4 Toeristische postzegels over Abdij van Zwijveke Dendermonde en Beveren Aalsterse kleuterschool «De Weide» wekt officiële belangstelling Wase interkommunale kreëert archeologische dienst Berlare heeft weinig interesse voor de Donk fca Jaarverslag in krisissfeer Wase Scheldekant op havenbezoek De Voorpost - 4.6.1982 - 7 Op 21 juni e.k. zal de Regie der Posterijen een reeks van zes bijzondere postzegels uitgeven. Deze zegels staan volledig in het teken van het toerisme en kregen dan ook de benaming «toeristische postzegels». Ze zijn gewijd aan Beveren, Dendermonde, Geraardsbergen, Gosselies, Stavelot en Villers-la-Ville. De zegels verschillen in waarde en ook zijn ze verschillend van kleur. Ook werden ze ontworpen door twee verschillende kunstenaars. De voorverkoop van deze zegels geschiedt op 19 en 20 juni op volgende plaatsen en uren: Kasteel Cortewalle, Rijksweg 14 - Centrum 2750 Beveren (van 10 u. tot 17 uur). Stadhuis Dendermonde (van 10 u. tot 17 uur), Sint-Adriaansabdij (le verdieping). Abdijstraat te 9500 Geraardsbergen (van 9 u. tot 12.30 u. en van 14 u. tot 17 uur) en verder in Gosselies, Stavelot en Villers-la-Ville. Beveren De toeristische postzegel gewijd aan Beveren werd getekend door Steven Wil- sens en heeft een waarde van 7,50 fr. De kleuren zijn roos en zwart en de afme tingen 24,5 cp 35,4 mm. De heerlijkheid Beveren was eertijds zeer uitge strekt. Maar de huidige fu siegemeente Beveren (Doel. Kallo, Kieldrecht, Haasdonk. Melsele, Verre broek en Vrasene fusio neerden in 1977 met Beve ren) benadert deze heer lijkheid in grote mate. In de vroegere tijden behoor de ook het water van de Schelde bij de heerlijkheid. De grenzen waren visuele lijnen, de toren van Hul- sterlo samen met een groepje bomen ten noord en van de molen van Os- sendrecht in het noorden en de Kille aan de kalkoven op het Vlaams Hoofd en de «vismarkt» van Antwerpen in het zuiden. Nog een ei genaardigheidje: de grens lag niet in het midden van de stroom, evenmin in de voor-of stroomgeul, maar wel «tot waar het water ebt en vloedt en een schip kan vlotten». De heerlijkheid van Beve ren bezat ook alle recht spraak en kon dus zelfstan dig oordelen over alle mis drijven van moord en brandstichting tot de kleine overtredingen. De vier scharen spraken recht en van «Mannen van Leene van de Halle en de Cas- teele» oordeelden en ver oordeelden tot penen, schandpaal of verbanning. Zo stond de schandpaal van Beveren eerst op de markt, later langs een be langrijke invalsweg naar de parochie. Op het einde van de 18de eeuw verdwenen de schandpalen uit het straatbeeld. Dankzij de «Orde van de Pilorijn» werd deze van Beveren te rug op de Grote Markt op gesteld, niet ver van de plaats waar hij ooit eerder stond. Niet langer als rechtssymbool en ter kastij ding, maar als verfraaiing van de dorpskom en ter herinnering aan de heer lijkheid van Beveren. In het vroegere Beverse staan nog schandpalen te Vrase ne, Sombeke en Lokeren. De postzegel is gewijd aan deze schandpaal van Beveren. Dendermonde De toeristische postzegel gewijd aan Dendermonde. brengt een beeld van de abdij van Zwijveke. Ook deze zegel is ontworpen door Steven Wilsens. Hij heeft een waarde van 7 fr. en is lichtgroen en zwart van kleur. Hij heeft dezelf de afmetingen als deze van Beveren. Van de abdij van Zwijve ke. eertijds de oudste en belangrijkste abdij van Dendermonde. bleven tot op heden slechts enkele bij gebouwen en de monumen tale ingangsruimte over. De abdij ontstond in 1223 uit het Sint-Gillishospitaal, dat tot een cisterciënzerab dij werd omgevormd. Door schenkingen van allerlei heren en families kende de abdij gedurende de midde leeuwen een grote bloei. Na zware beschadiging door de Gentenaars in 1380, werd de abdij in 1579 nogmaals grondig ver woest. De kloosterlingen dienden toen lange tijd ge bruik te maken van hun refugehuis binnen de stads muren. Pas in 1608 ging men zich terug op de Zwij- vekouter vestigen. In au gustus 1667 tijdens het be leg van de stad door de troepen van Lodewijk XIV, werd op bevel van de militaire gouverneur van Dendermonde het klooster in brand gestoken en afge broken. De zusters dienden voor enkele jaren opnieuw hun intrek te nemen in een refugehuis. Ze kwamen in het bezit van een terrein achter de kerk van Sint- Gillis binnen, waar ze tus sen 1671 en 1762 een nieu we abdij oprichtten. De zuilengalerij die bewaard is gebleven, dateert van 1690 en de monumentale in gangspoort van 1755. Het woonhuis werd opgetrok ken in de zestiger jaren van de 18e eeuw. Op 27 januari 1797 werden de kloosterlin gen uit hun gebouwen ver jaagd en de abdij werd nooit meer heropgericht. Een eigenaardig verschijn sel als men weet dat de religieuzen bleven samen wonen tot de dood van de laatste moniale in 1856. In 1969 kocht de stad Dender monde de bewaard geble- ven abdijgebouwen aan en BELGI - BELQQU E BELGIê-BELGJQUE De Dendermondse toeristi sche postzegel met als tema de Zwijveke abdij tussen 1979 en 1982 werden die gerestaureerd. De gaanderij werd opnieuw vrijgemaakt en samen met het woonhuis volledig her steld. De ingangspoort werd afgebroken en ver plaatst. De toeristische postzegel brengt een beeld van de gaanderij en van het woon huis met op de voorgrond een stemmig prieeltje. De andere postzegels uit deze reeks brengen een beeld uit Geraardsbergen (de ingangspoort van de abdij - waarde 7,5 fr. kleur grijs en zwart) Stavelot (de abdij van Stavelot-Malme- dy), thans stadhuis en mu seum, waarde 7,50 fr. kleur lichtbruin en bruin, Villers- le-Ville (ruines van de cis terciënzerabdij, waarde 7,50 fr. kleur paars en lila) en Gosselies (toren van de De toeristische zegel van Beveren stelt de schandpaal voor stad - waarde 7 fr. kleur lichtblauw en blauw). De postzegels gewijd aan de Waalse steden zijn gete kend door Nicole Ickx; Ste ven Wilsens tekende die van de Vlaamse steden. De zegels werden gedrukt op 4 miljoen exemplaren en de velindeling is als volgt: voor Stavelot en Villers-la- Ville 30 eenheden (6 x 5) en voor Gosselies. Dender monde. Geraardsbergen en Beveren 30 eenheden (5 x 6). De tanding is van het type 11 Vi. De zegels met een waarde van 7 fr. wer den gedrukt op polyvalent niet-fosforescerend papiei en deze van 7,5 fr. op poly valent fosforescerend pa pier. De gom is op basis van polyvinyl alkohol en de verkoop vindt plaats in alle postkantoren van ons land vanaf 21 juni e.k. Op Samen spelen in «De Weide» kan natuurlijk ook (ad) De open deurdagen volgen elkaar de jongste tjjd in vrolijk tempo op. Nu was het de beurt aan de ervaringsgerichte kleuterschool «De Weide» aan de Brusselsesteenweg te Aalst. Op pinksterzaterdag werd het publiek geïnviteerd om eens een kijkje te komen nemen en kennis te maken met het eksperiment dat nu al aan zijn negende jaargang toe is en ook van officiële zijde belangstellend wordt bekeken. Getuige van die interesse is het toch wel opmerkelijk bezoek van een gezelschap van niet minder veertig onderwysinspekteurs die een tijd geleden het doen en laten van de dertig kleuters die het schooltje bevolken met argusogen kwamen volgen... •Zeg nooit zó maar...» Op deze bijzonder zonnige za terdag is er opnieuw een enor me belangstelling aan de Brus- ttlsesteenweg 159 voor het schooltje met de weidse naam. Het vrolijk gejoel van de kleintjes schatert je al een eind ver tegemoet. Nadat we twee hekken gepas seerd zijn komen we terecht in open ruimte midden van ten prachtige verzameling bo men: spar, laurierkers. popu lier. eik. beuk, hazelaar, vlier daarnaast niet gekultiveerd gras en kruiden. Denk nu vooral niet dat onze kennis van fauna en flora zó uitgebreid is: als ouwe stads- mus kunnen we je hoogstens ten populier en een treurwilg aanduiden en in de vogelwe reld alleen maar een welbe kende mus; onze wijsheid haalden we uit de brochure: 'Zeg nooit zo maar school te- ^n De Weide». ■Is dit geen ideale omgeving voor kinderen, voor mensen''» woordt daarin gevraagd en we beantwoorden die vraag met een volmondig ja.. Ongedwongen Ondanks de uitgelaten kreet jes, lachjes, gilletjes van de kinderen valt meteen een zalig gevoel van rust over je heen en ]edenkt: «Hier wil ik de eerste uren niet meer weg...» De uitleg die vriendelijke jon ge mensen je verschaffen inte resseert je op het ogenblik zelf tigenlijk maar matig, doch plichtsgetrouw krabbel je wat nota's in je blok. Sorry, hoor, lieve mensen, doch we willen het hier allemaal gewoon maar observeren en met volle teu gen genieten van dit boeiende kinderspel.. Je voelt meteen Jan dat deze kinderen hier zich volkomen ongedwongen ge dragen. Drie uur lang slaan we het bonte wemelende leven van die kleuters gade. Een kleine hummel komt aan gewaggeld, valt, zit enkele ogenblikken wat zeurend om ach heen te kijken, maar staat dan recht en vervolgt zijn tochtje door het paradijsje. Met vallen en met opstaan. Slechts één keer is de tussen komst van een volwassene no dig als een franstalig jongetje ach nogal agressief aanstelt. Hij wordt op" bedaarde toon 'ot kalmte aangemaand, doch het haalt niet zoveel uit Tot ajn moeder een tijdje later *at beschaamd, met het jochie verdwijnt. De oorzaak van zijn agressi vi tal is niet ver te zoeken: het fcrdig ogende Brussclaartje is van de vele tienduizenden jbt-kinderen. dat zijn jonge 'even afwisselend slijt tussen de vier muren van het apparte- "ventf je) en de vier muren van de school De school waar hij moet zwij- werkt, wat op zijn beurt agres sie en vijandigheid doet ont staan en de persoonlijkheid aantast; - de persoonlijke vrijheid wordt enkel door de vrijheid van de anderen beperkt. Dit houdt ook in dat het kind geen dwang mag gebruiken; In de kleuterschool «De Weide» werd een opendeurdag georganizeerd (da) middagmaal met rustige aktivi- teiten door te brengen, terwijl de stafleden de voorbije en de komende aktiviteiten be spreken. De woensdag gaat er in de speelruimte een meeting door. Dan worden de kinderen bij eengeroepen om samen met de begeleiders te praten over alles wat bij hun groepsgebeuren betrokken is. Kinderen krijgen de kans of leren ten overstaan van de hele groep hun akties of reakties te formuleren. Som migen klagen over de agressi viteit van of tegen sommige kinderen aan. anderen storen zich aan het verkwisten van materiaal of reageren op het verprutsen van andermans werk. Niet of onvoldoende na geleefde afspraken worden herhaald, verduidelijkt of aan gevuld... Ogenschijnlijk allemaal van zelfsprekende dingen, doch met dit verschil dat juist door die dingen de kinderen hier hun eigen zegje hebben en in tussen volop de gelegenheid krijgen hun persoonlijkheid te ontwikkelen. Rustig, zelfverzekerd We hebben met enkele ouders gesproken wier kinderen de kleuter- en een deel van de basisafdeling van De Weide hebben doorlopen. Gelukkige ouders, dat voel je zo aan. Rustige, zelfverzekerde kinde ren, dat hebben we zelf kun nen konstateren. Een vader vertelde ons hoe kristisch het kind tegenover zijn ouders staat en hoe verrijkend dat is voor de ouders... Een boeiende diamontage en een vlotgeschreven brochure maken je duidelijk hoe fijn de kleuters van De Weide het hebben. Daarbij schoot ons de opdracht te binnen, die we jaren geleden lazen in het boek van Steven De Batselier «De Zachte Moordenaars»: «...met een warm hart opgedragen aan alle kinderen opdat zij, on danks alles, het geloof in zich zelf en de medemens en in een betere wereld niet zullen ver liezen». Ondanks alles... ja. Op die zonnige zaterdagna middag vorige week voelden wij ons hoopvol gestemd. Die gelukkige kleuters van De Weide willen we terugzien tij dens hun dagelijkse aktivitei ten op een doordeweekse dag. Zo'n schooltje, grotendeels door eigen middelen instand gehouden, doch vooral door de bezieling en de rotsvaste overtuiging van ouders en kin deren levend gehouden, zo'n onooglijk stukje school aan de rand van de stad. midden van eeuwig zingende bomen, houdt de hoop op een betere toekomst in ons hart levendig! Wie meer wil weten over De Weide: Kleuterschool De Weide Brusselsesteenweg 159, 9300 Aalst, tel.: 053-70.50.76 Basisschool De Weide Zevekootstraat 67, 9410 Erpe, tel.: 053-77.88.38. Cyriel Temmerman De Interkommunale van het Land van Waas heeft beslist, een archeologische dienst op te rich ten. Vanuit enkele gemeenten en heemkringen bestond interesse tot het kreëren van zo'n instantie, de Wase interkommunale zal koördinerend werken. Voor het onderwijs voor sociale promotie zal een urenbank worden ingericht, de Wase interkommu nale wil op die wijze haar dienstverleningspakket diversifiëren. Sedert september 1980 stelt de inter kommunale haar lokalen en administratieve onder bouw ter beschikking van een regionaal begelei dingsteam dat bestaat uit een viertal vrijgestelde leerkrachten: in zeven scholen uit het gemeentelijk onderwijs is men naar het vernieuwd lager onder wijs aan het overschakelen, de interkommunale wil graag een handje helpen. Ik vermeld enkele niet oninteressante aspekten uit het vorige week geprezenteerde jaarverslag van de Interkommunale van het Land van Waas. dat overigens niet zo vreselijk veel nieuws te bieden heeft. Er wordt, geven ook gedelegeerd beheerder mr. Gustaaf Deckers en voorzitter van het be- stuurskomité dr. Karei Buyse toe, getalmd met het aanwijzen van een inplantingsplaats voor het storten van huisvuil, en je moet, aldus deze zegslui. vóór de gemeenteraadsverkiezingen of vóór het aantreden van nieuwe koalities, niét verwachten dat men daarover uitsluitsel geeft. Vast lijkt wel te staan dat het uitbaten van een stort aan een openbare instan tie, met name de interkommunale, zal toever trouwd blijven. En de gemeenten en bedrijven die nu élders hun vuilnis kwijt moeten worden op langere termijn met ccn bijna onhoudbare situatie gekonfronteerd als ze het vuil over een langere afstand dienen te transporteren. De standpunten waarop men vanuit de Wase interkommunale hamert zijn voor de lezers van De Voorpost bekend. Het refrein wordt immer her haald: prioriteit voor de spoedige aanleg van de Liefkenshoektunnel, spoedige oprichting van een maatschappij voor het grond- en industrialisatiebe leid voor de Linkeroever (met adekwate Wase participatie), etc. Bekend raakte inmiddels ook dat enkele nieuwe bedrijven zich op de Antwerpse Linkeroever zullen komen vestigen. Pioneer is met de bouw van een distributiecentrum gestart (120 a 150 werkplaat sen), het houtbedrijf Westerlund hoopt nog vóór 1984 operationeel te kunnen worden, de Antwerp Gas Terminal vestigt zich op Linkeroever (15 men sen kunnen er aan de slag, de opslagkapaciteit bedraagt 24.000 kubieke meter LPG). Achter de Kallosluis zal de firma Lockefeer een losplaats voor grind en aanverwante produkten inrichten. Krisis, ook bij de verkoop van terreinen door de interkommunale in 1981. In de zone Temse-Sint- Niklaas, industrieterrein TTS, vlotte de grondver- koop nog enigszins, het Oostjachtpark b.v. zit propvol en men is met de groenaanleg gestart. In de ambachtelijke zone van Verrebroek viel in 1981 de verkoop helemaal stil. In de ambachtelijke zone Hoogstraat in Waasmunster werd na enig geharre war een oppervlakte verkocht van 4.237 vierkante meter aan schrijnwerker Van Havermaet en 903 vierkante meter werd wederafgestaan aan de eerder onteigende heer Thuysbaert. De huisvestingsprojekten dan. Zoals bekend heeft de interkommunale haar intrek genomen in de vroegere fabrieksgebouwen van Edmond Meert in de Sint-Niklase Lamstraat. Het definitief verkave- lingsontwerp werd eind april vorig jaar ingediend, de vergunning werd in augustus 1981 bekomen: het hele projekt in de Lamstraat omvat een vijftigtal bouwpercelen. In dat projekt komt een buurtpark. voor ruim anderhalf miljoen bekwam de stad Sint- Niklaas de 1.408 vierkante meter grond. Aan de Koning Boudewijnlaan in Lokeren ver loopt de verkoop van percelen voor een tweefazige sociale verkaveling vlot. binnenkort wordt de pro motie gestart voor de verkoop van 26 percelen voor halfopen bebouwing. De Wase interkommunale had zich vorig jaar ook bereid verklaard om de onroerende eigendommen van de toen in zware moeilijkheden verkerende firma Gaf aan te kopen tegen 210 miljoen frank. Op die wijze wou men bijdragen tot de redding van de Amerikaans-Wase multinational. Inmiddels lijkt de reddingsoperatie rond en de direktie van Gaf heeft te kennen gegeven, haar patrimonium langsheen het industrieterrein nabij Temse niet te willen verkopen, voorlopig althans. W.V. WEEK VAN HET LEEFMILIEU In de Berlaarse sporthal kon men vorige week gaan kijken naar Burgemeester Van Sande be- tekrant verspreid en toch was een tentoonstelling georganiseerd door de stichting Leefmilieu, sloot de bijeenkomst. Hij de interesse gering. Degenen waar enig didaktisch kijkmateriaal was geëxposeerd. Op dinsdag maakte zich zorgen om de mi- die aan het roer zitten zullen 25 mei had er dan een debatavond plaats waarop de niet zo heubewustheid van de bevol- het dan alleen moeten rooien, talrijke geïnteresseerden enige uitleg konden krijgen over water- king. Er waren immers 4.000 zei hij! (jj) beheersing en milieuzorgen. uitnodigingen via de gemeen- gen en stilzitten en thuis waar hij 's avonds hetzelfde moet doen omdat ma en pa naar het TV-scherm zitten te kijken. Daarna wordt het ventje in zijn bedje gestopt, waar hij gedachtenloos naar het pla fond ligt te staren tot hij in slaap valt en in zijn dromen eindelijk zijn kinderlijke fanta sieën kan uitleven Een school op haar breedst... ...staat op p. 3 van de brochu re. nadat op de voorgaande bladzijden «ccn maatschappij op naar smalst» wordt beschre ven. Een sprekend voorbeeld was het grootstadsjongetje, een produkt van onze heden daagse maatschappij. De Weide ontstond in 1973. Althans de kleuterafdeling in Aalst. In 1976 volgde de basis school in Erpe-Mere. «Een groep ouders, die niet meer akkoord gingen met de geldende opties en regels in het klassieke onderwijs, richt ten een partikuliere school op» zo lezen we in de brochure. «Ze bepalen zelf hoe de kinde ren begeleid worden In een zo vrij mogelijke sfeer, waarbij elk kind persoonlijke kreativi- teit. talenten, leerritme en leerbehoeften kan ontwikke len en daarin gesteund en ge volgd wordt». De vier principes, waarop alles in De Weide steunt zijn anti- autoritair: - de sociale, emotionele en motorische ontwikkeling is even belangrijk als de intellck- tuele! - het systeem van straf en be loning (in ruimste en subiticl- ste zin) wordt geweerd, omdat dat systeem angst in de hand - de taak van de opvoeder (berispen, aanmoedigen, inspi reren...) wordt toevertrouwd aan de hele groep: stafleden, kinderen en ouders. Deze vier principes worden in een klassiek onderwijs angst vallig vermeden. Dat deze ook in de praktijk omzetbaar zijn. tonen onze ervaringen; een school op haar breedst» Vanzelfsprekende dingen... Momenteel hebben twee kleu terleidsters. een kleuterleider en ccn stagiaire de dertig kin deren onder hun hoede Bo vendien is er een beurtrol voorzien voor de ouders. De dag begint om acht uur 's morgens en eindigt 's namid dags om vijf uur. Onder de middag wordt de kinderen ge vraagd in de zitruimte zelfstan dig te spelen en hun tijd na het Het panel werd geleid door moderator Herman Rupus. di- rekteur van DDS. Tot de des kundigen behoorden ook Jan Dierickx, namens minister Lenssens, professor Kuycken die een ecologische studie maakte van het Broekbos. Ir Degraeve van Belgramo, pro fessor Dumont van de R.U.G., wiens afdeling een wetenschappelijk onderzoek deed over alles wat leeft op en rond het donkmeer en tenslot te architekt De Guchteneir van Sint-Lucas uit Gent. Al deze specialisten brachten de gegevens naar voren waar over dan nadien kon gedisku- teerd worden. Een afgevaardigde van de vzw Durme had veel kritiek op het afvalwater van verschillende weekendhuisjes. Willy Van Waelvelde maakte zich zorgen over het soms onrustwekkend verlies van water op het meer en over het gebruik van het waterzuiveringsstation. Hij vroeg ook om de mogelijkheid te overwegen om de eilandjes in het donkmeer met mekaar te verbinden en zo een interes sante wandeling langs de donk oevers te realiseren. Dat is nu vrijwel onmogelijk omdat gro te stukken van de oevers in partikulier bezit zijn. Er werd gesuggereerd uit te kijken naar autovrije zones en omleidingen. De h. Pelfrenne had het over de kunstmatige verzandingen aan de kant van de zandwin ning van DDS. Hierop werd geantwoord dat de uitbater van de zandwinning ertoe ge houden is alles in de oorspron kelijke toestand te herstellen. De watertoevoer is er echter gestopt zodat ook de aanslib bing zal verminderen. Op zaterdag 26 juni bezoeken de Culturele Centrale-afdelin gen Temse en Rupelmonde de haven van Antwerpen. Op het programma om 10u30 bezoek aan de expo in de stadsschouw burg (er is een maquette van de haven te bekijken), 12 u middagmaal. 14u30 havenrondrit, 17 u dorst lessen m «De Witte Arend». 19u te rug thuis. Men vertrekt rond 10 's morgens. respektieve- lijk aan het Volkshuis in Tem se en de markt in Rupel monde. Onder het motto «naar een nieuw evenwicht» houdt de Volksunie op 5 en 6 juni een kongres in de Universitaire In stellingen te Antwerpen. In de voormiddag zijn er sektiever- gaderingen en in de namiddag wordt de plenaire vergadering gehouden. De Vereniging ter Bevor dering van het Vlaamse Boek wezen organiseert weer te* ge legenheid van de Boekenweek de «Prijs van het beste literair debuut». Hiervoor komen in aanmerking proza en novellen in boekvorm verschenen en in de Nederlandse taal tussen 1 april 1980 en 1 april 1982.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7