Zeelse PW Vrouwenbond vierde Gouden Jubileum De SuriGgspsrfode 1940-1945 in Erembodegem Met VVB en VTB Zele op stap Krokkebaas opende deuren Niet betalent0!; banden stuk schieten 22 - 21.5.1982 - De Voorpost Op uitnodiging van de SW en CSC De Rank stelden j aantal kunstenaars van eigen bodem hun werk tentoon het kultureel centrum Margote. (vw) Met de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland op 8 mei 1945 kwam de vrede Dit historisch gebeuren werd vorig weekend herdacht in heel wat steden en dorpen van ons land. Ook in Erembodegem-centrum werden op zondag negen mei, na de eucharistieviering van halftien, bloemen neergelegd aan het monument van de gesneu velden op het Kerkplein. Deze V-dag-herdenking zette ons aan even een terugblik te werpen in het verleden. We raadpleegden hiervoor de «Geschiedenis van Erembodegem» die einde 1950 uitgegeven werd door de heemkundige vereniging «Het Land van Aalst» en noteerden voor onze lezers volgende oorlogsepisodes... Tijdens de winter 1939- 1940 voerden Duitsland en Frankrijk slechts oorlog op afstand, 't Waren louter grensoperaties. Weken gin gen voorbij in beklemmen de angst. De passieve luchtbescherming werd in gericht. Schuilkelders en schuilplaatsen tegen lucht bombardementen werden voorzien. Erembodegem kreeg het X' Bon V.I.W. (Verkeer- en Inrichtings wachters) om brug, wegen en spoorwegen te bewa ken. Tot op 10 mei 1940, zonder de minste oorlogs verklaring, de Hitleriaanse legers op het land en in de lucht ons land verraderlijk overvielen. In de vroegste 1 ochtenduren bestookten de stuka's strategische punten; eveneens bombardeerden ze doelloos om de bevol king te demoraliseren. Langs de radio klonk het bevel van de regering dat alle weerbare mannen van 16 tot 35 jaar zich naar Frankrijk moesten bege ven. 's Avonds te 7 uur bombardeerden 23 Duitse vliegtuigen de bruggen van Aalst. Het Engelse leger kwam in ons land zijn strijdposities innemen. Op 11 mei kende Erembode gem zijn eerste luchtbom bardement. Een Frans vliegtuig, in 'n gevecht ge troffen, loste zijn bommen die op de Scherrestraat, Burgstraat en Welleweg terecht kwamen. Een paar personen werden gekwetst. "Een paar dagen later vjelen bommen op Terjoden, twee personen verloren ei het leven. Onze verdedi ging aan het Albertkanaal had het begeven. De Duit se tankkolonnes boorden dwars door onze provin cies. Het Engelse leger trok zich terug. Duizende en duizende vluchtelingen overstroomden de wegen naar het westen. De lucht zat vol Duitse vliegtuigen. Het kanongebulder kwam dichterbij. Engelse en Bel gische soldaten brachten de voor anker liggende sche pen op de Dender te Erem bodegem tot zinken. Op 18 mei vloog onze Dender- brug in de lucht. De Leuve- straat en de Hogeweg, in de onmiddellijke nabijheid van de Dender, werd gedy- namiteerd. Een onzer sol daten, Felix Verleysen van Stillebeek kon zijn eenheid niet meer bereiken. In de Scherrestraat kwam hij met nog andere strijdmakkers in botsing met de Duitse voorhoede. Hij werd dode lijk getroffen. De nacht van 18 op 19 mei was hier ver schrikkelijk. De Belgen en de Engelsen waren op de Goede Zijde opgesteld en de Duitsers op de Kwade Zijde. Vooral het Duits vuur was geweldig. De be volking van de Goede Zij de sloeg op de vlucht. In de morgen trokken de Belgen en de Engelsen dieper Vlaanderen in. Het bilan van de beschieting was ont stellend. De kerk brandde volledig uit. Zeven huizen in het dorp ondergingen hetzelfde lot. Onmiddellijk gingen de Duitsers over tot het bouwen van een nood- brugje uit gummibootjes. De verdere strijd speelde zich af aan Schelde en Leie en in West-Vlaanderen. De gedwongen overgave van ons leger op 28 mei beëin digde het heldenwerk van koning Leopold III en zijn soldaten, die plichtsge trouw tot het uiterste en bovenmenselijke hadden gestreden om het vader land te verdedigen. Aan hen, en aan hen alleen is het te danken dat het En gels leger te Duinkerke kon inschepen naar Engeland. Doch voor velen onzer jon gens betekende de overga ve niet de terugkeer naar huis. Totaal uitgeput door deze korte, maar moorden de achttiendaagse veld tocht, zouden ze nog eerst een tijdje het bitter leven van krijgsgevangene moe ten doormaken. Tien onzer soldaten of ferden de bloei van hun leven voor het vaderland: Oscar Van Holsbeeck over leed te Lummen (Limburg) op 17 november 1939; Pie- ter Van der Burght in Ter- naaien op 10 mei 1940, Do- mien De Paepe in Glin op 11 mei 1940. Camiel De Berlanger te Antwerpen op 14 mei 1940, Felix Verley sen te Erembodegem op 18 mei 1940, Felix Van Haver- beke te Boulogne-sur-Mer op 22 mei 1940, Oscar Lie- vens te Sint-Amand-les- Eaux op 25 mei 1940, Cesar De Conseth te Zarren op 28 mei 1940, Georges Dael- man te Carcassonne op 30 juli 1940, Jan-Baptist Vinck te Sarzbüttel-Slees- wijk (D) op 11 maart 1945. Zes burgers vielen als slachtoffers van oorlogsfei ten: Joanna Nelis te Terjo den op 11 mei 1940, Natha lie Roelandt te Terjoden op 13 mei 1940, Florent Van den Berghe te Erem bodegem op 19 mei 1940, Paulinus Giets te Kortrijk op 23 mei 1940, Hippoliet De Groot te Vinkt op 26 mei 1940 en Jozef Van We- semael te Erembodegem op 30 juni 1940. Vanaf de eerste tijden van de Duitse bezetting spreidde zich over het land een netwerk van verzet uit. In het voorjaar van 1941 richtte Gaston De Schep per te Erembodegem een sektie van het Bevrijdings leger (Belgisch Vrijwilli gers Legioen) op. De groep telde 25 man. In juli 1941 legden ze in de handen van Henri Mathieu uit Aalst, kapitein-kommandant en sekretaris-generaal van het Bevrijdingsleger, in het brughuis de eed af, met de woorden: «Getrouw aan Vorst en Vaderland en lie ver te sterven dan een mak ker te verraden». Hun hoofdkwartier hadden ze opgeslagen in een winkel van een naburige gemeen te. In 1942 kwamen de Duitsers op het spoor van hun aktiviteit. Luitenant Gaston De Schepper werd aangehouden en naar de gevangenis te Gent overge bracht. Kort nadien voer den de Duitsers hem naar het koncentratiekamp van Gorden-Brandenburg, waar hij op 12 december 1943 terechtgesteld werd. Zwaarder nog dan de stoffelijke nood en allerlei ontberingen, woog op de schouders onzer vaders en moeders het dwangbevel van de Duitsers, die om hun oorlogsindustrie op peil te houden, in 1943 grootscheeps overgingen tot het opeisen van onze jonge arbeidskrachten. De gevreesde «werbestellen» ontvoerden duizenden on zer jongens en ook meisjes naar Duitsland. Vele, die er de gelegenheid toe had den, doken onder. Op hen maakte de gestapo jacht als wild. Het oorlogspotentieel der geallieerden nam in kracht toe. Stelselmatig be stookte hun luchtmacht doelen in Duitsland en in het bezette gebied. Gezien de strategische ligging van Erembodegem, kon het niet anders of de bevolking moest de gevaren van luchtraids ondervinden. Op 23 mei 1944 loste de geallieerde luchtmacht 'n vijftigtal bommen op het grondgebied van Erembo degem, onder meer op de Keppestraat en Ressebeke. Het waren 1500 ponders. Ze richtten slechts stoffelij ke schade aan. In de nacht van 6 juni 1944 brak het morgenlicht over het bezet gebied open. De geallieer den waren in Normandië geland. In de nacht van 20 op 21 juli dreigde een zwa re ramp Erembodegem te treffen. Een spoorkonvooi met vliegende bommen stond tussen Erembode- gem-station en Dender leeuw. De geallieerde vliegtuigen, die de trein op zochten, hingen de hemel vol lichtfakkels. Gelukkig reed de trein door naar Kortrijk. Op 12 augustus, midden in de begankenis- drukte, bombardeerde de RAF de spoorwegbrug over de Dender. De bevrij dende legers rukten België binnen. De verzetsgroe pen, die tot hiertoe onder gronds dienden te werken, traden aktief op in de strijd. In de nacht van 3 op 4 september 1944, rond 2 uur, was Erembodegem van de bezetter bevrijd. Tijdens de zuiveringsak- ties, gericht op het uitroei en van Duitse weerstands nesten, vielen vier verzets leden van Erembodegem Op zondag 13 juni krijgen de liefhebbers van toeristische tochten, waarbij de aandacht vooral uitgaat naar kultureel-artistieke, historische en volkskundige merkwaardigheden, een unieke gelegenheid om kennis te maken met een boeiend stukje Vlaanderen. De uitstap die de Vlaamse Volksbeweging en de Vlaamse Toeristenbond afdeling Zele die dag organiseren, leidt vooreerst naar het stadje Komen, waar een bezoek wordt gebracht aan het Vlaams kultureel centrum, aan het schooltje, waar men ook boeken kan schenken voor de bibliotheek. In de voormiddag wordt ook nog Poperinge bezocht. Een gids zal daar voor de nodige toelichtingen zorgen en tevens worden de gasten er getrakteerd op «kruydekoecke» met heerlijke koffie. Er wordt een bezoek gebracht aan het hopmuseum, het Weeuwhof, Talbot House en misschien ook nog de Sint-Bertinuskerk. Voor het middagmaal in een Poperings restaurant werd geopteerd voor een typische streekspecialiteit. In de namiddag gaat de reis over de «schreve». Een tocht van ongeveer 80 kilometer in Frans-Vlaanderen. Langs landelijke wegen wordt de Catsberg aangedaan en wordt de vallei van de Pennevlakte doorkruist. Ook het historisch dorpje Cassel wordt bezocht en gaat men wandelen in de tuinen van het kasteel van Ekelsbeke. In het dorpje Arneke zal de pastoor in zijn sappig «Vlemsch» enige uitleg verschaffen. Deze dagvullende uitstap start om 7u30 aan de Kouterkerk te Zele. De kostprijs zal zowel de busreis als de geleide bezoeken en het middagmaal omvatten, terwijl voor kinderen tot 12 jaar een flinke korting is voorzien. Men kan inschrijven bii Hugo Heirman BAV D90 te Zele (052/ 44 68 26) of bij Lucien Boone, Kouter 55 te Zele (052/44 42 17). Op beide adressen kan men ook alle nuttige inlichtingen krijgen. Vorige zaterdag vierde de Zeelse PVV Vrouwenbond haar gouden jubileum en tevens werden er vier leden op grootse wijze gehuldigd om hun 50 jaar lidmaatschap Josephine Fells, Angèie Hofman, Rachel De Brandt en Julia Bon thick. De Zeelse liberale familie had een hele reeks festiviteiten op het getouw gezet om haar vrouwenafdeling te huldigen om haar 50 jaar lange intense deelname aan et verenigingsleven. De stichter, de bezieler en uit eraard de stuwende kracht in de beginjaren was wijlen dok ter Victor Van Cauteren, die op 18 juli 1932, enkele maan den na zijn verkiezing tot sena tor, overging tot de oprichting van een Liberale Dames- en Juffersbond. De vereniging werd opgericht in volle knsis- periode en uit artikel één van naar statuten blijkt duidelijk haar bedoeling: «het versprei den der Liberale gedachten en het toepassen van liefdadig heid». Dat de Vrouwenbond aanvankelijk ter plaatse bleef trappelen had te maken met de periode, die gekenmerkt was door crisis, mobilisatie, oor-, logsjaren en een moeizaam hervatten van het politieke le ven achteraf. Het ledenaantal schommelde steeds rond de 100. In 1972 waren er 126 le den en het streefcijfers dat het vernieuwde bestuur zich had gesteld om het gouden jubi leum te vieren, was 200. De kaap werd met overtuiging overschreden, want op de vie ring waren er 208 betalende leden. De PW Vrouwenbond heeft in de voorbije 50 jaar maar vijf voorzitsters gekend, hetgeen wijst op een grote eensgezind heid op dat vlak. De grootste ambtsperiode werd voltooid door de echtgenote van stich ter Dr. Victor Van Cauteren. Rachel Van Miegroet bleef van julli 1938 tot november 1971 op de bres. Ze was de tweede voorzitster. De eerste was Mevrouw Van Hooi - De Rooy, die van bij de stichting tot 1938 aan het roer stond. In november 1971 droeg me vrouw Rachel Van Miegroet haar verantwoordelijke funk- tie over aan haar schoondoch ter Mevrouw Paula Verduyn, echtgenote van Dr. Eugeen Van Cauteren. Na het overlij den van echtgenoot in 1978, liet ze het voorzitterschap over aan haar dochter Paillette Van Cauteren, die in maart 1981 om persoonlijke redenen ont slag nam. De zware taak werd toen over genomen door Rita De Beule, echtgenote Marc Van Mieg roet, die in de korte periode dat ze aan het hoofd van de vrouwenbond staat, blijk heeft gegeven van een enorme werk kracht, een blijvende interesse voor haar taak en een sterk doorzettingsvermogen. Ze kan rekenen op een bestuur dat een hecht blok vormt met on dervoorzitster Denise Vehent, secretaresse Evi Borgers, schatbewaarder Claudine Ali ce Leeman, Bertha Michiels, Madeleine Perdaen, Martine Van Kerckhove, Marcella Za- man en ere-bestuurslid Julie De Maesschalck. Jubileumfeest Het werd voor de PW vrou- De Zeelse PW-dames vierden het vijftigjarig bestaan van hun vereniging en werden daarom op het gemeentehuis ontvangen, (gb) wen een dubbel feest. Het 50 jaar bestaan van de vereniging en de huldiging van vier «gou den» leden. Begeleid door de fanfare De Leerzuchtige Broeders en het steeds groter wordend majo- rettenkorps The Blue Girls, werden die vier gouden jubila rissen in een open koets naar de academische zitting op het gemeentehuis gevoerd. In aanwezigheid van nationaal ondervoorzitster Griet Van Hoecke - Van Den Berghe en senator Octaaf Van den Broeck verwelkomde burge meester De Bruyne de jubile rende vereniging. Hij was ver heugd de deuren van het ge meentehuis te mogen openstel len voor een vrouwelijke orga nisatie. De PW vrouwenbond levert het bewijs dat onze sa menleving niet alleen één is van mannen, maar dat ook de vrouwen aan bod kunnen ko men en de plaats hebben ge kregen, die hun toekomt. De PVV vrouwenbond heeft de geboden zelfstandigheid te baat genomen om het vereni gingsleven, waarin het betrok ken is, de bloei en uitstraling te geven, die het verdient. De burgemeester beklemtoonde dat het niet te ontkennen is, dat de jubilerende vereniging de motieven die aanleiding ga ven tot de stichting, na 50 jaar nog altijd dezelfde zijn. Hij hoopte dat door de inzet en het enthousiasme van het bestuur, de weg verder zal uitgestippeld worden die alle leden met overtuiging zullen volgen en dat ze in een kameraadschap pelijke sfeer een nuttige vrije tijdsbesteding en een gezonde ontspanning mogen vinden. Doelbewuste vrouwen De feestrede werd uitgespro ken door voorzitster Rita De Beule, die het schepencollege en het gemeentebestuur dank te haar vereniging en de jubila rissen op het gemeentehuis te willen ontvangen. De voorzitster citeerde de be tekenis van de oprichting. De hoofdbedoeling was het propa geren van een levensbeschou welijk overtuiging, en in de kontekst van de toen heersen de levensomstandigheden, het toepassen van de liefdadig heid. De voorzitster haalde de vier veteranen aan als de voor beelden, die in 1932 als een voudige, doelbewuste vrouwen aansloten, om te ijveren voor een plaats in het maatschappe lijk bestel. De huidige genera tie plukt nu de vruchten en genieten van de verworvenhe den, waarvoor de vier overblij vende pioniers zich hebben in gezet. De voorzitster was van oordeel, dat men momenteel de gevolgen beleefd, van wat zij zich toen als ideaal hebben gesteld. Het ontlokte bij Rita De Beule de bedoeling: «hoe simpeler de bedoelingen, hoe dieper de achtergronden, die men er gaat achter zoeken». De vrouwen die 50 jaar gele den besloten tot de oprichting en tot aansluiting bij de «Libe rale Dames- en Juffersbond». stelden een daad van de bete kenis en luidden de beginfase in van de gelijkberechting van de vrouw. Ze zetten een halve eeuw geleden het signaal op groen voor een vrouwenorga nisatie die, niet alleen in het Zeelse, maar vooral in het Li berale verenigingsleven, zin en betekenis heeft gegeven aan de intenties van haar stischters. De huidige generatie moet fier zijn om de idealen en doelstel lingen van de vooruitstrevende voorgangers verder te mogen verdedigen, was de conclusie van de voorzitster van de Zeel se PW Vrouwenbond. Na de academische zitting trok de jubilerende vereniging door de voornaamste straten van de gemeente om achteraf het feestvieren verder te zetten in hun lokaal Ons Huis, Zand berg Zele. Tijdens het jubi leumbanket dankte voorzitster Rita De Beule al degenen die het mogelijk maakten om van het 50 jarig bestaan, een groot feest te maken en hiermee een nieuwe stap zetten tot het ver der uitbouwen van een politiek bewuste vrouwenorganisatie. De vier jubilarissen ontvingen als aandenken een mooi glas raam, naar een ontwerp van de Heer Frans De Loose, die de korenbloem als motief ge bruikte. BENO Het Buggenhouts rekrea- tiedomein de Krokkebaas is weer geopend. Ondanks de devaluatie zijn de in- komprijzen gestagneerd op het niveau van 1981. Dit wil zeggen dat een volwas sene 50 fr. betaalt, jonge ren beneden 12 jaar dienen 25 neer te tellen. Dat is ook de prijs voor 65+'ers. Groepen vna minimum 15 personen betalen 15 fr. De toegang voor minder-vali- den in rolwagen en hun begeleider is gratis. De openingsuren van het rekreatieoord blijven onge wijzigd. Tussen 1 mei en 15 juni is het domein open van 13 u. tot 19 u. Vanaf 15 juni en dit tot het einde van de zomer opent het rekrea tieoord reeds te 10 u. en sluit men te 20 u. Ook tijdens de weekends in mei en begin juni is dit laa L?' reeds het geval. |twe Scholen die hun jaarli jts) uitstap willen laten pi; asje vinden te Buggenl j en (kombinatie Buggenh Bos en Krokkebaas) nen vooraf reserveren, de beheerder Louis C (052-33.21.61). In 1980 mocht de Krol baas zo'n 50.000 bezoel ontvangen. Vorig jaar ren het er niettegenstaa het bar slecht zomerw tje toch nog meer 45.000. Als de weersvi spellers - op - lange stand gelijk krijgen en inderdaad een goeie zoi wordt, dan belooft hét; tal KrokkebaasbezoeL dit jaar een rekordho(frmi te bereiken! F® [OOgSl lpd als slachtoffer van hun plicht: Albert Van Bever te Hekelgem op 4 september 1944, Benoni Elskens te Erembodegem op 9 sep tember 1944, Frans Span- hoven te Erembodegem op 9 september 1944 en Ernest De Beer te Erembodegem op 25 september 1944. Het land, dat dankbaar hera demde en opnieuw zijn zelfstandig leven begon, voelde plots terug de zwar te hand van de bezetter over zich. Van uit zijn laat ste vestingen, stuurde Duitsland moorddadige vliegende bommen op het bevrijde gebied af. Met Kerstdag 1944 zette von Rundstedt het beruchte of fensief in de Ardennen in, de laatste stuiptrekking van 't Duitse leger. Met de on voorwaardelijke overgave van Duitsland op 8 mei 1945, kwam de vrede. D.B. Met een eenvoudig fototoestel kunnen ook goedkope WK fo to's worden gemaakt. Zelfs rechtstreeks van het televisie scherm. En het is bovendien niet eens zo moeilijk. Met een ding moet men rekening hou den. Flitsen is een doodzonde. Sint-Niklaas. Het kappersmuseum Barbierama h t et geopend. De familie Resmann poseert, ze hebben zich "ari man en macht achter de realisatie van het «kuituur- ontspanningskomplex» geschaard (Iv) ïats erf< Toen Daniël Baeyens in het Koetsiershof, Eegenen 20 te Oudegem, weigerde zijn rekening te vereffenen, maakte dat de eigenaar Julien Fierlafijn, zo boos, dat dezt zijn long rifle greep en dreigde de banden van Baeyens' wagen aan flarden li schieten. De woordenwisseling liep hoog op en toen de restauranthouder voldoening kreeg, ging hij inderdaad naar buiten, en schoot met zijn wapen naai de wagen van de klant. Hij loste een tiental schoten, waarvan er eentje inderdaad in een band terecht kwam. Dat was natuurlijk niet naar de zin van Daniël Baeyens, die woedend werd en een slag van het geweer kreeg toen hij weer in het restaurant binnenkwam. atS( Hij werd daarbij gewond en enkele honderden meters verder ging hij een andert )Ve herberg binnen en belde de rijkswacht op. Die kwam onmiddellijk ter plaatse om de vaststellingen te doen. Een onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat Baeyens niet in zijn autö~zat op hd moment dal Fierlafijn naar de wagen schoot. Baeyens had dit in een eerste versit j nochtans zo staande gehouden. j|je. Julien Fierlafijn, die de schoten loste, werd eveneens ondervraagd, maar hij weri jerj niet aangehouden.

De Voorpost | 1982 | | pagina 22