Europaklubs Brugge en Sint-Niklaas kongresseerden Aalsterse handelaars en konsumenten broederlijk naar prijsuitreiking Sint-Pieter en Paulusabdij Dendermonde toeristische gastheer De technologische vernieuwing: een nieuw jaarthema De Voorpost - 4 6.1982 - 5 Hoe vaak men er ook komt, telkens weer wordt men er getroffen door de hemelse stilte de stichtingen en toont aan die er heerst, door de frisse lucht, de vredigheid en vooral de lieflijkheid. Telkens weer hoe Benedictus doorheen wordt de bezoeker overrompeld door de charmerende gastvrijheid van de bewoners die de loop der tijden ook een met een brede glimlach op het gelaat in alle eenvoud en nederigheid je veilig loodsen door inspiratiebron is geweest gangen en kamers, je graag laten delen in alles wat zij zelf bezitten. En dat is heel wat voor kunstenaars. Tegelij- want de kloosterlingen van de Sint-Pieter en Paulus Benediktijnerabdij van Dendermon- kertijd krijgt men een in de bezitten de onbetaalbare schat van de vrede en de vreugde. bleven en de beste vorm van samenleving, dat is on dertussen bewezen. De diamontage neemt de toeschouwer mee op de weg die de heilige heeft afgelegd, laat hem kennis maken met de verschillen- Met die indruk zullen heel troon van Europa en de Benedictus is ook de auteur iwat bezoekers aan de abdij stichter van de orde der van de naar hem genaamde 'op Pinkstermaandag naar Benedictijnen. Het verhaal levensregel die in feite niets huis zijn gegaan. Ze waren wil dat deze jonge man uit meer is dan een bescheiden immers zeer talrijk die gre- Nurcia naar Rome gaat stu- boekje waarin in verschil- tig waren ingegaan op de deren, maar diep getroffen lende hoofdstukken be- uitnodiging van de Bene- door de dekante stad zijn schreven in zijn tijd handel- diktijnergemeenschap om onderkomen zoekt in de de. Die levensregel is nog de abdij midden in de omgeving van Rome. Die- steeds onveranderlijk ge- stad en dus in het rumoer zelfde jonge man zou de gelegen eens van nader- stichter worden van drie ,bij te komen bekijken. Er verschillende kloosters (Vi- had zich zelfs een groep uit covaro, Subiaco en Monte Sint-Niklaas gemeld en ver- Cassino) en ook de basis der ontmoetten we losse leggen van de Benediktij- groepjes van toevallige nergemeenschap die over vrienden en kennissen, de hele wereld verspreid is. vreemdelingen die elkaar in de abdijtuinen en -gan gen leerden kennen en waarde ren. In de hal van de abdij school werden deze vele gasten opgewacht en al da delijk ondergedompeld in de hartelijkheid van de pa ters die iedereen welkom heetten. Een hartelijkheid die helemaal niet opge haakt is, maar inderdaad 'uit het binnenste van hen- (zelf komt en inspirerend Iwerkt. Bezoekers gaan ge- |woon met elkaar praten, niet alleen over koetjes en Kalfjes, maar evenzeer over het bezoek dat ze voor de boeg hebben en waarvan ze heel wat verwachten. Die verwachting zal niet teleur gesteld worden. Ook al moeten we Dom Benedikt gelijk geven wanneer hij tijdens zijn praatje zegt dat het gebouw aan de straat kant nu niet bepaald uit blinkt van schoonheid. En een tweede keer heeft hij gelijk wanneer hij zegt: «maar het gaat hem niet om het gebouw, maar om de mensen die erin leven». Humor troef Eerst worden de bezoekers binnen geloodst in de Speelzaal van het internaat van de school. Daar wordt een 20 minuten durende Idiamontage getoond over de heilige Benedictus. pa- zicht in het moniale leven dat in feite bestaat uit twee grote opdrachten: bidden en werken. Na de diamontage, die met prachtige muziek wordt op geluisterd, kan de wandel gang doorheen de abdij van start gaan. Dom Benedikt doet het met de humor die hem eigen is en die hoogst waarschijnlijk alle kloos terlingen van de abdij be zitten. Want meer dan eens horen we gedempt gelach (voor sommigen mag la chen in een klooster blijk baar nog niet). We beginnen in de tuin en krijgen meteen de geschie denis in een notedop van de abdijschool. Dan vol trekt zich voor velen de eerste veropenbaring: de achtergevel van de abdij. Een echt juweeltje van oer degelijke Vlaamse bouw kunst, mooi opgefrist met drie wapenschilden. In de tuin is er geen grein tje lawaai te horen. Alleen hef kwelen van de vogels, het gesjirp van een krekel ;n het krassen van schoe nen op het betonnen wan delpad beroeren er de stilte. Links is de wijnkelder «want elke pater wordt hier op flessen getrokken» zegt Dom Benedikt die vervol gens ernstig de aandacht vestigt op de schrijnwerke rij: «het enige deel van de abdij dat na de brand van naars van mening waren dat de abdij opnieuw door kapucijnen was bewoond. De Dendermondse abdij zorgde ervoor dat Affligem opnieuw kon starten en lag trouwens ook aan de basis van de stichting van enkele andere abdijen. Binnen in het kloosterge bouw worden we rondge leid in enkele kleinere ver trekken, waar we de kunst voorwerpen kunnen be wonderen. Beelden en schilderijen van grote meesters uit de 15' eeuw, vele giften van godsdiensti ge burgers (je kunt toch niet altijd weigeren, zegt Dom Benedikt met de glimlach), maar ook enkele toevallige vondsten. We bleven stilstaan voor prach tige schouwen, waarvan Dom Benedikt telkens weer een eigenaardigheidje wist te vertellen. In de re- kreatiezaal van de klooster lingen vernamen we meer over het leven van de kom- munauteit. Om zes uur wordt er opgestaan en dat is niet eens zo vroeg zegt Benedikt die vervolgens de dag overloopt. Een flink deel daarvan is gewijd aan bidden en werken. Niet al leen in het onderwijs, ook op de boerderij en in paro- chiedienst. Ontspanning is er niet zoveel en televisie is er voor het nieuws. Ar- mand Pien incluis zegt Be nedikt. «Geen Dallas dus» vraagt een bezoeker. Bene dikt is niet uit zijn lood te brengen: «Daarover horen we genoeg vertellen op school». Wat verder wan delen we door de pandgan- De achterkant van de abdij, zoals alleen de kloosterlingen en de bezoekers die te zien kn/genffoto Piet Hermans) Dom Benedikt neemt een eerste groep bezoekers mee (foto Piet Hermans) een wondermooie tentoon stelling van ikonen. Ze worden ook te koop aange boden aan zeer demokrati- sche prijzen. Dan gaat het gezelschap naar de abdij kerk. Maar toch eerst heel tusbeeld dat ooit de toren tentoonstelling van ikonen van de abdijkerk sierde en gaan bewonderen of nog natuurlijk bij het graf van eens terug naar de sakristie Dom Paul. de eenvoudige kloosterling aan wie vele gelovigen een wonderbaar lijke tussenkomst toeschrij- Dom Benedikt vol vuur en met de nodige humor lam over de abdij, (foto Piet Hermans overeind gebleven». Hij verhaalt ook over de stich ting van de abdij. Toen de Fransen eind van de 18' eeuw onze kontreien bin nenvielen, moesten vele geestelijken op de vlucht. Dat was ook zo voor de kloosterlingen van de abdij van Affligem. Enkelen on der hen kwamen zich te Dendermonde vestigen in het vroegere klooster van de Kapucijnen, wat in de loop der jaren voor enige verwarring zou zorgen, om dat vele Dendermonde- van de paters, gaan we naar de kapittelzaal waar we vol bewondering blijven stil staan voor een unieke staf in het schrijn. Telkens weer vertelt Dom Benedikt een levensblij en opgewekt ver haal. sprankelend van hu mor, leerrijk, werelds van toon en toch zo sacraal. Ook het verhaal over de al dan niet aanvaarding van een nieuwe kandidaat kloosterling wekt bij velen enige verwondering. In een grotere ontvangstzaal blij ven we wat ronddwalen bij even langs het «zegenka- ven. Dom Benedikt ver- pelletje», waar heel wat haalt over de ontgraving mensen met hun verzuch- van Dom Paul. Het bezoek tingen terecht komen en er is nog niet ten einde, want Gods zegen komen afsme- men krijgt nog ruimschoots ken. In de abdijkerk blijft de kans kennis te maken men stilstaan bij het orgel, met de wijn die de paters het koorgestoelte, het kris- vervaardigen, kan terug de waar gewaden, kelken en mijters zijn geëxposeerd. Vermelden we nog dat de ze unieke kans om de Sint- Pieter en Pauls abdij van Dendermonde van nader bij te leren kennen, zich nog eens voordoet op 11 juli tussen 14 u. en 17 uur. Maandag a.s. 7 juni heeft om 19.30 uur in de Feestzaal van het Stadhuis de strijd betrokken. 36 geven ;prijsuitreiking plaats van de Top-etalagewedstrijd. De kans is groot dat de ruime zaal gevolg aan de uitnodiging voor de gelegenheid te klein zal zijn, want naast de handelaars met de mooiste etalages om zich te meten met hun worden ook honderd konsumenten beloond voor hun deelname aan de wedstrijd «De kollega's uit de stad Het Klant is Koning». Welgeteld 1114 «klanten» vulden een deelnemingsformulier in, de resultaat is voor sommigen honderd winnaars mogen onder elkaar een prijzenpot ter waarde van ruim 400.000 verrassend, doch een dia- frank verdelen; waardevolle prijzen die door de Aalsterse middenstand met gulle hand Kr beschikking werden besteld. niet vreemd aan. Ie steun geweest!» Het idee van een Topdag Juwelier-edelsteenkundige I Van heinde en ver I Terwijl de etalagewedstrijd I dit jaar aan zijn derde uit- groeide in het brein van Pol Roobroeck uit de Molen- I gave toe is in 1980 werd De Paepe, werd verder uit- straat zei toen: «Die etala- l ie afgewisseld door een gebroeid in Middenstands- gewedstrijd is een pracht- klamewedstrijd is het raad en Verbond van De- initiatief, dat echter liefst initiatief «De Klant is Ko- kenijen, het College van om de twee. drie jaar wordt |mng" een nieuwigheid. Burgemeester en Schepe- herhaald: dat zou de wed- aar bij de etalagewed- nen gaf zijn fiat voor mede- strijd slechts aan waarde en rijd een jury, bestaande werking vanwege het stads- aantrekkingskracht doen uit zes deskundigen en zes bestuur en het overgrote winnen!» i onsumenten 176 etalages deel van de dynamische Mede door deze uitspraak de stad en 39 inde deel- Aalsterse middenstanders werd in 1980 uitgekeken meenten beoordee den, werkte geestdriftig mee. naar een andere mogelijk- yifILItiHet resul,aat was °P zater- heid en dat werd dan uit- dag 15 mei jl. te zien in de eindelijk een reklamewed- £n VT" aT. UC straten van de stad: een strijd voor handel en nij- an Mein-Aalst en... «Jaar- ware mensenzee overspoel- verheid. 97 Aalsterse fir- I'll een Dracht,ee orns ,e ma-s name|) ded aan djc óók de gelegenheid hetzelf- ifk Ie doen voor de etalages straten van de stad tn Klein-Aalst en., daar- ij een prachtige prijs te de Aalst! winnen. De Aalsterse handelaars Reklame niet zo denderend! hebben gretig de kans ge- De etalagewedstrijd groei- grepen en een ongekende de met de Topdagmee wedstrijd. Uit de inzendin gen bleek duidelijk dat slechts een minderheid van de Aalsterse winkels en be- promotie gevoerd voor hun mee. Ter gelegenheid van drijven over degelijk rek^ stad als winkelcentrum. De de eerste Topdag namen al mematerjaa| Sint-Niklaas kon een soort- hlant kan zich hier als van dadelijk 102 handelaars oudsher koning voelen en aan die wedstrijd deel. In dat lokt zelfs de «moderne» konsument van heinde en ver naar het winkelhart van Aalst. Als we even de cij fers ontleden van dc nieu we wedstrijd komen we in derdaad onmiddellijk beschikte. Doch er was wel degelijk kwaliteit en enorm veel wedstrijd deelnamen, ter wijl 236 uit de deelgemeen ten en niet minder dan 441 tan buiten Aalst! Vier deelnemers vulden hun for mulier foutief in. Al met al werd het dus een sukses over de hele lijn: Aalst straalt als winkelstad steeds ®eer aantrekkingskracht jut en daar is de samenwer king tussen middenstand en stadsbestuur beslist niet gehjk initiatief slechts 39 fe'schuddinck uit Herder- middenstanders bewegen sem werd de ,aureaat bjj de kategorie «nijverheid», de firma Bosteels-De Smeth tweede en De Streekkrant» derde; bij de «handel» bewees Gabriel Roobroeck zijn veelzijdig heid en won ook ditmaal vóór zijn broer Walter om eraan deel te nemen! Gabriel Roobroeck was de eerste winnaar. Vogue uit j.. de Nieuwstraat werd twee- het besluit dat uit Aalst zelf de en 't Sterreken uit de slechts 433 klanten aan de Hoveniersstraat derde. Voor mevrouw Roovers uit 't Sterreken, die altijd zelf haat etalage opmaakt. was Ro"0'bro'S aa^e' Zeshoek en de gekende kledings zaak Elias in de Katte- straat. het een stimulans om mee door te gaan. Ze ver klaarde toen: «Ik kreeg er steeds minder zin in. Maar de derde plaats in de wed strijd. de gelukwensen van Groeiende interesse 16 mei 1981: derde Top- de klanten na de bekend- dag. tweede etalagewed- making van de uitslag in strijd. Deze keer worden «De Aankondiger», zijn ook de handelaars uit de voor mij een enorme more- deelgemeenten bij de wed- montage tijdens de prijs uitreiking toont duidelijk aan dat de kwaliteit van de etalages «op de buiten» in verschillende gevallen reu ze is. Winnaar Fideel Van Landuyt uit Gijzegem is zonder meer een bloemist met-klasse, terwijl in Nieu- werkerken het uitstalraam van vishandelaar Lucien De Cock getuigt van kreati- viteit en goede smaak, evenals die van binnenhuis specialist Etienne Fleu- rinck een eindje verder in dezelfde gemeente. Zij worden tweede en derde. In Aalst zelf moet Gabriël Roobroeck de duimen leg gen voor 't Sterreken, ter wijl slager-traiteur Roland Van Isterdael met een kunstzinnige vleesschotel een welverdiende derde plaats verovert. Dit jaar tenslotte schreven 176 Aalsterse winkeliers in voor de wedstrijd, in de deelgemeenten groeide de interesse jammer genoeg slechts met mondjesmaat: 39 deelnemers. Wie ditmaal op het ere schavotje mag, zal maan dag bekend worden ge maakt, waarschijnlijk on der massale belangstelling, want ook honderd klanten zullen zich die avond de koning te rijk voelen met hun prijs. Het wordt dus nog een late apoteose van de Topdag, met een welgevuld en inte ressant programma. Burgemeester Louis D'haeseleer opent de avond met een toespraak; daarna komt publiciteits- gratikus en industrieel de signer Michaël Roobroeck Op 17 oktober 1982 zal de Europaklub Sint-Niklaas technologische vernieuwing» precies één jaar bestaan. Geregeld hadden wij het in ons tot 'hema van het volgende blad over de voordrachten en aansluitende debatten die werkJaar Waar staat Europa deze klub in Sint-Niklaas organiseerde. Karei Poma sprak op ge,bied van mikroelek- over «energie in de jaren '«Or, Ebes direkteur Maurice S,?'bTjanan welke h Potemans had het over «Kernenergieproblemen in de wereld, Europa en België en prof. Dutré over zonneëner- gie. Rudy Ruelens sloot het rijtje met een behandeling van de vraag «energiebeleid: nationaal of Europees?» Zater dag 29 mei jl. evalueerden de Europaklubs van Sint- Niklaas en Brugge op een gemeenschappelijk kongres het werkjaar '81-'82 en stemden ze het thema voor het volgende werkjaar. Wij geven u, zeer kort, de kongresbe- sluiten, ons toegelicht door de voorzitter van de Sint- Niklase klub. Marc Van Kerchove. de verhouding tussen chips (en niet die zoute dan) en werkge legenheid. bestaat er terzake een Europees beleid? Dat zijn vragen die vanaf september al voldoende aan bod zullen komen. Thema's als Europese ruimte vaart, de tolgrenzen, Europa en het onderwijs en de Euro pese monetaire politiek, ko- Michael Roobroeck komt ter gelegenheid van de dubbele prijsuitreiking van de etalagewedstrijd en De Klant is koning praten over reklame praten over «Reklame». Vervolgens brengt Hugo Sonck. leraar aan de Aal- vocrd energiebeleid een abso- sterse Akademie voor Lu,c "oodztat le loc- L. komst. Dit houdt ondermeer Schone Kunsten, het ver- in dat elke lidstaat zi|n slag van de jury van de gjebeleid op de andere Iidsta- Topetalagewedstrijd, waar- ten afstemt en zijn eigen bron- na de prijsuitreiking van nen in Europees verband ex- die wedstrijd plaats heeft, p'oiteert. Naderhand kan een gekoordineerd beleid duidelij- Tenslottc krijgen ook de ke richtlijnen voor de gemeen- klanten hun prijs, terwijl schap uitstippelen. Dit beleid het slotwoord wordt uitge- 7a' vo'gens tlc Hubs jn elk sproken door Dolf Sedevn geval nioeten aansturen op een voorzitter van de Midden- groot mogelijke diversifika- standsraad. Deze dubbele i2 prijsuitreiking wordt ook sche onderzoek en op de uit- met belangstelling tege- bouw van een Europees net moet gezien omwille van de waarbinnen alle landen elkaar vergelijking tussen beide vaa energie voorzien. Eén bij- uitslagen- in hoeverre zonder aandachtspunt dat men stemt de smaak van het ,n Bruggc als ,n Sint' grote pubhek overeen met ^',klaas T1"' '°rmu!eert is I, xi* dat een doorgevoerd onder- die van een jury.' Niet ra zock de nsikoïaltior van alle het minst de Aalsterse win- energiebronnen zo laag moge- kcliers kijken met spanning lijk moet houden I.v m de en interesse uit naar die relatie tussen het ekologische opmerkelijke «konfron- ei> het ekonomische aspekt van tatie»... de energieproblematiek stellen de Europaklubs nog dat deze Cyriel Temmerman twee aspekten vaak tegenover Europaklubs in kongres. V.l.n.r. Joost De Schepper, voorzitter van de Burgse klub, Felix Vercauteren, algemeen penningmeester. Marc Van Kerckhove, voorzitter van de Sint-Niklase klub, algemeen voorzitter Philippe Cosyn en hoofdredakteur Willy Van De Voorde: klaar voor nieuw werkjaar (carine) Allereerst is men van mening elkaar staan. Door bij het on- men één van de volgende jaren dat een op Europees vlak ge- derzoek naar de optimalizering misschien wel aan bod. van klassieke en alternatieve Ik vroeg nog aan Marc Van energiebronnen wat meer re- Kerckhove of er wel belang- kening te houden met hun ver- stelling was voor de voorbije houding tot het leefmilieu zou "voordrachten. «Ze hadden een men deze tegenstrijdigheid on- wisselend sukses». antwoordde getwijfeld kunnen afzwakken, hij: «We zijn niet ontevreden Bovendien zitten nog veel over de opkomst. Als we ver energievormen zoals wind- en gelijken met wat de doorsnee zonneénergie die net weinig kulturcle vereniging hier aan milieuproblemen geven, nog in publiek krijgt, mogen we zelfs een researchstadium. De Eu- nog niet klagen We zijn ook ropaklubs menen dat bij de gestart zonder enige subsidie, verdere ontwikkeling van deze On^e eerste centen moeten we bronnen drie faktoren belang- nog krijgen. We zijn ons zowat rijk zijn. Zij stellen voor dat aan het bewijzen nu Onze ten eerste de industrie zélf on- leden, en we hebben er nu 49, derzoeksprogramma's zou hebben persoonlijke, zelfs fï- starten. ten tweede dat hier- nanciëic inspanningen gedaan voor een subsidieverhoging om de zaak aan gang te hou- zou worden doorgevoerd en den. laat dat een bewijs zijn tenslotte dat de bevolking zou van ons Europees idealisme, worden aangespoord tot het De Europaklub ik dus he- gebruik van èlle energievor- lemaal niet zelfvoldaan met men. Een laatste kongresbe- wat zij gepresteerd heeft. In sluit betreft nog dc wenselijk- tegendeel: we zijn er ons ten heid van een gedifferentieerde volle van bewust dat de situatie hulp aan de ontwikke- kèn en moét verbeteren. Daar- lingslanden om misschien hebben we deze keer een zeer aktueel thema Themav oorstellen gekozen, een thema dat hope- Uit de tien themavoorstellen 'Ük no£ meer mensen zal aan- kozen de klubs «Europa en de spreken Leo DE BOCK

De Voorpost | 1982 | | pagina 5