Ruim 250 kandidaat-niet-rokers te Aalst «B.O.L.S. te Aalst» Aalsters Biblioteeknieuws Rond de viering twintig jaar Lokerse hobbyklub Stekenaars hielpen er weer bovenop radio Spoetnic Overdekte feestmarkt in Lokeren Beslissing kerncentrales uitgesteld 'nf Verbroedering van het Geheim Leger, Schuiloord «De Leeuwerik» Kunstschilder Herman Heyvaert: ongekompliceerd, ontroerend 40 - 23.4.1982 - De Voorpost Voor de derde maal organiseert schepen Antoon Blom- maert, destijds zelf een verwoed roker, een anti-rookkam- pagne, een vijfdaagse aktie in samenwerking met de Liga «Leven en Gezondheid». Twee jaar terug kende de tweede editie een werkelijk sukses en de derde uitgave die verleden maandag avond in de ruime lokalen van de stedelijke brand weer in de Vrijheidstraat van start ging is terug veel belovend. Bij de ingang een ware toe loop met liefst ruim 250 kandidaat-niet-rokers. On der hen betrekkelijk veel dames. Tieners en twens in mindere mate. Naar wat we hoorden allen gemotiveerd en vastbeslo ten een einde te maken aan hun rokerij. Onder leiding van L. Pollin en J.P. Versyck wordt op vijf achtereenvolgende avonden zowel psychologi sche als fysiologische infor matie verstrekt en een do- kumentaire film vertoond. Aansluitend bij deze anti- sigaret-kampagne gaat een tentoonstelling door in een bendenlokaal met ruime voorlichting over het kan kerprobleem, deze dan in samenwerking met het stadsbestuur en «The Wel come Foundation». Roken wordt ervaren als een onre delijke passie, een dure en ongezonde gewoonte, vol gens de wetenschap mede verantwoordelijk voor longkankers, hartaandoe- ningen en zenuwstoor nissen. Het vijf-dagen-plan, een systeem dat zijn suksessen reeds heeft bewezen, is een groepstherapie waarbij meestal 8 op 10 rokers van het roken «af zijn». Hierbij enkele gebruikte tips, ook in familieverband of met vrienden realiseer baar. Echt willen stoppen met roken en de redenen daar voor, zelf opschrijven Uw eigen rookgedrag nagaan. Is U een gezellig heids-, gewoonte-, stress- of genotsroker? Kies de ideale dag uit om met het stoppen te be ginnen. Verwijder alle rookge- rief en aanleidingen tot roken Besef vooral dat het niet makkelijk zal zijn Maak je geen zorgen over morgen. Rook van daag niet Drink fruitsap of water telkens als je trek in een sigaret hebt Heeft uw mond bewe ging nodig, gebruik dan kauwgom Drink weinig koffie maar eet veel fruit Wandel, neem een bad, oefen U Praat, bij moeilijkhe den, met uw partners Neem desnoods tablet ten met vitamine B en ver mijd suiker Voeg melkprodukten bij je menu Hamer U in het hoofd: «Ik wil ophouden met roken» Vaak en verschillende malen na mekaar diep ademhalen Rook in elk geval zelfs niet één enkele sigaret LH Heette de oudleerlingenbond van het Aalsters Atheneum Wijngaerde en lerarei vroeger «B.O.L.» en kent iedereen vanzelfsprekend de zorgden voor een passende Hollandse «Bols», te Aalst zag een nieuwe vereniging, de demonstratie «B.O.L.S.» het levenslicht. Initialen die staan voor «Bond van Oud-Leerlingen en -Studenten» van het H.R.I.T.O. Aalst, het Hoger Rijks Instituut Technisch Onderwijs. Deze vereniging stelt zich ten doel de banden tussen de afgestudeerden van de vroegere R.T.S. en van het huidige Voordiei had de professor reeds een diavoordracht gegeven over «Leven andere volke ren werkelijk anders?». In derdaad. Men leeft mindei1 H.R.I.T.O., zowel onderling als met de school zelf nauwer jachtig en minder opge jaagd doch ook minder hy- aan te halen Daartoe zullen in de eerstkomende maanden heel wat giënisch en minder komfor tabel. Zulks bvb. in China, Senegal, Kenia, Soami- initiatieven worden genomen. Bij de stichtingsvergade- B.O.L.S. In het Scheldedorpje Doel wordt één dezer dagen een derde reaktor met een ver mogen van 900 mw, dat is 900.000 kilowatt per uur, operationeel. De reaktor wordt momenteel geladen met de splijtstofelementen (zo'n 75 ton uraniumbrand- stof) en dan zal het nog wel enkele maanden duren vooraleer de centrale op volle vermogen werkt en men kan spreken over in dustriële elektriciteitspro- duktie. Het opstarten van Doel IV, dat is een centrale met een vermogen van 1000 mw, is voorzien voor 1984. Het kemenergie-en- thousiasme kan dus blijk baar niet op en bovendien is er momenteel dan nog de erg aktuele vraag of er nog twee kerncentrales moeten worden bijgebouwd. Die centrales zouden er volgens de elektriciens nodig zijn om de behoeften voor de jaren negentig te kunnen dekken. Normaal had de staatssekretaris voor ener gie, Etienne Knoops, zelf een fervent voorstander van kernenergie, tegen 16 april een advies moeten formuleren over het inge diende voorstel. Dat advies is nu uitgesteld (tot 1 juli) en de staatsse kretaris wil dat er eerst het al jarenlang beloofde ener giedebat in het parlement zou worden gehouden. Maar of dat debat nog enig gewicht in de schaal zal kunnen werpen voor de tegenstanders van kerne nergie blijft zeer de vraag. Ook het kontrolekomité voor gas en elektriciteit heeft zich inmiddels al gun stig uitgesproken voor de bouw van nog twee centra les van elk 1300 mw tegen 1991-'92. Het komité komt tot dat besluit omdat elek- Winkeliers en marktkra mers werken op 7, 8 en 9 mei intens samen in Loke ren. De Nationale Vrije Marktkramers Vereniging en het Vrije Middenstands- verbond zetten op het Sta tionsplein een pléiade aan aktiviteiten op het getouw. Vrijdag 7 mei vanaf 16u koopjesmarkt, met deelna me van tientallen marktkramers. Zaterdag 8 mei van 10 tot 12u kinder- markt: alle kinderen tussen 7 en 14 jaar kunnen gratis beschikken over een plaats in de tent. Vanaf 16 uur wordt een feestmarkt geor- ganizeerd. Zondag 9 mei klodde- markt, van 9 tot 12 uur. Deze traditioneel zondagse manifestatie zal voor deze gelegenheid ook onderdak krijgen in de tent op het Stationsplein. Vanaf 16 u feestmarkt. (wv) een Leerlingen- ring werd volgend bestuur kabaret. De première van samengesteld: voorzitter: «Do Kroes en de Dolle Mi- Mare Coppens, Vakschool- na's», een nieuw lachspek- straat 26, Aalst (053- takel met eigen tekst, 77.71.78), ondervoorzitter: sketches en muziek o.l.v. Jos Willaert, Lindendries Clark De Spiegeleer. Dit in 17, 1700 Asse (02- de H.R.I.T.O.-feestzaal 452.94.87), sekretaris: Paul telkens te 20 uur. Toegang Callebaut, Ediksvelde 2, 50 fr. In voorverkoop: 30 9430 Nieuwerkerken, pen- fr. ningmeester: Jozef Van Naar aanleiding van de Gijseghem, Anjerstraat 3, jaarlijkse reuzetombola 9308 Hofstade (053- schonk de Vriendenkring 70.15.59). Bestuursleden: R.T.S. Aalst aan het Dirk Claus, Hugo Van H.R.I.T.O. een micro- Aken, Carlos Valcken- computer Tandy TRS land, Guinea-Bissao, Bra zilië en de States(l). Onder het motto «Europa'^ Jugend besucht Wien» wa ren 40 H.R.I.T.O.-studen- ten o.l.v. direkteur Van den Wijngaerde en direk- tiesekretaris Freddi Pijck te Wenen te gast en maakten er in amper 8 dagen kenni met de kultuurstad Wien maar ook met toeristische curiosa, het pretpark en de wijndorpen. Op de open deurdag op 8 mei zal Aus tria ten andere vertegen- isfl borgh en Wilfried Van der model III met printer, voor woordigd zijn via een toe-! Poorten. een waarde van zowat Wie als lid wil toetreden 100.000 fr. Vriendenkring kan zich telefonisch aan- voorzitter prof. Roland ristische infostand en een verkoopstand van typisch^ Oostenrijkse produkten als| melden (053-77.09.40), Paepe overhandigde deze Stroh-rhum en Mozartku- triciteit op basis van kern energie nog steeds het goedkoopst zou zijn. Ook zouden er één of twee ko lencentrales van 600 mw worden gebouwd. De beslissing om de bouw van nieuwe centrales tot 1 juli uit te stellen werd in het hoofdkwartier van het Vaks gunstig onthaald. Een woordvoerder: «Het parle ment krijgt nu eindelijk eens de kans zich uit te spreken over de optie voor kernenergie. Daar hebben we jaren op moeten wach ten en inmiddels zijn er al drie centrales in werking.» In verband met Doel III werd bij de Vaks nog ver nomen dat men zich met alle middelen zal verzetten tegen de goedkeuring die premier Martens heeft ge geven aan de uitbatingsver gunning voor Doel III. L.V.B. vragen naar de heer Calle- aan dirkteur P. baut of schrijven naar het sekretariaat. Welvaart straat 70 te 9300 Aalst. Voor de periode van 15 april 1982 tot 14 april 1983 bedraagt het lidgeld 100 fr. Na ontvangst ervan worden lidkaarten overgemaakt via leerlingen en studenten van het H.R.I.T.O. Een reke ningnummer bij de A.S.L.K. werd reeds aan gevraagd. Vandag vrijdag 23 en mor gen zaterdag 24 april brengt de Vriendenkring R.T.S. Aalst en de Van de gein. LH Nieuwe openingsuren in St.-Job en te Gijzegem om U nog beter te dienen: St.-Job: maandag 18 20 u. woensdag 14 17 u. vrijdag 18 20 u. Gijzegem: maandag 17 20 u. woensdag 17 20 u. vrijdag 17 20 u. Vanzelfsprekend zoals steeds kosteloze inschrij ving en gratis ontlenen. Hamse zaal De Vrijheid was volgelopen voor het /concert van de Koninklijke Liberale Harmonie, (vh) Enkele tyd geleden leek het einde van Radio Spoetnic, dé radio van Stekene en omstreken voor de gewone mens, in zicht. Deze populaire lokale radio had z'n studio by Eric Van Baerdeghem in een sociale woonwyk te Stekene. Vermits enkele geburen van Van Baerdeghem het beu waren, «dat geloop» en «die drukte» in hun wyk, werd er een brief geschreven naar de direktie van de maatschappij die de wyk beheert. Die geburen, meestal fans van een ander soort muziek, klaagden de grote zendmast aan en vermits zo'n mast nu eenmaal niet mag in een sociale wijk Radio Spoetnic moest opkramen. Radio Spoetnic was de eerste noord-Wase lokale radio. Als de nood het hoogst is Radio Spoetnic moest dus ver dwijnen uit de wijk tussen Molenbergstraat. Maar niet uit de lucht! Er mensen, de luisteraars, de fans, de medewerkers. Het wa ren dan ook deze mensen die in rijen stonden aan te schui ven om tijdens een life-pro- gramma de opening bij te wo nen, groetjes over te brengen én bloemen en geschenken af te geven. Deejee Van Baerdeghem had handen tekort om felicitaties en bloemen in ontvangst te nemen. Hij dankte hartelijk alle mensen die steunen, z'n medewerkers, de 17 disc-joc- keys, de trouwe luisteraars. Hij belootdc trouw te' blijven aan de 100 watt (dus «lokale radio»), aan de vorm en in houd van het programma en dacht «safe» te zijn voor de toekomst: «Wij blijven door gaan tot het einde, als het v moet. Maar de mensen die g gesteund hebben en dat nog e dagelijks doen kunnen op beide oren slapen wat de toe-1 komst betreft: hun geld zal niet T verspild worden, maar meehel-jy pen aan de verdere uitbouw en» opbouw van hun geliefde radiof Spoetnic». De BeEi Op zondag 4 april werd de klub ontvangen op het Lokerse stadhuis. Een beperkte delegatie van de klub was aanwezig onder het kommando van de ietwat zieke voorzitter Xavier Detrée. Wegens de paasvakantie lieten verschillende schepenen zich verontschuldigen. Burgemeester Liebaut stuurde een persoonlij ke brief met gelukwensen naar het sekretariaat. Hij ook kon niet aanwezig zijn. Zodat de gemeenteraad ten slotte maar drie vertegenwoor digers had: de schepenen Die- rinck en Huybrechts en raads lid De Lausnay. Dr. Dierinck sprak in naam van de burge meester. Hij wenste de hob byklub geluk met haar twintig jarig bestaan en had het over de interpretatie van het woord «hobby» en het ontstaan van de vrije tijd. Verder ging hij eens neuzen in de voornaamste aktiviteiten, die de klub reali seerde in die twintig jaar, en dat zijn er heel wat De voorzitter stelde aan de schepen de vijf stichters voor: de heren Rogiers, Elegeert, De Schrijver, Hendrickx en hijzelf. Na de traditionele heil dronk en een gezellig babbel tje was de plechtigheid afge lopen. De nationale ruildag had plaats op tweede paasdag in het K.T.A. Laten wij maar onmiddellijk zeggen: het was een reuzesukses. Of die men sen de hobbyklub wilden be danken voor hun 20 jaar in- Nieuw RTT-gebouw te Dendermonde ingehuldigd Donderdog werd te Dendermonde het nieuwe RTT-ge bouw plechtig in gebruik genomen. Dat gebeurde in aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden. Belangrijk voor de telefoonabonnees is dat de Dendermondse centra le nu ook computergestuurd is. Dat betekent dat in de toekomst de verbindingen sneller tot stand zullen komen en vergissingen zo goed als uitgesloten zijn. spanningen, wij weten het niet. Misschien zat het slechte weer er ook voor iets tussen. Feit is zeker: nooit zagen we zo een massa op een ruildag. Een eresaluut aan het bestuur en vooral aan de mensen achter de tapkast, die hadden handen te kort. Het ganse gelijkvloers van het K.T.A. was ingeno men door handelaars en rud ders. Munten waren deze keer sterk vertegenwoordigd, ver der sigarenbanden, postkaar ten, stickers, bankbiljetten, oude zakuurwerken, chromo's enz. De sticker «20 jaar hob byclub» ter dezer gelegenheid uitgegeven, ging flink van de hand. Het verbond van aange sloten postzegelklubs had een vergadering in het restaurant. De koffietafel werd hen aange boden door de Lokerse hob byklub. Kortom, een zeer ge slaagde nationale ruildag die gepaard gaat met de jaarlijkse hobbyshow op 28 en 29 augus tus in dezelfde gebouwen. De Kijk-, Vraag- en Zoekwedstrijd Deze wedstrijd werd inge richt ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Lo kerse Hobbuklub. Men kon deze trip doen te voet, per fiets, ja zelfs met de wagen. Dit alles gebeurde met mede werking van het Stedelijk Mu seum en de v.z.w. Durme. De antwoorden moesten binnen zijn op 2de Paasdag op het sekretariaat bij Adi Wittoeck in de Schoolstraat. Elf vragen dienden te worden beant woord. Niettegenstaande die vragen al lang op voorhand verschenen waren, kwamen er van de 78 inzendingen helaas slechts drie goede. Ziehier de namen van de 15 prijswin naars: C. Van Der Cruyssen, Natacha Thiryn, Liliane Van Kerckhove, Alice Bruggeman, Rudy De Peuseleir, Franky De Peuseleir, A. Gyssens, An ja De Peuseleir, Anita Poppe, Lucien De Peuseleir, Cindy De Coninck, Dan De Nul, Sas- kia Thiryn, Bca De Cock en Lucien Hendrickx. De prijzen kunnen afgehaald worden de 4de zondag van april in het lokaal «De Beurs», Markt 13, vanaf 10 uur. J.V.L. Reeds een tweetal jaar geleden zond hij uil vanuit een rijdend kwa™ hulP z°wa' schuiloord. Populair werd hij °veral' Memen S°de" ha" met z'n groot verzoekplaten- hu,s aan om de studto n onder programma dat life in de lucht bren8e" kwam Se'd ta ling Per telefoon konden de "?a,<!n^a ha P *a 'cn luisteraars life in het program- P?°s kon En,k ,Va" Baerd?' ma hun groetjes overbrengen, ghem -met z n familie - zijn Na de .rampzalige» fusie met "em5n ln hlus ln dc radio Fiasco tot FM Stekene Hem-Sinaaise Kloosterstraat c54. De eigenaar verklaarde fam. hrsrht z'n efoen volkse z,ck akkoord dat er een studio gang, bracht z n eigen volkse programma: voor ouderlingen, kw™ cn de huurd" v«" zieken. gehandicapten, men- °P z<*k nnaf a»der sen in de marge van de maat- buls; ?"8<d°<>n'Jk maa' »aa' Steeds meer-ook Dc lasteraars, fans en mede- schappij werkers knapten het huis op: jongere mensen stemden ..- 100 2 Mhz. Zelfs toenmalig behangen schilderen gordij- nen Alles gratis. De grote nieuwe mast werd gratis opge richt, door luisteraars en fans. Zelfs de huur wordt betaald minister Freddy Willockx kwam de studio bezoeken en gaf vandaar uit een life-inter view (met rechtstreekse vragen oc laait van luisteraars) weg. Na hem d°°' de If'SKraars. Kortom: kwamen nog bekende arties- hl" ",erd Se,00"d fa' écl)te, ten, o.m. Bobbejaan Schoe- "''danteit met enkel in en/of pen. Enkele maanden geleden voor Polen "°8 kan' zette Spoetnic een deel van Stekene op z'n kop, met een ^p "«'de oren slapen fantastische show in zaal De Enkele tijd geleden werd de Wal. Als gasten onder meer nieuwe studio officieel Will Ferdy, Eddy Wally, Ricky geopend. Niet door enkele Travers, Henk Van Montfoort «hoogwaardigheidsbekleders» enz of politiekers. Maar door de Vele tientallen fans en trouwe luisteraars stonden zondag aan te schuiven in de Klein- Sinaaise Kloosterstraat 54, waar de populaire, volkse radio Spoetnic sinds kort z'n studio's heeft opgeslagen. Ze brachten hun groetjes over via een life-openingsprogram- ma, tekenden het gulden boeken brachten bloemen en geschenken mee Ook zonder geprononoeerd engagement kan een schilder met zijn werk de mens beroeren. Enthou siasmeren zelfs. Weliswaar dan geschraagd door een verworven technische vaardigheid en steunend op scherpe observatie en liefde voor het onderwerp. Op zaterdag 17 april jl. orga niseerde de Verbroedering van het Geheim Leger van het Ge west Dendermonde haar jaar lijkse statutaire vergadering te Sint-Gillis. Deze vergadering ging traditioneel gepaard met een «vaderlandslievende plechtigheid» onder vorm van optocht met vaandels in het centrum van de gemeente, en het neerleggen van bloemen aan een tweetal gedenktekens voor oorlogsslachtoffers. De voorzitter van het N.S.B. en het N.V.I., afdeling Sint-Gillis (Nationale Strijdersbond en Nationaal Verbond der Invali den) waren samen met een tiental leden uitgenodigd aan de plechtigheden deel te nemen. Iedereen kwam samen in het lokaal van de N.S.B. (bij Pot- terken aan de Sint-GiUislaan). Van hieruit vertrok de op tocht, die werd opgeluisterd door de muziekkapel van de brandweer onder leiding van kapelmeester Prudent De Cor- te, naar de gemeentelijke be graafplaats voor neerlegging van bloemen aan het gedenk teken van de weerstand. Vervolgens ging de optocht naar de Koning Albertstraat waar men even halt hield om een pintje te pakken bij Theo De Rop (lokaal van het Ge heim leger). Na het laven van de dorst liep men verder langs de Vijf de Januaristraat naar de Burg. Potiaulaan om bloemen neer te leggen aan het gedenkteken voor oorlogsslachtoffers. Daarna ging de stoet langs de Sint-Gillislaan naar het oud ge meentehuis waar de optocht werd ontbonden. In het Kultu- reel Centrum dat in dit gebouw gevestigd is, werden de leden van het Geheim Leger ontvan gen door een afvaardiging van het stadsbestuur Na afloop van de receptie ging men naar het N.S.B.-lokaal, waar tot slot van deze door het mooie weer begunstigde dag, een banket plaatshad. Riedel Zulks werd ten andere ver leden zaterdagnamiddag in zalen «8» van het Affligems Kultureel Centrum zo no dig bewezen van de opening van de expo van schilde rijen van de Wiezenaar Her man Heyvaert, een veerti ger die slechts vóór een paar jaar, na een ernstige ziekte en op aanraden van zijn huisarts, zich aan de edele schilderkunst wijdde. Maar dan wel met volle overgave en met een pro- duktiviteit die verwonde ring wekt als men ziet hoe kleurig elk afzonderlijk werk werd gerealiseerd. Voor een eivolle zaal be lichtte voorzitter van de Lebbeekse Kunstkring «Als ich can», Achilles Vermei- ren, de figuur en het werk van de exposant. Heyvaert is een waardig lid van «Als ich can», een kring die zich als doel stelt de leden te vervolmaken en te stimuleren, onder meer door wederzijdse steun en tevens kulturele manifesta ties luister bij te zetten. Spreker, die achter het werk de «mens» zoekt, noemt Heyvaert een man voorbestemd om te schilde ren wegens zijn opmerkelij ke natuurlijke aanleg waarbij zijn opleiding tot bouwkundig tekenaar ui teraard enige background heeft beoogd. In het werk van Heyvaert die reeds ten toonstelde in groepsten toonstellingen te Lebbeke, Hekelgem en Herdersem doch hier aan zijn eerste ling qua persoonlijke ten toonstelling toe is, ziet spreker een «boodschap», die van de ontroerde bij het alledaagse, van de stille dankbare die weet te relati veren, die van de blijheid om het leven van elke dag. Heyvaert zegt het graag met bloemen, bloemen als simbool van schoonheid, liefde, dankbaarheid? Bloe men als een universele taal, wegens beeld en kleur blij vend boeiend. Ook warme sfeervolle stille vens en voor ons vlak land schap typische landschap pen waarin hij de mens cen traal stelt en de gang der seizoenen alterneert met d wisselvalligheid van h< dagelijkse leven, blijven d kunstenaar boeien. Mari nes evenzeer. Dit alles in allerlei forma ten, vaak kleinere waarbij hij ook wel eens afstapt van het rechthoekig stereotiep kader naar het medaillon. Ongekompliceerdnooit ex travagant, steeds bevatte lijk door Jan en Alleman, verpersoonlijkt Heyvaerl het gezegde dat «ondanks alles het leven nog steeds levenswaard is». Deze vernissage werd luis ter bijgebracht door de bril jante jonge, nog aan het Konservatorium studeren de Bert Lams en Dom Ides- bald zorgde voor cider van Affligem, «met maat doch dan met regelmaat» te drin ken en «paterskaas», een gloednieuw, nog te promo ten Affligems produkt. U kan deze tentoonstelling nog meemaken tot en mei zondag 2 mei, op zaterda gen van 14.30 tot 20 uur en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 uur. r" kombineren met de «St.- Lutgardis tentoonstelling» in belendende zalen. LH

De Voorpost | 1982 | | pagina 40