Groot Harmonieorkest der Gidsen speelde voor Unicef-Dendermonde r Oberon kwist in Temse Dendermondse Leeuwerekenaers brengen «Ik ben het liefje...» V einaert herrezen in beeldrijk Rupelmonde Er was zeer veel belangstelling voor het koncert van de Gidsen, georganiseerd sporthal, (foto Piet Hermans) 22 - 14.5.1982 - De Voorpost Ter gelegenheid van zijn tweede deelneming «m de internationale aktie Hongermaal. «Pomp and Circomstance»- ten voordele van het Kinderfonds van de Verenigde Naties organizeerde UNICEF- marsen, maar het is de eer- DENDERMONDE in de Appelse Sporthal een groot galakoncert met het Groot Harmo- ste die gewoonlijk wordt nieorkest van de Gidsen onder leiding van majoor-kapelmeester Yvon Ducène. Een gespeeld, ook nu. De Gid- vijfhonderdtal aanwezigen droegen door hun aanwezigheid hun steentje bij tot de sen deden dit op een schitte- verwezenlijking van het motto van dit jaar «Water om te geven - Gezondheid voor rende manier, technisch iedereen». Zij waren daardoor tevens in de gelegenheid een koncert bij te wonen van volmaakt en met eklatante kontrasten die dit werk zo aangenaam maken. We kennen voldoende de hoge kwaliteit van de Gid sen maar toch hielden we even ons hart vast toen we ne Malfait, sekretaris Vo- rinettist bij de Gidsen, Jan Lenssens. burgemees- rig jaar organizeerden ze slaagde in het eksamen ter Cool, nationaal Unicef- hun eerste Unicef - benefiet- voor kapelmeester en is Voorzitter Gilbert Jaeger, manifestatie; het Nationaal sinds 1962 chef van de eer- sekretaris-generaal van de Orkest van België trad toen ste muziekkapel van het nationale konfederatie van op in de Appelse Sporthal land. de ouderverenigingen Hu- onder het Unicef-motto Verschillende plaatopna- bert De Smet, prokureur «Hulp aan Gehandicapten», men werden gemaakt met des Konings Guido De Sae- Dit jaar werd weer een mu- de schoonste militaire mar- ger, deken Van Ruyskens- zikale avond ingericht: het sen en onlangs nog bracht velde, kamerleden De Bat- Groot Harmonieorkest van het Deutsche Grammophon seüer en Verberckmoes, de Gidsen werd uitgeno- Gesellschaft een eerste bestendig afgevaardigden digd. Niet toevallig! Dit plaat uit met klassieke mu- De Cuyper en De Mol, sena- ziek, uitgevoerd door het tor Van den Broeck, staf- Groot Harmonieorkest van houder Wiemeersch, kom- de Gidsen. mandant Flor kin, kommis- Het epiteton «groot» is hier saris Peleman, raadsleden wel degelijk op zijn plaats Broeckx en vele anderen, en wel om twee redenen. Opvallend was dat onze drie nen we ze zelfs rekenen tot Eerst en vooral kan men dit stedelijke volksvertegen- jaar bestaat deze muzikale formatie immers 150 jaar. Daarenboven is deze mili taire muziekkapel zowat het beste wat België op dit vlak te bieden heeft en kun- hoogstaand muzikaal niveau. UNICEF - DENDERMON- Yvon Ducène studeerde aan deze verwachting. Honder- DE ging twee jaar geleden het Koninklijk Konservato- den muziekliefhebbers deel- van start met als grote pro- rium van Brussel waar ij den hetzelfde gevoel. Onder motoren Francis Ghys- een hele resem eerste prij- hen heelwat personalitei- brecht, voorzitter, en Etien- zen behaalde, kwam als kla- ten: gemeenschapsminister in het programmaboekje -■ - - - bet volgende werk lazen: «Toccata en Fuga in d klein» van Johann Sebas tian Bach. Dit orgelwerk van de jonge Bach - wiens werk in deze periode dicht bij dat van Buxtehude lag - is hét vir tuoze werk bij uitstek: forse melodische figuren, een bruisende dynamiek, krachtige aksenten en vuri ge modulaties. Iedereen kent wel dit prachtige or gelwerk. ik kende echter niet de bewerking die de vroegere kapelmeester van de Gidsen A. Prevost ervan gemaakt had. En dat bleek best mee te vallen: voortdu rend kregen we een sonore orgelklank te horen die uit de kopers en de klarinetten opsteeg. Een geslaagd voorbeeld van de orkestra tie van een orgelkompo- zitie! De Gidsen vervolgden met een amuzante driedelige or kestsuite «Ramuntcho» van Gabriël Pierné, een orkest suite, samengesteld uit de biezonderste tema's van de toneemuziek, bij het gelijk namige teaterstuk van Pierre Loti. Noch de toneel auteur noch de komponist bleven gekendheid genie ten. Deze «Ramuntcho» zal ook wel nooit tot het sum mum van de orkestlitera tuur behoren; toch was het best aardig en op zijn plaats tijdens een dergelijke kon- certavond. Het gedeelte voor de pauze werd afgerond met de «Sui te voor Harmonieorkest» van de Mechelse toondich ter Peter Cabus 1923). Een tamelijk recent, mo dern werk dus, dat blijk baar niet door iedereen ge lijk werd geapprecieerd. Onze 20ste-eeuwse oren zijn nog steeds meer ge wend aan klanken uit de 18de en 19de eeuw. Toch de beste in haar soort in de hele wereld. Deze muziekkapel der Gid sen, gegroeid uit de ko ninklijke partikuliere mu ziekkapel, bestaat uit 85 muzikanten, alle eerste prijzen van Koninklijke Conservatoria. Hun reper torium is zeer revolutionair en bevat zowel werken van de geniale Johann Sebas tian Bach als baanbrekende stukken van Igor Strawin- sky, de klassieke en moder ne meesters van de ver schillende scholen, zonder de mooie bladzijden van on- ensemble niet vergelijken woordigers heel drukke da- met een «gewone» harmo- gen beleven en daardoor nie: 85 muzikanten; dit zelden ergens tijdig kun- aantal is niet voor iedere nen aanwezig zijn... harmonie weggelegd. Als De uitstekende prezentatie we de samenstelling bekij- en de interessante kom- ken, valt onmiddellijk een mentaar tijdens dit koncert reeks instrumenten op die werd verzorgd door Wim niet zo vaak, en zeker niet De Lathauwer, verzorgd in zo groot getal, voorko- zoals steeds, men in onze dorpsharmo- De avond werd muzikaal in- nie8: een harp, twee contra- gezet met het Belgisch bassen, een vijftal hobo's, Volkslied, of had u wat an- een vijftal fagotten (inklu- ders verwacht? Dit oeuvre sief een contra-fagot), van Frans Van Campen- Groot» ook in figuurlijke hout, als komponist anders betekenis: wanneer men 85 in de vergetelheid ge- laureaten van conservato- drumd, werd met de nodige ze eigen Belgische kompo- ria dag aan dag urenlang zwier en ingetogen waar nisten te vergeten die door de Gidsen in binnen- en bui tenland met veel brio wor den vertolkt. De huidige di rigent van de gidsen is ma joor-kapelmeester Yvon Ducène, de waardige opvol ger van «chefs» als Jean Bender, Arthur Pré voet, René De Ceuninck, Franz Wangermée, Simon Pou- 'ain en de in onze kontreien welbekende Karei Torfs. kan laten oefenen onder lei- het hoorde, uitgevoerd, ding van een uitstekend di- Van de meest populaire rigent, is het niet verwon- Britse komponist, Edward derlijk dat er muziek ont- Elgar, werd het meest po- staat die de vergelijking pulaire werk gespeeld, na- kan doorstaan met wat de melijk «Pomp and Circom- beste filharmonische en stance». Deze mars, voor symfonische orkesten pro- het eerst uitgevoerd in duceren. Onze verwachtin- 1901, is wereldberoemd en gen waren dan ook erg sluit traditioneel het slot- hoog bij het begin van dit koncert af van de Promena- koncert. dekoncerten (de Proms). Wij stonden niet alleen met Hij schreef in feite zes De personaliteiten en eregenodigden tijdens hei koncert ran de Gidsen, georganiseerd door hei Dendermo Unicefkomitee. (foto Piet Hermans) Voor de tweede maal pakt to- 9 te Temse. ber zal Oberon het blijspel neelkring Oberon uit met een De vertegenwoordigers van de «Blootvoets in het park» op de kwis over algemene ontwikke- verenigingen op de preselek- planken van de gemeentelijke ling in Temse. De manifestatie ties hoeven niet dezelfde te schouwburg brengen, vindt plaats op zaterdag 12 juni zijn als zij die deelnemen aan Men kan inschrijven voor de in de gemeentelijke schouw- de eigenlijke kwis zelf. Op die kwis op volgende adressen: burg te 20 uur. manier wil Oberon verhinde- Rolf De Ryck, Veile 25, 2690 Aan deze kwis kunnen alle ren dat een vereniging haar Temse. Tel. 031-71.24.50. verenigingen van Groot-Tem- finaleplaats zou verliezen om- Firma De Ryck -. Bauer se deelnemen. Zij vaardigen dat haar vertegenwoordiger op Pastoor Boelstraat 9, daartoe twee kandidaten af de préselektie om één of ande- Temse. Tel. 031-71.00.45. (aktief lid, bestuurslid, erelid, re reden (ziekte, reis. enz...) De inschrijvingen dienen ten enz...) om de kleuren te verde- niet aanwezig zou kunnen zijn laatste op zaterdag 29 mei in op de avond van de finale. het bezit te zijn van het be- De regie van de kwis. de pre- stuur van toneelkring Oberon. sentatie en het opstellen der oud danswijsje uit de streek toonstelling voor zijn over- rond Ar les) vrolijk en wer- leden schilder-vriend Vik- velend zoals deze gelegen- tor Hartmann. In 1922 or- heidsmuziek dat vraagt. kestreerde Maurice Ravel Een grote verdienste van de kompozitie. waarna ze deze Kapel der Gidsen is onmiddellijk een groot suk- wel het bekend maken en ses kende. Het werk. zoals vertolken van komponisten het door de Gidsen gespeeld van bij ons. Zo stond er ook werd, is een orkestratie van een «Impromptu» op het Du pont. Zeer fraai werd de- deze suite met haar programma van de Merch- ze kompozitie uitgevoerd: vier delen feilloos uitge- temse muzikant-boer Au- dynamisch, deels somber voerd: brutaal obsederend gust De Boeck (1865-1935) maar daar, waar de kompo- in de mars, ingetogen met Dit «impromptu voor alle nist reageert op een schil- brede akkoorden in het reli- Klarinetten» liet alle gele- derij dat een levendig on- genheid voor deze houtbla- derwerp heeft, zeer kleur- digen. In vergelijking met de eerste uitgave wordt de verscheiden heid van onderwerpen nog uit- vragen wordt verzorgd door Een Australisch onderzoeks- gebreid: aandacht zal worden Oberon-voorzitter Rolf De team maakt momenteel grote besteed aan wetenschappen, Ryck. - vorderingen bij de ontwikke- kunst. aardrijkskunde, ge- Toneelkring Oberon hoopt dat ling van een nieuw toestel voor schiedenis. literatuur, sport, de kwis het enorme sukses van de opsporing van borstkanker, fauna en flora, politiek en een de vorige uitgave nog zal over- Het gaat om een gevoelige ul- noemer varia". Met deze rijk treffen. Vanzelfsprekend trasone scanner die eerlang op gevarieerde ingrediënten be- wordt een massale belangstel- de markt zal worden gebracht strijkt het Oberon-menu een ling van supporters en kwisfa- en een snellere, goedkopere en zeer brede waaier die de alge- naten verwacht. Tijdens de potentieel ook veiligere meto- mene kennis van de kandida- pauze kan de inwendige mens de is dan het traditionele rönt- ten op de proef stelt. Een versterkt worden in de foyer genonderzoek van nu. nieuw element is de inlassing van de gemeentelijke schouw- van toneelfragmenten, opge- burg. Van 18 tot en met vrijdag 22 voerd door Oberonners. als Aan de kwis zijn mooie prijzen oktober wordt in de Merwede- kwisvraag. verbonden, geschonken door en Julianahal van de Jaarbeurs gioso, rustig in de derde beweging en wervelend en 2690 kleurriïk de slotdans. Van Georges Bizet werden twee nummers vertolkt uit zijn «Suite TArlésienne» namelijk het Minuet to en grammaboekje, een beetje Een koncert dat de liefl een verrassingscadeautje bers van het genre zr voor de Denderstad, was de naar het hart zal zijn uitvoering van het Roe Kaan. De Kapel der Gid Beiaardlied. Ik geloof niet bewees dat zij haar intei dat ik dit lied, georke- tionale vermaardheid streerd door Jef Maes, al volle verdient! Het best ooit zo mooi heb weten spe- van Unicef-Dendermo len. prachtige klankbogen, bewees met dit koncert leuke aksenten en in een genoeg en interessant uitzonderlijke frazering. tiatief te beschikken deed - na het koncert Uiteraard werd het koncert Nationaal Orkest besloten met de «Mars van België in 1981 ook het lste Gidsenregiment», weer een goed keus met gekomponeerd door de Kroot harmonieorkest zers om zich in de kijker te rijk. Het werk eindiKt met vroegere kapelmeester van de Gidsen onder leiding spelen. En ze misten deze het triomfantelijke «De gro- de Gidsen, Valentin Ben- majoor-Kapelmeester gelegenheid niet: lyrisch en te poort van Kiev». Solisten der. Een van onze mooiste JJUcene technisch uitstekend. in deze vertolking waren kavaleriemarsen. Een dik- «Beelden van een Schilde- tuba-speler A. Stoeykens en ke pluim verdiende hier ze- rijen tentoonstelling» werd trompettist C. Chuffart, die ker de piccoloepeler. Geen de beroemde Farandole. Het door Moessorgski oor- op een kleine slordigheid wonder dat een uitbundig eerste werd teder en zeer spronkelijk voor piano ge- na meer dan voortreffe- applaudisserend publiek beheerst uitgevoerd; het schreven, ter gelegenheid lijk voor de dag kwamen. het trio als bisnummertje tweede (gebazeerd op een van een herdenkingsten- Niet vermeld in het pro- cadeau kreeg. Toneel Mark Van Cauwenber (koördinatie). nincr o-ezien de eenvoudige en kijken natuurlijk ver- der. Verlenen verder him wenberg (dekorbouw), Jack Popplewell is lang •)n B en hun wachtend uit naar de gulle medewerking: Mariette geen onbekende meer voor 1»^ Regisseur Jaak Ver- lach en blijde reaktiea De Van Wesemael (rekwisie- De Vreeee (meubüermg het grote teaterpubhek^ bnnk «eg. inhoud van het stuk wU ik ten). Jan Bracke (geluid), Mark Van Cauwenber, ffijn stukken, overwegend j^ter^n flj- u niet verklappen, waarom Eddy De Winter (dekoront- bhjspelen, trekken steeds manler ontspanning ook eigenlijk. De kijker werp), René Tonnelier, Ed- LM,™UJ,h^£ter ren aangeboden, dan komt dat houdt toch van verrassin- dy De Winter, Mark Cau- Om te beletten dat teveel ploe- de middenstanders van Temse te Utrecht een vakbeurs voor avond ver. hoofdzakelijk door de ac- gen? Wat zou het leven wor pen voor de finale aantreden, en de ereleden van toneelkring bouw- en inrichring van vrije- B inhoud th*K- Zoals bij elke komedie den indien wij daar «■ordt op zaterdag 5 juni te 14 Oberon. tijdsakkomodatie gehouden. „-^tontielnos toch wordt aan de akteurs een meer konden naar uitkij- Het Paat hier om een totaal oSzware inspanning ge- ken. De Leeuwerekenaers H i JSl vraagd. Ze Snoeten er im- brengen in de feestzaal van stuk mer^vai^de ene mers voor zorgen dat. door het vn dr. Em. Van een preselektie gehouden Twee maand later, op zaterda- Het gaat hier om een totaal zaal Het Volk. Oeverstraat gen 28 augustus en 4 septem- nieuw koncept. VTI, dr. Em. Van Boitnt, ovt^. hun typering, intonatie, Winckellaan, twee opvoe- verrassing m de andere te- yi» B yan -Ik ten he, lief. rech komt en tehs het slot voel<m Voor. je,fn wel op „ydag 14 en blijkt uiteindelijk nog aJle ^B moeihjke op- zaterdag 15 mei telkens om kanten uit te k^en_ Der- jaar^ nt hoop dat de hom 20 u. Toegangsprijs: 100 gelijke opbouw geeft dat de dmden toneeiiiefhebbers fr ao fr. voor de jeugd Wilfried Van den Rupelmonde, Waaslands kleinste gemeente in op- (door pervlakte, mag zich op een intense toeristische Broeck). Maurits Van beia..w3 veiling verheugen: Gerard us Mercator en Rdet2l1.. Tij' Uilenspiegel zijn dé trekpleisters. Maar dit jaar ^e gmep^taat olaatst men vooral Reinaert De Vos onder de t<j ki-R het ejnde van de schijnwerper. Vrijdag 11 juni om 20 u herrijst naast Kasteeistraat. Zeg dus ge- het monumentale Reinaertstandbeeld van A. Damen rust dat Rupelmonde een of toch in de onmiddellijke omgeving het in een stralende beeldenstoet rijk stormnacht «neergedonderde» Reinaertbeeld. Het is. onheil geschiedde in 1970, maar het beeld is opge- Met het oog op 11 juni wordt een heel feestpro gramma klaargestoomd, hoge VTB-VAB-gedenkte- we publiceren dat weldra, ken «Uilenspiegel groet de Door een speciaal Rei- Schelde» van Sofia Smit op naertkomité (met voorzit- toeschouwer zich geen mo ment kan verpozen. Aan- dachtig moet hij elke situa- ten net titoTYtgpna zullen ervaren dat met 'Ik Plus-3-Pas Onder regie liefje' de Leeu- van Jaak Verhelst verschij- beeldhouwde ook laten ontglippen van de spi- inugmueLmc^c ouu»- werekenaers het bewijs le- nen op de planken: Erna volgen, teneinde niets te beschikken over Dierickx, Vera Vertongen. krapt, nu. ""De helemaal opgekalefa terde vos krijgt een ere plaats in het aan de Nieuwe Scheldewerven palende bos, vlakbij het vroegere Scheldedomein Scaldiana dat jammerlijk teloorging. De scheepswerf en de jubi lerende vzw Mercatoria en de VW-Rupelmonde sloe- g n de handen in elkaar. laujuuii^u^.— wv-r. oirtpiirs en aktrices. die André Pauwels. René Le- ntuahteit die de schrijver een opdracht waar gat, Luc Pieters, Hilde Ver- op het toneel brengt. Deze maken brengen heyen, Pia Vertongen, Luc S?n^^Ï^SfuSpan- het beste van hun talenten Mannaert en Rita De Mui ter Marcel De Meyer van het geplande feest ook bij op het Mercatoreiland het de jubilerende VW, voor- stormweer ee« veelkleurig Schelde- en Reinaertmu- zitter Bert Peleman van de verloop mee te geven). ook al jubilerende vzw Je hoeft echter niet te Mercatoria en direkteur A. wachten op die elfde juni Van Bogget van de Nieuwe om een kijkje te gaan^ne het Mercatoreiland. het in drukwekkende beeld «Rei- naert, pelgrimtorenwach ter» aan de voet van de Graventoren en het sierlij ke Loze Vissertje op de hoek van de Visserstraat (de maker heet Maurits Scheldewerven) wordt niets onverlet gelaten om men in Rupelmonde. Elke dag van 10 tot 18 u kan je seum gaan bezoeken en in formatie buitmaken in het toeristisch informatiekan toor. (wv) H et herplaatsen van het zes Van Reeth). Op enkele meter hoge, plaatijzeren stappen daar vandaan gedenkteken vormt een prijkt de stoere visserskop, n cuwe blikvanger in deze gebeeldhouwd door Frans «openluchttentoonstelling» Lambrechts, en bemerk je van monumenten. Er is dus als je het Mercatoreiland het Mercatorstandbeeld betreedt de indrukwekken- voor de O.L Vrouwkerk de gebeeldhouwde tafere- A He, VOOrbije weekend werd hei eeuwfeest gevierd van de plaatselijke fanfare Sinte-Cecilia (!v) er is ook het tien meter len op de Remaertmuur J «Beul» of 't Kruisken van Breendonk» PACT, Progressief AaJsters Collectief Toneel, breng onder deze titel een zwart-witte kamp-show op teks van Anton Cogen en muziek van Ralph Corbey me een paaklanr antwoord op deze twintig onontkoom bare vragen: Bestaat er zoiets als collectieve schuld (lees on schuld?) Wiens eigendom is het fascisme? Wat is de link tussen het fascisme, sadisme, katholi cisme en erotiek? Wie wordt bij voorkeur facist? Is oorlog een normale menselijke toestand? Is vrede een neurotische afwijking? Wat is het verschil tussen nationaal- en gewoo socialisme? Zijn de huidige vlaamse socialisten, nationaal-socil listen? Is een collaborateur een mens? Waarom is een collaborateur een collaborateur? Welke collaborateur gaat altijd vrijuit? Was Hitler god of satan? Was god een fascist? (Is?) Is god dood? Is god met ons? Hoe onmachtig is het theater? Heeft theater politieke of sociale invloed? Is Theater per definitie fascistisch? Is het fascisme theatraal9 Zijn wij «theater»? (lees, fascisten?) Op deze vragen belooft PACT U een antwoord als de stille getuige wil zijn van deze «musical van i wreedheid» in Blok «Madeion», Grote Markt te Aal op zondag 16, maandag 17. vrijdag 21, zaterdag 2! zondag 23 en maandag 24 mei, telkens te 20 uur. Realiteit gegarandeerd, liederen ongeëvenaard. s< voldoende aanwezig, tekst van hoog literair niveai spel onvervalst en ontluisterend, verrassingen bij vleet. Er werden moeite noch koeten gespaard t deze produktie. Reservatie mogelijk via 053-21.56.04, automatis* antwoordapparaat van Roel Bal.

De Voorpost | 1982 | | pagina 22