I c AKVT-Oost-Vlaanderen bijeen in Nieuwkerken: een goed kongres De konsekwente zachtheid van Jan Van Wolvelaer Spinnekop organiseert filmfestival Toneel ÏÏZSZST het lokaal KathoUeke Fons Macharis verpandt "hart aan bomen en zee Expo Heijermans' «Wijze kater» in Van «Puivelde ontwaakt» tot «Kunst en vermaak:: ^>e Voorpost-7.5.1982 - 21 Het ligt voor ons, Jan, dat prachtige boekje over het wel en wee van het Nieuwkerkse toneelleven. We kochten het voor een prikje die twaalfde januari 1976. De Rederijkerskamer Die Vlas-Blomme werd toen officieel her-sticht. Toneelkring De Vlasbloem was een feit. Ook toen had je diezelfde Reynaer- diaanse flikkering in je wat lachende oogjes. Je straalde tevredenheid uit, Jan, net als nu, vandaag één mei 1982, ter gelegenheid van die huldiging voor de 68 jaar jonge Van Wolvelaer klaargestoomd. Proficiat Jan, en vooral: dank je! Dank je duizend maal voor wat je belangloos voor het amateurtoneel deed en nog doet! Jan Van Wolvelaer woont in de Peperstraat 14 te Nieuwkerken. Werd geboren op 24 januari 1914. Hij- huwde Marie-Louise De Langhe. Renata heet him doch ter. Jan «stond» in het onderwijs sinds 1932. Hij was 25 jaar schooldirekteur te Nieuwkerken. Speelde zelf to neel. Deed regie. Nam dus zeer aktief deel aan het toneelleven in Nieuwkerken. Op verzoek van De Gazet van Antwerpen begint Jan in 1964 te schrijven over toneel. Hij doet het nog altijd. Honderden artikels en meer dan tweehonderd recensies. Jan hield zijn toneel recensies steeds aan de brave kant. Er bleef wel altijd iets positiefs aan iedere opvoering hangen. Van Wolvelaer is niet gierig met geschreven lof. We hebben de indruk dat hij vooral rekening houdt niet de inspanningen, de inzet en de toewijding waarvan alle medewerkers aan een toneelproduktie getuigen (ook achter de schermen), en bijgevolg in funktie daarvan het eindresultaat zeer mild gaat beoordelen. We hebben het grootste respekt voor dergelijke zienswijze, voorna melijk omdat Jan daarin precies zo konsekwent bleef. Voor iedereen en voor alle toneelgroepen waren dezelf de normen geldig, hield hij dezelfde beoordelingslijn aan (vanzelfsprekend verschoof hij de waardemeter naargelang de mogelijkheden van de verenigingen). Persoonlijk houden we niet zoveel van de vrij voorzich tige, wat goedmoedige, smeervolle benadering in een recensie. Het verleden heeft ons geleerd dat bij een te makkelijk verkregen geschal van de loftrompetten me nig amateur-toneelspeler al te vlug een spannend kraagje krijgt (voor de speelsters spant het collier), de zelfoverschatting haar klauwtjes in de vlees zet, en er daarna (bijna onbewust) naar stukken wordt gegrepen die in feite boven de vermeende mogelijkheden gaan liggen. Wanneer dan het overbodige wierookvat blijft slingeren wordt de grote sprong naar de traditionele Shakespeare een klein muizenstapje. Tot dan plots het even traditionele deksel op het hoofdje valt. Men weet zich ineens regelrecht het graf ingeprezen (Wim Sonne- veld). De ten onrechte toegezwaaide wierook is mist geworden. De smeer lijkt wel «afgedraaide olie». De goedbedoelde té lofrijke recensie heeft op lange termijn meer kwaad gesticht dan de even goedbedoelde, mis schien wat strenge, recht-toe recht-aan beoordeling. Alleen jammer dat laatstgenoemde recensies niet steeds naar wens klinken en dan best onder hoofding «hak bijl» worden gezet. Goed is goed. Slecht blijft slecht. Alle wegen daartussen kruisen in de manier waarop het wordt gezegd. Maar iedere kok heeft zo z'n eigen recepten, gebruikt de kruiden van zijn keuze, nietwaar? Voor ons mag het sausje nogal pikant zijn. Dat zet meer aan tot herhaald slikken, tot meer fijnproeven, tot meer nagenieten, tot meer denken! Waarmee nu weer helemaal niet is gezegd dat de «zachte keuken» geen waarde heeft. Integendeel! W.D.G. Jan Van Wolvelaer en Marie-Louise De Langhe: milde toneelbenadering (Iv) Lente kongres AKVT-Oost-VlaanderenZaterdag 1 oen bevinden en men mei 1982. Nieuwkerken (Sint-Niklaas). De plaatse- moet 111 de eerste plaats re- lijke toneelvereniging De Vlasbloem stond mede in kening houden met de voor de organisatie. Vanaf 10 u werden de kongre- v3?ag.1wie echrijft wat?» ie nieuwkerken. aies van Jan Van wolvelaer Daarna volgde een toespraak door Roger Van beantwoorden en voldoen Garsse, voorzitter van het AKVT-Oost-Vlaanderen, aan onze wensen. Ze beteke- Enkele mededelingen werden verstrekt door Carlos nen steeds een grote steun Van Lanckere terwijl A. Keymeulen instond voor voor onze verenigingen, het financieel verslag. Flor Demedts hield vervol- **in realistisch, mild in gens een zeer gesmaakte spreekbeurt met als the- beoordel^lg' voor ma «Theater vroeger en nu». En Julien Pauwels P°81~ werd omwille van zijn 25-jarige toneelaktiviteiten inde'Sjze onderlijnd,1hrt m de bloemetjes gezet. verdienstelijke zeker ver meld en het minder goede De innerlijke mens kreeg zeer verdienstelijke wijze °P eon aanvaardbare ma de nodige versterking toe- van zijn taak. We mogen nier voorgesteld». Bel an g- gestopt in feestzaal De deze keer zeker niet nalaten rijk daarbij is de standvas- Klok. Na een verdiende de belichters) te feliciteren, tigheid die Jan wist te be- middagpauze deden de kon- Knap werk, Chris! houden. De voorzitter had gTessisten andermaal hun het ook nog over 523 recen- van Molière, door Strand- Bühne uit Timmendorfer Strand (Duitsland). Dit pro gramma-onderdeel sluiten we af in de wetenschap dat Molière zich andermaal zal omgekeerd hebben in zijn graf en dat we de inspan ningen geleverd door de spelers en het publiek ten zeerste appreciëren. Het gezellig samenzijn zou volgen te 20 u. Na de knap pe fototentoonstelling in de feestzaal van de Kat. Kring eens van naderbij te hebben bekeken, waarbij we graag onze gelukwensen aanbie den aan diegenen die met: bijzonder veel zorg en orde de tentoonstelling opbouw den, zijn we huiswaarts ge togen. Het lentekongres AKVT was er weer geweest. intrede in de grote zaal, deze Vlasbloemprestatie sies en 238 krantenstukjes Volgens voorzitter Van Garsse het gaafste kongres van de laatste jaren (maar dat hebben we al vaker ge hoord de laatste jaren!). Wij zijn de mening toegedaaan dat het een goed kongres is geweest, zonder meer. Op vallend veel afwezigen on der de aangesloten krin- ^jHet ouderkomitée van de gemeentelijke lagere school van Hofstade organi- ?sê9?rt 6611 tentoonst©Uing van kunstschilder Macharis in de zaal van de school, eeZijpstraat 49. De vooropening op vrijdag 30 april 1982 werd opgeluisterd eedoor het vrouwenkoor «Singhet Vro» onder leiding van de heer Herman rtjTimmerman epc m^ons Macharis, aldus Jozef 7an Overstraeten in zijn in- •atleiding, is een zeer gevoelig 2Cunstenaar en een buiten- vajewoon indrukwekkend zortchilder. Hij behoort tot i ufeen enkel-isme of toch vel, zoals hij het zelf zegt; ot het Machari8me. Hij -""ieeft een eigen schilder kunst geschapen in lijn en n kleur, in eigen kleur- ichakeringen en unieke tleursymfonieën. De kleu men in zijn marines zijn toms zo mooi dat ze door lun schoonheid alleen al •erbied afdwingen. Fons Macharis is zijn palet vol- J/romen meester hetgeen .Jiooral tot uiting komt in de _antactische wolkenforma ties en bijzondere lichtef- zJekten. F. Macharis geeft iet licht weer «wig ngiand anders. Dat is ook het van de kosmos. Die eeuwige horizont, de noge hemel verschijnselen observeert met zijn wolkenspel. Hier de kunstenaar op de meest heeft Fons Macharis een vluchtige en kortstondige groot gamma van mogelij k- momenten van de dag: in de heden, want de snel op el- avondschemering of in de kaar volgende gedaanten- vroege morgen, wanneer de wisselingen van de zee bij natuur een snel opeenvol- zonsop- of ondergang zijn gende reeks van kleursta- ontelbaar. Nu eens legt de - - - - dia in gevoelsfazen door- kunstenaar een moment mei 1982 van 18 tot 21 uur, maakt. Dit tegenover el- vast waarop de zon nog zaterdag 8 mei van 14 kaar stellen van het eeuwi- even zichtbaar blijft boven ge en het vergangkelijke, de kim tussen de varende schept een innerlijke span- wolken; dan weer borstelt ning die diepgang verleent hij hemel en water op een aan het werk. allerlaatste ogenblik, wan neer de zon reeds wegge zonken is, maar een wolk nog een laatste lichtflits vasthoudt alsof ze van het licht niet scheiden kan. Een grote verscheidenheid van kleurstrukturen en tinten- komposities komt nu tot uiting. Het dominerende palet van de marines kan lopen van geel en oker tot donkerviolet. De tentoonstelling is nog toegankelijk op vrijdag 7 tot 21 uur, op zondag 9 mei van 10 tot 12 en van 14 tot 21 uur. A.D.B. waar te 15u30 een opvoe- 118111 voorzatter Van Garsse (wij menen dat het omge- ring ging van de eenakter het woord om de goede op- keerd is). Als blijk van «Thee voor Belabberden» voermg nog eens te onder- dank en erkentelijkheid van Yvonne Keuls. Spik- hjnen en vervolgens de hul- werd aan Jan Van Wolve- splinternieuwe regisseur hi ging in te luiden van Jan laer het ereteken van het Freddy Van Haelst (gerug- Van Wolvelaer. Nadat de Sint-Genesiusgild overhan- gesteund door de zicht- en voorzitter duidelijk had ge- digd. voelbare hand van Marcel dat afbraak- of hak- Eddy Van Stee landt, voor- Smet) is erin geslaagd om bijlkritieken af te keuren zitter van De Vlasbloem, 0 samen met zijn vijf Vlas- zijn, vroeg hij het zo te mo- overhandigde aan de feeste- gen, en dat isbijzonder jam- bloemakteurs de hem opge- stellen: «We zijn beter ling het ereplakket van De mer. Dergelijke manifesta- dragen taak tot een steen goed einde te brengen. In een vrij suggestief dekor waarbij men naar ons ge voel precies dat suggestieve niet ver genoeg doordreef zagen we in de allereer ste plaats een prachtpresta- tie van Hilde Rimbaut. We tende dat dit voor Hilde haar eigenlijke vuurdoop betekende op de Nieuw kerkse planken is haar ver tolking gewoon een ju weeltje geworden. Het weze de Vlasbloemers duidelijk dat ze in Hilde een formidabele aanwinst heb ben! De partij van Hans was voor rekening van Eddy Van Steelandt. Hij hield zijn personage zeer goed in de hand, bleef soepel en ge nuanceerd in zegging en gebaar. Toch menen we dat het type Hans wat meer durf, wat meer nonchalan ce had kunnen gebruiken. An Wilssens tekende een ideale meid Cor terwijl het Bina Joris zo was aan te zien dat haar typering, gediend met opbouwende Vlasbloem, waarna de vie- tie verdient veel meer aan haar zegging, haar beleven dan met afbraakkritiek, ring werd afgerond met de dacht vanwege de toneelve- echt recht «uit de buik bijhorende prachtige renigingen. Toch nog een kwam». Men moet begrip opbren- bloemstukjes dikke proficiat aan De Vlas- Het vaderrolletje nam Ge- gen voor de vaak onmoge- Even pauzeren, en Han te bloem voor de voortreffelij- rard Decaigny voor zijn re- lijke situaties waarin hef- 17u30 opvoering van «Sga- ke organisatie! Nieuwkerken. In de marge van het AKVT-kongres voerde De Vlasbloem op Thee vooi belabberden(Iv) kening. Hij kweet zich op hebberskringen zich kun- narell» een balletkomedie W.D.G. Fons Macharis heeft zijn hart verpand aan de bomen en de zee. Deze vormen dan ook de dominerende the ma's in zijn oeuvre. Blauw is op een aantal doeken de dominerende iHg;-- no oit is niet de enige tint waarin Fons Macharis zijn Toneel •«r waarin «ons Macharis zi rfeval met zyn bossen. Een boaBn hult mj Wntoonstellmg van hem js even Jta de h toids een wandeling door de ^ehooiste bossen van het jnflaamse land. .„lom 'Jfw tinten van een herfstige vooravond. Dan overheerst een gamma van gele, groe ne, bruine en okertonen. De sobere struktuur van de 'ons Macharis schildert de bostaferelen komt nog dui- .tuur, maar niet eender delijker tot uiting in de zee- 'elke natuur. Het traditio nele landschap ligt. hem Het schilderij is nu opge- 3 het Waar hij zijn gevoelig bouwd uit drie elementen: ■^Tog op toespitst zijn de bo- het vlak van de zee met op .hen, het bos, de zee. Profes- de voorgrond de kabbelen- "or Frans Vyncke noemt dit de golven, de horizontale ie essentiele fenomenen lijn van de laag liggende ij°— - i» J.AXJ.UJCIS Drieëntwintig rollen plus figuranten plus choregra- fie van de groep Clapaja. Een min-massaspel met een ondeugend karakter; Herman Heijermans' sater- kater, opgevoerd t.g.v. 75 jaar oudleerlingenbond van de Broederschool in Sint-Niklaas. Jaak Van der Helst voert de regie, in de hoofdrollen akteren Francois Smet, Harry Deswarte en Marcel Ryssen. In «De wijze kater» wordt op het koninklijk paleis, waar het wemelt van de «ratten», schoon schip gemaakt. Een tegelijk speels en boosaardig toneel stuk. Een dubbel toneel weekend met schoolse allu res op zaterdag 8, zondag 9, zaterdag 15 en zondag 16 mei telkens om 20 u in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas. Kaarten kosten 140 en 120 frank, u kunt ze bestellen via telefoonnummers (031) 76.25.45 of (031)76.35.75 of (031)76.58.41Ha, die Heijermans! (wv) pleads n negen jaar lang is Spinnekop vzw. in Dendermonde iktief met het organiseren van allerlei aktiviteiten gele- -^fen in de kulturele sektor. Muziekgroepen, gaande van classiek over folk en jazz tot het hypermodernste tentoonstellingen, debatten, fietstochten, diavoorstellingen en films zijn enkele van de rten aktiviteiten welke door de Spinnekoppers worden irganiseerd. laatste paar jaar was het zijn kwa akteertalent en on- 'at stilletjes geworden op derwerp en die daarbij door at filmfront. Tegenslagen het grote publiek niet zo iet een niet al te oprechte gekend zijn. Men ziet er bij Imoperateur, die zijn on- de Spinnekop weinig nut in unde als geen ander ten om hetzelfde te doen wat "on spreidde, gebrek aan Televisie, Belgika's en de m goed programma en lokale jeugdklups ons alle- ik uiteraard publiek en fï- maal reeds bieden. Mis- iciën zijn er de voor- schien geen gemakkelijke infaamste redenen van. Niet- opdracht maar een die men fcepmin bleef bij het leutige zinvol vindt. Men zou ook irfultuurliefhebbende Spin- meer gaan opteren voor het jrpekoppenpubliek de vraag genre van de filmklup inbaar wat leukere maar toch waarbij men telkens een on- mjerieuze films bestaan. Niet derwerp of genre poogt te it)fet genre sex/sensatie/ behandelen. Zo plant men Iejpektakelfilms welke onze voor het najaar een reeks iufinema's zo overvloedig ge- met degelijke maar minder lejen, evenmin als een be- vertoonde Belgische films eijaald genre van films dat in waaronder «Jambon d'Ar- n»6 jeugdklups tot vervelens denrie» en mogelijks een tworden gespeeld als rond Jerry Lewis. Als ope- night Cowboy» en «A ner van het nieuwe filmsei- called horseom van zoen start de Spinnekop innen van Uzer en an- met een reeks rond de Oost- Zabriskie Point's maar Europese film. Een regio 'ijgen. Men wou films waar ondanks ettelijke ja- nen die uitstekend ren van kultuurdodend sta te linisti8che terreur talrijke films worden gemaakt die de filmliefhebber alldfen maar kan verblijden. Be kend natuurlijk zijn hier de films van de Russische re gisseur Sergei Eisenstein of zijn Poolse kollega Waj- da. Minder vertoond echter zijn de films van mensen als Zanu88i, Menchow, Bo- rowczyk en Milos Forman, vooral dan diens vroegere films uit zijn Tsjecho-Slo- waakse periode. Het pro gramma van deze reeks «Oost-Europafilms» ziet er als volgt uit: op zaterdag 8 mei «Moskou gelooft niet in tranen» van de Russische kineast Vladimir Menchow. 15 mei wordt dan de film «Het verhaal van een zon de» vertoond, van de poolse regisseur Walerian Bo- rowczyk, op 22 mei komt de Tsjech Milos Forman aan bod met «de Liefde van een blonde» en als laatste op 29 mei de sociale film hande lend over arbeidersproble men «Het kontrakt», van Zanussi uit Polen. De verto ning gebeurt telkens om 20 uur in het lokaal van de vereniging zelf, Spinnekop, St. Rochu8straat 31 te Den- xlermonde stad. ingangs- prijs per vertoning is 50 fr en voor 150 fr kan men een abonnement bekomen op al le vier de films. Over de film De film «Moskou gelooft niet in tranen» geregis seerd door Vladimir Menchow, behaalde verle den jaar de Oscar in Holly wood voor de beste buiten landse film. Een huzaren- toer in feite als je bedenkt hoezeer ex-Hollywoodster Ronald Reagan in de Ver enigde Staten de anti-Rus sische gevoelens tot het hysterische toe opklopt. Een film die zover geraakt moet daarom bijna uitste kend zijn. Het is een kleu- renproduktie van het twee collectief van de mosfilm studios Moskou. De film be handelt Rusland in de vijf tiger jaren. Waarover gaat het We zijn in het Moskou van de vijftiger jaren. De oorlog is al meer dan tien jaar ach ter de rug. Het leven is nog moeilijk, de drang naar ge luk en naar een beter leven is grenzeloos. Drie jonge Toen in oktober 1932 een vijftal mannen de koppen bij elkaar staken met het oog op het stichten van een toneelvereniging in Puivelde (Belsele) had men niet eens de beschikking over een zaal. «Puivelde ontwaakt» kon van start gaan met de repetities voor «Hugh Scott» en «Flik en Flok». De pastoor bood de toneelminnenden uiteindelijk onderdak aan in het Brouwershuis. Petrus Stremersch en Charel Smet stuwden de vereniging. In 1951 werd hoofdonderwijzer Joris De Bruycker regisseur. In 1957 kreeg de vereniging een nieuw vaandel en werd «Puivelde ontwaakt» tot «Kunst en Vermaak» omgedoopt. In 1968 kregen de dames hun plaats in de toneelkring. Gehuldigden bij Kunst en Vermaak: in 1967 gouden medaille in de kroonorde voor Charel Smet, in 1975 omwille van hun vijfentwintig jarig lidmaatschap Joris De Bruycker, Emeri Buytaert, Robert Wauters en Marcel Dhondt. We hebben dia gegevens uit De Voorpost van 23 aprü 1976. Zondag a.s. 9 mei wordt Kunst en Vermaak officieel ontvangen op het stadhuis van Sint-Niklaas, de vereniging bestaat immers vijftig jaar. De hierbij afgedrukte foto («De klucht van de brave moordenaar») is van einde 1976. (wv) meisjes komen vanuit hun dorpjes in de hoofdstad aan. Ze zijn vastberaden een plaatsje in de zon te veroveren, een spannend le ven te leiden en de man van hun dromen te vinden. Ze werken in een fabriek en logeren in een internaat voor jonge arbeidsters. Over de regisseur Vladimir Menchow is gebo ren in 1940 en begon slechts laat met filmen. Eerst wil hij akteur worden en wordt pas na veel mis lukte pogingen toegelaten tot de Studio van het Kunst theater van Moskou waar hij zijn studies beëindigt. Hij ziet echter in dat hij nooit een grote akteur zal worden en besluit zich dan maar op het regievak te werpen alsmede dat van scenarist. Iets wat blijkbaar lukt want korte tijd nadien wordt een eerste scenario van hem verfilmd terwijl op 36-jarige leeftijd zijn eerste film «De farce» wordt ver filmd. Onmiddellijk hierna begint hij met een reeds lang bij hem gerijpt idee. uit te werken. Een film over het Moskou van 20 jaar en meer terug. Een film waar voor hij samen met Valen tin Tsjernikh het scenario schrijft. Op het festival van Berlijn in 1980 wordt deze film afgevaardigd als in zending van de USSR waar hij zeer enthousiast wordt onthaald. Het resultaat is een Oscar het jaar nadien. Niet te verwonderen is dus ook het feit dat de film in de Sovjet-Unie een sukses is zonder voorgaande en alle reeds bestaande kas records als het ware verpletterd werden. De film alleszins getuigt van het feit dat in een neoetalinistisch land als de Sovjet-Unie een se-" rieuze fris aandoende en wel degelijk kritische kui tuur kan bloeien. Al moet men uiteraard geen al te hete hangijzers aan pakken. Van Da mme Wllty.

De Voorpost | 1982 | | pagina 21