Pastoor Herman Waterschoot verhuist naar Hamme Drieske Nijpers uit Sint-Gillis-Waas: van kippen tot kwakzalverfeest... RIJSCHOOL WAASLAND N0RBERT DE RIEMAECKER Wij, heren van Kemzeke Het is kwart voor twaalf en alles is rustig. itekene praat over verkeer Rijksweg 60 in Sint-Niklaas: ring doortrekken Jan Verniers in «Volksopbouw»: «CVP is enkel flamingantisch met woorden» WLSTERSf DIEPVRIESCENTRALE Opnieuw markt aan de Denk Rijbewijs C of D nodig? Kerndebat in Temse Koi&tgaleru PALET De Voorpost - 30.4.1982 - 7 - In een zonovergoten Kemzeke werd Herman Water schoot destijds als nieuwe pastoor ingehaald... (arch.) 1976. Kemzeke: een Waas dorp met een goeie drieduizend inwoners. Tot dan gebed in de politiek van een al traditioneel geworden CVP-beleid. Maar in '76 raakt ook Kemzeke betrokken in een fusie van gemeenten. De volkspartij moet afrekenen rhet een sterkere oppositie, de verhoudingen verschui ven voorzichtig, de hegemonie wordt in vraag gesteld. Het politieke klimaat blijft beheerst tot medio '80... Op 11 mei 1980 stelt het bisdom de dan 51-jarige priester Herman Waterschoot aan als pastoor van Kemzeke. Tot acht jaar vóór deze aanstelling was Waterschoot respektievelijk pastoor in Sint- Amands en Zwijndrecht. In Kemzeke volgt hij de oude Lacaeyse op. En wat gebeurt is merkwaardig: de transfer blijkt al zeer vlug het slechts zachtjes sudderende Kemzeke onderhuids in rep en roer te zetten. Een aantal mensen zou niet gesteld zijn op de komst van deze «Vlaamsgezinde» priester. Ze zweren, Waterschoot over doornen te laten gaan. Een zielige opeenstapeling van kleine vijandighe den verdeelt Kemzeke in twee kerkelijke, deels ook politiek gekleurde kampen. De oude herder, eer waarde heer Lacaeyse, blijft samen met zijn huis houdster Jeanne Thuy op de parochie wonen. Het zou hen zuur opbreken... In april '81 drijft een in heel het dorp verspreide, naamloze brief de zaken op de spits: het is een scherpe aanklacht aan het adres van de pas genoem den. Gefoèfe! met de boekhouding; nalatigheden, alles met naam en toenaam, zonder doekjes erom. Men raadt de vroegere pastoor ook aan, het dorp te verlaten. Zijn aanwezigheid zou enkel een rem zijn op de normale heropbloei van het parochiale leven. Er was nu een èndere pastoor. Maar, ik herhaal het: de brief was naamloos en dèt vooral vinden de gevizeerden zo honds laf. Lacaeyse echter heeft het Nobelkoor aan zijn kant. Cyriel Van Hoye, meubel maker, CVP-schepen en voorzitter van het koor, vraagt Waterschoot om openlijk afstand te doen van de in de ogen van de koorleden gemene roddels. Zoniet zou het Nobelkoor elke verdere dienstverlening staken. Zo'n negen maand na de feiten trachten wij een beeld te krijgen van de naweeën. Pastoor Water schoot wil niets loslaten, Cyriel Van Hoye evenmin en bij eerwaarde heer Lacaeyse krijgen we van diens huishoudster een formidabele, flink gedeci- belde donderpreek. Wat wij in godsnaam nog dachten te komen doen? Er valt niets meer te vissen jn mijnheer pastoor heeft al genoeg afgezien... Wij pennen onze bevindingen neer en het artikel, gepu bliceerd in het nummer van 22 januari '82, krijgt de enigszins lapidaire titels: «De Voorpost sprak niét met pastoor Lacaeyse» en «Wij, heren van Kemze ke» mee. Een folkloristisch feuilleton, inderdaad, met een enigmatische plot die binnen zijn werkelij ke tijdskader een weergaloos anakronisme is. Claes' meest wilde verhalen zijn kindervoer vergeleken bij Kemzeke anno 1982 en zelfs Giovannino Guareschi moet in alle nederigheid toegeven dat zijn Don Camillo's wel sterk, maar niet zó siérfc zijn... Wij besluiten uit ons wedervaren dus dat het stil is in Kemzeke, té stil; de volstiekte zwijgzaamheid is verdacht, de stilte is hoogzwanger en laat ons vermoeden dat de vroegere, dorpse nijdigheden een verstolen verderzetting kennen. Blijkt alras dat één Voorpostneus er twee waard is, want opeens wor den wij enkele keren met ophefmakende, verifieer bare informatie getipt. Tijdens een misviering zou pastoor Waterschoot het Nobelkoor, dat na een periode van inaktiviteit de werkzaamheden heeft hervat, midden een lied verzocht hebben de kerk te verlaten. Het incident heeft zijn voorgeschiedenis: Waterschoot zou aansturen op zoveel mogelijk samenzang, het Nobelkoor op solozang. Het koor zou bovendien zijn kontakten met de pastoor tot een strikt minimum beperken en later volledig verbreken. Maar het ergste moet nog komen... Op donderdag 28 januari van dit jaar vernemen wij uit betrouwbare bron dat in de nacht van woensdag 27 op donderdag 28 januari rond de pastorie één en ander is gebeurd: op de woning van Herman Waterschoot schilderde men acht hakenkruisen, de deur van de sakristij werd met uitwerpselen be smeurd, het stukje grasland kapot gestrooid. In het dorp verspreiden enkelingen het gerucht dat Water- schoots vader een foto van Adolf Hitler boven zijn bed heeft hangen. Kemzeke is een schaakbord geworden, met enkel nog zwart-witvakjes; het meet zich epuristische Ku Klux Clan-allures aan, het heeft zijn eigen, toegewijde maffia. Wij bellen de parochiepriester een tweede keer op en vragen hem hoe hij tegen deze agressie aankijkt. Hij wil eerst niets loslaten, zegt dat hij zo zijn afspraken heeft met het bisdom, dat wij dat moeten begrijpen. Het heeft hem allemaal uitgeput, vindt hij toch. Hij heeft er een goeie parochie van willen maken, maar van bij zijn aanstelling al krijgt hij intimiderende telefoontjes. Thuis waren ze Vlaams gezind, ja, maar hij zou nog nooit iets in die richting hebben laten blijken. Het moest maar niet overdre ven worden: problemen zouden er voor hem in Kemzeke eigenlijk zelfs niet zijn: de K.W.B. bloeit, de Vrouwengilde telt veel leden, iedereen, op uitzondering van een schare onverzettelijken, is wel tevreden. Terwille van de objektiviteit laten wij ook uc telefoon van Cyriel Van Hoye rinkelen. We infor meren vriendelijk naar zijn visie; het antwoord is bondig en duidelijk: «Mijnheer De Bock, ik heb uw vorige artikel gelezen. U heeft grove onwaarheden verkondigd!» «Welke onwaarheden bedoelt u?» ~Dat moet u zelf maar uitmaken! U bent niet van hier en u moet zich best niet bemoeien met wat er in Kemzeke gebeurt. U kent maar de helft van de historie. Trouwens, ik zeg u geen woord meer, want alles wat ik zeg, wordt gepubliceerd. Goeienavond!» Klik tuuuut. Wij bevestigen de heer Van Hoye graag in zijn finale bewering. In extremis verhinderen wij vervol gens dat ons artikel (titel: «De maffia slaat toe») ter perse gaat, want... wij vernemen dat priester Wa terschoot naar Hamme Sint-Anna werd overge plaatst. Zijn vrienden reageren met trieste woor den: ze vinden het een kouwe douche, richten bij hun moedeloze terugblik op die twee jaar priester schap vooral VcrwijtC!} aan het bisdom. Daar had men van bij het begin klare wijn moeten schenken. Het andere kamp grijpt naar een behoedzaam stilzwijgen: men kraait er géén viktorie. Pastoor Herman Waterschoot veilaat Kemzeke. Morgen zaterdag één mei om zeven uur 's avonds celebreert hij zijn afscheidsmis. In de parochiezaal wil men daarna nog gezellig met hem samen zijn. Zondag is de dag van zijn plechtige aanstelling in iïa»7!!üe Sint-Anna waar hij eerwaarde heer Alfons Heirbaut opvoigi. E?n écht afscheid is het eigenlijk niet. Kemzeke kreeg nog geen nieuwe pastoor en Waterschoot is vooralsnog verantwoordelijk voor zijn oude parochie. Het zullen nu in de eerste plaats de gelovigen zélf zijn die moeten bewijzen wat hun parochie waard is. En boven Kemzeke pakken zich donkere wolken samen. In oktober zal het pijpestelen regenen. Nu is het kwart voor twaalf en alles is nog rustig... Leo DE BOCK In afwachting dat de ge rente Stekene antwoordt op herinneringsbrief van de 'akkere Burger i.v.m. de openbaarheid», gaat de Wak- cre Burger binnenkort een olksvergadering (demokratie anuit de basis) organiseren alle problemen over en >nd het verkeer in Stekene o problemen zijn er onge- njfeld. De provinciale baan dwarsdoor Stekene loopt, vernieuw.de Dorps-snel- Ar. woonwijken en rond de scho len. de veiligheid voor voet gangers. fietsers, invaliden, bejaarden, enz. Daarom ook worden alle Stekenaars die zich betrokken voelen bij de veiligheid op de weg. met fietsers, met kinde ren, bejaarden, gehandicapten en noem maar op verwacht voor een informatie- maar vooral praatvergadering op vrijdag 7 mei 1982 in de bo venzaal van lokaal «Het An- met begin te 20 uur. Alle komités (wijk- en ande re), scholen, ouderverenigin gen, socio-kulturele, bejaar den- en gehandicaptenvereni gingen worden verwacht om «hun kijk» te geven op de verkeersproblematiek: «Wat is goed. wat kèn of wat moét beter te Stekene?». Suggesties zullen getoetst worden aan het wettelijk mo gelijke door een verkeersdes- kundige (rijkswachtkapitein en ook Roel De Jong zal z'n mening af en toe ten beste geven. De BeEr In de ASLK-Galerij (Kreupe- lenstraat 12) te Brussel heeft er een tentoonstelling «De we reld van het circus» plaats. De ze expositie geeft een duidelijk overzicht van het wel en wee van de (Vlaamse) circussen. De tentoonstelling is te bekij ken van 23 april tot 4 juli elke Volkskunstgroep Drieske Nijpers bereidt zich momenteel richting van een steun- en ere- slag bekend maken. Uiteraard voor op de derde Drieskes Kerremes, een internationaal komité en als eerste nu een kan men ook spontaan op dit volkskunstfestival dat van 11 tot 16 augustus te Sint-Gillis- kippensiag. bericht reageren en kippen Waas zal plaats hebben. Binnen de groep werken verant- BiJ deze kippensiag worden bestellen in het lokaal van de woordelijken druk aan de voorbereiding van een liedboek, ^rse f?es'achte en verpakte volkskunstgroep aan de Kro- met een driehonderdtal volksliederen nit de regio, en een ST.TT™.'4' nenho':kst^aa1,, 8' of ,e'ef°"e- n°e"n"tmidde,fkïï «I 'SSt "f" Ht ""dXertï Inmiddels werkt de aktieve volkskunstgroep uit de frank. Drieske Nijpers organi- wel gebeuren uiterlijk 30 april grensstreek ook aan zijn financieel evenwicht: zo is er een seert hiervoor géén huis-aan- want op zaterdag 8 mei worden kippensiag in uitwerking en gaat men optredens verzorgen huis bezoek omdat men de de kippen door leden van in elke deelgemeente. aandacht wil gericht houden Drieske Nijpers, aan huis afge- op de kaarten- en souvenirver- leverd. koop die in de maand juni wèl Het organiseren van een festi- kunnen teruggewonnen wor- huis-aan-huis zal gebeuren. De n»ioom«„.on val als Drieskes Kerremes den. Daarom worden in de leden van de dansgroep en van uee,Semeemen vergt grote onkosten die niet voorbereiding allerlei akties de vriendenkring zullen in hun In elk der gemeenten beeft de enkel tijdens de festivaldagen gepland als rommelmarkt, op- kennissenkring deze kippen- vo|kskunstgroep een gesprek met verantwoordelijken van kulturele verenigingen om hen op de hoogte te brengen van de voorlopige planning van Drieskes Kerremes en de mate waarin de deelgemeenten daarin aan hun trekken kun nen komen. Volkskunstgroep Drieske Nijpers is immers méér dan een groep van kern gemeente Sint-Gillis alléén: het merendeel van zijn leden is zelfs afkomstig van de deelge meenten of andere Wase ge meenten. Net als vóór vijf jaar streeft men ernaar om in elk der deelgemeenten een buiten landse groep te kunnen her bergen, waardoor die automa tisch bij het hele gebeuren be trokken worden. Bovendien wordt de donderdagavond vrij gehouden voor een specifieke ontmoetingsavond met de bui tenlandse groep in de deelge meente. Op de gespreksavonden met de kulturele verenigingen wordt ook van gedachten ge wisseld over de feeststoet van zondag 15 augustus. Als thema wordt hier de band met het verleden van kwakzalver An- dries De Clercq (alias Driesken de Nijper) vooropgesteld. De wonderdokter leefde in het be gin van de negentiende eeuw en aan de deelnemende vereni gingen wordt gevraagd om een ambacht of gebruik uit die tijd in de stoet uit te beelden. Het laat zich aanzien dat aldus een heel aparte en kleurrijke stoet zal kunnen uitgebeeld worden die heel wat kijklustigen naaf Sint-Gillis-Waas zal lokken. Tenslotte heeft Volkskunst groep Drieske Nijpers zich voorgenomen om zichzelf te gaan voorstellen in de deelge meenten zodat direkt kontakt mogelijk wordt. In De Klinge had dit weekend reeds plaats met een open repetitie op vrij dag 2 april, vendeldemonstra tie en optreden t.g.v. tien jaar omnisport op zondag 4 april. In Sint-Pauwels zal de voor stelling gebeuren op 22 mei, wanneer men zich zal inscha kelen bij festiviteiten van Zie kenzorg en de muzikale avond van de honderdjarige fanfare. In Meerdonk zal het weekend plaatsvinden op 26 juni en in het teken staan van het Midzo merfeest. Het tracé van de rijksweg 60 ten noorden van de rijksweg 14 ligt vast zoals dat aangegeven werd op het bij koninklijk besluit van 7 januari 1978 goedgekeurde gewestplan Sint-Niklaas-Lokeren. Maar dat stuk rijksweg 60, of het deel Sint- Niklaas-Hulst, is nog niet aan realizatie toe, er zijn budgettaire beperkingen, er zijn dus geen centen. Dat antwoordde de minister van openbare werken op een vraag van volksverte genwoordiger Jan Verniers (VU). Die konstateert met vele Waaslanders dat de rijksweg 60 (van Brussel via Dendermonde over Sint-Niklaas naar Zeeland) in Sint-Niklaas «stopt» aan de rijksweg 14, en van daar af tast men in het duister. Toch zou er dringend wat gedaan mogen worden, zei Verniers ook al vaker in de gemeenteraad, aan het wegnemen van de verkeersoverlast in het noorden van Sint-Niklaas (Plezantstraat, Kleibeke en Vlyminckxhoek), zeker nu de ringlaan haar voltooiing tot aan de Plezantstraat nadert. Maar er zijn dus geen centen voor de verdere afwerking van de rijksweg 60 in het noorden van Sint-Niklaas. Het ministerie zoekt nu naar een voorlopige oplossing waarbij de ringlaan van Sint-Niklaas vanaf de Plezantstraat zou doorgetrokken worden tot aan de rijksweg 60 (rekening houdend met de eventuele afschaffing van de spooroverwegen) tot aan de Hoge Bokstraat en de Moortelhoekstraat. (wv) Zopas verscheen een nieuw loochend heeft». Over de nummer van «Volksopbouw», staatshervorming van 1980 het driemaandelijks vormings- zegt Verniers dat men deze tijdschrift van de Wase Jonge blijkbaar zo ingewikkeld heeft Leeuwen (WJL). gemaakt om een echte regio- In het editoriaal licht hoofdre- nalizering in de praktijk onmo- dakteur Lieven Dehandschut- gelijk te maken. Voorts is het ter de staatshervorming door, VU-kamerlid van oordeel dat die na de parlementsverkiezin- zijn partij een beleidspartij gen van november 1981 in een dient te zijn, die, als ze ooit in nieuwe faze is getreden. Na de regering weerkeert, over erop gewezen te hebben dat de voldoende waarborgen moet gezamenlijke begroting van de beschikken dat haar program gewesten en gemeenschappen mapunten ook zullen worden nog geen 100 miljard fr. be- uitgevoerd. Kenmerkend voor draagt, terwijl de rijksmidde- de VU is volgens Jan Verniers lenbegroting 1.500 miljard fr. niet enkel haar nationalisme, beloopt, besluit hij dat België maar ook haar pluralisme, geen federale staat kan ge- haar trouw aan bepaalde be noemd worden. «Vlamingen schavingswaarden en haar en Walen bezitten wel elk een strijd tegen elke vorm van poli- eigen vlag. volkslied, feestdag, tiek profitariaat. parlement en regering maar Verder bevat het jongste num- over enige macht van beteke- mer van het WJL-vormings- nis beschikken zij niet. Die tijdschrift enkele interessante blijft bij de centrale overheid, bijdragen over de vredesge- En op dat vlak duren de dachte in de Vlaamse Bewe- Vlaams-Waalse wrijvingen on- ging, de Daensistische grond- dertussen voort,» stelt Lieven opvattingen, de kommunautai- Dehandschutter. re ontwikkelingen tijdens de Hoofdbrok van het lentenum- herfst van 1981, taalperikden mer van «Volksopbouw» in Noorwegen, de integrale vormt een vraaggesprek met tekst van het «manifesté des yu-volksvertegenwoordiger Flamands de France» en de heer Jan Verniers uit Sint- nieuws over de nationale ont- Niklaas. Het interview kadert voogdingsbewegingen in o.m. in de reeks «Wase politici en Baskenland, Schotland, Est- de Vlaamse Beweging», waar- land en Wales. Bij de lezers in eerder reeds oud-minister brieven treft men o.a. een pi- Freddy Willockx (SP) en oud- kante reaktie aan op het vroe- staatssekretaris Ferdinand De gere interview met Freddy Bondt (CVP) aan het woord Willockx. kwamen. Opzet van de reeks is Proefnummers van «Volksop- te peilen naar de houding van bouw» kan men gratis beko- de voornaamste poütieke par- men via Lieven Dehandschut- tijen t.o.v. de Vlaamse Bewe- ter, Knaptandstraat 143, 2700 ging. de staatshervorming en Sint-Niklaas. Men kan zich a- de toekomst van de Vlaamse bonneren door storting van samenleving. 125 fr. op rek. 001-0594644-13 De heer Verniers neemt vooral (zelfde adres). Nieuwe abon- de CVP op de korrel, «die zich nees ontvangen gratis een Kei- wel uit opportunisme met tische poster uit Wales (Groot- woorden Vlaams opstelt maar Brittannië). steeds de Vlaamse zaak ver- Jan Verniers, (arch.) ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN Nestor de Tièrestraat 42 - AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. 's Zaterdags van 9 tot 12 u. 36/287-VA dat behaal je in enkeie weken bij Tel. 031-76.55.51 Vanaf zaterdag 1 mei starten de marskramers en handelaars opnieuw met de wekelijkse markt aan het Donkmeer. Deze markt die elke week gehoudc.n wordt op zaterdag en zondag vanaf 14u30 kende vorig ja'2.r een steeds stijgend sukses. Niet alleen kan men er echi'C standwerkers aan het werk zien, er zijn ook mensen die oude spullen komen verkopen en bovendien gewone marktkramers die graag van de gezelligheid gebruik ma ken om er hun tenten op te slaan Deze markt is gelegen aan het Donkmeer op een terrein rechtover de zaal Casino. Tot en met september kunnen niet alleen de eendagsbezoekers maar ook de bewoners van de verschillende campings er terecht voor allerlei inkopen. «Kernraketten, bedreiging voor de vrede.» Dat is het tema van een debatavond die op dinsdag 11 mei om 20 u. in de feestzaal van het gemeentehuis van Temse wordt georganizeerd door de Kulturele Cen trale van het ABW. Sprekers zijn SP-volksvertegenwoordiger Louis Tobback en VU-senator Nelly Maes. Gevraagd werden ook Karei De Gucht (Europarlementslid voor de PW) en CVP-volksvertegenwoordiger Nelly Maes. Parklaan 15, SINT-NIKLAAS Fr. Courte.n8s,r- 33 9330 DENDE.?M°NDE Tel.: 052/21^6.10 UITNODIGING KUNSTSCHILDER van 30 april tot 13 mei 1982 dagen van 8.30 u tot 19 u.. op zon- en feestdagen van 10 tot 12 u. en van 14.30 tot 19 u

De Voorpost | 1982 | | pagina 7