Een Sint-Niklase J kunstenaarsfamilie: Staf Pyl en zijn dochters Dendermondse langspeler boven Zeelse doopvont Eeestelijk klassiek koncert |Voor honderd jaar ™)endermonds Rijksonderwijs Geslaagd paaskoncert te Buggenhout-Opstal Jazz in 't Klokhuis te Hamme De Voorpost - 30.4.1982 - 21 Expo Vorig jaar won Sint-Niklazenaar Staf Pyl de provin ciale prijs voor glazenierskunst. Naar aanleiding van dat feit wou ik eens met hem gaan praten. Na wat verwikkelingen kon ik hem op een vernissage net zo lang aan zijn hoofd zeuren, tot ik een afspraak te pakken had. Op een regenachtige dag vroeg ik me af of er achter de haveloze gevel van de Lamstraat 45, iemand woonde. De deur werd geopend na mijn bellen, en mevrouw Pyl bracht me in een lichte, warme kamer, met ontelbare kunstwerkjes aan de muren, in een vitrinekast, en overal verspreid. Een leefkamer met een grote, blankgeschuurde tafel, waar Staf Pyl en dochter Marijke (toen hoogzwanger, inmiddels voor de derde maal moeder) en haar twee kinderen koffie zaten te drinken. Staf Pyl houdt niet van interviews, voortdurend ironizeert hij wat hij zelf zegt. Na een tijdje raken we echter aan elkaar gewoon, en blijkt dat hij heel wat te vertellen heeft. Zijn vrouw, Yvonne Cools, en Marijke beamen en vullen aan. De vader «Die prijs, dat is eigenlijk voor jonge mensen. Deze keer heb ik me toch laten overhalen mee te doen, en nu ben ik er toch wel blij mee. Toen ik nog erg jong was, volgde ik schilderlessen in de akademie. Ik was een zorgenkind, een artiest hé... Op een schone dag - loodste mijn moeder mij binnen in een glazeniers- atelier op de Markt hier in Sint-Niklaas. Dat was tenminste nog een stiel. Zo ben ik erin geraakt, zeer tegen mijn zin.» Hij werkt ook maar een paar maanden per jaar, meestal is hij niet in de stemming om glasramen te maken. «Als ge geen zin hebt gaat het toch niet!» De vrije tijd brengt hij meestal in Sin aai door, in de boerderij waar hij ook woont, hij leeft in twee huizen. Dan schildert hij wat, of metst iets, of trekt erop uit om rond te kijken en mooie dingen te kopen. Zijn vrouw heeft al evenzeer die verzamelwoede, hoewel ze zich voor de kunst niet speciaal interes seerde vóór ze met Staf trouwde. Sinds enkele jaren geeft hij les in de Sint-Niklase akademie voor schone kunsten. Figuurtekenen. Is dat te rijmen? «Och ja. Ik vind er de natuur in terug, anders werk ik altijd abstrakt. Het is zeer interessant om beide te doen. Over het maken van glasramen spreekt hij eerst niet zo graag, lijkt het. Dan legt hij toch uit hoe hij te werk gaat. «Meestal geven ze mij een opdracht, glasramen maak je niet zo maar voor jezelf. Ze geven me een onderwerp, tonen me de plaats, en dan begin ik te ontwerpen. In de stedelijke bibliotheek hier heb ik een boom der kennis afgebeeld, heb je die al gezien?» Dan begint hij op te sommen waar er glasramen van hem inzitten: in de Kristus Koningkerk, de psychia trische kliniek (zijn overburen), ook de psychiatri sche kliniek in Eeklo, een kerk in Eeklo, de kape van het OCMW in Brasschaat. Een boekje met foto't en ontwerpen komt boven. Over het glasraam in Brasschaat is hij heel tevreden, laat mij het ontwerp zien, geeft uitleg... Hoe is hij tot die eigen stijl gekomen? Modem, abstrakt, soms in verschillende tinten van één kleur. «Ik weet niet hoe dat zo gekomen is. Ik weet alleen dat ik eigenlijk niemand anders ken die mijn stijl benadert Gewoonlijk blijft het allemaal heel klas siek. Ken je de kathedraal van Chart res? In die glasramen vind ik nog het meeste terug van mijn stijl. De anderen zijn daarom niet slechter, ik trek er mij eigenlijk niet veel van aan. Blijkbaar wordt hetgeen ik doe toch goed geapprecieerd.» De voorontwerpen en de foto's in het boekje tonen dat het toch niet om echt abstrakt werk gaat, het is meer gestyleerd Een bloem, een kruis De sfeer van het katholicisme hangt helemaal rond de glazeniers kunst... Ik word overladen met raadgevingen: «Daar moet je eens naar gaan kijken, en heb je dat al gezien?» Wanneer we over glas in beton beginnen zucht zijn vrouw: «Dat is nogal een vuiligheid, hoor!» De dochters Marijke is de oudste, ze studeerde af in '72. Ze volgde les in Sint-Lukas in Gent en in de akademie in Antwerpen. Haar vak was eigenlijk grafiek, maar nu schildert ze veel, met olieverf, of met pastel. Soms ook kleutpotloodtekeningen. Haar stijl ken ik van verschillende tentoonstellingen: tere dingen, sterk van kompositie, kwalitatief zeer goed, en toch vrou welijk. Dat laatste is zeker niet als een verwijt bedoeld. Haar werkjes tonen rust: stillevens, bloe- menvazen, eenvoudige, mooie dingen. Van haar vader heeft ze natuurlijk veel geleerd, maar toch heeft ze er nooit aan gedacht zijn richting te volgen: de glazenierskunstSoms is het een voordeel een dochter van Staf Pyl te zijn, soms een nadeel. De jongste dochter, Leen, komt thuis van school. Zij volgt les aan de akademie in Antwerpen en was ook al aan Sint-Lukas in Gent. Dat schijnt de gewoonte te zijn in de familie. Leen schildert. De middelste dochter, Hilde, krijg ik niet te zien. Zij volgde grafiek, en schildert ook. Ze geeft les in het jeugdatelier in Temse. Een artistieke familie dus. Niet buitennissig, wel met een eigen karakter, je moet hen tijd geven je gewoon te worden. Na enkele tassen koffie meen ik genoeg indrukken opgedaan te hebben, en neem afscheid. Uit rommeli ge massa's tekeningen, schilderijen, verzamelde dingen pikt Staf nog gauw iets om te laten zien: van Dürer. Buiten verwonder ik me nog even over de gevel die een onbewoonbaar verklaarde woning doet vermoe den. Of is het een soort borstwering? Els DUCHESNE Staf Pyl, in héél Oost-Vlaanderen vermaard als glazenier. Geen mens had een dergelijke belangrijke en entoesiaste opkomst kunnen vermoeden voor de doop van een plaat in de feestzaal van het Zeelse gemeentehuis. Maar daar waren vrij veel genodigden uit het bankwezen, gezien de Generale Bank maatschappij de plaat hand in hand met het Davidsfonds had gerealizeerd; daar waren nog talrijke vrienden van het orkest Pandora en daar was een forse afvaardiging van de Zeelse Koncertvereni- Maar dat daar zoveel volk op af zou komen en dat de organizatie van dit koncert zo glad over de vloer zou gaan, was vooral te danken aan de geestdriftige hand van Jan Joos, die bij gele genheid van een promotie Zele kortelings verlaat, en dan ook dit nog wilde doen, zo briljant als maar moge lijk en bovendien met een beetje weemoed in de stem. Hij leidde het koncert na melijk in, waarna Annema- rie Coebergh het deed en waarna niemand het zo goed kon doen als Philippe Malfeyt die kommentaar bij de muziek en de instrumen ten gaf en aan het einde van de avond tenslotte de mikro vond die de gehele tijd aan zijn voeten had gelegen. Maar dat stoorde allemaal niet, ook niet de humoristi sche noot van de vierkante gastspreker Frans Dehoux uit Hingene of daarom trent. Het was dus de bedoeling de komposities te spelen in koncertvorm en ze later te beluisteren op de plaat die door het Davidsfonds en de Generale Ban km aatschap- pij werd geperst. Identiek is daar niet alles want een paar leden van het orkest zijn intussen weggegaan, zelfs overleden zoals de h. Vercammen. Maar de at mosfeer is dezelfde en met een ook de grote bewonde ring voor deze jonge men sen als Ludwig Van Gijse- gem, Marcel Ketels, Philip pe Malfeyt, Lieven Mis- schaert, Erik Boone en Ma rie Kristina Kyprienides Muziek In de raadszaal van het Zeelse gemeentehuis stelde muziekensemble Pandora haar eerste langspeler voor (gb) die niet alleen een heleboel oude instrumenten bespe len, blaas- en tokkelinstru- menten en strijkers voor de vedel en de gamba, maar dat bovendien ook doen met een verbazingwekkende meesterschap. We hebben zelden zo fraai, zo virtuoos en zo zuiver op luit en cister horen spelen als die avond in Zele. Bovendien zingt Ludwig Van Gijsegem een aantal liederen (alles uit de 16* eeuw) perfekt in de goe de oude stijl - licht me dium-bariton -, althans wat wij in deze stijl vermoe den perfekt en fraai te zijn. Het is dan ook niet verwon derlijk dat deze jonge men sen vrijwel onmiddellijk naar het buitenland toe moeten om onze en vreemde oude muziek te propage ren. Er is vanzelfsprekend wel een opmerkelijk ver schil tussen de leden van dit orkestje, maar ze deden het in zo'n fijne saamhorig heid, dat wij het nutteloos vinden te vertellen dat Mar cel Ketels en Philippe Mal feyt buitengewone virtuo zen zijn op diverse instru menten. Het klonk alles erg mooi en warm en wie ach teraf vertelt dat de van het Zeelse tehuis geen goede akoesti sche mogelijkheden heeft, zal bij enig nadenken wel verbijsterd geluisterd heb ben naar dit ongelooflijk verfijnd spel van uiteraard stille instrumenten dat te horen was tot diep in de zaal. Het orkest van oude instru menten, Pandora, is weer iets om fier over te zijn en dankbaar voor hen die het gehéel hebben verwezen lijkt en voor de organizato- ren. Er was dan ook groot applaus en boeiend entoe- ziasme, ook tijdens de re ceptie, aangeboden door de genoemde bank. De burge meester en tal van schepe nen en raadsleden waren eveneens op deze avond aanwezig. (bdk) inj De viering van het honderdjarig bestaan van het Rijksonderwijs te Dendermonde werd die Torige vrijdag, 23 april, feestelijk en luisterrijk ingezet. De voorzitter van de Dender- «ïdmondse Scholengemeenschap, de heer A. De Muynck, tevens direkteur van het sij Koninklijk Technisch Atheneum I, mocht enkele honderden aanwezigen verwelkomen ee o de feestzaal van het Koninklijk Atheneum, Zuidlaan 3. "resentatrice Kathy Bug- Luyten de solopartij, per- weerklank vond. Het eerste enhout, leerling uit de 6de fekt m eenklank met het nummer, «Herzwunden», dassieke, stelde het Kame- orkest. Een prachtig stukje werd onzuiver en eerder orkest Musica Aeterna uit muziek dat misschien iets rommelig verklankt, maar iet Antwerpse voor. Dit or- te slepend, een beetje te het tweede, «Letzter Früh- test bestaat uit eerste en vlak en zonder veel reliëf ding», kreeg een volle klank weede violen, altviolen, 2 gespeeld werd. mee en werd technisch gaaf «Ui en een contrabas, uit- Van de zoon van Johann ten gehore gebracht. Hier iWuitend strijkers dus. Een Sebastian, Johann Chris- konden we ten volle genie beperking natuurlijk op ge- tian of de Londense Bach, ten van het romantische na- bied van programmakeuze, werd vervolgens het «Cofi- tionalisme van Griegs mu- «ker geen beperking op certo in do klein voor alt- ziek. Het koncert werd be let vlak van muzikaliteit of viool» gespeeld Als solist sloten met twee moderne kwaliteit! fungeerde hier Marc Too-1werken van eigen kompo- koncert werd ingezet iten, laureaat van verschil- nisten. «Refreynen ende lie- met het «Concerto in sol lende belangrijke prijzen dekens» van Ernest Van en leraar altviool aan het der Eyken (°1913), een on- Lemmensin8tituut te Leu- gekompliceerde en dartele ven. De muziek van deze kompositie, werd door Mu- Londense Bach munt uit sica Aeterna vrolijk ver door evenwichtige vormge- tolkt met prachtige ving, melodische rijkdom klankbogen en een fijne ba- en een respektabele tech- lans tussen de verschillen- niek. Dit Concerto werd de strijkersgroepen. De prachtig vertolkt, de solo- laatste kompositie «Noctur- iartij kreeg van Marc Too- ne en Dans voor strijkor- ten een doorvoelde muzika- kest» is een werk van de liteit mee, zonder veel fran- Antwerpenaar Emmanuel jes, sober beheerst en met Gevers, die trouwens in de een sonore klank eigen aan zaal zelf aanwezig was Dit het instrument. Een vertol- werk, technisch niet zo een- king van de bovenste voudig, zal voor velen eer plank. der vreemd in de oren ge- De twee Elegische melo- klonken hebben door zijn dieën («Herzwunden» en moderne klankkleur, zijn i«Letzter Frühling») zijn ty- «nieuwe» metrische vorm pische voorbeelden van het en de voor de «klassiek ge- oeuvre van Edvard Grieg [richte» oren vreemde melo- Deze Noorse komponist disch-harmonische kompo- was in wezen een lyrisch - miniaturist, die romanti- klein voor strijkorkest» van Francesco Durante, in Na pels nog een tijdje leer meester van Giovanni Per- Van bij het begin »an het eerste deel van dit certo bleek dat het tal rijk opgekomen publiek niet op zijn honger zou ge- in worden. Musica Ae- presenteerde zich als technisch uitstekend iheel met een volle, sonore ik. Ook het tweede deel feilloos verklankt, jl het slotdeel een :htige balans het horen de verschillende |kerssektie8. Van Johan Bach kregen we «Concerto voor viool nr. in la klein» te beluisteren met als solist Jef Luyten. leze laureaat van de iaeetercursus voor viool te Moe trad reeds op in vele 1- sche zachtheid met uitge- suropese landen en Ameri- sproken Noorse kwaliteiten ka; thans is hij vioolleraar (to het Leuvense Lem- mensinstituut. Met een frote virtuositeit vertolkte kombineerde Hij was ei genlijk de eerste Skandina- vische nationale komponist die een ruime Europese neertrant. Toch waren de reakties van het pubhek pchteraf best lovend voor dit werk. Terugblikkend op deze koncertavond durven we gerust zeggen dat we in het pabije verleden verscheide ne keren kamerensembles nebben horen koncerteren toet veel meer naam en faam dan deze musici van Musica Aeterna, maar dat we zelden zo entoesiast en fijn hebben horen musice ren door Belgische gezel schappen. Dirigent Ernest Maes, geboortig van Sint- Gillis-Dendermonde en bud-leerling van het Ko ninklijk Atheneum, wist Mjn muzikanten te entoe- siasmeren en hen te bren gen tot een hoogstaande prestatie. Deze vroegere poomsolist van de Ant- srp8e Filharmonie werd leermaals laureaat van irscheidene concours voor jonge dirigenten, werd be- :end door gastdirekties bij tinnen- en buitenlandse en- rnibles en in het B.R.T.- irogramma Mezza Musica. Ten kan hem zeker geen te ibere dirigeertechniek wrijven; met een brede istikulatie misschien op zijn plaats bij een it gezelschap, maar ook ier alleszins niet storend weet hij zijn ensemble tot m prachtige muzikale in- irpretatie te leiden. Hij is m bekwaam en gezagheb- ind dirigent die blijk geeft ■an veel stijlgevoel, nauw- itheid en soepelheid, in van onze veelbelovende longe dirigenten, die mis- :hien in eigen land toch te 'einig kansen krijgen! •kest en dirigent werden 'oor hun fijne koncerta- ind in de bloemetjes gezet n door het geestdriftige publiek langdurig toege juicht. Het was inderdaad Jen avond voor fijnproevers geweest! L. Op vrijdag 23 april werd er in de St.-Gerarduskerk te nier, naar voor. De aanwe- leeftijd, grenst aan het on- Opstal een paaskoncert georganiseerd door de parochiale zigen ervaarden de harp- gelooflfjke. Het feit dat ze verenigingen. Een groep jonge Antwerpse musici toonde muziek als een vat vol op haar veertiende reeds tijdens deze muzikale avond dat er heel wat talent schuilt tegenstellingen. De klan- een eerste prijs voor strijk- in onze Vlaamse akademies. De leiding van het muzikaal ken zijn zacht en toch ge- instrumenten zal behalen programma was in handen van Dhr. Theo Neuhard. tuigen ze van een spranke- aan de Antwerpse acade- Tijdens een vijftiental wer ken brachten de orkestle den en solisten een erg ge varieerd programma. De selektie van erg genietbare populair-klassieke thema's, werd gebracht op een meer dan aanvaardbaar niveau. De meestal nog jonge musi ci toonden zich, getalen teerd als ze zijn, als entoe siaste en zielsbeladen uit voerders. Wat een verschil met de zogenaamd profes sionelen van het Belgisch Kamerorkest die onlangs tijdens een koncert van de gemeentelijke muziek school het programma op een nonchalante wijze orde loos afwerkten. Deze jonge mensen uit het Antwerpse, studenten of pas-afgestudeerden aan de Akademie in de Schelde- stad, werden na het koncert op een heel wat betere kri tiek onthaald door de aan dachtig luisterende aanwe zigen. Dirigent was Theo Neuhard, een man die zijn groep strak in de hand hield en de sfeer perfekt wist te bespelen tot enkele seconden na de uitvoering toe. De presentatie werd verzorgd door Nadia Sae- rens, zij vertelde de toe schouwers en melomanen enkele wetenswaardighe den betreffende uitgevoer de werken en musici op een vlotte en erg adequate wijze. De solistenpartijen werden toevertrouwd aan Willy Mannaerts (trompet) oud- leraar aan de Buggenhout- se muziekschool, David De Groot die enkele gitaarcon certo van Vivaldi op zijn rekening nam, Magda Van Riet die verrukkelijke klan ken ten gehore bracht met de dwarsfluit, Jan De De Buggenhoutse leraars gaven in de zaal van de sporthal een aperitiefkoncert op zondagmorgen (ks) Maeyer een muzikaal ge ëngageerd talent dat de Buggenhoutenaar8 reeds konden beluisteren tijdens het laatste concert van de Muziekschool; Jan speelde hier een hobo-concerto van G.P. Teleman. Ook Luk Nielandts, een (oudjleer- ling van Jan De Maeyer en tevens leraar aan de mu ziekschool te Buggenhout mocht een hobo-concerto ten beste geven (hobo-con certo van B. Marcello). Wat vele aanwezigen bijzonder verbaasde was de muzikali teit die schuilgaat in een harp. Twee jonge musici, Diane De Vries en Annemie Neuhard, brachten enkele stukjes voor twee harpen geschreven door M. Tour lende frisheid, er gaat een teerheid vanuit en toch is de klank erg speciaal, zelfs persoonlijk. De revelatie van de avond was wel het viool-concerto in sol groot van G.P. Teleman gebracht door een veertienjarig meisje: Nancy Steylaerts. Een jongedame die met haar viool in de hand nog vele concertpodia zal bestij gen want het peil dat ze nu reeds bereikt heeft, niette genstaande haar jeugdige mie, spreekt voor zich. Het moet ons toch van het hart dat een concert, ge bracht op een dergelijk hoog niveau, had moeten kunnen rekenen op een grotere belangstelling. Niettegenstaande er een vierhonderdtal kaarten ver kocht waren, kwamen er amper een kleine honderd muziekliefhebbers opda gen. Spijtig voor de afwezi gen, ze hadden eens temeer ongelijk. (Ivd) s~~~~ n Don Kroes en Kleinkunst )de Dolle Mina's weer in Aalst Op uitnodiging van de Humanistische Jongeren heeft er op zaterdag 1 en zondag 2 mei telkens om 20.00 uur in Zaal Madeion te Aalst een voorstelling plaats van het kabaret «Don Kroes en de dolle mina's». Vorig jaar trad dit kabaret in Aalst op. Dit jaar heeft men voor een totaal nieuw programma gezorgd. Ook nu is het programma opgebouwd rond een aan tal liedjes en sketches die zijn toegespitst op aktuele toestanden en situaties. Voor wie van kabaret houdt, kan dit een onvergete lijke avond worden. Want als de voorstelling het niveau van deze van, vorig jaar overtreft, dan zit men voor enkele uurtjes steengoede ontspanning in ?aai Madeion op de juiste plaats. Bovendien is de inkom voor deze grandioze avond erg demokratisch gehou den. Kaarten in voorverkoop kosten 30 fr. en aan de kas sa betaalt men 50 fr. Op vrijdag 14 mei pakt vzw 't Klokhuis uit met een daverende jazzavond, verzorgd door Pemille Her- leusen en The Milkshake Banana. Pemille is een jonge Deense zangeres uit Kopenhagen. Zij werd in de rijke jazztraditie geïnitieerd door niemand min der dan Jack Clayton en nu werkzaam in de talrijke klubs van Kopenhagen. Zij laat zich inspireren door grote voorbeelden als Sara Vaughan, Elly Fitzgerald en haar landgenote Ernestine Andersen. Op haar repertoire vinden we klassiekers als «Sophisticated Lady», «All of me», «There will never be another you» enz. Haar eerste toemee in België, met optreden te Leuven en Diepenbeek, werd een enorm sukses. Zij wist er iedereen te verwonderen door haar klankma- turiteit en haar persoonlijke charme. Naast Hamme bezoekt ze deze keer ook Luik, Leuven en Brussel. Pemille Herleusen wordt begeleid door Milkshake Banana. Deze groep was reeds in december te gast in Hamme. Toen schreef men dat dit tot het beste behoort wat in België te horen is: Johan en Peter Vandendrie8sche op sax en fluit, Daniël Zanelle contrabas, Michel Ardui piano. Frank Michiels per- kus8ie en Luk De Haas aan de gitaar

De Voorpost | 1982 | | pagina 21