Opdorp viert kwarteeuw parochiegemeenschap Braderij doet Beverse Stationsstraat herleven Een Bosuil versiert het Buggenhoutse gemeentehuis SV-Vrouwen nemen nieuwe start in Sint-Niklaas 14, 15 en 16 mei a.s. Ruilverkaveling: Wase SP versus Akkermans Monitoren vakantiespeelpleinen te Aalst gevraagd spot duit ene uitn funt bou kwa ovei kris mee Itwoo p blo< pkere jen». I bherei ijvoor fake ki 4 - 7.5.1982 - De Voorpost Op de achtste januari 1732 werd er op een vergadering met de burgemeester en schepenen uit Opdorp beslist akkoord te gaan met de bouw van een parochiekerk te Opdorp. Een zekere heer Vicomte D'alvarado, de heer van Melis Raedt en ontvanger-generaal van de Keizerlijke Domeinen was wel de man die de kat de bel aan bond maar die eigenlijk toch niet de eer verdient die hij later kreeg. De Buggenhoutenaren hebben hun meiboom geplant en staan nu klaar voor allerlei andere aktiviteiten. (c) Volkskunstgroep De Bosuilen vierde tijdens de eerste meidagen haar meifeesten, die elk jaar wat uitgebreider worden. Als dank voor de steun kregen de leden van het schepenkollege bloemen terwijl kuituurschepen De Ridder een «Bosuiltje» mocht in ontvangst nemen. De hele mei viering besloeg een «meizingen» ten huize van de leden-meisjes, een volksdansbal, het verbranden van de winter, het planten van de meiboom en het organiseren van volksspelen. De ouders van vrouwelijke Bosuiltjes wreven zich wel de ogen uit toen ze de avond vóór de eerste mei een stelletje jon gelui voor de deur zagen staan die ter ere van hun liefste Bos uiltje enige meiliederen kweel den. Een mooie traditie waar mee de Bosuilen terug aankno pen en die overal met veel gerstenat werd gedoopt. Het volksdansbal mocht niet de verwachte belangstelling kennen. Maar dat lieten de leden van de volkskunstgroep niet aan hun hart komen, sa men met 't Muziekske dansten ze de hele avond door tot ze rond 23 uur de winter gingen verbranden. De houtstapel daarvoor was opgesteld op het speelplein in de Schoolstraat. Op zondagmiddag trok het gezelschap na een picnic naar het gemeentehuis. Voorafge gaan door de Chiro-band en vergezeld van vendelzwaaiers reden ook de meigraaf en mei- gravin mee in de stoet. Zij hadden plaatsgenomen op een prachtig versierde boerekar. Aan het gemeentehuis werd het gezelschap verwelkomd door schepen De Ridder, een voltallig schepenkollege, na tionaal voorzitter Mon De Clopper en een haastig toelo pende burgemeester. De mei boom werd, zoals dat gebrui kelijk is, geschonken door de gemeentelijke overheid. Maar speciaal voor dit jaar mochten de Bosuilen ook een vlag met de Buggenhoutse kleuren (geel-blauw) in bezit nemen. Hierdoor, zo vernamen we uit de toespraken, krijgt het volkskunstgezelschap zowat de titel van ambassadeur van Buggenhout. In diverse toe spraken werd hun de verant woordelijkheid daarvan uitge breid uitgelegd. Burgemeester en schepenen De heraut kwam het planten van de meiboom aankondigen via een der ramen van het Buggenhoutse gemeentehuis, (v) werden dan bedacht met bloe men en ook nationaal voorzit ter De Clopper mocht bloe men in ontvangst nemen. Wel hadden de Bosuilen niet gere kend op een voltallig schepen kollege want een enkeling bleef /onder bloemen. Na de officiële toespraken was het tijd voor de uitdagers om het woord te nemen. Net als vorig jaar werden de volks spelen ingezet met een speech van enkele deelnemers die hun «troepen» opporden om fel te strijden. De Bosuilen hadden een plaatsje veroverd in een raam van het gemeentehuis. Vanuit hun hoge positie werd fel van leer getrokken tegen de tegenstrevers. De Chirojon gens van Buggenhout-Opstal haalden de Sint naar het ge meentehuis die enkele tegen strevers in het figuurlijke zand deed bijten. Na een demon stratie vlaggezwaaien stelde de stoet zich weer op. Nu werd dc meiboom feestelijk naar zijn nieuwe standplaats op het plein in de Groenlaan gedra gen. Daar w«rd de hnom ge plant en versierd met linten. Bosuilen en Chirojeugd stre den toen, hard maar eerlijk, ir. de volksspelen om de titel var meigraaf. Het is bijzonder spijtig dat de pogingen van de volks kunstkring De Bosuilen om weer wat animatie te steken in de dorpsbeleving en traditio nele gebruiken zo weinig geap precieerd worden door andere verenigingen. De medewer king aan gebeurtenissen als de ze meifeesten zou nochtans een verrijking zijn voor het kultuurleven in de gemeente. Misschien spelen de weergo den ook hierin een rol, want de Bosuilen hebben nog geen en kele maal op een echt mooi lenteweertje mogen rekenen. Alhoewel ze dit jaar eigenlijk nog niet te hard mochten klagen. LVD Het waren de Opdorpenaars zelf die via een immense vrij gevigheid hun kerk bekostig den. Het verhaal van de ker kenbouw te Opdorp kan men lezen in het jaarboek van de Heemkring Ter Palen dat in september 1981 van de pers kwam. Opdorp was lange tijd een zelfstandige gemeente. Tot de datum van de eerste gemeentefusies waarbij dit ldeine dorpje bij Buggenhout werd gevoegd, bezat deze ge meente een eigen gemeen tehuis, met eigen gemeente raad, een eigen wapenschild en ook een zelfstandige parochie. Deze zelfstandige parochie werd opgezet zo'n 250 jaar terug. De geschiedenis van de oprichting kon men lezen in het werk «Opdorp bouwt» dat geschreven werd door Petrus Servaes en door de Heemkring Ter Palen in september 1981 ter gelegenheid van de Kultu- rele weekends op de markt werd gebracht. In dit werk kon men lezen hoe Opdorp zich geleidelijk losrukte van de parochie Mal- deren en via veel inspanningen aan een eigen kerk, en later aan een eigen pastoor met pas torie geraakte. De moeite waard om deze bijdrage tot de Buggenhoutse geschiedenis even te herlezen, nu men vol gend weekend het 250-jarig bestaan van de Opdorpse pa rochie gaat vieren. Kerk bouwen In de gemeenteraad van 8 januari 1732 werd burggraaf D'Alverado aangesteld tot bouwmeester bij de bouw van de kerk. Aangesteld is eigen lijk het woord niet, want de burggraaf had zichzelf zowat op de eerste plaats gewrongen. Als dank voor het postje bood hij aan Opdorp een borstbeeld (van hemzelf) aan. Het be vindt zich nu in de gerestau reerde pastorie. Niettegenstaande in 1730 nog enige herstellingswerken werden aanbesteed om de be staande kapel terug in goede staat te brengen, bekwam men te Opdorp in datzelfde jaar nog de toezegging een kerk te bouwen. De plannen werden getekend door een zekere Merckaert. In 1731 bekwam men een akkoord met een met ser-aannemer (Frans Van Kerckhove uit Sint-Amands) en toen in januari 1731 ook nog de gemeenteraad akkoord ging kon de bouw officieel aan gevat worden. Hiermee werd eigenlijk maar een bestaande toestand goedgekeurd want uit vele rekeningen blijkt dat de bouw al was aangevat voor de goedkeuring vanwege de over heid was bekomen. Het financieel aspekt van de bouw werd toevertrouwd aan Jan Baptist Verhaevert, mede griffier te Opdorp. Via een ingenieus systeem verplichtte hij alle gezinshoofden hun aan gegane verplichtingen, op zich te nemen en op tijd hun geld sommen te betalen. Toch liep er dikwijls iets spaak met de financiën. Waarschijnlijk had den vele parochianen in hun overmoed meer beloofd dan ze konden geven waardoor de bouw van de kerk af en toe geremd werd. Ook werd de bouw dikwijls betrokken in processen tot men de burg graaf zijn bouwmeesterschap afnam en de touwtjes in eigen Opdorpse handen nam. De in zegening van de kerk had plaats op 4 augustus 1734. De pastorie werd verwezenlijkt in 1733. De eerste pastoor die door de abdij van Affligem werd aangesteld was pater Cruycken. Hij tekende op 23.10.1731 zijn eerste bladzij den in het parochieregister op. Dat is een eerste bewijs van parochiaal leven te Opdorp en op dat dokument baseert men zich dan ook om 250 jaar paro chie Opdorp te vieren. De viering van 250 jaar Op dorp werd reeds ingezet tij dens het kultureel weekend van september 1981. In de meimaand van 1982 sluit men de parochiale viering door grootse feesten te organiseren op en rond de Dries. Op 7 mei 1982 werd een openingsplechtigheid gehou den in de kerk. Vanaf 19 uur zullen enkele vooraanstaanden het woord nemen om lof te spreken over Opdorp en de geschiedenis van de parochie nogmaals in herinnering bren gen. Ook zal men hulde bren gen aan de Opdorpse toon dichter Moortgat. een tentoon stelling van kerkschatten wordt opengesteld. Rond 20ul5 zullen enkele bekende (meestal oudere) Op dorpenaars het woord nemen in zaal Eldorado. Aan de hand van dia's vertellen ze over de sfeer van vroeger en allerKV' I geschiedenisjes die de aanw*1* I zigen zal doen terugdenkt aan «die goeie ouwe tijd». Op zaterdag 8 mei wordffl t speciaal de kinderen uitgenll I digd op een kindernamiddaJP Zij kunnen hun hartje ophali aan allerlei volksspelen. Rot 17 uur start een wandeltoo— waarbij men de oude kapellt w jes zal opzoeken. In e feestza van het jongenstehuis (M.P; a^n Capelderij) zal men een dai Sinl feest organiseren vanaf 20 uu die De slotdag, zondag 9 mi y_ vangt aan met een plechtij hoogmis te 10 uur. Tijdens we*1 middag hoeven de bezoeke geu echt niet naar huis terug i ook keren om een hap te eta u_ Onder de middag kan mi immers terecht in de zaal M VOOi delon, daar vindt men ook vt Jan doende eetgelegenheid. Roi thui ond 15 uur vertrekt dan een histo sche stoet door de straten Opdorp. Dit moet zowat hoogtepunt vormen van de p zing rochiefeesten. Het moet et Het evokatie worden van de f van vroeger met z'n uniej sfeer. Tijdens de vooravd wordt de drup-kaas gepres teerd, een typisch plattekai gerecht dat men vooral in C dorp maakt. Rond 20 uur Ij men de muziekliefhebbers q hun trekken. Tijdens een s koncert waarbij de viering v| mei 1982 maar meteen ookl hele viering rond het 250-jai bestaan van de parochie wo| afgesloten, komen twee i ziekverenigingen op het i dium die in Opdorp wel 1 bekend zijn: het koninklijk lv< rofonenkoor en de Kon. fare Met Moed Vooruit, j presenteren een uitgebt muzikaal programma kerk. De laatste jaren was de wer king van de Socialistische Vrouwen in Slnt-rvikiaao verwaterd. Enkele maanden geleden besloot een aktieve kerngroep de beweging een nieuwe impuls te geven. Er werd vergaderd, er werd een nieuw bestuur verkozen en men was het er van bij het begin over eens dat het niet de bedoeling zou zijn om veel te praten maar vooral om veel te doen. Daarom werd al dadelijk van wal gestoken met het opzetten van een eerste aktiviteit. Op 13 mei e.k. gaat in zaal Europa op de Grote Markt een avond door met als spreekster de be kende auteur Denise De- weerdt rond het tema «Vrouw en Politiek». Met de komende gemeenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht beslist een on derwerp dat op tijd komt. Er wordt begonnen om 19.30 u. en de inkom is 20 fr. Er zijn ook standjes voorzien met boeken- en infomateriaal rond vrouwenproblematiek. Men hoopt uiteraard op een zeer ruime belangstelling van alle politiek bewuste vrouwen uit Sint-Niklaas en omliggende ge meenten. Als je weet dat in de kern- zitten, dan zit het er dus dik in horen in groep van de SV-Vrouwen dat de vrouwenbeweging hier geest van ...„or «~,r »>«8^n er een serieuze aanwinst bij openheid, vrouwelijke kandidaten voor h«i» m ut ..ob,,P loe'kpmst de gemeenteraadsverkiezingen beslist nog van zich zal laten - een progress strijdbaarheid Volgens gemeenschapsminister van ruimtelijke ordening, Akkermans, is de gevolgde procedure inzake de ruilverkaveling volgens de wet verlopen en erg demokratisch ook, want men kon plannen, lijsten en kostenraming inkijken en zijn bezwaar kenbaar maken. «Slechts 36 procent» van de eigenaars die «getroffen» zijn door de ruilverkaveling in het Land van Waas dienden bezwaar in, aldus de bewindsman, en dan ging het vaak nog via stencils. Volgens Paul Akkermans zijn de investeringen (afwatering, landbouwwegen) in het algemene belang, de lasten worden evenwichtig gespreid en een gekoördi- neerde uitvoering van de werken zal een besparing met zich brengen en een grondig verbeterde struktuur'van de landbouwbedrijven in de regio Sint-Gillis- Waas voor gevolg hebben. Dat antwoordde de gemeenschapsminister op een mondelinge vraag van F. Geyselings. Van deze verklaring, afgelegd in'de Vlaamse raad vorige dinsdag 4 mei, nam de SP-Waasland met verbijstering kennis. Akkermans houdt volgens deze partijfe deratie strak vast aan het standpunt van de Boerenbond cn de CVP. Senator Pros Matthys en volksvertegenwoordiger Freddy Willockx zullen minister Akkermans dringend interpelleren in de Vlaamse raad over het woelige ruilverkavelingsdos sier. (wv' De laatste jaren komt de Bevprw "m iïi BXITZS. Er is de wekelijkse suksesrijke boerenmarkt; er is De Spiegel, al even dynamisch; er is ook de gesloten spooroverweg, al te dramatisch; maar er is vooral ook dt herinrichting van de aloude braderij. Vorig jaar knoopU het komité van de Peper- en Stationsstraat opnieuw aar ■Kt deze traditie. Hun eerste uitgave trotseerde regen er wind. Maar het komité is niet méér in te tomen. Hel presenteerde vorige week de tweede uitgave aan de pers. Een sprankelend programma dat beslist de zon verdient! «Burgemeester van de straat» Marcel Denert gaf een over zicht van wat in een jaar tijd werd gerealiseerd. Er werd zo wel gefeest als aktie gevoerd Maar alles lijkt in de goede plooi te vallen De burgemees ter, de echte nu, beloofde werk te gaan maken van de renovatie van de straat, zij het in verschillende fasen. Archi- tekt Jan Van Bogaert maakte al een ontwerp voor de ver fraaiing van het straatbeeld. Hierin steekt de herinrichting van «het pleintje» aan de split sing van de Peperstraat en de Stationsstraat. Er wordt ge dacht aan rustbanken, kinder zandbak, kijkgroen en verbre ding van voetpaden. Ook het aanbrengen van geveltuintjes kan het straatbeeld aantrekke lijker maken. Aan de voetgan gerstunnel komen vast en ze ker rustbanken en een kleine groenzone, en de plaats waar de boerenmarkt doorgaat wordt alleszins heringericht. Feestprogramma De eigenlijke braderij met ver keersvrije straten, standjes en attrakties, begint, in tegenstel ling tot vorig jaar, op zaterdag 15 mei. Wel is er vrijdagavond 14 mei de openingsattraktie in de feesttent aan de Lange Dreef Om 20 uur treden «De Strangers» op, de overbekende Antwerpse lolbroeken die uit gerekend in mei hun 30-jarig bestaan vieren. Zaterdag 15 mei wordt te 14 uur de braderij plechtig geopend met de installatie van «burgemeester» Marcel De nert. Schepen Goossens van kuituur en vermakelijkheden zal hem de nodige attributen overhandigen ter uitoefening van zijn 'zware' taak. De Beverse Harmonie Kunst Vreugd zal deze plechtig heid opluisteren. Van 14 tot 18 uur is er straatanimatie met «Le cirque du trottoir», een echt straatcirkus met gooche len, jongleren, vuurspuwen. clowns enz. Het gaat er alle maal nogal humoristisch aan toe. Een niet te missen attrak- tie! Van 14 tot 16 uur verkopen boeren en tuinders hun zelfge- teelde produkten rechtstreeks aan de verbruiker. Omdat in de Lange Dreef een feesttent staat opgesteld zal de Boeren markt voor één keer "in de Stationsstraat opgesteld staan. Ook de kinderen kunnen hun hartje ophalen op de braderij. Ergens in de straat staat een reuze luchtkasteel. Een uitste kende gelegenheid om te dan sen, te springen op een groot luchtkussen. Wie moe is kan even gaan uitrusten op een boerenkar, die de kinderen rondvoert. De tieners en twens worden 's avonds rond 20 uur uitgeno digd naar de feesttent in de Lange Dreef Na het sukses van Raymond Van het Groene- woud vorig jaar komen dit jaar The Kids van Ludo Mariman op de proppen. Kindermarkt Zondag 16 mei schenkt de bra derij speciale aandacht aan de kinderen. Het luchtkasteel zorgt nog steeds voor dolle pret, maar er is ook een kin dermarkt. Jongens en meisjes tussen 8 en 13 jaar kunnen wat extra zakgeld verdienen door zelf marktkramer te komen spelen. Zij worden uitgeno- Interhome, de grootste bemid delaar op het gebied van hotels en vakantiewoningen in Euro pa, verhuurt deze akkomoda- tie ook buiten de drukke en dure maanden van het hoog seizoen. Het is dan niet nood zakelijk om van zaterdag tot zaterdag te huren, maar men kan zijn vakantie laten begin nen en ophouden op elke wil lekeurige dag. Voor meer in formatie: Interhome, Louiza- laan 226 te 1050 Brussel (02- 648.99.55). Op zondag 16 mei organizeert het ANZ de finale van het Nationaal Koortreffen 1982. Dit grootse koortreffen zal plaatsvinden in de Blauwe Zaal van het Koncert- en Tea- tergebouw «De Singel» te Ant werpen ERFENIS: ronde en ovale tafel L. Ph., reeks van 7 stoelen en rustbank L Ph., bureel L Ph., secretaire L. Ph., hoekkast commode; dressoir, kleerkas ten L. Ph., volledig salon L Ph grote bib Regency, kleine bib. L Ph., tafel en 6 stoelen met gedraaide poten in eik, verschillende kleine meubels. Tel. 02/354.17 15. inesr-ASwca digd om in hun eigen standje allerlei spullen te verkopen zoals zelfgebakken wafels, pa pieren bloemen, kleine dieren, planten, speelgoed, een «viskraam», enz. De ouders mogen helpen bij de voorbe reiding, maar niet tijdens de markt zelf. Inschrijvingen en inlichtingen kunnen verstrekt worden door Magda De Schepper, Stationsstraat 95, te 2750 Beveren. Na de middag grote surpnseschieting in de feesttent en vanaf 14 uur door lopend judodemonstraties van de Beverse klub Shin Gempin Ruy. Ook de megafoonfanfare komt voor de ludieke sfeer zorgen. Deze humoristische fanfare is afkomstig uit Gent en werd geboren in het brein van Radeislid Dirk Pauwels. Een gekke bedoening alles zins. Elders in de straat komt u zeker en vast Leonardo tegen, een Argentijnse clown, die ook al op de Gentse feesten bekendheid verwierf. Hij is de man van het «living theater», het voortdurend inspelen op de mensen en de situaties rond hem. Blau en Wim's band De driedaagse braderij wordt zondagavond afgerond om 20 uur in de feesttent met het optreden van een 20 man ster ke show-band, die vooral de evergreen onder de knie heeft. Ook Blau-kabaret zal een half uurtje optreden en verzorgt op de haar eigen manier de trek- Jcing van de tombola. Die trek king heeft plaats rond 22 uur Bij de middenstanders van de Peperstraat en de Stations straat kunt u steunkaarten be komen. Er zijn reizen te win- nen naar de Rijn en naar Pa rijs. Verder prachtige prijzen zoals uurwerken, rekenmachi nes enz. W.V.D.V. Reeds enkele jaren tracht het stadsbestuur van Aalst de ouders een steuntje te geven door organisatie van vakan- tiespeelplein werking. Buurtspeelpleinen waar kan worden gezongen en gedanst, getekend en geschilderd, getimmerd en geknutseld. Er wordt gezwommen en gevoetbald, gewandeld naar park of bos en eventueel wordt een bezoek gebracht aan een cirkus, een museum, een poppenteater, een toneelopvoe ring. Dit alles impliceert uiter aard een degelijke begelei ding door gebrevetteerde monitoren, mensen met er varing in het jeugdwerk en zo mogelijk liefst als hoofd monitor onderwijsmensen, mensen houder van een di ploma met pedagogische inslag. De Aalsterse vakantie- speelpleinaktie 1982 gaat door te: Aalst 1: Stadsschool, Vre deplein Aalst 2: Rijksschool, Bin nenstraat, Arend Baardegem: Gem. School en rekreatiecentrum Dorp Erembodegem: Rijks school, Leuvestraat («'t Zavelken») Terjoden: Rijkswijkschool, Ninovestraat Gijzegem: Chirolokalen, Kerkenbos Nieuwerkerken: ex-ge- meenteschool, Schoolstraat Hofstade: Gem. School, Zijpstraat Moorsel: Gemeenteschool en speelplein Kaalberg Voor Herdersem is er een ophaaldienst die de kinde ren naar Moorsel brengt en voor Meldert naar Baar degem. De aktiviteiten grijpen plaats elke werkdag van 9 tot 17 uur. Er wordt 'echter een bijko mende opvang voorzien van 8 tot 9 uur en van 17 tot 18 uur. Tijdens de dag krijgen de kinderen drank en versna peringen. Een lunchpakket dient ech ter zelf meegebracht. Samen met de verzeke ringskosten betaalt men pier kind 50 fr. per dag. De werking spreidt zich van 5 juli tot en met 20 augustus. Kandidaat-monitoren (400 fr./dag) of kandidaat hoofdmonitoren (600 fr./ Even uitblazen dag) dienen zich te melde in bezit van kopijen vi brevetten of diploma's, t het stedelijk Jeugdservic centrum, Dienst Vakai tiespieelpleinen, Katt straat 15 te Aalst (05 77.34.2. Vermelden welk speelplein U wil we ken, wanneer (minstens opeenvolgende weken) wanneer U zeker i wenst te werken. Meer informatie in Jeugd servicecent rum L

De Voorpost | 1982 | | pagina 4