Dendermondse raad na drie jaar weer voltallig Buggenhoutse avondleergangen sluiten aan bij urenbank Bloemenmarkten in Sint-Niklaas en Sinaai SVK in Sint-Niklaas: 117 moeten weg De Nieuwe Orde Nr 26: Geerinck wordt vervangen door Van den Abbeele Meester-haarkappers van Oost-Vlaanderen kongresseren in Dendermonde Familie Van den Eeckhout In teest! Bibliotheek en Cultureel Centrum Aalst Dekoraties bij St.-Joristoneelgilde Wieze Jeugdhuis Terlinden Aalst viert veertiende meifeest Unicefmarkt wat plechtige g werd er gezelli st, en dat duurt Het jeugdhuis Terlinden uit Aalst viert voor de veer tiende keer al zijn meifeest. Het heeft dit keer plaats op zaterdag 22 mei en omvat een avond vol verras singen. Zo is er een optreden voor zien van Ed Kooyman en Herman Van Haeren. Dit heeft plaats om 20.30 uur in het Jeugdhuis zelf (Raffel- gemstraat 8 te Aalst). De toegangsprijs bedraagt 100 fr de avond zelf en in voor verkoop betaalt men 80 fr voor een kaartje. Dezelfde avond worden er ook brochetten geserveerd. Hiervoor wordt een som van 100 fr gevraagd. Bij goed weer heeft het hele gebeuren in openlucht plaats. Maar als het weer tegenzit en dat zit er natuurlijk dik in heeft alles in de gezellige binnen ruimte van het Jeugdhuis plaats. Dit meifeest is trouwens niet de enige aktiviteit die het jeugdhuis Terlinden de ze maand plant. Op zater dag 8 mei is er bievoor- beeld nog een dansavond ten voordele van de stripto- teek. Dit is een biblioteek waar stripverhalen kunnen worden ontleend. Zondag 9 mei is er een natuurwan deling naar Kanne in Lim burg. Uiteraard staat een bezoek aan de mergelgroe ven op het programma. De wandeling zal gebeuren on- in Sint-Niklaas der leiding van een natuur- gids. Zaterdag 22 mei is er dus het veertiende meifeest en vrijdag 28 mei is er om 20.30 uur een volksdansa vond. Zaterdag 29 mei volgt er nog een dansavond met muziek uit de jaren 60. De deelnemers aan deze avond worden verzocht zich ook te kleden naar deze periode. Vermelden we ook nog dat er op zon dag 30 mei een filmvoor stelling doorgaat. Als film van de maand opteerde men dit keer voor de vrou wenfilm «Caddy». De in gang bedraagt 50 fr. Naar jaarlijkse traditie heeft in het begin van de meimaand de Unicefavondmarkt plaats te Sint-Niklaas, dit jaar op zater dag 8 mei. Toen vele jaren geleden het idee ontstond om ten voordele van Unicef in enkele voorna me Vlaamse steden een avond- markt in te leggen, sloegen in Sint-Niklaas de Wase Markt kramersvereniging en de Na tionale Demonstreerdersver- eniging de handen in elkaar. In de loop der jaren is deze avondfeestmarkt uitgegroeid tot een waar festijn. Het wandelen tussen de ver sierde kramen, het verorberen van smakelijke snackjes en het aanhoren van de beste advoka- ten van de markt brengt je in een andere sfeer. Mia Verbeeck, de eerste keize rin van de Vogelenmarkt is present. Ook de grote kam pioen Tamboer die in zijn loopbaan verschillende inter nationale prijzen heeft wegge kaapt. En Holsters, de prins van de Vogelenmarkt. En verder enkele jongeren met toekomst zoals Rudy Steyaert en Tamboer-junior. Gedurende de avondmarkt zal ook de meifoor toegankelijk zijn. De Sint-Niklase binnenstad hoeft geen steenwoestijn te zijn. Fleurige vensterban ken, tegen gevels opgroei ende klimplanten: het doet fris aan. De dienst kuituur en toarisme van de stad heeft extra aandacht voor de vaak enge straten van de binnenstad; deze dienst komt ook zelf naar buiten met de bloemetjes. Vrijdag 14 mei van 16 tot 20 u organiseert men een feeste lijke avondbloemenmarkt nabij het stadhuis aan de Grote Markt, een gelij kaardig initiatief vindt za terdag 22 mei van 14 tot 18 u plaats aan de Dries in Deze week raakte bekend dat by Scheerders-Van Kerckhove in Sint-Niklaas 117 werknemers moeten afvloeien. De kollektieve arbeidsovereenkomst ver viel op 30 april jl. De vakbonden sturen op een verlenging van de k.a.o. aan, maar de direktie zegt dat de ontslagen noodzakelijk zyn om de konkurren- tiepositie van SVK te kunnen handhaven. Er wordt heel binnenkort een vergadering belegd om beide standpunten dichter bij elkaar te brengen. Scheerders ontwikkelde zich sedert het begin van deze eeuw van familiaal bedrijf tot één der belang rijkste Wase ondernemingen. Er worden bakstenen, tegels en andere bouwmaterialen aangemaakt; SVK overkoepelt ook een asbestfabriek en een drukkerij. De ontslagen hebben betrekking op de industriële steenbakkerij. In totaal zijn er momenteel by Scheerders 790 arbeiders en 150 bedienden te werkgesteld. Al geruime tyd heerst tijdelijke werk loosheid by SVK. Sinaai. Daar zal men o.m. demonstreren hoe je bloe men aan je gevel kan be vestigen. Er is een extraatje. Wie in Sint-Niklaas op 14 mei voor méér dan 200 frank bloe men koopt krijgt een spe ciaal ticket dat recht geeft op een pakje gratis snij bloemen. En als je de aan koopbon bijhoudt kan je gratis de aangekochte bloe men laten planten in de door je meegebrachte pot ten of bakken. De dienst parken en plantsoenen van de stad verleent zijn mede werking. (wv) C.S.C. «De Rank» organiseert op dinsdag 11 mei te 20 uur in de feestzaal van het stadhuis een voor dracht over een onderwerp heet van de naald, «De Nieuwe Orde» met als spreker Maurice De Wilde, de realisator van het gelijknamig TV-programma dat elke vrijdagavond het land in zijn ban houdt. De mogelijkheid wordt er U geboden het boek «De Nieuwe Orde», deel 3 in de reeks «België in de tweede wereldoorlog», te kopen. Het bevat volgende hoofdstukken: 1. De kleine dictators 2. Liever Berlijn dan Moskou 3. Wat had Duitsland met België voor? 4. De tijd der dwalingen met de verhouding koning - regering voorstellen tot regeringsvorming Berchtesgaden de «politiek van Laken» Belgisch Kongo, inzet van formaat de niet zo wondere zomer van '40 met Hendrik De Man op weg naar Kollabo- ratie 5. De gekroonde republiek: naoorlogse konings kwestie 6. De Belgische krijgsgevangenen Toegang: 100 frank. Toneelvereniging Sint-Jorisgilde uil Wieze organiseerde een gildefeest in het teken van h 25-jarig voorzitterschap van Remi Bosman, (v) Sedert Hugo Geerinck (VU) in november 1978 in de clinch ging met het Stadsbestuuri zyn stoel achter de lange tafel in de raadszaal onbezet gebleven. We herinneren ons nol levendig het lange betoog dat Geerinck toen hield en waarby hij noch de burgemeestel noch de schepenen van de stad spaarde. Hy diende zelfs een klacht in bij de Raad var State. Maar sedertdien herinnerde ons alleen maar het zwarte bordje met het nr. 26 cr de naam Geerinck H. eraan dat deze nog jonge man ooit een lid van de Dendermondi gemeenteraad was. Diezelfde Geerinck heeft nu officieel zijn ontslag als gemeent raadslid aangeboden. Hy wordt in de raad opgevolgd door Herinan Van den Abbeel een jong en dynamisch man die door zyn collega's tijdens de jongste zitting hartefi, welkom werd geheten. Voor het overige was het trouwens een rimpelloze zitting, d werd bijgewoond door enkele leerlingen van het Sint-Vincentiusinstituut die over de vergadering een verslag moesten maken en veelal met vraagtekens in hun ogen t werkzaamheden volgden of het althans probeerden. Het Verbond der meester-haarkappers van Oost-Vlaande ren en de Dendermondse meester-haarkapperskring orga- nizeren hun provinciaal kongres op maandag 14 juni in de bovenzaal van het lokaal 't Peird, Kasteelstraat 2 te Dendermonde. Uiteraard hebben de kappers u. voorzitter G. Segers het gezorgd voor een interessant welkomstwoord uitspreekt. De programma. Vanaf 9 uur wor- vergadering wordt dan ingeleid den de eerste deelnemers ver- door Carlo Detremmerie, wacht en ontvangen door de voorzitter van de Belgische organizatoren, waarna om 9.30 Konfederatie en van het Pro- Vorige week blies de hele Na een feestelijke euchans- foto genomen op de bin- feest plaats in de St .^nna- familie Van den Eeckhout tieviering in de paro- nenkoer van het stadhuis, zaal in Bambrugge. Er in Vlekkem, als het ware chiekerk, die werd opge- de boerderij van Arseen werd gefeest tot in de och- de stamgemeente, verza- dragen door E.H. Vande- Van den Eeckhout, op het tenduren. In die sfeer werd .meling. Met zowat 180 af- putte (Lede) en opgeluis- Dorp van Vlekkem. Na een beloofd dat er een vervolg stammelingen zijn ze van terd werd door het Leedse drankje en een bezoek aan komt op deze eerste fami- Hendrik Van den jongerenkoor o.l.v. Joris het hof en de woning, had- lieverzameling. Eeckhout (geboren 1711). De Smedt, werd de groeps- den een receptie en een vinciaal Verbond Oost-Vlaan deren. Krizs Lajos, sekretaris van het Provinciaal Verbond houdt dan lezing van het verslag van de vorige vergadering, waarna het onderwerp van gesprek zal uiteengezet worden door de h. Vallaeys, afgevaardigde van de Kamer van Ambachten en Ne ringen van de provincie Oost- Vlaanderen. Het besluit wordt getrokken door de h. R. Buelens, waarna de deelnemers naar het stad huis trekken waar ze door bur gemeester Cool en schepen van middenstand Wiemeersch op een kleine toespraak wor den vergast. Op die bijeen komst zal ook de pers aanwe zig zijn. Om halfeen biedt de plaatselijke kring een drink aan, waarna men kan aan schuiven voor het koud buffet, dat biezonder veelzijdig ge stoffeerd is. Voor de som van 650 fr. per persoon kunnen de deelnemers dus lunchen. Men stort vóór 1 juni op rek. 559- 2448001-10 van de Dender mondse meester-haarkap perskring, Brusselsestraat te Dendermonde met de vermel ding «banket meester-haar kapperskring Dendermonde 14 juni 1982». In de naifiiddag als het buffet verteerd is, wordt er een be zoek gebracht aan het muzeum en het begijnhof, onder bege leiding van gekwalificeerde gidsen van de V.V.V. Om 17 uur trekken de haar- kappers zich terug in hun lo kaal voor een gezellig samen zijn, daarop zal een aandenken aan dit kongres worden uitge deeld. De praktijk van de zogenaam de «goedkope vlaggen» of open-register vloten, kreeg in de scheepvaartkringen heel wat kritiek. Onder druk van de ontwikkelingslanden werd in 1981 in de scheepvaartgroep van de UNCTAD zelfs een resolutie aangenomen om ze te doen verdwijnen. Het pro bleem is echter zo kompleks dat een eenvoudige afschaffing Nadat Herman Van den Abbeele zijn eed als nieuw raadslid had afgelegd, kon de openbare vergadering starten met de goedkeuring van de rekeningen 1981 van de kerkfabrieken. Verder werd akte genomen van het ontslag van een lid van de kerkfabriek van Sint-Jozef Arbeider en de aanstelling van een nieuw lid. In de Sinte-Appoloniakerk zal de elektrische bedrading wor den vervangen en de kerkfabriek van de Sint- Margaretakerk zal 2 perce len grond verkopen aan de Polder van Grembergen. Aan de Sint-Egidiuskerk moesten herstellingen wor den gedaan en het orgel van de Sint-Aldegondekerk is al evenzeer aan een repa ratie toe. Hiervoor is een bedrag van 6.447.000 fr voorzien, waarvan de stad 20% dient te betalen. Natuurlijk werden er ook leningen gestemd. In totaal 7 voor de ronde som van 10.424.000 fr. Onder meer voor het uitbreiden en ver nieuwen van de openbare verlichting in verschillende straten en voor de schilder en behangwerken in het ad ministratief centrum. Niet iedereen kon met de lenin gen akkoord gaan. Voor de SP verklaarde raadslid Ver- meir dat zijn partij zich bij de stemming zou onthou den wanneer men het hele pakket in een keer zou stemmen. Vermits dat ook gebeurde, onthield de SP zich ook, in die houding gevolgd door de PW en de VU. Geen gezeur over het kasverslag en al evenmin enige diskussie over de twee eenmalige toelagen die werden toegekend. De ene is bestemd voor het 50- jarig bestaan van ACW Baasrode, de andere voor de zoveelste Olympos doortocht. Bij de over heidsopdrachten werden de aankoop van een politiewa gen, de aankoop van een elektrische schrijfmachine en een onderhoudsmachine gestemd, waarna ook de ristorno gas- en elektriciteit werd goedgekeurd. Hier voor bestaat een uitgebreid reglement. Raadslid De Man (SP) vroeg nog naar enige verduidelijking. Kun nen ook de personen die als gevolg van een ziekte of van een werkongeval inva lide zijn geworden van deze voorgestelde korting genie ten? Dat bleek ook zo te zijn. Openbare werken Traditiegetrouw stelde schepen Verhelst ook nu weer voor zijn deeltje in een enkele keer te stem men. Het ging hem om de hevel onder de Dender die noodzakelijk is voor de kollektorenwerking en meer bepaald over de aan vraag tot het verkrijgen van subsidies, over een aantal rooilijnplannen (in Oude- gem en in Grembergen), de aanleg van de buitenriole ring voor de sportschuur van Oudegem en de meer- werken telefonie en zen dapparatuur aan het admi nistratief centrum. Tenslot te waren ook de verbete- ringswerken aan de Bree- straat, Lange Haagstraat, Mespelarestraat en de Hof straat aan de orde. Frans Vermeir (SP) vroeg of men al deze openbare werken niet in twee delen zou kun nen stemmen. In een eerste deel zou dan de hevel on der de Dender, het herstel van de wegen en de rooi- plannen gestemd worde en in het tweede deel riolering voor sportschuur en de me< rwerken aan het admin stratief centrum. Op d: verzoek werd ingegaai Het eerste deel werd dotfc meerderheid en oppositi goedgekeurd, maar hJ tweede deel stemde mei verdeeld. De PW en VU stemden samen met ci CVP voor. De SP onthiel zich. Verder werd er ook gesprJI ken over de inrichting vak de schooleetmalen voor hf 1 lager onderwijs. De we kingskosten bedroegen 5f fr en dat was de afgelope vijf jaar zo. Dat bedrt wordt nu opgetrokken t< 650 fr. Tenslotte werde nog enkele aanvullenc verkeersreglementen g< stemd en werd ook het p< litiereglement voor de wi< lerwedstrijden die in maand augustus worde verreden, goed gekeur< Het allerlaatste punt w; gewijd aan de goedkeurin van enkele straatnamen i de Baasroodse wijk «H< ten Rode». Deze wijk z: worden ingedeeld in vi straten, die volgende ben: ming kregen: Hof ten Rc de, Meirgatstraat, D Leksstraat, Zwarte Beel straat, Theo Vermylei straat. Na de algemene vergadering van de Stedelijke Raad voor Cultuur en Culturele Vrijetijdsbesteding werd aan het Stadsbestuur volgend advies gegeven.: 1. tenteinde de kleinschalige aktiviteiten terug mo gelijk te maken dient de biblioteekreserve, voorzien in niveau -2, weg te vallen 2. in het Cultureel Centrum dienen enkel deze bureelruimten voor de bibliotheek voorzien te wor den die nodig zyn voor het personeel van de biblio theek van het Cultureel Centrum. Wat voor gevolg heeft dat de bureelruimten op het dakterras langs de Onderwijsstraat volstaan en de patio opnieuw zyn funktie kan vervullen en er ruimte blijft voor de administratie van het Cultureel Centrum. LH 24 - 7.5.1982 - De Voorpost Tijdens de jongste gemeenteraad werd het principe goedgekeurd om de Gemeentelijke Avondleergangen toe te laten zich aan te sluiten bij de «urenbank», opgezet door de Dienst voor Steden en Gemeenten. Aangezien de overheid het oprichten van nieuwe afdelin gen blokkeert, maar er anderzijds wel diverse uren verdwij nen In verschillende scholen, dacht de dienst voor steden en gemeenten er goed aan te doen de uren die dreigen verloren te gaan te verzamelen In een «urenbank» teneinde deze dan te kunnen doorspelen aan andere gemeentelljke- of provinciale scholen die daar dan dankbaar gebruik kunnen van maken om hun eigen school uit te breiden. Dit principe werd zwaar be- diskuteerd in de gemeente raad maar toch goedgekeurd. De begroting van de Op- dorpse kerkfabriek werd goed gekeurd, de toelage van de gemeente, daarin voorzien be draagt 180.000 fr. De rekeningen lopend over het boekjaar 1982 in alle kerkfabrieken werden goedge keurd. In de centrumparochie verscheen een bonuscijfer van 178 fr. Te Opstal bekwam men gelijke cijfers langs beide kan ten van de balans. Opdorp had een batig saldo van 1.848 fr. In de Brielparochie had men in 1982 zware onkosten om her stellingswerken te betalen: daardoor komt de rekening met 32.504 fr. in het rood te staan. Raadslid De Bisschop (SP) verklaarde de rekeningen niet goed te kunnen keuren omwille van het mali in de Briel, hij onthield zich bij de stemming. Buggenhout verbruikte tij dens de laatste jaren gemid deld 344.498 m3, genoeg om vier aandelen te kunnen aan kopen bij het T.M.V.W. Aange zien de gemeente er reeds drie in eigendom bezit werd een vierde aandeel aange kocht (10.000 fr.). Een nieuw stuk bouwgrond (696 m2) werd verkocht in de verkaveling Cuytelghem tegen de prijs van 780.000 fr. De raad ging ook akkoord zich borg te stellen teneinde de DDS toe te laten een lening aan te gaan om de overname kosten van de huisophaalron- de te bekostigen. Zes miljoen, raadslid Keldermans die de overname prijs veel te hoog vond stemde hierbij tegen, de rest van de oppositieleden ont hield zich. Aan het einde van de raads zitting werden ook nog enkele leningen goedgekeurd om «oude» rekeningen te vereffe nen. Het betrof hier nog enkele rekeningen die betrekking hebben op de werken uitge voerd tussen Kamerstraat en Kasteelstraat^Het hele dossier waarbij de twee rekeningen gevoegd waren verdwenen in de schuif van een ambtenaar, door zijn ziekte werden ze weer gevonden. Geheime zitting Schepen Paul Van Malde- ren werd aangeduid om de gemeente te vertegenwoordi gen in de interkommunale «Iviegov», 'n financiële koe pelorganisatie waartoe de electro-maatschappijen behoren. Raadslid J. De Baerde- maecker mag de gemeente vertegenwoordigen in de alge mene vergaderingen van de interkommunale Intergem en het T.M.V.W. LVD Naar aanleiding van het jaarfeest bij toneelkring St.-Jorisgilde, van Wieze werden vorige vrijdag in het Gildenhuis tien spelers of leden gedekoreerd we gens 25 jaar medewerking: Remi Bosman, voorzitter, Roger Cami, secretaris, en verder Honoré Aelbrecht, Frans Bosman, Jozef Coore- man, Edward Cornelia, Phi lemon Pieters, Remi Saeys, Charles Verhavert en Maria Wauters. Voorzitter Bos man ontving uit de handen van wn. burgemeester Moeyersoon een mooie tin nen schotel met het ge- meenteschild van Lebbeke. Schepen Arie Abbeloos overhandigde aan elke ge- dekoreerde een fraaie her inneringsmedaille vanwege het ministerie van kuituur, alsmede een oorkonde voor een kwarteeuw toneelver- dienste, versierd met een 20-tal kunsttekeningen die als het ware een historische evokatie zijn van het dorps leven te Wieze. Naast het kleurig embleem van de to neelverenigingen «Moed Overwint» en «Sint-Joris- gilde» vindt men er ook nog volgende voorstellingen; Wieze Kapittel Wieze (Land van Aelst), schilden van de Rederijkers, van Wie: (vóór fusie) van Lebbek verder het Huis van Ooste: rijk, de kavalkade, de out kasteeltoren, 't Neerhof, c gemeentefanfare, de me boom, de kerk, de kapell kens van St.-Salvator van O.L. Vrouw van z weeën, het oud-g tehuis en de herbergen Dooreman», de Bierkelae het Bosmeehuis, de Ou< Ster. Na deze iet beurtenis, voortgefeest, en dat duurt tot de laatste toneelvrien afzwaaide.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24