Stekense Chiro klopte zowat alle rekords i'rtïi vv ALFRED DE SMEDT Gustaaf Pape, Aalsters musicus op niveau, 125 jaar terug Buggenhout bouwt nog meer sociale woningen Zuster Barbara viert gouden kloosterjubileum 0KA-KSA talentenjacht in Schellebelle 8 - 23.4.1982 - De Voorpost Op 11 juli 1909 werd het vijftigjarig bestaan van de muziekschool gevierd met een uitvoering van de Rubenscantate o.l.v. direkteur G. Pape. 50 JAAR TEN DIENSTE VAN DE NAASTE Afgelopen week, meer bepaald op 15 april, was het de 125' verjaardag van de geboorte van een verdienstelijk Aalste- naar, een man die destijds Aalst als een «kantatenstad» bekend maakte, Gustaaf Pape. Wat momenteel wegens al lerlei redenen niet haalbaar meer blijkt te zijn, de uitvoering van de «Rubens- kantate» van Peter Benoit lukte Pape op 4 en 11 april 1909. In een ook reeds toen broeinest van politiek geknoei wist hij, met ver eende krachten, allen sa men warm te maken voor dit groots projekt waaraan een 100-koppig orkest, meer dan 1000 zangers en zangeressen, Karei De Mette met de beiaard, de klokken van St.-Martinus en door de pompiers afge vuurde kanonschoten de nodige luister bijzetten. Een muzikaal festijn op ni veau ter gelegenheid van de 501 verjaardag van de Stedelijke Muziekschool. Een begaafd musicus Op 15 april 1957 te Aalst in de Hoogstraat als zoon van een ijzerhandelaar geboren liep Gustaaf Pape school bij de «Broeders van de Christelijke scholen» op de «Vesten» en de humaniora volgde hij bij de Jezuïeten. Reeds op 14-jarige leeftijd verwierf hij het diploma van landmeter doch de mu ziek boeide hem blijkbaar meer want, toen hij eens een opmeting moest doen te Moorsel in het Beuken bos aan 't Eksterken» vond Karei De Vis hem er bezig, niet met landmeters- materiaal doch wel viool spelend voor een aantal luistergragen. De muziekschool doorliep hij in een mum van tijd doch aan het konservato- rium mocht hij niet mee dingen naar «prijzen» daar hij zijn studiën zou begon nen zijn als hij reeds te oud was... Muziekleraar aan het St.- Jozefskollege, in de Aal- sterse Rijksmiddelbare school en bij «Het Land van Riem» was hij een ge vierd kapelmeester, een produktief komponist, een virtuoos organist die tevens zowat alle instrumenten be speelde en vooral een diri gent van massakoren en kantates. Reeds heel wat roem ver worven bleef hij toch een rasecht Aalstenaar met gul le lach, in het «Café Riche» een graaggeziene gast die bij menig glas Aalsters ger stenat kwinkslagen te over had. Het sneuvelen van zijn zoon Fritz te Ramskapelle in 1917 was een zware slag die hij niet te boven kwam tot hij, op een grauwe win terdag, op 20 december de geest gaf. Een indrukwekkende be grafenis met een grote volkstoeloop en heel wat gekende figuren uit de mu ziekwereld. Aalst had een van zijn beste zonen ver loren. Zyn werk Vooral in de vokale sektor bewoog Gustaaf Pape zich. Hij was zelfs lange tijd di rekteur van de Muziek school te Aalst. Naast de reeds vermelde «Rubenskantate» werden onder zijn leiding uitge voerd «De Leie» en de kin- derkantate «De wereld in», beide ook van Benoit, de «Van Rijswijckkantate» verder werken van Edgar Tinei, Paul Gilson, O. Roels, E. Wambach, Ge- vaert en van Andelhof, een gereputeerd zanger die door Pape stante pede in een noodgeval werd ver vangen. Ook werken uit de wereldliteratuur van o.a. Mozart, Beethoven, Haydn, Glück, Massenet en tevens de «Kantate op oude motieven» op tekst van stadsgenoot Petrus Van Nuffel. Zelf produceerde Pape ook heel wat. Het zangspel «Boer en Baron», het be kende melodrama «Iwein van Aalst» op tekst van dr. Bauwens, «de Passiespe len» die ook te Gent en te Genève werden opgevoerd en die Aalst tot het «Vlaamse Oberammergau» verhieven, het misteriespel «De Hemelkoningin» op tekst van pater Bauwens uitgevoerd bij de 550* ver jaardag van O.L. Vrouw ter Druiven, een «Jubel- kantate» voor graaf Lié- nart, een «Jubelkantate» voor de zangmaatschappij «De Ware Vrienden», een «Huwelijkskantate», een Kantate voor Transvalere en verder 38 geestelijke ge zangen. Ook heel wat lie deren in «de Vlaamse Zan ger», in «le Chansonnier des Etudiants de Louvain», voor huwelijken, jubilea, festiviteiten allerhande en een blijspel «De vissers van Blankenberge». Een beroemd man! Niet-Aalstenaare schreven van Gustaaf Pape wat volgt: Pape is een durver, een muzikaal talent, de beste dirigent te lande. Voor uitvoeringen van kantaten heeft hij zijn gelij ken niet. «ses chansons sont sa- voureux et trés Flamands» (Gilson) —Mozart deed het niet veel beter dan Pape. had hij kunnen werken van jongsaf aan, hij zou eenzame hoogten hebben bereikt. LH Zuster Barbara, in de wereld Maria Van Cauwenberghe, overste te Baasrode, viert haar gouden kloosterjubileum. Haar eerste standplaats was Beveren. Zij trad er in 1931 in het klooster bij de zusters van Sint-Vincentius a Paulo en bleef er tot 1948. Toer. verhuisde zij naar de Rosstraat te Baasrode waar zij aktief was als gediplomeerde vroedvrouw en op die manier stond zij geregeld de ooievaar bij. Toen de omstandighe den het niet meer toelieten, werd het moederhuis omgevormd tot een rusthuis voor mensen van de derde leeftijd, en daarin is zuster Barbara, ondanks haar leeftijd, nog zeer aktief. De viering van dit gouden jubileum had plaats in het moederhuis te Beveren. Maar de Dendermondse burgemeester en schepenen waren daarop aanwezig. Elke deelgemeente te Buggenhout bezit nu zowat zijn eigen woonwijk. Te Opdorp vinden we de verkaveling d'Hofstee, in Buggenhout-Centrum werd een «Lentepark» uitgebouwd, te Opstal kent men het Pastoor Andriespark en vorig jaar werd op de Brie! De Mosten voor bewoning vrijgegeven terwijl daar ook nog een verkaveling Cuytelghem klaar ligt. De laatste verwezenlijkin gen zijn het Pastoor Andries park te Opstal en De Mosten op de Brielparochie. Het Op- stalse woonpark omvat 35 huurwoningen opgetrokken door de gewestelijke bouw maatschappij uit Zele en 45 koophuizen die gebouwd wer den door S.M. Volkswelzijn uit Sint-Gillis-Dendermonde. Hier zijn alle verdere bouwak- tiviteiten stopgezet en alle wo ningen zijn betrokken. In de wijk van De Mosten werden reeds twee reeksen woningen respektievelijk van 28 huizen en 25 woningen be trokken. Ingevolge budgettai re restrikties op nationaal vlak is er een beperkte vertraging ingetreden voor wat de volgen de reeksen betreft. Een vertra ging die eigenlijk ook goed uitkomt, gezien er ook een sterke vraagvermindering naar koopwoningen werd vastge steld. In elk geval behoudt Buggenhout zijn optie om min stens twee reeksen woningen die dan zullen gebouwd wor den in funktie van de noden. De gronden zijn voorzien, de infrastruktuur ligt klaar en de nutsvoorzieningen zijn even eens aanwezig, zodat men er na een eventuele bouw snel de woningen zal kunnen gaan be trekken. Ook in het Lentepark zijn er veranderingen op til. Daar werd tussen het huidige woon gedeelte (hoge huizen) en de Kasteelstraat de realisatie voorzien van 45 koopwonin gen, op te richten door S.M. Volkswelzijn uit Sint-Gillis- Dendermonde. De administra tieve formaliteiten voor de ver wezenlijking van dit projekt zijn reeds vervuld. Binnenkort zullen de werken een aanvang kunnen nemen. Alhoewel de infrastruktuur- werken steeds worden gedra gen door het fonds «Brunfaut» komt voor de aansluiting van nieuwe woonwijken toch steeds een belangrijke bijdrage uit de gemeentekas. De ge meente draait immers wel op voor de aanleg van de toe gangswegen, de verbetering van de aanpalende straten en later het onderhoud van de aangelegde groenvoorzienin gen langs de straten. Anderzijds ontvangt de ge meentelijke kas ook een enor me bijdrage van al de jonge - aktieve - gezinnen die zich in dergelijke wijken komen vestigen. De personenbelas ting is gekenmerkt door een substantiële stiieine ten voor dele van de gemeente Buggen hout. Zodat de vele gezinnen toch ook wel een bron van inkomsten zijn. Overigens blijft het bevolkingsaantal te Buggenhout nog steeds stijgen (200 eenheden per jaar). Ook dat is een tendens die volledig is toe te wijzen aan de sociale bouwpolitiek die men daar voert. (L.V.D.) Precies het miezerige paasweekeinde had de Stekense Chiro uitgekozen om haar «rekord-aan-rekord»-weekend te organiseren. Maar géén van al die grollen van de weermaker kon de dappere rekordbrekers van hun re* kordterrein weghouden. Ze deden naarstig verder. De ene legde maar kroonkurkjes op de metersgrote tekening, een andere liep of strompelde verder: kilometer na kilometer, met de fakkel in de hand. In de zwevende auto-aan-een- kraan kregen de vijf autozitters het af en toe te kil en dan hoorde men plots deze zwevende auto volle gas geven, terwijl de ruitewissers op volle kracht werkten. De «ingang-zitters» (die bleven ook 48 uur ter plaatse) konden zich natuurlek nog het moeilijkst verwarmen: zij konden enkel supporteren voor de hijgende, soms kreu nende fakkelloopsters en lopers in het spoor van de immer bollende fiets. Ook hier deed men de 48 uur vol! De overige rekords werden binnenhuis geklopt. Met het spreekwoordelijke monniken geluid en stalen zenuwen plak ten Chiroleden lucifertje na lu cifertje de hoogte in: millime ter per millimeter, centimeter per centimeter. Aan de andere kant van de Sint-Andriesfeest- zaal aan de Stekense Nieuw- straat werd er 48 uren lang pils tegen palm getapt. Een bezigheid om nooit dorst te krijgen Wie wél dorst kreeg was natuurlijk het trio achter de draaitafel: dag en nacht plaatjes draaien. Om er draaierig van te worden. Daar mee hebben we de 48-uren rekords gehad. Maar de leid sters dienden heel die tijd de hongerige rekordjagers te voe den, om beurten, want wan neer de énen opstonden was een andere ploeg aan het mid dagmaal toe. Zo'n 15 kg varkensgebraad, 5 kg frikadel len, 68 bloedworsten, 50 kg aardappelen werden veror berd. Om van de boterham metjes nog te zwijgen. dan een «gouwe ouwe» uit het Chirorepertorium opgediept: net zoals vroeger voelden heel wat oud-leden zich. Met z'n allen beklommen ze dan de stelling aan het kroonkurken- tapijt: de flakkerende vlam men maakten een spookachti ge indruk op het zonnige kroonkurkentapij t Met een fakkel werd de vuur pijl tot ontbranding gebracht: hij ontbrandde tot een mini- vuurwerk. 's Avonds kwam Walter Ca- piau z'n bedenkingen kond doen aan een opeengepakte ,0f schare rekordbrekers en syro phatisanten. Stuk voor stal werden de al-dan-niet ludieki rekords nog eens overlopei Nii door de verantwoordelijke ho en/of initiatiefnemers Capiat ^e] had voor iedereen een ludiekt a| dank en aanmoediging. Leiders Eric en Freddy kw»^< men niet op het podium. Zi *er waren echter door en door ge gei Iukkig en tevreden. Want hiunte initiatief en organisatie een grandioos sukses: een kord zonder voorgaande Stekene. De Resultaten Was het zoals vooraf aange kondigd niet de bedoeling om échte Guinessboekrekords af te leveren, de resultaten mochten er zeker en vast zijn. Dat waren er juist geteld 2.705, want de «entree-zitters» hebben ze nauwkeurig geregi streerd. De luciferstoren van Pisa was lange tijd een zorgenkind. Er kwam bijzonder weinig schot in, tot enkele toeschouwers zich kwamen «bemoeien» en enkele bouwers zich «dubbel» plooiden. Lucifertje per luci fertje haalde men uiteindelijk toch een respektabele hoogte van liefst 3,54 meter bij een Op vrijdag 23 en zaterdag 24 april telkens om 20 uur organiseert OKA Schellebelle voor de achtste maal haar talentenjacht, die terecht de grootste van Vlaanderen wordt genoemd. Voor het eerst is er dit jaar een preselektie voor zien omdat het aantal deel nemers ieder jaar stijgt. Dit jaar zijn er niet minder dan 30 zangers en groepen die alle genres van muziek zoals rock, kleinkunst, new wave, folk, kabaiet, jazz, skiffle-pop, funk-rock en ballades ten gehore zullen brengen. Een greep uit de deelnemers leert ons dat er uit alle hoeken van Vlaan deren vertegenwoordigers zullen zijn: De Rosse Aardbei en de Vier Heems kinderen (Beervelde), Die Gruppe (Wetteren), Manu Henderickx (Sint-Niklaas), Rocking Chair (Wetteren), Willy Lievens (Denderhou- tem), Dustbin (Wetteren), Fons De Hend (Lokeren), The Students (Overijse), Hilde Denolf Inez Van- neste (Harelbeke), New Seekers in Search to the beginning of the great old Crack (Lokeren), Werner Lanneau (De Pinte), For Sale (Gent), Pla-Hiaat (Schellebelle), Jan De Clercq (Wetteren), Ote- Kautur (Gent), Nickle Dime (Gent), Mind Flan- ger (Massemen), Ilse Jans- sens (Aalst) en Kras (Schellebelle). Zaki (radio- en tv-pre- sentator), Roger De Knijf (BRT), Luc Criel (A A Gent), Philip Sorgeloos (le raar aan het konservato- rium te Gent), en Laurent De Martelaere (dirigent van de plaatselijke fanfare 'Eendracht maakt macht') zullen de beste tien aandui den die verdergaan naar de finale die de volgende dag plaats heeft. De finalisten worden beoordeeld door Luc Bou- dry (promotieverantwoor- delijke van het muziekblad Joepie), Miek en Roel, Ro ger De Knijf, Freddy Mon- dy (orkestleider en orgel virtuoos) en Guy De Vree- se (winnaar 1981). Voor de winnaars ligt een gratis achtdaagse ski vakantie in Oostenrijk of de reis in geldwaarde te wachten. Verder zijn er nog 30.000 fr. en talrijke naturaprijzen te verdelen onder de deelnemers. De prijzen zijn geschonken door OKA, en de hande laars en zelfstandigen van Schellebelle, Serskamp en Wichelen. Op zaterdag 24 april is er tevens een gastoptreden van Miek en Roel en van Guy De Vreese die vorig jaar won met twee eigen nummers. De inkom voor beide da gen is 100 fr. Kom ook, want met het nummer van uw ingangskaart kan je een prachtige ski-vakantie win nen naar Oetz in Tyrol (Oostenrijk) en tevens stem je er de prijs van het publiek mee. Ingangskaar- ten zijn nog steeds verkrijg baar bij Francine Dierinck, Damstraat 2, 9209 Sers kamp (091/69.18.07). Het rekord dat zonder meer het meest in het oog sprong en de meeste aandacht kreeg het enorme tapijt (27 bij 18 meter!) van kroonkurken op de grote speelplaats in Stekense Nieuwstraat. diameter van ruim 1 meter. Over het kroonkurkentapijt op de grote speelplaats maakte men zich weinig kopzorgen. In de loop van zondag diende men zowaar af te remmen om niet te vroeg klaar te zijn. En dit werd werkelijk een unicum: een mooi tafereeltje met tien tallen kleurschakeringen... Zo'n 600.000 «pottekes» gin gen er in dit tapijt van bijna 500 vierkante meter groot: on gelooflijk en toch waar. De fakkelloop tot een goed einde gebracht door de oud leiding was ongetwijfeld het rekord dat snelst in de «kuiten beet». Elke oudleid(st)er liep naar eigen «godsvrucht en ver mogen» in het spoor van een «aanverwante» fiet(st)er zijn of haar aantal rondekes door het Stekense centrum. Alles samen werden 519 rondekes afgelegd, goed voor ruim 664 kilometer. Dus Parijs en terug, al lopend En nog meer. Dit waren de voelbare, tastba re, zichtbare resultaten. Maar de «zittenblijvers» die 48 uren zweefden konden nadien best wat (fysieke) ontspanning ge bruiken, terwijl de 48-uren- tappers en muziekdraaiers en natuurlijk de gelegenheidskok kinnen bekaf waren. Apotheose Als waardige apotheose liepen zo'n 40 oud-leden allen samen de laatste ronde. Allen met een fakkel in de rechterhand. Het was mooi om zien, want de duisternis viel toen over het natte Stekene. Tijdens de laat ste honderden meter werd er Een Stekens rekord: de enorme toren, gemaakt van elkaar gekleefde lucifertjes: liefst 3,54 meter hoog! Dinsdag rond 16.45 uur brandde de kleine woning van Charles Meersman, Broekkantstraat 60 te Baasrode volle dig uit. Er bleef van de schamele inboedel niet veel over, alleen een ijzeren doos met enkele belangrijke papieren kon gered worden. De bewoners van beide aanpalende woningen ontruimen hun huizen, maar gelukkig kon de brandweer het vuur onder kontrole krijgen (v) Audio - Video Huishoudapparaten Kapellestraat 22 Denderbelle tel. 21.29.49

De Voorpost | 1982 | | pagina 8