Jubilerende Deken De Vos Priester naar ons hart «Liber Amicorum» voor Kanunnik Deken De Vos Tijdens de overhandiging van het «Liber Dat het vijftigjarig priesterjubileum van kanunnik pastoor-deken Constant De Vos een lag men aan tafel Grote meen. Jeugdpastoraal wist voltreffer zou worden, daarvan was ieder Aalstenaar zich op voorhand bewust. Dat de inzet ook van leken met hij te stimuleren via de gg viering echter dergelijke dimensies zou aannemen met een zo brede belangstelling zodat o.a. gehuwde diakens stichting van Jebron. Wat IÉ de feest20»! van het stadhuis eivol liep, de St.-Martinuskerk geen zitplaatsen genoeg had waarvan er te Aalst één uiteraard niet altijd pro- m en de ruime lokalen van het Jezuïetenkollege volgepropt werden met vrienden en aktief is en drie worden bleemloos verloopt. Deken sympatisanten was nauwelijks te vermoeden. Het werd inderdaad een grandiose opgeleid i monifMtotio waarin naast de priester ook de mens werd betrokken. van elk kerkganger, over bracht. Deken De Vos kent daar enboven bijna alle paro chianen. ook hun proble men, hun noden. Steeds is hij met zijn fiets op bezoek bij zieken, ouden van da gen eenzamen. Deken De Vos, die als 73- jarige er vaak meer eigen tijdse ideeën op nahoudt dan «jongeren», ziet geen oplossing in pluralisme. «Beter goed water en wijn afzonderlijk drinken, an ders bekomt men een neu trale, nietszeggende ver- Ook het onderwijs is hem menging van de twee». Wel Op een vlotte en kunstvolle wijze dankte deken De Vos alie weldoeners die samen een som van 500.000 fr. stuk honken aan het BUSO in de Sint-Kamielstraat (per) liek jpci Niettegenstaande de terug- strook, de rij van het even- jko houdenheid van E.H. de- wicht, vindt men de deken P'jHen wilden de kerkraad, de en op de derde strook, de ie tarochieraad en de paroc- langzame ren, de ouden, hiale geestelijkheid van St.- zieken, geïsoleerden. ^„Martinus het 50-jarig pries- Centraal in het dekanaal Zi lerjubileum, waarop werd beleid staat anderzijds de r ge gewezen vanuit de basis, medeverantwoordelijkheid hui niet onopgemerkt laten van de leken waarbij de ven voorbijgaan. diverse raden meer zijn dön Zoals Jaak De Dyn namens louter IC ie parochieraad stelde kon maar kg,sen halve eeuw doorgeven meedenken, meeplannen cn in de praktijk omzetten en dan ook meedoen. Le- van de Evangelische Bood- ken dienen ingeschakeld en 4 ichap van een «priester met reële opdrachten taaar ons hart», godsdiens- bedacht. tot en met en tevens Em. Prof. Dr Ir E. De Beer, een konstante bekommer nis als lid van de Raad van Beheer V.T.I. en voorzit ter van de Onderwijskom- missie. Nauw aan het hart ligt hem de door hem opge richte en steeds gestimu leerde school voor Buiten gewoon Lager en Sekun- dair onderwijs,- BLO en BUSO. Om de noden van deze laatste, recent opgerichte school te helpen lenigen werd hem door voorzitter Herman Bosteels en check van 500.000 fr., komende van vrijwillig gestorte gif ten voor de Deken, over handigd. Als waarnemend burge meester, de heer D'haese- leer is in de States met vakantie, sloot Gaston Van den Eede zich namens het stadsbestuur graag aan bij deze hulde. Hij heeft de deken ervaren als een spe ciale, een soms betwiste doch alleszins uitzonderlij ke figuur, steeds integer. Noch uitgesproken konser- vatief, noch progressief, gewoon een realist. Wat betreft de relatie stadsbestuur-deken was die steeds korrekt. Waarbij de u fusie van de bibliotheken adviesverstrekkers a'leszin-> zeer positief was de leden kunnen alsook de bezorgdheid voor het behoud van de St.-Mar tinuskerk en het patrimo nium. «Voor de tintelende blik van de deken achter de brilglazen begeeft eenieder en gaan alle deuren open». verdraagzaamheid, tole rantie, respekt voor ander mans mening, luisterbe reidheid. Vlaamsgezind Mede onder invloed van de Jezuïeten werd Constant De Vos flamingant en werkte in zijn studententijd De Vos is een ïjveraar voor oekumenische samenwer king met de Protestantse kerk uit de Goffaertstraat, verdedigde de oprichting van een gemeenschappe lijke Technische Hoge school Aalst (zonder suk- ses), ijvert onverdroten voor zijn «Don Bosco- school», keurde overheve ling van vrije bibliotheken die het moeilijk hadden naar de stadsbibliotheek goed en stelt zich vragen bij de besteding van liefst 40 miljoen voor de restauratie van de Begijnhofkerk. Als deken zegt hij niet zo veel te zeggen te hebben aan zijn pastoors tenzij na zicht van de rekeningen van kerkfabrieken en kon- Deken De Vos droeg de solemnele mis op in een bomvolle Sint-Martinuskerk. (per) De wereldlijke en geestelijke macht bijeen tijdens de viering van hun deken (per) •ciaal-voelend en dicht bij voorzitter van de kerkraad Tijdens de 50 jaar priester- mede aan uitgaven gepubli- trole over het parochiaal kerkgemeenschap, niet belichtte naast het aposto- schaP evolueerde hij mee ceerd door de «Zeven Puri- kerkelijk leven. Als zone- :noeg worden benadrukt, laat te Herzele, zowel als me' en b'eef dan teinen» waaronder de bro- deken kreeg hij, als laatste In de feestzaal van het stad- medepastoor als als deken steeds aktueel en van chure «Kerkelijke Tucht of want blijkbaar uit de tijd, 3 |U«s waren naast familiele- en de periode in de Aal- a!n t!! :I- len, medewerkers, vrien- sterse Sociale Werken vol «Nicl voor piunUismei wé, len en sympatisanten ook dienstbaarheid als «wande- verdraagzaam» jkaris-generaal Desmet lend register van de burger- Deken De Vos. eerder om zijn kwaliteiten dan om de funktie die hij bekleedt ge waardeerd door Aalst, werd in zijn jeugd wel wat Plechtige concelebratie Omringd door de pastoors van zijn dekenij ging de jubilaris dan in de dekanale kerk voor onder massale belangstelling in een plech tige viering waarbij de li turgische gezangen ver zorgd door het St.-Marti- nuskoor o.l.v. E.H. Mi- chaël Ghijs en het orgel werd bespeeld door Kris- tiaan Van Ingelgem. In de zitting in het stadhuis had het Kamerkoor van de Ste delijke Muziekakademie o.l.v. Herman Slaghmulder eveneens voortreffelijk ge presteerd. Andermaal dankte de Deken en spoor de aan tot begrijpend el kaar verdragen zonder evenwel de eigen principes te verloochenen. Hij me moreerde de vernieuwing via de dekanale concilies in '70 en '74 en wees op de toekomst die in de handen van de jeugd ligt. Receptie Na de mis werd het een ware toeloop op de recep tie in de lokalen van de Paters Jezuïten in de Pont straat waar aan de deten een «liber amicorum» werd aangeboden. Hierover meer in een afzonderlijk artikel. Niet voorzien in het scena rio was het verschijnen van Bert Verbestel, «Caoutchoucken» ofte «Ajuinboer» die aan de Deken een grote foto aan bood in naam van de buur- gemeenschap «de Hoge Vesten» waar Deken De Vos elk jaar, ter gelegen heid van de buurtkermis, de Eucharistieviering in openlucht voorgaat, bege leid door «het muziek van de socialisten». Deken De Vos, ad muitos annos. LH Mgr Van Peteghem liet lijke stand en levende com- ich verontschuldigen) en puter, vooral zijn verwe- lurgerlijke prominenten zenlijkingen in de St.-Mar lis minister Mare Galle, tinuskerk. H taatssekretaris Paula Hij was er de bezielende )'Hondt-Van Opden- uitvoerder van het Vati- 1 tosch, volksvertegenwoor- kaans Concilie en wist de Sgers en senatoren, sche- kerkfabriek, een Napo- lenen en raadsleden aan- leontische instelling die :zig. Ook gewezen minis- Ludovic Moyersoen. Politieke Klucht». Na zijn de titel van ere-kanunnik. priesterwijding leraar te Ledeberg aan het College zette hij zich kordaat af Deken De Vos dankt allen tegen de mening dat Met het dankwoord van de Vlaamsgezindheid zou ge- deken kwam tijdens deze lijkstaan met Duitsgezind- plechtige akademische zit- heid. Hij stond open voor ting de gulle lach in de zaal. anti-klerikalisme ingd" hulpuetlcmng aan onderge- De deken relativeert daat- peld. Niet van de JeLïe- dokenem Wat hem een on- btj de vete hem toegezwaa.- ten. wel van rijn moeder. ^Hhe,dlng be2°rgw °P r lofbetulgm?.en d,e h') 3 voordragen van de Weer- «Cum grano sahs» neemt. 0 Thuis molenaars namen ze stand,doch hulp aan een Overtuigd zegt hij te hou- niet te zeer in zijn gratie het immers de toenmalige van die z,ch scluddig had den van alle mensen, van stond, spoedig naar zijn onderpastoor te Meldert ëemfakt a.an sluikslachterij om het even welke opinie, Voorzitter van de paro- hand te zetten. Zoals St.- nogal kwalijk dat deze hen zou hem zÜn burgerrechten van om het even welke ^hieraad J.P. Vermassen Martinus die de helft van van op de kansel konkur- doen ontnemen door een stand. «Raymond De Smet «lichtte de deken als de zijn mantel wegschonk rentie aandeed door rekla- Prokureur d>e achteraf in- en Stuyver zouden hier ook itwerper en gestaltegever zorgde hij voor snelle uit- me te maken voor Boeren- Z?.S te hard van stapel te gezeten hebben»!, in de plaatselijke Kerk te bouw van nieuwe parochies bondprodukten. Antikleri- zijn geloPen en de zaak ialst na het 2' Vatikaans als Immerzeel en St.-Job en kalisme dat nog werd geak- werd tot haar ware propor- sentueerd toen hij als aktief des teruggebracht. In de A.K.V.S. (Algemeen Ka- '00P .vaiï het onderzoek tholiek Vlaams Studenten- deed de rijkswacht een rou- verbond) trubbels kreeg t,ne"nuiszoeking, doch be- met de seminarie- overheid Perk*e zich tot het gelijk vloers. Gelukkig maar, Lachende gezichten tijdens de rede van minister Galle. V.l.n.r.: prof. De Beer, dd. burgemeester Van den Eede, deken De Vos en de h. Vermassen. (per) want op de eerste verdie ping verschool zich de on langs overleden Wies Moens. •oncilie, als bouwheer van nu ook St.-Paulus, daarme- parochie. de het eigen territorium Deken De Vos ziet hij steeds gevoelig reduce- «architekt naast God» rend. Ie zorgde voor een effi- Materiële realisaties waren nt verruimingsproces de verwarmingsinstallatie die zich weinig Vlaamsvoe- 't parochieraad, pastora- met lucht, de volledige her- lend opstelde. Toch had dit raad, dekanale werk- stelling van de ramen, de alles geen invloed op zijn roepen en liturgische da- geluidsinstallatie en de diep kristelijk geloof noch it. Uitstijgend buiten de plannen voor de geklas- op zijn priesterroeping, iter administratieve en seerde Begijnhofkerk. Mi- Wel bleef hij gekant tegen anciële taak van de de- nister Mare Galle zou even een té klerikale kerk. Ge- Politiek bedryvig? i kreeg de Dekenij, als later meedelen dat hij de tuige daarvan de dekanale Een doordrijvend sociaal lakei tussen bisdom en procedure voor de subsi- concilies te Aalst en de gro- werker was De Vos alles- rkgemeenschap, een ei- diering van deze restauratie te inspraak van de leken, zins, zo te Herzele waar hij o gelaat. aan gang had gezet. wat hem wel eens in kon- tal van organisaties sticht- •ok als wegenbouwer De liturgie werd onder de- flikt bracht met de bis- te, een kollege oprichtte en rgde de deken voor een ken De Vos aangepast met schop, o.m. omdat in de als eerste pogingen deed ngepaste infra-struktuur eigentijdse teksten en zelf St.-Martinuskerk de stoe- om te komen tot gemeen- :t liefst drie rijstroken: verzorgde hij graag zoveel len niet in knielhouding schappelijk schoolvervoer, a voor de jeugd met mogelijk de homilieën ter- zijn opgesteld. Een bis- zich specialiseerde in pen- ^^jdliturgie, een jeugdpa- wijl hij ook gereformeerde schop moet zich met derge- sioenen en zich het lot van Ochieraad in wording en dominees aan het altaar lijke détails niet bezighou- seizoenarbeiders aantrok >ron, jeugdpastoraal bracht. Altaar dat hij mid- den, zegt de deken. «Bij als te Aalst waar hij be- trum. Op de midden- den in de kerk, in het zicht het Laatste Avondmaal» stuurder werd van de So ciale Werken, het «Groen Kruis». Met partijpolitiek heeft hij zich nooit ingela ten tenzij die keer dat hij er in slaagde tegen de zin van burgemeester Debunne in het standbeeld van de ge broeders Daens niet voor de ingang van de St.-Marti nuskerk te laten plaatsen. Pastoraal Onder zijn dekenaat stond de St.-Martinusparochie heel wat inwoners af. Van 16.000 «zielen» evolueerde ze tot 6.200 nadat een deel van het territorium werd afgestaan aan de O.L. Vrouw-, de St.-Antonius- en laatst de St.-Pauluspa- rochie. De zondagsplicht onder houden ziet hij duidelijk teruglopen, vooral dan bij de jongeren. Dopen (90%) ontvangst op het Aalsterse stadhuis werd opgeluisterd door het kamerkoor van de begrafenis lijke Muziekakademie onder leiding van H. Slagmulder (per) (85%) zijn nog quasi alge- Voor de jubilerende Deken geen schilderij, geen brons, zeker geen zetel. Wél een check van een half miljoen voor zijn BUSO-school en voor hem per soonlijk een «liber amicorum». Een boek met bijdra gen van een honderdtal vrienden en medewerkers die de diverse facetten van zijn levensloop en aktiviteiten belichtten met een inleiding door hulpbisschop Mgr. L. K. De Kesel en door prof dr ir E. De Beer. In een eerste deel, 1908 a 1942, worden zijn jeugd, zijn humanioraperiode, zijn seminarietijd en zijn werk te Ledeberg belicht, waarbij de klemtoon ligt op de betekenis van de Vlaamse beweging. Stellers hiervan zijn Jos Muylaert, Louis fyiert, M. Schurmans s.J., Marcel De Bisschop, V. Podevijn, Flor Grijp, A. Vanderhaegen, Georges Verbruggen, D. Merlevede, Marcel Decubber, Frans Bundervoet, Angèle Dosfel-Tijsmans, Remi Pirijns, M. Gravez- Haegens, Arthur De Bruyne. Het tweede deel, 1942 1963, behandelt de periode als medepastoor te Herzele, direkteur van de sociale werken, deken te Herzele. De nadruk ligt hier op het uitgesproken sociaal engagement van de gevierde. Auteurs hiervan zijn M. De Buysscher, L. Nachter- gaele, W. Vijverman, L. De Sadeleer, Marcel Fiers, Etienne Vanden Meersch, P. Cosijns, W. De Turck, Amicorum» bracht mevr. Duerinck een eigen gedicht naar voren Mgr Fraeyman, D. De Swaef Jef Faes, Piet Van Tittelboom, R. Van De Voorde, P. Vernaillen, Wim Verleysen, L. D'haeseleer, Chr. Willems. In het derde deel, vanaf 1963, wordt de periode van het dekenaat te Aalst behandeld met als kenmerken zijn pastorale bewogenheid, zijn bekommernis over de opvoeding van de jeugd en zijn uitgesproken tolerantie. Bijdragen hierbij van Bert Van Hoorick, L. Moyersoen, J.G. Sterck, Jef Goethals, Word Geldof, F. Blokland, Ernest Van den Berg he, Gil bert Claus, dr Van Orshoven, kan. Gustaaf Joos, Fr. De Maeseneer, Jean-Paul Vermassen, Jaak De Dijn, Albert Verbestel, Nick Leynse, Jos De Rouck, Michel en Roger Bekaert, W. Houtman, A. De Vleeshouwer, M. Ghijs, P. Van de Winkel, Jan Keymeulen, R. Jansen s.J., Valeer Van Haver, L. Wouters, M. Van Spaendonck, Myriam Ravijts, de Zusters St.-Vincentius d Paulo en Matchel Cr om- been. Het prachtig in leder ingebonden boek werd op perkament geïlustreerd door Monique en Frits Kie kens en bevat verder een paar merkwaardige mo mentopnamen tijdens een homilie door Paul Van den Abbeele. Voor de praktische uitwerking stonden in medepas toor Jan Keymeulen en stadsarchivaris Karei Baert met zijn medewerkers. Het boek wordt besloten met een gedicht van Aleidis Dierick, sekretaris van de parochieraad die reeds een bewerking van psalmen publiceerde en tevens drie poëziebundels liet verschijnen. «Aggiornamento» dat eindigt met Vele schone, veelzeggende symbolen Zijn diep en klaar in zin naam verscholen: constant op zijn weg door dit leven, geduldig, constant aan de mensen gegeven. En de Vos dat is zomer en koren en wijsheid en slim zijn voor God en niet te veel tot de groten behoren, niet struikelen over elk klein gebod. Want «geloven» is mens-zijn en hopen» soms de Heer aan de oever zien staan soms blind en doof door het donker lopen een leven lang op het water gaan. Zo is hij ons twintig jaar voorgegaan. De Voorpost - 23.4.1982 - 9

De Voorpost | 1982 | | pagina 9