Tea-room Torenhof geboortehuis van kunstschilder Pieter Gorus De Voorpost 14.5.1982 - 23 De h. en mevr. De Winne-De Wolf met hun gezin: uitbaters van het reeds befaamde Torenhof Zondagmorgen werd door burgemeester Cool een gedenk plaat ingehuldigd in de gevel van het geboortehuis van de vermaarde Dendermondse kunstschilder Pieter Gorus. Deze plaat, geschonken door de plaatselijke Rotary-afdeling is in al haar eenvoud een waar dige gedachtenis aan deze be langrijke figuur van de Den dermondse schilderschool. Pie ter Gorus, geboren in het To renhof, Leopold n laan 15 te Dendermonde is immers een van de meest markante per soonlijkheden van zijn genera tie en volgens vele kritici de meest komplete vertegenwoor diger van de school. Het Torenhof, waar Pieter Gorus opgroeide, was eens een partikulier huis, maar is nu een bekende en door velen ge waardeerde tea-room gewor den. De voordelige ligging, de Leopold II laan is immers van uit alle richtingen gemakkelijk te bereiken, de ruime parking, het aantrekkelijk geveltje en de gemoedelijke sfeer hebben het Torenhof dat nu al twee jaar als tea-room fungeert een goede faam bezorgd. Het had ons al dikwijls geïntrigeerd dat de parking van het Torenhof meestal druk bezet is. In feite een unicum voor een klein stadje als Dendermonde, waar de dames niet zo de gewoonte hebben om in de namiddag kof fie te gaan drinken zoals we zien in grote steden als Gent, Antwerpen of Brussel. Bij de inhuldiging van de gedenkplaat van Pieter Gorus door burgemeester Cool maak ten wij van de gelegenheid ge bruik om binnen een kijkje te nemen en een praatje te slaan met de uitbaters. Freddy De Winne en Lucien- ne De Wolf openden hun zaak ruim twee jaar geleden. «Sinds dien hebben we hier altijd goed gewerkt,» vertelt Freddy ons. «Vanaf de eerste dag draaide het goed en de zaak groeide steeds maar verder uit.» Terwijl hij ons ziet rondkij ken in het statige herenhuis met brede trappen, hoge pla fonds versierd met stukwerk en glasramen van Cyriel Los, voorkomt hij een vraag: «We hebben hier niet veel moeten veranderen. Alleen het noodza kelij ke sanitair en een brand vrije deur in de keuken hebben wij bijgezet. Al het overige is gebleven zoals het was. Het in terieur is best gezellig, hoewel het statige uitzicht sommige mensen kan doen schrikken. Zonder reden trouwens, want hier is iedereen welkom.» Welke zijn de drukste mo menten «Dat is moeilijk te zeggen. Zoiets hangt van veel faktoren af. In elk geval zit het hier in de namiddag steeds goed vol. Er zijn gezelschappen die een tas koffie komen drinken en daar bij graag een ijskreem of een pannekoek eten. Oh ja, de pan nekoeken zijn een groot suk- ses. Het is trouwens zeer verlei delijk. De ganse zaak ruikt naar die versgebakken panne koeken en van zodra er iemand een bestelt volgen de anderen gauw. In de namiddag is het hier een gezellige bedoening. De dames praten graag een beetje en waarom zouden ze zich thuis bezig houden met koffie zetten, bedienen en af wassen als je hier al een tas koffie kan krijgen tegen dertig frank? IJa schijnt een van de specia liteiten te zijn? Het interieur van tea-room Torenhof Als je de kaart eens bekijkt dan zie je dat er tientallen ver schillende bereidingen zijn. De ijskreem maken we zelf met enkel en alleen natuur lijke produkten, zoals alles wat hier geserveerd wordt. Wanneer men mijn ijskreem bijvoor beeld invriest, dan krijg je een harde homogene klomp waar mee niets meer aan te vangen is. Dat komt omdat geen enkele scheikundige stabilisator aan het preparaat wordt toege voegd. Als men daarentegen de ijskreem volledig laat smelten, zal men hetzelfde volume be houden, wat een waarborg is voor geen toevoeging van lucht en water. Sommige mensen komen van heel ver om hier een ijsje te eten. Wij bedienen trouwens tot tien uur 's avonds, niet al leen ijsroom en pannekoeken, maar ook allerlei snacks zoals toast en spaghetti. Daarvoor hebben we onze klanten. Som migen komen hier rond twaalf uur lunchen, nemen een lichte maaltijd en gaan dan terug werken. Het lerarenkorps van de naburige scholen is daarvan een goed voorbeeld. Voor een gewone tas koffie komen ze ook wel eens binnenwippen. Kortom, het pubhek is zeer ver scheiden. Belangrijk is wel dat de mensen hier rustig zitten, zich volkomen kunnen ont spannen. Kan je alles vragen wat op de kaart staat? Inderdaad, en dat een ganse dag door. Van half twaalf tot tien uur maken we alles wat op de kaart staat, een gans jaar door. IJsroom met verse aard beien bijvoorbeeld is hier altijd te krijgen, ook in de winter en de prijs büjft dezelfde. Soms verdien ik er niets aan, maar ik beschouw het als een service aan de klanten. Wie hier trou- Het geboortehuis van kunstschilder Pieter Gorus (1881-1941) wens eenmaal geweest is, komt meestal terug. We trachten het hier allemaal gemoedeüjk te houden. Op die manier kijken we niet zo nauw naar de ope ningsuren. 's Avonds bijvoor beeld büjven we wel wat langer open als de mensen bij een mooie zomeravond op het ter ras zitten. Waarom ook niet? Alleen maken we dan geen ge rechten meer. Het drankje kan er best nog bij. Neem nu bij voorbeeld Rotary. We wisten helemaal niets van deze zaak. Op vrijdag worden we dan ver wittigd in verband met de her inneringsplaat en zondag ge beurt het reeds. Gewoonlijk zijn we op zondag pas om twee uur open maar deze keer heb ben we graag de zaak geopend om de mensen die op de plech tigheid aanwezig waren, gezel lig samen wat te laten na praten. Het Torenhof is inderdaad een zeer gezellige en sfeervolle zaak. Die maandagnamiddag zijn alle tafeltjes bezet met keu velende dames, dikwijls verge zeld van hun kroost. Het aroma van heerlijke koffie vult de ge lagzaal en hier en daar worden goudbruine pannekoeken ge proefd. Het lijkt wel een oase van rust en huiselijkheid. Openingsuren: alle dagen van llu30 tot 22 u, zon- en feestdagen van 14 tot 22 u, ge sloten op dinsdag. Publirep DC MDB foto's Piet Hermans

De Voorpost | 1982 | | pagina 23