Sierlijkheid en lenigheid troef f rans Biesemans nr al zestig jaar gère' bij ondag 16 mei te Buggenhout K.V.T. Bondsfeest Deelnemende kringen Programma De Voorpost - 14.5.1982 - 31 5 13 ondag 16 mei wordt voor de Ko- 6 i5inklijke Katolieke Turnkring «Nut en «iërmaak» uit Buggenhout een hoog- 5 i2 ag. Op die dag wordt immers door de JJpng het Bondsfeest voor meisjes en 6 ames van de Katolieke Vlaamse Turn- J Jlderatie georganiseerd. Een manifes- Ltie die bovendien nog samenvalt met 6 ia B viering van het 60-jarig bestaan van s Buggenhoutse turnkring, met een jk en vooral boeiend verleden. deze massale turnmanifestatie ne- in totaal 1700 turnsters deel uit hele Vlaamse land. Zij zullen door 511 deskundige jury worden beoor- ïeld. Het feest staat onder de hoge Bscherming van de bisschop van Gent, fgr. Van Peteghem en verschillende boraanstaanden hebben van de gele- pnheid gebruik gemaakt om op een of dendere wijze hun erkentelijkheid en n. aardering- voor de Katolieke Vlaamse jirnfederatie uit te drukken door het renjhenken van een medaille of beker. 'e denken bijvoorbeeld aan de eerste ,ue°niSter en talrij1{e leden van zijn rege- 'ng, aan de ministers van de Vlaamse ikel, >2 vd n tod eede bezcpe «nestor» van «Nut en Vermaak» is Frans Biese- De 4ns, een kloeke man, die al zestig jaar het wel en wee raarr^ „fgut en vermaak» deelt. Hij was er een van de reten bij toen de turnkring in de jaren 1922 werd 'on^öehcht. Hij weet er dus alles over, al vertelt hij liever Loctl Van naald'e tot draadi® wat er zoal allemaal gebeurd jert feedurende die 60 jaar heeft hij bijna de hele hiërarchie wlopen Eerst was hij gewoon lid, later werd hij kretaris en dan ondervoorzitter. En nu is hij ere-lid. jar met zijn hart en ziel is hij nog even sterk als brheen verweven met «Nut en Vermaak». In het begin was het eerder een militair gedoe, zo weet ins zich nog levendig te herinneren. «Het enige wat wij Iden is leren marcheren. Dat moet blijkbaar bij velen led zijn aangeslagen, want de kring telde al vlug\ is jnderd en zelfs meer leden». Frans Biesemans herin- 1 Jansft zich ook nog dat bij de pioniers van de eerste dagen 9x jstaaf Lemmens en Geysselinck behoorden. Van Adolf Jo ftöens kregen ze hun eerste échte turnlessen. Mintiens laerfcht een grondige verandering. Men begon met oefe- O-O.'flen aan de brug, rek en ringen, kortom de echte inperiode was begonnen. ■Eigenaardig,» zegt Frans, «maar een prijs hebben we •oit gewonnen. Maar wanneer het over orde en tucht ig, dan waren we een beetje daar!» Hij hennnert zich k nog dat er nogal eens problemen waren. Zo onder ter in Oude God, waar de turners op een bepaalde dag lokaal niet meer terugvonden. Er zijn ook nog geheim- inige verhalen over de uitstappen naar Echternach. tor niemand durft daarover het fijne te vertellen. Het lijkt ncnwI of het eedverbond der turners de verklapper van dit asgtfjeim zal overladen met alle mogelijke banbliksems, "*2#rans Bieseman is nog steeds een prompte man. «Een ir kan goed eten,» vertelt hij tussen twee happen door burgemeester De Landtsheer. Zo te zien is Frans het levend bewijs van. Zondag 16 mei wordt hij ildigd om zijn 60-jang lidmaatschap. Voor Frans lans en ook voor «Nut en Vermaak» wordt dat een llijke dag om nooit meer te vergeten. plregering, aan verschillende sena- 5n en volksvertegenwoordigers, aan rgemeesters uit de streek en vooral zijne majesteit de Koning, die een laille schonk die aan een van de „Jelnemende kringen zal worden over- pidigd. In totaal nemen 28 kringen aan dit massatumfeest deel. Ze komen uit heel Vlaanderen. Dat wil zeggen dat om en bij de 1700 meisjes, juffers en dames op 16 mei letterlijk en figuurlijk hun beste beentje zullen voorzetten. De deelnemende kringen zijn: Sint-Godelieve uit Slei- dinge; Jong-Waasland uit Melsele; Adel en Ontspanning urt Steendorp; dames Blijf Jong uit Temse; Gymno uit Kieldrecht; Vlug en Vroom uit Zele; Jong en Lenig uit Haasdonk; Eikels worden Bomen uit Zottegem; Kerels uit Waasmunster; Kracht en Geduld uit Sint-Niklaas; Willen is Kunnen uit Temse; Sint-Joris uit Dendermonde; Door Eendracht Sterk uit Beveren; Sterk en Vroom uit Wintam; Vlug en Vroom uit Niel; Flink en Fris uit Roeselare; Belgica uit Steenhuffel; Sint-Genesiusturngroep uit Sint- Genesius-Rode; Sint-Martinus uit Halle; Excelsior uit Haacht; Immer vooruit uit Ledeberg; Sint-Paulus uit Haal- tert; Moed en Kracht uit Bazel; Eendracht Baart Kracht uit Kruibeke; Turnkring Reynaert uit Kruibeke; Turnkring Verbroedenng uit Ruisbroek; Vrank en Vroom uit Kalken en Nut en Vermaak uit Buggenhout. Tijdens een perskonferentie werd door de verantwoordelijken van de Ko ninklijke Katolieke Turnkring «Nut en Vermaak» uit Buggenhout deze feeste lijke dag voorgesteld. Ook de turnkring zelf werd toegelicht. Opge richt in 1922 kende «Nut en Vermaak» al onmiddellijk een hoge vlucht. Want niet minder dan 150 jongens lieten zich inschrijven. Waren de eerste oefe ningen eerder militaristisch van aard men leerde marcheren en verder beoefende men voornamelijk de ont wikkeling van de spieren - dan zou dit in de loop van de tijd drastisch worden gewijzigd. Dat de turnkring zo sukses- rijk Was bij de aanvang, kan verwon derlijk lijken. Maar men mag niet ver geten dat er in de twintiger jaren nog geen sprake was van een georgani seerd verenigingsleven zoals men dat nu kent. De voetbalklubs waren eerder schaars, van basketbal en volleybal was geen sprake. Atletiek gebeurde alleen in de grootsteden. Restte dus nog al leen turnen voor jongens die met hun stoere kracht geen blijf wisten. Sterke figuren «Nut en Vermaak» had geluk. Het kon rekenen op enkele sterke figuren die al van bij de aanvang de touwtjes in han den namen. De eerste werkelijke leider is Adolf Mintiens, die het Happelstelsel (oefeningen, brug, rek en ringen) in voert. Hij brengt de leden bij wat tur nen in feite eigenlijk is: sierlijkheid en lenigheid, meer dan halsbrekerij en vertoon van spierenbundels Onder het voorzitterschap van Hector Seghers komt de kring dan tot volledi ge bloei. Hij neemt het initiatief om met de leden van de kring op reis te gaan. En voor zijn tijd waren dat gewaagde uitstappen naar het buitenland. «Nut en Vermaak» bezocht op die wijze Fol kestone en Echternach. Het werden telkens reizen vol anekdotes en verha len, die nu nog bij de deelnemers vele herinneringen-en vooral geheimzinni ge uitspraken oproepen. ters, een uitzonderlijk begaafd turner die bovendien nog uit eigen rangen kwam. Kwam dan de tweede wereldoorlog en meteen werden de aktiviteiten van de turnkring lamgelegd. Het is pas na 1945 dat de kring opnieuw tot leven komt. Dit keer wordt Emmanuel De Landtsheer voorzitter en neemt Jan Cleymans de taak van sekretaris op zich. Maurice Pieters blijft de gewaar deerde tur nier aar. Koninklijk In 1952 dertig jaar na zijn oprich ting - mag «Nut en Vermaak» in zijn banier het epiteton «Koninklijk» voe ren. Een gebeurtenis die niet zonder meer voorbijgaat, want men viert dit feit met de organisatie van het 36ste Gouwfeest voor de heren. In 1953 wordt het leiderschap overge nomen door de heren Alois Van Dinge- nen en Pierre De Ridder. Meteen wordt overgeschakeld naar de meer dynami sche Scandinavische gymnastiek. Frans Van Cauter zal het sekretariaat op zich nemen. Daar er een behoefte was aan een aantal nieuwe toestellen, werd besloten een galafeest te houden. En wonder boven wonder, met de op brengst van het feest kon men zich een aantal van deze toestellen aanschaffen. Het werkzame bestuur van die periode zorgde er bovendien ook voor dat de kring een nieuwe bloeiperiode tege moet ging. In 1972 wordt het vijftigjarig bestaan gevierd met een groots feest. Richard Wauters, die vroeger de leerlingen on der zijn bekwame hoede had, werd de nieuwe turnleider. Dat gebeurde in 1974. In 1977 overleed voorzitter Em manuel De Landtsheer. Het was voor «Nut en Vermaak» een zware slag. Maar met het besef dat het levenswerk van deze man diende verder gezet, werd uitgekeken naar een nieuwe voorzitter die de zware erfenis van E. De Landtsheer wou overnemen. De keuze viel op Petrus Aelbrecht, nog iemand uit de eigen rangen. Burge meester De Landtsheer, uit eerbied voor zijn vader, aanvaardde het onder voorzitterschap van de kring. vlucht dat men reeds twee jaar na de oprichting de damesafdeling plechtig boven de doopvont kon houden. Het is ook in 1979 dat het 62ste Oostvlaams Gouwfeest voor de heren in Buggen hout werd georganiseerd. De bekro ning volgt evenwel nu in 1982, nu «Nut en Vermaak» de grote eer krijgt het Bondskampioenschap voor de da mes te mogen organiseren. Ter gelegenheid van dit feest zal daar naast ook nog hulde worden gebracht aan een aantal personen die het wel en wee van «Nut en Vermaak» hebben meegemaakt. We denken hier meer be paald aan Frans Biesemans, die al 60 jaar lid is van de kring en heel die tijd de verpersoonlijking is geweest van «Nut en Vermaak». Nut en Vermaak-bestuur Voorzitter van de Koninklijke Katolie ke Turnkring «Nut en Vermaak» van Buggenhout is de heer Petrus Ael brecht. Burgemeester Adolf De Landts heer is ondervoorzitter en e.h. J. Bruy- landt is de proost. Het sekretariaat wordt waargenomen door de heer Frans Van Cauter, terwijl Paul De Coster schatbewaarder is. De bestuursleden zijn: Jan Buys, Marc Van Kerckhoven, Eddy Baeyens, Ka- miel Verbeiren, Frans Biesemans, Hen ri Van Belle, Jan Cleyman en Paul Boni zijn ere-bestuursleden. Als afgevaar digde van de dames zetelt Myriam De Meuter in het bestuur. Het technisch bestuur is samengesteld uit voorzitter Pierre De Ridder en uit de leden Benoni Van Lier, Etienne Wil- lems, Theo Van Belle, Albert Rens, Karei De Baerdemaecker, Frans De Baerdemaecker, Marie-Jeanne Hame- rijckx. De kring staat onder de kundi ge leiding van Richard Wauters en Betty Van Boxelaer. Meisjesafdeling Later wordt Johannes Van Gerwen voorzitter en de leiding van de turners gaat over in handen van Maurice Pie- Was er vroeger al gestart met een afdeling voor meisjes, dan kende die om allerlei redenen niet de bloei die men ervan verwacht had. Het feit dat de geestelijkheid uit die periode nogal konservatief was ingesteld, was daar niet helemaal vreemd aan. Men pro beerde het in 1977 opnieuw en nu lukte het wonderwel. Ettelijke meisjes heten zich inschrijven en volgden de oefenin gen. De meisjesafdeling kende zo een 7u45 tot 8 uur: aankomst van de turnkringen en afhalen van de wedstrijdmap op het sekretariaat (In de sporthal van Buggenhout). 8 uur: samenkomst van de juryleden op het sekretariaat. 8u30: aanvang van de wedsrijden 11u30: einde van de wedstrijden. 11u45: gekoncelebreerde eucharistieviering in de sporthal 12u30: receptie op het gemeentehuis (twee afgevaardig den per deelnemende kring) 14 uur: vorming van de optocht 14u30: vertrek naar de sporthal 15 uur: aanvang van het namiddagfeest met voorstelling van de turnkringen, welkomstwoord door ondervoorzitter burgemeester De Landtsheer en overhandiging van de Bonds- en Gouwvlag aan Nut en Vermaak. Bondsoefenin- gen voor kleine meisjes, behendigheidscircuit voor kleine meisjes, meisjes, juffers, en dames. Bondsoefeningen voor meisjes, tumbling meisjes en sprongen juffers (2 per turnkring). Bondsoefeningen dames, jazzgymnastiek. bondsoefeningen juffers, apoteose Nut en Vermaak Bug genhout. Pnjsuitdeling en slotwoord door de_heer Diege- nant, voorzitter van de Katolieke Vlaamse Turnfederatie. Vermelden we ook nog dat de wedstrijden in de voormiddag plaatshebben op vier verschillende plaatsen: in de sporthal, in de turnzaal van het Sint-Michielskollege, in de turnzaal van de gemeentelijke jongensschool en op de overdekte speelplaats van de meisjesschool.

De Voorpost | 1982 | | pagina 31