Rode Kruis-veertiendaagse van start in Sint-Niklaas: humanitaire hulpvaardigheid SP-Waasland géén stort in Tielrode! Goyvaerts lijstaanvoerder VU-Beveren Wase 1 mei-betogingen 24 - 30.4.1982 - De Voorpost «Leden van de jury, ik ben blij u het majorettenkorps van de Koninklijke Katolieke Sint-Trudo uit Helchteren Harmonie De Eendracht uit Baasrode te mogen voorstellen. Wij brengen u een show die (91,5%) en de drumband nit twee nummers bestaat en worden begeleid door onze harmonie De Eendracht. Met Sinte Cecilia uit Houthalen nw goedkeuring beginnen we nu aan onze show». En met een instemmend knikje van een die de show stal en voor uitgelezen jury, konden de in een prachtig geel-blauw kostuum gestoken Baasroodse zijn perfekt optreden be- meisjes aan hun optreden beginnen. Zy waren een van de talrijke groepen die deelnamen loond werd met de hoogste aan de nationale majoretten- en drumbandkampioenschappen van Fedekam, die score: 95,5% van de pun- gehouden werden in de sporthal te Sint-Gillis-Dendermonde, en waarvoor twee dagen ten. Slechts een flatertje: lang enkele honderden toeschouwers kwamen opdagen. een van de meisjes verloor tijdens de uitvoering een van de trommelstokjes en barstte in snikken uit. Een spontane reaktie die velen konden begrijpen, want wat de band getoond had was gewoon formidabel. Dat kan ook gezegd wor den van. het majoretten korps Kunst en Vermaak uit Aarschot dat zorgde voor een spetterend slot met een uitzonderlijke hoofdmajorette die een ha gelwit pak, een streling voor het oog en een onge looflijke behendigheid bij het hanteren van de stick. gemaakt nadat Fedekam voorzitter De Langhe de betekenis van de kam pioenschappen had toege licht en de deelnemers van harte had gefeliciteerd voor hun inzet en moed. Hij had woorden van lof en dank aan het adres van de inrich ters en het stadsbestuur van Dendermonde en kondigde aan dat het geen sinecure is dergelijke wedstrijden te blijven organizeren. «De krisis speelt ook ons par ten» zo zei hij. «We moe ten hard werken om de kop boven water te houden en we zijn dan ook gelukkig een sponsor te kunnen vinden». Verder maakte hij be kend dat er half mei in Leuven een kampioen schap voor harmonies op het programma staat, dat er later op het jaar nog een De Baasroodse harmonie aan het werk (ks) Een dergelijk kampioen schap is een festijn op zich- _zelf. Niet zozeer omdat men de hele dag keurig uitgedoste meisjes aan zijn oog kan laten voorbijtrek ken, al moeten we eerlijk toegeven dat ook het oog wat mag hebben, maar meer nog omdat het een ideale gelegenheid is om kennis te maken met een peloton majoretten en met drumbands en de kans krijgt zich een beetje in te wijden in de verschrikke lijk moeilijke techniek die deze groepen moeten be heersen om tot een vol waardig optreden te komen. Zaterdag kwamen acht groepen uit zowat alle hoe ken van Vlaanderen zich presenteren. Afwisselend een drumband en een ma jorettenkorps, zodat het De jury dacht er ook zo solistenwedstrijd wordt ge- over en gaf 88,3% van de pland en gewerkt wordt punten mee. aan een play-in voor de jeugd. Bovendien zal een Kampioenenviering technische kommissie zich Zoals het een stad om gaan bezighouden met de lief te hebben past, waren opleiding van specifieke nu ook weer de geschenken showbands, van de stad voor de deelne- Dan maakte de sekreta- mende korpsen. Burge- ris van de jury, de heer F. meester Cool overhandigde Goossens de kampioenen die zaterdag en kon zijn bekend. Bij de drumbands chauvinisme niet onder werd dat in derde afdeling de jeugddrumband De Toekomst; in uitmuntend heid ging de titel naar de drumband Sint-Trudo uit Helchteren en in de ere- afdeling naar het trommel korps De Heidegalm uit Heusden-Zolder. Tenslotte werd in de superieure afde ling de titel weggekaapt door een schitterende drumband Sinte Cecilia uit Houthalen-Helchteren. Bij de majoretten waren meer titels te verdelen. Wat de begeleiding met mechanische muziek be trof, daar gingen de drie kleurige linten naar het ma jorettenkorps De Ware Vrienden uit Tessenderlo in de jeugdafdeling, naar het majorettenkoips The Golden Sticks uit Sint- Lambrechts Herk in de la gere afdeling, het majoret tenkorps TSA Twirling Studio uit Alken in de ho- nooit vervelend werd. Bo- Zalerdag en zondag hadden in de sporthal van Sint-Gillis de nationale majoretten- en gere afdeling. Bij de groe- van de korpsen ook vob drumbandkampioenschappen plaats (ks) vendien was de begeleiding doende variërend van aard. De Drumband Poldergalm honoreerd met liefst 80% dens van zondag aan de uit Dudzele bij Brugge Van de punten. Een tegen- betere kant waren. Met en- mocht de rij openen en ten valler was het show majo- kele flinke uitschieters en overstaan van de interna- retten peloton uit Wendui- we denken dan meer be- tionale jury, voorgezeten ne. De prestatie van de paald aan het tamboer door de heer H. Vermeire, allerkleinsten werd goed korps De Toekomst uit Ba- zijn kunnen demonstreren, bevonden voor amper len, goed voor 82,3% aan Tussen haakjes, deze jury 55,1% van de punten en de het majorettenkorps TSA was niet van de poes en grotere dames kregen voor Twirling Studio Alken strafte elk missertje, hoe hun optreden 77,7%. Voor (89%), aan de jeugddrum- klein ook ongenadig af. een formatie die in hogere band De Toekomst uit Bovendien staat het buiten afdeling aantrad, niet zo Olen (90,5%), aan het kijf dat deze juryleden de- denderend. Tamboerkorps Sint-Herlin- gelijk en wel op de hoogte Het Trommelkorps De dis en Relindis uit Sint waren van hun taak. Jury- Heidegalm uit Heusden- voorzitter Vermeire bij- Zolder zou voor de verras- voorbeeld is tamboer-ma- sjng van de avond zorgen, joor van het muziekkorps j)e groep komt uit in ere- van de Belgische Zeemacht afdeling en demonstreerde en hij werd voor de drum- jn een schitterende show bands bijgestaan door een dat we ook op het stuk van Nederlands leraar in slag- drumbands aardig kunnen werk aan dé akademie van meepraten. Het Lievens-Houtem (80,5%) en vooral aan de drumband pen begeleid door eigen muziekkorpsen werd het majorettenkorps Kon. stoelen of banken steken Neaniasclub uit Beverlo toen hij de Baasroodse kampioen in de jeugdafde- hoofdmajorette drie kussen ijng) jn de lagere afdeling meegaf en lakoniek ver- ging de titel naar het majo- klaarde «het hemdje is nog rettenkorps van de Kon. altijd nader dan het rokje». Harmonie uit Peer en in de Voorzitter Tieleman kweet middelbare afdeling was de zich zondagvoormiddag eerste plaats voor het ma- van deze aangename taak jorettenkorps De Ware en liet de kusjes achterwe- vrienden uit Tessenderlo. ge, wat schepen Maes ook in de namiddag deed. In de hogere afdeling ging Ondertussen was de jury de titel zonder enige dis klaar gekomen met het kussie naar het majoretten- aanduiden van de kampioe- korps Kunst en Vermaak nen. Die werden bekend uit Aarschot. Het arrondissementeel zwijgend akkoord- van het de Scheldekant op, zich rverdikt kongres van de SP-Waas- schepencollege van Temse, hiertegen met alle midde- Maastricht en een andere Van de jury was in verhou- land in vergadering op za- de klassering van de klei- len te verzetten en vraagt autoriteit op het stuk van ding tot het optreden: terdag 24 april, heeft met putten te saboteren om de de SP-mandatarissen in de de muziek, de heer Aude- 89%. Bij het aanhoren van verontwaardiging kennis intercommunale toch haar gemeenteraad van Temse, rits. Bij de majoretten was de uitslag kon het gejuich genomen van de berichten zin te geven. in de provincieraad en in de mevrouw Deprez, voorzit- niet meer op. De Ware over de houding van de De SP-Waasland roept alle intercommunale, deze zaak ter van de jury. Haar se- Vrienden uit Zolder traden bestendige deputatie van natuurminnaars en meer nauwgezet te volgen, kondanten waren de Ne- met hun majorettenkorps Oost-Vlaanderen i.v.m. de bepaald de bewoners van derlandse dames Van Scha- aan jn hogere afdeling, klassering van de kleiput- len en Comans, die her- Ook zij deden het goed en ten van Tielrode. arrondissementeel kongres herbevestigt zijn houding terzake waarbij gepleit wordt voor een vol ledige en definitieve klasse- haaldelijk dergelijke wed- kregen meer dan 83% van strijden jureren en in eigen de punten, land en daafbuiten een hele Met opzet hebben we reputatie op dat stuk bezit- nog niets gezegd over Baas- en. Dat alles maar om te rode. De majoretten van :eggen dat Fedekam Oost- de KKH De Eendracht m /laanderen dat dank zij de moesten ook op zaterdag geprezen en trouwens aantreden. Zij komen uit in schitterende inzet van de middelbare afdeling. Uiter- Kon. Katolieke Harmonie aard waren de zenuwen van De Eendracht uit Baasro- de partij en dat liet zich ie, die kampioenschap kon duidelijk gevoelen. Met organiseren, gezorgd had een fijn in elkaar gewerkte •^oor een waardige wed- show, die voldoende moei- strijd. lijkheidsgraden bevatte, werd begonnen. Maar de Spetterende show stokjes vielen gretig op de Het eerste majoretten- grond en dat kostte natuur- korps dat zich meldde lijk wel wat punten. Zénu- kwam uit Beverlo en luis- Wen en nog eens zenuwen. .mterde naar de veelzeggende naam Koninklijke Nea- Maar toen het voor ons door de bestendige deputa- niasclub. Het korps kwam meer dan geslaagd optre- tie geadviseerd, zet de uit in de jeugdafdeling ne den voorbij was, kregen de poort weer open voor deze kreeg voor zijn optreden meisjes toch een dankbaar stortplannen, aldus de SP- 77% van de punten, wat applaus. Men zou voor Waasland, schitterend is. Met het op- minder in de handen klap- In dat verband verwijst de treden van de drumband pen. De jury bleek het op- SP-Waasland naar de waar- K.H. Met Vreugd en treden niet slecht, maar schuwing van de SP-fraktie Deugd uit Heme konden ook niet goed te bevinden, in de gemeenteraad van we een korps uit derde af- Vandaar een beoordeling Temse begin dit jaar, waar- "'^feling aanschouwen. Het van 70,8% en dat was een bij bestendig afgevaardigde was trouwens een flinke domper op de vreugde. Het De Cuyper er werd van prestatie van dit korps ge- moet gezegd dat de optre- beschuldigd met het stil- ring van dit waardevolle Op 20 april jl. had het poli- der. De eerste acht plaat natuurgebied. tiek kollege plaats van de sen op de VU-lijst zullen Volksunie van de gemeente door de politieke raad in De SP-Waasland herinnert Beveren. Raadslid Ghis- mei worden vastgelegd en eraan dat het voorlopige jeen yan Vossel nam het de volledige lijst wordt in klasseringbesluit, door mi- voorzitterschap waar en op de maand augustus samen- nister Mare Galle getroffen dagorde stond de voor- gesteld. Ook werden reeds op 30 september 1981, tot bereiding van de gemeente- bepaalde krachtlijnen vast- nu toe het gebied ervoor raa£jSVerkiezingen van ok- gelegd van het programma heeft behoed het nieuwe tober aanstaande. waarmee de VU-Beveren stort van de interkommu- fraktieleider en provincie- de kiesstrijd zal ingaan. Al- nale van het Land van raa£jslid Alois Goyvaerts dus een mededeling van het werd unaniem door het VU-sekretariaat. (wvdv) Waas te worden. Een gedeeltelijke klasse- aangeduid ais Hjstaanvoer- nng van enkel de visvijver. zoals thans naar verluidt De socialisten van het Land ze er °P straat moeten zet- van Waas willen zich ook ten» luidt het. en vooral op 1 mei fel afzet ten tegen wat ze noemen «de kapriolen van de rege ring» en tegen «de volks mennerij en de dubbelzin nigheid van CVP-PW». De socialistische 1 mei-ma nifestaties hebben plaats om 10 u. in Sint-Niklaas en Lokeren, om 11 u. in Tem se, om 15 u. in Kruibeke, Rupelmonde en Steen- Prins Albert woonde de opening van de tiendaagse van het Rode Kruis bij in Sint- Niklaas. Menslievendheid, onpartijdigheid, neutraliteit, onafhankelijkheid, vrijwilligheid, eenheid, algemeenheid. Plechtstatig galmden die onnoemelijk belangrijke, we reldomspannende, maar al bij al abstrakt aandoende waarden door de feeërieke, artistieke, doorluchtige stadhuiszaal. De stem van Nand Baert, medunkt: symbolen bijna talmend inhamerend. De akademische zitting startte staande in Sint-Niklaas, de basisprincipes van het Rode Kruis defileerden minutenlang en Alle Menschen werden opnieuw Bründer. Vier uur vrijdagnamiddag. Stipt. De beiaard speelde. Nervorsiteit bij al die prominenten, want daar was hij, de Prins en tegelijk nationaal voorzitter van het Belgische Rode Kruis. Een drukdoenerij die denken deed aan de twéé koninklij ke bezoeken van enkele jaren geleden, soberder toch nu. Stickerverkopers enerzijds plus een heleboel gedrum op en rond het stadhuis, en anderzijds de gewone stervelingen die zich uit de werkweek losrukten, op een loopje voor een koopje in de winkelstraten. De tent, de tentoonstelling. Levensreddende instrumenten én wat folkloristischer alaam, want het Rode Kruis heeft een rijke geschiedenis achter de rug. Schijngekwetsten en bedenkelijk bebloede vrijwilligers, écht op het eerste gezicht. De demonstraties mochten zich op prinselijke belangstelling verheugen; de grijs geüniformeerden deden dapper hun best om hun zéér spontane inzet van immer een ongespannen karakter te geven, wat vanzelfsprekend slechts ten dele lukte, je krijgt immers niet élke dag zoveel hoog volk op bezoek. De veertiendaagse van het Rode Kruis ging dus van start in de Wase hoofdstad. De tiende tweewekenmanifestatie van de Vlaamse afdeling. Het nog jeugdige jubileum van een zéér pluralistische koepelorganisatie met wereldwijde allure. Een mastodontvereniging die tot in alle dorpen en wijken vertakken kon: 350.000 leden in Vlaanderen, 305 afdelingen ook. Tien keer méér vignetten verkocht dan tien jaar geleden. Zwaarwichtige termen natuurlijk tijdens de toespraken, met vuur verwoord en toch stuk voor stuk caritatief geladen. Paraatheid en dynamisme, geaksentueerd door Oostvlaams voorzitter Jean-Paul Grusenmeyer. De bereidheid om werkelijk onbaatzuchtig te dienen die de vrijwilligers zo eigen hoort te zijn, benadrukt door een bezinnende gemeenschapsvoorzitter dr. Vaast Leysen. De imposante statis tieken van direkteur-generaal Carl Vandekerckhove n.a.v. zijn terugblik op het voorbije jaar, het vervlogen decennium: de Vlaamse impuls, de autonomie was erg noodzakelijk. En gemeenschapsminister van gezondheidsbeleid Roger De Wulf kon al evenmin om het zo humanitaire van het Rode Kruis heen; een oproep van de minister tot de jeugd: een deeltje van haar vrije tijd mag die wel besteden aan vrijwillige hulpverlening zoals die binnen het RK tot uiting komt. Prins Albert was in Sint-Niklaas. Piekfijn uitgedost waren al die parlementairen, de kolonel van de Westakkers en de rijkswachtkommandant, de raadsheer en griffier, de plaatselijke voorzitster, de gewestelijke baas, de provinciale overste, de nationale en subnationale presidenten. Miet Smet had een heel mooi blauw kleed aan. En toen minister De Wulf net vóór De Nieuwe Orde op antenne kwam bij de BRT-televisie n.a.v. de Rode Kruis-veertiendaagse, deinde de plechtigheid in het gastvrije Sint-Niklaas van Paul De Vidts stilaan uit. Een bijeenkomst die meer nationale en zelfs internationale nieuwswaarde had dan impakt op het streekge- beuren. Die stijlvol verliep, jawel, planmatig ook. En 's anderdaagsmorgens brandde een Turks huis in Sint-Joost-ten-Node helemaal uit: veertien doden. En op de Falklandeilanden werd het alsmaar héter. Bij het Rode Kruis, in Sint- Niklaas, in Vlaanderen, in België, in Europa, in héél de wereld, hield en houdt men zich gereed om te helpen. W.V. Hoe meer er op 1 mei op dorp, om 16 u. in Beveren straat komen, hoe minder en om u- 'n Tielrode. Carl Vandekerckhove blikte in Sint-Niklaas terug op tien VlaamseRode Kruisjaren: een bliksemsnelle expansie.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24