De grote en de kleine k t De Dendermondse jazz-rush gaat verder Derde internationaal taptoe te Dendermonde B André Roelant in Kemzeeks «Vossenhol» Muziek 20 - 11.6.1982 - De Voorpost Honky Tonk gaat er prat op dat het al het onvoorziene kan opvangen. Deze keer echter werd het moeilijker. Een moedwillige brug is natuurlijk iets waarmee niemand rekening houdt. Toch werd er iets op gevonden. Wandelen de wegwijzers hebben de ongeveer zevenhonderd «bootvluchtelingen» die met de Flandria mee wilden naar Bornem geloodst waar het schip dan wél kon aanleggen. De Dendermondse jazzklub heeft het toch weer voor mekaar gekregen om alles samen zo'n duizend mensen de Schelde op te sturen, luisterend naar toch alweer bekende orkesten. Met het huidige weer was het een prachtige trip. verwacht. Terwijl de temperatuur en het pro mille aan boord steeds maar stegen zakte de zon stilaan in het wes ten. De kon toeren van de omgeving werden scher per, de reakties trager en de gesprekken rusti- gische jazz wereld moe aanspreken. Sarah Vaughan is momenteel immers dé grote dame van de jazz, iets beten konden ze zelfs in Den- dermonde niet meer denken. Naar we hoor den zou ook Ferdinand Tijd 4er 4ot keel leer Tijd •80, telij mer gus: gist- leer één Tijd j&re gen gen bew Ook het jeugdige geweld was present op de boot (v) Toen de klub enkele maanden geleden affi cheerde dat ze opnieuw, voor de derde keer, een jazzboot ging enteren waren er handen tekort om de aanvragen te vol doen. De aanplakbrieven waren eigenlijk overbo dig want de plaatsen wa ren verkocht voor één van de affiches een raam kon verduisteren. Uit pure noodzaak werd dan maar een tweede boot in gelegd. Wie werkt met overschrijvingen moet steeds met deze moge lijkheid rekening hou den. De vertrouwde Be- neluxboot uit Gent moest dus de overblij vende opvangen. Dat schip kon uiteraard wel in Baasrode vertrekken zoals gepland en het toerde vrolijk, zoals vroeger, rond met aan boord niet alleen drie honderd blije mensen maar ook met de Joep Peeters Swing Band en The New Orleans Train Jazzband, verkeerdelijk in sommige kranten een huisorkest van Honky Tonk genoemd. Joep Peeters die tijdens de jongste Kroegentocht veel sukses kende had heel wat aanhang die meevoer. Voor beide boten scheen de zon even hard. was het even heet en was de omgeving even mooi. Misschien hebben de mensen die op de Bene- luxboot zaten eigenlijk het mooiste stukje Schelde gezien want tus sen Baasrode en Temse is het prachtig. Antwer pen is natuurlijk ook niet te onderschatten en zo was iedereen tevre den. Een uurtje later dan verwacht vertrok de Een zonnige boot met zonzoekende mensen (v) grootste Flandria dus ger, ook de muziek nadat iedereen de weg volgde, had gevonden en som- Op de kleinere boot migen zelfs met een da- schoof Mon Heuvinck Zaterdag 26 juni is een datum die men in het vetjes in zijn agenda moet aanstrepen. Die dag heeft er in het unieke kader van de historische Grote Markt van Dendermonde weer een internationaal taptoe plaats, waaraan vier befaamde korpsen hun medewerking verlenen. Wie in het verleden deze taptoe heeft bijgewoond, weet dat men op die dag muziek en show van een uitzonderlijk gehalte aangeboden krijgt. Deze gebeurtenis is maar mogelijk dank zij de grote inzet van de plaatselijke Dienst voor Toerisme die zich ook nu weer geen enkele inspanning heeft getroost om van zaterdag 26 juni een ware hoogdag te maken. Wie het onvergetelijke schouwspel van keurig ge drilde muziekkorpsen en prachtig uitgevoerde wer ken wil bijwonen, doet er best aan zo snel mogelijk kontakt op te nemen met de Dienst voor Toerisme van de stad Dendermonde (Gro te Markt, Stadhuis te Den dermonde). Het is inder daad zo dat de kaarten voor dit enige optreden in ons land als zoete broodjes van de hand gaan en het dus, zoals in het verleden, drum men wordt om een plaatsje te bemachtigen. Kwaliteit primeert De vier korpsen die de Dienst voor Toerisme dit jaar heeft bereid gevonden om in Dendermonde op te treden, komen allen uit Ne derland. Geen wonder, Ne derland beschikt immers over een ongelooflijke hoe veelheid aan showkorpsen die stuk voor stuk overlo pen van de kwaliteit en in het buitenland dan ook veel gevraagde gasten zijn. Maar de vier korpsen die dit keer in Dendermonde door BRT-kommentator Wim De Lathouwer onder de schijn werpers van de feeèriek verlichte Grote Markt zul len geroepen worden, zijn gewoon het summum Er is ondermeer de Show en Drumbandfanfare Excel sior uit Rotterdam. Vorig jaar kon men deze fanfare reeds een eerste keer be wonderen. Het is precies om haar uitzonderlijke kwaliteit en vooral haar perfekte muzikaliteit dat de band opnieuw werd uitge nodigd. Excelsior zal er dit jaar anders uitzien dan vo rig jaar. Men heeft een to taal nieuwe galashow inge studeerd en die zal ook wor den getoond Deze gala show is in feite een wervel wind van eigentijdse beken de wereldmelodieén Het tweede deel van hun show bestaat uit een medley van bekende werken uit de twintiger jaren. De tijd dat de charleston en de pluchen rokken furore maakten Zonder twijfel zullen de toe schouwers deze onvergete lijke tijd van de twintiger jaren van harte meebeleven en het zou ons helemaal niet verwonderen mochten er toeschouwers zijn die spontaan in de handen be ginnen te klappen of met de voeten het ritme van deze onvergetelijke tijd meedan sen. Deze show mag omwil le van de choreografie en de wijze van uitvoering, best een uniek spektakel wor den genoemd. Een tweede groep is het tamboers- en trompetters- korps Ahoy van Rotterdam, voor de televiziekijkers he lemaal geen onbekende meer, want dit korps was meermaals te zien tijdens de befaamde minivoetbal- wedstrijden van de NCRV- televizie. Dit vrije jonge ge heel - pas opgericht in 1955 - was bedoeld om een orkest te vormen dat qua prezentatie anders moest zijn dan de toenmalige be staande drum- en pijpers- korpsen. Men greep naar een suksesformule: een luister- en kijkspel van de hoogste kwaliteit. De groep was reeds aan het werk in Londen en verzorgde heel wat shows in openlucht, in sportpaleizen en stadions Ahoy heeft bovendien zijn eigen sound die wordt be paald door de keuze van de muziekinstrumenten Bo vendien werden alle uitge voerde werken gekompo- neerd en/of gearrangeerd door de muzikale leider van het korps. Op de derde plaats komt de Show- en Drumfanfare Door Vriendschap Sterk uit Katwijk. Ook een van die bands die in de vijftiger ja ren werd opgericht en on dertussen is uitgegroeid tot een begrip in Nederland en ver daarbuiten Alle gespeelde stukken zijn arrangementen van de diri gent. Men gaat de populai re melodieën zeker niet uit de weg en het zal de luiste raars dan ook niet verwon deren James Last en Star Wars te horen te krijgen Bovendien brengt deze band een werkelijk unieke show Maar daarover straks meer. Door Vriend schap Sterk heeft ook een programma dat in twee de len uit elkaar valt, twee de len die bovendien sterk ver schillende zijn. Is het ene speels, het andere is een wara galashow. gebracht in het galatenue van de Engel se Home Guards. Tenslotte is er nog de show band Excelsior uit Goes Die werd in 1930 opgericht als een pijper korps Maar in 1968 ging de band de andere toer op. De aankoop van enkele instrumenten lag daar aan de bazis van Het was ook de periode dat men in Zwitserland, Tune sië. Tsjechoslowakije en Frankrijk qukses na sukses boekte In* 1980 werd er voor een tweede keer omge schakeld. Nu werd meer ge werkt naar het voorbeeld van het Amerikaanse «drumkorps». De slag- werkinstrumenten verdwe nen naar de achtergrond en de showband werd aange vuld met een «color-guard» die aan de show en de mu ziek een extra dimensie geeft. In Dendermonde brengt Excelsior een volle dig nieuwe front-facing show in een zuiver Ameri kaans getint uniform. Programma Van de toeschouwers wordt verwacht dat ze om 20.00 uur hun plaats zullen inge nomen hebben en zich rus tig de tijd gunnen om de speciale sfeer die er rond het stadhuis en de Grote Markt van Dendermonde die avond zal heersen, zul len inademen. Vooral de feeeriek verlichte Grote Markt, de majestueuze ge bouwen, het unieke dekor. bekleden in dit muzikaal hoogstaand festival een voorname plaats. Om 20.10 uur worden dan alle deelnemende korpsen verzocht zich op te stellen en vijf minuutjes later ma ken de korpsen hun op wachting voor het grote pu bhek. Ze worden meteen door Wim De Lathouwer voorgesteld. Het eerste korps dat zal aantreden voor een solo-optreden is Door Vriendschap Sterk. Het treedt aan in zijn gala kostuum en dat betekent dat men een beeld krijgt van de befaamde Engelse Home Guards. Ook de mu ziek die gebracht wordt sluit nauw aan bij deze En gelse paradetroepen. Dan is het de beurt aan Excelsior Amsterdam, dat ook al be gint in galakostuum en meteen inzet met een wer velende show van eigentijd se muziek Ahoy Rotterdam begint de avond in stan daardkostuum. waarna het de beurt is aan een optreden van Excelsior uit Goes Was er de vorige keren een kleine pauze ingelast, die vorig jaar trouwens biezon- der spektakulair werd vol- gemaakt door een ge smaakt optreden van de vriendenklub van oud-pa- rakommando's van Dender monde. dan krijgt men dit jaar een tweeéeneenhalf uur durende non-stop- show aangeboden, met mu ziek van uitzonderlijke kwaliteit en show van het zuiverste gehalte. Het tweede deel van de avond wordt trouwens bie- zonder spektakulair en ver rassend ingezet. Door Vriendschap Sterk prezen- teert zijn Boerenshow. Ge kleed in blauwe kielen, rode halsdoek met witte bolle tjes, de boerepet op het hoofd en de heerlijk klette rende klompen aan de voe ten, treden de muzikanten aan. De tamboer-maïtre heeft zijn dirigeerstokje ge ruild voor een of ander boe- renalaam. Het zou ons hele maal niet verwonderen, moest dit een riek zijn. Deze Boerenshow is een biezon- der genietbaar optreden dat zeker en vast op een lang durig applaus zal onthaald worden. Ook Excelsior Rotterdam zal voor een speciaaltje zor gen Zij brengen de toe schouwers terug naar de twintiger jaren, toen de charleston «in» was. Strooi en hoedjes, keurige zwarte broeken, sneeuwwitte hem den en bloedrode vesten zijn de voornaamste attri buten voor deze denderende show waaraan niemand zal kunnen weerstaan. Ahoy verzorgt zijn tweede optre den van de avond in show kostuum, waarna de finale van de avond volgt. Alle korpsen stellen zich dan op en een voor een wordt een korte mars of een koraal gespeeld, waarna gezamen lijk het nationaal taptoe hymne onder een doodse stilte zal worden gespeeld Tenslotte volgt nog een kort dankwoord en wordt reeds een afspraak ge maakt voor 1983 Niemand twijfelt eraan dat deze in ternationale taptoe van 1982 inderdaad ook het peil van de voorgaande zal ha len. zoniet zelfs overtreffen delijk gecharterde auto car ter bestemming wa ren geraakt. Deze Flan dria was een prachtig schip waarop niet alleen de volwassenen volop aan him trekken kwa men, ook de kleine man nen hadden het er naar hun zin en voelden zich volleerde matrozen. Hot jazz, een hete zon, koel bier en een prachti ge omgeving maakten van deze derde boottocht de beste in de reeks. Niet alleen waren de Honky Tonkdames op hun mooist, ook de muziek was perfekt en kon zelfs de hevigste naturisten naar binnen lokken. The Jeggpap en The Cres cent deden hun uiterste best, bliezen de bolders van het dek, maar de violist van The Old Me tropolitan is een sensa tie op zich. Voor sommi gen kwam Doel zelfs te vroeg in zicht, hoewel het schip dan weer ver der was gevaren dan stilaan naar het podium terwijl sommigen zich al klaar maakten om te drossen. Volgens de voorzitter werd het op nieuw een sukses, finan cieel natuurlijk. Van het andere kan iedereen die erbij was getuigen. Ondertussen vernamen we nog enkele nieuw tjes. Zaterdag 19 juni speelt de Jeggpap zoals gebruikelijk het af- scheid8koncert van een bijzonder goed seizoen. De bunker zal dus die avond weer boordevol zitten. In de korte perio de die er nog rest gaat iedereen dan wat wer ken aan het jazzfestival. Sarah Vaughan Hoe ze het klaarspelen blijft ons een raadsel maar Honky Tonk heeft het weer voor mekaar gekregen om vóór de of ficiële bekendmaking van het ganse program ma een naam voorop te stellen die de ganse Bel- Havlika terugkomen, zodat de traditie en wordt gedaan een het meest verrassende or kest van vorig jaar op nieuw aan bod komt Rond Sarah Vaughan een degelijk programma samenstellen zal inder daad niet gemakkelijk zijn, maar we weten dat de Dendermondse jazz- meesters alweer met ietf bijzonders op de prop pen zullen komen. De Kemzeekse Volksdans- en Volkskunstgroep «Reintje Vos» stelt binnenkort de deuren van z'n Vossenhol wage wijd open voor een tentoonstelling van recente werken van de eveneens Kemzeekse kunstenaar André Roelant. Deze eerder vreemde maar niet toevallige samenwerking gaat door op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 juni. Roelant en Reintje Vos groeiden naar elkaar toe door een stijgende waardering van eikaars «kunst». De dansgroep kocht in het verleden reeds etsen van Roelant om ze als relatiegeschenk te overhandigen bij belangrijke bezoeken van en aan buitenlandse groepen. Denk hier maar aan Zuid-Afrika en de Filipijnen. Anderzijds is André Roelant een trouwe bezoeker van de aktiviteiten van de Vossen. Vandaar dus de «goeie re latie» en de samenwerking nu Deze gelukkige samen werking is voor Reintje een financiële en morele steun, want neemt de groep de praktische organisatie op z'n schouders en stelt het z'n vossenhol ter beschik king. hij kan ook participe ren in de opbrengst van de verkoop. Daarbij komt nog het «verteer» natuurlijk Bovendien hecht Reintje Vos ook belang aan het «evenement», want nu kan het z'n dorpsgenoten een interessante tentoonstel ling aanbieden van een (té weinig gekende?) dorpsge noot. Voor de kunstenaar tenslotte wordt deze ten toonstelling de «eerste gro te konfrontatie» met eigen publiek. Daarna zal even tueel kunnen worden uitge maakt of Roelant «sant in eigen land» is. André Roelant Klein «Roelantje» werd geboren in de Wase hoofd stad op de nationale feest dag (indien je dat niet meer weet 21 juli) van 1942. In volle «krieg» dus. Of deze ietwat rare of ongelukkige geboortedag invloed heeft gehad op z'n latere leven enI of loopbaan weten we niet. We zullen het hem eens vra gen bij de officiële opening van z'n tentoonstelling op vrijdag 18 juni om 20 uur Maar misschien herin nert André het zich zelf niet meer! Later volgde André ken binnenhuiskunst in Antwerpen, daarna sier kunst en monumentale schilderkunst aan Sint-Lu- kas te Gent. Ondertussen lukte hij erin om een gou den staatsmedaille te win nen voor grafiek. En zo be gon de loopbaan van «kun stenaar» André Roelant. Oorspronkelijk Sint-Nikla- zenaar, doch nu bijna fer vent Kemzeekse Stekenaar. André Roelant werd leraar schilderen en grafiek aan de Stedelijke Kunstakade- mie te Sint-Niklaas Ondertussen nam hij met sukses deel aan talrijke ten toonstellingen en werd hij met een héle reeks prijzen onderscheiden. Reeds op 22-jarige leeftijd won hij in 1964 de provinciale prijs voor grafiek. Een jaar later werd hij tweede in de Looy- mansprij8 en in datzelfde jaar kreeg hij de prijs van de stad Sint-Niklaas voor schilderkunst. In 1968 ver wierf hij de beurs der Belgi sche «Stichting Roeping voor Schilderkunst en Gra fiek» en in 1969 kreeg hij een speciale vermelding en prijs in de Nationale Rota- rywed8trijd «Wit-Zwart» en ook de driejaarlijkse Staats prijs voor graveerkunst. Twaalf jaar geleden ont ving hij de prijs voor gra fiek van de stad Sint-Ni klaas en in 1974 de prijs voor tekenkunst in de Biën nale van Cleveland in Enge land. André Roelant is dus ze ker en vast niet de eerste de-bes te Misschien wel en kel dit laatste Enkele ja ren terug stichtte hij de v.z.w Galerij «De Nieuwe Tijd». Kunstenaar Roelant kreeg verder talrijke selek- ties in binnen- en buiten landse wedstrijden. Op het ogenblik zijn werken van hem te zien Wroclaw (Po len), in Dusseldorf (Duits land) en Valence (Frank rijk). In de loop van de tij den werden onder meer door de Brusselse biblioteek «Albert 1», door de Belgi sche staat, het Oostvlaamse provinciebestuur en door de stad Sint-Niklaas wer ken van Kemzekenaar A Roelant aangekocht. Inder daad, Roelant is niét de eerste-de-beste. Zijn werk Roelant zelf zegt: «Ik schilder mijn invallen, vrij van techniek, als ui een ma gazine waarin het meest uiteenlopende naast elkaar te vinden is». Ene kunstkri- ticus schreef van hem on dermeer: «Roelant verge?, echter nooit dat hij schilde: en graficus is. Wat beteken: dat de inhoud in een gavt en plastisch verantwoord: gestalte tot expressie moé. worden gebracht. Met an dere woorden: de ets of hel schilderij als dusdanig moeten 'kunstwerk' zijn Dit impliceert dat aktuek kunst in de eerste plaaU ook 'kunst' moet zijn!» Een andere kunstkriticui schreef onder meer ove diezelfde Roelant: «Hi; zoekt geen schilderachtige onderwerpen. Hij weet da: elk onderwerp goed kar zijn, voor wie het val meester is. Niet het onder werp maar de manier waar op het wordt gebracht ii een kunstwerk. Zelfs de eenvoudigste dingen kun nen tot een grafisch o'. schilderachtig meesterwerk leiden Wie het bovenstaande allemaal wil komen verifiëren, wie sympati8eert met Reintje Vos én wie André Roelant kent - als mens ofwel ale kunstenaar - wordt ver wacht in het «Vossenhol» ia de Sint-Jansteenstraat te Kemzeke-Stekene. De toonstelling over kunste naar André Roelant loopt er zaterdag 19 en zondag juni telkens tussen 14 en 21 uur De BzEi lien. Pieter De Netstraat 9 te Turnhout (014-41.36.75) heeft weer een aantal zomerkursus- sen op het programma staan. In de maand juli wordt er een kursus opleiding sportmonito- ren georganiseerd. Ook in de maand augustus zijn er kursus- sen: speelwerk voor grote en kleine mensen, cirkus- en a- krobatiestage. oriëntatie week mime. wat bedoelt u met te» ter. documenta. In septemW staan geprogrammeerd: inti® teit. tussen bar en barrika* drempels en een gezinsweei end. Voor alle verdere inlichting kan men terecht op bon® staand adres.

De Voorpost | 1982 | | pagina 20