Struktuurplanning Sint-Niklaas onder Leuvense loupe Berlare huldigde gemeentesekretaris Meganck Blij weerzien na 38 jaar Gezondheidsopvoeding in Erembodegem Vervolg van pag. 1 De ring als omsluitende tan- gentweg verliest elke funk- tionaliteit. ten eerste al om dat hij t.o.v. de veel korte re as een omweg betekent van anderhalve kilometer. Verder vinden de studen ten de afbuiging van de binnenring naar het station toe een vergissing: een tan- gentweg zou het verkeer eerst om de stad, maar daarna weg van de stad moeten leiden; de Sint- Niklase binnenring leidt het verkeer precies op nieuw de stad in. Goed: wat stellen zij in de plaats? Er moeten maatre gelen genomen worden die ervoor zullen zorgen dat de ring optimaal benut wordt én als verdeelweg én als geleider van het doorgaand verkeer. Een streng lussen- syssteem dat de verbindin gen met de ring sterk be perkt en het verkeer van en naar de ring zorgvuldig ka naliseert, zou dit doel wel kunnen dienen, vinden zij. Enkele voorbeelden van zulke lussen: één: Station straat, Mercierplein, An kerstraat, Truweelstraat, Vijfstraten; twee: Drie- gaaienstraat. Pastoor De Meerleerstraat, Kongo- straat, Knaptandstraat, Tereken. Het spreekt van zelf dat dit een theoretische uitstippeling is: niet alle straten zullen zich zomaar lenen tot een dergelijke in greep. En deze maatregel alleen voldoet niet. Tege lijk moet het verkeer, en vooral het autoverkeer, in en direkt rond het centrum ontmoedigd wordenVer keersarme (d.i. enkel voor het openbare vervoer en of fietsers toegankelijk) tot vrije straten kunnen het hart van de stad weer leef baar maken. En dat is al één voordeel, vinden de studenten. Een tweede voordeel is, dat deze plan- ningwijze het gebruik van komplementaire vervoer systemen zal aanmoedigen. Maar: geen rozen zonder doornen; de schaarse ring verbindingen impliceren dat auto's betrekkelijk gro te omwegen zullen moeten maken. Dus: een supple mentaire belasting, een grote vervuiling, een moei lijke signalisatie ook. Men kan zich de vraag stellen of precies in dit nadeel, een sterke ontmoediging van het autoverkeer, geen voordeel schuilt! Handel en industrie I.v.m. deze deelaspekten stellen de studenten als eer ste noodzaak dat Sint-Ni- klaas zijn: niet onaanzienlij ke plaats binnen de Belgi sche stedenhiërarchie moet behouden. Sint-Niklaas heeft nu eenmaal een zeker kaliber, als tewerkstellings centrum van de streek b.v., als gevarieerd industriege bied ook, en het zou zonde zijn deze verworvenheden ten voordele van wat dan ook af te bouwen. Nee, zo vinden de stedebouwkundi gen in spe: de Sint-Niklase industrie moet worden vei lig gesteld. Omwille van een geringere kwetsbaar heid is een verdere diversi- fikatie van de industrie, evenwel zonder versnippe ring van ruimten met een specifieke funktie, gebo den. Ze stellen voor, de kleinschalige niet-hinderlij- ke bedrijven in de binnen stad te behouden. Ook de 14.000 vierkante meter die in de binnenstad nog be schikbaar zijn, zou men het best gebruiken voor die zelfde kleinschalige bedrij ven. En wat de handel be treft sturen de studenten aan op de ontwikkeling van meer beloopbare winkelcir- kuits en meteen op de uitbreiding van de winkel oppervlakte. Voor de voeding mag nog een goeie 5.000 vierkante meter extra aan winkelop pervlakte in gebruik geno men worden, voor de niet- voeding een extra 4.000. Niet zomaar natuurlijk: binnen de wijken zou er geen plaats meer zijn voor grotere winkelcentra. De specifieke winkelzones krijgen best nog wel een grotere winkelkoncen- tratie. Voor het Koopcentrum achten de studenten een verdere uitbouw niet wen selijk. Het Koopcentrum moet t.o.v. de binnenstad komplementair blijven en mag nooit een te hoge poly- valentiegraad bereiken. Een koopcentrum waar men voor alles terecht kan, zou de binnenstad van heel wat klanten kunnen bero ven. Handels- en bedrijfse- konomisch ingenieur Pat- riek Derde, aanwezig op de voorstelling van het Leu vense seminariewerk, was een heel andere mening toegedaan. Uit één van zijn onderzoeken is gebleken dat het percentage mensen dat enkel het Koopcentrum bezoekt 70 bedraagt, dat 25 percent naast het Koopcen trum ook nog de binnen stad aandoet. Volgens Pat- riek Derde is een verdere uitbouw van het Sint-Nikla- se winkelkomplex wél wen selijk. Het centrum trekt niet enkel de plaatselijke bevolking, maar ook men sen uit de regio Dender- monde b.v. Derde stelde dat precies het Koopcen trum de stad voor iedereen zo aantrekkelijk maakt. Hij had voorts grote reser ves bij de wenselijkheid van een verkeersvrij cen trum. «De studie is veel te veel van achter het bureau gemaakt, veel te theore tisch. Men is helemaal niet uitgegaan van de wensen van de bevolking», vertelde hij mij achteraf. Een deskundig geleide in spraakprocedure, het min ste-wat de bevolking van de struktuurplanningsprocedu- re mag verwachten, zou ons kunnen duidelijk maken hoe de zaken werkelijk staan... Er waren nogal wat raadsleden verontschuldigd voor de jongste raadsziting. Schepen Jacobs wegens ziekte, raads lid Meganck wegens familiale aangelegenheden, en raads lid Heirman op reis in het buitenland. Die raadszitting stond volledig in het teken van de huldiging van sekretaris Meganck. en had derhalve daarbuiten niet zoveel om het lijf behalve uitbreiding van het personeelskader van de politie met een politie-inspekteur. Gemeentesekretaris Albert Meganck gaat op rust. Hij kreeg een passende hulde op de gemeenteraad. Hier ondertekent hij het gulden boek (jj) Er werd besloten, zij het ren zodat hij het onderwij- toch wel met enig voorbe- zersdiploma behaalde maar houd, bijkomende aande- terecht kwam in de ge len bij de Nationale Maat- meentelijke administratie schappij der Waterleiding te Overmere waar hij op te onderschrijven. Inder daad raadslid Van Houwe, 19.10.1940 als tijdelijk be diende werd aangeworven. hierin bijgevallen door de Op 22.2.1951, de mijlpaal, hele raad. was van oordeel hij wordt benoemd tot ge- dat de gemeente Berlare meentesekretaris van als leverancier van het wa- Overmere en zal het over ter, met alle nadelen voor verschillende burgemees- de eigen waterhuishouding, ters heen, blijven tot de zou moeten vergoed wor- fuzie met Berlare en Over- den voor de bijkomende mere waarbij hij tot sekre- lasten die er voor Berlare taris van de nieuwe fuziege- aan verbonden zijn. Er zal in die zin worden onder- meente werd aangesteld. De heer burgemeester loof- handeld. Op vraag van het- de uitvoerig de dossierken- zelfde raadslid zal voor een nis, het vakmanschap, de volgende zitting het pro bleem van de vrijheid van surfen op het Donkmeer dienstvaardigheid, de ciale bewogenheid van de gevierde. Hij betrok in die worden behandeld. Dit hulde ook zijn echtgenote schijnt nu een monopolie te en wenste hen beiden een zijn van de Donkse Zeil- welverdiende rust. Schepen klub. Devos sloot zich aan bij de Een heel lange boterham woorden van de burge- daarentegen werd de huldi- meester maar sprak vooral ging van gemeentesekreta- in naam van de bevolking ris Albert Meganck, waar- van Overmere waar hij ge- bij de heer burgemeester durende 26 jaar van zijn als eerste spreker de na- loopbaan op de bres heeft druk legde op de vele ver- gestaan. Spreker be- diensten van de heer Me- schouwde zich als een leer- ganck. Geboren op 15.10.1917 als ling van sekretaris Me ganck, een sekretaris die jongste van een groot gezin zijn stempel heeft gedrukt heeft hij het zeker niet ge- op het leven van Overmere makkelijk gehad in zijn en destijds bijv. de beslis- jeugd. Iedereen moest zich sende stoot heeft gegeven weldra in het gezin inzet- voor de toen fel betwiste ten. Hij genoot echter het aankoop van het gemeen- voordeel te mogen stude- tehuis. In naam van de PVV-frak- tie sloot raadslid Leys zich aan bij de hulde en loofde de openheid van de sekre taris die steeds bereid was alle gewenste inlichtingen te geven, ook aan de oppo- zitie. Hij verwees vooral naar de samenwerking ten tijde van zijn burgemees terschap met de heer Me ganck als voorzitter van de Interkommunale van het Donkmeer. Ook oud-schepen Baeyens, namens de SP-fraktie, ver wees naar die periode en sloot zich op zijn beurt aan bij de woorden van de heer Leys, vooral vor wat de openheid betrof. Raadslid Verheyden was de tolk van de CVP-fraktie. Hij wees naar de vele socia le belangstellingspunten van de gevierde, betreurde zijn heengaan en wenste zijn opvolger, de pas be- edigde Frank Lippens, een even vruchtbare loopbaan. Raadslid Van Hove, als voorzitter van het OCMW sprak in naam van perso neel en kostgangers en had het hierbij vanzelfsprekend over de periode dat de heer Meganck tevens sekretaris van de toenmalige COO van Overmere was. Als laatste in de indruk wekkende rij sprekers trad de heer Frans Janssens als voorzitter van de VW in de arena om op zijn beurt hulde te brengen aan de gevierde vooral dan met betrekking tot zijn relaties met de VW in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de Interkommunale. De indrukwekkende hulde werd besloten met een heil dronk en het tekenen van het Gulden Boek. Op de hem eigen gemoede lijke humoristische wijze dankte de sekretaris voor de vele huldeblijken, had voor ieder van de sprekers een passend woordje, en bestempelde zijn opvolger. Frank Lippens, als dé juiste man op dé juiste plaats. Nieuwe gemeentesekretaris Sedert 27 mei heeft Berlare een nieuwe gemeentese kretaris in de persoon van de heer Frank Lippens die op 11.3.1951 te Gent gebo ren is, en sedert 2.4.1977 gehuwd is en intussen de fiere vader is geworden van een flinke dochter. De heer Lippens legde donderdag avond in handen van bur gemeester Van Sande de grondwettelijke eed af zo dat hij op 1.6.1982 zijn De nieuwe gemeentesekreta ris Frank Lippens legde de eed af jj nieuwe funktie zal kunnen opnemen. Niettemin is de heer Lippens geen totaal onbekende voor Berlare, want al begon hij zijn loop baan in een private onder neming dan werd hij vrij vlug benoemd tot ontvan ger van het OCMW te Ber lare en wel op 15.3.1978. Op 1.9.1979 werd hij reeds aangesteld tot gemeen teontvanger te Berlare, zo dat hij reeds goed ver trouwd is met de gemeen telijke administratie te Ber lare. Hij werd trouwens door zijn voorganger, de heer Albert Meganck, ge prezen als zijnde de juiste man op de juiste plaats. Vermelden wij nog dat de heer Lippens, die met zijn gezin nog steeds te Lochris- tie woont, is afgestudeerd in de Toegepaste Ekonomi- sche Wetenschappen aan het UFSIA te Antwerpen. (ab) Vervolg van pag. 1 Op 23-jarige leeftijd kwam hij terecht bij de Engelse Royal Air Force. Hij maakte deel uit van de bemanning van de Halifax III. onder leiding van de Australiër Jack Trobe. In de volksmond werden ze allemaal piloten genoemd, maar Georges funktie was bombardier. Op 22 april 1944 stortte hun vliegtuig boven Nederland neer. Dan begon voor de Engelse bomrichter een onrustige periode van onderduiken. Eerst in Zelzate, dan in Moerbe- ke om op 17 juli 1944, door toedoen van specialist terzake Gilbert Rosseels, te Zele te belanden bij de familie Leopold Poppe aan de Elststraat te Zele. Gilbert Rosseels, thans wonende Burg. Van Ac- kerwijk 257 te Zele, had in zijn gemeente een heel team van specialisten ter beschikking om «geallieer de piloten» naar Zele over te brengen. Hun trans portmiddel bij uitstek was de tandem. Samen met George belandde terzelfdertijd ook Squadron-lea der Jack Trobe in Zele. Al die herinneringen werden tijdens het weerzien uiteraard opnieuw opgehaald. George herinnerde het zich nog allemaal of het pas gisteren is gebeurd. Hij kende de omgeving nog zeer goed. In de Eist- straat bij Leopold Poppe, een gebuurte waar er in die tijd nogal wat volkscafés waren. Vooraleer ze in hun schuilplaats kropen, gingen ze samen met de vrienden nog enkele pinten drinken. In die dichtbe volkte wijk, niet zover van het centrum, was het niet zo veilig, zodat Gilbert Rosseels een andere en misschien veiliger schuilplaats zocht en vond bij het echtpaar De Smet-De Mets aan de Dendermonde- baan. Elza's verhaal Elza, met enkele tremolo's in haar stem, doet haar verhaal nog eens over: «George en Jack hebben bij ons drie weken en een half verscholen gezeten. Het was geen gemak kelijke karwei om die jonge mannen binnen te houden. Ze wilden steeds maar eens gaan zwem men naar het toen nog bestaand zwembad aan de Durmebaan. Dat was veel te gevaarlijk. Ze moes ten zich maar tevreden stellen met een badkuip op de binnenkoer. We kenden het gevaar en voelden de eventuele gevolgen met de toppen van onze vingers aan. Doch we waren bereid te helpen. Er werden dan ook zoveel mogelijk voorzorgsmaatre gelen getroffen. Onze naaste buur was mijn broer Laurent en zonder zijn weten, we lokten hem thuis George Fernyhough en Jack Trobe in 1944 in het tuintje bij Charel en Elza Smet George Fernyhough na 38 jaar in hetzelfde tuintje aan de Dendermondsebaan te Zele (bvw) weg, werd er door metser De Paepe een gat in de zolder gekapt, zodat bij onraad de twee jongens langs daar weg konden, 's Nachts bleef ik steeds klaar wakker. Ik klopte mijn uren wacht, om ze bij gevaar te kunnen waarschuwen en te laten ontsnap pen. De periode van ongeveer een maand duurde lang omdat er vele bange momenten bij waren. De jongens zijn dan via Hamme-Zogge, Brussel, met een vliegtuig veilig in Engeland beland en dat was voor ons het voornaamste.» De gepensioneerde metaalkonstrukteur uit Co ventry, George Fernyhough, zit al die tijd te luisteren, alhoewel hij geen jota van onze taal verstaat. De bewegingen, de mimiek en de wijze waarop Elza en Charel hun verhaal doen. spreken voor hem boekdelen. Ook hij beleeft schijnbaar opnieuw die bange oorlogsmaanden 1944, toen hij in Vlaanderen zo gastvrij werd behandeld. In hun hart begrijpen ze elkaar zeer goed. Het vertaal werk, dat er aan te pas komt, is grotendeels de omlijsting. De familie De Smet-De Mets is gedurende de 38 jaar altijd via Kerst- en Nieuwjaarswensen in kon- takt gebleven met George. Nu was het een groot familiefeest. Een late verbroedering tussen het echtpaar De Smet en het echtpaar Fernyhough, want ook mevrouw had er aan gehouden om de «redders» van haar man te zien. De herinneringen stroomden, samen met de whisky door de leefka- mer. Want ook de verantwoordelijken voor het tandem-transport Gilbert Rosseels en Cyriel Van Driessche waren present. Zonder schrik te moeten hebben om gesignaleerd te worden kon George nu eens rustig de omgeving bekijken. Hij stelde onmid dellijk vast dat er verschillende muren waren weg gebroken. Hij mijmerde en dagdroomde even in het tuintje, waar hij in de zomer 1944 zo dikwijls had liggen zonnen en van waar ze de overvliegende vliegtuigen gadesloegen. Van de Zeelse verlofperiode maakten George en zijn vrouw, samen met hun gastvrije vrienden, gebruik om de ganse «ontsnappingsroute» af te leggen die ze 38 jaar geleden met de tandem hadden gedaan. George voelde zich plots opnieuw Vlaming en kon verschillende plaatsen nog zeer goed situeren. Hij voelde zich gelukkig dit te kunnen herbele ven. Het waren voor hem ontroerende en emotio nele momenten. Hij besefte nu meer dan 38 jaar geleden hoeveel de mensen van ter plaatse toen voor hem hebben gedaan. Ook Elza en Charel De Smet-De Mets beleefden zichtbaar deugd aan het weerzien met hun «piloot-van-de-bange-momen- ten». Beno In de Crypte te Erembodegem werd een informatieavond over gezinsbeleid georganizeerd (ad) Vrijdag 28 mei j.l. prognlpwlcerden K.W.B. en K.A.V. Erembodegem-Centrum in de Crypte van de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk een interessante informatieavond rond het tema «Gezondheidszorg». Twee uur lang hebben heel wat belangstellenden er met aandacht geluisterd naar de uiteenzetting van Dr. Dirk Kindermans uit Erembode gem, die handelde over «Wat kunnen wij doen aan harten vaatziekten?» en over «Preventie van kanker». Ziekten van hart en/of bloedvaten zijn de belang rijkste oorzaak van sterfte in ons land. De meest aan getaste bloedvaten zijn de kransslagaders, de hersen- bloedvaten en de bloedva ten van de onderste lede maten. Hartinfarcten en beroerten zijn veel voorko mende doodsoorzaken. Verschillende faktoren spe len een min of meer be langrijke rol in het ontstaan van slagaderverkalking of arteriosclerose. We ver melden: te hoog choleste rolgehalte van het bloed, zwaarlijvigheid, te hoge bloeddruk, suikerziekte, roken, gebrek aan fysische aktiviteit, stress en erfelij ke faktoren. Om hart- en vaatziekten te voorkomen wordt iedereen sterk aangeraden choleste- rolverhoging in het bloed te bestrijden, een hoge bloed druk te bestrijden, fysische inspanning te bevorderen en vooral roken te stoppen en te vermijden. Om een normaal choleste rolgehalte te bereiken ver- mijde men vetrijke en vooral cholesterolrijke voe dingsmiddelen. Tevens ver vangt men best de vetstof fen en voedingsmiddelen die rijk zijn aan verzadigde vetzuren door vetstoffen en voedingsmiddelen, die rijk aan meervoudig-onverza- digde vetzuren of door ma gere produkten. Hoge bloeddruk kan be streden worden door zout arme voeding. Te hoge bloeddruk kan met rook- stop, zoutarme voeding en eventueel geneesmiddelen, worden genormaliseerd. Een geregelde kontrole van de bloeddruk en van het cholesterolgehalte in het bloed wordt iedereen sterk aanbevolen. Kanker komt voor zowel bij de mens, plant en dier. Er bestaat een mogelijk verband tussen bepaalde kankervormen en faktoren, zoals erfelijkheid, voedsel, milieu, beroep. Voorname kankerverwekkende fakto ren zijn carcinogenen (scheikundige stoffen die inwerken op normale cel len in een levend organis me en deze in kwaadaardi ge cellen omzetten), stra lingen en virussen. Kanker is zeer zelden erfelijk maai komt voor onder alle leef tijdsgroepen en alle vol keren. Bij mannen vindt men veel al longkanker, prostaat kanker, maagen darmkan ker. Bij vrouwen vooral borstkanker en baarmoe derhalskanker. Een preventieve maatregel tegen kanker is niet roken, ook het vroegtijdig opspo ren van bepaalde kanker gevallen. Vermelden wt hier: borstkanker, huid kanker, baarmoederhals kanker. Dit vroegtijdig op sporen van kanker kan ge schieden via een systema tisch georganiseerd onder zoek door speciale dienstel van het departement val Volksgezondheid. De» onderzoeken worden veela georganiseerd voor hd vrouwelijk gedeelte van dt bevolking en dit vanaf d« leeftijd van 30 35 jaar. Ze zijn kosteloos. Daarnaast wordt ook een regelmatij persoonlijk individueel on derzoek door een behan delde geneesheer en eer regelmatig zelfonderzoek van de borst voor de vrou wen sterk aangeraden. d.b

De Voorpost | 1982 | | pagina 4