Socialistische Vrouwenbeweging ook te Berlare van start Akwareleksperimenten Info-Expo in beeldhouwatelier van Aalsterse Akademie I Expo .Tentoonstelling te Lokeren «Een verhaal over vrouwen» Grote Sinksenfeesten te Erembodegem Sinksen Belle Lieve Verhof* penningmees- .•n het sekreta- Gondi 22 - 4.6.1982 - De Voorpost v Onder het motto «Akwarel en eksperimenten» wordt momenteel in het beeldhouwatelier van de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten werk V geëxposeerd van «een architekt» een beeldhouwer, een binnenhuisarchitekt, een schilder». Wegens de grote belang stelling werd die tentoon stelling verlengd en zal nog open zijn op dinsdag l en 15 juni en op donderdag 17 juni e.k. Op de vorige INFO-EXPO waren aquarelreisschetsen te zien, deze keer ligt de nadruk op aquarelexperi menten. De mens experimenteert sinds zijn ontstaan, anders zou er geen vooruitgang geweest zijn. Herinneren we ons maar, dat in de grot ten van Lascaux, mensen experimenteerden met de uitdrukkingsmogelij khe- den van de onregelmatighe den van de wand en ge kleurde aarden. Gewoon lijk is het de hang naar nog betere uitdrukkingsmoge lijkheden die er de kunste naars toe brengt te gaan experimenteren met mate riaal en vorm. Zo zijn dooi de eeuwen heen divers« schilder-, teken-, ets- beeldhouw- en bouwtech nieken, de muziekinstru menten ontstaan. Ook de diverse stijlen en natuur lijk de betwistingen daar over. Mare De Bruyn exposeert in zijn eigen atelier merkwaardige werken De Engelsman Turner 1800) experimenteerde met het aquarel zodanig dat alle voorstelling vervaagde tot een harmonie van kleur, be reikt met veel water en wei nig kleur. Nolde 1900) die leefde in het grensgebied tussen Duitslan en Denemarken experimenteerde in zijn ate lier in een soort polders dicht bij de zee, met papier en waterverf tot hij zeer sterke, vrij hevig gekleurde voorstellingen bekwam door bepaalde papiersoor ten zelfs aan de achterzijde met kleur te doordrenken. Verder zijn er ook schilders die zich experimentelen noemen en van wie het werk een voortdurend avontuur met kleurvorm en materialen is. Het experi ment om het experiment dan. In onze tentoonstelling hier ziet men verschillende kun stenaars de mogelijkheden van diverse papiersoorten - verven en penselen onder zoeken. de resultaten van het over mekaar heenzetten van diverse materialen uit proberen. De ene doet het met pastel, de andere met inkt, de ene los, de andere streng, zeer licht of donker, zacht of hevig. Boeiend. Het zou kunnen dat bezoe kers die zelf schilderen ook iets uit deze experimenten halen. C.T. Op vrijdag 28 mei had de vooropening plaats van de tentoonstelling «Een Ver haal over vrouwen». Zij ge beurde onder grote belang stelling en in aanwezigheid van Burgemeester Liebaut, schepenen en gemeente raadsleden. Mevr. Denise Deweerdt, departements hoofd van de Koninklijke Biblioteek (Niet te verwar ren met toneelspeelster De nise Deweerdt). sprak het openingswoord uit. Deze tentoonstelling beoogt de geschiedenis van de vrouw in België te illustreren, zo wel wat de toestand van de burger- als van de arbei dersvrouw betreft, als wat de reaktie geweest is van de vrouwen zelf op haar kon- ditie. Men is daarbij gestart in 1830, en men is gegaan tot 1950, toen de vrouwen in België eindelijk het alge meen stemrecht bekomen hadden. Alhoewel de onder titel van de tentoonstelling spreekt over 150 jaar ge schiedenis. is de laatste pe riode, dus de laatste dertig jaar. de periode van het neofeminisme niet belicht. Er is immers die laatste ja ren zoveel gebeurd, dat die periode een ten toonstelling op zich zelf zou vergen V olksvertegen woordiger Miet Smet, die op stuk van vrouwenemancipatie reeds haar sporen heeft verdiend, kwam dan aan het woord. Vooral sprak zij over de goede samenwerking die er bestaan heeft in Lokeren tussen de verschillende vrouwenorganisaties, om deze tentoonstelling in Lo keren in te richten. Bene vens de bonden van de so cialistische vrouwen en de LEF-werkgroep werkten ook de Liberale bonden mee, en ook de verschillen de groeperingen van CVP- strekking, dat waren de CVP-werkgroep Vrouw en Maatschappij, het CMBV, de KAV en de KVLV Dat is alleszins een verheugend feit in de culturele geschie denis van de stad Lokeren. De tentoonstelling om vat een ruime verzameling foto's, boeken en affiches. Daarbij ook een merkwaar dige reeks handschriften, en brieven, of toch de foto- copieën ervan. Maar we kunnen ons toch van de in druk niet ontdoen dat de hele tentoonstelling toch wat eenzijdig is ingericht. En die tijd voor de opkomst van het socialisme wordt grotendeels beheerst door het antiklerikale liberalis me. Wel zijn er de belangrij ke bijdragen van Marie Baers, en juffrouw Belpai- re. Maar wij menen toch dat het werk van de katolieke vrouwenbewegingen. en dan bedoelen wij heel zeker vanaf de 20* eeuw, wat meer in de verf kon worden gezet. Het geheel wekt van in het binnenkomen wel de indruk van een socialisti sche tentoonstelling. Een blikvanger is dan ook een metergrote verkiezingsaf fiche van de toenmalige BWP uit 1929. Dit gezegd zijnde, kunnen wij toch de grote geschiedkundige waarde van de tentoonstel ling niet onderkennen. Zij is werkelijk het bekijken waard. En voor diegenen die ze nog niet gezien heb ben: Er is nog mogelijkheid tot bezichtigen op vrijdag, zaterdag en zondag 4, 5 en 6 juni. van 14 tot 17.30 uur. Op zondag ook van 10 tot 12 uur, in de bovenzaal van de Torenstraat. De toe gang is kosteloos. Een om standige en uitgebreide programmabrochure is te verkrijgen voor de prijs van 50 fr. J.V.L. Er was een ruime belangstelling voor de tentoonstelling over de emancipatie van de vrouw te Lokeren (md) Zoals altijd, is Sinksen voor vele omliggende gemeenten gekend als dé traditiegetrouwedag voor een bezoek aan Denderbelle. Dan wordt de H. Cornelius er speciaal vereerd. Dit jaar werd vanwege de parochie een echte inspanning gedaan om het hele gebeuren stijlvol te laten verlopen en de traditie in ere te houden. Nog tot 6 juni kan men in belle terecht. BEDEVAART De H. Cornelius wordt aanroepen als «patroon tegen de Seskens, vallende ziekten, zenuwziekten, enz.». Zondag en maandag was er een drukke begankenis van bedevaar ders, inzonderheid ouders met kinderen, die de zegen van de H. Cornelius over de gezondheid van hun kinderen, kwamen afsmeken. Er waren papieren vlagge tjes, bedevaartvlaggetjes te verkrijgen, maar ook, zoals vroeger veel vaker gedaan werd, stoffen vlaggetjes, die aan de fiets of aan de antenne van de wagen kunnen vastgemaakt worden. Het was een herdruk van het aloude bedevaartvlaggetje. Vier dames uit Denderbelle hebben ze vorige weken afgezoomd. Werkelijk een fijn initiatief. POSTKAART Er was bovendien een postkaart te verkrijgen met de afdruk van het schilderij van de h. Martinus, door Joris van Swaervelde. uit de 17* eeuw. Als dusdanig herkend door de gemeentearchivaris van Lebbeke Jef Dauwe. ter gelegenheid van de tentoonstelling van de H. Martinus te Aalst. Men was immers lang in het ongewisse over de schilder en de datering van dit doek. Misschien kan er ook eens aan gedacht worden, om de kaarten, die jarenlang bij I. Uyttersprot te verkrijgen waren, met zichten van Denderbelle, ook eens te herdrukken. TONGESLIJPERS Een ander folkloristisch onderdeel van Denderbelle is nu al jarenlang in de vergeethoek geraakt, nl. de beelden groep van de Tongeslijpers. Uit de volksmond werd opgetekend door M. Bovijn en L. Pée, leden van de oudheidkundige kring van Dendermonde: «waar eertijds het Wolfken stond». Feit is dat ze ongeveer een tiental jaren van Denderbelle verdwenen zijn. Misschien kan er In de Nieuwe Wijk te Erembodegem-Terjoden werden voor de 18de keer de Grote Sinksen Feesten gehouden in een grote feesttent op de Beukenlaan. Traditiegetrouw werd het weer een biezonder druk weekend Het kan ook moeilijk anders met een dergelijk programma, waarin iedereen allicht zijn gading vond. Onder meer de belotters die zich met elkaar konden meten in het Lentekampioenschap van Groot-Aalst. Zaterdag waren er dan de wielerwedstrijden en zondag een gerrebollingwedstrijd voor vrouwen. Maandag kwamen de rolschaatsers aan de beurt en konden ook de aspirant-zangvedetten tegen elkaar uitkomen. En vermits het weer uitstekend was. kon men in de Nieuwe Wijk drie dagen lang op de koppen lopen. Al enkele tijd leefde er in Berlare de vaste wil om een beweging op te richten waarin alle vrouwelijke SP-leden en alle progressieve linkse vrouwen hun interesse zouden kunnen uiten op politiek vlak. Er werd een eerste ver- De Batselier en federaal gadenng gepland tussen voorzitter Yvan Verleyen vrouwen die geïnteresseerd 0p de bijeenkomst aanwe- waren in politieke aktivitei- zig. Het was trouwens ten. Oorspronkelijk ging Yvan Verleyen die de ach- de idee uit van Lieve Ver- tergrond van deze toch nog hofstadt. die reeds dergelij- jonge beweging schetste, ke bewegingen zag oprich- Ze dateert inderdaad pas ten. onder meer in Dender- Van 1980. Ook de statuten monde. Om de initiatiefne- werden toegelicht en daar- mers een hart onder de uit bleek dan duidelijk dat riem te steken waren volks vertegenwoordiger Norbert het opheffen van de onge lijkwaardige positie van de vrouw in de maatschappij moet ongedaan gemaakt worden. De doelstellingen van de politieke vrouwen beweging op nationaal, fe deraal en plaatselijk vlak werden uiteengezey door volksvertegenwoordiger De Batselier. De nadruk werd gelegd op het feit dat de beweging vooral om niet te zeggen uitsluitend poli tiek getinte aktiviteiten zal organiseren en zal ijvere voor de aanwezigheid va vrouwen in alle instanti van de partij. Het hoofd doel van de beweging ook de Berlaarse vrouw haar politiek isolement t halen, haar bewust te ma ken, te informeren en z vrouwen te vormen die ak tief kunnen deelnemen aan het beleid, zowel binnen als buiten de partij. Elke orga nisatie die goed wil funktio- neren heeft nood aan een Te Erembodegem-Terjoden stond ook het gerreblollen op het programma (ad) De deelnemers aan de rolschaatswedstrijd (ad) In Affligem exposeerde Greta Gorus haar werken. Van links naar rechts: gruwel, vrouwelijkheid en vaarwel (per) Schilders uil het Pajottenland te Affligem: Gi Hemeree, Rene Bauwens, Hilaire Matthys Door Ttrry en Marcel Ttrry (per) !n hel Volkshuis te Berlare was er een hobbytentoonstelling ingericht door het SVV (ji eens actie gevoerd worden om dit mooie stuk volkskunst op ons dorp terug te brengen. Denderbelle is een dorp met een rijk verleden en een rijk heden, maar waarover nog veel opzoekingen te verrichten zijn. WERKEN AAN DE KERK De toren is reeds af De schaliën zijn gelegd. De haan. het kruis en de wereld-bol staan opnieuw op de toren te pronken. Het bladgoud op de haan en de bol zijn volledig vernieuwd omdat op het oude teveel sleet zat. Ook het dak van het koor is bijna af. Er dienen alleen nog een paar nokpannen aangevuld te worden. Daarna komt het dak van het schip aan de beurt. Als dat allemaal voorbij eerste aktiviteit hebben is. worden de buitenmuren nog afgespoeld en de ramen ze vrouwen een gespreks* opnieuw in lood gezet. Er komt geen herstelling van het avond gepland rond het te- torenuurwerk. Ten eerste is het op een plaats die weinig ma Vrouw en Recht» op erbi zichtbaar is. Ten tweede zou het een meerkost zijn van 21 juni in de rijksmiddelba- *ist ongeveer een half miljoen. Dit is werkelijk een hoge - uitgave voor een zo weinig nuttige zaak. Als alle werken gedaan zijn zal de buitenzijde van de kerk er echt fraai uitkomen. Ivg bestuur. Mieke De Graeve :t h zal het voorzitterschap aas waarnemen. Lieve Verhof- iett stadt zal als ter fungeren en het riaat zal worden waargeno-krd men door Martine Valck. rin bijgestaan door Rouquart. De overige be- g t stuursleden 1 Corthals, Hilde Vergauweo mg« Emma Lenssens Abjomt re school te Berlare.

De Voorpost | 1982 | | pagina 22