fuitenslagersfeesten in Beveren -net Johan Verminnen Tankschip explodeert in Burcht: één dode, veel gekwetsten, enorme materiële schade Struktuurplanning in Sint-Niklaas: bevolking niet meer betrokken? Twee kindjes gestikt te Berlare Eerste meibeurs te Wichelen IJKSBASISSCHOOL ZELE: VERKEN VOOR DE VREDE De Voorpost - 30.4.1982 - 3 Weet je nog: de u 'ieme afspraak van de kursus ruimtelijke ordening en struktuurplanning, geformu leerd op 23 maart jl., luidde dat een redaktieploeg van kursisten (voor de duidelijkheid: dit zijn bewo ners en inspraakbegeleidersén een redaktieploeg van de officiële stuurgroep op 7 april in het Sint- Niklase café Hemelrijk zouden samenkomen om in overleg één afsprakennota, een blauwdruk voor de inspraakprocedure uit te werken. Maar je raadt het al: de beleidsmensen waren niet op het appel. Het stilzwijgen waarmee zij tijdens de laatste kursus- avond elk voorstel tot verdere samenwerking beant woordden bleek een kluitje in het riet, geen 'tacit consent'. De redaktieploeg van kursisten ontdekte vrij snel dat het een wachten op Godot was, achtte het daarom weinig zinvol in haar eentje een kant-en- klare nota samen te schrijven, maar besloot toch haar intenties en aandachtspunten vast te leggen. Een samenvatting hiervan komt in essentie neer op een samenvatting van de ideologie van de kursus. Punt één voor het hele planningsproces, zo stelde men op die eenzame zevende april, is de gelijkwaar digheid van de drie partners: overheid, deskundigen en bevolking; er mag géén wantrouwen zijn, geen kamoeflage van intenties. Elk organisatieschema moet hierop zijn gebaseerd. Doelstellingen in vraag stellen en ze rechtstreeks beïnvloeden: het moet mogelijk zijn. Iets konkretere vooropstellingen zijn deze: er wordt gewerkt met kleinschalige inspraakgroepen. Zo'n tien a vijftien per straat of buurt, per organisatie. De kursisten wijzen erop dat de niet-georganiseerde bewoners het meeste aandacht moeten krijgen. Zij dreigen namelijk nogal makkelijk door de mazen van het net te glippen. Voor het op gang brengen, de begeleiding, de koördinatie, zou men een beroep doen op Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland, een vzw die als onafhankelijk en voldoende deskun dig inspraakorganisator kan fungeren. M.O.W. kan hiervoor vier voltijdse werknemers aanstellen. Het Sint-Niklase stadsbestuur, toch verantwoordelijk voor de kwaliteit van het hele proces, zorgt voor de nodige financiële en materiële middelen. Eens de bevolking in territoriale en funktionele groepen de stoelen onder tafel heeft geschoven, moet zij met haar besluiten naar de centrale (officiële) stuurgroep. Deze gang van zaken krijgt nog een feed-backsys- teem mee: de besluiten ontvangen nog een retour kaartje naar de bevolkingsgroepen vooraleer ze ter stemming aan de gemeenteraad worden voorge legd... «Maar zo ver zijn we nog lang niet,-meent Peer Van der Kreeft van M. O. W.«eerste punt op de agenda is een noodzakelijk akkoord over de manier waarop de inspraakprocedure zal verlopen, een organisatie schema dus, een tijdschema ook, dat alles op een realistische wijze plant». Het dokument van de redaktieploeg, «Intenties en aandachtspunten voor een afsprakennota over inspraak», stuurde men alvast, samen met de vraag naar een duidelijk antwoord, naar het Glazen Huis. Afwachten wat het geeft... Struktuurplanning in Sint-Niklaas: er is al heel wat om te doen geweest en er zal in de toekomst beslist nog heel wat om te doen zijn. Het schoentje blijft namelijk wringen: een giftig paranoïëd wantrouwen heeft zich in het planningsproces geklauwd; de grimmige eigengereidheid van de beleidsmensen is stuitend; hun centrale stuurgroep vergadert onbegrij pelijk weinig; het lijkt erop dat de betrokkenheid van de bevolking nu al een einde genomen heeft. Het is nog afstandelijk toezien wat er met haar precieuze suggesties zal gebeuren. Struktuurplanning in Sint- Niklaas, of de vruchtafdrijving en sukkulente oppeu zeling van de ongewenste inspraakfeutus. Je zou kunnen opperen dat de jongens van kursus té hard van stapel lopen, dat zij de logge bureaukratie weinig tijd geven. Alhoewel: struktuurplanning duurt zo al lang genoeg... Leo DE BOCK Zondagvoormiddag rond 10.15 uur werd Berlare op geschrikt door de brand weersirene. Een brand was gemeld in het café van de krulboldersklub Katrolle- vrienden in de Brugstraat. Niemand kon op dat mo ment vermoeden dat deze brand zo tragisch zou aflo pen. Twee kinderen scho ten er inderdaad het leven bij in. Het café werd gehouden door de 26-jarige Rita De Ridder. Bij het uitbreken van de brand werd ze ge wekt door de buren die haar met een ladder langs een van de bovenvensters uit het brandend huis kon den bevrijden. Voor haar twee kinderen, Kizzy en Robin De Wolf, was het te laat. De Berlaarse brand weer was zeer snel ter plaatse maar kon alleen nog het zoontje Robin uit het brandend huis halen. Het kindje overleed tijdens zijn overbrenging naar het hospitaal van Aalst. Voor het tweejarig zusje Kizzy kon geen hulp meer baten. Het lichaampje werd na blussingswerk ver koold teruggevonden. De moeder, de 26-jarige Rita De Ridder, werd ook in shocktoestand naar de kliniek te Aalst overge bracht. Hoewel er aan de buitenzijde van het lokaal der Katrollevrienden na de brand niet zo veel te zien was, vonden toch twee kindjes de dood (jj) Dezelfde dag deed zich het gerucht de ronde dat de Berlaarse landbouwer Emiel Sichien uit de Schuurputstraat te Berlare door een auto was aangere den en hierbij de dood had gevonden. Naderhand bleek dit geen ongeval te zijn. Emiel Sichien over leed aan een hartstilstand. Hij was naar de voetbal wedstrijd Lokeren-Beve- ren gaan kijken en bij zijn terugkeer plotseling overle den. Deze landbouwer iaat niet minder dan 11 kinde ren na waarvan er zes nog ongehuwd zijn. Hij wordt zaterdag 1 mei begraven. Maandag 26 april stond Berlare terug op stelten. Toen was er melding van een verstikkingsdood als gevolg van kooluitwase mingen. Het betrof hier het echtpaar Kamiel Heeck- hout-Faula Vandercam- men, wonende Warande 58, te Berlare. Gelukkig voor hen hadden de buren bijtijds onraad gemerkt en konden beiden worden ge red. Ze werden naar de kliniek overgebracht. Ka miel kon nog dezelfde dag. huiswaarts keren, maar zijn echtgenote diende verder verzorgd. 'an zondag 2 mei tot en met zondag 16 mei worden op de ungÖnze Lieve Vrouwparochie te Beveren de vierde Puiten- taal lagersfeesten gehouden. Het feestkomité biedt een uitzon- 1 der lijk programma aan met sport, kunst, folklore en d%ndere aktiviteiten. Het hoogtepunt van de festiviteiten '"ligt in het weekend van 7, 8, 9 en 10 mei met een optreden JJ1 ran Johan Verminnen, het opstegen van een warmelucht- ballon, een expositie van de kunstenaar Omer De Smet, Ijijjèen karatenamiddag en een heuse geitenjaarmarkt. let feestkomité is aan de vier- e uitgave toe. A. Van Meir- <ennc, A. Heyrman, J. Ver- ruyssen, Gery Van Gasse, F. Heys, L. Van Bogaert, L. met, L. Cleys, K. Bal en M )e Vleeschouwer zijn er op- ieuw in geslaagd om een vol- raardig programma in elkaar zetten. Het begint eigenlijk oktF °P zonda8 2 mei met een zel ÏWB-KAV-gezinssportdag an de Moerstraat waar na de r„„,l I "1 ..„IIl„_ nis rond 13 uur volksspelen chouden worden. Donderdag mei trekt de reklamestoet jpor Beveren, Melsele en Vra- o, ene. Reeds 25 wagens schre- en in. [rijdag 7 mei is er te 19.30 u. 1^ Peking in café Sportkring aan Vijfstraten en te 20.30 u. komt r de zaal van de Katholieke Q2 Iring Johan Verminnen een optreden ten beste geven. Sa men met zijn begeleidings groep, klavier, drums, bas en gitaar, oogst hij ongetwijfeld ook in Beveren veel sukses. Ambachtenmarkt Zaterdag 8 mei wordt te 14u. in de bovenzaal van de Kring de expositie geopend van de kunstenaar Omer De Smet uit Sint-Pauwels. Gedurende twee dagen stelt deze landschaps schilder zijn werken tentoon. Ook bloemmotieven en stille vens zijn hem niet vreemd. Terzelfdertijd loopt ook een hobby- en vrijetijdssalon in de feestzaal van de Kring. De KWB deed hier een spreek woordelijke duit in het zakje en er zullen enkele bijzondere dingen te zien zijn zoals een lokomotief van l,2m, minia- laar aanleiding van de mu- cal «Sprookjesland van rede», die op 8 mei te ent in première gaat, :bben de kinderen uit het erde leerjaar van de B.S. Zele, samen met un leerkrachten moraal en K. godsdienst, gewerkt )nd het Vredesboek, dat Schreven is door B. Ben in. De auteur vertelt hoe n jongetje door zijn tra- cn, de wereld een afschu- elijke oorlog bespaart; De drie machtige presi- inten, de sleutel van de Dod vervangen door de eutel van het leven; hoe it vredesblad alle atoom- apens verdringt, e kinderen van de Zeelse ijksbasisschool waren »orm geboeid door de in- Dud van het boek. Zij 'achten zoveel verlangens nder woorden, dat ze de tegenheid kregen om eg te dromen via een op- elletje met als titel: «Als een jongetje was, zou of «Als ik president 7as, zou ik...». Daarna zijn ze met borstel en verf aan het werk gegaan en hebben zeventien grote groepswer ken gemaakt. Deze hebben rechtstreeks betrekking op het vredesboek en zullen worden opgehangen in de zalen van het St.-Bavo-in- stituut, Lange Boomstraat, Gent, waar de musical wprdt opgevoerd. Ze zul len achteraf ook tentoon gesteld worden in de R.B.S. Zele op 27 juni 1982, tijdens de Open Schooldag. Omdat vrede een zaak voor iedereen is, zonder onder scheid van huidskleur, poli tieke- of godsdienstige overtuiging, werd besloten dit tema samen uit te wer ken. Want vrede begint daar, waar ieder mens over zijn eigen muur kijkt en elkaar de hand reikt. De musical «Sprookjesland voor Vrede», wordt opge voerd op zaterdag 8, vrij dag 14 mei om 19.30 u. en zaterdag 15 mei om 15 uur. (beno) tuurstoommachincs, minia tuurvliegtuigjes enz. Tussen 10 en 19 uur zullen zelfs demon straties gehouden worden met deze tuigen. De groep Pegasus uit Verrebroek zou met een aantal kleine straalvliegtuigjes, minihelikopters en andere dubbeldekkers het luchtruim kiezen. Dit kan op de terrei nen van het Congoken of ach ter de Katholieke Kring. Te 19 u. is het de beurt aan W.F. Schaut om op te stijgen met zijn warmeluchtballon, als de weermakcr zulks toelaat. Om 19.30 u. komt de Harmonie Kunst Vreugd uit Beveren de mis opluisteren en zal daar na een muzikale uitstap hou den door de parochie. Er is ook nog schieting bij de Bij lvrienden. Zondag 9 mei vraagt de am bachtenmarkt de grootste aan dacht. Naast de traditionele ambachten uit de streek werd dit jaar iets verder gemikt. Er zullen mandenmakers, stoe- lenvlechters, klompenmakers, borstelmakers, schaapscheer ders, wevers, spinners, sme den, koperwerkers, potten bakkers en andere te zien zijn. Er kwamen reeds toezeggin gen binnen van deelnemers uit Lanaken, Meigcm, Evergem, Deinze, Aartselaar, Ekeren en zelfs uit Aardenburg in Neder land. Aan deze markt wordt een antiek- en luizenmarkt ge koppeld. Puitenworp Sefken de Puitenslager zal uit eraard ook van de partij zijn. Zondag 9 mei schouwt hij het optreden van muziekkorpsen uit Melsele en van een Tiel- roodse Blaaskapel. Rond 17.30 u. ziet hij wellicht ook de valschermspringers uit Schaf-i fen naar beneden dwarrelen. Héél de namiddag is er doorlo pend optreden van body-buil- ders, kontakt-karate-men van The Bushido's en Shotokan- Karate-Sint-Niklaas. Ook Ju- doklub Shin Gempin Ryu uit Beveren zal demonstreren. Om 16 uur wordt toch de spe ciale aandacht gevraagd voor de puitenworp. Honderd zak jes snoepgoed worden uitge worpen Iedereen heeft uiter aard prijs, maar de gelukkige hand met een chokolade puit zal een reuze marsepeinen puit ten geschenke krijgen. Aan de kerk is ook het puitenslagers- gebak te koop. Fijnproevers van discomuziek kunnen vanaf lOu. de radiostudio bezoeken van Rom Van Rijck. Ook Ra dio Waasland zal aanwezig zijn. Geitenmarkt Primeur voor het Waasland is de geitenmarkt van maandag 10 mei. Vanaf 9 u verzamelen de deelnemers op het Congo ken. Er zullen ook warmbloed- paarden te zien zijn. De dieren worden gekeurd door een er kende kommissie. Het geheel heeft een internationaal karak ter met deelname van buiten landse dieren. In de namiddag, vanaf 15 uur, gaat de wieler wedstrijd door voor liefheb bers. Er is bovendien schieting bij Bob Noens. Dinsdag 11 mei zijn de Bijl vrienden opnieuw bezig met pijl en boog en de kermis sluit op 14 mei te 19.30u. met een monsterpikking in café Lin- denhof. Daar wordt zondag 16 mei nog gekaart met inzet van tientallen kippen. Vermelden wij nog dat ge spreid over een hele week een voetbaltornooi plaats vindt van de KWB; dit op de terreinen van de Moerstraat. Reeds acht ploegen schreven in. W.V.D.V. In samenwerking met de Verenigde Wichelse Mid denstanders organiseert de plaatselijke Rode Kruisaf- deling op zaterdag 1, zon dag 2 en maandag 3 mei in een grote feesttent op het Gemeentelijk Domein te Wichelen de eerste «Mei- beurs». Het plan voor het organizeren van een derge lijke manifestatie werd vo rig jaar voor de eerste maal geopperd. Toen kon men evenwel niet beschikken over het Gemeentelijk Do mein omdat dit volgens de toen geledende reglemen tering uitgesloten was. Men kreeg dan het advies samen te werken met een of ande re liefdadigheidsinstelling, zodat men wel over het Domein kon beschikken. Het Rode Kruis werd on middellijk bereid gevonden zijn medewerking te verle nen. Het is voor voorzitter De Groeve en zijn be stuursleden immers een ideale gelegenheid om ook het Rode Kruis meer ken baarheid te geven en vooral de werking ervan op een bredere schaal te demon streren. Het spreekt van zelf dat het Rode Kruis op deze «Meibeurs» aanwezig zal zijn met een stand. Er worden bovendien demon straties eerste hulp bij on gevallen, informatie aller hande, diareeksen, enz. ge toond tijdens deze open deurdagen. Natuurlijk kan men er zich ook de beken de vignetten van het Rode Kruis aanschaffen. Het overgrote deel van de feesttent wordt evenwel in beslag genomen door de negentien deelnemende handelaars aan deze mei beurs. Zij zullen met aan trekkelijke stand zorgen voor een aangenaam tijd verdrijf. Naast individuele inspanningen om voor at- trakties te zorgen, kan men er ook twee demonstraties meemaken van de plaatse lijke bodybuilding club «Sanitas Gym». Deze club telt onder haar leden heel wat kampioenen. Ook de Dendermondse vrije radio «Orlando» zal ter plekke zijn. Zo wordt op maandag vanaf 14 uur een verzoek- platenprogramma op band gezet. Iedere aanwezige kan dan een plaatje aanvra gen. Het programma zal worden uitgezonden op moederdag. Tussendoor wordt oook het bezoek ver wacht van de Wichelse mu ziekmaatschappijen. En verder is natuurlijk een verbruikersstand. Het bestuur van de eerste Wichelse Meibeurs DRUPPELTELLER [ie Photokina in Keulen gaat De kongregatic van de Broe- '(X 6 zoeken, zal kunnen beschik te1 n over een uitgebreide vi- *>-gids. Daarmee wil men intonen dat de video sedert o I» ontstaan een zeer snelle jn( «wikkeling heeft gekend. ders van Liefde bestaat 175 jaar. Dat is een gebeurtenis die zal gevierd worden op een pas sende wijze. Een drietal spe ciale aktiviteiten werden in dit kader uitgewerkt. Eén dode, verschillende gewonden (van wie een viertal ernstig) en reusachtige materiële schade, dat is de tragische balans van een zware ontploffing die zich dinsdag even na enen heeft voorgedaan aan het boord van het tankschip Charlotte F, een gevaarte van bijna vierduizend ton dat voor nazicht aan de werf Belliard. Mercantile in Burcht gemeerd lag. De tanker was leeg. Het schip, eigendom van de rederij Fongers uit Kapellen, zou nagezien worden en van een nieuwe teerlaag worden voorzien. De eigenaar wou ook een schot van de ballasttank verstevigen, 's Morgens pas was het tankschip op de helling gezet in Burcht aan de grens met Kruibeke. Een enorme steekvlam ging gepaard met de ontploffing. Het schip spatte helemaal uiteen, tientallen meter ver lagen de brokstukken verspreid. Loodsen en hulpge bouwen werden zwaar beschadigd, ettelijke ruiten in de buurt vlogen aan diggelen. Er ontstond brand, de rookontwikkeling was kilometersver te zien. De brandweer van Antwerpen, bijgestaan door de korpsen uit Kruibeke, Zwyn- drecht, Rupelmonde en later ook de civiele bescherming van Brasschaat had pas enkele uren nadat het onheil had toegeslagen het vuur onder kontrole. Slachtoffers De tweeëntwintigjarige arbeider Danny Van der Meeren uit de Barbierstraat in Bazel werd op slag gedood. De ook op de werf tewerkgestelden Roger Tulkens (36) uit de Verzusteringslaan in Temse en de 52-jarige Jozef Van Landeghem uit de Zandstraat 36 in Haasdonk werden voor verzorging in het ziekenhuis opgenomen. Naar het Antwerpse Stuivenbergziekenhuis werden Jan Meulder uit Rotterdam en zyn echtgenote Palema Pylman overgebracht, ze hadden brandwonden opgelopen. Hun kindje werd licht gekwetst. Ook enkele bemanningsleden van de Charlotte F werden licht gewond; ze waren uit Terneuzen, Den Haag, Vlissingen en Rotterdam afkomstig. Nog schepen Het ontplofte tankschip lag op de helling vlak naast de tanker Blaton 877, maar gelukkig kon dat schip, dat nog stookolie aan boord had, van het vuur gevrijwaard worden. De Blaton werd wel fel gehavend. Een in de omgeving gemeerde boot uit Rotterdam werd beschadigd, een schip van de rederij Flandria uit Antwerpen had byna geen schade opgelopen. Zowel op de rechteroever (ramen sneuvelden in de wyk Polderstad in Hoboken) als aan de Wase Scheldekant was de schade groot. Een café en het zeventiende-eeuwse veerhuis werden toegetakeld. Van de zowat tachtig arbeiders van de scheepswerf uit Burcht-Kruibeke waren er een veertigtal aanwezig toen de explosie zich voordeed. Zij worden niet direkt werkloos, maar kunnen voorlopig aan de slag blijven: ze zullen de eerste dagen wel werk genoeg hebben met het opruimen van de brokstukken. Hoe de ramp kon gebeuren? Door een opeenhoping van gassen in de lege tanker wellicht. Maar vóór men aan de kontrolebeurt zou beginnen had men de Charlotte F ontgast, zoals dat trouwens voorgeschreven is. De werf in Burcht is gespecializeerd in herstellingen van binnenschepen. Eigenlijk ontstond het bedrijf al in 1629. In 1948 nam de Antwerpse Mercantile de scheepswerf van Burcht (vroeger grondgebied Kruibeke) over.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3