ODS haalt huisvuil op in Buggenhout Al die willen ter kaapren varen OKA-KSA Schellebelle ontdekt 'De Rosse Aardbei •n de Vier Heemskinderen' op de grootste talentenjacht in Vlaanderen Land van Waas te land en te water Gezinswandeling te Bamlinigge V*i Gastronomische verkenningstochten Oostvlaamse heemkringen: gouwdag in Waasmunster Zeer veel belangstelling aan de Lokerse Durme waar een badkuiprace werd gehouden, (md) Inderdaad dat bet de grootste talentenjacht van Vlaande ren is heeft OKA wel degelijk bewezen tijdens haar achtste uitgave. Het begon allemaal op vrijdag 23 april met de preselektie want er waren dit jaar niet minder dan 22 kandidaten. De jury bestaande uit Zaki (BRT), Erwin De Feyter (leraar aan het St.-Franciscuskollege te Wetteren), Roger De Knijf (BRT), Laurent De Martelaer (dirigent van de plaatselijke fanfare 'Eendracht maakt Macht') en Philip Sorgeloos (leraar aan het konservatorium te Gent) oor deelde dat 11 talenten mochten terugkomen op zaterdag 24 april om de finale te betwisten. Voor de preselektie waren er niet minder dan 700 per sonen afgezakt naar de ver warmde tent op het dorps plein te Schellebelle. ter wijl er voor de finale zelfs een bomvolle tent was. 11 finalisten dus: De Rosse Aardbei en de Vier Heems kinderen. een sextet uit Beervelde won op schitte rende wijze de finale met 51 punten. Het ensemble bestaat uit laatstejaarsstu denten van het St.-Lode- wijckkollege te Lokeren. Nooi Strijnk (viool), Bruno Van Winckel (cello), Bert Broeckaert (Ierse fluit, mondharmonika). Els De Groote (zang, fluit), Lieve Vervaet (gitaar) en Lieve Van Lancker (zang) brach ten o.a. Dust in the Wind (Kansas), Last Rose of Summer en Rose of Aran- more (twee ballades). Tweede werd de Masse- mense groep Mindflanger met 48 punten. Misschien omdat ze het genre van Jo Lemaire Flouze vertolk ten dat ze zo hoog skoor- den. De 15-jarige Ilse Janssens uit Aalst (47 p.) vertolkte prachtig 'Verdronken Vlin der' van Boudewijn De Groot. Ze was echter te zenuwachtig wat haar mis schien de tweede plaats kostte. Veel talent in spe echter. De Stones-achtige Briljan- tien eveneens uit Aalst p.) zette er stevig de beuk in met hevig gitaarwerk. Die Gruppe uit Wetteren (41 p.) met stevig rockge- weld en 2 springende en gillende meisjes won tevens de prijs van het publiek. Twee Wetterse jongens Erik De Kesel en Luk Blanquaert werden zesde met eveneens 41 punten. Op de zevende plaats krij gen we Rocking Chair uit Wetteren (40 p.), terwijl For Sale (Laarne) met ei gen geschreven nummers achtste werd (39 p.). De plaatselijke groep KRAS (37 p.) luisterde de geëngageerde teksten op met diaprojektie. Ote Kautur uit Gent (33 p.) was de favoriete groep voor de freaks van new wave. Als laatste der finalisten was er Fons De Hend uil Lokeren (27 p.) die zekei niet op zijn plaats was in de finale daar er in de prese lektie zeker betere groepen waren zoals The New See kers die op de talentenjacht 1981 tweede werden. In de jury zaten: Luc Bou- dry (promotieverantwoor- delijke van Joepie). Roger De Knijf (BRT). Freddy Mondy (orkestleider en or gelvirtuoos), Guy De Vree- se (winnaar '81) en Miek Roel die tevens het gastop treden verzorgden. De laureaten kregen een achtdaagse skivakantie naar Oostenrijk terwijl ook alle andere deelnemers hun deel hadden van het talrij ke prijzenpakket, dat ge schonken werd door mid denstanders van Schelle belle. Serskamp en Wiche len. Het winnend nummer voor de reis naar het skiparadijs Oetz in Tiröl onder het pu bliek verloot is 1539. Re servegetallen zijn 616, 1233 en 1342. Daarmee heeft OKA terug voor een evenement ge zorgd in de Potjesmarktge- meente. Een resem belangwek kende 'toeristische' aktivi- teiten in het Land van Waas dezer dagen. Cen traal staan vanzelfsprekend de twintigste aardbeifeesten in Mclsele (20-24 mei) en aan de pittoreske paling feesten in Doel worden ex- kursies op de Schelde ge koppeld. Daarover kan je uitvoerig lezen op een an dere plaats in dit blad, en wellicht vind je ook enig nieuws over de toervaar- tocht voor jachten die langs Durme en Moervaart (Lo- keren-Daknam-Moerbeke- Sinaai) wordt georgani- zeerd op 15 en 16 mei; op O.H.Hemelvaart 20 mei is er in Lokeren in de voor middag een tweedehands- botenmarkt, 's namiddags verzorgen de Piranha's een waterskishow. Te land én te water kan je dus een en ander mee maken in het Waasland, al is er natuurlijk méér keuze voor wie niét in het bootje stapt. Tips dus. De vierde Pui- tenslagersfeesten in Beveren (OLVrouw-parochie) du ren nog tot 16 mei. In Tem- se wordt voor de vijfde maal. op 15 en 16 mei het bestendig verbroederings festival van de lichte muze georganizeerd (met om 17 u telkens een taptoe door de straten van Tem se). Eksaarde biedt voor het eerst een toeristische dag aan op 16 mei, met mogelijkheid tot bezoek aan de kerk (o.l.v. me vrouw De Canne) en na tuurwandeling langs Linie wegel en Moervaart. Bedevaarten. Zondag 16 mei in Belsele-Puivelde traditionele begankenis naar Sint-Job met zege ning. Dinsdag 1 juni in Temse en omgeving Weg- om ter ere van Sint-Amel- berga, in stoet gaat het over 24 km van kapel tot kapel. Over Sint-Elooi en het 250- jarig bestaan van de kon- frerie in Tielrode had ik het al uitgebreid in een vorige editie, de historische om megang gaat uit op 4 juli en er heett dan een grootse paardenwijding plaats. Op 29 mei vertrekt men vanuit Temse naar Scher- penheuvel, op 30 mei wordt in datzelfde Temse het na tionaal foto- en diasalon van de foto- en diakring van de Boelwerf georgani zeerd (tot 7 juni). Een tra ditie is ook met tweede Sinksen de kunst- en folklo- remarkt op het stemmige dorpsplein van Daknam (maandag 31 mei). Daags tevoren, zondag 30 mei. Pinkstertochten en Pink- stermale in Waasmunster. En dan zijn er de bloe menmarkten. lees daarover in een andere bijdrage. (wv) ln samenwerking met de Oostvlaamse Gidsenbond organi seert de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen haar derde gezinswandeling in de geplande reeks van zes. Dit te Bambrugge op zaterdag 15 mei met als gids W. De Koker Vertrokken wordt te 15 uur aan het kultureel centrum St.-Anna, vlak bij de kerk te Bambrugge. Na een ver kenning van de lokale dorpskern gaat het langs Egem naar de «Steenberg» waar eertijds de bekende zandsteengroeven waren waarin vóór wereldoorlog II geregeld het Vlaams Volkstoneel Staf Bruggen suksessen oogstte. Nu is er de visvijver en vlakbij wordt het nieuw adminis tratief centrum van Erpe- Mere opgebouwd waarover reeds heel wat inkt vloeide. Over de Oudenaardse- steenweg gaat de wande ling verder door velden naar de «Dries». Bij mooi weer kunnen de wande laars meemaken hoe passe menterie wordt vervaar digd, een typisch huisam bacht voor de vrouwen van de streek: «glosjes» maken voor gordijnen en zetels! Bij slecht weer heeft de demonstratie plaats in het cultureel centrum. Terug naar de dorpskom wordt het huis van de heer D'Haese bezocht, een echt museum waar naast talrijke oude gebruiksvoorwerpen waardevolle antieke meu belen en voorwerpen de aandacht trekken. Wie dit niet zou interesseren kan dadelijk terug naar het cul tureel centrum waar nog even kan verpoosd worden. Deze wandeling is volledig kosteloos mee te maken en iedereen is er van harte welkom. LH Het ene vlot «vlotte» al beter dan het andere, maar de leut was toch algemeen, (md) De verschillende verenigingen kwamen hun afgevaardigden in de wankele vaartuigjes aanmoedigen, (md) Tijdens de laatste gemeenteraad te Buggenhout werd een definitieve beslissing genomen inzake de ophaling van het huisvuil. Het kontrakt hiervoor loopt nog gedurende vier jaar, maar de interkommunale DDS zal het lopende kontrakt overnemen van de huidige ophaalfirma De Sitter-Van Gerwen. Dit heeft nu wel tot gevolg dat al het huishoudelijk afval zal moeten verdwijnen in platikzakken. Aangezien de ophaling reeds wordt aangevat op 29 maart zal men kort voordien gemeentelijke huisvuilzakken via de kleinhandel kunnen aanschaffen. De gemeenteraad van Bug genhout diende een defini tieve beslissing te nemen in de kwestie rond de opha- ïng van het huisvuil. De 'irma die nu instaat voor de jphaling gaf enige tijd gele ien te kennen de ophaal- iienst niet meer te zullen erzekeren. Toen reeds werd er in de gemeente- -aad gedebateerd over de -Taag of het opportuun was Je ophaaldienst in eigen re- &ie uit te baten. Tijdens de voorlaatste gemeenteraad kwam dan het voorstel op de proppen om het lopend kontrakt over te laten ne men door de interkommu nale DDS. Tijdens de voor bije weken kwam het dan lo. ernstige besprekingen tussen de betrokken firma en de interkommunale. En kele problemen dienden wel uit de weg geruimd al vorens men een akkoord kon bekomen. Zo rekent de firma De Sitter-Van Gerwen nu een prijs aan naar rato van de gezinnen, bt- DDS berekent de kost prijs naar rato van het aan tal ton opgehaald huisvuil. Ook de personeelsoverna- me kwam natuurlijk ter sprake tijdens de onder handelingen. Om een lang verhaal kort te maken kunnen we mel den dat de huisvuilophaling te Buggenhout vanaf 29 maart op dezelfde uren en dagen, zal gebeuren door dezelfde personeelsleden en met hetzelfde materiaal. Enkel de wijze waarop het huisvuil aan de rand van het voetpad zal opgesteld worden wijzigt Vanaf de bovengenoemde datum dient men hiervoor de ge meentelijke plastik zakken te gebruiken die via de kleinhandel zal beschik baar gesteld worden. De zakken zullen tekoop aangeboden worden tegen de prijs van 15 fr. Daar naast dient elk Buggen- houts gezin ook nog een jaarlijks bedrag te betalen. Tot nog toe bedrag deze jaarlijkse retributie: 1500 fr, maar vanaf dit jaar ver mindert dit bedrag tot 500 fr. De opbrengst van deze gemeentelijke huisvuilbe lasting en de indirekte be lasting via-de verkoop van huisvuilzakken moeten vol staan om de ophaaldienst te betalen. De DDS rekent immers 1000 fr. aan per ton. Deze prijs kan jaar lijks aangepast worden met maximum 4%. Wie weke lijks slechts één zak dient buiten te zetten doet aan deze wijziging een goede zaak want hij betaalt nu slechts 1200 fr t.o.v. 1500 fr. vroeger. Wie veel vuil nis op de stoep plaatst be taalt meer. Misschien een logische zaak. Maar hierte gen wordt toch reeds ge protesteerd vanuit de BGJG-afdeling Buggen hout. Volgens deze organi satie zijn de grote gezinnen de dupe van de historie. Daar tegenover staat dan dat de vele kleine gezinnen en alleenstaanden minder zullen moeten gaan betalen. Op de gemeenteraad liet Burgemeester De Landts- heer trouwens verstaan dat hij verwacht dat de inwo ners van zijn gemeente ge noeg fantasie zullen heb ben om het huisvuil in die mate te verkleinen dat er meer in een zak gaat. Het volume kan ernstig geredu ceerd worden zodat een normaal gezin met één zak huisvuil per week zal toe komen, verklaarde hij. Vrees voor sluikstortingen? De wel erg dure prijs die gevraagd wordt per zak, doet de vrees ontstaan dat er hier en daar wel sluik stortingen zouden kunnen gebeuren. Reeds tijdens een vorige gemeenteraad werd dit probleem aange haald door raadslid De Bis- Ongetwijfeld is het je be kend dat Oost-Vlaanderen hel wat historische, kulture- le en natuurlijke beziens waardigheden bezit. Maar weet je ook dat Oost-Vlaan deren boordevol steekt met gastronomische geneugten en typische, streekgebonden specialiteiten en lekker nijen? Beslist ken je er enke le van, maar de meeste zit ten verborgen in dorpjes en hoekjes, waarvan je niet schop. De burgemeester, nog steeds effektief hoofd van politie, verklaarde daarop een strenger toe zicht te vragen aan de agenten. Ook wordt er gevreest dat er meer huisvuil zal ver brand worden in de tuinen, met alle brandgevaar van dien. De wet stelt echter dat zulks enkel mag gebeu ren op meer dan 100 meter van een bewoond huis. (Ivd) eens het bestaan vermoedt. Naar aanleiding van het jaar van de streekgastrono- mie 1981-82 werden enkele gastronomische verken ningstochten op kaart ge bracht, met beschrijving van de route en streekspe- cialiteiten, met de info kan toren, wandelpaden, en res taurants die streekgerechten aanbieden. Gastronomische verken ningstochten: 1. Meetjes land- Houtland, 2. Leie- streek, 3. Land van Aalst en Dendermonde, 4. Zuid- Oost-Vlaanderen, 5. Land van Schelde en Durme, en tenslotte een gastronomi sche wandelroute door Gent. Te bekomen bij: Federatie voor toerisme in Oost- Vlaanderen. Kon. Maria Hendrikaplein 64, 9000 Gent. Prijs 20 frank per stuk en frank bijdrage voor pc kosten aub, te storten i rekening 068-0514850- met vermelding van het j vraagde. Zopas is ook toeristische evenementenl lender 1982 verschenen, t kan u gratis op de loeris sche dienst bekomen frank bijdrage voor po kosten). Een eerste klas uitstap langs het zeekanaal. Die kan men elke zon- en feestdag maken met de stoomtrein die vertrekt te Vilvoorde aan de Houtkaai/ Stcenkaai om 14.15. 15.00 en 16.00 uur Het wordt dan een prachtige namiddag in retro- stijl. Vanuit de rijkelijk met hout afgewerkte coupé kan u alle aktiviteiten op en rond het zeekanaal Brussel-Vilvoorde volgen. Ten behoeve van de stichting «De Hartekinderen» wordt op zaterdag 15 mei een unieke tentoonstelling met al even unieke illustraties geopend ten huize Frans De Clercq, Bern- straat l te Asper. De tentoon stelling blijft de hele zomer toegankelijk en de tentoonge stelde werken zullen vermoe delijk in september of oktober openbaar worden geveild. De opbrengst gaat integraal naar de stichting «De Hartekin deren». Een Australisch onderzoeker Öieeft op basis van satelietop- namen en observaties vanuit de lucht, een teorie opgesteld volgens dewelke kangoeroes op een natuurlijke manier te gen uitsterven worden be schermd dank zij de wisseling van de seizoenen Wel tweehonderd Oostvlaamse heemkundigen worden verwacht op de gouwdag die op zondag 23 mei in Waasmunster georganiseerd wordt door de plaatselijke heemkring 't Sireentje. Het gouwbestuur van Oost-Vlaanderen hoopt dat van elke kring toch minimaal een tiental leden opdagen. Vanzelfsprekend wordt het mooie en archeologisch waardevolle dat Waasmuns ter te bieden heeft die dag centraal gesteld. Vooral de Roosenbergabdij krijgt^- tijdens de gouwdag ruime aandacht. Om 10u30 spreekt in de refter van de gemeentelijke jongensschool aan del Kerkstraat 49 Dom. Pieter Batselier van de abdij van Dendermonde (proefschrift'Oi K.U. Leuven. 1972) over het historische belang van de abdij. En om 14 u wordt! een bezoek gebracht aan Roosenberg (museum, kapel en pand) onder leiding vanLjj archivaris zuster Elena. Zoals bekend bezit de abdij, die middenin de bossen ligt.f een buitengewoon rijk en waardevol museum. Om 10 u in de voormiddag verwelkomt verbondsvoorzitter Robert Ruys de deelnemers aan de gouwdag en om 11 u, na de voordracht over Roosenberg. zal schepen Strobbe zijn gemeente beknopt voorstellen: de gemeente biedt overi-J gens een receptie aan. Tegen twaalven gaat het per autocar naar gasthof Lekkerbek op de heide voor het middagmaal. Na het middagbezoek aan de Roosenbergabdij wordt een wandeling onderno men naar een aantal bezienswaardigheden (15u45). Dat zijn de gerestaureerde dorpswaterpomp (1851), het atelier van grafikus Guido Mariman en juwelenont- werpster Monique Grossen en het kasteel en park Blauwendael (toekomsi gemeentehuis). Opnieuw in de schoolrefter aan de Kerkstraat wordt om 17 u de slotzitting! gehouden, met de uitreiking van de twaalfde Reinaertprijs. Erwordt nagekaart alk y proevende van het streekgerecht «slijtpap»; met dat recept behaalde mevrouwLl Bertha Parijs van de plaatselijke heemkring een zevende plaats in~een in 1980|qI georganiseerde wedstrijd voor streekgerechten. i Info over deelname en onkosten kan worden verkregen bij Sireentje-voorzitterP André Roels, Wareslagedreef 32 in Waasmunster, tel. 052/47.74.92. (wv)1- J AO - 14.5.1982 - De Voorpost

De Voorpost | 1982 | | pagina 40