Knap projekt over Oostvlaamse kreken, voor ingewijden en leken Landschapspark Krekengebied 'P Faluintjes zoektocht Faluintjes: Wandelen in (nog) gave natuurgebieden Amnesty International in Sint- Niklaas Zomerse 6 - 14.5.1982 - De Voorpost Heymai Een kleine gracht nog in Kemzeke, maar in Kiel- drecht een ferme waterplas van vele tienduizenden vierkante meter: de Grote Geule. Héél noorderlijk Waasland dooradert deze kreek. De Klinge, Meer- donk, Verrebroek, Vrasene ook. Rietkragen en weilanden langszij. Roerdompen en reigers komen zich er nestelen. Biologisch en botanisch heel waar devol gebied. Begin 1978 werd de Grote Geule omwille van de wetenschappelijke en esthetische waarde bij koninklijk besluit geklasseerd. Sluikstor ten, jagen, vissen mag niet meer. Het door Florent De Koning gekonserveerde reser vaat is het koninginnestuk van een heel komplex dat zich én in het Land van Waas (ten westen van het industriegebied op Linkeroever) én in Moerbeke én in het Meetjesland uitstrekt. Het noordelijke deel van Oost-Vlaanderen en heel Zeeuws-Vlaanderen, de as Antwerpen-Eeklo of iets ten noorden daar van. Je zou het natuurpark kunnen noemen, naar Duits model. Maar landschapspark omvat méér. Landschapspark Krekengebied dus. In en rond dat zo uitgestrekte, zo rustgevende domein is men volop aan 't ordenen, en inventarise ren, wetenschappers en milieugroepen zijn er aan de slag. Het voormalige gemeentehuis van Verre broek (de fusiegemeente Beveren gaf daarover haar zegen) is het hoofdkwartier van een heel legertje b.t.k.-ers die ten bate van onze leefkwaliteit vrede lievend studeren en werken. De Koning Boudewijnstichting. het Oostvlaamse provinciebestuur en de Bond Beter Leefmilieu stampten het proefprojekt uit de grond. Het lag er natuurlijk al eeuwen, zij het niet zo geografisch afgebakend en vast niet afgeschermd voor rustver stoorders. Langzamerhand goot de natuur het hele gebied, in de huidige plooi, het zeewater dat zo vaak het land binnenspoelde (een laatste maal in 1846) trok terug en deed de kreken ontstaan. Met een geldelijke toelage van zowat vier miljoen van overheidswege kon men van wal steken. Het samenstellen van een dossier én het formuleren van suggesties inzake beheer werden nagestreefd. De publikatie «Landschapspark Krekengebied» omvat onnoemelijk veel gegevens: ekologische aankno pingspunten, landschappelijke en geologische noti ties, de hele fauna en flora in de kreken werd geregistreerd, per gemeente heeft men het bomen- bestand vastgelegd, er staan zelfs volkskundige gegevens in en zowaar ook feiten en kanttekeningen die te maken hebben met het bouwkundig erfgoed (al moest men zich, uit tijdsgebrek, voor de Wase gemeenten beperken tot het verwijzen naar het vorig jaar verschenen tweeluik van Anthony Demey over het bouwkundig erfgoed). De volumineuze krekenbundel raakte dus onlangs klaar, hij kost vijfhonderd frank en in die zéér schappelijke prijs is een kaartenmap begrepen. Bellen naar 031/73.41.02, het nummer van het gemeentehuis van Verrebroek waar de werkgroep momenteel pleistert. Herman Delaunois stond voor de eindredaktie in, aan het welslagen van het werk dokterden wel dertig of meer mensen. Ook bij milieugroeperingen als De Wielewaal, Abllo en vzw Durme en de landbouwkoepels Boerenbond en ABS klopte men niet vergeefs voor medewerking aan. Kanada's, gras, vlas 'k Ga u niet overstelpen met het opsommen van alle broedvogels of amfibieën die in het Krekengebied werden aangetroffen. Van braamsluiper tot sprinkhaanrietzanger staan ze allemaal in het dos sier, u moet het maar kopen. Uitvoerig aan bod komen ook ratten en muizen én vleeseters. Ter loops: de wezel wordt heel regelmatig waargeno men in de (Wase) kreken. Boeiend materiaal werd ook verzameld over de dijken. Tom Van der Gucht handelt in het eerste deel van het dossier over een aantal bedreigingen voor de dijkvegetaties; door het kreëren van zo'n landschapspark kan men een op natuurbehoud gericht beheer voeren en voorkomen dat er b.v. overbegraasd wordt of te kwistig met herbiciden omgesprongen. Gewezen wordt op de hoge land schappelijke waarde van de dijken in het gebied; die breken de vlakheid, de grootschaligheid van de polder en dat effekt wordt nog versterkt als er op de dijk b.v. een rij bomen aanwezig is. Waar je esthetisch markante dijken aantreft staat in het tweede boekdeel, men reppe zich naar Sint-Gillis- Waas waar de Koninkse dijk, de Krekeldijk of Turfbankendijk afgezoomd werden met voor het Land van Waas zo typische kanadabomen. De ontdekkingstocht in het krekendossier moet al even boeiend zijn als in het gebied zelf. In het hoofdstuk waarin de agrarische bedrijvigheid ter sprake komt, kom je aan de weet dat er in Kieldrecht en omgeving nog aan vlasbouw gedaan wordt. In de basisgegevens voor de landbouwstatis- tiek (bijlagen bij het boek) kan je de evolutie nagaan van het bijenkorvenbestand en het aantal ezels (ze worden erg schaars) en je ziet in de periode 1960-1976 de oppervlakte aan landbouwgronden zienderogen slinken (vooral in Kallo), al kan je voor Kieldrecht en Verrebroek van een status-quo gewagen op dat stuk. Wat is een kreek? «Open watervlak, ontstaan door de afsnijding van een arm of een geul van een getijderivier,» zo luidt het in de verklarende begrip penlijst, een register dat alleen al een twaalftal (geïllustreerde!) pagina's in beslag neemt. Vanuit het loutere vermoeden en de bijna-weten- schap dat het Oostvlaamse en deels Nederlandse krekengebied heel waardevol zou zijn werd inmid dels veel research in boeken en vooral te velde een uniek dokument bijeengebundeld. Het landschap het is uniek, zo kan dus worden gekonstateerd leeft, ademt. Verrijkend is het onderzoek geweest naar de impakt van mens op natuur en vice-versa; al beperkt men zich tot het gewoon aanstippen van het fenomeen weekendhuisjes en sluikstorten en wordt er niet ingegaan op dat probleem, hoewel in één zin toch gezegd wordt dat de aangetroffen storten doorgaans flagrante overtredingen van het gewest plan zijn. Natuurlijk heeft zoveel gestudder en Beschrijf nau- m, welijks zin als er enkel een (weliswaar indrukwek-1111 kend!) dossier uit resulteert, dat dan dienst kan'7* doen als naslagwerk of gids voor de wandelaars. Dit7< met veel zweet tot stand gekomen basisdokumentem heeft tegelijk een beleidsbegeleidende rol te spelen. De hete hangijzers zullen wel in het derde, nog niet an drukklare deel zitten, daarin worden aksenten ge- b legd vanuit milieuvriendelijk oogpunt en voorstel- fdtc len inzake beheer geformuleerd! pre Men is er ten volle in geslaagd, aan te tonen hoe rijk het Krekengebied is. «Hoeveel rijker het nog kan jP worden door een aangepast beheer» is een stelling L^1 die zal worden uitgediept in het nog te verschijnen die luik. Vrijwilligers en verenigingen hebben met de 8r 1 realisatie van dit dossier over het Landschans-^rk da Krekengebied schitterend gepresteerd, de tien get b.t.k.-ers en het handvol tewerkgestelde werklozen 'inc werden op zinvolle wijze met een notitieboekje in het riet gestuurd. Dit knappe projekt moet be- stendigd kunnen worden. «tei rt h Wouter VLOEBERGH B°' Het Krekengebied: weekendhuisjes als rustverstoorders? (arch) Na de trip door de vier Faluintjesgemeenten was de mening van de regionale persmedewerker en evenzo van een twintigtal beroepsjournalisten van onze nationale kranten unaniem: «Het hoeft niet noodzakelijk het buitenland te zijn om onze mensen toeristisch te boeien en te rekreëren». In de Faluintjesstreek alleen heeft men trouwens reeds tal van vaak onvermoede mogelijkheden te over waarvan een aantal zelfs door de inboorlingen, de mensen van ter plekke, nauwelijks gekend zijn. Zelfs helemaal onbekend. Niet één van de circa hon derd deelnemers aan deze perstrip stond niet af en toe perpleks bij de konfronta- tie met vaak nog onge schonden natuur waarbij het Herdersemse Dender- land dan wel dc kroon spande naast andere gebie den als het Kravaalbos en de Biezebroeken. Zacht toerisme 'Eind 1969 wilde de pas ge stichte V.V.V. «De Fa luintjesstreek» zich inspan nen om de streek gaaf te houden, landelijk tot en met en propageerde reeds naast de eerbied voor de historisch gegroeide land bouw de landelijke rekrea- tie. Daarbij werd uitgegaan van het standpunt dat de boer, bouwer van het land schap. onvervreemdbaar tot dit land behoort, met boerderij en landerijen er om heen. Historische boer derijen, pittoreske veldwe gen, beekstroken, natuur gebieden en geborgen dorpsinplantingen hebben genoeg aan schoonheid en diversiteit te bieden aan de potentiële week-endre- kreant voor een op dat ogenblik erg nieuwe vorm van zacht toerisme. In een later stadium kwam daarbij de idee van weekendver blijf op de boerderijen en in oude landhuizen, rekrea- tie dus gekoppeld aan daadwerkelijke integratie. Via de organisatie van de «Pikkeling», dit jaar te Herdersem reeds aan de dertiende editie toe, wer den de Faluintjes een be grip voor landelijke krea- tie. Het Kravaal wordt druk bewandeld. En be wonderd. Landwegen liggen op ver harding te wachten. Monu mentale boerderijen vor men stemmige pleisterplek- ken. Beken en natuurge bieden ligger er nog tame lijk onontsloten bij. Ker ken openen zich voor be zoekers en voor konserten. De Faluintjestafel, «alles van het varken», wordt een veelgevraagd menu. Het Kravaal «Kar»-«vaal» duidt etymo logisch op een «steenveld»- bos waarvan aan de rand de monniken van Affligem kalkzandsteen poelden. Een balangrijke ekonomi- sche aktiviteit destijds voor de hele streek. De Meldert- se Dries bij de kerk ver wijst naar de er ter gelegen heid van «het jaar van het dorp» geplaatste zandsteen naar die steengroeven in de periode dat Meldert het voornaamste centrum was tussen Brussel en Aalst. Het huidige Kravaal is nog 80 ha groot. Een relikt van het Zoniënwoud. het oude Brabantse Kolenwoud waar destijds, een twintig tal eeuwen terug, ijzer werd gesmolten met gloei ende kool van eiken- en beukenhout. Houtskool le vert inderdaad een hogere temperatuur op dan brand hout. Het Kravaal bleef tot op heden een relatief be schermd bosgebied. Dat het de brand destijds wist te weerstaan dankt het vooral aan zijn funktie als waterregelaar voor de Graatbeek die op haar beurt de Molenbeek voedt. Molenbeek die we terug vinden aan Meldert-Vijver, doorheen de Faluintjes, te Moorsel in «Waver», ach ter het Beukenhof bij de Mijlbeekse Langestraat en uiteindelijk in de Dender uitmondend aan het Aal- sterse goederenstation. met energie te voorzien. In wereldoorlog I kwam er echter een ware kaakslag. Eeuwenoude eiken en beu ken werden gerooid en af gevoerd voor fabrikatie van o.m. geweerkolven. On dertussen herstelt het bos zich wel nadat heel wat per celen «vogelweide» waren gebleven. Er kwam de na tuurlijke bebossing met zaailingen van berk, els. vogelkers, lijsterbes, enz. de pioniersvegetatie. Pio niersvegetatie die alvast als pluspunt heeft dat bodem- planten voldoende licht ontvangen om sterk aan te groeien. Momenteel is het de bloeitijd van de merk waardige wilde boshyacint die enkel in ons land naast in het Hallerbos in het Kra vaal te vinden is. In massa. Het Denderland Komend van Aalst op de Grote Baan te Herdersem, even voorbij de kapel Ten Beeldeken afdraaiend, komt U in een (quasi) gaaf gebleven natuurgebied, en kele spijtige uitzonderin gen en ingrepen niet te na gesproken. Een weide streek genoemd naar de naam van de rivier die er doorheen loopt. «Dender» komt van «tanaros», brui send. De Dender was in derdaad eertijds met de grillige kronkelingen een snelvloeiende rivier die slechts in 1768 tussen Aalst en Dendermonde gekanali seerd werd. Vandaar nog in de volksmond «de vaart» terwijl de nog bestaande afgesneden bochten «de Oude Dender» en «de Ketshoek» heten. Zonder een bosgebied zou In het laagste gedeelte, am- het immers onmogelijk ge- per 5 meter boven de zees- weest zijn de Molenvijver, piegel, kronkelt de Monni- in de Meldertse geschiede- kenhofbosbeek, ook wel nis reeds vernoemd in de Pasbeek genoemd. De laat- jaren 1100, het jaar door ste tijd vaak onderwerp van verhitte diskussies. Vele weiden in het Dender land staan 's winters wel eens blank. Vandaar typi sche begroeiing rond perce len met els, wilg en popu lier. Uiteraard ook de rij ke. typische wei- en moe rasflora. Doorheen het Denderland loopt de Hammestraat, ge noemd naar het kasteel van Ham dat hier in de nabij heid van de Dender stond en waar destijds Gudula verbleef. Kasteelhoeve die waarschijnlijk door de Noormannen verwoest werd. In de 13' eeuw had den de Heren van Herder sem echter een ander kas teel, «Ter Bruggen», met de oude kerk verbonden door een dreef. Aan een driehoekig plein tje waar wandelaars even kunnen uitblazen op rust banken, stond vroeger de galg. De plaats heet dan ook nog steeds «galgen veld». De Faluintjes Het gebied begrensd door Waver en Kloosterbos heet «de Faluintjes». Een groe ne long van betekenis. In de loop der tijden vin den we deze benaming wel onder diverse vormen. Zoals Fauluynten, Faluyn- ten, Lauluyn, Falluyntjens, Falaeón, Falloentjen, Fal- Ianten, e.d.m. Etymologisch lijken meer dere verklaringen moge lijk. Het oud Frans woord «Falourdes», wat houtbus sels of takkebossen bete kent, zou de naam kunnen uitleggen. Wellicht werd deze plaats vroeger door waadbaar gemaakt door houtbussels in het water te spreiden. Dit sluit dan aan bij «Falaën», een verlanten moerassige streek. Anderen menen dat Fa luintjes te maken heeft met «vallée», namelijk in casu de vallei van de Molen-' beek. Een gebied langsheen de meanderende Molenbeek met een typische flora en een diepe stilte. Van 1 juni tot en met 24 juli kan U, met de wagen of de fiets, deelnemen aan een toeristische tocht, eventueel op een dag naar keuze, in de week of 's zondags, doorheen de Faluintjesstreek. U wordt er opmerkzaam gemaakt op bezienswaar digheden en typische landschappen en kan onder tussen, in alle kalmte, enkele louter toeristische vragen waarbij U geen enkel naslagwerk nodig hebt oplossen. De tocht gaat door Baardegem, Herdersem, Mel dert en Moorsel over een afstand van 25 km. U kan beginnen en eindigen in een deelgemeente naar keuze: Te Baardegem in Gasthof Vonck, Dorp 43, niet op maandag Te Herdersem in café St.-Antonius, Grote Baan 215 (niet op woensdag) Te Meldert in café Jozef Cornelis, Molenstraat 29, elke dag Te Moorsel in café Katholieke Kring, Nieuwstraat 13, elke dag U haalt er op de dag door U gekozen 's morgens of 's namiddags uw wegwijzer en kontroleblad af en levert het dezelfde dag in de door U gekozen inschrijflokaal uw papieren weer af vóór 21 uur. De prijsuitreiking heeft plaats op de Pikfeesten te Herdersem op de Hoeve Stockman, Gudstraat 5. U kan ook op die laatste dag rijden maar moet dan wel uw blad ten laatste te 18 uur inleveren. Geschenk: tombolabiljet met tal van prachtige prijzen. Deelnamerecht: te betalen in het inschrijflokaal: 160 fr. Organisatie: J. Muylaert en Mare Nuelant. Kontro- le P. De Coninck. LH Wandelwegen Wandelwegen in de Fa luintjesstreek zijn er bij de vleet. Het natuurleerpad van de Leirekensroute, de wandel paden te Moorsel uitgestip peld door schoolhoofd Fred Van Biesen, het pas ingewandelde VTB-pad eveneens te Moorsel, de zes wandelpaden, beweg- wijzerü, met orientaueoor- den, vuilnisbakken en weg wijzers te Meldert, het Al- fons De Cockpad te Her dersem e.m.a. Kom eens op een zomer avond of tijdens het week end naar de Faluintjes. U beklaagt het zich alvast niet. lh De «gewetensgevangenen» alom in de wereld verdedi gen, dat is dc doelstelling van Amnesty Internatio nal, een onpartijdige en on afhankelijke organisatie. Informatie over A.I. kan je krijgen tijdens een door de KAJ, VKAJ en ACV-jon- geren georganiseerde eenkomst op maandag mei om 19u30 in het denhuis, Hendrik plein in Sint-Nik wordt een gepresenteerd en de wezigen krijgen de kans vragen te stellen. In M; zal

De Voorpost | 1982 | | pagina 6