Struktuurplanning in Sint-Niklaas, of de lijdensweg van een koördinatiegroep Heilig Maagdcollege Dendermonde hield opendeurdag Goud voor pastoor Emeritus Daniël Vermeire Een artikel als een bom Wat baten kaars ende bril, als den uil niet zienen wil Sint-Niklaas De Voorpost - 4.8.1982 - 9 "t op die inzafa wetct immei erbelr loudin 3% ka rzoeko onkre* luleerd belanj >ede sj Irijfsgi) •lderbc gepast .oord;: t were ïng bt ar naai nagt- en v» r. koet itcerd sn be larma int wit i. Ti* cmon- eid et ian ta n lek keuze m tei wegen a kom en be- iel in- r niks weer ;d die Na de fraze «Struktuurplanning in Sint-Niklaas: de bevolking niet langer betrokken», plaatsten wij op 30 april jl. nog een vraagteken. Hier dan graag, beste lezer, een overzicht dat onze assertief doorgevoerde koerswijziging mag verantwoorden: de bovenste kromming werkte zich los, streek zich helemaal glad, weende één traan en toonde zich... een uitroepteken! Het verstop pertje spelen heeft lang genoeg geduurd nu. Tijd voor klaarheid. Lente 81: het stadsbe- wenselijkheden: de in- een aantal «intenties en «uur wil orde op zaken spraakperiode zou moeten aandachtspunten». maar stellen in Sint-Niklaas en worden verlengd, de inrich- tevens toch het schepenkol- kiest voor de nieuwe, in ting van een vormingscy- lege en de centrale stuur- een aantal progressieve clus ruimtelijke ordening groep uitnodigt naar een K.B.'s vastgelegde, poten- en struktuurplanning zou volgende bijeenkomst op te planningsprocedure, een eerste stap zijn in de 6 mei. Dan zou men, met kortweg getypeerd als richting van een werkelijk het oog op een definitieve struktuurplanning. Men aktief informatiebeleid en richt een centrale stuur- de vertegenwoordiging van groep op. Burgemeester de bevolking in de centrale De Vidts is voorzitter en stuurgroep is een conditio ïerder zetelen in de stuur- sine qua non. Na 10 decem- groep nog vier schepenen, ber 81 stemt het stadsbe- niet helemaal: een kiertje afsprakennota, de koppen bijeen kunnen steken. Maar de luiken van het Glazen Huis blijven piot- dicht neergelaten. Of toch acht raadsleden, stadsse- stuur n.a.v. een onderhoud kretaris Piet Elshout, stads- met de koördinatiegroep ingenieur Franqois Rottiers, toe in de organisatie van afdelingschef H. Cleyman, eren vormingskursus. adjunkt-adviseur M.L. Evenwel: de koördinatie- Chalmet en stadsarchitekt groep mag niet vermeld U. Steels. De terzake des- worden als mede-organisa- kundige v.z.w.. Maat- tor; elke kursist betaalt schappelijk Opbouwwerk v'oor zijn belangstelling Waasland, wijst er op dat 200 frank en van de aan- de situatie in Sint-Niklaas vankelijk gesuggereerde specifieke spelregels vereist volledige studiedag kan en vraagt het stadsbestuur geen sprake zijn. De vier schillende leden van de herhaald de inspraak te kursusavonden die De stuurgroep, dat enkel de plannen vóór de eigenlijke Voorpost vrij ijverig voor u toelichting en algemene be iplanningsprocedure zou versloeg, worden vrij tal- spreking van het door de ran start gaan. rijk bijgewoond en vooral de konkrete toepassing van Juli 81: na twee gesloten de leerstof op de situatie in vergaderingen van de Sint-Niklaas, de diskussies Stuurgroep besluit het omtrent de inspraakorgani- stadsbestuur een informa- satie zijn boeiend. Deze tieronde te organiseren. De epilogen reveleren echter Over de essentiële afspra- deelgemeenten krijgen we- een gestrenge terughou- kennota. de volksraadple- Sswaar midden de vakan- dendheid. een scherp wan- ging bij de struktuurplan- ieperiode een tentoonstel- trouwen, een gepronon- ning. de noodzakelijke eer- in de Stadskroniek no- ceerde onwil tot samenwer- ste stap voor elk verder digt men de bevolking uit, king vanwege het stadsbe- handelen, wordt met geen bar suggesties in te zenden stuur. Begrijpelijk: men wil wóórd gerept, vóór 31 oktbber van het- zich van die kant liever niet zelfde jaar. M.O.W. is ge- in de kaarten laten kijken tuige van deze haars inziens en nog minder het al ge- veinig deskundige aanpak speelde, nog net gekamoe- [a vraagt dringend een on- fleerde spel prijsgeven. |(ferhoud met de centrale Ondanks de weinig bemoe- Jtuurgroep of het schepen- digende verhoudingen zijn kollege over de planning de kursisten het over drie kan de laattijdige samen- van de inspraak. Maar het dingen eens. Een: de in- roeping van de centrale mag niet baten en de v.z.w. spraak moet vertrekken nodigt via de pers iedereen vanuit kleinere bevolkings im die zich interesseert groepen (buurten en wij voor de verdere betrokken- ken dus), twee: het stads- beid van de bevolking bij bestuur betaalt ook al in dit de planning. Op 10 novem- preliminaire stadium de ber 1981 wordt een koordi- werkingskosten, en drie: er mers de vakantieperiode, natiegroep opgericht met moet werk gemaakt wor- Menig kursist onderkent in de bedoeling aktief voor- den van een duidelijke af- deze datum de intentie van stellen tot mogelijke in- sprakennota. het stadsbestuur om de in spraakprocedures uit te 7 april, café Hemelrijk is gediende suggesties van werken. M.O.W. begeleidt de eerste afspraak na de hun aktualiteit te beroven, de werking van de koördi- kursus. Het beleid, wij be- een ernstige poging dus om iderei natiegroep; de stichting Lo- treurden het al. is niet ver- de bevolking inspraakmoe dewijk De Raet springt bij tegenwoordigd. zodat de te maken. Bovendien laat na verloop van tijd for- koördinatiegroep zich be- de wetenschap dat deze muleert men een aantal perkt tot het opstellen van vergadering sinds maart komt vrij. Het schepenkol lege laat weten dat het zich ten gepasten tijde over de voorstellen zou uitspreken, maar niet veel later ver neemt de koördinatiegroep dat de centrale stuurgroep pas op 24 juni e.k. zal sa menkomen. Bovendien blijkt uit de uitnodiging voor deze vergadering, zoals verstuurd naar de ver- kleinere louter vaktechni sche plangroep' gemaakte en totnogtoe strikt geheim gehouden verslag, dat als ontwerp van richtplan dient, op het agenda staat. Konklusies I.v.m. deze merkwaar dige gang van zaken, beste lezer, dringen zich als van zelfsprekend verragaande konklusies op. Allereerst stuurgroep moeilijk anders dan als een weinig geka- moefleerd vertragingsma- neuver van het schepenkol lege worden geïnterpre teerd. Na 24 juni is er im- 1981 pas de derde in de reeks is, het ergste vermoe den over de bedoelingen van het stadsbestuur. De inzenders van suggesties zullen pas een vol jaar na hun inzending weten wat ervan geworden is. Nog met andere woor den: het schepenkollege heeft liever niét dat er over inspraak onderhandeld wordt en dit ondanks de herhaald geëxpliciteerde wens van meer dan hon derd kursisten en de vrien delijke schriftelijke en mondelinge beloften van burgemeester Paul De Vidts en zijn stadssekreta- ris Piet Elshout. Tijdens de eerste les van de kursus struktuurplanning stelde de burgemeester - en die woorden zullen nog lang meegaan - dat de bevol king van alfa tot omega bij het planningsproces zou betrokken worden en in een brief aan M.O.W. schrijven hij en de stads- sekretaris het volgende: "Uw brief dd. 15.04.1982, gericht aan de centrale stuurgroep, met in bijlage uw nota 'Intenties en Aan dachtspunten voor een af spraaknota over inspraak' zal op de eerstkomende ver gadering van de centrale stuurgroep behandeld worden». Een schriftelijke verbin tenis waaruit niet alleen M.O.W. afleidt dat zijn oorspronkelijke brief, ge richt aan de stuurgroep, door het kollege werd on derschept. Ondertussen heeft de of ficiële plangroep in op dracht al wel een voorlopig dokument klaargestoomd: het bewuste ontwerp van richtplan. aanvankelijk voorzichtiger nog 'vooront werp' genoemd. Elke goeie kursist nu weet dat een richtplan de eerste fase van het driefasige struktuur- plan is. Een richtplan noudt een onomwonden beleidsvisie in over de in de toekomst gewenste ontwik keling van de stad. Het zou moeten zijn gebaseerd op de inzendingen van de be volking. Het ontwerp van richtplan zal waarschijnlijk pas tijdens de vakantie en in het slechtste geval niet vóór september worden vrijgegeven, maar als wij op de vooravond van de verkiezingen uiteindelijk toch zouden mogen beslui ten dat het volgens de re gels werd opgesteld, bete kent dit meteen dat het ontwerp door vermoedelijk alle partijen zal worden on derschreven. Geen enkele politieke partij toch kan zich permitteren, recht streeks tegen de expliciete wensen van de bevolking in te gaan? En wie zich maar akkoord verklaart met dit ontwerp, gaat mutatis mu tandis ook akkoord met de hele déontologie van het planningsproces. Omdat binnen deze déontologie, en dat stelde staatssekreta- ris Akkermans al meer maals zeer expliciet, de in- spraakvereiste op de eerste plaats komt, zou het van wege de regerende meer derheid bijzonder inkon- sekwent, zelfs immoreel, totaal a-demokratisch zijn wanneer zij het nog verder zou wagen de inspraak die een récht is en geen gunst, af te wijzen of te beperken. Een kiesmandaat is niet zo maar een blanco volmacht! Men mag de vraag naar het hoe. of laat ik realistischer zijn, naar het ja dan neen van een echte inspraakpro cedure vóór 24 juni van het agenda hebben geschoven, een definitief standpunt zal men in géén geval kunnen ontwijken. Laatste koordinatievergadering Omtrent deze gang van zaken schrijft Peer Van der Kreeft, namens de koördi natiegroep aan de leden van de centrale stuurgroep het volgende: «U zult wel licht begrijpen dat door de ze hoogst bedenkelijke han delwijze van het schepen kollege het hele struktuur- planningsproces ongeloof waardig wordt. De sponta ne en volgehouden inzet van de bevolking wordt im mers arrogant afgewezen. We willen een beroep doen op uw verantwoordelijkheid als leden van de centrale stuurgroep. We hopen dat u alles in het werk wil stellen om de inzet van de bevol king een werkelijk onder deel te maken van de struk tuurplanning». Op 6 mei jl. nl., tijdens de laatste vergadering van de koördinatiegroep, werd scherpe kritiek geformu leerd op de houding van het stadsbestuur. De leden hadden het over een onge hoorde vasthoudendheid. De werkgroep had telkens alle initiatieven tot in spraak genomen precies omdat de officiële instan ties hier zeer nalatig en to taal ondeskundig te- werkgingen. De onderhan delingen met het stadsbe stuur zouden herhaald heb ben geresulteerd in toege vingen van de kant van de koördinatiegroep. Omdat de kwaliteit van de in spraak een verantwoorde lijkheid is van het beleid legde M.O.W. nog niet zo heel lang geleden de reke ning van de voorbije bege leiding. een kleine 24.000 frank, voor aan het stadsbestuur. Het ant woord, «Wij hebben daar voor toch geen opdracht ge geven» laat iedereen beslui ten dat men in Sint-Niklaas slechts op bevel enig mede- zeggingsschap kan verkrij gen. «Als het stadsbestuur alle inspraak miskent, zul len we zélf voor die in spraak zorgen», luidde het op 6 mei. Men achtte het duidelijk dat het stadsbe stuur onder geen voorwaar de op wijkniveau wil wer ken. Wie struktuurplan ning ernstig neemt moét dit echter doen. vond de ver gadering, en om te bewij zen dat dit in Sint-Niklaas wel dégelijk mogelijk is, besliste men om in enkele wijken samen met de be woners een doelstellingen nota op te stellen. Het uit blijven van elke financiële steun noopt hen echter tot een selektie van acht wij ken. Op basis van de haal baarheid, de mogelijkheid tot generalisatie en samen werking met de bewoners, koos men: Sinaai. Nieuw- kerken. Belsele. de Aer- schotstraat. de Baensland- wijk, de Hazewindstraat en de Gravestraat. Wij horen de beleids mensen op de kursusavon den geïnterpelleerd over enkele hete hangijzers nog zeggen: «Wij zijn hier ook om ons te vervolmaken»; het zijn slechte leerlingen gebleken. Wij horen de burgemees ter in zijn inleiding tot de eerste les nog het volgende over struktuurplanning zeggen: «Sint-Niklaas is hieromtrent toch zo'n beetje een pilootstad». Voor stu denten die een schoolvoor beeld wensen van hoe het niét moet. en dat kan zijn didaktisch nut hebben, kan Sint-Niklaas misschien een pilootstad zijn. Leo DE BOCK Het Pinksterweekend is het uitgelezen weekend om iets te organiseren. Overal wordt er gefeest, want Pinksteren is sinds mensenheugenis ook verbonden aan zonnige weersom- B - gÊ* j handigheden. Al kan ook dat wel eens verkeren. Het voorbije Pinksterweekend was er tchter een uit de duizend, zodat niemand van de organizatoren zich ook maar een moment de tijd gunde om zijn beklag te doen. Goed weer betekent immers automatisch 'tel belangstelling. Vooral dan wanneer een school besluit een opendeurdag te •rganizeren en eens te laten zien hoezeer de jeugd van vandaag wordt vertrouwd gtmaakt met de meest moderne technieken. Het Heilig Maagdcollege daag ook nog de kans om wen achterhaald ofschoon van Dendermonde, over aan iedereen die het weten het niet eens zo oud is. Het twee jaar al 150 jaar pre- wilde, eens te tonen wat zij onderwijs heeft inderdaad sent om de jongens van allemaal in hun mars grote sprongen gemaakt. Dendermonde en verre hebben. Talenkursussen worden ge- omgeving een degelijke Uiteraard spelen de klaslo- geven met labo's, aard- voorbereiding te geven op kalen in het schoolse leven rijkskunde wordt gestu- bet leven in een snel veran- een voorname rol. Maar deerd aan de hand van in terende maatschappij, or- die zijn niet meer als vroe- geblikte programma's die fanizeerde ook een open- ger doogewone banken op zelfs in andere talen wor- teurdag. Niet alleen om een rijtje, maar echt leven- den uitgezonden en dus san te tonen wat modern dig materiaal geworden, ook een taaloefening in to gemeenschapsgericht Geen enkele klas of er staat houden. Van de leerling onderwijs in, maar even- een televisie, een videore- wordt verwacht dat hij niet zeer om aan te tonen dat corder en een cassette. Een alleen verstandig is. maar onderen de dag van van- dia-apparaat lijkt al eeu- ook kreatief en kan werken De gasten werden bloementuin (ks) het Heilig Maagdkollege al onmiddellijk verrast door een prachtige De belantstelhng voor de opendeurdag in het Heilig Maagdkollege was geweldig te ren we geboeid door het *>emen (ks) in groep. De zin voor sa- êen ^un kunstwerken expo- In een grotere zaaj speelde menieven, voor maatschap- seerden, door de bijenkwe- een strjjkje en dat kreeg pij-vormen is voornaam. ker. die y°or velen mis- zeer vee[ belangstelling. Van de leerkracht worden schien wel de verrassing is net fed dat de stukken natuurlijk ook een aantal geweest. Want hamvraag is piekfijn werden uitgevoerd andere eisen gesteld. Hij is toch steeds hoe zo een zal ueI niet vree*d zijn nu de begeleider, de raads- ingewikkelde bijenmaat- geWeest aan dit verschijn- man. de vertrouwensman, schappij in elkaar zit en sej Bovendien lieten de hoe die naarstige diertjes toehoorders zich niet in het door en over elkaar heen wriemelen in een bijen- os_f u i meest gesofistikeerde K01*' ^et er al'emaal speelplaats, schrijfmachine, dan waren zien' hebben we ook jqog een verrassing was de we evenzeer geboeid door met enige aandacht geluis- prachtige bloementuin, de kleine tentoonstellingen f "aar de Jonge speleo- met fonteintje zowaar in de verschillende klassen. looS dlt' .bokaal had waar duidelijk werd aange- omgetoverd ,n een grot en toond dal de techniek over- Jct mogelijk maakte dat het grote publiek kennis al - ook in het onderw.js kon »ake„ de k j. - z,jn intrede heeft ge- va„ de |e0, daan. Maar evenzeer wa- |d 0£ zlch»e|f Van bijen en speleologen Keken we onze ogen uit in de dactylo-afdeling naar de minste afleiden door het gejoel van leerlingen op de een patersvaatje en vij vertje. Meteen de kans om enkele zomerse plantjes aan te schaffen. Dat er daarnaast ook de traditionele kantine en ca- fétaria was. dat zal wel nie- Pastoor-emeritus Daniël Vermeire tijdens de jubel- mis in de kapel van de psychiatrische kliniek in de Ankerstraat. Op de achtergrond deken Karei Van Kerckhove (carine) 29 van zijn in totaal 50 priesterjaren bracht eerw. heer Vermeire in Sint-Niklaas door. Donderdag 27 mei jl. celebreerde hij samen met zijn vroegere onderpastoors en deken Karei Van Kerckhove een jubelmis in de kapel van de psychiatrische kliniek in de Sint-Niklase Ankerstraat, instelling waar hij al sinds 1978 aktief is als pastoor. Het 50-jarige priester jubileum van deze in Sint-Niklaas toch goed gekende zieleherder vonden wij een goeie gelegenheid om van hem een schets te maken en enkele hoekjes uit zijn rijke verleden vol te kleuren. Daniel Vermeire heet hij voluit, en zo heette hij al toen hij in 1907 in ccn nog weinig gerept Schaer- beek werd geboren. Het eerste jaar van de eerste wereldoorlog al kostte vader Vermeire de dood. Het onthoofde gezin vluchtte eerst met de soldaten tot achter de IJzer en de Ieperlee en later naar Frankrijk. Daniël herinnert zich nog als was het pas gisteren gebeurd de om de pas afgekondigde wa penstilstand uitzinnig blij joelende massa op de grote plaats in Nantes. Hij kon terug naar Vlaan deren. In het Gentse Sint-Lievenskollege krijgt hij een Grieks-Latijnse opleiding. Na een tijdje staat zijn besluit vast: hij zou priester worden. Hij trekt naar het Klein-Seminarie in Sint-Niklaas en op vieren twintigjarige leeftijd wordt hij door monseigneur Coppieters tot priester gewijd. Met zijn eerste benoeming trof hij het wel: hij kwam terecht bij die oude, wijze, bijna vaderlijke pastoor in Boechhou- te. Ze hadden beiden tranen in de ogen toen Daniël naar Melsele benoemd werd. Twee jaar en een paar maanden: het was zo kort. maar er was geen ontkomen aan. hij moést naar Melsele. Met twee onderpastoors waren ze daar en Daniël kreeg er het werkersverbond als vakterrein toegewezen. Het syndikaat, de mutualiteit, het vrouwengild, Kajotters en Kajotsters: het hoorde er allemaal bij. Een zeer voldoeninggevende opdracht, vond hij. De mobilisatie was dat minder. Alhoewel: hij was brankardier bij de Genietroepen, soldaat tussen de soldaten cn het duurde niet lang of hij verenigde de in militair plunje gestopte scouts, studenten, boe ren- en middenstandsjeugd in een pastorale groep. Hij ondernam katolieke akties; op de gevechtslijn nam hij van zijn vrienden de biecht af. Na de kapitulatie slaagde Daniël Vermeire erin, uit de handen van de Duitse bezetter te ontsnappen. Tot eind '40 bleef hij nog in Melsele. Vandaar ging het voor twaalf jaar naar de Sint-Niklase hoofdkerk. De jonge onderpastoor kreeg er al het vrouwelijk schoon, alle vrouwenorganisaties van de parochie onder zijn hoede. In 1952 volgden enkele notabele benoemingen: in Eeklo werd hij direkteur van de psychiatrische kliniek, direkteur van de Sociale Werken én van de avondvakschool. Vandaag de dag zou men het een hemeltergende kumul noe men, destijds beschouwde een dermate begenadig de nog als een honorabele reüssiet van een deskun dige. bisschoppelijke benoemingspolitiek... Van 1961 tot 1978 hield de priester het bij een pastoorsopdracht in de Onze-Lieve-Vrouwkerk van Sint-Niklaas. waar hij zeer spoedig een geliefd en gewaardeerd man werd. Maar zijn leeftijd groeide en het werd tijd om plaats te maken voor anderen. Met dankbaarheid neemt hij de uitnodiging van de zwartzusters van de Heilige Philippus Nerf aan om pastoor te worden van de psychiatrische kliniek in de Ankerstraat. Vorige week vierde hij er. temidden van vrienden, de direktie van de instelling en familieleden zijn gouden priesterjubileum. De Voorpost wenst de Sint-Niklase, Westvlaamse Brusselaar van harte proficiat! (leo de bock) BLO klasje waar de leerlin- °m mand ve™onderen Ook de sport Zaterdag en zondag kon men in het Heilig Maagd college ook terecht voor een lekkere maaltijd. Maar men kon er ook sport gaan bekijken. Zowel binnen als buiten. Jongelui in voetbal plunje. met de sporttas achter op de fiets, je kon ze op en aan zien rijden. En op de Tragel kon je terecht bij een aantal kraampjes om je geluk te beproeven. Maandag was er zelfs een barbecue en een smul- en speurtocht voorzien en speelde Maeva met zijn mobiele studio de pannen van het dak. Figuurlijk dan. want alles speelde zich daar af in^n rond een tent. 150 jaar aanwezigheid Deze hele feesten vormen in feite een aanloop tot de grootscheepse viering die in 1984 te verwachten is. Dan bestaat het Heilig Maagdcollege in Dender monde 150 jaar. Wat zon der meer wil zeggen dat het Heilig Maagdcollege de oudste school uit de streek is. Ze heeft dan ook in Dendermonde en omge ving een flink stuk onder- wijsgeschiedenis ge schreven

De Voorpost | 1982 | | pagina 9