Buitengewone kunstagenda Erembodegem Aalsterse kunstenaar Jan Philips in Galerij Het Pand Grote belangstelling; voor persfotograaf Raoul De Graeve in Temse Drukgrafiek, kunstmap, en andere kunst in Waas Andrée Algrain schilderde d'Haeseleer 22- 11.6.1982-De Voorpost We vinden het een goed idee om tijdens de kermis dagen te Erembodegem niet alleen de parochiale lokalen maar ook de Raadszaal van het Oud-Ge meentehuis open te stellen voor allerlei kunstakti- viteiten. In de parochiezaal van Erembodegem-Terjoden stelt Maurits Van Overwal le olieverf- en akwarelschil- derijen tentoon op zaterdag 19 juni van 15 tot 21 uur, op zondag 20 en maadag 21 juni van 10 tot 21 uur en op donderdag 24 a.s. van 14 tot 20 uur. Schepen Roels zal op vrij dag 18 juni, te 20 uur, deze tentoonstelling inleiden. Enkele dagen geleden had den we een gesprek met hem. Hij vertelde ons: «Dit wordt nu met de kermisda gen in Erembodegem-Ter joden mijn eerste tentoon stelling. "k Schilder echt graag en tracht persoonlijk mijn weg te zoeken in de ruime kunstwereld. Eenzij dig gerichte commerciële schilderijen dient U bij mij niet te zoeken. In mijn wer- Wat denk je van zo een grote ruiker bloemen van Liliane De Smet Maurits Van Overw alle, die in de Kleistraat 46 te Erem bodegem woont, werd gebo ren te Haaltert op 13 janua ri 1921. Hoewel hij reeds een achttal jaren in de schilderkunst bedrijvig is, kwam hij nog zeer weinig met zijn werk naar buiten. Hij schildert klassiek, lau- ter als hobby, met palet en akwarel, maar dan toch met een onvernietigbare mikrobe. Hij is eigenlijk verkoopsdirekteur, genoot geen enkele artistieke op leiding en is zelfs 100% auto-didakt. ken zit een grote diversi teit. 'k Exposeer in Terjo den een 35 tal schilderijen en een 10 tal akwarellen. Kunstschilder ben ik ik niet. Maar... toch tracht ik er steeds met volle overgave «iets» van te maken. Be langstelling voor mijn werk zou ik erg apprecië ren en... gezonde kritiek zou me veel doen!» Reeds bij die eerste kennis making kwam Mauri ts Van Overw alle ons voor als ie mand die zindert van vitali teit en van gezonde ambitie. Hij wil er büjkbaar komen. Misschien wordt deze eer ste tentoonstelling in Terjo den voor heel wat kermis- vierende kunstliefhebbers dan ook wel een aangename verrassing! In de crypte van de O.-L.- V.-Hemel vaartkerk te Erembodegem-centrum ex poseert gedurende drie da gen (zaterdag 19, zondag 20 en maandag 21 juni) Li- liane De Smedt (Adres: Hoogstraat 11Aalst). Met Mw De Smet en haar werk maakten we verleden week kennis, tijdens haar individuële schilderijenten toonstelling in het Paro chiaal Centrum van Her- dersem. Reeds in haar kinderjaren tijdens haar lagere hu- manioriastudies in Gijze- gem, vond ze schilderen een ideale hobby voor haar. Haar rechtstreekse oplei ding tot de plastische kunst kreeg Mw De Smet toen ze 35 was. Vier dagen per week volgde ze toen. als vrije leerlinge, de lessen aan de Aalsterse Akademie. En haar inspanningen wer den beloond. Want enige tijd later durfde ze het aan met haar werken naar bui ten te treden in een groeps tentoonstelling. Ze had kwaliteiten, werd flink aangemoedigd door haar leraars en volgde de raadgevingen van Emest Sacré. Rond 1972 kwam de doorbraak. Sedertdien ex poseerde ze op verschillen de plaatsen: Bonheiden, Brugge, Herdersem, Aalst. Welle, Affligem. En binnen enkele dagen in Erembode gem in de crypte, waar we drie dagen lang haar stille vens, portretten, bloemen, landschappen, reproduk- ties en miniatuurwerkjes zullen kunnen bewonde ren. Haar landschappen ge nieten haar voorkeur Ze brengt ons de echte weerga ve van de natuur. En haar bloemstukjes zijn echte ju weeltjes. In al haar werken treft meestal een eigen stijl Expo en een zekere romantiek, een perfekte technische vaardigheid en een enorme zorg voor details We wensen haar alvast heel veel sukses met haar eerste, boeiende, tentoonstelling in Erembodegem! Een andere tentoonstelling waar we met belangstelling naar uitkijken is de foto- en schilderijententoonstelling van Lieve De Vos (adres: Kerkstraat. Erembodegem) in de Raadszaal van het Oud-Gemeentehuis van Erembodegem. Zij stelt er tentoon op vrij dag 18 juni vanaf 19 uur, zaterdag 19 juni vanaf 14 uur, zondag 20 juni vanaf 14 uur, maandag 21 juni vanaf 10 uur en donderdag 24 juni vanaf 18 uur. Zij is geen onbekende meer in Erembodegem. Verleden jaar met de «Pleschh Kerre- mis» kreeg ze, samen met enkele andere schilders uit Erembodegem, de gelegen heid haar «talenten» ten toon te stellen in het BAC agentschap te Erembode gem Ze vertelde ons toen: «schilderen is voor mij een ontspanning en slechts een vrijetijdsbesteding. Want mijn fotozaak in de Kerk straat (te Erembodegem) en het publiciteitstekenen vra gen heel veel tijd. Mijn be doeling is niet commercieel te schilderen. Ik schilder gewoon wat mooi is voor mij. Ik heb de mogelijkheid gehad 6 jaar kunstonder wijs (Brussel en Gent) te volgen. Dit heeft mij een brede en dankbare basis ge geven om mijn werk met overgave uit te oefenen. Mijn werken zijn veel zijdig». Een bezoek aan haar expo sitie zal ongetwijfeld een aangenaam rustpunt bete kenen te midden van het drukke kermisgevoel in Erembodegem-centrum DB. In het Internationaal Exlibriscentrum, Regentie- straat 65, Sint-Niklaas is zondag 6 juni een tentoon stelling onder de titel «Druckgraphik aus den letz- ten 15 Jahren» gestart. De tentoonstelling toont een overzicht van hetgeen de laatste 15 jaar gepresenteerd is in het atelier van Herman Katelhon in Wamel-Mohnesee, Duitsland Dit atelier staat bekend voor zijn zeer verzorgd werk op het gebied van diepdruk en lithografie. In dit atelier hebben talrijke europese kunstenaars de mogelijkheid, te experimenteren met technieken als ets, aquatint, kopergravure en litho. Op die manier kunnen zij het beste op gebied van kwaliteit nastreven. De Amedée Verbruggenkring van Groot-Sint-Ni- klaas, stelde vorige week vrijdag, 4 juni, een kunst map met tekeningen van Dirk Maris, Nieuwkerkse kunstenaar, onder de titel «Sint-Niklaas Klaveren Vier» voor. Deze voorstelling vond plaats in de Galerij «Artis tiek», Ster 64 te Nieuwkerken. Inleider was Maurits Coppieters, die ook instond voor de begeleidende tekst bij de tekeningen. Mevrouw Nellie Maes nam het tot haar taak. de tekeningen te ontleden en te verklaren. Alhoewel een kunstmap, samengesteld rond het thema gemeenten niets nieuws is, is deze kreatie toch verbonden, door een rode draad van liefde. In de afbeeldingen is de mens schijnbaar afwezig, maar toch sterk voelbaar. De stad Sint-Niklaas vertoont naast het stadhuis en de prachtige oude gebouwen rond de markt (door de pen van de kunstenaar van plaats veranderd) een oud weefgetouw, dat de textielnijverheid die Sint- Niklaas groot maakte moest vertengewoordigen. De fijna uitwerking moet een hulde zijn aan het ambacht. In Belsele zien we de mooie kerk. met een molen ernaast (die eigenlijk niet meer bestaat), een bierste ker, blokmakersgereedschap en korenvelden. Zoals het vroeger was. Sinaai herbergt het kasteeltje van Duizend Appels, de Sint-Katherinakerk, een café (zeer belangrijk) en een ploeg, om te tonen dat deze gemeente nog het meeste landbouwgericht is. In Nieuwkerken herkennen we het Wallenhof, trot se oude boerderij, de kerk, een café en blokmakers werktuigen. De vijfde tekening heeft een greepje van allemaal genomen. Volgens Nellie Maes is het verschijnen van deze tekeningen op dit moment zeer belangrijk, omdat in de komende jaren de gemeenten zich moeten bezin nen over hetgeen zij willen worden in de toekomst. Bewaren zij hun eigenheid of worden zij door de stadsaglomeratie opgeslorpt. In Galerij Artistiek kan u ook ander werk van Dirk Maris bewonderen In het Kasteel Schijndael. Victor Frislei 56, 2120 Schoten, loopt tot en met 27 juni een tentoonstelling met werk van Gerda Van de Perre (basreliëfs) en Leo De Boey (beeldhouwwerken). Open: donderdag, vrij dag, zaterdag en zondag van 10 u. tot 18 u. De beelden die in het park staan, blijven daar tot einde september. Wij signaleren u deze interessante ten toonstelling, omdat Leo De Boey een geboren Beve renaar is.' In Galerij 72 in Beveren, Oude Zandstraat 72 kan u recent werk van Dirk Van Der Eecken gaan bekij ken. Tot en met 27 juni, vrijdag van 17 u. tot 21 uur, zaterdag en zondag van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 19 uur. Els Duchesne In het Ex-Libriscentrum te Sint-Niklaas werd een tentoonstelling gewijd aan grafiek en drukkunst trel het mo op Ko eni bee der hee mo rek Na de vaardige Tsjechische graflei brengt Kunst- aldus Pierre De Smedt, kan voorwerpen zijn soms in galerij Het Pand (Oude Vest te Dendermonde) weer men beschouwen als sur- hun werkelijke betekenis een totaal andere kunstvorm. Voor deze laatste reali8me Wie dat woord afgebeel(?' maar hebbfn laat vallen, denkt onmid- soms ook een symbolische 't Hof te Puttens te Lede Laurens Janda en Roland De Winter aan de eer Van 11 tot 27 juni stellen in de VTB Galerij «'t Hof te Puttens» te Lede (Wichelsestraat 20-22 te Lede) de kunstenaars Laurens Janda en Roland De Winter hun werken tentoon. De vooropening van deze tentoonstelling heeft plaats op vrijdag 11 juni om 20.00 uur. De beide kunstenaars zullen worden ingeleid door de heer Jeroen Janda. De tentoonstelling is toegankelijk op zater dag, zon- en feestdagen van 13.30 tot 20.00 uur en op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. Men kan de expositie ook op afspraak bezoe ken. Men gelieve dan eerst te telefoneren naar het nummer 053/70.13.30. Tijdens het weekend kan men van de gelegen heid gebruik maken om eens gezellig te verpo zen «in de bakoven». tentoonstelling van het seizoen werd de jonge Aalsterse kunstenaar Jan Philips uitgenodigd. Hij ^SSlistemMaar'in plaats werd ingeleid door de heer Pierre De Smedt, heen- van naar mogelijke over- te schilderen, zodanig dat tiaat Oosterse talen en stads beiaardier te Aalst en eenkomsten te gaan zoeken elk schilderij weer nieuwe Dendermonde. tussen deze meesters en het vragen oproept. De vooropening van deze iets dat bepaald wordt door werk van Jan Philips zou dellijk aan de allergrootste betekenis. Ik tracht steeds door de dimensie meer In het werk van Philips raat zijn. Raoul De Graeve ontpopte negende en laatste tentoon- omstandigheden dat ons men er beter aan doen te zijn een aantal konstanten merkbaar. Onder meer de stelling van het seizoen verlost uit het alledaagse £Taan kijken naar de werd onder meer bijge- van het leven woond door de Aalsterse schepen van kuituur, de Toch is de ene kunstvorm specifiek. Overal treft men hij vlot bij elkaar penseelt, heer Herman Roels. In zijn ons dierbaarder dan de an- er begrippen, symbolen in Ook de onderwerpen vor- openingsrede onderstreep- dere, aldus spreker, die san, symbolen die boven- te Pierre De Smedt dat er eraan toevoegde dat de kij- dien eigentijds zijn. schillen die er zijn. Het voorkeur voor de gele, werk van Philips is zeer groene en blauwe kleurdie men een reeks. Onthoofde .Tan vrouwen torsensteeds ge- In Temse pakte Dienst Studio 69 uit met een origineel initiatief: het exposeren van persfoto's. De Voorpostfotog raaf Raoul De Graeve werd bereid gevonden enkele zich van meet af aan als een honderden foto's uit zijn archief op te delven. Hoewel de enthousiast en vakkundig geringe voorbereidende tijd het maken van onderschriften fotograaf, die niet keek op en het indelen in verschillende rubrieken niet meer toeliet, uur of tijd, die op alle ogen- bood het geheel een merkwaardige aanblik. toch verraden deze beelden duidelijk de vakbekwaam heid van de exposant. De oordeelkundige beeldkom positie, de subtiele schake ringen en kont ras ten, de jui- heel wat opvattingen over ker zich vaak onwennig Philips is een zeer beschei- schilderd in de nabijheid kunst bestaan De vraag voelt hij een be- den kunstenaar In feite stuk prikkeldraad wat is kunst?» kan dus op paalde kunstvorm onder beeft hij maar een keer zijn en een geslepen steen, vaak verschillende manieren geen bestaande noemer kan bescheidenheid overwon- het naakte lichaam in twee worden beantwoord. Zoals onderbrengen. De mensen nen en dat was tien jaar delen splijtend, alsof de we- ook de vraag: wat maakt willen nu eenmaal overal geleden toen hij tijdens een re'd door geweld en haat een schilderij tot een kunst- een etiket kleven, hebben de vakantieverblijf een schil- wordt verscheurd Alsof werk? op een zeer uiteenlo- noodzaak om vergelijkin- der aan het werk zag en dat alles wat een mens dier- pende wijze kan benaderd gen te maken nog niet afge- zich liet ontvallen: «Dat kan baar is door het geweld worden. Kunst zou men leerd en zullen dat ook ik ook» Het was het begin wordt aangetast en.ook ver- kunnen beschouwen als nooit doen. van 6611 merkwaardige een geestelijke waarde, als Het werk van Jan Philips, schildersperiode. geldelijke vergoeding duide lijk van ondergeschikt be lang was. Raoul De Graeve is een èn aan fotografie èn aan Temse. En het is deze merk waardige kombinatie die Wie is Jan Philips? Jan Philips is een nog jong kunstenaar. Hij is af komstig van Moorsel en volgde eerst les aan de Aka demie voor Schone Kunsten te Aalst waar hij onder lei- V.z.w. «Schoonderhage», verse woonentiteiten op te van G. Lemaitre zich «en dagcentrum voor op- nemen, aldus inspelend op 'toï£t VtT vang mnn-ein-mri™ H» trPtiH «n kiein«rh»lio- kooiteKenen. in net V i l. ernstig capten, gelegen in een om gebouwde hofstede te St. Lievens-Esse midden een eveneens nog ongeschonden groen- door di meerderjarige de trend van kleinschalig- mentaal-gehandi- heid. Een tehuis naar men senmaat. De tentoonstelling wordt gepatroneerd «Beschuttende milieu nodigt U uit tot de Werkplaatsen van Aalst», tentoonstelling van werken v.z.w die gesticht in 1968 van kunstschilder Andrée door het toenmalig stadsbe stuur, een bedrijfs-vriende lijk werkmilieu wil schepen Algrain Vooropening in de Aalster se Belfortzaal. Grote Markt, voor een 100-tal fysisch op vrijdag 11 juni te 20 te Aalst volgde hij dan de afdeling kunstambachten om dan aan het Sint-Lucas- instituut te Brussel binnen- huisarchitektuur te bestu deren. In 1982 kreeg hij de Pnjs Schepen Herman Roels voor Plastische Kunsten. Jan Philips omschrijft zijn werk als volgt: «Achter schilderd portret van Bur gemeester Louis D*Haese- mentaal gehandikapten. De werk zit meer dan het dagelijkse realisme. Men zou het kunnen omschrij ven als een uitbeelding van de werkelijkheid die ver- het industrieterrein Wijn- gaardeveld en stadseigen- leer De opbrengst van de dom, organiseren verpak- verkoop van geschilderde kings werken, elektro-mon- werken wordt door de kun- tages voor auto-industrie het irreele krvnst b®tzoge- naamde reele Het beeld dat stenares overgedragen aan e.a.m. voornoemde instelling voor In 1981 beliepen de perso- schilderij bij de toe- minder- validen De expo neelsuitgaven ongeveer 30 heeft plaats onder auspi- müjoen en werden er 101 verschillend ajn naar- minder-validen te werk ge- g^g de kijker al of met de achtergrond van het werk kent of begrijpt. De borgen zit m de realiteit. cien en met medewerking van het stadsbestuur en steld waarvan 57 mannen blijft open tot en met 27 en 44 vrouwen. LH ii^ni van 10 tot 12 en van 14 to. 19 uur. Op zaterdag voormiddag, wegens de we kelijkse marktdag, evenwel gesloten. «Schoonderhage» zorgt voor permanente begelei ding. 24 uur op 24. waar door omvangrijke voorzie ningen, ruime personeels bezetting en grote financië le inspanningen noodzake- 1 k zijn. Daarenboven heeft Schoon derhage vooruitzichten om een dertigtal mensen in di- woest. In vele werken treft men ook een deeltje van een puzzle aan. Het allerlaatste deeltje dat precies past in de opening die in het werk is uitgespaard in een door dringend zwart De sleutel van het geheim, de oplos sing die de toeschouwer zelf moet zien te vinden. Verder zijn er de symbo len: de roos voor de zuiver heid, de boeien die wijzen op de gebondenheid, de ke tens die ons vastgekluis- terd houden en de sluiers die een aantal dingen voor verborgen houden Een bi zarre wereld van vormen en kleuren, waarin men zich vaak verlegen voelt, precies omdat er op dit werk geen etiket valt te kleven. Jan Philips is immers zichzelf en dat maakt hem ook weer boeiend. De tentoonstelling is nog toegankelijk tot 28 juni elke dag (behalve op dinsdag) van 14u30 tot 19 uur en op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Tevens kan men er nog werken bewonderen van Tsjechische grafici, Jos De Decker, Regnier De Herde, Maurice Langaskens, Maarten Langbroeck en Emiel Leybaert. heeft bepaald, waarmee hij al meer dan 7 jaar journalis tiek aktief is. Op de affiche De geëxposeerde foto's be- van de 60'er jaren kwam zij troffen uiteraard slechts in een stroomversnelling een selektie uit de duizen- terecht. den opnamen die Raoul De Onze oud-collega Jerome Graeve in 7,5 jaar tijd Smet, kan beschouwd wor- maakte. Alle foto's kwa- den als de pionier: hij was plaatselijke-persfotograaf men rechtstreeks uit het Temses eerste volwaardige die zijn harl heef, gehecht archief en waren dus in de- plaatselijke persfotograaf. zelfde staat als toen zij voor 1" z')n spoor volgden drie publikatie aangeboden fotografen, die ook nu nog werden. Voor deze expo altijd aktief zijn: Gerard werd géén enkele foto bij- Lijssens (sinds 1968), gemaakt of hermaakt. Op Raoul De Graeve (sinds die manier kreeg de kijker 7975) en Erik Westerlinck een werkelijkheidsgetrouw (sinds 1977). beeld van de plaatselijke- Dienst Studio 69 heeft de staat wej 5 jaar maar hel persfotografie. gelukkige gedachte gehad, getal 5 is publicitair nu een- Aan bezoekers heeft het op. z,Jn beheerraadslid Raoul de Viadukt 8 in het lokaal De Graeve uit te nodigen van Studio 69 overigens voor een tentoonstelling. niet ontbroken. Verschei- dene honderden belang- Zijn fotografische aktivitei- stcllenden vonden de weg len begonnen in 1965 en naar de expo, mogelijk ook vloeiden voort uit zijn be- in de stille hoop zichzelf op roep. Werkzaam in een één of andere foto te her- drukkerij, doorliep hij alle kennen. Een hoop die zon- stadia van het drukkersvak, der twijfel voor velen be- hetgeen hem in een leidende waarheid is. positie bracht. Als repro- De vernissage van deze ge- fotograaf wordt hij sinds slaagde tentoonstelling 1968 dagelijks met fotogra- vond plaats op vrijdag 28 fie geconfronteerd. mei. Ónder de genodigden 7n januari 1975 startte bevonden zich schepen van Raoul De Graeve als pers- informatie Désiré Van fotograaf, zijn bezigheid bij Riet, de gemeente- en pro- De Voorpost. Het beteken- vincieraadsleden Fonny de voor deze vrijgezel, die Boesmans, Raoul De Ryck rond die periode het weg- en en Armand Felix, kuituur- uitgaan grotendeels ont- raadvoorzitter Herman wend was, een hele omme- Gerlo. jeugdraad voorzitter keer. Persfotograaf zijn te- Pat Vanderhaeghe en ver- 'ekent immers dat je op vrij- scheidene kollega's uit de wel alle ogenblikken, voor- perswereld. al in het weekend, moet pa- Exposant Raoul De Grae- blikken bereid was mee op ste timing en de afwerking toer te gaan, en voor wie de zijn een konstante in het werk van Raoul De Graeve. De foto's winnen dank zij hun kwaliteit uiteraard aan zienlijk aan waarde en char me. Dat de exposant gunstig aangeschreven staat in pers middens, weet eenieder die met deze tak vertrouwd is. Ter afronding van deze in leiding wil ik ook uit mijn mede voor een groot stuk de persoonlijke naam enkele geestdrift en toewijding woorden tot de exposant maal aantrekkelijker dan 7. Het archief van Raoul De Graeve is veel meer dan een kerkhof van foto's, het is een rijke, unieke dokumen- lalie, die een spiegel is van Temses jongste geschiede nis. De kollektie is zwanger van bekende plaatselijke fi guren en gebeurtenissen. Als dusdanig heeft zijn archief ook een grote waar de op het vlak van de plaat selijke geschiedschrijving. De onderwerpen op deze expo zijn één zaak, de kwa liteit is een andere. Deze opnamen zijn geen kunstfo to's. De omstandigheden baat neemt zijn"foto's waarin zij genomen worden bekijken goed te bekijken richten. Wij vormen sinds januari 1975 een tandem die al op vele wegen heeft ge koerst, 's morgens, 's mid dags, 's avonds en ook wel eens 's nachts, in dankbare en minder gezellige omstan digheden, genietend van het werk... en de vele overuren die we er op vrijwillige basis aan vastknopen. De 7,5 jaar lange samen werking hebben mij Raoul De Graeve beter leren ken nen. En waarderen. Zijn bereidheid, toewijding en opoffering hebben mij her haaldelijk verrast en getrof fen. De vonk van het idea lisme en de onbaatzuchtig heid is ook nu nog in hem aanwezig. Hij is nog steeds wat hij was: een fotograaf met een hart. Wie straks de gelegenheid te de snelheid waarmee moet gewerkt worden, zo- zal tussen de fotografi sche kwaliteiten ook de wel bij de opname als bij de mens Raoul De Graeve her ontwikkeling, laten geen ar- kennen», aldus inleider Luc tistieke aspiraties toe. Maar De Ryck. Dendermondse akademie toont «Werken uit eigen atelier» Onder het motto «Werken uit alle ateliers» exposeert de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten van de stad Dendermonde m de tentoonstellingszaal van de akademie werken uit alle afdelingen die de akademie bezit De vooropening van deze tentoonstelling heeft plaats op zaterdag 12 juni om 11 30 uur door Minister Jan Lenssens De expositie is geopend de zaterdagen 12 en 19 juni en de zondagen 13 en 20 juni telkens van 14.30 tot 18.30 uur Bij deze gelegenheid wordt er ook op zaterdag 12 juni een «open-deur-ateliers» gehouden van 14 tot 17 uur. ve en zijn werk werden toe gelicht door Luc De Ryck, die al jaren met R. De Graeve samenwerkt. Uit zijn toespraak pikken wij volgende passages: De persfotografie bestaat in Temse in fiete al van in de 50'er jaren, maar zij trap pelde lange jaren ter plaat se. Het was slechts langs banen van geleidelijkheid dat zij evolueerde, stap- Persfotograaf-exposant Raoul De Graeve met zijn kollega's Gerard Lijssens en Erik voets. Pas in de tweede helft Westerlinkc

De Voorpost | 1982 | | pagina 22