Bij de «manne die de gaas doen branne Belangwekkend KWB-dossier over Sint-Niklase binnenstad Clemens De Landtsheer schenkt unieke filmdokumentatie aan Temse Ruim driehonderd huizen te saneren of te slopen in O.-L.-Vrouwparochie 'ijlde Killefeesten te Moerzeke SP Sint-Niklaas blij met kernvrije stad Meerjarenplan van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen in het arrondissement Dendermonde De Voorpost - 4.6.1982 - 3 In de Nieuwstraat in Sint-Niklaas moeten op korte termijn 40 krotwoningen worden afgebroken, in de Dalstraat 29. Tot die konklusie komt een team van de KWB van de Onze-Lieve-Vrouwparochie na een onderzoek dat kadert in een aktie tot renovering van de Sint-Niklase binnenstad. In de Aerschotstraat zouden 9 huizen dienen gesloopt, in de Driekonin genstraat 6, in de Gasmeterstraat 5, in de Hemelaer- straat 9, in de Paddeschootdreef 4, in de Plezant- straat 10, in de Westerstraat 8. in de Landbouwer straat 5. Behoorlijk is het woningbestand in o.m. de Boonhemstraat, de Casinostraat, in de Dosfelstraat is zelfs geen énkele rotte huizenplek te bespeuren, de Hofstraat is er relatief goed aan toe, idem voor de Hovenierstraat en de O. L. Vrouwstraat, de Rollier- straat, Spoorweglaan en Van Britsomstraat. Maar toch ook: 6 te slopen krotten in de Broodstraat en 5 in de Kollegestraat, 5 in de Kasteelstraat en 3 in de Westerlaan. In de héle parochie zouden liefst 162 huizen met de grond dienen gelijk gemaakt. Het woningbestand in de Onze-Lieve-Vrouwpa- rochie is dus verre van voortreffelijk. Maar op diverse plaatsen kan mits saneringswerk de situatie ten goede worden verholpen. Hoewel: 159 te saneren woningen of krotten is ook een indrukwekkend aantal. Uitschieters zijn hier de Aerschotstraat (10), Kollegestraat (7), De Dalstraat (10), Driekoningen straat (7), Gasmeterstraat (8), Kroonmolenstraat (7), de Landbouwerstraat (16), Plezantstraat (10) en absolute rekordhouder Westerstraat (met liefst 25 voor verbetering vatbare huizen). Bezorgdheid én protest Het KW B-onderzoek gebeurde niét op professio neel niveau. Een ploeg wijkbewoners is op pad gegaan na de werkuren en heeft, zonder zich de allure van experten te willen aanmeten, geregistreerd, geteld, vastgesteld. Het initiatief werd genomen van uit een sociale bekommernis. In de besluitvorming windt men er echter géén doekjes om: Wij hopen dat de bevoegde instanties van onze stad zullen inzien dat er ook nog mensen moeten leven en wonen buiten de nieuwe wijken van de staden, scherper geformu leerd nog, Wij wensen met klem te protesteren tegen bepaalde eigenaars die gewild hun eigendommen laten verkrotten om mogelijke grondspekulatie in de hand te werken». De KWB-ers pleiten voor een gedurfde ommezwaai» met het oog op het vernieu wen van de stadskern d.m.v. konkrete realisaties met een sociaal karakter. De aksenten moeten verlegd worden, want «is het renoveren van gebouwen zoals het Castrohof, die men jarenlang heeft verwaarloosd, plots belangrijker geworden, hoewel men er eigenlijk géén bestemming voor heeft?». Het onderzoek vond eind februari-begin maart plaats en men had noodgedwongen enkel oog op het uiterlijke aanschijn van de huizen, men had immers géén toegang tot het interieur. De bal is nu in het kamp van het stadsbestuur of andere instanties: kan men van overheidswege de eigenaars niet verplich ten, iets aan hun woningen te doen? Da's de vraag stelling vanuit de KWB-OLVrouw, waarbij je dan niet om de bedenking heenkunt dat het opkalefateren van wel 159 panden flink wat werk zou leveren aan de zéér naar opdrachten reikhalzende bouwsektor. En zo is vanuit deze werknemersbeweging de link gelegd naar de... werknemers in de bouw, al staat die konkluzie niét in het (belangwekkende) rapport. Suggesties Nagegaan werd dus het woningbestand en ook de braakliggende terreinen. Percentages heeft men niét becijferd, maar zeg maar dat tenminste één op tien huize# voor verbetering vatbaar is of onder de slopershamer moet. De KWB heeft een aantal remedies bij de hand. Boetes bijvoorbeeld, je zou die kunnen heffen voor braakliggende terreinen of op huizen die langer dan drie jaar nadat de eigenaar ze heeft verworven leeg staan. Het met opzet laten verkrotten van leegstaande panden moet, aldus de KWB-OLVrouw, strenger beteugeld worden. Helpt zulks niet, dan moet men van hogerhand tot onteigening overgaan. En kan het stadsbestuur geen initiatief nemen om te saneren woningen te kopen, te renoveren en ter beschikking te stellen van de bevolking? Of kunnen de vrijgeko men gronden (als er dus tot afbraak werd overge gaan) niet ter beschikking worden gesteld als bouw grond voor sociale woningen of voor groenzones? Men zou ook door de voorwaarden ter vervanging van de saneringspremie het privé-initiatief kunnen stimuleren. Men zou de verplichting kunnen opleg gen om onbewoonbaar verklaarde woningen binnen de drie jaar af te breken of te renoveren. Door onbewoonbaar verklaarde woningen niét meer te verhuren aan buitenlanders (de Nieuwstraat, Dal straat etc. worden vooral door gastarbeiders be woond, zij hokken in de slechtste of minst fraaie pandenkan volgens de KWB gettovorming tegen gegaan worden. En als men minder grote projekten aan de stadsrand zou laten uitvoeren en het aksent wou leggen op de renovatie binnen het centrum waren we volgens de KWB al een eind op de goeie weg. Er worden in dit KWB-dossier wel nuances ge legd. Zo heeft men aangeduid hoeveel woningen in deze of gene straat inmiddels onbewoonbaar werden verklaard, waar eventueel verbouwingswerken zijn gestart, wie desgevallend de eigenaar is, wat de toekomstige bestemming van sommige huizen wordt, enz. Toch enkele scheefgegroeide situaties signaleren aan de hand van het KW B-studeerwerk. In de Rollierstraat 35 rennen de ratten rond in de kelder, zeggen de buren, die kelder staat onder water; en in of aan nummer 36 van dezelfde straat ligt een niet onderhouden braakliggend terrein afgebakend met een kaduke afsluiting vooraan. In de Plezantstraat werden de nummers 197 tot 287 al onteigend, maar wanneer gaat men met de afbraak starten? Op de hoek Plezantstraat-Westerstraat staan reklamebor- den waarachter het vuilnis zich opstapelt, in de Plezantstraat 2 werden twee marmeren platen van de voorgevel zwaar beschadigd, ze zijn in slechte staat doordat men ze niet onderhoudt. In de Kroonmolen straat dreigt de gevel aan nummer 44 in te storten, hij is gescheurd. De gebouwen in de Jos. Lonckestraat waar de firma Alcos haar aktiviteiten ontvouwt zijn, evenmin als het terrein ervoor, niet onderhouden. En aan de Onze-Lieve-Vrouwstraat is de stad Sint- Niklaas eigenares van de huizenrij5-7-9: deze huizen zien er verkommerd uit. Hoe pretentieloos dit KW B-onderzoek, deze aktie eigenlijk tegen de verkrotting van de binnenstad ook moge wezen, het is zondermeer duidelijk dat de stad Sint-Niklaas het zich niet kan veroorloven - zeker niet nu de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur staan - deze bundel naast zich neer te leggen. Een milieuvriendelijke ingreep, een uit maatschappelijke bezorgdheid te nemen maatregel dringt zich op. Met de te nemen beslissing kan de stad alle kanten op: de voorstellen van de KWB-OLVrouw suggereren vol doende oplossingen. W.V. TE KOOP tmmm africhting. Te 20 uur bal met de Hamse vrije radio Motief. Op zondag 6 juni te 14 uur rommelmarkt, te 15 uur kaatswedstrijden tus sen de veteranenploegen van Sportkring Hamme en Zogge. Te 15 uur kinder spelen rond de aap met gratis foto-opnamen. Te 17 uur uitreiking der prijzen gevolgd door bal met disco bar. P.V.G. Dit jaar zijn de twee- ook de Killefeesten mogen maker van de partij garan- jse feesten in de Moer- afsluiten. deert men net als vorig jaar Wkse Kille-hoek reeds Vorig jaar startte men een echte volkstoeloop hun vijfde uitgave toe met een rommelmarkt, een naar de Kille op zaterdag 5 katsklub Verz. Van Gae- tekenwedstrijd en een en zondag 6 juni. ♦en en pronostickklub kaatswedstrijd voor vetera- Programma: op zaterdag cheldeoord tekenen voor nen. Deze aktiviteiten wa- 5 juni te 14u30 kaatsbeker t organisatie van een ge- ren zeer suksesvol en wer- waaraan volgende ploegen •rieerd programma dat den daarom ook dit jaar op deelnemen: Toyota-Le Pa- [OOr iedereen wat te bie- het programma weerhou- trimoine, Geywa-groenten- ten heeft. Vooreerst zijn er den. En dan zijn er de halle en Van Gaveren. Te de klassiekers; de kaatsbe- nieuwkomers. Op zaterdag 15 uur schieting in een tent «r van Moerzeke, waarbij 5 juni krijgt men op de op de liggende wip. Te 17 elk der deelnemende ploe- Kille een korte maar toch uur demonstratie honden- Sen reeds één uitgave won boeiende demonstratie en er dus nu een stevige hondendressuur. Voor ve- ■ptie op het definitief be- len een unieke kans om Wud - wanneer men drie- kennis te maken met deze hal kan winnen - van de hobby. Op zondagnamid- kker kan genomen wor- dag worden een aantal kin- De SP-fraktie Smt-Niklaas beeld van direkte gemeen- *o. Verder staat op het dersoelen georganiseerd. hceft mel eroot genoegen lelijke demokratie mag telprogramma een schie- Kinderen van 3 tot 12 jaar de mo,ie tcSen bel plaatsen worden beschouwd, klg met een mooie reeks kunnen er spel, leute en cn vervoer van kernwapens De SP hoopt dat de CVP- tijren en de bals die plaats plezier beleven rond de aap goedgekeurd zoals ze door PVV regering rekening zal ebben op zaterdag cn zon. King-Kong. Wat meer is: het schepenkollege werd houden met wat leeft bij de •^S- Zaterdag pakt men uit er worden zelfs gratis foto's voorgelegd. bevolking van Vlaanderen de Hamse vrije radio gemaakt met deze aap Het De gemeenteraad van Sint- en het Waasland en zal op- Motief en zondag zijn het is dus een rijkgevuld pro-Niklaas heeft volgens de SP houden met de voorberei de platenruiters van studio gramma bij de Moerzeeksc een historische beslissing ding van de installatie van kongfield die dan meteen Killcfeesten. Met de weer- gen°men na een inspraak- kernraketten op Belgisch procedure die als voor- grondgebied. In de kamer van volks vertegenwoordigers stelde de heer Verberckmoes, PW-kamerlid van het ar rondissement Dendermon de. aan de minister van Verkeerswezen de vraag welke werken op initiatief van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen voorzien in de meerjarenplanning en die betrekking hebben op vol gende punten: de afschaf fing van overwegen, de elektrifikatie van spoorlij nen, het bouwen van spoorwegbruggen en/of tunnels, eventuele andere infrastruktuurwerken. De heer Verberckmoes had ook graag van de minister vernomen welke de geplan de begindatum is. wat de kostenraming is welke de stand van het dossier is. In zijn antwoord zei de minister dat de elektrifika tie van de lijn Schellebelle - Dendermonde - Mechelen over verschillende jaren loopt. De indienststelling is voorzien voor de maand mei 1983 en de werken kos ten 650 miljoen fr. In die kostprijs zit ook de moder- nizering van het station van Schellebelle. Deze moder- niseringswerken zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats gaat het hier om spooromwerkingen voor meer uitwijkkapaciteit en hogere snelheid. Deze wer ken worden uitgevoerd ter gelegenheid van de ver nieuwing van de wissels. Er komt ook een nieuw sta tionsgebouw. Hierin is een onderdoorgang voor de rei zigers voorzien, wordt de overweg 80 afgeschaft. Het ontwerp van afschaffing werd met de lokale overhe den besproken. De ver schillende projekten wor den uitgevoerd tegen 1985. Op de tweede plaats is er de modernisering van het station van Schoonaarde. Het gaat hier om spoorom werkingen die dit jaar zul len worden uitgevoerd. Ook in Schoonaarde wordt het stationsgebouw gemo derniseerd. Deze werken zijn voorzien voor 1984. Er komt een onderdoorgang voor de reizigers (werken in 1985). Tenslotte is er nog de modernisering van het station van Dendermonde. Ook hier staan spoorom werkingen op het program ma. De spoorinstellingen werden in belangrijke mate gemoderniseerd ter gele genheid van de elektrifika tie van de lijnen Brussel - Dendermonde - Lokeren. De verdere modernisering wordt uitgevoerd ter gele genheid van de vernieu wing van de wissels. Er komt ook een nieuw sein huis met tele-bediening van de satellietposten Schoon aarde, Zele. Londerzeel. Asse en Opwijk. Uitvoe ring voorzien tussen 1982 en 1984. De onderdoor gang voor de reizigers zijde Sint-Gillis wordt verlengd (uitvoering 1982-1983). Op het perron VIII-IX wordt een luifel gebouwd (uit voering 1983-1984). De overwegen 61 en 62 worden afgeschaft (uitvoering 1983-1984) en de overweg 59 wordt ook afgeschaft. Het ontwerp van afschaf fing werd met de lokale overheid besproken. Ten slotte, aldus de minister, werd ter gelegenheid van de elektrifikatie van de lijn de veiligheid aan de over wegen verhoogd. De snel heid van de treinen werd opgedreven van 90 naar 120 kilometer per uur op het baanvak Dendermonde - Mechelen. In een tweede vraag wenste volksvertegenwoor diger Verberckmoes van de minister van verkeerswe zen te vernemen welke werken op initiatief van de NMBS zullen worden ver- dergezet in 1982. Meer be paald wat betreft het af schaffen van overwegen, de elektrifikatie van spoorlij nen, het bouwen van spoorwegbruggen en/of tunnels, eventuele andere infrastruktuurwerken. Ook hier wilde hij de geplande begin- of einddatum verne men, hoe groot de kosten zullen zijn en welke even tuele aanbestedingen zul len doorgaan of in het vooruitzicht worden gesteld. De minister moest op de ze vraag voor een flink deel teruggrijpen naar de ant woorden die hij op voor gaande interpellatie had gegeven. De uitvoering van de elektrifikatie van de lijn Schellebelle - Dendermon de - Mechelen loopt over verschillende jaren. De in dienstneming is voorzien voor mei 1983 en de kost prijs bedraagt 650 miljoen. In 1982 zullen volgende werken worden aangevat of verdergezet: de modernise ring van het station van Schoonaarde, het bouwen van een nieuw seinhuis met telebediening voor het sta tion van Dendermonde, het verlengen van de on derdoorgang voor reizigers kant Sint-Gillis aan het sta tion van Dendermonde, het verhogen van de veilig heid aan de overwegen ter gelegenheid van de elektri fikatie van de lijn. Deze werken zijn in uitvoering en de indienststelling is voorzien voor mei 1983 en tenslotte het verhogen van de snelheid van 90 naar 120 kilometer per uur op het baanvak Dendermonde - Mechelen (in voege in mei 1983). IN 1984 KOMT HET «RIJK-GAS» In 1984 zullen de bewoners van het grootste deel van Oost-Vlaanderen opnieuw bezoek krijgen van specialisten, gestuurd door lntergem, om te zien of de toestellen die aangesloten zijn op het aardgasnet zullen voldoen aan de nieuwe eisen en zoniet deze aanpassen of volledig afkeuren. Een en ander vernamen we tijdens een bijeenkomst van Imewo-Imeioost, een interkommunale die vooral West-V laanderen maar toch een belangrijk gedeelte van onze eigen provincie van gas, elektriciteit en kabel-tt voorziet. Uit onze regio hebben Berlare, Lede, Lokeren, Moerbeke, Wichelen en Zele met Imewo te maken. Van de balans, de uitbetaling van de dividenden, de procenten voor de gemeenten en de privépartners hebben we zeker geen kaas gegeten, we hebben alleen onthouden dat het gebruik van gas en elektriciteit in feite stagneert, dat er alleen groei is als er nieuwe gemeenten bij de interkommunale aansluiten, maar dat de winsten in elk geval respektabel blijven. Interessant voor de bewoners van de Intergem-sektor is zeker dat men in Oost- Vlaanderen over twee jaar gaat beginnen met het aanpassen van het aardgasnet aan het zogenaamde rijk gas uit de Noordzee en Algerië. Gedaan immers met het Slochterengas uit Nederland, waarvan de voorraad zienderogen slonk en waarvan de Nederlanders nu toch nog een belangrijk stuk van de bel voor zichzelf willen houden. Het is blijkbaar niet zo moeilijk om aan aardgas te geraken, alleen is het niet altijd van dezelfde kwaliteit. Het nieuwe gas noemt men bijvoorbeeld «rijk gasomdat er meer kcallm' worden vrijgemaakt na verbranding. Vergeleken bij het vroegere stadsgas heeft dit rijk gas een dubbele verbrandingswaarde De afnemer denkt nu waarschijnlijk dat het hem al gelijk is vanwaar dat gas komt als zijn potje maar lekker staat te pruttelen. Toch is het niet helemaal zo. Opdat alles wel voldoende veilig zou zijn, moeten sommige toestellen aangepast worden, moeten andere gewoon op rust gesteld worden en mogen alleen de nieuwe modellen van de 1- 2 kategorie blijven zonder dat er iets moet aan veranderd worden. In West-V laanderen is men al volop met deze operatie bezig. Waarom eerst daar? Omdat het gas uit de Noordzee ons land bereikt via de Voerstreek, van daaruit eerst Wallonië voorziet en nadien via West-V laanderen ook naar onze kontreien komt. Tegen het einde van de zestiger jaren hebben we een dergelijke aanpassingsoperatie gekend toen we van stads- naar aardgas overschakelden. Deze keer wordt het minder omslachtig, maar toch zullen ettelijke apparaten moeten sneuvelen. De toestellen die eertijds enkel voor stadsgas dienden en nadien werden omgebouwd voor aardgas kunnen nu niet meer dienen. De toestellen die gekocht werden in de overgangsperio de en dus voorzien waren voor zowel stads- als aardgas kunnen met een kleine aanpassing nog steeds gebruikt worden. De jongste 1-2 toestellen vormen zelfs geen enkel probleem. In West-Vlaanderen zijn ondertussen toch zo'n 150 werknemers van een privéfirma bezig de bestaande toestellen te kontroleren en aan te passen en volgens Imewo verloopt die operatie zeer vlot. Waarschijnlijk zal lntergem dat bij ons op dezelfde manier doen. Voor enkelen onder ons zullen er dus weer bijkomende kosten te verwachten zijn. Wel wordt er dank zij een akkoord met de detailhandel een vergoeding uitgekeerd a rato van het te vervangen toestel. Toch zullen sommige goed onderhouden en vlot funktionerende fornuizen en boilers het stort opmoeten. De prijzen van gas en elektriciteit zijn er ondertussen ook al niet op verminderd en we beseffen nu reeds een tijdje dat het zeker niet de hemel op aarde is, maar kom, de stookolie is ook duur en minder praktisch. In verband met deze interkommunalesde toeleveringsbedrijven en de algemene verdeler zijn er misschien nog enkele vragen te stellen. Wie van de gewone klanten kent het verschil tussen lntergem, Intercom, Ebes, EdasDistrigas. Imeloost, Imewo en co? Wij weten alleen waar de rekeningen vandaan komen en voorlopig is het nog steeds Intercom die ze stuurt, hoewel we nu toch al een tijdje klant zijn van lntergem? Een kleinigheid misschien... Hou je in elk geval klaar. In 1984 komen de mannen de gaas doen brannen. O.a. vijf films «Vlaamse Koppen» Sinds Clemens De Landtsheer, eresekretaris van het IJzerbedevaartkomité. in januari 1980 in nader kontakt kwam met het Gemeentemuseum van Temse, heeft hij herhaaldelijk schenkingen gedaan aan deze gemeentelijke instelling. Toen hij eind 1981, als hoogtepunt van de schenkingen, ook het hele Van Raemdonck-archief. het archief van het frontblaadje Onze Temschenaars en vier films over de vervaardiging van Karei Aubroecks Ijzerbeelden overmaakte, werd algemeen aangenomen dat daarmee een einde gekomen was aan de indrukwek kende lijst schenkingen. Dat blijkt inmiddels onjuist. Bij zijn jongste bezoek aan De Landtsheer ter gelegenheid van dienst 88ste verjaardag (geboren 25 mei 1894). kreeg museum- medewerker Luc De Ryck een nieuwe schenking mee. Het betreft, naast kleine aanvullingen in verband met de periode 1914-1918, films die De Landtsheer destijds opnam voor zijn filmmaatschappij Flandria Film (1929-1940). Naast familie- en vriendenbeelden (o.a. over Karei Aubroeck en zijn gezin) bevat de schenking niet minder dan vijf films «Vlaamse Koppen». Dit zijn prenten die bekende Vlamingen centraal stellen. In deze films komen ondermeer voor: prof. Frans Daels, Juliaan Platteau. Filip De Pillecyn. pater Calewaert. Staf Bruggen. Staf De Clercq. Jeroom Leuridan. Oscar Dambre. Germain Lefever, Jef Van Hoof. Lodewijk Scheltjens. August De Bats. Henri De Bondt. Cvriel Verschae- ve. Hugo Verriest. Karei Van Wijnendaele. Constant Permeke. Karei Aubroeck. juffrouw Belpaire. Hendrik Elias, Michiel English (broer van Joe). Amaat Joos. Lode Mortelmans. Juliaan De Vriendt. Jules Lagae. Servaes. Berten Fermont, August Borms. Pol De Mont, Valerius De Saedeleer, Willem Gyssels. baron Courtens, Hendrik Luyten, Jef Denyn, Ernest Wynants Daarnaast is er ook een film over de Cvriel Buysse-viering in 1929 (ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag). Daarin komen ook tal van bekenden voor, zoals August Vermeylen, Isidoor Teirlinck. Lode Baekelmans. Emmanuel De Bom. Toussaint Van Boelare. baron Opsomer. Het spreekt vanzelf dat deze films een enorme dokumentaire waarde hebben. De films worden in Temse nu grondig bekeken en van kommentaar voorzien door Luc De Ryck.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3