Naar een herverdeling van werk, ook met inlevering als het moet Weekblad Lokeren: op stap voor redding Gonzales-Cock «Netwerk» heeft eigen plaats in Aalst F O"*" O ROLAND «Geen duur glazen hoK» Rerum rtova rum te Dendermonde een uitgave van MINOLTA XG 1 Met 50 mm F2 lens Inolte De betoging verliep vreedzaam en bij sommigen kon er zelfs nog een wrange) yjmlach vanaf, (dm) Slogans waren er in overvloed. Het waren telkens weer protesten tegen de groeiende werkloosheid en de bedrijfssluitingen, (dm) De Voorpost i 28 ME! 1882 naar keuze een 135 mm F 3.5 of 28 mm F 2.8 Comb PROMOTIE 13,990 F FOTO-C N£-VIDEO Prins Albertstraat. 448 KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS idagmorgen hebben de tweehonderd personeelsleden van het garen- en ibelbedrijf Gonzales - Cock betoogd in de Durmestad. Er waren vertegenwoor- gers van de drie vakbonden en ook enkele politici, o.w. burgemeester Liebaut i volksvertegenwoordiger Willockx. stapten in de optocht op. e problemen waarmee dit in 1925 opgerichte bedrijf uit de textielsektor te ampen heeft zijn bekend: er is een financiële put van vele (tientallen) miljoenen n men lonkt vergeefs tot nu toe naar de overheid, de NMKN. vooral mdat de eigenaars van Gonzales-Cock niét bereid zijn. geld in te pompen. De verheid koppelt aan het toezeggen van steun de voorwaarde dat er ook vanuit rivéhoek een gelijkaardige geldelijke inbreng wordt gedaan. Men vreesde bij de rerknemers de komplete teloorgang van Gonzales-Cock, het faillissement dus. sver b „middels heeft de CVP van Lokeren ten zeerste gevraagd dat een inspanning ien P ou worden gedaan om de onderneming te redden. De Vlaamse exekutieve 'n da „oet. aldus de CVP van Lokeren, de noodzakelijke garantie verlenen om een s vroi^nmg van de NMKN toe te kunnen staan. De Lokerse CVP steunt ten volle ïn olsvertegenwoordiger Miet Smet in haar onderhandelingen met minister Geens in8sa ui premier Martens, en waardeert ook de inspanningen die burgemeester avom jebaut zich ten bate van de redding getroost. 2 jerder hadden de vakbondsafgevaardigden een herstruktureringsplan van de f 15 ^d gewezen. De stad Lokeren zou bereid zijn, een deel van de eigendommen s SF< van de firma aan te kopen voor enkele miljoenen, (foto's dm) de 2 de. i De Topdag bood ons een welgekomen gelegenheid om nog eens even in het kultureel centrum Netwerk binnen te wippen. Meteen kregen we van één van de bezielers van het projekt, dokter Willy Geldhof, de evaluatie van anderhalfjaar werking van het centrum te horen. Dat Netwerk elke gelegenheid gretig te baat neemt om in de belangstelling te komen na karnaval de topdag is een bewijs te meer van de nooit aflatende vitaliteit van de initiatiefnemers en een probaat middel om de integratie in het sociokultureel leven van Aalst te realiseren. De balans van achttien maanden Netwerk is dan ook indrukwekkend. Het is tevens de proef op de som dat er niet noodzakelijk mastodonten van glas en beton nodig zijn om kuituur te bedrijven... tevens de mogelijkheid tot doorstroming te bewerken om de zogenaamde «drem pel tot de kuituur» tot een minimum te herleiden. In Netwerk is het mogelijk zo wel traditionele dingen als avant-garde te brengen. Precies door zijn soberheid is de ruimte uiterst ge schikt; dank zij een ele mentair blokkensysteem kan men qua opstelling zo wat alle kanten uit...» be toogt dr Geldhof en wij konkluderen daaruit dat soberheid vaak een troef kan zijn om iets aantrekke lijk te maken. Bureaukratie «Het ligt ook in de bedoe ling van Netwerk om in Aalst door sommigen soms een dode plek op kul tureel gebied genoemd binnen de mogelijkheden hoogstaande groepen te brengen» zegt hij verder en verwijst daarbij naar de op tredens van poppenspeler Van den Bergh. de twee opvoeringen van het BKT- teater. het optreden van Jan Decleir. Hij wijst verder op de konkrete aanpak van Net werk. ontdaan van een loodzware bureaukratie: iedereen die met een idee rondloopt kan er terecht, het sekretariaat dat nu een permanentie waarborgt kan ieder aanbod, elke vraag of voorstel verwer ken. Samen met een ani- matieploeg en een aantal technische medewerkers worden de plannen beke ken en verder uitgewerkt. Bovendien beschikt Net werk over een zeswekelijks gelijknamig periodiek, waarin alle aktiviteiten met een artikel kort worden ge situeerd of ingeleid. Verder werkt het sekreta riaat ook aan het opslaan van een uit gebreide socio- kultureie dokumentatie en verzorgt zij ook de publici teit naar buiten via aankon digingen in de pers, het verspreiden van affiches e.d. «Dit hele projekt is pas mogelijk geworden dank zij een financiering door middel van permanente op drachten. momenteel door een tweehonderdtal perso nen gedragen. En al kan dat getal wellicht nog aan groeien, het is een bewijs op zichzelf dat de idee van Netwerk als zelfhulp nog kan!» besluit Willy Geldhof en dan volgt, om de wer king te onderstrepen, een bilan van de voorbije akti viteiten. Verscheidenheid De filmprogrammatie bracht 11 voorstellingen, telkens georganiseerd door een andere groep: op deze wijze kon elk van hen zijn specifieke werking naar buiten brengen. Er werd een beperkte aan vang gemaakt met school- programmatie: twee teater- voorstellingen waren het resultaat, doch voor vol- Lees door blz. 4 Soberheid Na de glitter van de kon- sumptiejaren zijn we aan versobering toe; een klein schalig sociokultureel cen trum als Netwerk beant woordt precies aan wat wij in de laatste decennia van deze twintigste eeuw drin gend nodig hebben: nede righeid. Het moet maar eens uit zijn met het leven boven zijn stand, gedaan ook het kwistig omspringen met het geld van de ge meenschap... Daar dachten we eens te meer aan toen de jonge huisarts Willy Geldhof de realisaties van zijn dynami sche en kreatieve ploeg vrijwilligers even in het licht stelde. «Netwerk had van meetaf- aan de bedoeling een zo polyvalent mogelijke ruim te aan te bieden aan de diverse sociokulturele vere nigingen van de stad» ver klaart hij en onderstreept daarbij dat Tejater '80 er een vast onderkomen heeft gevonden en dat de Crazy Bol Jazz Club regelmatig formaties presenteert die een ruimer publiek kunnen aanspreken; meteen zijn ook de twee meest in het oog springende adepten van Netwerk genoemd. Doch er is natuurlijk véél meer. «Naast het eerder passief ruimte bieden aan vereni gingen heeft Netwerk ook een aktieve animatie in het leven geroepen met de be doeling een zo uitgebreid mogelijk gamma van akti- Qr Willy Geldhof spreekt de genodigden toe viteiten aan te bieden en «We moeten komen tot een herverdeling van de beschikbare arbeid, zelfs wanneer dit een tijdelijk inkomensverlies zou meebrengen, zo besloot gemeenschapsminister voor leefmilieu, waterzuivering en onderwijs Jan Lenssens te Dendermonde zijn toespraak op de Rerum Novarumviering. Hij zette trouwens nog enkele andere prioriteiten voorop, die er allen op wezen dat het deze regering menens is. Voor het eerst sedert jaren Kerkstraat, de Vlasmarkt. door deze bewegingen nog trok er weer een Rerum de Brusselsestraat en de niet in de bloemetjes gezet. Novarum stoet door de Oude Vest. naar de Bo- Niet dat de ACW-afdeling straten van Dendermonde. gaerdstraat waar in de zaal dat zou hebben nagelaten. Velen zullen dat gemerkt Trefpunt de viering op maar gewoon omdat de hebben, want ofschoon de tweeërlei wijze zou worden feestelijke viering steeds stoet amper vijftig man verder gezet. In de eerste moest worden verdaagd sterk was, toch kon men er plaats met de opening van omdat de minister eraan niet naast kijken. Vooraf- een tentoonstelling die hield op andere plaatsen gegaan door de fanfare van deels gewijd was aan de aanwezig te zijn. Sint-Gillis Dendermonde ACW deelorganizaties, en door de vlaggen van het deels aan de scholenge- Gezin krijgt voorrang ACW en zijn deelorganiza- meenschap van het vrij on- In zijn korte toespraak ties, stapten vooraan in de derwijs, om in een tweede wees ACW-Voorzitter Ba- stoet gemeenschapsminis- stadium over te gaan tot de ro erop dat het voor het ter Lenssens aan de zijde viering van gemeenschaps- eerst sedert lange tijd was van burgemeester Cool, minister Jan Lenssens. Een dat er weer een Rerum No- schepen Hermans en ACW eigenaardigheidje: of- varumstoet door de straten Voorzitter Baro. Wat ver- schoon Lenssens een op en van Dendermonde trok. der in de optocht noteer- top Dendermondenaar is Hij bevestigde ook dat het den we ook nog enkele en zijn sporen in de kriste- belangrijk ïs af en toe op raadsleden, afgevaardigden lijke arbeidersbeweging straat te komen, zelfs zon- van het ACV. van de kris- heeft verdiend, was hij der slogans en spandoeken, telijke organizaties bij het ACW aangesloten en na- - tuurlijk ook sympatizan- ten. De stoet trok van aan s»r de dekanale kerk. waar eerst een eucharistieviering jf js» S had plaatsgevonden, via de maar met waardigheid. Dat men niet steeds moet beto gen, maar ook solidair mag en kan zijn. Hij was bijzon der verheugd gemeen schapsminister Lenssens te mogen begroeten, evenals burgemeester Cool, de schepenen Hermans en Maes. verschillende ge meenteraadsleden, ver tegenwoordigers van de ACW afdelingen en deelor ganizaties. van het ACV en nog zovele anderen. Die aanwezigheid, aldus voor zitter Baro. toont duidelijk uw blijken van sympatie aan. Vervolgens ging hij heel even dieper in op de tentoonstelling die minister Lenssens later zou openen. Het doel is inderdaad een onderzicht te geven van de werking van het ACW en zijn deelorganizaties. maar het is tevens de bedoeling ook de scholen eens voor te stellen. Een en ander is het gevolg van het feit dat de kristelijke organizaties het gezin als hoofdtema van hun jaarprogramma heb ben gekozen. Het gezin krijgt dan ook alle priori teiten, aldus spreker die er op wees dat 18 organizaties diensten en scholen aan de expositie deelnamen. Het gevolg was dat men zuinig is moeten gaan omspringen met de plaats. Naast de tentoonstelling was er naar aanleiding van Rerum Novarum ook een feestmaaltijd georgani- zeerd en stond een toeristi sche avond op het pro gramma. Die zou meer in het bijzonder handelen over Frankrijk en Oosten rijk. Maandag dan bezoch ten verschillende scholen vooral de laastejaars dan de leerrijke expositie. De Rijksdienst voor Ar beidsvoorziening, die ook Lees door blz. 4 - V Rerum A ova hl in Dendermonde (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 1