L Arrondissementeel welzijnsorganisme Dendermonde licht bejaardenproblematiek toe Bezebootfeesten» te Doorslaar-Lokeren Historische grafstenen krijgen oude plaats terug in Hamse Sint-Pieterskerk Ludo Delacourt schreef 'De Rosse': een addendum AWD: een ivoren toren? Opendeurdag in de Rijksscholen Hamme 3 - 4.6.1982 - De Voorpost Tijdens een studiedag die te Dendermonde op het stadhuis werd gehouden, heeft het Arrondissementeel Welzijnsorganisme Dendermonde (AWD) de bejaardenproblematiek oaderzocht. Dat gebeurde aan de hand van een AWD schrift dat als titel «Bejaardenzorg in het Arrondissement Dendermonde» draagt en dat aan de prijs van 120 fr door elke geïnteresseerde kan worden aangekocht bij het AWD (Bevrijdingslaan 165 te Dender monde). De studiedag, die druk werd bijgewoond, had als doel de beleidsverantwoorde lijken binnen het arrondissement te wijzen op een aantal knelpunten in de bejaardenzorg en anderzijds ook allen die bij deze problematiek betrokken zijn te sensibilizeren voor deze problematiek. Uit het AWD schrift blijkt sen ouder dan 75 jaar in en verzorging behoeven, dat er nogal wat problemen het arrondissement Den- deze hulp en verzorging te zijn. Wordt in een eerste dermonde een derde van verschaffen op de meest hoofdstuk dieper ingegaan de totale bejaardengroep. aangewezen en humane In 1985 zal dit aandeel 44% manier, bedragen. op de bejaarden en het be jaardenbeleid zelf. dan worden in de volgende hoofdstukken de woonge- Beleidsopties legenheid. het bejaardente- Het grote probleem: de inkomsten Hier is natuurlijk van het ^en voornaam probleem huis, de gezondheid van en grootste belang te weten bij bejaarden is voorze de gezondheidszorg voor wat men met het woord ker de bron van inkomsten, de bejaarden, de dienstver- bejaarden bedoelt. De be- ons 'an(* z'Jn meeste lening aan huis en tenslotte jaarde bestaat in feite niet. mensei"> volkomen of gro- de sociale relaties en de De interindividuele ver- tendeels afhankelijk van vereenzaming aangepakt, schillen tussen de bejaar- een inkomen uit professio- Het arrondissement Den- den zijn inderdaad zo groot ne'e bezigheden. Wie niet dermonde telt 24.000 be- dat men moeilijk een be- meer kan werken heeft in jaarden. jpaald type naar voor kan meeste gevallen recht op Uit de bevolkingspyramide schuiven. Men zou de leef- een vervangingsinkomen, leert men al vlug dat de tijd als norm kunnen ne- Maar dat voldoet niet vergrijzing van de arrondis- men, of óok de graad van steeds. Bovendien zijn er sementele bevolking zich hulpbehoevendheid, de nogal wat verschillen, zelfs sterk doorzet. De onderste eenzaamheid, de aseksuali- tussen een alleenstaande bevolkingscategorieën ver- teit. Het zijn inderdaad man en een alleenstaande smallen door de daling van mogelijke normen, maar vrouw. In vele gevallen be- het geboortecijfer; de mid- zij wijzen toch veel te veel draagt het pensioen niets denmoot wordt omvangrij- in de richting van een 'be- meer dan het bestaansmini- ker en de top van de pyra- tutteling' van de ouder mum. Wanneer men dan mide die de bejaarden wordende mens. Meestal uitrekent wat men vaak voorstelt, wordt steeds worden mensen boven de moet besteden aan huis- zwaarder. Het beeld is dus 65 bejaarden genoemd, huur. aan voeding en ver niet zo rooskleurig. Hieruit Men heeft hier te maken warming, aan kledij, is het evenwel afleiden dat de be- met een groep waarin meer niet zo verwonderlijk dat volking aan het uitsterven dan twee volledige genera- vele bejaarden het moeilijk is, zou volledig verkeerd ties zijn opgenomen. De hebben om de eindjes aan zijn. Het wil alleen maar bejaardengroep is een zeer elkaar te knopen, duidelijk zeggen dat de be- heterogene groep. Een lasting voor de aktieve be- voor het beleid belangrijke ^n woning.' volkingsgroep steeds groter opsplitsing van deze groep Wonen maakt deel uit van zal worden. is de opsplitsing naar validi- de basiselementen van het De bejaarden nemen 14% teit. menselijk leven. Geen van de totale bevolking van Hoe men het ook keert of wonder dus dat de woonsi- het arrondissement in. Bin- draait, het beleid moet tuatie van de bejaarde alle nen drie jaar zal dit percen- erop gericht zijn de valide aandacht verdient. Uit sta- tage gedaald zijn (13%). bejaarden zolang mogelijk tistieken blijkt dat 86% van Maar belangrijker dan dit hun validiteit te laten be- de bejaarden in een eenge- alles is wel dat er binnen de houden, de semi-valide be- zinswoning woont en 71% bejaardengroep een evolu- jaarden zodanig te onder- van de bejaarden eigenaar tie merkbaar is. Het aantal steunen dat ze voldoende is van de woning of er geen 'jonge' bejaarden neemt zelfredzaamheid behouden huur moet voor betalen, sterk af en het aantal 'oude' om in het eigen milieu te Maar 38,5% van de wonin- bejaarden neemt sterk toe. blijven en dit zolang het gen is onaangepast. 47.1% In 1970 bedroeg het aantal mogelijk is; de invalide be- komt nog in aanmerking 'oude' bejaarden men- jaarden die intensieve hulp voor enige verbetering en 14,4% van de woningen voldoet aan de eisen. Ook heeft men de huurgelden onderzocht: 16% betaalt een huur van minder dan 1.000 fr; 43% betaalt tus sen de 1.000 en de 4.000 fr en 29% tussen de 2.000 en de 4.000 fr. Het meest op vallende in het woononder- zoek is echter dat slechts 10% van de ondervraagde bejaarden bereid werd ge vonden om te verhuizen. Het bejaardentehuis Ook hier valt veel over te zeggen. De laatste decen nia heeft het bejaardente huis een geweldige opgang gemaakt. Maar in het ar rondissement Dendermon de lopen de dagprijzen van deze bejaardentehuizen nogal uit elkaar. Ander zijds stelde men vast dat in 1977 ongeveer de helft van de rusthuizenbevolking in het arrondissement Den dermonde ouder was dan 80 jaar. Naar schatting woont en leeft een op vijf tien 65 plussers in het ar rondissement Dendermon de in een van de 27 bejaar dentehuizen uit de 10 ge meenten. Die 27 rusthuizen beschikken over 1.609 plaatsen. 17 ervan zijn openbare en 10 private. Het oudste bejaardente huis dateert van 1825. Vijf dateren van voor 1900, meer dan de helft van de tehuizen werd gebouwd na de tweede wereldoorlog. De gemiddelde dagprijs van alle rusthuizen in het arrondissement bedraagt 528 fr. Van de tien private rusthuizen zijn er vier waarvan de dagprijs boven dit gemiddelde ligt en bij de OCMW rusthuizen is dat bij 6 van de 16 het geval. De goedkoopste dagprijs is 342 fr en het duurste 775 fr. Dat wil zeg gen een verschil van om en bij de 13.000 fr per maand, of zo goed als een maand pensioen dat vele bejaar den ontvangen. Gezondheidszorg Ook hierover valt heel wat te zeggen. De groep van de 65 plussers is voor een rui me mate verantwoordelijk voor de ziekenhuisbevol king. De opnamefrequen tie stijgt trouwens ook voor elke leeftijdskategorie bo ven de 65 jaar. Bovendien betekent een opname voor een bejaarde meestal een opname voor langere duur. Ook de thuisgezondheids zorg is niet weg te cijferen. In 1973 startte men bij wij ze van experiment. Onder tussen is deze dienstverle ning in Dendermonde goed ingeburgerd geraakt. In 1976 bedroeg het aantal kliënten ongeveer 50 waar van een 13-tal 65-plussers, in 1979 waren het er al 80 waarvan 25 bejaarden. Daarnaast zijn er nog de verschillende dienstverle ningen, zoals haarverzor- ging, kleden, wassen, lichte karweien, warme maaltij den, poets- en schoon maakdienst, klusjes-, kar wei- of boodschappen dienst, pedicure en bejaar denhulp waarvan gretig ge bruik wordt gemaakt. Sociale relaties en vereenzaming Het spreekt vanzelf dat kontakt met de anderen van het allergrootste be lang is. Ook de bejaarde heeft dat kontakt meer dan nodig. Ook uit het AWD onderzoek is gebleken dat deze sociale relatie belang rijk is: 17% van de onder vraagden vindt problemen om zich buiten de woning te begeven. Dat komt ook omdat de bejaarden vaak zijn aangewezen op het Willy Van Steendam, Lieve Janssens en Dirk Luyten stelden het vijfde AWD schrift oven de bejaardenproblematiek samen (v) Lieve Janssens, stafmede werker A WD, legt uit waar over het gaat v) openbaar vervoer en zoals men weet zijn er op dit vlak flink wat klachten. Kortom, er valt voor de bejaarden nog flink wat te doen. In dergelijk emate zelfs dat we ons hebben voorgenomen al deze as- pekten verder uit te diepen in de komende weken. We zullen dat telkens doen aan de hand van het AWD schrift omtrent de bejaar denproblematiek. In geen geval zegt Lieve Janssens, stafmedewerker van het AWD en haar vinnige oogjes gaan aan het flikkeren. Het AWD is aktief in een aantal gemeen ten. Men zou kunnen zeggen dat zijn taak drieledig is. In de eerste plaats wil men de demokratische besluitvorming bevorderen. Daartoe heeft men drie projekten lopen: in Lebbeke bievoorbeeld is men betrokken rond de aanleg van speelpleinen en bij de oprichting van een buurthuis; in Hamme werden een aantal adviezen geformuleerd rond de Rijksweg 60 en werd sterk aangedrongen bij de verkeerskom- missie op de verkeersveiligheid en in Waasmunster werkt men rond het projekt de Wakkere Burger waar men het gemeentelijk beleid kritisch wil gaan bekijken. Een tweede opdracht van het AWD is de klemtoon leggen op de samenwerking tussen diensten en organizaties. Die opdracht is tweeërlei: de koordi- natie tussen de kulturele raden in het arrondisse ment in de hand werken en ook de samenwerking tussen de OCMW's verbeteren. In de derde plaats zijn de AWD mensen er om een aantal nieuwe initiatieven een ruggesteuntje te geven. Zo is er bevoorbeeld de animatiedienst voor bejaardente huizen (dienst ergoterapie) en ook de studiedag van woensdag jongstleden rond de bejaardenproblema tiek. Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Hamme hechtte de raad zijn goedkeuring aan het ontwerp voor het herplaatsen van oude grafstenen in de dekanale Sint- Pieterskerk. De oude grafstenen die een grote kunsthisto rische en archeologische waarde hebben dienen terugge plaatst in de kerkvloer. In zitting van 4 april jl. zien de kerk als monument keurde de kerkfabriekraad werd geklasseerd ziet de het ontwerp goed met een kostenverdeling er als volgt prijsraming van 457.079 fr. uit: staatstoelage 60%, een b.t.w. inbegrepen. Aange- provincietoelage van 20% en een gemeentelijk aan deel van 20%. De raad was van mening dat de 12 histo rische grafstenen uitgegra ven onder het linoleum van de bergplaats van de Sint- Pieterskerk niet mochten verloren gaan. Deze graf stenen dateren van tussen de 15de en de 18de eeuw en werden na ontdekking in de tuin van het Sint-Vin- In ons nummer van vrijdag 28 mei jl. publiceerden wij een artikel over hel pas bij Danthe uitgegeven boekje 'De Rosse'. Een en ander heeft ervoor gezorgd dat een essentieel onderdeel van deze bijdrage van puhlikatie werd weerhouden. Na een inleidende, inhoudelijke situering van het verhaal, was er normaal nog plaats voor een relativerende paragraaf, noodzakelijk voor een juiste waardering van het boek. Het lag allerminst in onze bedoeling een publiciteitsstunt samen te schrijven. Die indruk mocht u wel eens overgehouden hebben aan een eerste lezing van het artikel van vorige week: Graag hieronder dus, als addendum, deze paragraaf... (Idb) Literatuur is het niet, pretentieloos proza eerder, een kollage van grappige anekdotes. Er is géén plot, enkel een kronologie. Centraal: de Rosse, het hoofdpersonage, een 'flat character', zwakjes geprofi leerd, een grote tekening die in haar schaarse lijnen soms toch herkenbaar is. De nevenpersonages staan in funktie van, het zijn eventjes beroerde marjonetten, dipsausjes heimatsmeer. Hiervoor een aloud, rigoereus hij-perspektief dat de ervaringen van een schelm gevangen houdt in de geamuseerdheid van een volwassene. Het dekor: het Sint-Niklaas van tijdens de tweede wereldoorlog. Of, nauwkeuriger: de ongelijkbenige driehoek Valk. Oude Baan (nu: R14-weg), Moleken. De stijl: archaïsch en spijtig genoeg niet gespeend van taalfouten en - inkonsekwenties. Wij lezen (om maar iets aan te halen): «De Rosse zag het zó voor hem», «De enige mens welke buiten zat...», «de riool», wij bemerken een herhaald foutgebruik van het werkwoord 'doen' en hebben voorts geen aanmerkingen bij het 'Vlaamse' en bij sommige puristen zure oprispingen veroorzakende 'goes ting', niet bij fossiele gedrochten als 'hetgene' en 'ledige', ook niet bij het gebruik van in ongebruik geraakte diminutieven als in spiegelke, brilleke, huizeken en papierbolleken, maar wél bij het bijna naast elkaar voorkomen van stokje en stokske. Niet geschikt voor klasgebruik dus, maar dat kan ook niet de bedoeling geweest zijn. Hoe dan ook: ik stel me voor dat heel wat generatie- en streekgenoten van de Rosse dit boekje met veel plezier en melancholisch genoegen zullen lezen. 10 mei 1940, de arme Broeders. Madame Pilou. Jefke Kant, Jef Sloef en zijn Margriet, de familie Buf. de Kommandatur in de Stationsstraat: het zal bij velen nog wel een belletje laten rinkelen... centiusgesticht gedepo neerd. Naar verluidt komt de kerkfabriek nu tege moet aan de wens van Ka- rel De Cock, de ondertus sen overleden O.C.M.W.- sekretaris en heemkundige uit Hamme. Volgens bur gemeester Baert werden de stenen bij toeval ontdekt bij het opbreken van de vloer. De grafzerken zijn deze van Jan de Keers- maecker, burgemeester te Hamme van 1719 tot 1746, van de 17* eeuwse priesters Adriaan Bogaert en Me- chior Van Lokeren, de grafstenen van Joncker An- dries (1440-1419) en zijn vrouw Geertrui Baten (1452-1530) behoren tot de merkwaardigste van de twaalf grafstenen. Tijdens de raadszitting vroeg oud burgemeester Boeykens of het niet beter ware de graf steen van een pauselijke zoeaaf bij de 12 andere grafstenen te plaatsen. In de verzameling van heem kundige Gustaaf De Bondt, ontdekte de h. Boeykens bij een tentoon stelling in het gemeen tehuis een grafsteen van een Hamse pauselijke zoeaaf. Deze grafsteen is afkomstig van het kerkhof te Hamme-Zogge. Raads lid Boeykens - SP - vroeg daarna of het mogelijk was deze terug aan de kerkfa briek te schenken. Volgens woordvoerder zou hij alsdan voor het na geslacht bewaard blijven. Schepen van Landbouw Gilbert Lemmens haakte hierop in en wees er op dat men in Hamme slechts twee pauselijke zoeaven heeft gekend. Met dan nog iemand uit Hamme. Burge meester Baert stond achter het voorstel van raadslid Boeykens. De Pillecyn beloofde de moge lijkheden de grafstenen van de Hamse pauselijke zoeaaf terug te schenken aan de Hamse kerkfabriek te onderzoeken, en dit met de heemkundige te be spreken. P.V.G. De Bezebootfeesten te Doorslaar-I.okeren zijn ingezet, begonnen en geëindigd zonder veel voorafgaande reklame in de dag- of weekbladen. Maar die mannen daar hebben dat warempel niet nodig. Zij hadden bezoekers te veel en handen tekort om elkeen zijn gading Ie geven. Wat niet belet dat er om die mensen in de toekomst verder aan te moedigen, er achteraf wel wat mag worden over verteld. De Bezebootfeesten bestaan al vanaf 1978. Hun voornaamste doel is geld in 't bakste te brengen voor hel onderhoud van de schoolbus voor de basisschool van het Sint-Lodewijkscollege te Eksaarde Doorslaar. Doorslaar is een wijk van wijk Doorslaar» opgericht wat te zeggen: Ieder jaar Eksaarde, dat zelf nu een in samenwerking met het zoekt men naar een typisch deelgemeente van Lokeren personeel van de school, is geworden. Maar sinds Met de opbrengst van de vroegere tijden, toen Eks- eerste Bezebootfeesten aarde nog zelfstandig was kon aldra een eerste bus leefden Doorslaar en Eks- worden gefinancierd. Die aarde wel ver uit elkaar, oude bus heeft toch vier Geen wonder: Doorslaar jaar gebold en heeft uitste- ligt wel een uur gaans van kende diensten bewezen, het dorp Eksaarde. Er was Nu in april 1982 werd een weinig verbinding tussen nieuwe, maar kleinere bus die twee. In tegenstelling aangekocht. En om de ver- daarmee was er voor de dere financiering daarvan moeten de Doorslaarse schoolfeesten blijven door mensen van gaan. Dit natuurlijk in gemakkelijker tegenstelling met sommige oorlog wel een tramverbin ding Doorslaar-Lokeren Zodat de Doorslaar naar Lokeren kwamen dan andere schoolnetten, die naar «Gezaarde». Langs de voor hun leerlingenvervoer andere kant strekt Door- niet de minste geldelijke daar zich ook uit tot aan de inspanningen hoeven te Rechtstraat, richting Zaffe- doen. De huidige direktrice lare. En ook vandaar moes- gaf ons ook de verklaring ten eertijds de kleine gas- van de naam «Bezeboot- ten een uur te voet naar feesten». Een boot is in Doorslaar-school komen. Doorslaar de dialektische Vandaar de noodzakelijk- naam voor boterham. Dus heid om te zoeken naar een een Bezeboot is in feite een ophaaldienst. De jongens- krentenboterham. Het school van Doorslaar is een schijnt dat Doorslaar daar van de weinige dorpsscho- destijds voor vermaard len die zich altijd goed in was. Die naam is in Doors stand hebben gehouden, laar zo eigen geworden dat Ten tijde van Meester De die al overgegaan is op an- Pillecijn (een broer van Jef dere verenigingen. Zo be- De Pillecijn) in de jaren staat er nu op Doorslaar 1930 waren er al vier klas- ook al een toneelvereniging sen. Dat bleef zo ook onde. van dezelfde naam! het bestuur van meester En nu over de huidige «Be- Antoon Dierick (die on- zebootfeesten»: zij worden langs gehuldigd werd om elk jaar gevierd op de voor zijn 60-jarige inzet in de avond van Pinksteren en op parochiale en politieke be- Pinksteren zelf. De maan- wegingen). Nadien na dag is voorbehouden aan meester Rooms werden de de opkuis. Want het is 's jongens- en meisjesschool anderendaags alweer versmolten tot een school, school. Heel het dorp en dat onder het groot ge- Doorslaar werkt daaraan zag van het Sint-Lode- mee. En iedereen heeft zijn wijkscollege van Lokeren. eigen taak. De ene tekent De school telt nu 280 leer- of schildert affiches, een lingen, waaronder 120 andere richt kraampjes in, kleuters en 160 lagere «stu- een derde zorgt voor de onderwerp. Zo was er eens een Patershol, en een schipperskwartier. Dit jaar waren er Schotten, maar dan gekleed op onbe rispelijke manier, met de schotse rokjes en alles daarbij. Die kostuums wor den niet gehuurd, maar worden samengestoken door de dames van de vriendenkring. En ze mo gen gezien worden. Op zondagnamiddag werd er ook middageten gegeven. En weet ge dat er in dat kleine Doorslaar niet min der dan 235 mensen zich hebben laten inschrijven? Een speciale attraktie was ook het poppenspel. Dat kwam uit met een eigen kreatie: «Het spook van Doors laar», met allusies op de bestaande Doorslaarse toe standen. Dat al die feesten een grote inspanning heb ben gevergd van al de ge meentenaren hoeft niet meer gezegd. J.V.L Op zaterdag 5 juni openen aktiviteiten gepland. Zo de 4 afdelingen van de blijft de tentoonstelling van Rijksscholen van Hamme kunstschilder Geo Sempels! hun deuren voor het grote doorlopend geopend, even- publiek tijdens een open- als de fotomontage ver hel deurdag. Zij willen aldus VSO en het VLO. Het Ro- ouders en belangstellenden de Kruis - afdeling Ham- de kans geven zich een idee me - zorgt voor een de- te vormen hoe het Ver- monstratie EHBO. Het pu- nieuwd Lager Onderwijs bliek krijgt de kans onder en het Vernieuwd Sekun- leiding van specialisten dair Onderwijs in praktijk deel te nemen aan volks- worden omgezet. dansen. In de Bazisschool staan Sportmanifestaties worden vooral muzisch-kreatief afgewisseld met meer werk, poppenspel en ma- kunstzinnige bezigheden nuele expressie centraal, als bloemenschikken en to- terwijl de Middenschool neelspelen. Zelfs een kin- meer de nadruk legt op het dermusical staat op het lesgeven. In voor- en na- programma van de Bazis- middag komen zowat alle school, lessen aan de beurt: wis- In ieder geval een program- kunde, wetenschappen, ta- ma rijk aan afwisseling dat len; de praktijkvakken beslist voor elk wat in petto staan eveneens volop in de heeft, belangstelling. (milou) Ook zijn een aantal neven- denten». Het is vooral om die kleu- versiering van de lokalen, nz. De feesten werden in ters op te vangen dat een gezet op zaterdag met een onthaaldienst noodzakelijk gezellig samenzijn voor de was. Daar het hier om een derde leeftijd, met daarbij vrije school ging was er van natuurlijk een kaarting hogerhand niet veel te ver- voor iedereen. wachten. Daarom werden in 1978 de koppen samen Dan waren er nog gaaibol- lingen en schictingen. Met gestoken, en zo werd de daarbij ook de bekende bo- 'Vriendenkring St. Lode- dega. Hierover valt toch Het Vlaams Internationaal Centrum heeft met verbazing kennis genomen van het ver slag van de voorzitter van de Vaste Kommissie voor Taal- toezicht over de toepassing van de taalwet op het departement van buitenlandse zaken, ver schenen in het Belgisch Staats blad. Het VIC vindt het onge hoord dat de exameneisen in zake talenkennis voor de frans- talige kandidaten wordt ver licht Ten aanzien van het politiek faillissement en het ckono- misch wegteren is een belang rijke groep burgers met ver antwoordelijkheidszin zich gaan groeperen in de Brabant se beweging voor provinciaal federalisme. Deze groep ver zet zich tegen de verdere ont manteling van de provincie met de meeste toekomst o|> internationaal vlak. Op 3 iuni had te Brussel de stichtingsver gadering van deze beweging plaats

De Voorpost | 1982 | | pagina 6