Ondanks regen toch veel zonneschijn Wie wordt veertiende Bloemenprinses te Sint-Gillis-Dendermonde Vijftig jaar scouting te Aalst F 4u - I .s.iyöü - ue voorpost in de Sint-Martinuskerk (au) In het Park ter Linden werd er flink wat gedanst tijdens 50 jaar scouts (pierre) Het was in het jaar 1931 dat de idee van scouting begon te groeien by enkele mensen uit het Aalsterse. Er werden kontakten gelegd om tot een groep te komen en op 1 mei 1932 vond de eerste vergadering plaats. Men koos als patroon Sint-KristofTel en meteen was de scouting in Aalst een voldongen feit. De vijftigste verjaardag van deze oprichting werd tijdens het weekend van 1 mei plechtig herdacht. Al moeten we ook zeggen dat er voor de typische scoutsaktiviteiten ook voldoende ruimte werd ingebouwd in het programma, dat voor een flink deel in de war werd' gestuurd door het gure weer. In de Denderstreek zijn er momenteel een paar dui zend scouts en gidsen. Zij zijn gegroepeerd in niet minder dan 21 groepen die samen het distrikt Dender •stormen. Om terug te keren naar de geschiedenis van het scoutisme in Aalst vermel den we graag dat men als groepskleuren rood-violet koos en dat de eerste pa trouille de naam «Ooie vaars» meekreeg. Men vond een onderkomen in de Hoogstraat. Het bleek In de loop der jaren stijgt het aantal leden van de Sint-Kristoffelscoutsgroep. En rond hetzelfde tijdstip komen er in en rond Aalst nog andere afdelingen bij. Naar de wereldjamboree Het entoesiasme waar mee de eerste jaren van start werd gegaan, kende een hoogtepunt in 1937. De groep die pas vijf jaar be stond, trok ook naar de wereldjamboree in Vogel zang. Men vaardigde dag en nacht en dat drie weken lang bij de wegwij zers de wacht optrekken. Zij hielden de verdwaalden met «weg-plakskes» terug in goede richting. Na de tweede wereldoor log kwam in Aalst het scou tisme in feite tot grote bloei. In 1957 vierde men het 25-jarig bestaan. Dat gebeurde toen met een akademische zitting, een tentoonstelling, een grote optocht en een display. In de zestiger jaren kent men een tweede grote bloeiperiode wat de aan groei van het ledenaantal betreft. De welpengroep neemt zo een grote afme tingen aan dat men zich genoodzaakt ziet de afde ling in twee delen te split sen. Ook op internationaal vlak is de Aalsterse afde ling biezonder aktief. Ach tereenvolgens trekt men naar de jamboVee in Cali- Samen sterk, of de scouts trekken aan één zeel (au) aldra dat de beweging de wind in de zeilen had. want een jaar na de definitieve oprichting trok men al op kamp naar Leopoldsburg. Een belevenis om nooit meer te vergeten, zeggen de deelnemers aan dit eer ste kamp. In 1934 wordt met de eerste welpenorde gestart. Ook de eerste voortrek- kersploeg wordt opgericht. 27 man af. Tijdens de oor log werd het reeds bekende scoutsuniform verboden en de scouts probeerden zich nuttig te maken. In 1943 sprak Aalst en omgeving met veel lof over de be ruchte plakskeswacht. Om dat iemand zo snugger ge weest was overal de weg wijzers om te draaien, moesten ongeveer 50 man nen (voornamelijk scouts) fornië (1967), Japan (1971) en Noorwegen (1975). Op de jamboree van 1983 zal men ook present zijn. Dat staat nu al vast. Dit keer gaat het richting Canada. Toch blijft de voornaam ste betrachting van de Aal sterse Sint-Kristoffelscouts op zondagvoormiddag aan de jongeren een gezonde ontspanning te geven en een keer per jaar op kamp te trekken. Daarvan wordt dan telkens weer gepoogd een onvergetelijke verga dering te maken. Viering Op vrijdag 30 april werd de viering van het gouden jubileum ingezet met een prachtige tentoonstelling in het feestelijk versierde park Ter Linden. De ten toonstelling had vooral be trekking op de geschiedenis van de scouts van Aalst en zette de oud-scouts ertoe aan weemoedig terug te blikken op hun prille pad vindersjaren. Er werden bij deze ope ning natuurlijk ook toe spraken gehouden. Onder meer door de medestichter van de scouts in Aalst, de heer Geerinks. door sche pen Monsieur, en door ver- bondskommissaris Van Elsacker, die het geheel voor geopend verklaarde. De heer Geerinks had het vooral over de historiek van de scoutsverenigingen in het Aalsterse en over de goede oude tijd. waarover zoveel wordt verteld. Sche pen Monsieur behandelde het tema van de plaats die een jeugdbeweging in onze moderne maatschappij moet bekleden en ver- bondskommissaris Van Elsacker ontpopte zich als een echte redenaar die vooral de huidige scouts- werking toelichtte. Meer bepaald ging hij dieper in op de taak van de leiding in de jeugdbeweging. Muzi kaal werd deze tentoonstel ling meer luister bijgezet door de Sint-Joriskantorij. Dat is een koor bestaande uit oud-scouts. Nette open-deur-dag Zaterdag 1 mei was dan voorbehouden aan een de monstratie van de scouts werking. Op de Grote Markt werd een open-deur dag opgezet. Heel wat scoutsgroepen namen daar aan deel. Ónder meer Sint- Kristoffcl, Sint-Joris, Sint- Goedele, Sint-Aloysius, Sint-Jan Bergmans. Ook radio Saturnus was er en zorgde voor de feestelijke sfeer. Onder een pletsende regenbui werd een model- patrouillekamp in elkaar gesjord waarna zowat elke scout beschutting diende te zoeken tegen de onophou delijke regenval. De aktivi- teiten van die dag, die fees telijk was aangekondigd en waaraan men zoveel voor bereidend werk had ge presteerd. dienden flink ge snoeid. De open-deur-dag werd op die wijze door de steeds meer neerpletsende regen een ware mislukking. Maar daar konden de scouts natuurlijk niets aan doen. Het moet gezegd dat zij hun kamp met rechtma tige fierheid aan de schaar se bezoekers mochten to nen. Het was een waar ju weeltje. Later op de avond toog het hele scoutsgezelschap naar het Park Ter Linden, waar een reusachtige tent was opgetrokken. Maar die bleek al vrij snel veel te klein te zijn om de vele belangstellenden allemaal onderdak te geven. Ver schillende scoutsgroepen waren daar present om een luimige sketch op te voe ren. of andere pittige en vooral vrolijke nummertjes op te voeren. Het applaus na elk optreden was dan telkens weer meer dan ver diend. Later op de avond volgde nog een exclusief optreden van L'Express Cajun, een muzikale groep die voor de nodige sfeer zorgde. Tussendoor kon men er ook terecht m de cirkustent. waar een Breugheliaanse maaltijd werd aangeboden. Wat voor sommigen wel nuttig was, want er werd aardig wat energie verspild op de dansvloer. Na regen zonneschijn Zondag was de weerma- Scout-zijn is vooral leren spelen in groep (au) ker wel van de partij. Een zacht lenteweertje zou er voor zorgen dat de belang stelling die dag enorm was. Negen frisse en jeugdige verschijningen zullen op zaterdag 15 mei e.k. meedingen naar de titel van Bloemenprinses 1982. Het Gemeentelijke Komitee lichamelijke opvoeding, sport en ontspanning van Sint-Gillis-Dendermonde organizeert reeds voor de veertiende maal met steeds evenveel sukses de verkiezing van dc Bloemenprinses. De belangrijkste taak van deze Prinses zal er trouwens in bestaan de bloemenvriendelijke gemeente Sint-Gillis te vertegenwoordigen op een aantal aktiviteiten zoals de bloemen corso, die weer tijdens het eerste weekend van september door de straten van de Dendermondse deelgemeente zal trekken. Komiteevoorzitter sche pen Verhelst verklaarde tij dens een perskonferentie dat de Bloemencorso op 2 september 1951 het levens licht zag en in grote mate het werk is geweest van wijlen burgemeester Hen- drickx, die met dit initiatief n poging wou onderne men om de verschillende buurtgemeenschappen van Sint-Gillis dichter bij me kaar te brengen. Het initia tief slaagde wonderwel en heeft ook nu nog biezonder veel sukses. Getuige hier van de massale belangstel- iing niet alleen van mensen .rit eigen gemeente, maar eveneens van mensen tot ver buiten de provincie grenzen. Later - en dat is 17 jaar geleden - kwam daar een bal bij en dan nog de verkiezing van een bloe menprinses. Deze laatste wordt dit jaar voor de veer tiende maal verkozen. Het is vooral ondervoor zitter en feestleider Con stant Vermeulen die de stu wende kracht is achter de verkiezing van de bloemen prinses. Hij omringt de kandidaten die zich voor deze verkiezing aanmelden op een haast vaderlijke wij ze en slooft zich af om hen op de bewuste dag zonder enig spoor van zenuwen aan de gebeurtenis in hun leven te laten deelnemen. Aan deze uitverkiezing zijn trouwens een massa prijzen verbonden. Mis schien is dat wel de verkla ring waarom men telkens weer over een flink aantal kandidaten kan beschik ken. Dit jaar bedraagt de prijzentafel meer dan 200.000 fr. Het staat nu al vast dat de nieuwe bloe menprinses een achtdaagse reis naar Tunesië mag ma ken. Daarnaast zijn er nog een aantal extra prijzen, zoals de prijs van het pu bliek die wordt toegekend aan de jongedame die de meeste inkomkaarten heeft verkocht. Zij krijgt even eens een prettige vakantie aangeboden ergens in het zonnige Zuiden. Verder is er een Trofee van de Pers die wordt toegekend door de aanwezige beroepsjour nalisten en plaatselijke me dewerkers aan diverse me dia. Tenslotte is er nog een Prijs van de Vriendschap, die bedoeld is om de kandi daten zelf onder elkaar de meest vriendelijke en voor komende deelneemster van die dag aan te duiden. De ze verkiezing wordt geleid door de uittredende prinses Marita De Haeck uit Bug- genhout, die op 15 mei haar taak beëindigt. Jury Net als elk jaar werd ook nu weer voor een zeer ver scheiden en deskundige ju ry gezorgd. Minstens tien juryleden en maximaal vijf tien zullen in twee rondes punten toekennen. De eer ste maal gebeurt dat zater dag 15 mei in de namiddag en zullen de negen kandi daten zich voorstellen, waarna ze door de jury worden ondervraagd over uiteenlopende dingen. In een tweede proef moeten de jongedames een bloem- stukje maken en dan wacht hen nog een voordracht die dit jaar een bepaald tema: Dendermonde en de bloe- menkorso in het kader van het eendagstoerisme, mee kreeg. Een tema dat vol doende ruimte laat om er iets speciaals van te maken. De tweede ronde heeft dan plaats tijdens het bloemen- bal in de zaal Koningshof om 21 uur. Daar zullen de kandidaten zich aan het grote publiek voorstellen, waarna de jury zich terug trekt en de definitieve uit slag wordt opgemaakt. De bekendmaking van de re sultaten heeft dan plaats rond middernacht. Waarna de nieuwe bloemenprinses na de afscheidswoordjes van Marita De Haeck «de nacht van de bloemenprin ses» zal openen. Deze nacht wordt muzikaal op geluisterd door Pit Storms en «De Stormvogels». Negen kandidates In totaal lieten zich tien jongedames inschrijven voor de verkiezing van de Bloemenprinses 1982. Maar slechts negen kandi dates zullen deelnemen aan de eindronde. Dat komt omdat een van de meisjes militair van beroep is en uitgerekend rond de perio de van de verkiezing haar nieuwe eenheid moet gaan vervoegen. Voor haar is het dus een jaartje wachten. Tussen de overgebleven kandidates, bekende na men zoals Viviane D'Hol- lander, Katlijn Cocquyt en Conny Thys die in Sint- Gillis niet aan hun proef- Eerst werd in de Sint-Mar tinuskerk een jubileummis opgedragen. Deze eucha ristieviering werd opgeluis terd door de Sint-Joriskan torij en de scoutsharmonie Sint-Leo uit Brugge. De zelfde harmonie zou op het middaguur trouwens voor een geslaagde taptoe zor gen. In de namiddag vond er dan een grootscheeps distriktsspel plaats, waar aan een massa scouts deel namen en dat duurde tot omstreeks 17 uur, het mo ment waarop een slotfor- matie een einde stelde aan deze biezonder geslaagde scoutsviering te Aalst. AU Scout of gids worden, kan dat Natuurlijk kan dat. Waarom niet? In Aalst heeft men momenteel vijf groepen die verdeeld zijn over het hele stadscentrum. De Sint-Kristoffelscouts hebben een onderkomen gevonden bij de Kapucij nen, de Sint-Jorisscouts hebben hun aktieterrein in de Sint-Annaparochie en de Sint-Aloysiusscouts zijn om en rond Mijlbeek te situeren. In de Zonne- straat kan men de Sint-Goedelegidsen aantreffen en de Sint-Jan-Bergmans akabe is bedoeld voor gehan dicapten. De randgemeenten van Aalst beschikken daarenboven bijna elk over een scouts- of gidsen- groep. Het distrikt Dender, telt niet minder dan 21 groepen De scoutswerking heeft betrekking op jongens en meisjes van 6 tot 18 jaar die samen spelen, werken, avonturen beleven, pret maken met vrienden. stuk zijn. We stellen ze u heel even in het kort voor. Wie deze jonge dames in groot ornaat aan het werk wil zien en wil genieten van de prachtige bloemen, moet maar naar het Ko ningshof komen in de Dijk- straat te Dendermonde op 15 mei vanaf 21 uur. Lieve Aerts was de eerste die zich liet inschrijven. Zij is 19 jaar en afkomstig van Baasrode. Ze is schoon heidsspecialiste van beroep en heeft als hobby portret tekenen. Momenteel stu deert ze voor regentes haartooi. Viviane D'Hollander uit Asse is een medisch assis tente die het klappen van de zweep kent. Zij houdt van wandelen, voetbal kij ken (ze was ooit Miss Sporting Lokeren) en gaat in de toekomst leren ten nissen. Rita Temmerman komt uit Dendermonde. Ze stu deert nog en heeft als hob by's handwerken, wande len en ook voetbal kijken. Uit Landegem komt Ka- telijne Cocquyt. Zij is re gentes aardrijkskunde van beroep en is momenteel in een btk-projekt tewerkge steld. Zij houdt van lezen, handwerk, sport en natuur lijk van reizen. De 18-jarige Mariana Van Kerckhove komt uit Berlare. Als etalagiste houdt zij van muziek en van lezen. Godelieve De Wilde is ook al uit Dender monde. Zij is werkzaam in het Brusselse, in een firma die kleding vervaardigt, en zet al haar vrije tijd in to neelspelen om. Marleen Vandenheulen uit Oude naarde is 22 jaar. Zij mannequin en kandidaat stewardess bij een grote luchtvaartmaatschappij Zij ontspant zich bij bas ketbal en jogging. Vooi Conny Thys uit Wachtebe- ke noteerden we dat ze kin derverzorgster is en dat ze in haar vrije uurtjes vee boeken leest. Tenslotte is er nog Martinc Verschrae- gen uit Sint-Amandsberg. Een regentes moderne ta len die haar hobby ook in die richting heeft gevon den. Zij houdt van Duitse en Nederlandse literatuur Deze negen zullen zater dag 15 mei onder elkaar del strijd voor de felbegeerde!® titel van Bloemenprinses^ 1982 op een sportieve wijze uitvechten. k* ar leen Vandenheulen Mariana Van Kerckhove Conny Thijs Godelieve De Wilde Marline Verschraegen Rita Temmerman mji Isa: tmj lm; Viviane D'Hollander Katelijne Cocquyt nn

De Voorpost | 1982 | | pagina 16