbij de bezoekers zich er gezorgd voor verschillende attrakties. kunnen ontspannen in de sfeervolle cafetaria, in het res- Alle bezoekers kunnen deel- derde leeftijd om 16 u. Om 21 taurant en de «wijnstube», ter- nemen aan de verschillende u. viert Ray Franky meiavond, wijl de vriendelijke dames van tombola's voor een waarde Hij wordt begeleid door een het C.M.B.V. iedereen zullen van 130.000 F in geld. Elke orgel. vergasten op koffie en gebak, avond wordt er tweemaal Op zaterdag 1 mei om 16 u. Na de handelsbeurs zijn er 5.000 F verloot onder de be- geeft het Huis Lena een grote nog gebeurtenissen in de ex- zoekers van die dag. Op de modeshow, om 20 u. komt potent. Op vrijdag 7 mei komt sluitingsavond van 3 mei wordt stuntman en boeienkoning Al- Spargo Life, een inrichting van er om 21.30 u. getrokken naar catraz en om 22 uur is er Postiljon. Op zaterdag 8 mei 100.000 F, verdeeld over de trekking van tweemaal 5.000 heeft het achtste Raöngfesti- ingangskaarten van gans de F- val plaats met Willy Sommers, beurs en de andere 50.000 F Op zondag 2 mei begint er om Paul Anderson en Roy Payne, voor de koperskaarten die te 14 u. een muzikale showna- Op zondag 9 mei heeft er bekomen zijn bij de exposan- middag met Dis en Bis Postil- vanaf 14 u. een antiek- en ten na aankoop. jon en om 22 u. wordt er weer rommelmarkt plaats voor Op vrijdag 30 april ontvangt tweemaal 5.000 F getrokken. iedereen die er wil kopen of Ray Franky de mensen van de Op maandag 3 mei organi- verkopen, (mdb) Zondag rond het middag uur sprongen vijf sport-pa- rachutisten die opgestegen waren van het Nato-vlieg- veld te Ursel voor een pre- cisie-sprong. Bij één van hen, Eddy Verhaegen wei gerde dc parachute open te gaan. De reserve valscherm kon niet meer getrokken worden en de man sloeg te pletter in de Kraailo- kerkweg te Maldegem. Hij was op slag dood. Eddy Verhaegen is 35 jaar oud en woonde op de Zeelse baan 75 te Grembergen. Het was zijn vierennêgen- tigste sprong, maar de eer ste maal dat hij met een bepaald fabrikaat van val scherm sprong. De deskun dige van het parket, die ter plaatse kwam heeft vast gesteld dat de sluiting van de parchute perfekt werkte. E.D.M. De korrektionele rechtbank van Dendermonde heeft Freddy V.B. een cafébaas uit Dendermonde tot drie maanden gevangenis met uitstel veroordeeld. Een tweede beschuldigde, Clifton D. uit Berlare kreeg twee maand. Laatstgenoemde was werkzaam in het grootwa renhuis Discount Plaza, aan de Papiermolenstraat in Dendermonde. Op een bepaalde dag «leende» hij de sleutel van het grootwa renhuis aan zijn vriend V.B. Die maakte er 's nachts gebruik van om zijn slag te slaan. Tijdens de nacht drong hij in het warenhuis binnen en haalde er een hoeveelheid sigaretten bui ten, ter waarde van 108.000 fr. Clifton D. heeft altijd blijven ontkennen dal hij een sleutel had gege ven. Freddy V.B. van zijn kant hield vol dat hij de sleutel wel had gekregen. De diefstal werd gezien door een buurvrouw die het vreemd vond een auto tij dens de nacht met gedoof de lichten te zien vertrek ken. Ze kon een beschrij ving van het voertuig ge ven. Nog diezelfde week kon de rijkswacht de dader bij de kraag vatten. Naast een gevangenisstraf met uitstel, kregen beiden van de rechtbank nog een be langrijke boete opgelegd.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3