Frank Pollet: «Het verkoopcijfer is zowat het enige kriterium voor de uitgevers» Twintig jaar Luc Hoenraet te Aalst Een Waas dichter in de branding (2 - slot) Lawns of dawns Aalst en het St.-Lut gar disjaar Bomen over boompjes, «bonsais» De Voorpost - 11 6 1982 - 23 ]t bent nu samen met Piet de mensen voor dat geld Brak en Kris Geerts redak- iets bieden, het werden uur van het poëzietijd- daarom ook lange avon- schrift Vers. Waarom heb jij den. En ja: de organisatie Vers destijds gestichtis niet altijd wat ze zou FP«Om een podium te kunnen zijn. Als er bij ons verschaffen aan minder be- twee mensen wegvallen is kende talenten, maar we dat een ramp.» zijn een beetje van deze Plannen voor de toekomst? doelstelling teruggekomen: FP: «Een grote schoon er bleken nogal weinig min- maak. Het volgende num- der bekende talenten te mer komt pas in oktober zijn. De namen produceren uit en tegen januari zal je nog altijd de kwaliteit en Vers niet meer herkennen, als wij kwaliteit wilden Een half nieuwe redaktie hebben in Vers, moesten ook: Tjen Pauwels en Koen we er die namen wel bijne- Foubert. Ze hebben een men. Wat de jongeren be- heel eigen visie op poëzie, treft, mijn generatie zo, is sterk verschillend van b.v. het pover. Als ik namen de mijne, en dat vind ik moet noemen val ik terug maar goed ook. Naast een op Dirk Van Bastelaere, zekere werkbereidheid was Koen Foubert ook wel. De een eigen visie en een hier- enige die bij Vers zo'n mee overeenstemmende ei- beetje een kanaal gevon- gen poëzie een kriterium den heeft én iets te bieden voor een nieuwe redakteur. heeft, is Eric Heyman. Je Bij hen hebben we dat wel moet er natuurlijk wel mee gevonden. Het koncept rekening houden dat velen Vers heeft dit ook nodig: pas na hun dertig echt wij brengen niet één visie, goeie poëzie beginnen wij zijn poëtisch pluralis- schrijven. Wij zitten in tisch.» poëtisch Vlaanderen met «n aantal vaste waarden. Het tijdschriftenbestand allemaal geboren in 53 - '54. Ik noemde ze al: Cail- "oe evalueer hel hu,d,ge. hu, Rigolle. Gruwez, Oe- VlaaT' "I^hr.flenbe- noc, De Schoenmaeker en sand? De ,o"geus van ha nog enkele. Dan is het meuwe "idschnft R.l.P «achten tot '56 voor Jotie't °"'ware" reel goeds: Hooft. Zij die later gebo- ^Smansme, duutere ren zijn moeten zich nog vriendschappen? waarmaken. Het is kurieus, FP: „Als ik mijn meni maar het is zo. Maar wij zeg stoot jk onvermijdelijk waren geen spreekbuis een aantai mensen tegen de voor de jonge generatie. borst. Maar d. jn Wij wilden gedichten pubh- Vlaanderen heb je drie fes tuten, meer met. Later zijn sie,en en een aama, ,even. er dan de interviews, de de tijdschriften. De drie recensies bijgekomen, zijn. het Nieuw v,aams maar vanaf de volgende Tijdschrift, Dietsche Wa- jaargang gaan we terug rande cn Belfort en de naar mijn oorspronkelijke Vlaamse Gids, tijdschriften intentie met Vers: enkel waarin iedere dichter die gedichten publiceren» zichzelf respekteert zou le wou er eerst een eenman- moeten hebben gepubli- süjdschrift van maken, ceerd. Ik geef toe: ik heb Egotripperij? enkele jaren geleden ook FP: «O nee, o nee,! Dat één en ander ingestuurd, was om praktische rede- zonder resultaat evenwel, nen. Ze hebben het altijd lk ben dus geen dichter, geïnterpreteerd van: hij Het kan wel raar gaan: in moet een podium hebben '80 win ik de nationale poë- om zichzelf te presenteren, zieprijs van Harelbeke. Dat kan ik makkelijk weer- Walter Hasaert. iemand uit leggen. Toen wij met Vers de jury, overtuigt mij ervan begonnen, had ik al in het gedicht op te sturen twintig verschillende tijd- naar Dietsche Warande en ichriften gepubliceerd. Ik Belfort. Het zou er gega- had Vers dus echt niet no- randeerd inkomen. Ik was dig. En een gedicht van mij enorm enthoesiast. Zes in Vers is wel een zeld- maand nadien een briefje zaamheid. Trouwens: wie in de bus: niet goed ge- m een tijdschrift mee- noeg. Tweede voorval: ik werkt om karrière te ma- win een poëziewedstrijd ken in de poëziewereld uitgeschreven door de kul- komt toch bedrogen uit.» tuurraad van Roeselare. In Hoe kijk je terug op die de jury zitten enkele men- bijna drie jaar Vers? sen van Dietsche Warande FP: (wat ontgoocheld klin- en Belfort. Zelfde scena- kend): «Ho met gemengde rio: je wint daar 10.000 gevoelens. Voor mij zijn er frank, maar toch ben je als knappe dingen gebeurd: we het erop aankomt niet goed kregen altijd veel kritiek, genoeg voor Dietsche Wa- maar we hébben nummers rande en Belfort. Ik had er gepubliceerd die er moch- ook een briefje kunnen bij ten zijn, we hadden prijs- stoppen, van: ik heb daar winnaars die er mochten die prijs gewonnen en die zijn. Er zijn echter ook en die zaten in de jury. mislukkingen geweest.» Maar als je het zó moet Vers nummer tien b.v.: een pousseren Ik kan er zo grote flop. Ik vind het op- een briefje van 1000 bij zet nog altijd goed: tien stoppen ook. Ik weet perti- jonge mensen uit het Waas- nent zeker dat die dingen land, die toch zelden publi- gebeuren: we hebben het ceren, ook eens een kans met een Vers poëzieprijs geven. Vers wordt tenslotte nog meegemaakt. Op een ook buiten het Waasland bepaald moment wisten verspreid, op driehonderd we: als we diè bekronen, exemplaren. Wij hebben zijn we uit de kosten, twee destijds hun allerbeste on- jaar op rozen, mensen die x der ogen gekregen, maar aantal exemplaren afkopen wat zij op verzoek voor tegen, ja, noem maar een Vers tien instuurden prijs. Wij zijn natuurlijk frustrerend gewoon. We naïef, wij bekronen de kregen alles samen krap kwaliteit. We kunnen ons twee echt goeie gedichten troosten bij de gedachte binnen. Ik plaats grote dat dergelijke praktijken vraagtekens achter het zo- uiteindelijk toch mets uit- genaamde Wase talent, halen. Maar om je vraag Het kan pretentieus klin- verder te beantwoorden: ken, maar zo denk ik ero- naast de drie fossielen, zijn ver. En dan de poëzieavon- er nog een heel pak margi- fennale tijdschriften waarvan sommige toch enig sukses Een teruggang, niet? ondervinden. Je hebt b.v. FP: «Ja, een oververzadi- Deus ex Machinade men ging van het publiek, waar- s<-*n die achter dit tijdschrift schijnlijk. Een poëzielief- zitten, hebben ambitie, die hebber kan vandaag de dag maken er een levenstaak overal poëzieavonden mee- van. e'ke week vergaderen maken. Een poëzienacht cn zo- Ambitie moet je zorgde vroeger nog voor hebben, schijnt het, je wat opschudding; nu allang moet de wil hebben om het niet meer. En met alle res- te maken. Maar het is pret- pekt voor die mensen hoor, tig om in Deus ex Machina maar wij brengen ook de te publiceren, daar komt grote namen niet. Ze zijn cen gedicht tot zijn recht, misschien even goed, maar die lay-out is fantastisch, zet Herman De Coninck of Hét grootste levende tijd- Anton van Wilderode op schrift van vandaag, vind ik het affiche en je weet zeker Yang. Kreatief is bijwijlen dat er publiek zal zijn. Het ook wel goed. idem voor blijft vechten om wat be- Poëziekrant kngstelling. daar kan je niet omheen. Je valt ook En R.l.P.? steeds terug op hetzelfde FP: «Ik bewonder het ini- publiekeen zelfde kern tiatief, dat in ieder geval, «jna. Die poëzieavonden want je mag het verdorie zijn er tussan haakjes geko- niet onderschatten om' met men om de kas te spijzigen, zoiets te beginnen. Als je hadden een nijpend te- weet wat zij maar aan micl- °fti rooie cijfers We delen hadden, noem ik het VTOe8cn 70 frank, wilden tijdschrift knap uitgegeven. Mijn kritiek komt hierop neer: ik vind dat ze de zaken soms nodeloos ge- kompliceerd maken. Ze maken zinnen met drie, vier Engelse woorden die, dat ligt er vingerdik op, er echt bijgesleurd zijn. Dat is wel triest. Ik heb iets tegen gemakkelijke literatuur, maar ook iets tegen opge klopt moeilijk doen. Ze goochelen met Engels, Duits, Frans en Italiaans. Je moet al flink onderlegd zijn om de mensen van R.l.P. te volgen. Goed: wij weten wat Joy Division is, Hagenaars zei: als die jon gens van R.l.P konse- kwent zijn, vond hij. laten ze geen tweede nummer meer verschijnen. Knap ge steld van die man.» Uitgeverijen Wat zijn je ervaringen met uitgeverijen? Hoe staan die tegenover nieuwe namen? FP: «Ach, veel ervaringen met uitgeverijen heb ik niet. Of ze sturen alles te rug, of ze willen wel, maar dan moet je twee derde van de oplage afnemen en dat kost dan een kleine 16.000 ergens in de marge met uitgeven bezig was en daar kon ie dan terecht. Later wint die man met zijn bun del de poëzieprijs van de stad Gent. Nu beschouwt men hem als één van de voornaamste Vlaamse neo- romantici en een uitgever vinden is wel geen pro bleem meer. Je kan het zo gek niet bedenken. Nog een voorbeeld: Gruwez wint de Guido Gezelleprijs van de stad Brugge. Hij krijgt 50.000 frank, komt op radio en tv, blijkt ODeens eoed in de markt te natii"-j;/K. ik heb die ge dichten geschreven met ie mand voor ogen: het is een echte 'hij' dus en geen ver stolen ik. Eigenlijk is het zelfs geen bepaalde hij. maar een algemene hij. dé poète maudit. zie je, de verongelijkte, het misken de genie. Ik heb zelf wel een hele tijd het gevoel gehad dat ik niet naar waarde werd geschat. Ik vond dat sommige bundels van anderen veel aandacht kregen, terwijl ze het niet echt waard waren, terwijl mijn bundels, ik vind ze Frank Pollet: «Er bestaat wel zoiets als archetypen, vind ik. Misschien moet de poëzie teruggaan naar de archety pen» (carine) wat New Order is, maar wie nog? Het is eigenlijk geschreven voor een zeer bescheiden kringetje ge lijkgezinden. Afijn, het zal wel slijten: ze hebben veel tijd gehad om hun eerste nummer samen te stellen, maar wat brengt het twee de en het derde? Ik herin ner me nog wat Albert frank. Als je daartoe be reid bent zijn er geen pro blemen om b.v. bij Walter Soethoudt uit te geven. Of je doet het zoals Daniël Billet: een bundel naar vijf tig uitgeverijen sturen en van 43 vernemen dat het hen spijt en van zeven nooit nog iets horen. Toe vallig kende hij iemand die liggen en wordt uitgegeven bij Manteau en sterk ge promoot. Er waren 146 in zendingen en ikzelf haal het tot bij de laatste selek- tie. Tussen drie mensen moest men kiezen. Men kiest Gruwez. ik krijg een bijzondere vermelding en ja ik zei al wat gebeurde. Da's gewoon alles of niets. Voor mijn bundel was er totaal geen belangstelling. Het komt erop neer dat de keiharde business, het ver koopcijfer zowat het enige kriterium is voor de uitge vers. Ik heb nu gelukkig in Bergen-op-Zoom. Neder land, een plezierig poë- zieuitgeverijtje gevonden. Die mensen zorgen zelf voor alles: financiering, pu bliciteit. verspreiding. Ik krijg zelfs een kleine ver goeding voor mijn bundel...» Poète maudit? Ben jij een poète maudit? Soms krijg ik de indruk dat je je werkelijk verongelijkt voelt en ook uit je poëzie menen sommigen iets in die zin te mogen afleiden? FP: «Tja, ik heb een ge vaarlijk spelletje gespeeld in «Belladonna». Men denkt dat ik mij hier en daar verstop achter een hij figuur, terwijl het eigenlijk niet écht om mezelf gaat niet schitterend, maar ze verdienen toch beslist méér aandacht. Het kan preten tieus klinken, maar ik vind dat ik talent heb. Mag ik dat niet zeggen? Het is mijn eerlijke overtuiging. Ik vind dat hetzelfde als erover bluffen dat ik tien vingers heb.» Zit die miskenning niet ook nog op andere niveaus in Belladonna? FP: «Eu Ja. Miskenning misschien, eerder het zich belazerd voelen door men sen in wie je honderd per cent gelooft, die je echt ten volle vertrouwt. Het is niet louter autobiografisch, maar ook niet louter fik- tief. Het is menselijk, een synthese, een kompilatie van het zich bedrogen voe len. jaloers zijn tegenover personen, dingen, situaties. Ziekelijk soms, tenminste: dat vind je dan achteraf.» Schrijf je nog veel? FP: «Ik schrijf niet veel gedichten meer de laatste tijd.» Iets anders wei? FP: «Och! Ik ben al jaren en jaren aan een roman bezig; het vlot niet. Een kinderboek voor acht- a ne genjarigen is klaar. Het is niet erg traditioneel. Het Vlaamse kinder- en jeugd boek moet heel geënga geerd zijn. een dosis seks bevatten, het hoofdperso nage is een neger of een homofiel, de ouders zijn het liefst gescheiden, enz. In mijn boekje liggen de zaken heel anders. Vroeg of laat probeer ik het mis schien uit te geven.» Heeft het een titel? FP «Een werktitel: 'gezel lig op het kerkhof Nieuwe Droefheid? FP: «Nee zeg!» Leo DE BOCK Vers-poëzieavond. Frank Pollet leest voor uit «Belladon na» (carine) Ook ik heb vaak het vraagteken geloofd. En in de stamelplaats Van vaag verdriet, het spiegelschrift van stilte Op je laat gelaat gespeld. Tot met spijt als kilte Uit een kier in trage jaren, elkgezwel kwaad - aardig werd en er niets meer kon groeien aan de ent Van mijn gedachten. Die verwelkten in een aarde Waarin ook de kanker der herinnering was vastgezet Rondhossend in de kermistenten van de tijd De hopeloosheid van de liefde aan den lijve Ondervonden en bespiegelingen met een spiegel Tot een ontoegankelijke schittering gemaakt. De naald gebroken die geduldig in het waterland van mijn verleden Aders had ontdekt waarlangs de toekomst binnen was gegleden. Waarna het onbegrip. En de ontkenning. De ontketening van haat Als haperingen vastgelegd in woorden: onverteerbaar Vaak en vaag. Hoewel toch telkens weer: je naam. Uit de cyklus «The Marble Index» uit «Hinterland», één van zijn 'bundels in voorbereiding'. Vrijdag 4 juni werd in het Museum Oud Hospitaal, Oude Vismarkt 13, te Aalst, door minister Mare Galle, een merkwaardige retrospektieve tentoonstelling «20 Jaar Hoenraet» geopend, die gerealizeerd werd door de Vrienden van het Museum Oud Hospitaal, met medewerking van het stadsbestuur van Aalst. Even na acht uur verwelkomde de heer Willy De Turck de talrijke genodigden en vervol gens stelde hij hen met genoe gen kunstkritikus Jan D'Haese voor die de tentoonstelling zou inleiden. Jan D'Haese is een kunstkritikus die zijn hart ver pand heeft aan de Aalsterse kunstenaars en zeker aan die genen die er een tijdlang de stedelijke Akademie volgden. En zo betekende zijn inleiding op deze retrospektieve voor iedereen een eerste of ver nieuwde kennismaking met het werk en de persoonlijkheid van Luc Hoenraet, iemand die sa men met D'Haese opgegroeid is te Aalst en thans tot één van de meest vooraanstaande Bel gische kunstenaars behoort. Luc Hoenraet werd in Aalst geboren in 1941 en bezocht er het Sint-Maartensinstituut. Zeer vroeg reeds toonde hij belangstelling voor de kunst en ook voor jazzmuziek. En daar om ook volgde hij enkele jaren avond- en weekendonderwijs aan de Aalsterse Akademie van Schone Kunsten. Als bie- zonderste leraar had hij Mo dest van Mulders «Men kan het als een speling van het lot beschouwen, maar Luc Hoen raet stond in die tijd te schilde ren in dezelfde kapel van het Oud-Hospitaal waar nu, méér dan twintig jaar later, zijn nieuwste werken aan de muur hangen Die kapel werd door de Akademie toen gebruikt als schildersklas. zei Jan D'Hae se Hoenraet had artistieke ambities en om zich verder in de schilderkunst te bekwamen volgde hij vervolgens zeven jaar lang - van 1956 tot 1963- het Sint-Lucasinstituut te Schaarbeek In 1962 vestig de hij zich in Brussel, wat hem heel wat mogelijkheden bood voor nationale en internationa le kontakten. En daar ook tast te hij zich koppig, eigenzinnig en toch ook emotioneel, naar een non-figuratieve expressie toe. In 1964 huwde hij met Sonia Meeze In 1965 werd zoon Dean geboren en in 1968 dochter Karine. En ondertus sen wist hij toch ook zijn kun stenaarsloopbaan voortdurend op te bouwen. Op het einde van de jaren zestig werd hij zelfs een tijdlang jazz-recen- sent. De jazzmuziek heeft een grote rol gespeeld in de evolu tie van Hoenraet. In 1960 in spireerde de jazzwereld hem bij het schilderen van zijn «jazz paintings». En zelfs jaren na dien improvizeerde hij in zijn werk de tematiek van de |Ozz Hoenraet kon niet nalaten jazzemoties op te vangen en ze nadien weer te geven in zijn schilderkunst Met dit alles slaagde hij er in, reeds vanaf 1960, tot op heden, omzeg gens ieder jaar, met boeiende individuele of groepstentoon stellingen vele kunstliefhebbers in binnen- en buitenland aan te spreken. «Hij maakt materie- werken allerhande en introdu ceert de plank, de balk, de koord, de kant, steeds geobse deerd door een drang naar pik- turale essentie en synteze Hij schept de verbeelding aan met zijn geheimzinnige reliëfs, met zijn tekens, gedomineerd door het Sint-Andrieskruis, in X- vorm, door cirkel en draaihoek. Na een faze van kleur (nu eens schreeuwend, dan weer schrei end of verstild), komt een etap pe van zwart-wit De lijn van zijn denken en voelen, de lijn van zijn schriftuur, de lijn van zijn humanisme trekt hij door in tekeningens, zeefdrukken, et sen, monotypen, lito's, map pen zei Jan D'Haese Hij legde nieuwe kontakten met talrijke kunstenaars uit binnen- en buitenland en streefde steeds naar een eigen vormge ving in zijn kunst. Sedert 1978 beschikt hij zelfs over een ate lier in Parijs. Al het tentoongestelde werk van Luc Hoenraet, een prachti ge terugblik op zijn twintigjari ge kunstenaarsloopbaan, ge tuigt van zijn groot vakman schap, straalt een eigen per soonlijkheid uit en is de vrucht van een zekere teergevoelig heid. Daarin treft ons vooral het belang dat hij persoonlijk hecht aan de materie wat re- zulteert in een eigen taal, hij boeit ons in de tachtig werken die hij in de gangen en de kapel van het Oud-Hospitaal te Aalst expozeert, soms met zijn «grattage» techniek en zijn over elkaar brengen van verf- of inktlagen, maar meestal ook met zijn kruisvormen als obse derend tema en zijn persoonlijk koloriet. Dit alles weet hij dik wijls met passende kleurban- den te omlijsten De overzichttentoonstelling van Hoenraets twintig jaar ak- tief kunstenaarsleven is dage lijks toegankelijk - uitgenomen 's vrijdags - van 5 juni tot en met 22 juni, van 14 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen van 10.30 u. tot 12 30 u en van 14 tot 18 uur. Naar aanleiding van deze be langrijke tentoonstelling werd een prachtige katalogus sa mengesteld. We verwachten echt veel be langstelling voor deze retros pektieve: het oeuvre van een talentrijk «Aalsters» kunste naar! (db) Na de viering van de Vlaamse Schutsvrouwe St - Lutgardis (geboren te Tongeren in 1182) in de aloude Benediktijnerabdij Affligem doet ook Aalst zijn duit in het zakje. Dit met een gebedsuur in het Oost-Ontmoetingscen trum in de Gentsestraat 109 te Aalst op dinsdag 15 juni van 19.30 tot 20 30 uur. Organisatoren ervan zijn de mensen van S.P.E.S. vzw, de «Kerk van de Hoop», reeds twee decennia druk doende om brug gen te slaan tussen Oost en West. Nu ondermeer door het wegbrengen van voedsel en kledij naar Polen. Om degelijke bruggen te slaan zijn echter sohede pijlers nodig en geestelijke bruggen impliceren stevige geestelijke pijlers aan beide oevers St.- Lutgart, na acht eeuwen nog steeds brandend ak- tueel en de grenzen van de regio ver transcende rend, staat borg voor instandhouden en beleven van elementaire geestelijke principes en waarden en in deze kontekst dient het gebedsuur Han ook te wor den gezien. Zuster Lutgardis van de Zusters van St.-Vincentius van Gijzegem zal tijdens het gebedsuur van deze waarden, gekoncentreerd in de figuur van de Vlaamse volksheilige Lutgart, getuitenia afleggen. Vanzelfsprekend werd in het gebedsuur een misvie ring ingebouwd In zaal «Netwerk», De Ridderstraat te Aalst, kan U dit weekend, op zaterdag 12 en zondag 13 juni, een merkwaardige tentoonstelling meemaken. «Bon sai» is er aan de orde van de dag en «bonsai» staat gewoon voor mini-boompje, «boom in pot». Een eeuwenoude kuituur Haarlem, stammend uit het verre Begeesterd als ze was door China die in Japan tot ver- de verfijning van deze kul- fijning werd gebracht en tuur zag ze de mogelij khe- met de theeceremonie werd den in die er door konden opgenomen in de traditie, worden geboden aan lief de folklore het Brachtum hebbers van groen die over van het Land van de rijzen- al te weinig plaatsruimte de zon. Na wereldoorlog II beschikken Een balkonne- belande deze kuituur even- tje, een ultra-klein koertje, eens in Europa en stadsge- terrasje kunnen inder- note Mw Luycx uit de Eik- daad ruimschoots volstaan straat maakte er kennis om ook met deze kuituur mede in Nederland, meer sukses te hebben bepaald in Amsterdam en Samen met de heer Win dels, een Antwerpenaar, werd dan ook in onze kon- treien een klub opgericht, de «Vlaamse Bonsai vereni ging» waarvan onze stads genote de voorzitster is. Vereniging die momenteel reeds meer dan 150 leden groepeert Vlamingen uit alle regio's en zelfs enkele Walen die zich tot deze hob by voelen aangetrokken. Inlandse bomen, normali ter reuzen in spie, klein houden is vanzelfsprekend geen makkie. Vooral als de afmetingen beperkt zijn tot zowat een halve meter. Der gelijk resultaat bekomt men slechts via oordeel kundige ingrepen in wortel en baldergestel. Niet zo maar in het wilde weg doch gewoon wetenschappelijk, geschraagd door honder den jaren experimentatie- wèrk Een verrijkende hobby die ook aan mindervaliden die verplaatsingsmoeilijkhe den hebben heel wat moge lijkheden kan bieden Van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur kan U zulks alle maal meemaken en U de visie overtuigen van iets dat ook voor U wellicht to taal onvermoed nieuw is. U kan er gratis binnenlopen en de groepen kleinoden be wonderen. Voor meer informatie kan U steeds terecht bij Mw Luycx, Eikstraat 60 te Aalst.

De Voorpost | 1982 | | pagina 23