tan tinier iimis - ai 19.950 "V Wase VU- en SP-parlementariërs met alternatief reddingsplan voor Nobels-Peelman Eerste Geluksweekend kon massa bekoren Buurthuis van Denderbelle weer In vraag gesteld Fotografie,! mijn hobby. Cation kunt niet zonder1 FOTO ROLAND Pater De Smet omver gevallen lees bladzijde 5 Burgemeester D'Haeseleer opnieuw lijsttrekker bij Aalsterse PVV Met de hoed van JR Nieuwerkerken heeft nu ook zijn speelterrein 35' JAARGANG NR. 23 - 28 F sn Atip MEI ZOOM 35 7» M «m- tt.lit FOTO-CINE-VIDEO Prins Albeitstraal. MB KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS Met het achterhoofd is het standbeeld tegen de boorden van het kleine perkje rond de sokkel gevallen. Hier bemerken we duidelijk hoe zwaar de schade wel ts. (v£ UITGEVERIJ DE CUYPER Oude VMt 34 9330 Dsndsrmond» Tel052/21 40.60 Ban krek. KB 442-8601461-36 Prijs voor los nummer 28 F JsarsO. 1.260 F Wase Vu- en SP-parlementariërs lieten de voorbije week niets onverlet om de duitvorming van de nationale en regionale overheden inzake het dossier Nobels- dman in pozitieve richting te helpen vormen omdat het precies deze besluiten zouden die de beslissing van de rechtbank van koophandel kunnen oriënteren. Vorige andag lichtten Freddy Willockx. Pros Matthys. Nelly Maes en Jan Verniers tijdens l perskonferentie te Sint-Niklaas hun reddingsplan voor Nobels toe. Nog dezelfde dag dit plan ook te Brussel voorgelegd worden aan de eerste minister. BSgezind had men zich voorbije weken al in alle titieke families gekant jen een mogelijke faling or Nobels. Terzake toon- n de SP en Vu hun onge- stheid toen in de beslis- igvan de Executieve van mei II. uitdrukkelijk een üng werd ingekalkuleerd de verdere houding, aarom oordeelden VU en het opportuun onmid- illijk zelf een reddings- uit te werken en over maken aan de bevoegde stanties. te meer omdat besluitvorming binnen Vlaamse regering maar •Wtdurend werd uitge- tld en ook omdat voor de Wlere afwikkeling van de ale operatie naderhand ag de zegen van de natio- tle regering nodig was. facipes van het Wase *>rstel boreerst waren SP en Vu 4 bewust dat de redding ■n Nobels van grote bete- diis is voor de ganse "wmse ekonomie. Nobels 'boort immers tot de tien Rotste staalbouwers ter '«eld en staat aan de spits H de wereldtechnologie M staalbewerking. Zo 'n 'drijf laat je zo maar niet fflen. Volgens Willockx dit immers een ver- Miening betekenen van principes van de nieuwe röstriële politiek zoals 'Nat in het plan Claes en in de huidige nationale en Vlaamse beleidsverklarin gen. Nelly Maes belichtte de risiko's, verbonden aan een mogelijkse faling. Dit zou niet alleen werkloos heid voor een 1000-tal mensen met zich meebren gen maar ook een verlies van tal van opdrachten. Men mag niet vergeten dat Nobels een 50-tal werven heeft in het buitenland. Wanneer bij faling de wer ken voor verschillende maanden zouden onder broken worden, zouden overal moeilijkheden ont staan voor het respekteren der termijnen. Hierdoor zou in het buitenland het vertrouwen tegenover tal van Belgische konstruk- teurs zoek raken. En zou dit dan de eksportpozitie van ons land verbeteren? Nobels is ook een enorm organizerend bedrijf dat kontakten met tientallen firma's onderhoudt. Het dienstverlenend effekt van een dergelijk netwerk van bedrijven zal wel niemand ontkennen. Bij faling zou den al deze kontakten dus verloren gaan. Het totaal der verliezen voor de ge meenschap (bij faling) zou volgens Nelly Maes wel 3,8 miljard fr. bedragen, zon der rekening te houden met het sociaal passief en het verlies aan eksportinkom- sten. Alleen al in het be lang van het gewest diende volgens haar alles in het werk te worden gesteld om het zieke bedrijf te redden. De aanvaarding van het konkordaat vereist natuur lijk een geloofwaardige toekomst. Zo zou voor de aanzuivering van het verle den best beroep gedaan worden op speciale obliga tieleningen en zou de toe komstige behoefte aan ei gen middelen best gelenigd worden door een effektieve wedersamenstelling van het bedrijfskapitaal waarvoor volgens de beslissing van de Vlaamse Executieve de pu blieke inbreng maksimaal 49% mag bedragen. De prefinanciering van de di verse operaties zou daaren tegen wel toevertrouwd worden aan de publieke fi nanciële instellingen. In hun plan stellen de Wase Vu- en SP-parlementariërs elkeen voor zijn verant woordelijkheid: de privé- aandeelhouders. de finan ciële instellingen, de werk nemers en de overheid. Voorgesteld wordt dat een Nobels-Pakt zou or.Jerte- kend worden waarbij el keen zijn wil manifesteert om het bedrijf effektief te redden. Wat de arbeiders en bedienden betreft, die onderschreven reeds hun inspanning door op 17 mei 11. via een referendum een belangrijke inlevering te aanvaarden waardoor het mogelijk wordt een bespa ring van 260 miljoen fr. te realizeren. Van de banken wordt verwacht dat ook zij zich inschrijven in de for mule van het konkordaat en dat zij bereid zijn af stand te doen van een sub stantieel gedeelte van hun huidige vorderingen. Ten slotte wordt ook van de private sektor (Nobels, Dismar en enkele andere holdings) verwacht dat al les in het werk zou gesteld worden om dit eksportge- richte bedrijf voor de toe komst veilig te stellen. Wanneer door fouten in het management en door okkasionele tegenslagen de werkgelegenheid van dui zend mensen in gevaar komt. moet men ook van uit de privé-sektor een in spanning leveren. Dat doet immers ook de werkende bevolking! Lees door blz. 4 Zopas raakte bekend dat de Aalsterse burgemeester Louis D'Haeseleer opnieuw de PW-lijst zal aanvoe ren bij de gemeenteraadsverkiezingen van 10 okto ber. De huidige schepenen Gaston Van den Eede (financien) en mevr. Anny De Maght-Aelbrecht (leefmilieu) worden nummers twee en drie; daarna volgen de uittredende PW-gemeenteraadsleden. In de mate van het mogelijke zullen alle deelgemeenten vertegenwoordigd zijn. Gilbert Bourlon, die een tijdlang Schepen van Mid denstand was. wordt lijstduwer. Een beperkt komitee zal zich de komende weken bezighouden met het vervolledigen van de PVV-lijst. Schepen De Neve niet scheurlijst? In VU-kringen woedde een felle strijd om de eerste plaats tussen oud-schepen van Onderwijs en thans volksvertegenwoordiger Jan Caudron en Jan De Neve de huidige schepen van Onderwijs te Aalst. Uiteindelijk zou Jan Caudron het pleit hebben ge wonnen en zou Antoon Blommaert tweede worden. Jan De Neve zou naar verluidt zinnens zijn met een afzonderlijke lijst op te komen. Bij de SP is er ook een wijziging aan de top: niet Mare Galle doch schepen van Jeugd en Sport Eddie Monsieur zou als lijsttrekker fungeren vóór de huidige gemeenschapsminister voor Ondergeschikte Besturen. Leven genoeg dus in de Aalsterse politieke brou werij. Met het verzet dat door een aktiegroep van Denderbelle, via orale reklame. en deur- aan-deur-operatie, en een schrijven aan het kollege van burgemeester en schepenen tot uiting kwam wordt het omstreden ontmoetingscentrum van de tongenslij persgemeente in een scherper daglicht gezet. Het A.W.D. (arrondissementeel Welzijnsorganisme Dender- monde) dat op verzoek van het gemeentebestuur Lebbeke belast was met de begeleiding van het projekt, onderzoekt thans de nieuw geschapen situatie en wil haai begeleidings opdracht verduidelijken door klaardere informatie aan de bevolking. In die optiek werd op het oude gemeentehuis te Denderbelle een perskonferentie gehouden voorgezeten door stafmedewerkster Lieve Janssens en projektleidster Barbara Van de Voorde. Kaarten op tafel Lieve Janssens begon haar betoog ten gunste van het kwestieuze centrum met de uitdrukking van haar verwondering, zo van A.W.D.-zijde als van de kant van het schepenkolle ge, over het verzet tegen het buurthuis, dat volgens haar ten onrechte voorge steld werd als een prestige- projekt dat niet zou beant woorden aan de noden van het Denderbelse vereni gingsleven. De werkgroep van het A.W.D. betreurt derhalve het feit dat de leden van het aktiekomité voordien nooit interesse toonden voor de inspanningen ten bate van het buurthuis en uitte zwa re bedenkingen tegen de stijl waarmee men de be volking thans tracht te be ïnvloeden. De konferentie- leidster onderstreepte dat het centrum noch café, noch verbruikszaal wil zijn maar wel een opvang voor alle sociale groepen, al dan niet georganiseerd en een ruimte - pluralistisch opge vat - waar aan de wens en van de onderscheiden vere nigingen zoveel mogelijk kan voldaan worden. Het is immers een feit dat de be staande akkomodaties on voldoende zijn om alle ver enigingen of instanties naar behoren op te vangen, zoals onder meer de jeugd organisaties, de biblioteek, het N.W.K.W. en O.C.M.W. Mej. Janssens stelde zich dan ook de vraag waarom het aktieko mité elke dialoog met het A.W.D. ontwijkt. Nadien gaf ze nog enige toelichting bij een persnota waaruit we volgende fragmenten lichten. Persnota 3 juni 1982 «Sinds enkele weken is er in Denderbelle tumult ontstaan rond het geplande buurthuis. Het was het ter ritoriaal opbouwwerk A.W.D., dat reeds gedu rende een jaar het ganse inspraakproces rond dit buurthuis heeft begeleid. Het A.W.D. vindt dat, wars van alle demagogische beïnvloeding, moet duide lijk worden hoe de Dender belse bevolking nu eigen lijk staat tegenover de uit bouw van het buurthuis. Daarom zal A.W.D. vanaf volgende week. en dit steekproefsgewijs, vraag gesprekken gaan voeren met inwoners uit Dender belle. Ook zal aan de vere nigingen gevraagd worden om een duidelijk standpunt in te nemen. Korte historiek Een jaar geleden werd in Denderbelle een werk groep, bestaande uit ver tegenwoordigers van de lo kale verenigingen, naast niet-georganiseerden, op gericht om de eventuele bouw van een ontmoetings centrum voor te bereiden. De gemeente Lebbeke zelf moedigde deze inspraak aan. De begeleiding van die groep werd waargeno men door het A.W.D. dat er op lette om iedereen bij de inspraakprocedure zo nauw mogelijk te betrek ken. Zo werd gehoopt op een zo demokratisch moge lijke manier de bouw van een kleinschalig ontmoe tingscentrum te realiseren dat dicht bij de bevolking zou staan, waarvoor het zou opgezet worden. A.W.D. vindt het vanzelf sprekend dat de inwoners van Denderbelle zelf moe ten beslissen of zij dit nieuw komplex wensen of afwijzen. Indien zou blij ken dat de meerderheid van de mensen uit Dender belle dit centrum zouden afwijzen, zou het volgens het A.W.D. inderdaad geldverspilling zijn om het projekt verder te zetten. Tot voor een paar weken Lees door blz. 4 Na heel wat gepalaver met het stadsbestuur van Aalst zonder veel rezultaat, hebben de Pioniers van Aalst, een groep jonge en vooral aktieve mensen, zelf de handen uit de mouwen gestoken. Op een stuk braakliggend terrein dat blijkbaar voor totaal andere doeleinden was bestemd, hebben de pioniers een speelterrein uit de grond gestampt dat mag gezien worden. Zaterdag 5 juni werd dat terrein op een plechtige maar tevens ludieke wijze voor geopend verklaard en werden de kinderen van Nieuwerkerken uitgenodigd er gretig gebruik van te maken. De hele groep kwam samen op het dorpsplein en samen met de initiatiefnemers trok een hele meute kinderen onder begeleiding van een heerlijke deuntjes spelende fanfare, richting speelterrein. Een en ander ging niet in rechte lijn. want de groep had zo een leute en plezier dat ze er niets beter op vond dan flink wat straten aan te doen. tot groot jolijt van de kinderen die nog eens echt kind mochten zijn. De groep groeide trouwens na elke straat zienderogen aan. Op het speelterrein aangekomen, brak het officiële gedeelte aan. Maar dat werd door de Pioniers wijselijk niet te lang getrokken. Tenslotte was het de bedoeling dat de kinderen zouden spelen. De burgemeester van de Pioniers zette in enkele woorden het hoe en waarom van het speelterrein uiteen en zei maar meteen: «kinderen maak er gebruik van tot het einde van uw dagen». Rat iedereen had verwacht en had voorspeld gebeurde ook. De kinderen spoedden zich inderdaad naar de zelf in.elkaar geknutselde schommels en draaimolens, die voor de rest van de dag niet meer hebben stilgestaan. 'Bovendien was er naar aanleiding van de opening ook nog gezorgd voor enkele gelegenheidsspelen. Zo bijvoorbeeld met stroop overgoten appels aan een touwtje die binnen de kortste keren moesten worden opgepeuzeld. Natuurlijk zonder de handen te gebruiken, wat aanleiding gaf tot heel wat knotsgekke situaties. Maar er waren ook waterspelen, zodat wanneer de kinderen moe. maar dolgelukkig naar huis gingen, van die stroop niet al te veel meer te merken was. Over een ding was iedereen het eens: dit speelterrein is een ware zegen. (ad) Drie zonovergoten overheerlijke dagen om nog lang over na te praten. Gelukkige wandelaars in voor de gelegenheid verkeersvrije straten, al zijn er toch altijd automobilisten en vooral fietsers die menen dat ze een uitzondering op de regel zijn, die drie dagen lang werden gekonfronteerd met vriendelijke handelaars. Ziedaar, zowat het beeld dat het Geluksweekend dat voor de allereerste maal door de Ster-aktie van Dendermonde werd georganizeerd, aan de toeschouwer te bieden had. Een geslaagde driedaagse op verschillende terreinen dus en helemaal geen reden om afstand te gaan doen van de haast traditie geworden augustus-braderij. Het geluksweekend heeft duidelijk onderstreept dat de Dendermondse binnenstad best leef- en vooral genietbaar is, als er maar >oor de nodige ambiance wordt gezorgd. deed, kreeg het recht om een tombolalotje te trek ken. Had men geluk, dan kon men een geldsom win nen. Of wie het anders wenste, je kon dat bedrag ook van je aankoop laten aftrekken. Het aantal lotjes werd ook aangepast aan Lees door blz. 4 In feite was dit Geluks weekend op een zo eenvou dige formule gebouwd, dat het haast niet kon misluk ken. Tenzij natuurlijk de weermaker in een slechte bui zou verkeren. Maar vrijdagavond was het reeds duidelijk dat het een sukses zou worden. Werden de Brusselsestraat en de Vlas- markt reeds in de vroegste vroegte met nadarafsluitin gen zo goed als verkeersvrij gemaakt de politie van Dendermonde spande zich tot het uiterste in om met de nodige soepelheid het rijverbod naargelang van de behoeften op te heffen dan was er rond 18.00 uur helemaal geen verkeer meer toegelaten. En dat was maar goed ook, want het krioelde op dat mo ment al van belangstellen den. In zoverre zelfs dat Ook de jongeren waren present op het Geluksweekend te Dendermonde (ks) enkele handelaars zich hals over kop moesten reppen om tijdig met hun koop waar op de straat te ko men. We zeiden dat dit weekend was gebouwd op een eenvoudig stramien. Juist. Wie een aankoop

De Voorpost | 1982 | | pagina 1