rOOR WERK «CANISSE» Eindelijk zeg, in Derremonne... 75 jaar Scouting te Meldert en Baardegem 'ONGERENMARS Langspeelplaat «100 jaar Cardijn» Wase jongeren op stap voor werk IK NEEM DE FEN TER HAND.. De V.M.O.-meeting in Lokeren: wat is demokratie? Scouts halve eeuw aktief in Aalst Koffie - Snackbar EERSTE BURGER EERSTE KLANT Brussel 24 april 1982 PW-voorzitter Guy Verhofstadt te Berlare 4 - 23.4.1982 - De Voorpost Voor een tot barstens toe gevulde zaal Pigalle heeft de jonge PW-voorzitter Guy Verhofstadt zondagnamiddag zyn intrede gedaan in de Berlaarse politieke arena. Onder de aanwezigen bemerkten wij senator Octaaf Van den Broeck, europees volksvertegenwoordiger Karei De Gucht, volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes, de voorzitters en voorzitsters van alle plaatselijke PVV- organizaties en verscheidene delegaties uit het omlig gende. De toespraak van voorzit ter Verhofstadt is in feite de aanloop geworden tot de verkiezingsstrijd in het vooruitzicht van de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Veel nieuws heeft hij niet verteld, en zijn toespraak was een pleidooi ter verde diging van de regeringspoli- tiek, ook al is die niet altijd populair, ook al zijn de maatregelen niet altijd aan genaam. Zij is het gevolg van de knoeiboel die de anderen achtergelaten heb ben, de anderen die geen geldig alternatief hebben te bieden tegenover de schier hopeloze situatie waarin ons land zich bevindt. Van de leidersplaats aan de kop van het peleton der welva rende landen in West-Eu ropa zijn wij teruggezakt tot de laatste plaats met de Zestien enthoesiaste, blije en inhoudsvolle kajot- (s)tersliederen worden weldra samengebracht op één langspeelplaat, dit ter gelegenheid van de herdenking van 100 jaar Cardijn. Deze Vlaamse priester werd immers geboren op 13 november 1882 en werd de stichter en hoofdleider van de katolieke arbeidersjeugd (K.A.J.). Met deze unieke uitgave wordt tegemoetgekomen aan de vraag van honder den oud-kajot(s)ters. De uitvoering is van het Jef Tinelkoor van Gent. De plaat kost 350 fr. bij voorintekening. Na 15 mei wordt de prijs 395 fr. Men kan rechtstreeks storten op rekening nr. 890-0140728-12 van M.L. Van de Walle, Asselstraat 67 te Gent-Afsnee met vermel ding «L.P. 100 jaar Cardijn». In dit geval dient men echter 25 fr. meer te betalen voor de verzendings kosten. Men kan echter ook zijn naam en adres opgeven aan de receptie van het Gildenhuis, Hen drik Heymanplein 7 te Sint-Niklaas. Het bedrag van 350 fr. kan daar kontant betaald worden of gestort worden op het nummer 783-5500068-21 van het Werkersverbond (met dezelfde vermelding). De aangevraagde fonoplaten langs het Verbond Sint- Niklaas kunnen na 20 mei a.s. afgehaald worden. Maandagmorgen vertrok uit Sint-Niklaas een groepje werkloze jongeren te voet naar Brussel. Men maakte een ommetje via Temse en Lokeren (in de Durmestadvond een solidariteitsavond plaats) naar Gent. Later deze week zou halt worden gehouden in o.m. Aalst en Asse. Zowel het ABW als het ACV van het Land van Waas roepen jongeren en sympathisanten op tot deelname aan de jongerenmars die morgen zaterdag 24 april in Brussel plaatsvindt (14u aan het Rogiersplein). Zinvol en kreatief werk; werk of geen werk, recht op een volwaardig inkomen; gelijke kansen in onderwijs en vorming; een andere maatschappij: dat is, summier weergegeven, het eisenpakket. Wie met de bus meewil betaalt slechts 50 frank. Volgende halteplaatsen en tijdstippen zijn voorzien, zaterdag: Mel- sele-kerk 12u30, Beveren-markt 12u40, Lokeren-kerk 12u30, Duizend Appels-lichten 12u40, Belsele-kerk 12u45, Kruibeke-kerk 12u30, Bazel-kerk 12u40, Steen dorp-De Ster 12u50; Stekene-kerk 12u20, Kemzeke-kerk 12u35, Sint-Gillis-kerk 12u45; op de markt in Temse wordt om 13 u verzameld voor hen die in Temse, Elversele of Tielrode wonen In Sint-Niklaas wordt verzameld tegen 12u45. Voor de terugkomst wordt de keuze gelaten: je kan in Brussel weg om 17u30 direkt na de betoging, of om 20 u na afloop van het festival waaraan Toy, Seven Roots, Scooter en Red and Black hun medewerking verlenen. (wv) hoogste schuldenlast, het hoogste aantal werklozen, het laagste investerings quotiënt en de meest nade lige handelsbalans. Wij moeten, zo ging de spreker verder, de kiezers duidelijk maken dat de politiek van de PW de enig mogelijke keuze is. Wij moeten de tegenpartij duidelijk ma ken dat de bevolking in ons vertrouwen heeft. Wat men er ook moge of zal van zeggen, de gemeente raadsverkiezingen zullen een test zijn voor de poli tieke partijen ten overstaan van de nationale politiek. Wij moeten het feit dat wij op 8 november 1981 als tweede sterkste partij in Vlaanderen uit de stembus zijn gekomen, op 10 okto ber bevestigen door zoveel mogelijk burgemeesters en schepenen naar onze ge meentehuizen te sturen. Zijn toespraak was inge past in een biezonder geva rieerd feestprogramma dat na het welkomstwoord van de plaatselijke voorzitter, Marcel Leys, werd ingezet met het optreden van de Kon. Lib. Fanfare St.-Ceci- lia, o.l.v. dirigent Frans Van Dam me. Na de fanfare was het de beurt aan het humoristisch goochelduo, de Fernando's om het publiek op aange name wijze te boeien. Na de trekking van de winnen de nummers van de lotto prijskamp werd het publiek gekonfronteerd met de krachtpatserijen van John Op 15 en 16 mei heeft op de Wilrijkse pleinen, de Wezen berg en het Bouwcentrum de Spartakiade 1982 plaats. De Wilrijkse pleinen zijn voorbe houden aan de atletiekwed strijden, op de Wezenberg hebben de zwemsporten plaats en in het bouwcentrum spelen de tafeltennissers. Aan de Spartakiade II te Ant werpen nemen verschillende landen deel. Onder meer Bel- giè, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Luxemburg, Nederland, Grie kenland en ook de Verenigde Staten, zij het als waarnemer. Massis. Cecilia, werd gewonnen De gratis reis naar Het door Mevr. Van Driessche Zwarte Woud, samen met van Zele. de Berlaarse fanfare St.- (ab) De scouts van Meldert vierden hun 25-jarig bestaan en werkten intussen aan een voorbeeld van een scoutskamp. In verband met uw verslag van onze V.M.O.-meeting in Lokeren toch graag enkele rechtzettingen. Uw medewerker beweert dat enkele scherpe aanvallen werden gedaan op «links» en op de vreemdelingen in ons land. Volgens J.V.L. zou Bert Eriksson gezegd hebben dat er vóór de komst van de gastarbeiders geen drugprobleem zou geweest zijn in ons land!?... Me dunkt dat uw verslaggever dan toch maar met een half oor geluisterd heeft! In zijn historisch overzicht van de Vlaamse Militanten Orde heeft Bert Eriksson aangeduid dat na 1970 de perspektieven van de V.M.O. verruimd waren. Niet enkel de taalstrijd telde nog, maar alle maatschappelijke problemen kwamen hierbij aan bod. De V.M.O. ziet trouwens weinig baat in een zelfstandige Vlaamse staat als er van een volksgemeen schap geen sprake meer is of deze staat wordt uitgehold door allerlei mistoestanden. Vandaar onze strijd op diverse fronten. Hierbij werd ondermeer verwezen naar de problematiek rond drugs, gastarbeiders, abortus,zonder echter deze problemen met elkaar in verband te brengen! Wat ons standpunt inzake gastarbeiders betreft kan er moeilijk van een scherpe aanval sprake zijn! Jarenlang heeft het Vlaamse volk gevochten voor werk in eigen streek, is het dan zo overdreven deze eis nu ook ten opzichte van vreemde arbeidskrachten te stellen? Wij stellen een geleidelijke afvloei ing voor naar hun land van heidomst in de eerste plaats omdat elk volk, elke persoon thuishoort in zijn eigen omgeving! Wat zijn wij Vlamingen, wat zijn de vreemdelingen in ons land ermee vooruit als we binnen enkele jaren worden gekonfron teerd met rassenrellen zoals er in Londen en andere Engelse grootsteden elke dag plaatshebben? Het zal ongetwijfeld niet onze fout zijn als het ooit zover zal komen. Wij vinden dat voorkomen nog steeds beter is als genezen! Racisme moet men van onze kant niet verwachten. Volksnationalisme houdt respekt in voor élke volksgemeenschap. Wij vragen ons echter wel af welke argumenten men in de toekomst zal hanteren t.o.v. gastarbeiders als de ekonomische situatie blijft verslechteren... Dit zijn problemen waar het zogenaamde anti-fascistisch front blijkbaar nog nooit zijn hoofd over gebroken heeft. Evenmin of het zijn hoofd breekt over dat woordje dat zij toch zo graag gebruiken: «demokratie». Hoe «demokratisch» deze Lokerse «demokraten» wel zijn hebben we reeds mogen vaststellen, of is men het al vergeten dat vorig jaar nog drie mensen van de Vlaamse Volksbeweging werden gemolesteerd enkel en alleen omdat ze pamfletten uitdeelden... Wat men over de V.M.O. ook moge denken, wij trachten tenminste geen anderen spreekverbod op te leggen! Wij moe ten onze zaak evenmin redden met intimidatie en dreige menten! In plaats van buiten op straat rumoer te maken hadden de heren antifascisten beter in de zaal hun licht eens komen opsteken dan hadden ze geweten wat de V.M.O. was en is. Dan hadden ze tevens de voor ehn o zo noodzakelijke vragen kunnen stellen. Of is het zo dat het AFF diskussies schuwt? Wij van onze kant zijn steeds bereid tot een open debat. De vraag is natuurlijk of de «heren antifascisten» niet zo sektair zijn dat ze hetzelfde aandurven... Voor de Vlaamse Militanten Orde Kern Waasland, Jan CREVE. Overal in het land vieren de scouts feest. Deze jeugdbeweging bestaat im mers 75 jaar en dat gaat nergens waar er een afde ling is onopgemerkt voor bij. Waren er het voorbije weekend vieringen in Baar- degem en Meldert, dan komt nu Aalst aan de beurt, waar de scouts al een halve eeuw degelijke jeugdwerking achter de rug hebben. Voor deze viering van 50 jaar scouts te Aalst werd een prachtig programma uitgewerkt. Het wordt in gezet op vrijdag 30 april op het Kasteel Terlinden om 19.30 uur met de opening van een tentoonstelling: «50 jaar scouting Aalst - 50 jaar Sint Kristoffel». Op deze tentoonstelling zijn onder meer foto's en dia's uit de oude doos te zien, evenals een aantal doku- menten. Gastsprekers zijn Luk Van Elsacker (ver- bondskommissaris), Louis D'haeseleer (burgemees ter), Etienne Geerinckx (eerste distriktskommissa- ris en medestichter) en de muzikale omlijsting is in handen van de Joriskan- torij. Zaterdag 1 mei wordt het feest verder gezet op de Grote Markt. Om 14.00 uur wordt er de start gege ven van een open-deurdag waaraan de scoutsgroepen Sint-Krist offel, Sint-Joris, Sinte-Goedele, Sint-Aloy- sius, Sint-Jan Berchmans, Jin en ook Radio Saturnus hun medewerking verle nen. Er wordt gezorgd voor volksdans, sjorwerk, ani matie en men kan er kennis maken met een model kamp. Om 19.30 uur wordt het feest verder gezet in het park Terlinden. Daai wordt het «Podium 50» ge houden. Verschillende scoutsgroepen zullen sketches opvoeren, er een uniek en exclusief op treden van l'Express Cajun en daarnaast kan men ei breugeliaans eten, drinken en is er natuurlijk de sfeer van de grote dagen in een cirkustent. Zondag 2 mei om 11.00 uur wordt in de Sint-Martinus- kerk een jubileummis op gedragen. Die wordt muzi kaal opgeluisterd door de Joriskantorij en door de scoutsharmonie Sint-Leo uit Brugge. Op de Grote Markt is er verder om 12.00 uur een taptoe, verzorgd door de scoutsharmonie Sint-Leo uit Brugge volgt er om 12.00 uur een distriktspel. Brusselsestraat, 22 (Hoek St.-Rochusstraat) DENDERMONDE OPEN: maandag van 8 tot 20 uur van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 20 uur Tien dagen geleden bij de officiële opening mocht uit baatster Carine de heer Burgemeester en de h. A. Block, voorzitter van de Dendermondse Perskring, verwelkomen als haar eerste klanten. Met kenbaar genoegen proefden zij van de heerlijke snacks en genoten van de knusse U ook verwachten wij binnenkort eens, bijvoorbeeld met de maandagmarkt, voor een snack (sandwich kaas of salami 30 F) of_ op een namiddag voor een heerlijke tas koffie (30 F) 't is gelijk. Er wacht U een vriendelijk onthaal van Carine Vanuit Lokeren vertrokken er jongelui te voet naar Brussel voor de «Jongerenmars voor werk», (dm) De scouts van Baardegem vierden hun vijftienjarig bestaan ondermeer met een bijzondere eucharistieviering. werken de Meldertse Hopdu- veltjes uiteraard ook mede. Te Baardegem ging de viering door niet alleen in het teken van 75 jaar scouting in Vlaan deren en 25 jaar in het Aalster- se maar tevens onder het mot to «15 jaar scouting te Baar degem». In de parochiezaal waren een 300-tal mensen, ouders, oud leden opgekomen voor het groepsleest waar elke leeftijds groep aan bod kwam. Na de Kapoentjes waren dat de Wel pen met een parafrase op het sprookje «Sneeuwwitje», de Jong-Verkenners die een dag in het kamp evoceerden en de Verkenners die de verslaving aan het cola-flesje, «door dt eeuwen heen» historisch be lichtten. Ludiek uiteraard. Op zondag gingen Mijnheer Louis, de zondagsonderpastoor uit Mazenzele en diaken Paul Jacobs voor in een jeugdmis opgeluisterd door koor en kest van de Jongerengemeen- schap en 's avonds liep de zaal terug vol voor een diamontagt waarop de hoofdpijlers waarop scouting berust, kreativiteit, medebeheer, natuurbeleving, inspraak en sport en spel wer den belicht. LH Ook in de Faluintjes ging de viering «75 jaar Scouting in Vlaanderen» niet onopgemerkt door. Zowel de Baardegemse scouts als de Meldertse Hopduvel- tjes, volgelingen van de Engelse generaal Robert Stephen son Baden-Powell (1857-1941) die streed tegen de Boeren in Zuid-Afrika en de stoot gaf tot de padvindersbeweging, zetten uun beste beentje voor. Te Meldert werd gestart met een jeugdmis met als thema «samenwerking» gekonkretiseerd in «alleen maken we een sjorring, samen bouwen we een toren», jeugdmis waarbij de scouts drie zelf aangeleerde liederen vertolkten. Na de mis ging een doorlopen de tentoonstelling door rond en in de lokalen. Een opendeur dag met buiten diverse doe- stands waar werd gedaan aan sjorren, kreatieve bezigheden als macramé en batik en de monstraties met kaart en kom pas. In de «stal» was er de tentoonstelling «75 jaar scou ting». 's Namiddags werd het dorps plein met de oude Brabantse Dries voor het verkeer afgeslo ten en werd een 63-delig gan zenbord in het midden ge spreid, in de schaduw van de er geplaatste Meldertse zand steen, herinnerd aan de dat Meldert door zijn zandsteen- groeven het voornaamste cen trum was tussen Brussel en Aalst. Wel lang geleden... Middenin lagen de opdrach ten, zo theoretische en prakti sche en via het gooien met dobbelstenen moesten de op drachten worden opgevoerd, dit onder het speurend oog van een 200-tal geïnteresseerde kijkers. Op scouts uit andere dorpen moest geen beroep worden ge daan want elke groep vierde ter plekke. Beroep werd ge daan op KSA- en Chiro-groe- pen uit de omgeving om het spel mee te spelen. Ieder deel nemer werd op een prijs(je) bedacht en voor de groepslei ders hadden de organiserende Givers gezorgd voor meer va labele beloningen. 's Avonds was er dan de «gi- versshow» waar Meldertse ge beurtenissen en toestanden werden gememoreerd, even tueel gehekeld, dit alles in kreatieve stijl en humoristisch getint tot en met. Aan de te Aalst geplande vie ring «50 jaar scouting in de Denderstreek» op zondag 2 mei met eucharistieviering, massaspel, optocht en taptoe

De Voorpost | 1982 | | pagina 4