Honderd jaar rijksscholen in Dendermonde Feestelijke viering met protestbetoging Eerste overdekte Feestmarkten te Lokeren groot sukses CVP-Sint-Niklaas bekommerd over Nobels Vrijdag werd in Dendermonde op een plechtige wyze de honderdste verjaardag herdacht wezigheid van talrijke het rfjksonderwys in de Ros Beiaardstad. Dat gebeurde met een druk namiddagpro- vooraanstaanden, onder gnunma, waarvan het hoogtepunt ongetwijfeld de akademische zitting moest zijn in de wie de toenmalige minister sporthal te Appels. Blijkbaar werden op deze zitting heel wat personen verwacht, want van onderwijs. Leo Col- in de sporthal werden een 800 stoelen netjes gerijd. Helaas, een (link deel van deze lard. Nu is men 25 jaar plaatsen bleef-onbezet. Bovendien werd de akademische zitting nog gestoord door een stil verder en nog steeds zijn er protest. Inderdaad, toen de woordvoerder van minister Coens het spreekgestoelte vele verzuchtingen: de betrad, verlieten heel wat aanwezigen ostentatief de zaal. Achteraan in de zaal werd ook school is een steeds maar een spandoek ontrold. Op het ogenblik dat de rijksscholen van Dendermonde behoefte voortdurende bouwwerf, hebben aan nieuwe lokalen, is dit protest misschien niet op zijn plaats. Voegen we eraan Twintig jaar geleden wer- toe dat voordien ook al een sterk geladen toespraak werd gehouden door Norbert De den de eerste plannen uit- Batseliervolksvertegenwoordiger en oud-leerling van het Koninklijk Ateneum, dan kan gewerkt voor een inter- men best begrijpen dat er genodigden waren die zich allesbehalve in hun sas voelden. naat. Nu is men aan de bouw ervan begonnen. De Het feest werd nochtans men meer armslag moeten prachtig ingezet. De direk- geven aan de bestuursraad, ties en een afvaardiging van daar waar het gaat om de de scholenraad gingen verdeling van de ambtsbe- bloemen neerleggen aan voegdheden en tenslotte het monument van de ge- zou men eens extra aan- sneuvelden op het Helden- dacht moeten besteden aan plein. Immers, enkele leer- het opnieuw bekijken van lingen van de rijksscholen de normen van de selek- hadden tijdens de oorlog tieambten, aldus de heer hun leven gegeven voor de De Muynck. vrijheid van hun land en Na hem sprak raadsheer F. volk. Daarna werd het gezel schap ontvangen op het stadhuis, waar een drink werd aangeboden. Om dan Broeckx. Hij belichtte in rake trekken het ontstaan, het doel en de werking van de v.z.w. «Bond der Oud leerlingen en Verdedigers in de sporthal te Appels de van het Officieel Onder- akademische zitting te be- wijs». Deze Bond heeft 60 ginnen. jaar bestaan en werd nu CFFN mtvtctfb^ vervangen door de Vrien- GEEN MINISTERS denkring van het Rijkson- Hostessjes in een licht- derwijs. Hij herinnerde in groen met wit afgeboord zijn toespraak aan de scho- kleedje en een wit strooien lenstrijd, die reeds in 1879 hoedje op bet hoofd, ver- voor het eerst oplaaide en welkomden de gasten en sedertdien heeft verder brachten de genodigden gewoed, ook naar hun plaats. Men Het was tijdens de periode had dus geopteerd voor een 1898-1910 dat de schoolbe- stijlvolle viering die hele- volking in de officiële scho- maal paste in het kader van len sterk terugliep. Den- dit eeuwfeest. Voorafge- dermonde ontsnapte al gaan door verschillende evenmin aan dit verschijn- vaandels, werden de voor- sel. Het was in die periode aanstaanden dan naar hun dat de Bond werd opge- plaats begeleid, waarna richt, met de bedoeling mevrouw F. Fabritius-Van hulpbehoevende leerlingen Dijck met een klare en dui- te steunen bij het betalen delijke stem iedereen har- van het schoolgeld. Her- telijk welkom heette en de haaldelijk werd op de Bond voornaamste gasten bij een beroep gedaan en toen naam verwelkomde. Tot in 1929 vooral onder impuls haar spijt moest zij meede- van de heren Van de Moor- len dat noch Minister ter en Claessens «Het werk bijpassende infrastruktuur ber 1891 was de stichting ql£ sportakkomodaties zal van het rijksonderwijs dan samen met de eveneens te toch een feit geworden, bouwen sporthal voor de Was de geboorte van de hele rijksscholengemeen- vader pijnlijk verlopen, die schap van Dendermonde van de moeder zou ook al de uiteindelijke oplossing niet zo eenvoudig zijn, al- geven aan de jarenlange dus spreker die vervolgens verzuchtingen, aldus de de geschiedenis van de tien heer De Wiest, die vervol- scholen die deel uitmaken gens in vogelvlucht de ge- van de scholengemeen- schiedenis van de andere schap van het rijksonder- scholen belichtte, wijs belichtte. In Dendermonde waren er VOLWAARDIG wel moeilijkheden bj de ONDERWIJS oprichting, want de ge- Volksvertegenwoordiger meenteraad vond het niet De Batselier nam namens wenselijk dat naast de twee de oud-leerlingen het bestaande gestichte er nog woord. Hij onderstreepte een derde bijkwam. Maar dat velen in de Dender- in 1882 startte het rijkson- mondse officiële scholenge- gische kernelementen van derwijs dan toch maar. zij meenschap tot volledige het officieel onderwijs radi- het in gebouwen van de zelfontplooiing zijn geko- kaal fnuiken», zo voegde DANK VAN HET STADSBESTUUR metodes moeten bestendig aangepast worden aan de nieuwe omstandigheden en Burgemeester Cool sprak getoetst worden aan nieu we wetenschappelijke ge- gevens. Toch heb ik ver trouwen in de scholen. Zij hebben immers in het ver leden al bewezen wat ze aankunnen.» hij dichterbij komt, stee minder in de belangstelli staat. Vraag is inderdaad er in het jaar 2000 ra voldoende werk zal zijn, er zelfs nog vrede zal zij Het onderwijs in het ja 2000 moet kansen bied tot etische en affektie vorming. Onderwijz» moet dus opvoeden betek nen, of moet een konfro teren zijn met waarde Een andere bekommeri katolieke instellingen. De men. «Wij werden niet hij eraan toe, waama hij de vervolgens in een korte eerste direkteur was de klaargestoomd in een be- verschillende regerings- toespraak de dank van het heer Deschacht. Hij werd paalde enge filozofie of maatregelen hekelde. Ook stadsbestuur aan het adres opgevolgd door de heren ideologie. Wij hebben een ging hij dieper in op de Ringoot, Borre, Van Lier neutraal onderwijs geno- Coens, noch minister Lens- van het schoolboek» werd sens, die beiden het onder- opgericht, kwam de Bond wijs onder hun bevoegd- tot volledige bloei. In 1930 heid hebben, konden aan- werd besloten een derde wezig zijn. Die verklaring van de onkosten van de werd op gekuch en afkeu- aankoop van nieuw school- ring onthaald. materiaal te financieren en Als eerste spreker kwam de nog datzelfde jaar reikte de heer A. De Muynck, voor- Bond aan de meest ver- zitter van de scholenge- dienstelijke leerlingen prij- meenschap van het rijkson- zen uit. derwijs te Dendermonde, In 1948 werden aan de aan de beurt. Hij schetste Bond nieuwe elementen en de historiek en de funktie ook doelstellingen toege- van de scholengemeen- voegd en in 1956 mocht schap. Was de school en men zich verheugen in de ook de leerkracht vroeger oprichting van een vrien- een oninneembare vesting, denkring van de Rijks dan is dit beeld nu totaal Technische School. Zes gewijzigd. Nu heeft de op- jaar later volgde een vrien- voeder een zeer complexe denkring voor de meisjes- taak gekregen die hij moet school. In 1978 was de he- vërvullen in samenspraak roïsche taak van de Bond met het gezin en ook in funktie van de vrije tijd. Hij erop dat er in de loop der tijden verschillen de pogingen zijn onderno men om de scholen een ander uitzicht te geven, om hen meer openheid te ge ven. «De professionele we reld, zo stelde hij het, vraagt meer om kunde dan om kennis, meer om men sen dan om robots.» Dat gegeven heeft dan ook cen traal gestaan bij de oprich ting van het vernieuwd se- kundair onderwijs. Hij pleitte voor meer autono mie van de scholengemeen schappen in de zin dat Mi nister Coens dat ook voor staat. Verder had hij een drietal verzuchtingen die hij graag aan de afgevaar digde van de minister over maakte. Aan het hoofd van de scholengemeenschap zou een persoon moeten staan die niet tegelijkertijd proefekt of direkteur van *en school van die gemeen schap is. Bovendien zou volbracht en werd hij ont bonden. De vriendenkrin gen hadden nu de taak op zich genomen. Het kind was groot geworden, de va der kon gaan rusten, aldus de heer Broeckx. GESCHIEDENIS Studieprefekt Theo De Wiest had heel wat tijd no dig om de geschiedenis van 100 jaar rijksonderwijs sa men te vatten. «En dan zal ik nog met grote sprongen vooruitgaan, want anders zitten we hier honderd jaar», zo stelde hij het bij de aanvang van zijn toe spraak. Een eeuw onder wijs samenvatten in enkele minuten is inderdaad on mogelijk. Hij kweet zich dan ook met brio van zijn taak en bleef enkel stilstaan bij de hoogtepunten. Ook hij bracht de «Wet Van Humbeeck» van 1879 in herinnering en de revanche van katolieke zijde. Dat heeft zo een hele tijd ge duurd. Maar op 26 septem- en Smets. We komen dan aan de eerste wereldoor log. En de brand van Den dermonde. Vermelden we ook dat er tijdens het schooljaar 1926-1927 vol doende leerlingen waren om een kursus latijn in te richten en dat men onder tussen ook een onderko men had gevonden in de gebouwen van het afge keurd militair hospitaal. Op 15 juli 1934 vierde de school haar vijftigjarig be staan. Dan breekt weer een periode van ellende aan met de tweede wereldoor log. De rijksmiddelbare school zou aan deze we reldbrand een hoge tol be talen: de leraren Macken en Van Dorsselaer werden aangehouden en naar een koncentratiekamp overge bracht. Verschillende oud leerlingen kwamen niet te rug uit de folterkampen en een andere groep oud-leer lingen die deel uitmaakten van een lokale weerstands- groep, werd bij de bevrij ding in de omgeving van de Scheldebrug door de SS op beestachtige wijze afge maakt. Na de tweede wereldoorlog zou een nieuwe bloeiperio de aanbreken. De Rijks middelbare school werd Koninklijk Ateneum. Het aantal leerlingen steeg dit vooral ten nadele geble- ten» en nog: «De rijks school was zeker in de be- ginfaze de school van de kleine man. De rijksschool is dan ook een hoeksteen van de demokratizering van het onderwijs, dat zelf een bouwsteen is voor het streven naar een meer ge lijke wereld». Verder on derstreepte hij de openheid van het rijksonderwijs, dat zich op dit vlak sterk on derscheidt van het vrije ka tolieke onderwijs. Ook de vernieuwing is voor het rijksonderwijs kenschet send: het is de koploper van het gemengd onderwijs en dus maatschappijrich tend. Hij betreurde het dat uitgerekend in een periode van krizis het onderwijs wordt afgebouwd: «In een krizisperiode ligt voor Bel gië geen andere mogelijk heid dan een vernieuwde industriële aanpak. Wij moeten ons industrieel richten naar hoogtechnolo gische produkten van een aanzienlijk maatschappe lijk nut. Dit vergt geschool de arbeidskrachten. Dit vergt een massa mensen met een grote polyvalente opleiding... Als de regering op 7 maart *1982 op een bedrag van 130,6 miljard bedreiging die er boven het VSO hangt: het afbouwen van de uren klasseraad en of het uur klassedirektie brengt fundamentele doel stellingen van het VSO in gevaar. Het verstrengen van de normen zal het aan bod van opties en/of rich tingen beperken, vooral in het rijksonderwijs, waar de getallen doorgaans kleiner zijn dan in het vrij onder wijs. Spreker besloot met nogmaals zijn waardering voor het rijksonderwijs uit te drukken: het officieel onderwijs is niet het onder wijs van de elite, noch voor de elite. Het is een demo- kratisch onderwijsnet met een vorming en onderricht dat steeds meer een maat schappelijk pluralistische inhoud moet hebben. Het moet een open demokra- tisch onderwijs zijn dat niet mag vereenzelvigd worden met een politieke strek king. De rijksscholen moe ten een pluralistisch en vol waardig onderwijs waar borgen. Hij kreeg voor de ze zeer geladen toespraak een langdurig applaus. van het rijksonderwijs uit. Door het bestaan van ver schillende schoolnetten hebben de ouders ook een vrije keuze om hun kinde ren naar een school te stu ren, die overeenstemd met hun eigen filozofische of ideologische opvattingen. Dat vind ik als semokraat zeer pozitief. Dat er boven dien door het bestaan van verschillende schoolnetten ook een gezonde wedijver bestaat tussen de verschil lende netten, kan alleen de kwaliteit van het onderwijs ten goede komen, zo ver klaarde burgemeester Tot slot feliciteerde hij nogmaals de rijksscholen gemeenschap van Dender- ^im X"dLelanil!,ha.alVO?r <fie"bijnSt^Cbenslei .«-o» J~ is Gf het onderwijs kindvriendelijk genoeg Daarom moet het less< rooster in hun funktie w< den bedacht en moet programma ook voldoen ruimte laten voor het sp Ook is de vraag of het p soneel wel kindvriendel genoeg is, niet eens zo g< alles wat ze reeds voor de stad had gedaan. PROTEST Dan brak het ogenblik aan waarop de heer Wachters, vertegenwoordiger van on derwijsminister Coens, de feestrede moest uitspre ken. Nauwelijks was dit aangekondigd, of een groep aanwezigen verliet massaal de zaal uit protest, terwijl achteraan zelfs een spandoek werd ontrold met de woorden: «Neen aan af braak rijksonderwijs». De heer Wachters stoorde zich blijkbaar niet veel aan dit protest, en ging ook niet in op een aantal andere uit spraken die er tijdens de loop van de akademische zitting waren gedaan. Hij belichtte integendeel de taak van het beleid op het Cool, die het ook had over vlak van het onderwijs. Het de werkloosheid die vooral is erop gericht om samen bij de jongeren grote afme- met de betrokkene naar de tingen aanneemt. toekomst te kijken. Het is «Enkel de meest bekwa- dus meer een begeleiden, men en best geschoolden geraken nog aan een job. We moeten het halen van De toekomst stemt ons tot ons intellekt en van ge- nadenken niet alleen over schoolde technici, die ver- het onderwijs in het alge- fijnde technieken machtig meen, maar ook over de zijn. Hier ligt dan ook een Dendermondse onderwijs- zware en grote taak voor instelling in het biezonder. het onderwijs in het alge- Onze aktiviteiten moeten meen vastgelegd. Van de gericht zijn op de 21c eeuw, leraren wordt zeer veel ge- die zo hoopvol werd aange vraagd, hun technieken en kondigd en die naarmate Hij besloot zijn toespra met een pleidooi voor e decentralizatie in het 1 lang van het rijksondi wijs: het rijksonderwijs een onderwijs van en vo een gehele gemeenscha waarin de school helem< niet wereldvreemd m zijn voor de leerlingen. De akademische zitti werd besloten met het zij gen van het lied van officiële scholen. D draagt als titel «Verdraa zaamheid». Vermelden we ook nog c deze plechtigheid muzik: werd opgeluisterd door h Ensemble van het Rijkso derwijs, dat echter do ziekte van een van de den, gehalveerd was. De viering van 100 ja Rijksonderwijs, werd afg rond met een koud buff en een gezellig samenzijn bije autoshow kon ook c ze organisatie rekenen de voorbeeldige en degel ke medewerlcing vanwe de stedelijke technisc diensten en het polit korps bij het in gereedh» brengen en het afbaken Op initiatief van de Lokerse afdeling der Nationale de de heer Maes vooral de van het terrein. Vrye Marktkramersvereniging werd in samenwerking tomeloze inzet van de heer De officiële openi met het Vrfj Middenstandsverbond-Lokeren op 7, 8 en 9 Guido De Canne, sekreta- werd vervolgens afgero mei een driedaagse overdekte feestmarkt georganiseerd in ris van de Vrije Marktkra- met een rondgang en e een reuzetent op het Stationsplein. mers-Lokeren, die er voor drink op het wellukken v gezorgd had dat deze eerste dit nieuw initiatief, dat w Het programma voorzag dankwoorden gericht tot Verdekte driedaagse feest- licht gezien zijn geslaa achtereenvolgens een het bestuur van het wnkko- ij i j - a„ markten een brede waaier debuut, volgend jaar van aktiviteiten inhield. nieuw zal uitgeboui Net zoals voor de voor- worden. voortdurend en in 1948 ken van het officieel onder- werden onderhandelingen begonnen om stadsgron- den, gelegen aan de Zuid laan, aan te kopen met de bedoeling er nieuwe loka- koopjesmarkt, een kinder- mité der handelaars uit de markt met aansluitend een Stationsstraat beklemtoon- feestmarkt en een uitge breide en gevarieerde klod- denmarkt, die een overwel digend sukses kende. Zaterdagavond had dan de ontvangst plaats van de eregenodigden. De heer Mare Maes, voorzitter van het Vrij Middenstandsver bond, onderstreepte in zijn welkomstwoord het belang van de marktkramer-zelf standige welke in de steeds sneller om zich heen grij pende grootkonsumptie- maatschappij, waarin we vandaag de dag leven, nog een sociale service-vriende zowat 4,1 miljard extra lijke rol te vervullen heeft wenst te bezuinigen, dan is en op zijn beurt bijdraagt tot de centrumfunktie van een gemeente. Naast de Voorzitter Mare Maes opende de eerste overdekte markt van het Vrij Middenstandsvt bond te Lokeren. (md) wijs. Eerst de SP, maar later ook diverse PW'ers, hebben dit reeds be treurd», aldus De Batse lier, die van oordeel is dat len op te bouwen. Twee op deze wijze de idee van jaar later werd met de een algemene neutrale en bouw gestart. pedagogisch verruimde Op 12 oktober 1957 vierde vorming in het gedrang het rijksonderwijs te Den- komt. «Deze bezuinigingen dermonde zijn 75-jarig be- zijn dus niet neutraal, maar staan. Dat gebeurde in aan- willen de pozitieve pedago- De CVP-mandatarissen moeten de evolutie van de tewerkstelling bij het metaalkonstruktiebedrijf No- bels-Peelman op de voet blijven volgen en bij alle betrokken instanties aandringen op het veiligstellen van de arbeidsplaatsen in deze belangrijke onderne ming. Dat zegt het Westuur van de Sint-Niklase CVP-afdeling, dat ook hulde brengt aan de werkne mers van net bedrijf, «die in belangrijke mate bijdragen in de faam van onze streek». De Sint- Niklase CVP verwacht dat «deze onderneming met internationale faam, gestoeld op een grote beroeps bekwaamheid van het tewerkgesteld personeel, zich verder moge ontwikkelen en bijdragen tot de lokale welvaart van de bevolking.» (wv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 10