t-Niklase dansklub Het Centrum twintig: vijfhonderd leden gezond ontspannen Hoe word je brigadier-tuinier in Sint-Niklaas Jebron Aalst zoals steeds hyperaktief Eerste sportkwis van ATB De Natuurvrienden Dendermonde GELD NODIG? DIENSTBETOON VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGER Norbert DE B®TStüER 10 - 30.4.1982 - De Voorpost «Zowel jonge mensen van zestien als gehuwden goed leren dansen, hun een gezonde vorm van ontspan ning aanbieden waar ze jong en fit van blijven en allen ook de kans bieden, mensen te ontmoeten en een totaal nieuwe vriendenkring te ontdekken, zie daar het opzet van onze dansklub». Aan het woord is voorzitster Mariette Van Daele - Van Overloop die nu al twintig jaar op de bres staat voor dansklub Het Centrum. Het twintigjarig bestaan van deze grote familie met momenteel maar liefst 502 leden wordt morgen zaterdag 1 mei in de feestzaal van Het Centrum gevierd. Na een eucharistieviering in de hoofdkerk van Sint-Niklaas zal daar een akademi- sche zitting plaatsvinden. Voorzitster Van Daele zal er voor de aanwezigen de historiek van de klub uit de doeken doen en daarna zal het woord gevoerd worden door e.h. Buyck en Paul Claus die beiden twintig jaar geleden aan de wieg stonden van deze sportieve klub. Ofschoon dit laatste niet kan gezegd worden van superior Daniël De Smet, toch zal ook hij in zijn funktie van kultuurraadvoorzitter tijdens de akademische zitting zijn duit in het zakje doen. Onder de benaming «Dansklub voor Jongeren» startte op 24 januari 1962 in de zaal van Stad Nantes de eerste gemengde danskur- sus in Sint-Niklaas, onder leiding van de h. Gaby van de Lavoir, een gediplo meerd dansleraar uit Hulst. De impulsgever achter dit gedurfd initiatief was e.h. Buyck, pastoor van O.L. Vrouwparochie en destijds nog onderpastoor aan de hoofdkerk. In feite zit aan het oprichten van een ge mengde dansklub niet zo veel gedurfds vast, maar toch... de kerkelijke over heid had in 1962 toch liefst dat deze gemengde klub niet ondergebracht werd in «katolieke» lokalen. Daar om werd dan maar een on derdak gezocht op «neu traal» terrein. De feestzaal van stad Nantes aan de Grote Markt leek hiervoor best geschikt. Bij e.h. Buyck lag natuurlijk enkel de bekommernis voor om de jeugd een zinvolle vrije tijdsbesteding te bezorgen. De belangstelling was bui ten verwachting. 78 jonge mensen schreven zich in voor de eerste kursus. Aan vankelijk waren het bijna allemaal meisjes. Pas enke le dagen voor de aanvang van de kursus lieten ook een aantal jongens zich in schrijven. Eind september van hetzelfde jaar volgde al een twee kursus. In 1963 zag niemand nog «graten» in de aktiviteiten van de dansklub en mocht ver huisd worden naar de loka len van «Het Hof» langs de Hofstraat, waar voorheen de patronaten gevestigd waren. Elke eerste zondag van de maand werd daar ook een dansavond georga niseerd. En of men het kind telkens een andere naam wist te geven! De ene keer was het naar aanlei ding van Sinterklaas en een volgende keer vierde men karnaval of stond de dans avond in het teken van de nakende lente. Elke avond was er ook een orkest voor zien dat speelde tot 23.30 uur. Het is uit deze dansklub dat ook het open jeugdhuis van Het Centrum gegroeid is. Begin 1963 werden enkele verantwoordelijken ge zocht en werd de mogelijk heid van hobbyklubwer- king onder de loep geno men. De allereerste klub die tot stand kwam was de serviceklub, die moest in staan voor de bediening der dranken. In «Het Hof» moest men immers voor al les zichzelf bedruipen: drank tappen en schenken, zorgen voor verwarming, muziek, enz. Dansklub Het Centrum «Toen we in «Het Hof» nauwelijks onze intrek ge nomen hadden, kreeg onze klub reeds de naam dansklub Het Centrum om dat toen «Het Centrum aan de Grote Markt al in op bouw was. Vier jaar later, in 1967 konden we onze intrek nemen in de grote zaal van dit gebouw» aldus de voorzitster, die haar dansklub niet graag een In februari werd in Sint-Niklaas bij de stad een examen ingericht met het oog op bevordering tot brigadier-tuinier. Dat moest, naar analogie met de stad Gent, op het niveau van de aanwerving gebeu ren, d.w.z. op het peil A2. Van de veertien stedelijke tuiniers namen slechts drie deel aan de proeven en één trok zich terug. Eigenlijk moet je de graad van tuinier bezitten om bevorderd te kunnen worden, maar er werden ook helpers-tuiniers toegelaten (dat is de gewoonte in Sint-Niklaas). Vijf helpers-tuiniers dienden zich aan. Slechts één examinandus haalde het vereiste pun- tenaantal of nog net iets meer. Maar het ging om een helper-tuinier (48 punten op 75) en die kan niét bevorderd worden. Hoe moet het nu verder? Mevrouw Nelly Maes van de VU vraagt het zich af. Ze zou ook wel eens willen weten of het examen regelmatig verliep en zo, al is dat een ander paar mouwen. Je kan nu een nieuw examen gaan uitschrijven, voor buitenstaan ders met niveau Al, wat dan in het nadeel zou zijn van de huidige personeelsleden. Je kan een nieuw (intern) bevorderingsexamen uitschrijven. En je kan de betrekking tijdelijk «onbezet» laten (zonder A2-gediplomeerde dus), maar de vakature wel laten opvullen door de helper-tuinier die slaagde in de proeven en hem dan later, als hij voldoende dienst jaren heeft, bevorderen tot brigadier. En, vraagt Nelly Maes zich af, moet je in zo'n zaken wel echt zoveel belang hechten aan dat schriftelijke gedeelte en «uitsluitingsexamen», of primeren hier de praktische vaardigheid, de ervaring en de lei dinggevende verantwoordelijkheden? Nelly Maes heeft aan het schepenkollege gevraagd, de gemeen teraad voor te stellen om over te gaan tot de organizatie van een nieuw bevorderingsexamen. (wv) «dansschool» hoort noe men. «Bij ons staat immers geen leraar aan het hoofd maar een ploeg van be stuursleden. Na raadple ging van de dansleraars zijn het deze mensen die in ge zamenlijk overleg de beslis singen nemen» aldus me vrouw Van Daele. Twee keer per jaar organi seert de klub een reeks les sen voor beginnelingen. De ene start in september en de andere in januari. Van zelfsprekend kan men na zo een reeks van tien lessen (van anderhalf uur) zich nog verder bekwamen in het dansen. Er is ook een kursus voor gevorderden die over vier jaar loopt en in totaal uit een tachtigtal lessen bestaat. Ter kennis making wordt elke kursus voorafgegaan door een gra tis les. Klassieke dansen zoals quick-step, Engelse wals, Weense wals, tango, rumba, cha-cha enz. wor den reeds aangeleerd aan de beginnelin'gen. Daar zijn in de loop der jaren natuurlijk ook een aantal moderne dansen aan toege voegd zoals jive (swing) disco, beat en gezelschaps dansen. Oefenavonden M.V.D. «Doorheen al die jaren hebben we ook steeds de behoefte gevoeld om het geleerde ook te blijven in oefenen. In de beginperio de deden we hiervoor een beroep op een orkest, maar later gingen we meer ge bruik maken van fonopla- ten. Zo kon gezorgd wor den voor een veel meer geperfektioneerd tempo. Een goede keuze van pla ten is hier vanzelfsprekend zeer belangrijk. We heb ben een periode gekend dat de bestuursleden, volgens beurtrol, de plaatjes moes ten draaien. Later hebben we hiervoor iemand spe ciaal geëngageerd en werd naast de toegangsprijs van 25 fr. ook nog een supple- mentje van 5 fr. gevraagd voor de muziek. Sedert 1975 worden alle oefen avonden geleid door onze dansleraars en zo krijgen onze leden een extra kans, nog iets te vragen. Vanzelfsprekend hebben deze oefenavonden een pri- vékarakter en blijven ze voorbehouden aan leden en oud-leden die een lid- kaart bezitten». Tien jaar geleden was het aantal leden al meer dan verdubbeld en diende men de 204 belangstellenden in zes groepen onder te bren gen. Vandaag vplgen meer dan 500 leden de kur- sussen. M.V.D.: «De optelsom ma ken van het aantal mensen dat in de loop der voorbije twintig jaar onze kursussen volgde zou wel met een rekenmachine moeten ge beuren. Deze mensen zijn niet enkel afkomstig van groot-Sint-Niklaas maar uit het ganse Waasland, uit de streek van Dendermonde en zelfs uit Zeeuws-Vlaan deren. Zowat alle leeftij den zijn bij ons vertegen woordigd: de jongste zijn nauwelijks zestien en de oudsten zijn mensen die al lang met pensioen zijn». Niet voor wedstrijdkoppels Kan je ons ook iels vertellen over jullie dansleraars? M.V.D.: «De eerste negen jaar, van 1962 tot 1971, was Gaby Van de Lavoir onze dansleraar. Daarna drong vernieuwing zich op en nam Karei Schietekat van Sint-Niklaas over. Hij bleef bij ons tot 1973. Door het feit dat de heer Schietekat erg de klemtoon legde op demonstratie en wedstrijd ging al spoedig veel aan dacht naar de besten, wat door de andere leden dan weer niet erg op prijs ge steld werd. Wel werden in die periode regelmatig tes ten afgelegd en werden de leden voor hun individuele prestaties beoordeeld door ander had voor gevolg dat er een té grote service aan onze leden' geboden werd: de verkoop van dans schoenen. Zooltjes in zeemleder, sportkleuringen door een geneesheer enz. Dit alles vroeg van het bestuur al te grote financiële inspannin gen. Bovendien ging een dergelijke organisatie de kapaciteit van Het Cen trum te boven. Je mag bv. niet uit het oog verliezen dat wedstrijdparen veel meer behoefte hebben aan trainingen dan andere kur- sisten. Stilaan kwam dan ook de opvatting tot uiting dat onze klub er in de eer ste plaats was om de leden een degelijke technische opleiding te bezorgen én de onderlinge vriendschap te bevorderen en niet voor wedstrijdkoppels (om maar nog te zwijgen over de naij ver die in dergelijke mid dens gemakkelijk de kop komt opsteken). Begin 1974 gooiden we het dan ook over een andere boeg en namen we Jos en Ray- monde Cremers-Sacré als leraars in dienst. Dit paar is nu aan zijn negende sei zoen bezig, beschikt over de nodige technische be kwaamheid en weet zijn volle aandacht te schenken aan alle leerlingen, vooral aan degenen die het in de beginperiode moeilijk heb ben om de aangeleerde passen onder de knie te krijgen». Enkele belangrijke data Op aanvraag van het ou- derkomité van het kollege werd in 1975 een studen- tenkursus ingericht die een tiental zaterdagvoormidda gen in beslag nam. Spijtig genoeg was er voor de stu denten het probleem van de examens en diende men een punt te zetten achter deze vorm van ritmische levensuiting... In dat zelfde jaar werd de prijs voor een oefenavond op 50 fr. ge bracht. Nu, zeven jaar la ter, bedraagt deze prijs nog steeds 50 fr. en werd ook de prijs voor een ganse kur sus ongewijzigd gelaten (800fr.) In 1976 gaf de dansklub Chris Smet-Penneman van Sint-Niklaas (links op de foto) haar eerste beatavond. Een werd twintig jaar geleden het eerste lid van dansklub Het jaar later werd de klub lid Centrum. Jebron In het Begijnhof 1 te Aalst ontplooit Jebron ook zijn aktiviteiten voor de maanden mei en juni. Be gonnen wordt op 5 mei met een gespreksavond rond «hoe vergaderen». Aan vang om 19u30 en iedere geïnteresseerde is van harte welkom. Zaterdag 8 mei volgt er vanaf 9 uur en dit tot 17 uur (ongeveer) «de dag van de maatschappij kerkkritische kristenen». Deze dag heeft plaats in de Handelsbeurs te Antwer pen en bevat een aantal getuigenissen rond de ar- beidersstrijd en de krisispo- litiek, rond de vredespoli tiek, werkloosheid, margi naliteit en welzijnssektor. In de namiddag zijn er groepsgesprekken. Wie aan deze dag wenst deel te nemen, moet zo snel moge lijk kontakt opnemen met Jebron. Dezelfde dag is er om 18u30 een eucharistie viering in de Begijnhof kerk. Woensdag 12 mei is een eucharistieviering in de Begijnhofkerk en dinsdag 18 mei is er om 20 uur een oeucumenische kring met als tema «en de vrouw». Woensdag 19 mei om 18u30 wordt er ter gelegen heid van O.L.H. Hemel vaart een eucharistieviering opgedragen in de Begijn hofkerk en donderdag 20 mei gaat men kijken naar de Heilige Bloedprocessie te Brugge. Zaterdag 22 mei is er om 18u30 een eucha- ristievering in de Begijn hofkerk en woensdag 26 mei om 19u30 een gebeds moment, om 20ul5 een van de stedelijke sport raad. Naar aanleiding van de viering van het honderd jarig bestaan van het Sint- Niklase stadhuis werd in 1978 op de Grote Markt een demonstratie gegeven in salondansen. In 1980 zorgde de klub voor een eigen nieuwe geluidsinstal latie. Onlangs ging het be stuur over tot het afsluiten van een eigen verzekering voor haar leden zodat men wat dit betreft niet langer afhankelijk is van de dans- liga. Ook werden aan de muren van het danslokaal grote spiegels aangebracht waarin de leerlingen hun fouten (en vorderingen) kunnen ontdekken. En om het iedereen gemakkelijk te maken werd zelfs een lichtreklame aangebracht aan de voorgevel van Het Centrum. Zo hoeven de nieuwe kursisten of belang stellenden van buiten de stad niet langer op zoek te gaan naar waar de dansklub precies gevestigd is. Wie de leerlingen van de dansschool Het Centrum eerstdaags aan het werk wil zien, raden we aan een kijkje te gaan nemen tij dens het groot bal in de zaal Rosell van het provin ciaal domein te Wachtebe- ke op zaterdag 8 mei te 21 uur. P.V. De Kerpel A., Zonen, naamloze vennootschap, te Erembodegem-Terjoden, Driesstraat 10 H.R. Aalst 38862 De beheerraad heeft de eer de heren aandeelhouders uit te nodigen de gewone algemene vergadering bij te wonen, die overeenkomstig de statuten zal doorgaan op dinsdag 25 mei 1982 in de maatschappelijke zetel, Driesstraat 10, te Erem bodegem-Terjoden, te 15 uur. Agenda: 1. Verslagen van de beheerraad en commissaris; 2. Goedkeuring van de balans en van de resultatenrekening per 31 december 1981, evenals van de bestemming van het winstsaldo; 3. Ontlasting aan de beheerraad en de commissaris; 4. Statutaire benoemingen. Om aan de vergadering deel te nemen, dienen de heren aandeelhouders zich te houden aan de statutaire bepa lingen. Zelfs fietsen kon op het podium, (pierre) er om 19u30 een gebeds- open vergadering. Zater- moment waarop iedereen is dag 29 mei om 18u30 start uitgenodigd en om 20ul5 er een eucharistievering in volgt er een open vergade- de Begijnhofkerk en ring waarop iedereen die woensdag 2 juni om 19u30 op een of andere manier volgt nog een gespreks- aan de Jebronwerking zijn avond waarop iedereen van steentje wil bijdragen, zijn harte welkom is. zegje krijgt. Zaterdag 15 mei is er om 18u30 weer ERFENIS: ronde en ovale tafel L. Ph., reeks van 7 stoelen en rustbank L Ph.. bureel L Ph., secretaire L. Ph., hoekkast commode; dressoir, kleerkas ten L Ph., volledig salon L Ph., grote bib Regency, kleine bib. L. Ph., tafel en 6 stoelen met gedraaide poten in eik, verschillende kleine meubels. Tel. 02/354.17.15. voor aankoop bouwgrond of wo ning, nieuwbouw of verbouwing. Zeer snelle beslissing - 1' of 2* rang Leen rechtstreeks bij hypotheek maatschappij C.K.V. Zeer dis creet. Centrale Kredietverlening N.V. Doomiksewljk 12 Kortrijk Tel. 056/21.10.00 Actieve agenten gevraagd In elke gemeente. 18/1714-AS Op zaterdag 24 april pakte de bekende ATB-kwisploeg uit met een evenwichtig gestruktureerde sportkwis waar bij een grote verscheidenheid van sporten aan bod kwam. Onder ruime belangstel ling er waren niet mip.der dan 10 ploegen opgeko men, ging even later dan voorzien de eerste vragen reeks van start o.l.v. quiz master Annie De Kinder, die eerst de inrichtende ploeg voorstelde. Het scorebord werd bij gehouden door Monique Cool, en Erna Saeys, de tijd werd nauwkeurig ge meten door Florentine Verschueren. Voor de klankopnamen en de dia's zorgden de technici Hubert Van Dender en Patrick Verschueren. Na 10 vragen bij de eer ste tussenstand was het reeds duidelijk dat het een harde strijd zou worden tussen de Pelanties van Jef Daman uit Buggenhout, V.A.L. Buggenhout o.l.v. Jozef Van Gucht, The Bro thers van Christiaens vriendep. O.l.v. Pol Berck- ir.oes en de ploeg van de sportieve familie Berck- moes waarvan de kleinste Alain de mascotte was. Alhoewel er geen prijzen te verdienen waren, brach ten de premies voor solo's en anti-solo's, in de vorm van bierbons, heel wat le ven in het stemmig zaaltje. Het was kapitein Pierre Caudron zelf, die met kwis tige hand, voor de verde ling der premies zorgde. Na 60 gemakkelijke, moeilijkere of sluwe vragen was de winnende ploeg ge kend. Elke deelnemer kreeg als herinnering aan dit sportieve kwisgebeuren een mooie ATB-penning aangeboden. De winnende ploeg veroverde naast de trofee ook nog een serieuze melkprijs, zodat de win- gen om te klinken op de overwinning. Ket gezellig napraten over de verschillende as- pekten van de vragen en de iofbetuigingen die de orga nisatoren hierbij ontvin gen, moeten voor de bezie lers van dit vragenspel, Wolfgang Verschueren enn Jef Hermans, een stimulans betekenen om reeds plan nen te maken voor een vol gende uitgave. De uitslag 1. Pelanties Buggenhout, 82 punten; 2. V.A.L. Bug genhout 78, 3. De Jonge Natuurvrienden Dender monde 78, 4. The Brothers Zele, 74; 5. Familie Berck- moes, Dendermonde, 62; 6. J.P.S. Dendermonde, 58; 7. De Groene Leeuw Dendermonde 48; 8. P.T.T. Kring Dendermon de 47; 9. De Brandende Banaan, Denderbelle 40; 10. De Fanfarevrienden Za- 1.5/.Ü82 Geen dienstbetoon ma. 3.5.1982 van 17.30 u. tot 18.30 u.: Zele, Volkshuis, Kouter 81 Dl. 4.5.1982 van 18.00 u. tot 18.30 u.: Berlare, Volkshuis, Frankrijkstr. 17 18.30 u. tot 19.15 u.: Hamme, Volkshuis, Kapellestr. 26 19.00 u. tot 20.00 u.: Uitbergen Café De Brug, Veerstr. 9 (vervanging) Za. 8.5.1982 van: 9.30 u. tot 10.20 u.: Buggenhout, Brouwershuis, Kerkstr. 10.30 u. tot 11.20 u.: Baasrode, Volkshuis, Palingbotterstr. 11.30 u. tot 12.30 u.: St.-Gillis, 't Potterken, St. Gillislaan ma. 10.5.1982 van: 17.30 u. tot 18.30 u.: Wetteren, 't Geheim, Molenstr. 41 di 11.5.1982: 18.00 u. tot 18.30 u. Waasmunster 18.30 u. tot 19.15 u.: Hamme Za 15.5.1982: 9.30 u. tot 10.00 u. Lebbeke Volkshuis, Dendermondsestwg. 10.05 u. tot 10.25 u.: Denderbelle, Volkshuis, Dorp 10.30 u. tot 11.20 u. Dendermonde, Volkshuis, Oude Vest 11.30 u. tot 12.30 u. St. Gillis ma 17.5.1982 17.30 u. tot 18.30 u. Zele di 18.5. 1982 18.00 u. tot 18.30 u. Berlare 18.30 u. tot 19.15 u. Hamme 19.00 u. tot 20.00 u. Uitbergen (vervanging) za. 22.5.1982: 10.00 u. tot 10.20 u. Appels, Volkshuis, Zand 10.30 u. tot 11.20 u. Oudegem, Volkshuis, Varenberg 11.30 u. tot 12.15 u. St.-Gillis ma 24.5.1982 17.30 u. tot 18.30 u. Kalken, Koffiestraat dl. 25.5.1982 18.30 u. tot 15.15 u. Hamme za. 29.5.1982: geen dienstbetoon ma. 31.5.1982: geen dienstbetocr.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10