Georges Fernyhough dook onder bij Zeelse familie Struktuurplanning Sint-Niklaas onder Leuvense loupe itlWsi tan Denier - iirnii ai Icheliestr Van Remoortel Blij weerzien na 38 jaar Van Vrije Katolieke Handelsschool naar Technisch Instituut Sint-Maarten R.VERGEYLEN ZOON Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen r r SkSf^hT O.L^ StSgS^aSstS Studenten van het IISRO maakten studie over ruimtelijke problematiek De Voorpost VRIJDAG 4 JUNI 1 35' JAARGANG NR. 22 - 28 F o -Ti i yzot Bontmantels Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST Bloemencenter Nleuwebaan 2, 9180 BELSELE - Tel. 031/72.37.75 Luk Cool, Mark Broeckaert, Jean-Paul Van de Winkele en Jan Loyson zijn studenten aan het Interfakultair Instituut voor Stedebouw en Ruimtelijke Ordening (veelal kortweg IISRO genoemd) van de K.U.Leuven. De eerste twee rijn geografen, de laatste twee industrieel ingenieurs. Samen met nog vier andere studenten aan voornoemd instituut besloten zij, in het kader van hun seminarieoefening «Planologie», een studie te maken over de ruimtelijke problemen van een stad. Dat zij hiervoor Sint-Niklaas en dan nog het «binnenringse» Sint-Niklaas kozen laat vermoeden dat zij bij hun keuze in een bijzonder masochistische mood verkeerden. zumeerden de studenten een aantal algemene en weinig specifiek Sint-Nikla- se doelstellingen. De be reikbaarheid van de maat schappelijke aktiviteit staat centraal. Negatieve invloe den als stank en lawaai moeten waar mogelijk ge- band of aan banden gelegd worden. Daarom dus als deeldoelstellingen o.a. een bevordering van het open baar vervoer en een severe aanpassing van de ver- keersvolumes in woon- en winkelbuurten. Toen de studenten deze vooropstel lingen in een aanzet tot struktuurschets trachtten hard te maken op een cir- kulatieplan, konkludeer- den zij zoals elk welden kend bewoner dat de ach terliggende betrachting noodzakelijk ligt in het vin den van een systeem dat het centrum van zijn funk- tie als verkeersverdeler en geleider van het doorgaan de verkeer zou verlossen. De primaire verkeersstruk- tuur met haar dubbelzin nigheid ring-as, zoals Sint- Niklaas die nu kent, is vol- Luk Cools, Mark Broeckaert, Jean-Paul Van Winkele en Jan Loyson: vier studenten aan gens de studenten onhoud- de Leuvense universiteit. Hun seminariewerk biedt een misschien wat naive, te baar. Het verkeer naar het theoretische, maar frisse en niet geheel onbruikbare visie op de ruimtelijke ordening in centrum verloopt natuur- Sint-Niklaas carine'ijk we' bijzonder vlot, de woonlobben blijven van het voornaamste centrum- verkeer ontlast, zijn zelfs makkelijk bereikbaar, maar de verkeersverhou- dingen binnen het centrum dat zowel doorgaand, in tern als extern verkeer moet slikken, zullen stilaan excessiever worden. Lees door pag 4 Verbroedering tussen de Zeelse redders en de familie Fernyhough (bvw) Hun studie is in die mate vens oorzaak van dat de planning is, vindt hij het interessant, dat zij een be- onderscheiden planologi- van essentieel belang dat scheiden aantal frisse, on- sche deelaspekten enkel de bevolking zoveel moge- bevooroordeelde, op zui- autonoom en zonder oog lijk informatie kan op- ver pragmatische basis ver- voor mutuele reperkussies doen... Wij destilleeerden kregen aandachtspunten werden beschouwd. De uit het seminariewerk en- formuleert. Een echt intern studie formuleert dan ook kele bevindingen die de konsekwente en direkt toe- een aantal tegenstrijdige planningsdiskussie zouden lasbare struktuurschets is bevindingen. Een laatste kunnen kleuren. iet niet geworden, maar moeilijkheid was, dat de Uit hun vrij vluchtig beko- is, de moeilijke uitvoe- Sint-Niklase bevolking al- men probleemstellingen re- ringsomstandigheden in leen op een uiterst gebrek- aanmerking genomen, kige en onvolledige manier meer dan begrijpelijk, bij de totstandkoming van Vooreerst was er het stres- de studie kon worden be serend korte tijdsbestek, trokken. Enkel ambtena- De studenten konden hun ren, politici en een groep vorsing pas laat in januari bevoorrechte getuigen kon starten; eind mei was zo'n den hun visie kwijt. Wij beetje de limiet. Het werd noemen enkele namen: koortsachtig speuren schepenen Vergouwen en naar, in kaart brengen en Mertens. politiehoofdkom- missaris Van den Bulcke, stadsingenieur Rottiers, verkeersdeskundige «Georges, jongen, wat ben ik kontent dat ik jou nog ne keer zie. Ge zijt nogal verstruisd». «O my moutie, mout ie». Dit was een zeer korte konversatie na 38 jaar weerzien. Het waren echter welgemeende woorden, die werden onderbroken door dc ontroering om het blij weerzien. Beide doorgoede mensen lieten de tranen hun vrije loop. Dit tafereeltje speelde zich op Hemelvaartdag af aan de Dendermondebaan te Zele bij het echtpaar Charel De Smet-Elza De Mets. Na 38 jaar kregen ze het bezoek van de Engelse soldaat Georges Fernyhough, die in 1944 gedurende een hele periode een veilig onderkomen vond bij dit sympatiek gezin. naar Zele kwam. Voor degenen onder de lezers, die het nog beleefden, willen we even het geheugen opfrissen en voor de jongere generatie kan het als een brok geschiedenis worden ervaren. Het verloop van de bange oorlogsjaren 1940-'45 specifiek voor Zele, kan men zeer volledig weervinden in het pracht boek dat Zeienaar Etienne Quintyn schreef met als titel «Tussen Pletwals en Bookhamers» Het is mede op initiatief van schrijver Quintyn en korres- pondent Jacques De Vos van het Navorsings- en Studiecentrum voor de Geschiedenis van de Twee de Wereldoorlog, dat het echtpaar Fernyhough Fernyhoughs belevenissen Voor vele mensen betekent de naam Fernyhough niet veel meer. Doch voor diegenen onder de Zeelse bevolking die zich in de periode 1940-44 met het verzet bezighielden is hij zeker geen onbeken de. In 1944 heeft George zich bijna een maand in Zele schuil gehouden voor de Duitsers George werd op 2 oktober 1916 geboren in Coventry in de Midlands. Lees door pag. 4 analyseren van allerlei ge gevens, zowel voor wat be treft verkeer en handel als huisvesting en industrie. En bepaald makkelijk was dat niet, want naar verluidt ontbreken er voor Sint- Niklaas nogal wat gege vens, over herkomst leénd om de fusie door te In Erembodegem blijven Om het katoliek secundair onderwys in Erembodegem te handhaven heeft de diocesane lengemeenschap wensen Roel overheid van het bisdom Gent belangrijke beslissingen genomen. het voortbestaan van het voeren vanaf het schooljaar dezelfde studiemogelijkhe- De /ong "en" leraar Mark De diocesane Planifikatiekommssie van het bisdom Gent verleende zopas immers, na katholiek onderwijs in Huys. De besluitvorming kennisname van het advies van het Nationaal Verbond van het katoliek Technisch Erembodegem en Haaltert van de Leuvense studenten Onderwijs, van de Regionale koördinatie kommissie en van de inspektie en mede in acht en oordelen dat het be neem je m.a.w. het best genomen de lokale toestanden, toelating om vanaf 1 september 1982, het begin van het roepsonderwijs (met eigen met meer dan één korreltje schooljaar 1982-1983, een fusie door te voeren tussen het Instituut Sint-Maarten (Klein sfeer in een kleinere enti zout Dat vond ook wel het College) van Aalst en het secundair onderwijs van het O.L. Vrouw-Termureninstituut teit) - u-u^a— 1982-1983. Wat per 01.09.198; De fusie gaat m den: techniek-wetenschap pen en kleding. Ook hier werd eveneens gemengd °P onderwijs toegestaan. 01.09.1982. De nieuwe on- Daarenboven wordt er het bestemming van het ver- IISRO. Het instituut be- van Erembodegem cn van het Sint-Jozefsinstituut van Haaltert. keer b.v., over de wo- weert totaal niet op de Om dit initiatief te verdui- Katolieke Handelsschool De delijken werd in het O.L. vormen de scholengemeen- in Haaltert en Erembode- Vrouw-Termureninstituut schap «G 73» samen met gem kennen sinds jaren een blijven. ningkwaliteit ook. De sterk overhaaste aanpak is er te- een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21 40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prils voor los nummer 28 F Jaarab. 1 260 F 6 maand 650 F 3 maand 340 F Verantwoordelijke uitgever O DECUYPEB hoogte te zijn geweest van dit «persoonlijke initiatief» en wil zich volledig van de studie discantiëren. De Sint-Niklaase Werkgroep voor Struktuurplanning (Wesp) zag wél licht in het slavenwerk. Het zou de eerste keer zijn dat zo'n uitgebreide studie over Sint-Niklaas werd gemaakt en zulks verdiende wel wat meer aandacht, vonden zij. Donderdag 27 mei jl de bescheiden voorstelling, stelde Wesp woordvoerder Miek Van der Wee dat het struktuur- planningsproces in Sint- Niklaas in een fase is geko men waarin de beschik baarheid van objektieve basisinformatie, analysere sultaten en nieuwe ideeën zeer belangrijk is. Omdat een grote betrokkenheid van de bevolking bij het ruimtelijke beleid toch hét kriterium voor struktuur- onderwijsinrichtingen ^ie door voorziet in de mogelijkheid dat scholen fusioneren... Haaltert. van Erembodegem en van nog acht andere scholen geleidelijke daling van de uat s< het Sint-Jozefsinstituut van waaronder het Sint-Jozef- schoolbevolking. Tegen vooral een moge ijk ei voor bedreigde scholen om als vestigingsplaats te blij ven bestaan. Als fusie-prin cipes beklemtoonde het verbond van het katoliek onderwijs: T.S.O./B.S.O.- scholen fusioneren met el kaar en steeds moet een centrum-school bij de fusie betrokken worden. Een instituut Haaltert (T.S.O. 1985 voorziet het rationali- B.S.O. - meisjes) en het satieplan (K.B. van Om dit initiatief te verdui- instituut O.L.V.-Termuren 24.12.1980 en K.B. van delijken werd m het O.L Erembodegem (T.S.O. 30.031982) een minimum Vrouw- Termuren.nst.tuut B.so. meisjes). leerligenaan.nl om als auto- een belangrijke informatie- Naast de wettelijk voorzie- nome school te blijven vergadering betegd rond ne opdracht m te staan voortbestaan. En door de bfnn inoT P voor de nodl8e onderwijs- dalende schoolbevolking 01.09.1982 voor onze voorzieningen onder- zljn verschillende afdelin- scnooi iwijsaanbod) in een bepaald - heen reeds lang gebied stipuleert het sa- Den rj q.) aangekondigde wet van menwerkingskontrakt tus- - - 18.09.1981 (die sommige sen de betrokken scholen bepalingen van de school- n;ct aiieen coördinatie van Termuremnstituut Erem- den lag voor de hand: de paktwetgeving van fSche akOvhehe^ bodegem en Handel Vrije Katolieke Handels- 29.05.1959 wijzigt) voorziet van de algemene organist,- T.S.O. en Familiale school (TS.OJ zou het In- in de oprichting van seho- tie en gemeenschappelijke (B S O.) in hel Sint-Jozef- stituut O.L.V.-Termuren lengemeenschappen voor verwezenlijking van het op- instituut Haaltert omnid- secundair onderwijs. In de voedingsproject maar ook delllJk bedreigd. Vooral regio Aalst werden, na heel koördinatie van leerlingen- he' voortbestaan van het wat onderhandelingen, vier vervoer en koördinatie van beroepsonderwijs is er in scholengemeenschappen de scholenbouw. gevaar. De inrichtende gevormd. machten van beide scholen Het Sint-Maarteninstituut Onderwijsvoorzieningen in (Zusters van Sint-Francis- (humaniora) en de Vrije Erembodegem en Haaltert cus van Brakel) en de scho- bt&LS S"Erheen reeds ,„g K FF «F*. en het Sint-Jozefinstituut overnemen. Door de be trokken inrichtende mach ten werden daarom voor deze «fusie door overna me» de nodige aanvragen ingediend. En intussen werd hen toelating ver- derwijsinrichting (d. Vrije Katolieke Handels school Sint-Jozefinsti tuut Instituut O.L.V.- Termuren) zal werken on der de nieuwe benaming «Technisch Instituut Sint- Maarten» met behoud van het stamnummer van de Vrije Katolieke Handels school. Men spreekt van de hoofdinrichting, nl. Aalst, en de deelinrichtingen nl. Erembodegem en Haaltert. In Aalst blijven dezelfde studiemogelijkheden: lager en hogere cyclus handel en de nieuwe afdelingen die verder worden uitge bouwd: moderne talen, in formatica en boekhouden. In Haaltert blijft de lagere cyclus handel (met 4dc kwa lificatiejaar) maar wordt de beroepsafdeling familiale afgebouwd en vervangen door de beroepsafdeling kleding. Ook werd gemengd onder wijs in Haaltert door de Diocesane Kommissie toe gestaan. 4* jaar informatica (hogere cyclus) ingericht. Besluit Met deze fusie wordt er beoogd het katoliek onder wijs in Erembodegem en Haaltert te handhaven; de huidige onderwijsvoorzie ningen w.o. het beroepson derwijs te laten bestaan zo dat de leerlingen ter plaatse kunnen blijven; een oplos sing te vinden voor de per soneelsleden door de werk gelegenheid ter plaatse zo veel mogelijk te bewaren; de zekerheid en het ver trouwen bij ouders, leerlin gen en personeelsleden i.v.m. het plaatselijk on derwijsaanbod te herstel len; de gebouwen en de bestaande infrastruktuur verder te gebruiken voor onderwijsdoeleinden. Maar... fusie betekent ook reorganisatie en zich aan passen aan de nieuwe situa tie voor alle betrokkenen! D.B

De Voorpost | 1982 | | pagina 1