Waarom niet een beetje edukatief groen in Sint-Niklaas? Babbelen over bomen Miet Smet wil fietspaden op RW 14 in Lokeren Bouwafval in Sinaais natuurgebied Perfekte akkomodatie - gerenommeerde piste - internationale allure De Voorpost - 21.5.1982 - 9 ioensc jde M MANEGE THE BLUE BIRDS ZELE OPNIEUW TER BESCHIKKING VAN IEDERE PAARDENLIEFHEBBER oering a Heyvaert kreeg bezoek van heel wat prominenten uit i paardenwereld. Manége eigenaar Hector Bekaert, varbondsvoorzitter Jacques De Brabander en nationale iunioreskampioen Jean Claude Van Geenberghe paardensport is er ge- Voor twee jaar kochten de ttnlijk sprake van de goede heer en mevrouw Hector en mbinatie Bernice Bekaert uit Landskou- we de nieuwe start van de ter - Oosterzele de manége, jnege The Blue Birds aan Hun oorspronkelijke bedoeling nummer 34 van de Gent- was ze voor eigen gebruik te ,aonweg te Zele willen si- houden. Hun begeestering moeten we naar analo- voor de paardensport is echter over een ideale kombina- zo sterk, dat ze besloten om 8Pfe'<en de manége-deuren opnieuw voor alle paardenliefhebbers open te zetten. In Mevrouw Rita Heyvaert, af komstig van Lebbeke, maar uitgeweken naar het West- vlaamse paardencentrum Wa- regem, vonden ze de ideale runningmate. Zij wordt de gastvrouw voor elkeen, zowel degene die gebruik wil maken van de piste, degene die zijn paard wil stallen of die mensen die in de gezellig ingerichte bar een babbeltje willen slaan. En dat het onderwerp de paar densport is, vormt voor haar geen enkele moeilijkheid. Mevrouw Heyvaert verpande haar hart aan die discipline en oogstte met haar lievelingsdier «Saaika» succes. Haar ver worven kennis, haar hulpvaar digheid en haar genegenheid voor het paard, zijn haar ge loofsbrieven om Manége The Blue Birds op een voor elkeen aanvaardbare manier te be sturen. Om haar doel te berei ken beschikt ze over een ma nége met uitstekende moge lijkheden. Een piste van 60 x 30 m. behoort tot één van de drie gehomologeerde in de beide Vlaanderen. Er zijn 27 boxen voor paarden ter be schikking en de akkomodatie benadert de perfektie, zodat de eigenaar van een paard, die een box wil huren, niet alleen op een matige prijs kan rekenen maar ook op een per- fekte verzorging. De piste is zodanig gebouwd, dat de paarden er op ideale wijze kunnen trainen en een goede konditie nastreven. Patrick Bekaert, zoon van de eigenaars stuwt op die piste zijn toppers Freddy Dufief, Nuit de Noce. Anouschka, A Santé, maar de forme om er de successen mee aan elkaar te rijgen. Tijdens de receptie ter gele genheid van de heropening mochten de heer en mevrouw Bekaert en mevrouw Rita Hey vaert veel sympathie en nog meer felicitaties ontvangen voor hun initiatief. Zowel be stuursleden van ruitervereni- gingen als ruiters met aan het hoofd de Nationale juniores- kampioen Jean-Claude Van Geenberghe, waren present, naast vele vrienden en ken nissen. Vanaf heden kan men bij Me vrouw Rita Heyvaert terecht voor het gebruik van de ma nége. Tevens is iedere dag van 's middags de gezellig ingerichte bar open. De ontvangst is getekend: Me vrouw Rita Heyvaert, Gentse steenweg 34. 9140 Zele. Tel. 052-44.68.75. Publiciteltsreportage D.C. Tekst en foto's: B. G. Van Wlnckel i leve r het euw s rt kec :nde ii een en vac e bijd een kas middaj riode Misscj n wel ileerd Gein ti verde: le Sa De H Verha e Loki J. lars va en top| /kerke Sho* nstreei len he en km Vier jaar geleden al lanceerde de Koning Boudewijnstich- ting i.s.m. de Vereniging voor Openbaar Groen de aktie Groene Ruimten. Het land van Boudewijn mocht wel even getakseerd worden op zijn groenvoorzieningen. Een ideeënboek, de inventarisatie van een heel aantal losge weekte en voor een groot stuk reeds gerealiseerde initia tieven, mag alvast een geprofileerde blijk zijn van hun doelmatige inzet. Oktober van vorig jaar startten diezelfde mensen met een rondreizende, sensibilizerende tentoon stelling annex debatavond. Elke stad kon hiervoor in schrijven. Het agenda zit volgeboekt tot eind '82. De Vlaamse gemeentebesturen vinden klaarblijkelijk wel dat ze fatsoenlijkheidshalve niet aan dit initiatief voorbijkun- nen. Dat moet men ook in Sint-Niklaas gedacht hebben. Ontmoetingsplaats voor het groendebat was een vierkant je binnen de stadsfeestzaien, waar de tentoonstelling nog tot vorige zondag 16 mei liep. De datum: dinsdag 11 mei jl. En schaamrood vlekt mijn konen als ik hier het aantal belangstellenden moet neerschrijven: 17 onder wie dan nog vijf stadsdeskundigen Ann Vasseur, tuin- en landschapsarchitekte en bij de Koning Boudewijnstichting werkzaam als groenkonsulen- te, poogt in weerwil van de schamele oogst toch een soortement debat te telen. Welke initiatieven er op dit ogenblik gaande zijn, vroeg men, en het zouden er een heleboel zijn. Maar: waar ze in andere steden als dertig jaar mee bezig zijn, dat kan in Sint-Niklaas ook niet van vandaag op morgen gebeuren. En bovendien: schepen Foubert heeft zo zijn bedenkingen bij die regen eisen van al die milieubewuste groeperingen. Hij verwijst met enige furie in de stem naar het grove vandalisme, de onbegrijpe lijke vernielzucht waarvan men dagelijks de gevolgen moet konstateren. Hij stelt zich grote vraagtekens bij het begrip burgerzin. Als je ziet wat voor een hoop smerighe den soms over het muurtje van het stadspark gegooid wordt! Nee, de milieugroepen zouden er zich beter om beijveren, het groen dat er is te behouden, vindt hij. Wat baat het allemaal nog: de zorgvuldige inspanningen van een hele week kunnen in enkele minuten teniet gedaan worden. Volgens Foubert zijn er maar tweemogelijkheden om deze bandeloosheid een halt toe te roepen: «Je kan die mensen, zoals vroeger een 'kotering' geven, maar dat mag nu allang niet meer,» stelt hij: «Je kan ze ook zwaar laten betalen voor hun overtredingen; dan moet je ze laten oppakken en het is nog zeer de vraag of men ze wel zal willen oppakken!». Hij is verbitterd; je ziet het hem aan. Stadsingenieur Francois Rottiers vindt het ook soms frus trerend werken. Om het even wat je doet, zegt hij. de meeste mensen vinden het niét goed, ze zijn kwaad, we hebben een foute beslissing genomen enz. Hij verwijst naar de velling van de nog resterende oude boom op Hoogkameren: «Die boom was 150 jaar oud, akkoord, maar op sterven na dood. Hoogkameren is een weliswaar sekundaire invalshoek voor de stad en wij waren er daarom enkele verfraaiingswerken begonnen. Was het beter die boom daar nog vijf, misschien tien jaar te laten staan om hem uiteindelijk toch te vellen? Wij waren daar nu toch bezig. Trouwens: wij hebben twee bomen van dertig jaar in de plaats gezet. Daarvan lees je niets in de kranten! Vroeger stonden er drie bomen op Hoogkame ren. Twee ervan zijn zonder boe of baa verdwenen; wij vellen er één, planten er twee in de plaats, en het is oorlog!» «Groene week» in Sint-Niklaas: de opening in de stads zalen. Of men aan milieu- sensibilizering doet in de Wase hoofdstad? Lees daarover onze bijdrage. (Iv) Nu we toch over bomen bezig zijn. Er zit iemand uit de Plezantstraat en niet ver van zijn deur staat een oude, nog mooie beuk. Het is nog niet zo heel lang geleden dat een buurman zijn grond liet ophogen met sintels, blikken bussen, kortom: met het goedje dat de interkommunale voor huisvuilverbranding normaliter naar Rumst moet afvoeren. Of dit allemaal zomaar kan? Ja, dat kan zomaar. Daar heb je zelfs geen speciale vergunning voor nodig. Die boom zou er na verloop van tijd wel de gevolgen van kunnen dragen, maar gevaarlijk zou het wel niet zijn: het zijn tenslotte maar assen. Toch wel. meent iemand die zich in Melsele met de analyse van zware metalen bezighoudt: «in die verbrandingsresten zit nog heel wat cadmium b.v., en kwik en omdat we hier een zure regen hebben zullen die metalen gaan uitlogen en da's misschien niet zo heel gevaarlijk voor die boom. maar het heeft wel zijn gevolgen voor het drinkwater!» Men verwacht gelukkig binnen afzienbare tijd een uitvoeringsbesluit dat elke interkom munale voor de verdere besteding van haar assen aanspra kelijk zal maken». Verkeersremmend en edukatief groen Hiernaar gevraagd vinden schepen Foubert en ingenieur Rottiers dat het stadsbestuur inspanningen onderneemt om het niet strikt noodzakelijke verkeer waar dit maar wenselijk is te bannen. Door het afsluiten van een straat b.v., of door aanplantingen. Ze zijn er langzaam mee bezig: je forceert die zaken liever niet; de bevolking heeft meestal nog haar reserves over dergelijke vormen van vernieuwing. «Op vergaderingen stuurt men altijd sterk aan op verkeersafremming. op het inrichten van wooner ven,» stelt Francois Rottiers, «maar wie krijg je daar te horen: een aantal voorlopers, niet de doorsnee bewoner, hoor». Nee, het zou verstandiger zijn hier en daar iets kleins te doen in die richting, de bevolking een prikje geven van: zo kan het ook. Neem de Slagmolenstraat, de Botermelkstraat waarmee men nu bezig is, met de Belseel- se Matexiwijk zal men ook nog wel een woonvriendelijker richting uitgaan. De aanzetten zijn er al. Goodwill te over dus. Even iets anders daarom: waar is er in Belsele nabij de dorpskom nog voldoende groen om er met een groep, een klasgroep b.v,. op uit te trekken? Waarom koopt, huurt of onteigent men het domein 'Van Geertruyen' niet? Wie zal daar komen wandelen?, repli keren de heren stadsdeskundigen: kijk naar het Beuken hof in Nieuwkerken komen daar 's zondags wel twee mensen wandelen? Geen argumentering, een dooddoe ner, vindt onze bewoner: je moet die zaken aanbrengen. En nog zoiets: het is maar triest gesteld met onze bermen. Maar een specifiek plaatselijke flora zou je al heel ver moeten zoeken. Waar moet de onderwijzer voor zijn lessen biologie naartoe met zijn klas? In het stadspark kan men hiervoor niet terecht: daar staat geen groen van bij ons, geen kamille of hondsdraf, geen gele dove netel of Salomonszegel. Waarom niet een beetje edukatief groen in Sint-Niklaas. heren? De stad is een scholencentrum, groepeert dagelijks 17.000 scholieren zeg. Een halve hektare zou al voldoende mogelijkheden bieden En op die manier kan je misschien dat vandalisme ondervangen, aan een nieuwe mentaliteit werken, liefde en respekt bijbrengen voor de eigen natuur. Aimé Saeyshoofd van de Dienst Parken en Plantsoenen begrijpt het wel niet zo goed de onderwijzers zijn zo ook wel tevreden met eike- beuke- en nog wat andeie bladen hij staat evenwel niet helemaal negatief tegen over het voorstel. De vraag is alleen: waar begint men zoiets? In de bossen van het O.C.M.W. misschien? Een hoekje in het stadspark? Vincent Foubert wil «dat on kruid» ook wel een kans geven. Hij belooft de zaak voor te leggen aan het kollege van burgemeester en schepenen. «Je ziet toch dat wij goeie jongens zijn.» vindt hij: «wij werken toch niet tegen?» De vos die de passie preekt? Wij vragen Ann Vaseur nog of zij nog wel meer tegen zoveel lege stoelen moet aankijken «Ja. dat gebeurt wel. vooral bij de groendebatten in de grotere steden. Het is moeilijk om de mensen daar samen te krijgen. Hebben ze geen problemen? Durven ze niet komen? Ik weet het niet. In de gemeenten van de andere kant tellen we toch altijd tussen de dertig en de veertig aanwezigen. Nu is het wel zo dat ik hier in Sint-Niklaas de indruk krijg dat men het allemaal niet bijzonder ernstig genomen heeft. Daar net bleek al dat men niet voor het gevraagde projekticma- teriaal had gezorgd. Het was de moeite niet: er was nogal weinig volk en zo. Wij hebben de plaatselijke dienst leefmilieu gratis affiches ter beschikking gesteld, hen onze persnota's gegeven. Er zouden 300 uitnodigingen ver stuurd zijn. ja maar verder.» Het wordt eentonig. Jc gaat je erbij vervelen Leo DE BOCK In een schrijven aan de mi nister van openbare wer ken heeft volksvertegen woordiger Miet Smet erop aangedrongen, de aanleg van het fietspad aan de zuidelijke kant van de rijksweg 14 (oude baan Gent-Antwerpen) op het grondgebied Lokeren te bespoedigen, ook al omdat de kredieten voor de aan besteding van de werken voor het doortrekken van het fietspad op de begro ting 1982 zijn voorzien. De fietsers worden daar met een gevaarlijke situatie gekonfronteerd. Het ver zoek van burgemeester Liebaut om het bestaande noordelijke fietspad langs de rijksweg 14 in twee rich tingen open te stellen werd immers door de diensten van Bruggen en Wegen af gewimpeld. Het feit dat aan verschillen de wegen slechts een fiets pad aan één rijrichting ligt doet zich nog op andere wegen in het Lokerse voor, het levert problemen op. Miet Smet wil van de minis ter gedaan krijgen dat de fietspaden op het gedeelte tussen Zeveneken en het begin van het huidige fiets pad en tussen de Oude Heerweg in Lokeren en Waasmunster spoedig wor den gerealiseerd. Voor wat dat laatste deel betreft is de uitvoering perfekt mogelijk met respektering van de bestaande bomen, aldus Miet Smet. (wv) De gezellig en goed ingerichte bar Sinds enige tijd wordt Sint-Niklaas beroerd door een aantal milieuschandalen die over enkele maan den ongetwijfeld krachtig voer zullen vormen voor de oppositie bij het op de korrel nemen van het CVP-SP-milieubeleid. Deze keer gaat het niet over weekendhuisjes, een aanvraag tot oprichting van een paardenfokkerij (lees: manége) of een var kenskwekerij (die er net niét zal komen) maar over het storten van afval in een valleigebied. De gehomologeerde manége Burgemeester De Bruyne. feliciteert de eigenaars de heer en mevrouw Bekaert en uitbaatster Rita Heyvaert Het was V.U.-raadslid Leo Van Hoeylandt die deze milieuovertreding de voorbije week aan het licht bracht. Er werd reeds klacht neergelegd bij mevr. Chalmet van de dienst voor ruimtelijke ordening en ook milieuagent Rossaert zou verwit tigd worden. Waarover gaat het? De Stekense aannemer V.W. zou in een dreef tussen de Sinaaise tadzandstraat en de Liniedreef (ten zuiden van het Baudelo-wandelpad) begonnen zijn met het uitgra ven van een grote kuil en het storten aldaar van bouwafval zoals steengruis, balken enz. Op het gewestplan staat dit gebied echter aangegeven als valleigebied, een natuurgebied in de omgeving van het kanaal van Stekene, waar volgens provincie raadslid Van Hoeylandt niet aan mag geroerd worden. Voor een bouwaannemer is het natuurlijk erg aanlokkelijk om in een rustige zone als deze, bijna gratis, alle bouwafval kwijt te raken in een grote kuil die men daarna slechts hoeft te bedekken met een laagje zand. P.V. Gastvrouw Rita Heyvaert

De Voorpost | 1982 | | pagina 9