Lowie en Maria van Gaspar namen afscheid van het Gildenhuis te Wieze Werd Belsele zes jaar lang stiefmoederlijk behandeld Fietspaden met pechstrook, vangrails en praatpalen Bericht aan de bevolking SOCIALE BOUWGRONDEN DENDERBELLE Volksunie: «beleid is vogelpikspel» ^?mook,wel7efTeen Ta Sint-Niklase CVP sleutelt aan lijst In samenwerking met de gemeente Lebbeke realiseert de intercommu nale D.D.S. te Lebbeke deelgemeente Denderbelle een sociale verkaveling. De wijk situeert zich tussen de Meerskant, de Kapellestraat en het Klein Gent en omvat een veertigtal kavels voor open bebouwing. De gemiddelde oppervlakte is zes are en de verkoopprijs zal rond de 600 F/m' liggen. De uitrustingswerken zijn voorzien voor 1983. Verdere inlichtingen te verkrijgen op bovenstaand adres of telefonisch op nr. 052/21.39.91. De Voorpost - 23.4.1982 - 5 Reeds op de middag waren wij een kijkje gaan nemen in het Gildenhuis van Wieze waar voortaan vrijdag 16 april als een belangrijke datum in de annalen zal opgetekend worden. Toen werden immers de uitbaters gevierd, tergelegenheid van hun afscheid. By ons eerste bezoek zagen we niets dan dappere dames die ijverig allerlei broodjes vol kleurrijke dingen zaten te smeren, maar later op de dag zou het anders worden. Nog voor de plechtigheid begon werden er bloemen, geschenken en telegrams naar binnen gebracht en eens acht uur liep de zaal van het Gildenhuis vol met familieleden, geburen, vrienden, kennissen en diverse vertegenwoordigers uit de bierwereld. In een minimum van tijd werd de toneelscène omgetoverd tot een stand, de Floraliën waardig. EEN MENSENLEVEN Maria Wauters stond minstens vijfenveertig jaar achter de toog, want vanaf haar dertien de jaar bestelde ze al klanten in «De Nieuwe Zaal Gaspar», zo geheten naar haar vader zaliger en dat karweitje knapte ze verder op toen die zaal de «Appeltjes van Oranje» ge doopt werd. Sinds 1939 werkte ze er alleen, samen met haar moeder Pauline en een tiental jaren later nam Maria het be drijf - intussen Gildenhuis ge doopt - over en stond nu sa men met haar echtgenoot Lo wie De Wit achter de toog. Het echtpaar leek wel voor het toogwerk in de wieg gelegd en het bouwde een verbazend goede «drempel» op. Iedereen werd er met de glimlach ont vangen, men kon er springen, dansen, spuien en zingen naar hartelust. Spuiters vertellen wel dat Maria met bier werd gedoopt, maar deze overdre ven uitdrukking wijst er alleen op dat haar leven écht met bier is doordrenkt. Toch vond Maria tussen pot en pint nog de kans om een paar interessante nevenaktiviteiten te ontplooien. Ze is een ge wiekste toneelaktrice die ei genlijk vanaf haar zesde jaar op de planken stond. Zij bleek niet alleen uit het echte toneel hout gesneden, ze beschikte ook nog over een gouden Maria Wauters, alias Maria van Gaspar, tapt haar laatste stem. Geen wonder dus dat ze pint. (v) opgenomen werd in het kaba- ret «De Appeltjes van Oran je», een ensemble dat in de vijftiger jaren het Vlaamse land doorkruiste. Later maakte ze deel uit van de gerenommeerde zangmaat schappij «De Sint-Jorisgilde» en sedert enkele jaren stelt ze haar stem ten dienste van het Sint-Salvadorkoor van de kerk te Wieze. Maria bleef, bijdehand en rad van tong, de opgewekte Vlaamse vrouw en Lowie, le venswijs en meegaand, stond haar immer trouw terzijde. VIERING De Gildenhuiszaal was al vol gelopen toen het afscheidne mend paar, stevig gearmd zoals in de beste dagen de zaal kwam binnengewandeld, on der luid applaus van de aanwe zigen. Op de melodie «Daar zijn de Appeltjes van Oranje weer» openden ze plechtig de viering en de dans, hierbij prompt gevolgd door karnaval- prins Victor I en andere snelle beentjes. Een fijn orkest en enkele trouwe vrienden van de Sint-Ceciliafanfare bliezen er gauw de sfeer en de moed in. Namens de Christelijke Mu tualiteit bracht Hugo Bosteels een terugblik op het rijke ver leden van Maria en Lowie. Hij sprak over het jarenlange werk als herbergiers, hun huwelijk, de geboorte van hun «Appel tjes van Oranje» - Lieve, hun streven om van het Gildenhuis een tweede thuis te maken, hun lief en leed, de diverse klanten uit de verschillende or ganisaties, over de ouderen, de jongeren en de zieken en nog veel meer. In naam van al diegenen, dankte Hugo van harte en be sloot met de vrome wens «Denk allebei terug aan de vele blijde momenten, geniet Maria Van Gaspar heft de pint op haar afscheid na 45 jaar bazin te zijn geweest in het Gildenhuis van Wieze (v) ervan en als 't kan, Maria en Lowie, blijf zo dicht mogelijk in onze nabijheid want we heb ben u nog zó nodig». In zijn «ballade aan Maria van Gaspar en Lowie» deed Mar cel Vermeir nog eens de histo riek over maar dan op rijm en met veel humor, zonder data noch cijfers. Hier volgt het slot van deze pennevrucht: «En nu hier vandaag zijn we allen bijeen, Maria gaat ons verlaten, ze laat ons alleen. Wat hebben we hier gelachen, gedanst en gezongen en nog veel meer pilskes heb ben we samen gedronken. Daarom zijn we blij en bedan ken Maria, voor al het plezier dat we hier hebben gehad, en voor de laatste keer roep ik uit volle borst «Maria, een pilsken, ik sterf van de dorst!» Deze keelaandoening werd vlug uit de wereld geholpen want het gratis bier vloeide nadien bij beken en voor wie honger kreeg stonden er de volle schotels met hapjes klaar. Intussen zwierden de paartjes over de vloer, zong Maria levensliedjes en vierde de muziek hoogtij. Het werd een viering die de talrijke aanwezigen, waarbij zich ook minister Lenssens aansloot, nog lang zal heugen. We wensen Maria en Lowie nog vele jaren van verdiende rust in hun nieuwe woonst aan de Groeneweg, een weg die gelukkig recht naar het Gil denhuis leidt. (jvl) Op een perskonferentie formuleerde de VU-Belsele, voornamelijk by monde van mandataris Arnold Vander meulen, haar houding ten aanzien van het van 1976 tot nu gevoerde beleid. Van in '62 al was Vandermeulen bijzon der aktief in allerlei Belseelse socio-kulturele verenigingen en het was vooral de antifusiemikrobe, de ACW-uitlating ook als zou Belsele binnen de fusie géén schepen nodig hebben, die hem in de politiek brachten. Sinds 1976 probeert hy vanuit een oppositiezetel de Belseelse belan gen in Sint-Niklaas te behartigen. De Sint-Andreaskerk werd, vooral onder impuls van de vroegere pastoor Karei Matthys, goed en vakkundig gerestaureerd. Verder werd nog het gemeentelijke basis onderwijs naar het voorbeeld van de goed gestruktureerde Nieuwkerkse gemeenteschool op peil gebracht. «Veel meer goeds valt er over Belsele niet te vertellen,» meent Arnold Vandermeulen: «het Belsele van na de fusie is werkelijk het Belsele geworden dat de mensen vreesden». Hij heeft het over een stiefmoederlijkheid, over leemten op alle vlakken, vergelijkt het gevoerde beleid met een vogelpik- spel, waarbij de gemeente Belsele niet eens op het pikblok staat... En toch vormt Belsele, na de stad Sint-Niklaas telf, de grootste leefgemeenschap binnen het arrondisse ment De kwaliteit van het leven tou er in het met Sint-Niklaas gefusioneerde Belsele niet op rijn vooruit gegaan. Voor het verenigingsleven zouden de san het bewind zijnde be- Ruurslui nauwelijks oog heb- t>cn. De 82 verenigingen, waarvan er toch wel zo'n tien zeer regelmatig aktiviteiten rfannen, moeten het stellen met een amalgaam aan kreu- )ele voorzieningen: een be- cheiden financiële hulp, een Weinig bruikbare parochiezaal, e één keer per jaar gratis te ebruiken raadszaal, de zaal 'an Remoortel. Verder niets. De VU stelde al voor de mid- len het dorp gelegen rigen- lom Van Geertruien aan te topen. Het zou een ideale ge- neenschapsvoorziening zijn, neent men: huisvesting voor «renigingen, ontmoetings- ilaats voor jong en oud, de aogelijkheid een bibliotheek- iliale in te richten; de hovin- ;en zijn een ideale rust- en randelplek. De VU blijft er volgens Vandermeulen van overtuigd dat de aanschaf van "en dergelijk patrimonium de vraagprijs beloopt een ze- 'en miljoen - een noodzaak is foor Belsele. Het ligt hem Zwaar op de maag dat het sche ienkollege «zonder ernstige dialoog met de Belseelse ver- egenwoordigers» vrij eigenge reid de aankoop blijft wei- éren. Opperen de beleidsmensen hn geen alternatieven? Jaze- er: in '76 had men het in de erkiezingspropaganda al over e bouw van een kultureel cen- "rum. De plannen liggen klaar, ei men toen. «Waar staat dat Eultureel centrum?» vraagt vandermeulen lakoniek. Een iportkomplex zou er ook ko msten. «Veel beloven en niets geven is dat,» meent senator Nelly Maes: «grootschalige plannen ontwerpen waarvoor als puntje bij paaltje komt geen geld is. De grootschalige aanpak die een gevolg is van de fusie, is vernietigend voor de dorpen. De bureaukratize- ring brengt een schaalvergro ting van de kosten en een ver lies aan belangstelling voor kleinere dingen met zich en die belangstelling maakt het dorpsleven precies zo aantrek kelijk. Wij vragen géén groot se sportkomplexen. Als er ten minste maar, naar dorpsmaat, iets ondernomen wordt om het dorp leefbaar te maken». Bovendien zou uit één en ander blijken dat men op het stadhuis van de Wase hoofd stad een beetje vervreemd is van de kleinschalige noden. De Sint-Niklase oekazen ge ven nu en dan wel aanleiding tot enige tegenstrijdigheid: zo geeft men b.v. veel geld uit voor restauratie en klassering van de kerk, terwijl men kort daarna vlak vóór die kerk een glascontainer laat opstellen... Nog enkele scherpe VU- aanmerkingen bij het jeugdbe leid: de jeugdbewegingen hui zen in barakken. Ze klagen over een gebrek aan speel ruimte en lokalen. De toege nomen verkeersdrukte maakt het spelen in de wijken enkel maar gevaarlijker. De Chiro meisjes kochten destijds een barak van Scheerders-Van Kerchove; het ouderkomité maakte er een pareltje van, maar het .ouderkomité is niet meer en het heem verkeert nu in een gevorderde staat van verkrotting. Over de jeugd in Belsele praten betekent ook nog altijd over het jeugdhuis De Smis praten. De jeugd groep heeft al een betrekkelijk problematische geschiedenis achter de rug. Hun optrekje werd intussen verkocht; het huurkontrakt loopt nog tot ja nuari '83. Nelly Maes vindt het allemaal niet zo netjes: «O.k., je zit daar met een drugpro bleem, maar door het café te sluiten verlèg je enkel het pro bleem. Ze hebben die mensen eigenlijk aan hun lot overgela ten, ze lieten ze maar hun zin doen». De inspanningen van de VU om hier het beleid te beïnvloeden bleven zonder sukses. Verkeer Van de landelijke gemeen ten heeft Belsele de sterkste bevolkingskoncentratie. Moei lijkheden i.v.m. verstedelijking dus. Het verkeer lijdt onder snel, niet afgeremd verkeer. De verbodsborden zijn voor de doorsnee automobilist geen ar gument om trager te gaan rij den. Lange, rechtlijnige stra ten als de Watermolenstraat en de Hoge Bokstraat ontaarden langzaam in snelwegen. Zelfs in de dorpskom ontwikkelt men hoge snelheden tegen woordig. De VU stelde voor, de voetpaden te verbreden en de rijweg te versmallen. De voetpaden werden al twee keer opgebroken voor nutsvoorzie ningen, maar van een verbre ding is nog geen sprake. Ar nold Vandermeulen kijkt bij zonder sip bij al deze vaststel lingen: «Voor onze aanklach ten tegen de onveilige dorpssi tuatie blijft men gewoon doof in Sint-Niklaas», zegt hij, «Wij weten-niet wat Belsele misdaan heeft, maar als wij iets vragen is het njet!». Hij duwt mij een officieel papier onder de neus. Ik lees dat het kollege van burgemees ter en schepenen, «bekom merd om een milieuvriendelijk uitzicht, maar ook begaan met de veiligheid van de bewoners en weggebruikers», een onder zoek heeft laten instellen naar de toestand van het bomenbe- stand in Belsele. Prof. dr. ir. G. Boesman, gewoon hoogler aar aan de R.U.G., heeft het onderzoek geleid. Zijn bevin dingen zijn bedrukkend. I.v.m. de platanen langs de Valk, de Tuinlaan en de Ro- zenlaan konstateert hij dat «de eertijds geplante bomen van een bedenkelijke kwaliteit moeten zijn geweest». De bo men staan nu schuin, ten eer ste omdat tijdens de eerste levensjaren noodzakelijk steunmateriaal ontbrak en ze ook later niet de nodige zorgen kregen en ten tweede omdat zij gebogen werden door in één richting overheersende winden. Bovendien hebben de wortels van de platanen in de Tuinlaan het asfalten fietspad op sommige plaatsen omhoog geduwd en gescheurd. Een verdere vernieling mag worden verwacht. Besluit van de we tenschapper: de bomen moe ten uit meerdere veiligheidso verwegingen geveld worden. Zich baserend op deze konklu- zie besliste het kollege de bo men effektief te laten vellen om op dezelfde plaats nieuwe te laten aanplanten. «Wij vin den het sterk dat nu plots de onveiligheid van de fietsers wordt ingeroepen als een argu ment om de prachtige bomen rijen te rooien» zegt Arnold Vandermeulen: «Van de ande re kant heeft men het gevaar dat de auto's voor de fietsende kinderen opleveren nooit wil len inzien». Terzake stelt VU- Belsele voor, de gracht die Fietsers hebben het soms hard te verduren in het verkeer. Samen met de voetgangers zyn zjj de meest kwetsbaren. Vraag is: wat wordt er voor hen gedaan, om hen te beschermen, om hen veilig te laten deelnemen aan het verkeer. Mogelijkheden zyn er voldoende: fietspaden die al dan niet voldoende breed zyn, misschien oude spoorwegbeddingen die een oase van rust vormen ombou wen tot een aangenaam pad. Dat laatste zou kunnen mers een twintigtal jaar ge- tussen Dendermonde en leden de spoorwegverbin- Aalst. De Nationale Maat- ding tussen Dendermonde schappij der Belgische en Aalst af. De spoorweg. Spoorwegen schafte im- de stations, de seinhuisjes en de overgangshuisjes la gen er meteen verlaten bij. Een vage herinnering aan voorgoed verleden tijden. Natuurlijk kon de natuur op deze ongebruikte gron den welig tieren en overal stak wat in de volksmond «onkruid» genoemd wordt de kop op. De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen deed wat reebts in de rijrichting naast de iedereen zou doen: zij re- bomen loopt te rioleren, het Kupereerde de spoorsta- fietspad naar daar te verleggen ven> de dwarsliggers en de en het bovendien te ontdubbe- grote steenslag van de bed ien. Van het huidige fietspad ding. De natuur was de zou men dan een groene berm NMBS dankbaar, want zij maken. Natuurlijk wil men, nu de bomen toch moeten sneuve len, niet opnieuw voor breed uitwortelende platanen kiezen, maar b.v. voor eiken: die wor telen dieper. Stok in het wiel is hier toch wel de noodzakelijke onteigening van weliswaar smalle stroken grond. Voorstellen, voorstellen, reageerde met een versnel de natuurlijke begroeiing: een biotopische eigen vege tatie. Het vroegere spoorlijn tje werd zo een aangenaam en lang lint, een ideaal voor e wandelaars die hielden van men barst in Belsele van de 11181 Het liep immers dwars voorstellen. Om een goed wan- door landerijen. De fietsers delwegenplan uit te stippelen waren er schaars en als het b.v om te verhinderen dat de een beetje meezat kon je er Belselebeek verder verwordt tot op zo een doordeweekse Ah de VU tijdens de volgen- ontmoet=n- z° kwam bijna de legislatuur niet in de opposi- on8emer'ct een «natuur de zit, blijft ze hopelijk toch Pad>> tot stand- haar idealen trouw... En toen begon het mis te Leo DE BOCK 8aan- Nog anderen hadden opgemerkt dat deze eenza me weg die blijkbaar aan niemand meer toebehoor de, best voor andere doel einden kon worden ge bruikt. Iemand maakte er een privé-parking van voor zijn bedrijf, en nog een andere firma sloot het pad gewoon en bouwde er dwars overheen een nijver heidsgebouw. Iedereen wist het, maar iedereen keek gelaten toe. Nie mand, en zeker niet de overheid, reageerde. In 1981 werd op het bud get van Openbare Werken de niet onaardige som van 1 miljard frank uitgetrok ken voor de aanleg van fietspaden. Rond datzelfde tijdstip werd langsheen de rijksweg Aalst-Dender- monde een tweede fietspad aangelegd (er was er reeds eentje aan een kant) tussen Hofstade-centrum en Gij- zegem-centrum. Ondertus sen kwam de regering ten val, werd een nieuwe sa mengesteld, die ook al is gestruikeld en vervangen. En onder de laatste rege ring gebeurt er dan weer wat: het Gentse Betonwe- genbouw start de werken voor een fietspad op de vroegere spoorwegbedding tussen het begin van de gemeente Hofstade en het centrum van Gijzegem. Vraag is waarom? Want ondertussen was het twee de fietspad langs de rijks weg klaar gekomen. Geld teveel? Wat men er ook over denke, de bedding van de vroegere spoorweglijn wordt uitgegraven over een breedte van drie meter en een diepte van een halve meter. Vaak wordt aan weerszijden nog een meter grond opzij geduwd, zodat er nauwelijks nog sprake kan zijn van een natuur pad. Vraag is natuurlijk waarom dat fietspad zo breed moet zijn. Of wordt dat later een autoweg? Er zijn bovendien nog een aantal vragen. Wat gaat men voorzien bij de kruis punten met de bestaande wegen? Hier moet men on getwijfeld voorzieningen treffen om ongevallen te vermijden. Tevens zou het nuttig zijn op het pad een aantal hinderpalen aan te brengen, zodat het pad in derdaad alleen maar door fietsers en voetgangers te gebruiken is. Kunnen er ook rustban ken worden aangebracht? Dat zou althans voor de wandelaars een aanleiding zijn tot een aangename ver pozing. En wat gaat men doen met het verkeer bij het begin en het einde van het pad? De fietsende schoolkinderen die van de ze oude spoorwegbedding gebruik maken worden plots opgenomen in een drukke verkeersstroom. Daar moet op voorhand worden aan gedacht. En dan nog volgende be denking: waarom op een plaats twee fietspaden en waarom bijvoorbeeld niet meer aandacht voor plaat sen waar deze nog niet zijn en toch een noodzaak vormen? Het CVP-bureau van Sint- Niklaas legde de laatste hand aan het pollregle ment. Vóór 1 juni moeten de leden hun kandidatuur indienen; op 19 juni wordt de verkiezingspoll gehou den. Men wil een sterke lijst aan de kiezers voor stellen en daarom, zo luidt het in een persmededeling, zullen de 39 kandidaten ge kozen worden uit alle gele dingen van de bevolking. Het definitief beleidspro gramma 1983-1988 zal op gesteld worden aan de hand van de enquêteformu lieren die men terugge stuurd kreeg en die alle aspekten van het beleid omvatten. Weldra zal de CVP hulde brengen aan de voormalige burgemeesters Frantz Van Dorpe (Sint-Niklaas), Cy- riel De Rop (Nieuwker- ken), Karei Vercruyssen (Belsele) en Karei Ver schelden (Sinaai). Zij wer den bij koninklijk besluit tot ereburgemeester be noemd. Ook de ereschepe- nen worden in dat huldebe toon betrokken. (wv) Inschrijvingen dienen te gebeuren op de burelen van D.D.S., Bevrij dingslaan 165, te Dendermonde en dit zo snel mogelijk. De algemene voorwaarden voor sociale gronden zijn van toepassing (eerste eigendom, trouwverplichting binnen de vijf jaar e.d.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 5