Volksunie-Waasland hield grrondissementele dag van het gemeentebeleid Daan Anthuenis VU-kopman in Sint-Niklaas? -karting in Sint-Niklaas: stadsbestuur pleit onschuldig VAKA-Aalst en de parlementsleden ica Utermöhlen beloont vijftien jaar trouwe inzet [cal Sint-Niklaas kernwapenvrij Ablio tot De Croo: «Ander beleid openbaar vervoer IK NEEM DE FEN TER HAND., CVP-Sinaai huldigt Antoon Dierick Jong-CVP-Temse zoekt «beste politieke karikatuur of cartoon» u IC3 LI L De Voorpost - 21 £.1962 - 3 honderdtal V.U.-bestuursleden en -mandataris- van het arrondissement Sint-Niklaas kregen je zaterdag van het zonnige lenteweer niet veel zien. Deze partijtrekpaarden stond een lange ;dag te wachten in het foyer van de Sint-Niklase :houwburg. Rond 9u30 werden de kongresis- in vier werkgroepen opgesplitst en pas in de late Idag werden door provincieraadslid Raoul De rek, senator Nelly Maes en provincieraadslid Leo fan Hoeylandt de resoluties voorgelezen die daarna loor de aanwezigen eenparig werden goedgekeurd, a de werkgroep algemeen nator Nelly Maes klaagde tleid werd vastgesteld dat aan dat voor de failliet ver- e fusievan gemeenten klaardde scheepswerf Co- :lal aanleiding gaf tot ckerill Yards met andere uitdaging van de mede- maten gemeten werd dan _jingschap der lokale voor Cockerill Sambre. irpsgemeenschappenIn Van de vele honderden .Jfe vroegere gemeenten mensen die er hun brood- lUjjuden de dorpsraden winning zagen verloren :ten erkend worden en gaan zal hopelijk een ge- men zoveel mogelijk deelte weer aan het werk de adviezen van deze kunnen gesteld worden bij «raden moeten tege- de n.v. Scheepswerven. De :t komen. De gefusio- V.U. dringt er echter op :rde gemeenten zouden aan dat snel zekerheid zou :r een grotere autono- geschapen worden inzake moeten krijgen en een de definitieve herstrukture- overbodige voogdij- ring van de scheepsbouw in iingen, die enkel voor de streek. M.b.t. de krisis :loze vertraging en in de bouwsektor wijst de -erspilling zorgen, zou- V.U. erop dat het dure moeten afgeschaft wor- geld en de onzekerheid bij :e tejïn. Volgens de V.U. van tal van werknemers en zelf- arrondissement Sint- standigen de beletsels vor- t nataas wordt in veel ge- men voor een echte hervat- Pokenten door de meerder- ting van de bouwaktiviteit. r defid een politiek op korte In deze omstandigheden ijn gevoerd die ge- meende de V.U. dat de i oppard gaat met grote geld- gemeenten hun inspannin- opppillingen. De V.U. eist gen nog moeten opdrijven •eta-pt bij de aanvang van de om de stedelijke centra te n opWgende legislatuur een saneren en te vernieuwen eèlepnkreet beleidsplan dat in het kader van de ver- :iale|ldig is voor zes jaar en nieuwbouw en uitbrei- it aan de gemeenteraad dingsprojekten. menpu worden voorgelegd. Ook de dramatische finan- ktenje politieke willekeur bij ciële situatie bij Nobels- sko-f benoemingen in sommi- Peelman kwam op het gemeenten werd even- V.U.-kongres ter sprake. 5 aan de kaak gesteld en Een vlotte afhandeling van ir eerlijke en officiële het dossier werd volgens de "demeters werden ge- V.U. bemoeilijkt door de Tenslotte werd vanuit halfslachtigheid van de hui werkgroep aange- dige staatshervorming en igen om in de toekomst door de kunstmatige schei gemeentelijk vlak geen ding tussen de nationale en ".tigieuze projekten regionale sektoren. Het :r aan te pakken die recht wordt opgeëist om erhand blijken boven met Vlaams geld deze bestaande middelen uit Vlaamse arbeidsplaatsen te jt te|st'j8en redden en dit bedrijf finan ce het ekonomisch be- cieel weer gezond te ma- drukte de V.U. haar ken. Er dient echter niet bezorgdheid uit over alleen gesleuteld aan de oorgang van arbeids- staalbouw (Nobels), de itsen doordat belangrij- staalkabel (Gonzales- bedrijven in onze streek Cock) en de scheepsbouw. :t ernstige moeilijkheden Ook in de textielsektor is aulij te rekenen krijgen. Se- het maar een mager beestje geworden met het textiel- plan Claes. Deze tegenhan ger voor het Waalse staal werd herleid tot één vijfde zodat het Vlaamse bedrijfs leven er niet langer zijn hoop moet op stellen. Mag dan van onze Wase ge meenten niet verwacht worden dat ze een bedrijfs- vriendelijke politiek zou den voeren en een grote bereidheid aan de dag zou den leggen om de prakti sche problemen zonder veel administratieve rompslomp af te handelen? zo vroeg de V.U. zich af. Tenslotte werd aange klaagd dat de uitvoerings maatregelen voor het be heer van de Linkerschel- deoever uitblijven. Provincieraadslid Leo Van Hoeylandt, die de werk groep leefmilieu leidde, kommentarieerde tijdens de plenaire zitting een tien puntenprogramma, dat de basisprincipes omvat in het kader van de aktuele pro blemen. Zo blijft de V.U. voor de rijksweg 60 voor stander van één kleinscha lig tracé en worden aange drongen op de realisatie van de Liefkenshoektun- nel. De V.U. blijft zich in het Waasland verzetten te gen nieuwe pogingen om er een vlieghaven op te rich ten. tegen de verdere uit breiding van het kernpark van Doel (naar verluidt het grootste van Europa) en tegen het graven van pot- polders. Ook werd gewe zen op de risiko's voor het leefmilieu indien het Waas land zou uitgekozen wor den als stortplaats voor gif tig probleemafval. Tenslot te werd geopteerd voor een gekontroleerde multilate rale ontwapening. Inzake welzijnszorg (werk groepleider Alois Goy- vaerts was weerhouden we gens ziekte) werd aange drongen op een ernstig so ciologisch onderzoek in alle gemeenten. Dit onderzoek, dat de bestaande behoeften en deze die zich kunnen ontwikkelen dient aan te duiden, moet richtingge vend zijn voor de toekom stige werking van de O.C.M.W.'s. Er dient ge streefd naar meer overleg en samenwerking tussen de verschillende gemeenten, o.a. via een betere samen werking tussen ziekenhui zen, rusthuizen, opvang centra van speciale pro bleemgroepen enz. Ook op het gemeentelijk vlak zou regelmatig overleg moeten gepleegd worden met de organisaties die zich inzet ten voor het welzijn van de mens (welzijnsraad). De V.U.-Waasland stelt in vraag of in alle O.C.M.W.'s de welzijns zorg wel op de eerste plaats komt. Verregaande politi- zering, versteviging van machtsposities en het voe ren van een echte benoe- mingspolitiek vormen dik wijls bewijzen van het tegenovergestelde. In veel OCMW-begrotingen wordt volgens de Wase V.U. ruim geïnvesteerd in bakstenen en al te weinig in mensen. Er dient een eind aan de nationale aanwer vingsstop van de bejaar den- en familiale helpsters en het ander personeel van de welzijnssektor gesteld. Vermits het O.C.M.W. ook een «informatieplicht» heeft, wordt van V.U.-zij de aangedrongen op het aanstellen van een ombuds man. Tenslotte zou een O.C.M.W. na Onder zoek ertoe moeten kun nen verplicht worden om steun en bijstand te verle nen aan privé-initiatieven die kaderen binnen de be staande wetgeving of een oplossing bieden voor reële plaatselijke noden en be hoeften en die door de be staande wetgeving nog niet subsidieerbaar zijn. P.V. Terwijl de Sint-Niklase SP al een hele poos klaar is met de lijstvorming met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen en zowel CVP (met Paul De Vidts op kop) als PW nog allerminst klaar lijken, worden her en der geruchten opgevangen over de Sint-Niklase Volksunielijst. Een krantebericht als zou Maurits Coppieters de VU-lijst aanvoeren, straks, strookt niet met de waarschijnlijke werkelijkheid. De situatie is immers niet meer die van vóór de fusie toen men de Nieuwkerkenaar wou naar voren schuiven als boegbeeld voor een alternatieve koalitie. Men weet ook dat het voormalige Europaparlementslid zachtjesaan politiek aan het uithollen is. Nelly Maes («links») of Jan Verniers («rechts») op kop zetten zou in de kaart spelen zijn van één van de twee strekkingen in de partij. De barst mag dan al enigszins gelijmd zijn, de gevoeligheid op dat vlak heerst nog immer. Gerust kan dus worden voorspeld dat de voormalige Sint-Niklase kuituurattaché Daniël Anthuenis, die vorige gemeenteverkiezingen zo flink zijn intrede deed in de raad, de kopman zal wezen bij de VU: hij is immers voor beide strekkingen aanvaardbaar. Bekend is ook dat, mocht de Volksunie in Sint-Niklaas (toch nog) kans maken om koali- tiepartner te worden, Anthuenis het ambt van kuituurschepen zal ambiëren. (wv) Heel wat mensen hebben tijdens een door Vaka- Waasland georganiseerde hearing de stellige ver wachting uitgesproken dat de Sint-Niklase gemeen teraad het grondgebied van de stad kernwapenvrij zou verklaren. De aanwezigheid van een tiental gemeenteraadsleden, o.w. twee schepenen, sterkt Vaka in de overtuiging dat Sint-Niklaas géén kern raketten op zijn grondgebied wil laten installeren. Robert De Gendt hield een indrukwekkende inlei ding en uit de bespreking achteraf bleek dat men duimt voor een gemeenteraadsbeslissing in de door Vaka en andere groeperingen gewenste richting. Het al dan niet kernwapenvrij houden van Sint- Niklaas zou vrijdag 28 mei tijdens de raadszitting ter sprake komen. Vrijdag 21 mei om 20 u wordt in de zaal Europa aan de Grote Markt in Sint-Niklaas een grote «volksver gadering tegen de atoomwapens» gehouden. Spre ker is de Aalsterse arts dr. Jef De Loof, die in onze vorige editie uitgebreid werd voorgesteld. Hij han delt over de medische aspekten van de kernbewape ning en de atoomoorlog. Voorzitter A. Bogaert licht namens Vaka-nationaal de recente evolutie en komende akties toe en zal het speciaal hebben over de «waarschuwingsmars» op zondag 6 juni in Ant werpen. Voor die manifestatie worden door Vaka-Waasland bussen ingelegd. Die vertrekken op 6 juni telkens om 13 u vanuit Hamme (Markt) via Waasmunster; vanuit Stekene (Markt) via Kemzeke; vanuit Loke ren (Markt) via Belsele: vanuit Sint-Niklaas (Markt) via Temse; vanuit Beveren (Markt) via Kruibeke. Buskaartjes tegen tachtig frank kunnen vooraf besteld via tel. 76.16.03, of in de Beeldstraat 22 in Sint-Niklaas. (wv) «Het beleid van verkeer en openbaar vervoer is in België nooit veel zaaks geweest, maar de onbesuisde wijze waarop u in de jongste vijf maanden het openbaar vervoer hebt aangepakt getuigt van een ontstellend gebrek aan kennis en engagement voor de taak die u niet zonder passende vergoeding door de gemeenschap werd toevertrouwd». Dat schrijft de Wase milieugroepering Abllo in een op 7 mei gedateerde brief aan minister van verkeerswezen Herman De Croo. In de brief wordt aangedrongen op een «ander en beter» beleid terzake. Abllo wil dat minister De Croo het openbaar vervoer stimuleert en géén «dwaasheden» uithaalt zoals het schrappen van treinen met twintig tot zestig mensen aan boord (en weldra wellicht ook busritten met een gelijkaardige bezetting). Volgens Abllo heeft de heer De Croo de bedoeling, het openbaar vervoer te kraken en zou hij géén rekening houden met de mobiliteit van grote bevolkingsgroepen en de algemene verzuchting naar minder milieuverstoring. Als er géén ander en beter beleid wordt gevoerd moet er maar een ander en beter minister komen, zegt Abllo. Het gehele openbaar vervoer verbruikt 0,2 procent van de primaire eneFgie in ons land tegen 17 procent voor het wegverkeer. Het openbaar vervoer neemt 20 procent van de gemotorizeerde verplaatsingen op. Als de regering zegt dat ze onze ekonomie wil saneren dan moet, aldus nog steeds Abllo het openbaar vervoer in allereerste instantie de nodige aandacht krijgen. (wv) n aanleiding van het op de valreep afgelasten van de go- van 9 mej jl. op de parking van het Koopcentrum, heen in vorige editie enige kommentaar daarop vanwege J B. De Boes-Van Buynder antijgingen die in dat verband naar het adres van het stads- r werden geslingerd, steunen weliswaar op een foute pretatie van de feiten. I is wel zo dat de brief van de organisatoren Remco-karting i, daterend van 29 maart 1982 en gericht aan de stad met de tg om het materieel bij te staan door de nodige 1.800 meter pafsluiting te voorzien op 9 mei. positief werd ontvangen en Jriseerd. Aan de organisatoren werd dus inderdaad stads- k beloofd I heeft dan uiteindelijk politie en rijkswacht ertoe aangezet I m laatste instantie het plaatsvinden van de aktivitcit te wen? In géén geval een omslaan van politieke wind op het puis, doch uitsluitend het negatieve advies, daterend van 23 B1982, van het provinciaal gouvernement van Oost-Vlaande- gezien in deze aangelegenheid alleen voornoemd gouverne- jpt bevoegd is. was dat advies uiteraard bindend. Waar in eerder aangehaalde brief van Remco-karting letterlijk wordt geschreven dat «de nodige aanvragen voor de provinciale raad, de verzekering en de Belgische automobielbond reeds waren ingediend en geen enkel probleem vormden» kwam er tot ieders verrassing enkele dagen vóór het gebeuren dus toch een probleem uit de bus. Zowel Remco-Karting zelf, de stad Sint- Niklaas. de Rijksgezondheidsinspekteur, als de kommandant van de Territoriale Rijkswachtgroep van de Provincie Oost- Vlaanderen ontvingen op 5 mei 1982 eenzelfde bericht van afwijzing. Er bleef de ordediensten dan ook niets anders over dan een korrekte uitvoering van dat besluit, met name het verbod tot organisatie. Voor iedere betrokkene betekende dat evenwel een pijnlijke beslissing temeer daar de go-karting op een sukses afstevende Helaas bleek de veronderstelling dat alles probleemloos zou verlopen, en waardoor de stad haar medewerking toezegde, onjuist en kon de stad, haar eerder genomen engagement niet ten uitvoering brengen. De in vorig artikel geformuleerde agressieve kritiek t.a.v. het stadsbestuur was dan ook geenszins op haar plaats René De Winne, schepen voor sport, Sint-Niklaas Ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de plaat selijke CVP-afdeling in Si- naai wordt op zondag 23 mei een akademische zit ting georganiseerd. Bij de ze plechtigheid wordt de nadruk gelegd op de zestig jarige inzet van Antoon Dierick, oud-voorzitter van de CVP in Sinaai. Om 11 u die zondag vindt in de Sint-Katharinakerk een eucharistieviering plaats. Om 12 u wordt tij dens een akademische zit ting het woord gevoerd door de Sinaaise CVP- voorzitter Lieven Lenaerts. door senator Ferdinand De Bondt en door burgemees ter Paul De Vidts. Die zit ting vindt in het gemeen tehuis van Sinaai plaats, nadien is er een receptie. Er mag al eens gelachen worden. Ook in de politiek, dacht de Jong-CVP van Temse erbij, en zij besloot meteen aan deze idee een konkreet verlengstuk te smeden. Waar de Jong-CVP de jongste drie jaar telkens een «Sleutelfiguur van het Jaar» verkoos, gooit zij het in het jaar van de gemeenteraadsverkiezingen dus over een andere boeg. Besloten werd een wedstrijd uit te schrijven voor de «beste politieke karikatuur of cartoon». In het wedstrijdreglement worden volgende punten vermeld: - de tekeningen moeten betrekking hebben op politici en/of politieke situaties uit groot-Temse; - de cartoons mogen (maar moeten niet) een onderschrift bevatten; zij moeten uiteraard humoristisch getint zijn; - iedereen kan deelnemen; - het formaat wordt door de inzenders zelf bepaald; - elke inzender mag een onbeperkt aantal tekeningen insturen: - de tekeningen blijven eigendom van de organizatoren; - de laureaat (of eventueel laureaten) zal door de Jong-CVP gehuldigd worden. De tekeningen moeten tegen 1 juli bezorgd worden bij Luc De Ryck-, Steendonkstraat 132, 2690 Temse (tel. 031-71.10.43), bij wie eventueel ook nadere gegevens kunnen bekomen worden. Bij de tekst waarbij Aalst tot «kernwapenvrije zone» in de raadszitting werd ver klaard bleef het gedeelte waarbij de regering werd opgeroepen zich te verzet ten tegen aanmaak, trans port en opslag van kernwa pens in België, achterwege. Deze wijziging bleek nood zakelijk wilde men én de PW én de CVP ook de motie laten goedkeuren. Reeds op 30 maart vroeg VAKA-Aalst - Aktieko- mitee tegen Atoombewa pening -. alle parlements leden uit het arrondisse ment in een open brief te antwoorden op drie vra gen: 1. Bent U voor een debat in het parlement over de plaatsing van kernraketten in ons land? 2. Zal U. bij dergelijke eventuele stemming, voor of tegen de plaatsing van raketten stemmen? 3. Zo U tegen de plaatsing is, bent U dan bereid dit standpunt binnen uw partij te verdedigen? Gesteld werd dat het niet ontvangen van een ant woord vóór 24 april als ne gatief zou worden geïnter preteerd. Alleen van de heren Mare Galle, Paul Van der Nie- pen. Herman De Loor, Jan Caudron en Willy Van Renterghem kwam een antwoord binnen. VAKA-Aalst besluit hier uit dat wie niet antwoordde voor plaatsen van raketten is en hierover geen parle mentair debat wenst. De heren Galle, Van der Niepen, De Loor en Cau dron antwoordden alle vier met ja, tegen en ja. De heer Van Renterghem was meer genuanceerd en vindt, gezien het Belgisch standpunt binnen de NA VO. een «ja» of «neen» voorbarig. Hij sluit zich wel volledig aan bij elk «rede lijk» streven naar vrede en vrijheid. (lh)" Utermöhlen, een bedrijf dat zich heeft gespecializeerd in het vervaardigen van allerlei soorten verband en ook sterk vertegenwoordigd is op het vlak van het ziekenhuiswezen, maakt er een erezaak van zijn verdienstelijke personeelsleden op een passende wijze te huldigen. Een en ander heeft tot gevolg dat bij Utermöhlen men steeds glimlachende mannen en vrouwen aantreft, die het niet onder stoelen of banken steken dat zij wat graag in de rustige en landelijke omgeving van het Buggenhoutse bos een prima werkgelegenheid hebben gevonden waar kameraadschap en vriendschap geen ijdele woorden zijn. Het was in die zin dat Utermöhlen direkteur van der Aar de gevierden toesprak. Hij voegde er nog aan toe dat alles erop wijst dat de inzet en de kreativiteit van de Buggenhoutse werknemers flink heeft bijgedragen tot de bloei en groei van Utermöhlen-Belgié. Het bedrijf is inderdaad zeer expansief, niet alleen op het vlak van de produktiviteit, maar evenzeer wat betreft de werkgelegenheid. Het voorbije jaar werden een veertigtal nieuwe werknemers in dienst genomen, zodat het totaal net de 200 overschrijdt. De heer van der Aar zei ook nog dat het tot de taak van de direktie behoort het bedrijf gezond en krachtig te houden, waarna hij met rechtmatige trots aan negen pcrsoneclslodcn die er al vijftien jaar trouwe dienst hebben opzitten, het gouden Utermöhlen speldje overhandigde. Ü.5T De heer ten Velde, direkteur van Utermöhlen Buggenhout stelde dan de negen verdienstelijke werknemers een voor een voor. Hij deed dat op de hem gebruikelijke wijze. Met een kleine attentie en verhaaltjes over voorvalletjes in het bedrijf, met de nodige lof voor de inzet en de dienstvaardigheid. Hij voegde eraan toe dat Utermöhlen in de toekomst nog anderen de kans op werkgelegenheid wil geven. Men heeft immers het part-time systeem ingevoerd en ondertussen is ook het eerste verzoek tot verkorte werktijd ingediend. Het schept nieuwe mogelijkheden, aldus de heer ter Velde die vervolgens Marie Jeanne Van Ransbeeck, hoofd van de kantine; Louise - Wiske - De Schouwer, hoofd van de weverij; Marina Van Hamme die steeds vriendelijk lacht; Emile Goffinde vertegenwoordiger voor Wallonië; Jan Van Reeth, de nestor van het bedrijf; Leon De Commer, het voorbeeld van stiptheid, Willy Meskens, die de administratie leidt, Monique De Backer die op de boekhouding werkt en Lydie Bormans die de personeelszaken onder haar bevoegdheid heeft, in de bloemetjes zette en met een geschenk bedacht. Ook burgemeester De Landtsheer was op deze viering aanwezig. Hij loofde terecht de ondernemings geest van Utermöhlen en stipte aan dat 2 op de 3 mensen uit Buggenhout in de gemeente werken. Allicht een unicum in Vlaanderen

De Voorpost | 1982 | | pagina 3