De grote en de kleine k r «4 uit het Scheldeland» is meer dan kunstboek Befaamd Duits drukatelier in de kijker te Sint-Niklaas Andrée Algrain in Belfortzaal te Aalst Ri 0( De Terjodenaren, een fanfare, niet zoals een andere Simone Van Dormael expozeert te Hamme Bi CMBV-Grembergen keek achter teaterschermen Drie schrijvers en een kunstenaar, samen vier groten uit het Scheldeland. komen uitgebreid aan bod in het nieuwste boek van de VVV-Klein-Brabant - Schelde land. Het werk dat de vrij vanzelfsprekende titel 'Vier uit het Scheldeland' meekreeg, werd vorige zondagoch tend voorgesteld in de Mariekerkse parochiezaal. Expo Band VW-sekretaris Paul Ser- vaes. die samen met voor zitter Leon Rochtus voor de samenstelling van het boek zorgde, verantwoord de het werk. De vijftigste verjaardag van het overlijden van priester dichter Jan Hammenecker uit Mariekerke en de twin tigste verjaardag van het overlijden van letterkundi ge Filip De Pillecijn (uit Hamme) was volgens de heer Servaes het meest geschikte ogenblik om dit initiatief uit te werken. De uitgevers brachten hier de drie grootste literaire fi guren uit het Scheldeland, namelijk Hammenecker, De Pillecijn en Emile Ver- haeren, onder één band. Paul Servaes beschouwde dit boek, geïllustreerd met twaalf houtsneden van de hand van Gerard Goudaen uit Sint-Niklaas, als een bindteken tussen de linker en de rechterkant van de Schelde. De uitgave is overigens een gezamenlijk initiatief van de Gewestelijke VVV's Klein-Brabant - Schelde land en Land Van Waas. Wase groet Nadat voordrachtkunste nares Leen Vermeiren en kele poëtische stukken uit het boek (uitstekend) had voorgedragen, kwam sche pen van toerisme van de stad Sint-Niklaas, Jeanine De Boever, aan het woord. Zij zag in deze hernieuwde samenwerking tussen de twee streek VVV's niet en kel een middel om de Scheldeband nog nauwer toe te halen, maar tevens ook een uitstekende gele genheid om het toerisme in beide Scheldemooie stre ken aan te wakkeren. «Mensen gaan terug de ei gen streek ontdekken, zo wel in de natuur als in de literatuur» aldus schepen De Boever. Nadien werden de eerste exemplaren van 'Vier uit Op vrijdag 11 juni a.s. om 20 uur zal in de Belfortzaal, Grote Markt te Aalst de vooropening plaats hebben van de tentoonstelling van de schil derwerken van Mevrouw Andrée Algrain. Deze kunstenares verblijft en werkt te Brugge. Zij kreeg in 1980 van het Stadsbestuur de opdracht het portret te schilderen van de huidige burge meester Louis D'haeseleer. Bij de vooropening zal dit portret aan het publiek worden voorgesteld. het Scheldeland', feestvarken!» zoals sa mensteller Servaes la chend opmerkte, aan een drietal gelukkigen overhan digd. Mevrouw Gaudaen, Sint- Amandsenaar Julien De Mey, die voor de vertaling van het Verhaerenwerk zorgde en schepen De Boever kregen een spik splinternieuw, schitterend boek overhandigd. Zij waren er duidelijk geluk kig mee... Technisch «Vier uit het Scheldeland» bevat tachtig pagina's op kunstdrukpapier, formaat 23 x 32 cm. Het boek wordt aangebo den in vollinnenband met goudstempel en stofwikkel. Bij voorintekening (tot 30 juni -1982) kost het werk 700 fr, nadien 1.000 fr (eventueel te verhogen met de verzendingskos ten). Het bedrag kan ge stort worden op rekening nr. 061-7806640-60 van de VVV Klein-Brabant - Schel deland v.z.w. te Bornem met vermelding van de titel. Voor alle informatie en in schrijvingen kan men ook terecht bij de gewestelijke VVV's: Jan Van Droogen- broeckstraat 59a te 2688 Sint-Amands (tel. 052/ 33.32.56), of op het stad huis te 2700 Sint-Niklaas (031/77.26.81). Aanbevolen! deebee Mevrouw Algrain is leerlinge geweest van Jef Van de Fac- kere aan de Academie voor Schone Kunsten te Brugge en van Armand Jamar. Haar eer ste tentoonstelling had plaats te Brugge in 1933 gevolgd door verdere suksesvolle ten toonstellingen te Oostende, Brussel. Namen, Roeselare. Ninove, Knokke, Etikhove en «Salon de Printemps» te Pa rijs in 1936, terwijl zij ook deel nam aan diverse groepsten toonstellingen. Haar werk spreidt zich over kleurige olieverfschilderijen, akwarellen, landschappen, bloemstukken, marines en portretten wat zeker haar veel zijdige kunst bewijst. Zij is te vens een begaafde beeld houwster. Niet mindr dan 70 werken zullen tentoongesteld worden. Vermeldenswaardig is wel het feit dat de kunstenares, die wegens familiale omstandig heden bijzonder geïnteres seerd is in het lot van gehandi capten, toegezegd heeft de opbrengst van de verkoop in tegraal af te staan aan de v.z.w.'s Schoonderhage en de beschutte werkplaatsen van Aalst. Schoonderhage is een dag centrum voor opvang van meerderjarige ernstig mentaal gehandicapten met een werk centrum gelegen in een omge bouwde hofstede te Sint-Lie- vens-Esse, in een ongeschon den groen milieu. Deze vereni ging zorgt voor permanente begeleiding, dag en nacht. Schoonderhage heeft der vooruitzichten om 30 me sen op te nemen in divers woon entiteiten te Sint-li vens-Esse, Pollare en Groc Herzele om aldus te kunne beantwoorden aan de intert van kleinschaligheid en tehuis op mensenmaat te ve zekeren voor haar bescherm lingen. De beschutte werkplaats van Aalst werd als v.z. sticht door het Stadsbestuur 1968 en heeft sedertdien va en zeker haar doel berei 100 mindervaliden hebben de werkplaats van het Wj gaardveld een bedrijfsvrienfl lijk werkmilieu gevonden zij een nuttige en bezoldig: bedrijvigheid uitoefenen. 1981 beliepen de personee uitgaven rond de 30 milja wat wijst op het belang *i deze instelling. Een kunsttentoonstelh met karitatieve doeleinden wij ten zeerste kunnen aanb velen. De tentoonstelling loopt va zaterdag 12 tot zondag 27 iu 1982. Op 1 woo een ring goed er r moti meei Muziek Tijdens de voorbije Sinksendagen werd er heerlijk feest gevierd in de Nieuwe Wijk van Erembodegem- Terjoden. Het werd een festijn voor groot en klein in en rond de feesttent in de Beukenlaan. Hel feestkomitee, een groep aktieve Terjodenaren, van de Nieuwe Wijk, heeft dit jaar opnieuw reeds voor de achttiende maal! zich volledig ingezet om aan heel wat vrienden, familieleden, en kennissen, Terjodenaren en anderen, enkele aangename uurt jes te bezorgen. dienstdoend pastoor te Ter joden moest zorgen voor de inhuldiging van de nieuwe aangestelde pastoor E.H. Sabot zag hij het niet goed, hoe dat moest gebeuren zonder fanfare. Daarom sprak hij Frans Mabilde aan, fervent muzikant, be stuurslid en materiaal- meester van de vooroorlog se fanfare van Terjoden. Sooiken haalde de instru menten van de zolder en ging op zoek naar muzi kanten van voor en na de oorlog. Spoedig bracht hij een twintigtal muzikanten bijeen en bij de inhaling van pastoor Sabot zorgden ze, onder leiding van R De Decker, die ook vóór de oor log reeds muziekchef was, voor de muzikale noot. Al vlug kende de fanfare een bloei en een groei. Maar zoals alle fanfares kregen ook de Terjodenaren te lij den van de T.V.-itis van de zogezegde gouden zestiger jaren. Ook de fanfare van Haaltert leed daar onder. Kaartliefhebbers kwamen aan hun trekken tijdens het lentekampioenschap-belot- ten van Groot-Aalst, sportliefhebbers waren vooral zaterdag en maan dag in hun nopjes tijdens de tweedaagse nieuwelin gen-wielerkoers, ook de traditionele rolschaats- koersen voor de jeugd en veteranen waren meeval lers, net zoals de gerrebol- ling voor de dames op zon dagnamiddag En de dans- lustigen waren in de feest tent present voor hun zater dagavond T-Dansant en hun Pinks ter-dansavond met het orkest The Real Apollo's De achttiende Sinksenfee8ten werden ten slotte afgerond met een ge slaagde zangwedstrijd voor amateurs waaraan prachti ge prijzen verbonden wa ren. Voor de muzikale inlei ding van de feesten heeft de fanfare De Terjodenaren gezorgd. Het is een fanfare, niet zoals een andere» zei ons lachend een aktief be stuurslid. «En waarom dan?» horen we je nu wel vragen. We informeerden even en noteerden voor u volgend artikel: Toen in 't jaar 1951 E.H. Vervaet, Beide fanfares zochten toen naar samenwerking. En... die kwam er. Uit die samen werking groeide dan stil aan een feitelijke fusie maar er bleven toch twee besturen, twee muziekchefs en... repetities te Haaltert en op Terjoden. In april 1981 stonden de Terjodena ren opnieuw op eigen be nen. Weliswaar zonder mu ziekchef (Eddy De Decker ad interim) en met nauwe lijks veertien spelende le den Maar kort daarop werd K.L. De Schrijver, woonachtig te Terjoden, kunstschilder, saxofonist en oud band-leider van «De Nachtvlinders» - een or kest dat in de vijftiger jaren furore maakte met vedetten zoals Rita De Neve, tot mu ziekchef aangesteld. Sinds dien is er als het ware een moesson over de Terjodena ren gegaan, een warme wind die voor een tropische groei zorgde, zodanig dat er nu, precies één jaar later. 32 spelende leden zijn De chef arrangeert zelf alle muziek op maat van de mu zikant, niet onder maar ook niet boven zijn kracht. Geen zware muziek met ho ge moeilijkheidsgraad, maar muziek waar de muzi kanten zelf plezier aan bele ven. Wijsjes die de mensen thuis en op straat zingen «Hopeloos» van Will Tura, was één van zijn eerste ar rangementen, gevolgd door vele andere Maar ook «Li- me-Light», «Dr. Zjivago» van Chaplin kwam op de pupiter. Eén van de eerste opdrach ten was het opluisteren van de processie die verleden jaar op Terjoden uitging ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de paro chie. En Louis De Schrijver zou L. De Schrijver niet zijn, als het niet anders deed dan anderen. In plaats van klassieke processie- marchen schreef hij Negro spirituals. «Jericho», «House on the ri sing sun», e.a.; maar ook het Russische «Stenka Ra- sin» Later op de handels beurs te Aalst werden schlagers gespeeld als «Margrietje» van Louis Neefs, «Eviva Espagna» en andere. En verleden jaar met Kerstdag, speelden de Terjodenarentijdens de eucharistieviering van 11 uur in de St.-Jozefskerk van Terjoden, twee uittrek sels uit de opera Jesus Christ Superstar. Happy Christmas van John Len- non en White Christmas van Bing Crosby, naast de serenade Toscelbi met als slotstuk Alleluia, het win nend liet van het Eurovisie songfestival 1981. Een bomvolle kerk en een lang applaus waren een dankba re beloning voor chef en muzikanten. Op 1 mei 1982 speelden de Terjodenaren. als gast bij de Koninklijke Fanfare Ste Cecilia van Erembodegem een koncert En weer zorg den ze voor een verrassing: na een selektie uit de wer ken van Charles Chaplin, en een fantasie van onster felijke Weense melodieén kwam «Ein bischen Frie- den» van Nicole, het win nend lied van het Eurovisie songfestival 1982, en dit slechts één week na het fes tival! Er was nog geen mu ziek van op de markt. De verrassing was dan ook enorm. Deze evenementen spreken de jeugd aan. En het is dan ook niet te verwonderen dat de fanfare De Terjodenaren verder bloeit en groeit.We horen er nog wel heel veel van! D.B. Het kultureel komitee Hamme ontvangt Simone Van Dormael in de feestzaal van het gemeentehuis te Hamme met een tentoonstelling van haar schilderijen van zaterdag 5 juni tot en met maandag 14 juni. De vooropening heeft plaats op vrijdag 4 juni te 20 uur. De inleiding zal verzorgd worden door de h. J. Braem en voor de muzikale omlijsting het jeugdensemble Con Fuoco van de Kon. Harmonie Sint-Cecilia Hamme. Burgemeester Baert zal nadien deze tentoonstelling officieel openen. Deze tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk alle dagen van 18 tot 20 u., op zaterdag en zondag van 10 tot 12 u. en van 16 tot 20 uur. Simone Van Dormael is tevens ontwerpster van luxe juwelen (1945 tot 1968). Ze is in de grote kollekties onder andere in de Verenigde Staten, Groot-Brittannie, Belgié, Frank rijk, Italië en Duitsland vertegenwoordigd. Haar kleurrijk palet illustreert haar uitdrukkingsvermogen. De vrije uitdrukking van haar onderwerpen streeft de tijd, de scholen, de discipline voorbij. Ze zoekt het ontwerp in het diepste van haar ziel. Deze tentoonstelling is dan ook een bezoek waard. (pvg) In het Exlibriscentrum In een tentoonstelling in het Exlibriscentrum in Sint-Niklaas wordt een selektie getoond van etsen en lito's die werden gedrukt gedurende de laatste 15 jaar in het atelier van Hermann Katelhön, Wamel-Mohnesee, Duitsland. Dit drukatelier is al gemeen bekend voor zijn uite "st verzorgde produk- tie van diepdruk en lithografie. Talrijke kunstenaars uit Europa proberen in het goed uitgeruste atelier alle mogelijkheden uit van de ets, de aquatint, de kopergravure en de litho. Daar wordt hen de gelegenheid geboden, zonder commerciële verplichting te experimenteren en de beste kwaliteit van een druk na te streven. Het drukatelier van H. Katelhön staat nu onder de leiding van zoon Henner Katelhön, samen met een team van specialist-drukkers. Dankzij beurzen, uitgereikt door het 'Aldegrever- Gesellschaft', verbonden aan het atelier van H. Katelhön, krijgen verschillende kunstenaars uit binnen- en buitenland de kans om in het atelier gebruik te maken van de aanwezige faciliteiten en kunnen ze de gelegenheid te baat nemen, om dankzij het kon takt met andere kunstenaars, van gedachten te wisselen over allerlei aktuele experi menten en uitdrukkingstechnieken. Deze tentoonstelling wil door de getoonde selekt een algemene indruk geven aan het publiek va wat door een groep heterogene artiesten uit ve schillende landen van Europa de laatste 15 jaar het drukatelier hebben verwezenlijkt. De keul tracht ons aan te tonen welke verschillende face ten naar vorm en inhoud in de diepdruk en lithografie kunnen worden uitgewerkt en gereal zeerd. Daarom krijgt men in de tentoonstelling indruk van een uitermate verscheidenheid en ee onnoemelijke veelzijdigheid, binnen eén bepaald der: periode, nauw verwant met het ontzaglijk aanü 500 stromingen en tendenzen binnen de kunst. De organizatie van deze tentoonstelling berui t eveneens in de handen van Emiel Hoorne, beken grafiku8 uit West-Vlaanderen, die persoonlijk i het drukatelier van H. Kaatelhön heeft gewerkt, ej het stadsbestuur met hem in kontakt bracht. De tentoonstelling is geopend van zondag 10 oktober iedere werkdag en zaterdag tot 17 u., iedere zondag van 10 tot 13 i tot 18 u. Er is een katalogus te koop voor de prijs van lOj 8®" frank. Vice van febr scha van ter c prini were maa goec ken van Jota St. f were zen med gen selse dekt woo klaa vroe aan steei zijn. woo gene gek VOOl niet De l twoe van Dit ten ken. uitgi waa drag won vooi kanl Maa mee De sen werl in d Hers dit c verg sluit vast Dat een tuit. Boo ger me ti «ijg de s voet t bracht. j idag 6 juni to dag van 14 u 1 u., en van IJ hl was h< geworde Maurice Nevens middenleidde het werk van Greta Gorus en Denis Marteaux in (per) Kunstschilder Ivo De Backer uit Berlare stelde zijn werken tentoon in de turnzaal van het H. Maagdkollege (jj) Aalsterse Gilles zoeken muzikanten De «Aalsterse Gilles» gaan hun muziekkorps uitbreiden. Daarvoor zoekt men enkele trompet- en kleine klarinetspelers. De muzikanten die willen aansluiten bij het muziekkorps van de Aalsterse Gilles moeten natuurlijk aan enkele verplich tingen voldoen, maar onoverkomelijk zijn die niet. Integendeel. Wie wenst toe te treden kan kontakt opnemen met het sekretariaat, Parkjaan 141, bus 2 te 9300 Aalst (tel 053/77 52 11 na 19.00 uur). De Christelijke Midden- achter de schermen van geschiedenis stands- en Burgervrou- een teater. De bezoek- teater. wen van Grembergen sters kregen de kans het Ondertussen maken geregeld een kul- dekor- en naaiatelier stilaan tijd turele uitstap. Dit keer van dichtbij te be wonde- voor de toneelopvoerin ging men richting Gent, ren, mochten lekker van die avond. Hfi waar een rijk gevulde rondwandelen in de re- CMBV-gezelschap keel namiddag werd afge- petitieruimte, liepen de naar «Charcuterie fine werkt. loges van de akteurs van Tilly, in een regi Men begon met een boot- binnen, enz. Ook de zeer van Jef Demedts tocht in de Gentse Kuip, boeiende uitleg over de waarna een gids het hele gezelschap opwachtte voor een toeristisch be t KlokllUlS te XX B, 111 111 C zoek aan de stad. Onder meer het Gravensteen en het Patershol stonden op Wu! m hel vereniging», het opzetten van rnbarba het programma. In het lev™ zlt' ™et wellicht dat wyn. de eerste vrucht w» Patershnl kreeo- vooral een vereniging starten oen van wijn kan gemaakt Patershol kreeg vooral onderneming is. die den. Deze avond hee de restauratie van de ou- heej wal inspiratie en door- plaats in het ontmoeting! de en vervallen panden zettingsvermogen vergt, centrum 't Klokhui! de nodige aandacht. Bij Amphora - zo heet de Ringstraat 65, te Hamfl Uiteraard werd er ook Hamse wijngilde blijkt en begint te 20 uur aan rusten gedacht, hieraan geen tekort te zijn. avond staat open voor ledï Meteen de gelegenheid Onmiddellijk na hun start ,~'1 1 slotnn r*ii oori Ki hd n-ill/l. niet-leden, kenners voor een drankje en een slotfn biJ het nfK> *lle belangstellenden er wT„ J naai verbond van amateur dere inlichtingen zijn te w hapje. Nadien werd het NTG-teater bezocht, het tweede gedeelte van deze boeiende uitstap. Een gids begeleidde de CMB V-dames nu eens wijnmakers, het VAW en komen bij André VerheW namen deel aan de nationa- Waterstraat 10, te Hamme le kruidenruildag te Heus- Tel. 052/47.08.10 of den-Zolder. Mare De Rijck. Geeststrjj Óp 4 juni wordt er een vor- 25, te Moerzeke - Tel. 051 ming8avond ingericht rond 47.24 83. <pi Sta

De Voorpost | 1982 | | pagina 20