Myda-Kruibeke zette beste beentje voor Buggenhout wordt verfraaid A.B.S.-bestuur distantieert zich van ad rem reaktie van enkele leden «Uit velerlei eeuwen» Aalsterse Sint-Martinuskerk en Noordstation onder kulturele loep Zeventiende Rapentochten te Lokeren Speel- en vakantiegezin gevraagd te Lokeren Minder-validen exposeren te Affligem 8 - 21.5.1982 - De Voorpost in de stadsschouwburg een opvoerinu De muziekakademie van Lebbeke hield leerlingenauditie met o.m. Mare De Vliege. Ann Sirou en Els Van den Abbeel. Leraar Jaak Vereist staat uiterst rechts. c Wandelsportvereniging richt op zondag 23 mei voor de 17de maal de Rapen- tocht in. Deze zomeruitga- ve loopt weer door mooie, nog door weifligen gekende natuurplekjes van Lokeren en omgeving. De eerste 21 km in de voor middag gaat de richting Ek- saarde-Sinaai-Ruiter uit. De 21 km in de namiddag gaat via Daknam richting Doorslaar. De 15 km is een verkorte uitgave van deze 21 km. De 8 km loopt door het Verloren Bos en het Dierenpark Bospark. rich ting Molsbroek (Europees Natuurreservaat). Wandelsportvereniging Lo keren heeft dus weerom een gevarieerd parkoer uit gezocht. waar zowel de na- tuurwandelaar als de af standwandelaar aan zijn trekken komt. De inschrijving, kleedka mers. vertrek en aankomst zijn zoals gebruikelijk in het RITO. aan de Azalea laan te Lokeren, op 250 m van het station. Er kan ge start worden tussen 8u30 en 15u. Iedereen moet wel vóór 18u terug binnen zijn. Het inschrijvingsgeld be draagt voor de 8 en 15 km: 50 fr; voor de 21 en 42 km: 60 fr. Jeugdgroepen en scholen betalen 10 fr min der per deelnemer. Alle deelnemers ontvangen een herinnering (medaille of te gel). Wie echter enkel wan delt voor een brevet betaalt 25 fr. en dit voor. alle af standen. Meer inlichtingen zijn te bekomen op volgende adressen: Werner Hillaert, Daknam- dorp 10 te 9101 Lokeren. tel. 091/48.37.20 en/of Jef Ysewyn. Snepstraat 16 - 9100 Lokeren. tel. 091/ 48.32.76. Nog even vermelden dat Wandelsportvereniging Lo keren zijn 18de rapentocht organiseert op zondag 7 no vember 1982. Myda-topdag in Kruibeke. Jazzdansers aan de slag (dw) Majoretten uit Kruibeke en vendeliers van de KLJ-Belsele, keurige wimpelaars va Sl KLJ-Kruibeke en een beatgroep uit Bornem luisterden het gebeuren op. Een top n dat vijfde feest van de dansklub Myda uit Kruibeke, die naar het Wase Nieuwkerke; d Kieldrecht, naar Bornem en Sint-Katheiijne-Waver zelfs vertakt raakte. Sho« k spektakel op het lustrumfeest, Hilde en Edwin Pierloz uit Borgerhout demonstree: r< Latijnse dansen. Sonja en Francois Winnepenninckx uit Borsbeek deden he discostijl en het echtpaar Reniers uit het Nederlandse Helmond bracht tien kn< dansen. Quick step. jive, tango en rumba, alle genres waren troef op het klubkampioensc Vele tientallen paren zetten hiin beste beentje voor tijdens deze erg geslaagde M topdag. In 1980 werden er in de gemeente Buggenhout 43 krotwo ningen geteld. Men beschouwt daar een krotwoning als een niet-bewoonde en onbewoonbaar verklaarde woning. Omdat deze krotten het beeld van de gemeente er niet mooier op maakten, werd een belasting ingesteld. De eigenaars dienden per huis een bedrag neer te tellen van 5.000 fr. Dit had als rezultaat dat elf eigenaars hun krot lieten slopen en de grond lieten proper maken. Dit jaar werd de belasting verdub beld tot een bedrag van 10.000 fr. Een direkt rezul taat bleef niet uit: weer kwamen elf eigenaars tot het besluit dat het op lange termijn beterkoop zou zijn hun huisje te laten slopen dan er enkele jaren taks te moeten op betalen. Enke len dachten er wat op ge vonden te hebben. Ze startten de afbraak maar lieten het puin onopge ruimd achter op hun ei gendom. Maar dat hadden de makers van de gemeen telijke reglementen voor zien. zodat eigenaars die hun puin van de krotwo ning niet opruimden, de belasting toch nog zullen moeten neertellen. Al bij al is de Bosgemeente nu toch de helft van de krotwoningen kwijt en dit op amper twee jaar. Waar schijnlijk zullen ook de an- verschijnen, dere woningen mettertijd Het scheelt een heel stuk verdwijnen want het sche- dat men achter het ranke penkollege is zeker niet be- torentje van het gemeen- reid de taks op krotwonin- tehuis de lelijke fabrieksto- gen te verminderen, wel in- ren niet meer ziet. tegendeel. Buggenhout is er meteen Intussen verdwijnt achter wat fraaier mee geworden, het gemeentehuis ook de Als nu nog na de zomer de grote bedrijfsruimte die torenkraan uit de Kerk- eens toebehoorde aan het straat verdwijnt kan men veevoederbedrijf Moens. opnieuw gaan denken aan De afbraakwerken zijn ge- een renovatie van de dorps start op dinsdag 4 mei en kern. vorderen erg snel. Later zal (lvd) De toneelvereniging Arbeid en Kunst» brack op die plaats een warenhuis Opgeruimd staat netjes(per) Frans Wouters uit Puurs. Hij is 56. landbouwer en pachter en zit al sinds 1972 in nesten. Tijdens voornoemd jaar namelijk besloot de eigenaar van het door Wouters gepachte goed te verkopen. Het echtpaar Wouters - Cornette was geïnteresseerd: voor een deel ervan hadden ze wel centen. Maar... men besloot ertoe het eigendom in zijn-geheel van de hand te doen. Het Kleinbrabantse gezin moest afhaken, afzien van het soms zó belangrijke voor kooprecht. Driewerf homaar daarna, want wat blijkt te zijn gebeurd: de vroegere eigenaar heeft toch twee kopers tevreden gesteld. Misbruik van vertrouwen, vond men in Puurs. En dan de druppel die de emmer liet overlopen: één van de twee nieuwe eigenaars stuurt Wouters een opzegbrief, wil hem dus met heel zijn gezin wandelen sturen en eist op de koop toe een schadevergoeding van een half miljoen. Gebouwen en grond zouden slecht zijn onderhouden, er zouden 'onverantwoorde cx- ploitatiepraktijken' geweest zijn. Een konsekutief agrarisch geprocedeer viel uit in het nadeel van Wouters. Vorige week belegden A.B.S.-ers August Cole. Roger Speleman en Louis Van de Velde in Sint- Niklaas een perskonferentie om het onrecht dat hun kollega's was geschied fel aan te klagen U las het waarschijnlijk wel. op de voorpagina van ons vorige nummer. Het vonnis dat de rechtbank van eerste aanleg in Mfchclen over de zaak velde, zou zijn gebaseerd op twijfelachtige en dubbelzinnige doku- menten. Men is vastbesloten de zaak via het verbre kingshof recht te zetten. Vastbesloten? Niet te vlug. niet te vlug. maant Lieven Ferket. Hij is gewestelijk voorzitter van het A.B.S. en ik zie hem maandag 17 mei op een achteraf je van een A.B.S.-bestuursvergadering. Niet te vlug, herhaalt hij. want misschien had de kollega uit Puurs niet de geschikte advokaat. Er zouden vermoedens in die richting zijn. En alvorens het A.B.S. zich voor deze wagen spant, wil men een korrekte situering van de strikte wettelijkheid bin nen deze hele problematiek. Een eigen advokaat zal de zaak grondig onderzoeken. De man woont in Kortrijk en het lijkt wel alsof hij zijn naam, Autreligne heet hij. speciaal voor deze opdracht heeft gekozen. De jurist zou zeer goed vertrouwd zijn met de pachtwetgeving. Aan de hand van zijn besluiten zal het A.B.S. in de loop van de week haar houding bepalen. «De wettelijkheid is ons enige kriterium hier», meent Lieven Ferket: «wij zetten onze geloofwaardigheid niet zomaar op het spel». Hij vindt hei spijtig dat enkele mensen met een toch voorbarige reaktie op het gebeurde naar de pers zijn getrokken. «Wij zijn met bang voor aktie». zegt Ferket nog. «als het nodig is. zijn wij er. we komen op voor onze belangen, we hebben het gemeentehuis in Stekene al bezet b v maar op basis van een dergelijke onzekerheid is het dom om tot aktie te besluiten». Leo DE BOCK «Uit velerlei eeuwen» date ren de kunstwerken wandtapijten, schilderijen, monumenten, molens en andere gebouwen die in de bundeling van histori sche en kunsthistorische bijdragen aan bod komen die door het Oostvlaams provinciebestuur werd uit gegeven Op twee kortere studies na werden alle gebundelde bij dragen door medewerkers van de provinciale kuituur- dienst geschreven, nu eens in de marge van de gewone opdrachten in dienstver band (wetenschappelijk in ventaris werk b.v. of onder zoek ter voorbereiding van beschermingsdossiers) dan weer uit persoonlijke belangstelling voor het be handelde onderwerp. Eén kenmerk hebben al de ze bijdragen alvast gemeen schappelijk: zij houden alle verband met het meestal eeuwenoude kuituurpatri monium van onze provincie en wettigen aldus hun op name in de (vlug aangroei ende) reeks kultureel jaar boek-bijdragen, gepubli ceerd in opdracht van de bestendige deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen. Een eerste bijdrage, van de hand van dr. G. Delmarcel, verbonden aan de Kon. Mu sea van Kunst en Geschie denis te Brussel, bespreekt een belangrijk l6de-eeuws Oudenaards wandtapijt «Hercules en de Stymfali- sche vogels», dat in 1979 kon aangekocht worden voor de provinciale kunst- kollektie. Twee andere bijdragen, van de hand van kultureel advi- zeur Dr. P. Huys, zijn ge wijd aan het historisch mo- lenonderzoek. In onderha vige bundel is een studie opgenomen over de wind molens op de heerlijkheid van Sint-Pieters te Gent in de zeventiende eeuw, waar van de situering onder zocht wordt op basis van kartografisch en archiva lisch materiaal. En daar naast wordt een beknopte inventarislijst gepubliceerd van aanvragen tot het beko men van oktrooien voor het oprichten van nieuwe (wind, water- of ros-)mo- lens in Oost-Vlaanderen de late achttiende eeuw. De bijdrage van lie. L. Ro- byns over de uitstraling van Rubens' Rochusschil- derij in de Sint-Martinus kerk te Aalst ontstond in de marge van de wetenschap pelijke inventarizatie van de kunstwerken in de Sint- Martinuskerk waarvan de resultaten aan het verschij nen zijn in de reeks «Inven taris van het Kunstpatri monium van Oost-Vlaande ren». Twee andere bijdragen zijn van bibliografische aard. Een eerste lijst, samenge steld door een drietal mede werkers van de provinciale kultuurdienst (lie. M. Boone, W. Blondeel en E. Dhont) betreft de akademi- sche proefschriften over de geschiedenis van de provin cie Oost-Vlaanderen en van het oude graafschap Vlaan deren. Dit systematisch ge rangschikt overzicht groe peert de historische ver handelingen. tijdens het voorbije decennium (1971- 1980) voorgelegd aan de Belgische universiteiten. Een tweede bibliografische lijst, opgesteld door dr. P. Devos, kunsthistoricus bij de provinciale kuituur- dienst, brengt een gelijk aardig overzicht 1925- 1980) van de universitaire proefschriften over archeo logie, kunstgeschiedenis en musikologie die recht streeks en duidelijk ver band houden met het ge bied Oost-Vlaanderen of die dit in brede zin impli ceren. Twee andere bijdragen be handelen onderwerpen op het terrein van de architek- tuur resp. in het eerste en in het derde kwart van de 19' eeuw, de ene te Gent, de andere te Aalst. Lie. Marie Christine Lale- man, als kunsthistoricus verbonden aan de dienst voor monumentenzorg en stadsarcheologie van de stad Gent, brengt een bij drage over het eerste neo- gothische gebouw te Gent, nl. een theehuisje aan de Leie, (1821), ontworpen door achitekt Jean Baptiste van de Capelle. Ook een ander merkwaar dig monument van 19de- eeuwse bouwkunst dreigt (of mag men nu zeggen: dreigde?) verloren te gaan. nl. het Woordstation te Aalst, werk van de beroem de architekt Jean-Pierre Cluysenaar. Aan de bouw geschiedenis van dit station wijdt lie. W. Lerouge. kul tureel attaché bij de provin ciale kultuurdienst, een stevig gedokumenteerde studie. De verkoopprijs van de pu- blikatie bedraagt 300 F; zij kan besteld worden door storting van het verschul digde bedrag op rekening nummer 091-0059890-70 van de provincie Oost- Vlaanderen, kulturele pu- blikaties en aktiviteiten. Bisdomplein 3 te 9000 Gent (met vermelding: «Uit veler lei eeuwen».). Aan de leden van oost- vlaamse kulturele en toeris tische verenigingen wordt een korting van 25% toege staan, op voorwaarde dat de bestelling gebeurt via het sekretariaat van de vereni ging Sara is 10. Vanaf haar 3 kunnen terugvallen. Zij eventjes kunnen leve jaar verblijft ze in een in- hebben dan ook weinig een gezin, waar het stelling. Moeder kon de op- kans om ke^y te maken eventueel een nieuw sj voeding van Sara niet aan. met een noi.^aal gezins- kameraadje leert ker Zij diende een aangepaste midden. Zij hebben weinig is een uitstekende vorm van onderwijs te vol- weet van de dagdaagse din- voor het kind om een gen. Sara woont daarom in gen waarmee een gezin ge- beeld op te steken vai een leefgroep van 12 kinde- konfronteerd wordt. gezinsmidden, ren tussen 6 en 18 jaar. Ergens voelen zij dat gemis Misschien kan je bijd Heel uitzonderlijk krijgt ze aan en willen ze ook proe- erin bestaan dat een kii nog bezoek van vader of ven hoe het er in een gezin en toe een namiddai moeder. De meeste andere aan toegaat. Zij willen ook korte verblijfperiode kinderen in de leefgroep banden hebben met men- doorbrengen? Misse gaan regelmatig naar huis, sen, die niet louter be- kan een van hen wel zij zien uit naar de week- roepsmatig op hen betrok- aantal dingen geleerd ends. Sara mist dit. Zij kan ken zijn. Een speel- of va- gen in je gezin? Geïnti in de leefgroep overigens kantiegezin biedt hierbij seerden kunnen verdei niet vertellen over haar er- mogelijkheden. Het kind formeren bij de Sa varingen thuis. Net als Sara kan immers aanvoelen dat Dienst M.P.I. De H zijn er heel wat kinderen er ook nog buiten de instel- winde, Chris Verhai die geen thuissituatie heb- ling iemand is die belang- Torenstraat 15 te Loki ben, waarop ze geregeld stelling voor hen heeft. Het (091/48.49.41). j Op zaterdag 22 en zondag 23 mei kan men in het Kultureel Centrum van Affligem nog terecht om de werken en hobby's van een aantal minder-validen te bewonderen. Het is reeds voor de vijfde maal dat deze tentoonstelling wordt georganizeerd. Wie er belangstelling voor heeft, kan op zaterdag 14.00 tot 20.OO uur en op zondag 10.00 tot 20.00 uur op de reeds gemelde plaats een kijkje gaan nemen. Het aanbod dat te kijk wordt gesteld is zeer ver scheiden, haast zo verschil lend als de kunstenaars zelf. Heel even een greep: Frans Joostens uit Merch- tem etaleert zijn talent als pottenbakker, Frans Ne vens heeft zich gespeciali seerd in beeldhouwwerken, keramiek en munten en Re- né Van Paesschen is een glazenier. Romain Verguit uit Boom is aanwezig met pentekeningen en schilder ijen en Francis Schoonjans uit Essene exposeert post zegels en sigarenbanden. Prudent Roaen uit Merelbe- ke heeft zich gespeciali- zeerd in het vervaardigen van allerlei toestanden met wasknijpers en Frans d'Haeseleer leeft zich uit Onder ruime belangstelling bracht Pact de "ketelle (per) met nagels en draadwerk. Houtsnijwerk en keramiek is de specialiteit van Etien- ne Van Vlierberghe uit Sint-Niklaas. Chris van Raemdonck uit Dender leeuw heeft een rijke verza meling postzegels en Mau- rits Van Dromme uit Brus sel schildert prachtige din gen. Tenslotte zijn er nog zuster Elisabeth uit Zellik met een rijke voorraad aan snuisterijen en De Valier uit Liedekerke die eveneens allerlei materialen expo seert Vermelden we ook nog dat de hobbyclub van Asse van de partij is Tijdens deze tentoonstel ling is er ook een ruilbeurs van post zegels, munten van Belgie, Luxemburg. Zaïre enz

De Voorpost | 1982 | | pagina 8