Esperanto in Waas en Dender Plezante huwelijksreis van Beverse Collega's Opgeruimd staat netjes in Aalsterse stadsschouwburg aul Permeke in Galerij Het Pand Dendermonde «H Kunst in Waas: "agê foto's in het focus De Voorpost - 14.5.1962 - 21 De aloude Aalsterse Rederijkerskamer Sint-Barba- ra «Arbeid en Kunst» brengt op zaterdag 15 mei, zondag 16 en maandag 17 mei, telkens te 20 uur, in de stadsschouwburg. Vredeplein te Aalst, «Opge ruimd staat netjes» voor het voetlicht. Dit wereldvermaarde blijspel in een rolbezetting met Zoë De Neve, Theo Van Gijseghem. Norbert De Sutter, Monique Buys, Alice De Bolle, Rik Van Hoorde en Paul Seghers staat onder de regie van Lea Thijs. Het onverwachte overlijden van de steenrijke Sté- phane Boissière maar nog meer de erfenis komt zeer gelegen voor zijn schoonzoon Ludovic Meri- court. bankroet en door zijn schuldeisers achter volgd. Ook de weduwe en professor Garron, lijfarts van de overledene stellen veel belang in de nalaten schap.. Misschien heb je ook wel belangstelling voor deze erfeniskwestie en wil je ook eens graag kennisma ken met dit gezelschap? Kom op 15, 16 of 17 mei a.s., te 20 uur, eens langs in de stadsschouwburg van Aalst. Beslist een aange name avond voor iedereen! Expo gei- bc- dooi ghe* de Bank Brussel Lambert, O.L. Vrouwplein 28 Sint-Niklaas, is vorige week vrijdag een fototen- ubli- toonstelling geopend onder de titel: «Kunste- l be naars uit het Waasland.» (S er De fotoklas van leraar Walter De Mulder fotogra- eeI feerde grote en minder grote figuren uit het Wase kunstleven. De heer Van Gijsegem, direk- teur van de Akademie in Wetteren, verzorgde de inleiding. Daarin wees hij erop dat vele beroemde 5 fotografen hun inspiratie zochten in hun kolle- g Of ga's van de beeldende kunsten. Hij prees leraar elijl De Mulder met de kwaliteit van het werk van zijn i d( leerlingen. naai Een leerlinge van de stedelijke muziekakademie I die in het bezit is van een prachtige stem en een prijzenswaardige uitspraak zegde een kort ge- ls dicht van Anton Van Wilderode en een tekst van aan- ivo Michiels. Zij werd daarvoor beloond met een )rte- daverend applaus, en speciale gelukwensen van Ber de burgemeester die na haar het woord nam. Ook 6 05 hij feliciteerde de exposanten en dankte de heer 935 Van Gijsegem voor zijn komplimentje over de katalogus. Inderdaad worden de altijd zeer ver zorgde katalogussen van diverse tentoonstellin- gen uitgebracht met financiële steun van de stad. "er Burgemeester De Vidts verklaarde dat het hem ooi een genoegen is, op deze manier te kunnen sser meewerken aan kuituurspreiding. Met een tera kwinkslag voegde hij eraan toe dat niet veel irelt Belgüfche gemeentes nog de financiële mogelijk- eldt heid hebben zulks te doen. In de tentoonstellingszaal hangt werk van 15 fotografen, die samen 30 kunstenaars fotogra- vaaI feerden. Het was niet (nog niet) de bedoeling alle Wase kunstenaars te fotograferen, meestal ging V.V het om artiesten die de fotografen reeds persoon lijk kenden. Portretfotografie is uiterst moeilijk; er bestaan geen vaste regels voor, want alles hangt af van de geportretteerde en van de foto graaf. Het is dan ook een zeer gevarieerde verza meling. De voorpagina van de mooie brochure toont een beeld van Karei Aubroeck, een nestor van het Wase kunstleven. Maar ook heel jonge kunstenaars werden in beeld gebracht, mannen, vrouwen, mooie mensen, expressieve gezichten, vertellende beelden. De Sint-Niklase Akademie voor Schone Kunsten, die onlangs haar 2500 ste leerling inschreef, en daarmee onbetwist de belangrijkste school van het Vlaamse gewest is met beperk* leerplan, komt hier weer op een kwalitatief hoogstaande manier naar buiten. Allen daarheen dus. elke dag van 9 tot 12u30, en van 14 tot 16 uur, zondag van 10 tot 12u30, zaterdag gesloten. Nog tot 24 mei. Aan de Lmdenstraat 51, Sint-Niklaas, werd ook op vrijdag 7 mei het vernieuwde museum B&rbie- rama van antieke kappers- en make-up benodigd heden geopend. Onder hetzelfde dak huist een nieuwe kunstgalerij, genaamd De Linde, waar een tentoonstelling loopt van Paul Kiks. Een andere fototentoonstelling loopt in de Kre dietbank, O.L. Vrouwstraat 2, Sint-Niklaas. Een jonge kunstenaar van Chinese afkomst. Ip Man, stelt er zijn werk voor. Hij werd geboren in Hong Kong in 1956, en vertrok na zijn middelba re studies naar Italië waar hij beeldhouwkunst studeerde. Sinds 1976 woont hij in Gent, en pas sedert 1978 is hij met de fotografie begonnen Deze tentoonstelling is een primeur, zij heet: «Vergeten Weg». Het is een subjektieve weergave van de werkelijkheid, een manipuleren van het geen ons oog waarneemt. Een centraal thema in lp Man's werk is het probleem van de kommuni- katie, dat hij als vreemdeling in de Europese landen zelf zeer goed kent. Het gaat over eenzaamheid, isolement, margina liteit en onvrijheid. De Oosterse invloeden laten zich duidelijk voelen, hoewel hij nu toch al een hele tijd uit zijn geboorteland weg is. Een fotoreeks die rust uitstraalt, maar die ook vragen oproept. Nog te bekijken tot 23 mei, vrijdag en zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Vandaag 14 mei wordt in Belsele, in de turnzaal van de stedelijke basisschool, het Achtste Kunst salon van de kunstkring De Belseelse Kunst vrienden geopend. Inleider is Jan Bral, kultureel attaché van Sint-Niklaas, en de opening zal ge beuren door schepen De Winne van Onderwijs. Zondag 16 mei, van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, kan u het werk gaan bekijken van William De Mol, Dionis De Mulder, Roger De Mulder, Rita De Vleeschouwer, André De Wilde, André Poel man, Linda Van der Stricht, Koen Rossaert en Hugo Van de Sompel. In de galerij van de akademie, Kerkstraat 9 te Waasmunster, kan u op 15, 16 en 23 mei, het werk van Jan Eyskens gaan bekijken. In Galerij 72 in Bevere, Oude Zandstraat 72, opende vorige week vrijdag een tentoonstelling met werk van Agustin Espanol Vinas, en Guido Legrand. Guido Legrand werd geboren te Geluwe in 1938. Hij was leerling van de Famous Artists School, en stelde reeds tentoon in gans het Vlaamse land, in Brussel, en in Parijs. Zijn werken, olieverf en akwarel, zijn niet te klasse ren, niet onder abstraktie, niet onder figuratie. Je moet het zien en beleven op je eigen manier. Vinas werd in 1929 in Barcelona geboren. Hij studeerde aan de Escuela Superior de bellas artes de Barcelona XX San Jorge. Hij verwierf interna tionale bekendheid De geest van zijn werk is min of meer gelijklopend met dat van Legrand. Nog te bekijken tot 30 mei. vrijdag 17-21 uur, zaterdag en zondag 10-12 uur, en 14 tot 19 uur. In Galerij 't Poortje, Zandstraat 74, Haasdonk, stelt kunstschilder Armand De Meulemeester tentoon. De opening, met inleiding van bestendig afgevaardigde Etienne De Cuyper, vindt maan dag om 20 uur plaats. Dr. Grypdonck schreef naar aanleiding van een tentoonstelling van Armand De Meulemeester: «Wie de kunst verstaat te verwonderen, te schep pen, en te doen begrijpen, zonder andere midde len dan die van het penseel en het palet, verkon digt op zijn manier een blijde boodschap. Met dank voor dit soort evangelie van het schoon heidsgevoelen. Al mijn bewondering en zijn waardering. Open tot en met 30 mei, zaterdag en zondag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur. Dit is de laatste tentoonstelling van dit seizoen in 't Poortje. Nochtans kan u in de maanden juni, juli en augustus naar een permanente tentoon stelling gaan kijkeü, met werk van verschillende bekende kunstenaars. Tijdens deze maanden is de galerij echter ook 's zondags gesloten. De jaarlijkse verlofperiode is van 5 tot en met 26 juli. Vorige week zaterdag organiseerde de kuituur- raad van de stad Sint-Niklaas een gespreksavond in het kasteel Walburg in het Stadspark Het werd een konfrontatie tussen een zestal grafici en een zestiental poëten. Elk stelde zijn werk voor, en er werd gediscussieerd over de verschil len en de overeenkomsten van de twee disci plines. Els DUCHESNE Het witte doek voor mij is een uitdaging. Ik moet daar iets op schilderen, iets moois, iets dat mij aanstaat en het is nu maar aan de andere dat ook zo mooi te vinden dat ze het in hun dat hij vorig jaar reeds te gast was in de >ft ast galerij Het Pand te Dendermonde, heeft s jjxl Permeke eraan gehouden ook dit jaar in en,» prachtige tentoonstellingszaal zijn werken ojfxpozeren. Werd hij vorig jaar uitvoerig inge- ■n gl, dan hield men het deze keer bij een echt ael(|ioedelijke vernissage, zonder spreekbeurten, net^r met de nodige ruimte om persoonlijk met drkunstenaar en zijn werk kennis te maken. De itoonstelling gewijd aan de werken van Paul nneke is nog toegankelijk tot 30 mei elke dag 14.30 u. tot 19.00 uur (uitgezonderd op laajsdag en op Ons Heer Hemelvaart) en op zon- veif van 10.00 tot 13.00 en van 15.00 tot 18.00 ruwe uitzicht, met bor- wenkbrauwen en de ïen haast steevast in de broekzakken, is in een zachtaardig kun- die eerder liefelijke ■erpen met ruige :en op het doek bor- Landschappen die zo :h zijn voor Vlaande- scheefgezakte huisjes jden onder de tand des het leven aan onze rood-witte Ya[krtoren die veilig waakt A kleine sloepen, foorrei- - its die in een dicht woud .beschutting zoeken, in- ilciieurs van Vlaamse woon- j h#*61"8. het zijn zovele on- ul ^werpen die Paul Perme- ;rs telkens weer op een an- htsd8 wijze weet weer te ge ien I- Maar telkens met een ancfigje dieprood, de kleur Ier i de hartelijkheid, maar de i ikt i i op 3; ook van de vurigheid. Per meke revolteert soms ook. «Het hangt allemaal een beetje samen met de ge moedsgesteldheid van de kunstenaar», zo zegt hij. Anderzijds treft men ook zeegezichten aan: dreigen de golven die proberen een verlaten strand in te pal men, onder een mistig grij ze hemel. Maar dan komt er weer in elk werk een stukje hoop te voorschijn zee meeuwen die de grijze lucht doorklieven als boodschap pers van betere tijden. EVOLUTIE Paul Permeke is een van die kunstenaars die steeds naar vernieuwing zoekt. «Kunst is bestendig evolue ren», zo stelt hij het. «Het is telkens weer nieuwe tech nieken, nieuwe ideeën, nieuwe onderwerpen aan pakken. Twee jaar geleden begon hij met het schilde ren van viktoriaanse pop pen, waarvan er trouwens enkele prachtige werken te zien zijn in de tentoonstel ling. Hem klasseren onder een of ander -isme, is onbe gonnen werk. «Ik schilder wat ik ervaren heb en geef de dingen weer zoals ik ze zie. Of dat nu expressionisme of impres sionisme is, dat weet ik he lemaal niet en daar geef ik ook niet om», aldus de kun stenaar die eraan toevoegt: «Het is gewoon Paul Perme ke zoals hij is en zoals men die moet ervaren». Vaak wordt tussen hem en zün roemrijke vader een band gelegd. Maar dat is volledig uit den boze. Pauls vader was zelfs niet eens opgeto gen toen zijn zoon begon te schilderen. «Hij wilde mij immers gelukkig zien en wilde helemaal niet dat ik dezelfde moeilijkheden zou tegenkomen die hij heeft ervaren. Datzelfde streven heb ook ik: ik wil ook graag dat mijn kinderen het beter hebben dan ikzelf.» Enige binding tussen vader en zoon op het loutere vlak van de kunst bestaat er niet. «We zijn verschillend, ook wat karakter betreft We zijn andere mensen, hebben andere ideeën en ook be gaafdheden. En dat is maar goed ook.» In Galerij Het Pand op de Oude Vest te Dendermonde stelt kunstschilder Constant Permeke tentoon. We zien hem hier in gesprek met de h. Joris Impens en de Dendermondse kunstenaar Emiel Leybaert. (vh) Het wonderbaarlijke aan deze man is wel dat hij da gelijks schildert. «Ik voel me ongelukkig wanneer ik niet iets op doek heb gezet. Ik sta op, was mij, drink koffie en ga aan het werk. huiskamer willen ophan gen.» Zo is Paul Permeke, een kunstenaar in hart en nieren, bezeten door de ru we maar toch lieftallige schoonheid van de dingen die hem omringen. nïfaT ereldk°ngres in juli te Antwerpen mi met fgrnt)e esperantisten aller landen komen van 24 tot 31 juli samen in Antwerpen. ®m koning Boudewijn wordt 'Alta Protektanto' (hoge beschermheer) van dit Jyereidkongres dat in de lokalen van de Koninklijke Maatschappij voor Dierkun- pBe (vlakbij het centraal station) gehouden wordt en waarop ruim tweeduizend Hinfleelnemers uit vijftig landen worden verwacht. Middels deze internationale manifestatie wil men aan niet-Esperantosprekenden veifcewijzen dat het Esperanto een even rijke en waardevolle taal is als de etnische intalen en dat het een even adekwaat kommunikatiemiddel is. Men wil ook de id. banden tussen de Esperanto-sprekenden nauwer toehalen en een heleboel "problemen i.v.m. de aanwending van deze taal trachten op te lossen. b|jj)e huidige voorzitter van de neutrale wereldvereniging van het Esperanto, )rej£ortwe8 UEA, is de Bruggeling Grégoire Maertens. In ons land fungeert een ia ^Europees Esperantocentrum in Brussel voor alle relaties met de Europese casJGemeenschap. In Antwerpen worden in het grafisch centrum van de beweging 'ochboeken en tijdschriften gedrukt. En aan de Antwerpse Frankrijklei 140 zijn de >rd diensten van de Vlaamse Esperantobond (die autonoom werkt t.o.v. de Waalse be^ollega's) ondergebracht. Een snelkursus voor beginnelingen in deze taal, om je vrienden even perplex te DA^Joen staan. Jes staat voor ja, ne staat voor neen. Knabo is een jonge en knabino een meisje, patro betekent vader en patrino moeder. ^Nog wetenswaard. Firma's als Agfa-Gevaert, Philips, Fiat en Coca-Cola gebrui- ^ien het Esperanto. Een heleboel toerismebureaus beschikken over brochures in deze internationale taal. Er bestaan Esperantogeschriften of vertalingen naar deze taal van o.m. Timmermans en Gezelle, Dante en Shakespeare én van de bijbel. In Aalst komen de esperantisten op de laatste dinsdag van de maand bijeen in de jeugdbiblioteek, Kattestraat 31 (tweede verdieping). Informatie bij Maurice De Wit, Ninovestraat 157, 9440 Erembodegem, tel. 053/70.53.68. De stadsbiblioteek beschikt over Esperantoboeken en -dokumenten. In Sint-Niklaas kan je terecht bij René Lutz, Fabiolapark 789, tel. 031/76.54.21. pendermonde heeft géén eigen afdeling, maar Pierre De Smedt uit de Hemel- Itraal 44 is wel afgevaardigde voor muziek en toerisme van de Esperantobewe- an ifjng- Pierre (Petro) kan je ook op nummer 052/21.26.77 bereiken. ankPe Aalsterse afdeling geeft elke maand (in het Nederlands) een kontaktorgaan roz#it, informatie hierover bij Maurice De Wit (zie hoger). bie<£n in Belsele woont aan de Warme Nauwstraat 10 Luc Potiau, hij is penning- n (flneester van de Vlaamse Esperantojeugd! erdoffic algemene informatie wenst over Esperanto kan zich wenden tot het Centrum •ntejn Antwerpen, tel. 031/34.34.00. ezel W.V. ultu Toneel «De Collega's» uit Beveren brachten op 7 en 8 mei «Huwelijksreis zonder man» van Leo Lenz, voor het voetlicht van de feestzaal Hindra. Een toneelwerk dat niet is te klasseren bij het goedkoop affektenge- jaag uit de reeksen «dertien komedies in een do zijn», ook niet behorend tot de «billenkletsers», maar tot de betere zachte komedies, vlot speelbaar, zonder al te moeilijke hindernissen, en zoals de regie het nogal nadrukkelijk onderstreepte afge stemd op de visuele gag, op de wat aangedikte handelingen, echter zonder brutaliteiten, gefor ceerde situaties of klowneske personages. in de tekstaanbreng, maar vooral zeer geloofwaardig, en met juist aangevoelde ti ming voor de verschillende «tekstzetjes». De rol van dr. Borneman werd schitte rend verdedigd door Willy St rij bol. Tekstvast, vlot in gebaar en met knappe ge nuanceerde zegging bleek deze vertolking meer dan de waardige draaischijf van de ganse «huwelijksreis» Hilde Van Overmeiren bracht een frisse, vooral mi misch sterke Nellie voor het voetlicht. Hoewel in het eer ste bedrijf met een ietsje te zwakke stemsterkte wist ze er speels en plankenvast de nodige vaart in te houden. Ook Jenny Schopa heeft met de partij van Agatha Schultz meer dan verdien stelijk gepresteerd en bleek vooral voor dr. Borneman de ideale tegenspeelster. René Jacob wist zeer vlug de toeschouwers naar zijn Sebastian-handjes te zetten. Waarover gaat het eigen lijk? Advokaat Borneman komt bij prof. Hellwig aan voor een al lang vastgelegd hengelpartijtje. Hij treft echter, en niet zonder ver bazing, zijn vriend aan in een min of meer benevelde toestand. Daarbij komt nog dat de «perfesser» vrouwe lijk bezoek heeft. Een beeld schone jonge dame is het huis van de geleerde «bin nengevallen», op zoek naar haar «op huwelijksreis ver loren» echtgenoot. Als de tante van het mooie kind nu ook nog opduikt en die weet van het huwelijk niets af) gaan de poppen pas goed aan het dansen. Die tante is namelijk geen katje om zonder de traditio nele handschoentjes aan te pakken. Tot dat Fransje, een kunstschilder, de op lossing brengt voor al de problemen. Het hele stuk door loopt Sebastian de pro blemen te verzwaren, op te lossen, of onoplosbaar te maken. Laten we vooreerst onder strepen dat de dekorbou- wers een zeer fraai geheel wisten op te timmeren op de niet zo grote scène van zaal Hindra. Volgens het pro gramma zouden hiervoor slechts twee medewerkers verantwoordelijk zijn. We menen echter te weten dat heel wat meer helpende handen beschikbaar waren om dit vlot bespeelbaar de- kor op te bouwen en aan te kleden. Hoe dan ook, onze gelukwensen voor het ge presteerde werk. Tor Van Peteghem tekende een knappe professor Hellwig. Soms een tikkeltje te geënerveerd in de akties, ook af en toe wat weifelend Huwelijksreis zonder man» van de Beverse Collega's: lachen geblazen (Iv) Hij heeft zorgvuldig «het chargepedaal» vermeden, hield zijn typering zeer goed in de hand en bleef zodoende uitmunten door soberheid. Alleen het wat traag en nadrukkelijk aan spelen van sommige re- pliekjes werkte soms rem mend op het te halen tem po. Franz Steiner tenslotte werd vertolkt door Frank Andries. Een ondankbare opgave, zonder veel moge lijkheden. Frank heeft al leszins het zijne bijgedra gen tot het bereiken van een «homogene vertoning». Assistentie werd verleend door Nora Pauwels, de gri me werd uitgekleurd door Greet Bogaerts en voor de kleding was Betty Kieke- mans verantwoordelij kDe belichters waren Bert Ha- verbeke en Patrick Coes- sens. Voor de muzikale on derlijning tekende Nelly De Temmerman en de organi satie was van Simonne DHouwemen Chris Phil tjens. We zijn ervan overtuigd dal de talrijke toeschouwers zeer tevreden de Hindrazaal hebben verlaten. «De Colle ga's» mochten tevreden zijn én over de betoonde belang stelling én over het gepres teerde. Hopelijk is het een aansporing om het een vol gende keer nog beter te doen! 8MERNA Sint-Niklaas. Ontvangst ten stadhuize van de toneelkring Kunst en Vermaak van Puivelde. De vereniging bestaat vijftig jaar (Iv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 21