Baardegems Schoolfeest voltreffer van formaat Eerste groot zomerfeest van de Rijksbasisschool Lokeren-Noord Zes nieuwe afdelingen bij VTS in Sint-Niklaas Schoolnieuws vanuit het westen van het Waasland Schoolfeest Boskensschool Lokeren VTI Dendermonde zette deuren open 10-11.6.1982 - De Voorpost Het schoolfeest van de gemeentelijke school te Baardegem, het tweede in de ry, georganiseerd door leerlingen, leerkrachten, direktie en ouderkomitee onder het motto «voor en door de leerlingen» kende een nooit gezien sukses begunstigd als het werd door de goedgezinde weermaker. De tijd «dat het te Baardegem geen weer was» is dus reeds ver af. De opkomst was zodanig dat het reeds van in de vroege namiddag zoeken was naar een zitje, zulks niettegenstaande ruime ak- komodatie en lokalen. On der de aanwezigen zowel Pastoor De Rouck als ge wezen burgemeester Ro bert De Pauw en de direk- teurs van de gemeentelijke scholen van Meldert (Ka- miel Langendries) en Moorsel-Tinnenhoek (Fred Van Biesen). Gestart werd met de «Vlaamse Kermis»; aktivi- teit die verleden jaar reeds flink in de smaak viel waar bij via een deelnamekaart kon worden meegespeeld aan ringwerpen, doelwer- pen, vogelpik en basket. Een 500-tal deelnemers, zowel volwassenen als jeugdigen, zetten hierbij hun beste beentje voor. Hoofdbrok zou echter het «Spel zonder Grenzen» worden waarbij de leerlin gen van de school werden opgesplitst in vier even waardige groepen. Er was Tussen alle krisissen, met beperkingen en inleveringstrei- nen, staat er ook nog een schooltrein te wachten te Lokeren, op start van 1 september 1982. We bedoelen hiermede de start van een reeks afdelingen van de scholengemeenschap voor Katoliek Secundair Onderwijs Lokeren, waaraan deelnemen: Sint-Lodewykscollege, Sint-Theresiacollege, Instituut Presentatie Humaniora, Instituut Presentatie Handel, Instituut Sint-Anna, Vrye Technische en Beroepsscholen Sint-Laurentius. zakkenlopen, flessen vul len, fietsslalom tussen fles sen, lopen en springen maar vooral het touwtrek ken wat aanleiding gaf tot homerische inspanningen. Tot bekroning zou de win nende ploeg het opnemen tegen negen moeders waar- Vlaamse kermis in de gemeenteschool van Baardegem. Opa komt ook een onder een leerkracht van (<*d) de school zelf. Moeders die door de jeugd gewoon ge vloerd werden... Tenslotte kreeg elke groep een prachtige trofee, onaf- gezien van de klassering en ook individueel kwam elke deelnemer aan zijn trekken met een badmintonset en herinneringsmedaille Ondertussen was reeds van in de vooravond alle mond voorraad totaal uitverkocht doch de kranen vloeiden tot in de kleine uurtjes zo dat niettegenstaande men werkte aan krisisprijzen de school weer wat financiële middelen heeft waardoor weer andere mogelijkhe den ontstaan. kijkje nemen LH In de gemeenteschool van Baardegem werd tijdens het schoolfeest ook een spel zonder grenzen georganiseerd (ad) Op 12 juni as. organiseert de RBS-Noord in en rondom de lokalen van het Koninklijk Atheneum, Azalealaan, haar eerste zomerfeest. Dit feest richt zich niet alleen tot de leerlingen van de school, maar ook tot de ouders en alle sympathisanten. Zo worden er door het ouderkomitee naast een collage- en uitbeeldingswedstrijd allerlei volksspelen georganiseerd. De toeschouwers worden eveneens vergast op een optreden van de leerlingen zelf. Op het programma staan o.a. volksdansen, en het optreden van de «Knotsgekke Fanfare». Daarnaast zullen de overwinnaars van de provinciale trampolinewedstrijd (Roos) een extra demonstratie geven. Maar, zoals reeds vermeld, kunnen sportieve ouders en sympathisanten actief deelne men. Voor hen wordt een pétanque-wedstrijd en een mini-voetbaltornooi ingericht. Ondertussen is er een door lopende rommelmarkt waar allerlei spullen, door de leerlingen op school ver zameld, te koop zullen worden aangeboden. Wie echter even wil verpozen, of genieten van een stukje muziek, kan steeds terecht in het gezellig ingerichte cafétaria. Daar zullen de leerlingen die een instru ment bespelen, een zelf ge kozen stukje opvoeren, ter wijl dhr De Brauwer, le raar aan de RMS met zijn orgel zal zorgen voor de algemene sfeer. Een spe ciaal optreden mag nog worden verwacht van enke le muzikale leerkrachten van de RBS en het Kon. Atheneum. En... om zeker niet te ver geten: alle kinderen wor den uitgenodigd om op die dag hun fiets te versieren en samen op te treden in de «fietsenshow». De mooist versierde fiets wordt na tuurlijk bekroond! Daarom verzamelen geblazen om 14 uur. Er zijn ook prijzen voorzien voor de winnaars van de verschillende wed strijden, terwijl iedereen een «doe-mee-cup-brevet» zal ontvangen. Iedereen is welkom op zaterdagnamid dag 12 juni! Hieronder volgt dan nog een gedetaileerd pro gramma: Vanaf 14 uur: Start van de «Doe-Mee- Cup» voor alle leerlingen Collage (groepswerk met opgelegde onderwerpen) Uitbeelden van een reeks woorden Sportproeven, volksspelen, pétanquewedstrijd voor koppels. Mini-voetbal voor ouders, en rommelmarkt. Om 16 uur: Wedstrijd «mooiste versierde fiets» parade. Van 15 tot 16 uur en van 17 tot 18 uur: Optreden van groepen leerlingen, volksdansen, muzikale nummers, bewe gingsexpressie, trampoline springen. Omstreeks 16.30 uur Prijsuitreiking aan de lau reaten van de verschillende wedstrijden. Vanaf 14 uur is het schoolrestaurant open: koffiebar, wafels, smoutbollen, hotdogs, fris dranken. Muzikale omlijsting met orgeloptreden en vioolop treden door leden van het onderwijzend personeel en leerlingen. J.V.L. Na een achtjarige oprich tingsstop in het onderwijs, is sinds 1 september *81 voor twee schooljaren toe gelaten nieuwe afdelingen in de hogere cyclus van het onderwijs type 2 te pro grammeren. Zo is o.a. in de VTBS Sint-Laurentius in het voorbije schooljaar een Hogere Secundaire Af deling Elektriciteit van start gegaan, samen met een 7° specialisatiejaar Au tomatisering en twee Hoge re Secundaire Beroepsaf delingen Lassen-Konstruk- tie en Schilder- en Dekora tietechnieken. In het Sint- Anna-instituut werd gestart met een 7° specialisatiejaar Gemeenschapsrestauratie Tijdens het komend schooljaar starten nieuwe studierichtingen zowel voor algemeen, technisch als be roepsonderwijs, telkens voor de leerlingen van de Hogere cyclus. In het Sint- Lodewijkscollege worden de ASO-studiegamma, ver volledigd met Latijn-Wis- kunde; en alle richtingen HC, behalve de Weten schappelijke B, staan open voor jongens en meisjes. In de scholen van de Presenta tie vallen heel wat nieuwig heden te melden. Het Insti tuut Presentatie-Humanio- ra begint een afdeling mo derne talen, zowel voor meisjes als voor jongens. Deze afdeling was brood nodig voor Lokeren, om kansen te geven aan leer lingen met interesse voor talen, in al zijn facetten. Het Presentatie-instituut- Handelsschool brengt Be drijfseconomische Infor matica, toegankelijk voor jongens en meisjes. Deze studierichting is vooral ge baseerd op taalvorming. Wiskunde- Wettenschap pen, ekonomie en Informa tica. Afgestudeerden van deze studietak kunnen ter echt in de openbare en pri vé sector, waar computers voor boekhouding, statis tiek, produktieprocessen. planning. administratie, voorraadbeheer. steeds meer in gebruik komen. In het instituut Sint-Anna wordt ook aan uitbreiding gedacht, en dit niet alleen met de inrichting Hotelbe- drijf op Hoger Technisch niveau. Naast de reeds be kende kollectiviteiten, biedt de school aan meisjes en jongens een driejarige cyclus om werknemers of zelfstandigen te vormen in het restaurant- of hotelbe- drijf. VTBS Sint-Lauren tius biedt voor het volgen de schooljaar drie nieuwe afdelingen aan: In het ho ger Secundair Beroepson derwijs Hout, Nijverheids elektriciteit en Werktuig machines. Deze afdelingen (tot op heden, in hoofd zaak in 4' en 5' jaar lagere cyclus) worden nu alle uit gebouwd tot volwaardige hogere afdelingen, met de nadruk op het praktisch- technische. De huidige be staande Hogere Secundaire Technische afdelingen zijn eerder gericht naar het teo- retisch-technische. Bij het 60-jarig van de VTBS Sint- Laurentius worden de acht afdelingen van de hogere cyclus ook opengesteld voor meisjes. De zesde partnerschool in onze scho lengemeenschap, het Sint- Theresiacollege in E de, begint met geen afdelingen. De Lage) clus samen met eeo uitgebouwd inté staan borg voor een balanceerd pedagogii heel. In de ganse sc gemeenschap van het liek Secundair Ondi Lokeren komt men gende konkrete punt zes scholen sinds 1 september 1! men om een volledj ket studierichtingen Lokerse schooljeugd; bieden voor alg< technisch en Bero derwijs. Meer dan 2500 I gen zullen ook volgei deze zes scholen be en de mogelijkheid 10 verschillende stuc tingen in de Lagere, verschillende richtin de Hogere Cycli volgen. Daarvoor staan direkties. adminis opvoedend persone leerkrachten. Samei meer dan 300, om me en verantwoordelij deze jonge mensen te leiden. Alle afdelingen Cyclus, behalve klei kollektiviteiten, zijr gankelijk voor jonge meisjes. In de Lage clus zijn enkel de L en de Handel gemen Voor een volledij zicht van mogelijke richtingen en voor mentatie kan men terecht, ofwel bij: PMS-diensten, straat 30 te Lokerei 091/48.27.94) Bij een van c scholen Bij het Sekretari: de Scholengemeei van het Katholiek dair Onderwijs, Pr. baertlaan 1 te Lokere 091/48.17.09) Onder de gunstige invloed van een stralende zon opende het Vrjj Technisch Instituut van Dendermonde weer eens zyn poorten voor het grote publiek. Blikvangers waren natuur lijk de realizaties die op 1 september 1981 van start gingen. Onder meer een vermogentestbank in de af deling automechanica en een energiebesparende warmtepomp in de afdeling sanitair en centrale verwar ming. Het vierde jaar me- chanica-beroeps had zelfs een eigen zonnekollektor gebouwd, die heel wat be langstelling genoot. De af deling industriële informa tica, die vanaf 1 september 1982 van start zal gaan wat ook zo is voor het ho ger beroep hout pakte uit met een indrukwekkend computerlabo, up-to-date, uitgerust met een resem microcomputers. Tegen een van hen was zelfs een leerling een partijtje schaak aan het spelen. Naar we konden vernemen heeft de leerling het onder spit moeten delven. Blij weerzien Naarmate het kwik in de termometer steeg, nam ook de goede luim bij het steeds toenemend aantal bezoe kers toe. De verschillende drankgelegenheden zorg den dan ook voor een wel gekomen verfrissing en wa ren ook de plaats waar tal rijke oud-leerlingen elkaar terug vonden en verhalen uit lang vervlogen tijden ophaalden. Er waren trou wens een 15-tal A2-ers van de promoties 60, 61 en 62 opgekomen voor de eerste van een reeks bijeenkom sten. Zo te zien en te horen hadden ze het lekker naar hun zin. Een initiatief dat zeker en vast zal worden herhaald. Tegen de middag aan scho ven tientallen mensen in het fleurige restaurant aan voor een demokratisch ge prijsde schotel frietjes met stoofvlees of kippebilletjes. Voor de vrouwen, maar ook de mannen zullen daar wel stiekem van geproefd hebben, bakten enkele le raren en leraressen luchtig- lichte pannekoekjes of flensjes, die als honig smol ten op de tong. Ook na de middag bleven de honderden belangstel lenden de verschillende werkplaatsen bezoeken. In klas 9 was een keurige ten toonstelling opgezet ter ge legenheid van de speciale projektweek rond de fiets in het tweede jaar beroeps. In de lokalen 4 en 5 kon je alles vernemen over hout, ook hoe het er in zijn diep ste binnenste uitziet. Op de speelplaats boden de ven deliers de bezoekers, onder wie onder meer minister Lenssens, burgemeester Cool en oud-direkteur Ver- meiren, een aangename de monstratie van deze edele volkskunst aan die ook op het VTI wordt «onder wezen». De zon bleef maar haar uiterste best doen. Dat maakte dat de terrasjes het ook biezonder druk had den. De spanning nam toe naarmate het uur van de zwervende meesters-loten verkopers de trekking van de reuze-tombola aankon digden. Winnaar van de witte Citroën Visa Speciale II werd het nummer 17.279. De openschooldag eindig de dus happy. Niet alleen voor de winnaar van de auto, maar ook voor de vele bezoekers, de leerlin gen, de leerkrachten en de direktie. Het waren pretti ge uren. Het VTI heeft op die wijze weer voldoende lucht ingeademd om het de komende maanden nog be ter te doen en het de 800 leerlingen nog beter naar hun zin te maken. Op zondag 13 juni 1982 viert de meisjesschool O.L. Vrouw-Presentatie, afde ling Slagveldstraat van Lo keren haar jaarlijks school feest. Vanaf 12 uur kan men er smakelijk eten. Voor het hoofdgerecht aan 250 fr is er keuze uit zalmschotel of kippefilet en entrecote (barbecue), met daarbijho- rende groenten en fritten. Kinderen betalen de kin derlijke prijs van slechts 125 fr 's Namiddags is er natuur lijk mogelijkheid tot koffie, taart, ijskreem, een frisse pint, etc.... Vanaf 14 uur houden de kinderen een kleurrijke rommelmarkt. De opbrengst komt volle dig ten goede aan de schoolwerking. Rond 15 uur zijn er enkele interviews met sterspelers van Sporting Lokeren en met Alex Querter van Club Brugge. De nakende dial zal zeker centraa in deze gesprekken. Daarnaast is er no doorlopende diavo ling van schoolse ak ten. In ieder geval vo wat wils. Allen die op een sn ke manier de B< school willen steun dan ook zeker verwa zondag 13 juni. De Vrije Technische Scholen in Sint-Niklaas. Eén van die belangwekkende onderwijsinstellingen die de Wase hoofd stad rijk is. 1154 leerlingen volgen er dagonderricht, 's avonds en tijdens het weekend komen daar nog eens 300 studenten bij. Een over het hart en de rand van de stad uitgespreide instelling: aan het O.L. Vrouwplein, in de Breedstraat en aan het Leopold Il-plein. Samen met het kollege (Sint-Jozef-KJein-Seminarie) vormen de Vrije Technische Scholen de scholengemeenschap G 100. En op 1 september worden in de hogere cyklus van het door direkteur De Wilde geleide instituut liefst zes nieuwe afdelingen bijgekreëerd. Om de infrastruktuur op peil te houden opdat gelijke tred gehouden zou worden met de industriële evolutie werd re centelijk diep in de geldbeugel getast In de afdeling mechani ca werd a h w het computer tijdperk ingeluid: nieuwe freesmachines, een kotterbank met transistorgestuurde mo tor, een tpuitgietpers, etc. In de afdeling houtbewerking werd een vernieuwde stofaf- zuiginstallatie in gebruik geno men En liefst een tachtigtal nieuwe toestellen werden in gebruik genomen bij de afde lingen elektriciteit en elektro- nika. Nieuw De nieuw te kreéren afdelin gen situeren zich gedeeltelijk in het technisch sekundair on derwijs (twee), maar hoofdza kelijk in het beroepssekundair onderwijs (vier). Een afdeling meubelen wordt opgericht, omdat het ambach telijk vervaardigd meubel zijn bestaansrecht ruimschoots heeft bewezen en omdat bij vele leerlingen de wens werd geuit, een studierichting in die zin te kunnen volgen Ook in de bouw blijft de vraag bestaan naar geschoolde vaklui, je kan bij de VTS de hele waaier opleidingsmogelijkheden volgen In het beroepssekundair wer den de veelal kansarme leerlin gen tot nu toe nogal stiefmoe derlijk behandeld inzake on derwijsaanbod. In die optiek werd er aan programmering gedaan. Bewust werd gekozen voor het behouden van ruim tien uur algemene vakken, maar daarbij komt een aan kweken van stevige tcchnisch- theoretische kennis en een po lyvalente beroepspraktijk Werktuigmachines, lasscn- konstruktie, nijverheids-elek triciteit en bouw. in die afde lingen leer je hoe het er in de praktijk toegaat, het zijn nieu we opties in het b.s o. Op een open deur in VTS I aan het O.L. VRouwplein kon men al kennismaken met het onderwijspakket. Op 26 juni laat VTS II langs de Breed straat in *t eig.- »>ert kijken, je kan dan van 9 tot 18 u. terecht: de leerlingen stellen tentoon, er zijn diaprojekties over de «Zonnctochten» gepland, er worden sportmanifestaties op het getouw gezet en ook de maag kan gevuld en de dorst gelest. W.V. DRUPPELTELLER Er moeten hcrscholingskursus- helpen in de maatscnappij te sen komen voor prostitués integreren Alle mogelijke Dat zei mevrouw Yvcttc Fuil- hulp moet aan prostitués gege- let, lid van het Europese Parlc- ven worden om hen in staat te ment. Ze vroeg de kommissie stellen van de straat te gera- met ideeën voor de dag te ken, aan pooiers te ontkomen komen omtrent het gebruiken en weer in de maatschappij te van de faciliteiten van het so- worden opgenomen, ciaal fonds om prostitués te In de school van Termuren werd een opendeurdag gehouden (ad) Clowneske figuren ontbraken er niet op het schoolfeest te Termuren (ad)

De Voorpost | 1982 | | pagina 10