Twintig jaar verzustering., en dan? Herman Cole maakte de afrekening Opnieuw milieuhinder op Buggenhoutse Brlel Jonge Kerk organiseert ontmoetingsdagen Herman Cole: de verzustering zit op het verkeer de spoor (carine) Vooraan een aantal technische toestanden, maar opvallender, twee plastic ladders waartussen gespan nen een groene waskoord en waaraan opgehangen een aantal brieven die beginnen met «Uw geëerde brief van xx jl.met betrekking tot xx. heb ik goed ontvangen» en eindigen met «In afwachting, betuig ik u, geachte heer. mijn oprechte hoogachting en hartelijke toewijding». Getekend elke keer Paul De Vidts, burgemeester en Piet Glshout, stadssekreta- ris. De brieven zijn gericht aan Herman Cole, destijds een verzusterend globetrotter, voorzitter van de Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Europa nog, nu een verbitterd, maar daarom niet minder gelukkig man. Wy bevinden ons in de Reinaertzaal te Sint-Niklaas op de vooravond van alweer een verzusteringsvie- ring. Het eerstvolgende weekend, (dat van vyf juni) reist een beperkte delegatie stadsbestuurders naar Colmar om er de twintigste verjaardag van de verzustering te gaan vieren. «Als dat weekend ver loopt zoals toen in '72» meent Cole, «zal er weer heel veel akademisch en gastronomisch worden gezeten en zal het resultaat van de hoge bijeenkomst nadien met het woord 'nihil' kunnen worden samengevat». Egotrip Het is voor hem. en hij geeft dit ook toe. een echte autoterapie om. al was het maar voor die dertig belangstellenden, van wie het overgrote deel dan nog gelijkgezinden zijn, eens en voorgoed af te rekenen met die toch voornamelijk hondse histo riek van twintig jaar verzustering Hij koesterde, koestert nog de verzusteringsgedachte, wou ze helpen mee uitbouwen, reisde en reist nog talloze keren naar de zustersteden, broedde nachtenlang, formuleerde en herformuleerde geregeld gefun deerde en haalbare voorstellen die van de steden- verzustering een aangelegenheid van de hele bevol king zouden kunnen maken. Cole wou het allemaal liever niet zien verwateren tot enkel maar jeugduit wisseling of verworden tot een «exklusief kliekje van burgemeesters, schepenen, geliefde ambtena ren en wat gelukkige jongelui». Maar het mocht niet baten, niets mocht baten: hij was een vechter tegen de bierkaai. Niet van bij het begin evenwel: het begon zeer onschuldig een hele tijd leek het of alles nog rhogelijk was... 1965 was zowat het beginpunt: de zeventienjarige humanioraleerling wordt uitgeloot voor een jeugduitwisselingsreis naar Colmar. Hij amuzeert er zich rot, schrijft naar huis dat hij zowat 'ieders tolk' is, en een beetje al gebeten door de mikrobe, opteert hij tijdens diezelfde vakantie nog voor een tolkenopleiding in Antwerpen. Na één jaar studie vraagt hij het schepenkollege of hij tijdens de jeugduitwisseling niet zijn talenkennis wat mag oefenen. Hij zou b.v. mee kunnen optrek ken met de plaatselijke ambtenaren die de buiten landse jongeren in Sint-Niklaas moesten begelei den. Het mag, maar: hij moet alles zelf betalen. Het volgende jaar vraagt het schepenkollege de tolk-in- spe of hij bij de jeugduitwisseling wil aanwezig zijn... Alles wordt betaald. Cole was gelanceerd en in '67 zorgt de Lucchees Fabio Papini nog voor een stroomversnelling. Op een diskussieavond stelt hij de burgemeester voor om in Sint-Niklaas. net zoals in Lucca een kommissie op te richten die zich gedegen met het luik 'jeugduitwisseling' zou kun nen inlaten. Lieven Lenaerts. boy scout en toen al voorzitter van de jeugdraad, neemt het initiatief: de S.N.J.C.E. (Sint-Niklase Jeugdkommissie voor Eu ropa) splijt het vruchtwater. Het is geen zelfstandig orgaan, maar een tak van de stedelijke jeugdraad. Herman Cole is de eerste voorzitter en organizeert met zijn kommissie in '68 en '69 een gesmaakte tiendaagse, begint te ontdekken dat verzustering nog wel breder ligt dan enkel maar jeugduitwisse ling en verleent vanaf 1970 zijn medewerking aan tal van aktiviteiten: uitstappen met de stedelijke tuiniers van Lucca die een tijdje in Sint-Niklaas werken, gastronomische uitwisselingen tussen res taurants, feestwerken. enz. Twee jaar later is hij in Lucca getuige van de officiële verzustering Lucca - Abingdon en krijgt op de weg naar huis in Colmar nog «het stroeve en lege gedoe rond tien jaar verzustering» te zien. Cole ontwikkelt zijn eerste reserves, moet echter, daartoe gedwongen door zijn 27-jarige leeftijd, de S.N.J.C.E. verlaten, maar blijft uitzonderlijk begaan met de verdere toekomst van de verzustering. De rol van de officiëlen. hun doen en laten binnen het hele gebeuren, heeft zijn steeds grotere verbazing. Weinigen weten ervan, maar het gebeurde b.v. dat de burgemeester, de stadssekretaris, de stadsontvanger en de hoofdpoli- tiekommissaris met hun echtgenotes in mei '78 naar Lucca vertrokken voor een kongresje van nauwe lijks meer dan 24 uur. «Heeft ooit een Sint-Niklase haan gekraaid», vraagt Cole nog. «toen de stadssek retaris in december '80 even per vliegtuig naar Abingdon wipte om daar als enige punt de viering van de uitbreiding van de verzustering met 'The Vale of the White Horse' te bespreken?» En de orator blijft oratorisch als hij vraagt of iemand ooit wat gelezen heeft «over hoe het in april '81 in Abingdon met die viering is verlopen, met de gastro nomische boottocht op de Thames rond Oxford en het grote feest op de legerbasis in Abingdon». Nog een vraag is: wie weet dat de burgemeesters van de Kennismaking met mensen uit andere landen kan boeiend zijn (carine) zustersteden in februari van dit jaar in Sint-Niklaas zijn samengekomen? Wie weet wat zij hebben besproken en beslist? De stadskroniek. de jaarlijkse stadsverslagen zouden hier zeer onvolledig zijn. Het stadsverslag van 1980 m.b.t. de verzustering be perkt zich tot één bladzijde en twee grote foto's. En toch vermeldt ditzelfde verslag een budget van meer dan één miljoen frank. Verzustering is ruimer! Een kritikaster. een agitator, een man die onder de grot slaat, die Cole? Misschien. Misschien ook niet. Misschien is hij wel de enige die de waarheid zegt. En die vergaat het altijd slecht. Hoe dan ook: Cole wil niet enkel lasteren, hij wil opbouwen, wou altijd al de verzustering een breder rendement geven, ze openrukken, iedereen erbij betrekken en afstappen van die elitaire geheimdoenerij. van een verzuster ing die enkel nog een briefhoofd is. Hij barst van de ideeën om deze koerswijziging te stofferen. Nu precies drie jaar geleden b.v. ziet men zich in Sint- Niklaas genoodzaakt een aantal Colmarse harmo niemuzikanten in een kazerne onder te brengen. Cole vindt, en met hem de muzikanten, dat zulks toch wel een formidabele zucht is op het blazoen van een stad met 65.000 inwoners. Hij besluit ertoe, mevrouw Jeanine De Boever. schepen voor toeris me. te benaderen met zijn initiatief 'Onder dak in Sint-Niklaas'. Het initiatief voorziet in het samen brengen van mensen, gezinnen die van harte bereid zijn om voor korte of langere tijd mensen die in een georganizeerd verband Sint-Niklaas aandoen, slaapgelegenheid te bieden. Een bundeling van alle potentiële gastgezinnen dus en dat die er in over vloed zijn. hoeft geen betoog. Een uitgebreide en jaar na jaar aangepaste klassifikatie van alle infor matie hieromtrent (o.m. wat betreft gewenste ge slacht. belangstelling, voorkeur voor talen of natio naliteit) zou alle buitensteedse kontakten een sym pathieke souplesse geven. Een klompentochtweek- end, een volkskunstweek, een uitwisseling van muzikanten... het zou geen problemen meer geven. Mevrouw De Boever ziet wel wat in het voorstel, toont bij één van de volgende kontakten echter een ontmoedigd gezicht. Een kollega uit het kollege had op 'Onder dak in Sint-Niklaas' geantwoord met volgende woorden: «Vreest u dan niet dat. als het initiatief wordt uitgewerkt, het aantal verzusterings- aktiviteiten zal toenemen Ook de burgemeester reageert ontwijkend en lusteloos, de vele hem gerichte brieven ten spijt. 1979 biedt Cole geen konkrete verwezenlijkingen. Maar hij volhardt, schrijft alle fraktievoorzitters aan en vraagt hen met klem naar hun standpunt inzake de stedenverzustering. Lauwheid op dit vlak kan er volgens hem niet bestaan: ofwel spant men zich in om de verzustering tot iets substantieels uit te bouwen, ofwel roept men de mistroostige ontwik kelingen een eerlijk halt toe. De politieke partijen tonen zich op hun beurt zeer slagvaardig in het ontwijken van een werkelijke optie. Medio '80 beloven burgemeester en 'stedelijk geheimschrijver' uiteindelijk toch werk te zullen maken van het voorstel 'Onder dak in Sint-Niklaas'. Sindsdien heeft Herman Cole niets meer van het plan ge hoord. Nog blijft hij niet bij de pakken zitten en zet met het oog op de viering van 20 jaar verzustering een aantal suggesties op een meermaals aangevuld rijtje. Hij ontwerpt een internationale wandeltocht ten behoeve van de in elke zusterstad passerende toeristen, ontwikkelt het voorstel om een soort mini-Europees jeugdorkest samen te brengen, om het jaar van de streekgastronomie uit te breiden met de streekgastronomie van de zustersteden, om ook de aandacht van scholen en reisbureau's op de zustersteden te richten, enz. Maar het zijn woorden in de wind: de 20-jarige verzustering zal slechts gevierd worden door de S.N.J.C.E. en later, op vijf juni. in Colmar. Oogverblindend Wat gebeurt verder nog? De tot "The Vale of the White Horse" uitgebreide verzustering b.v. Cole hierover: «Toen greep de wanhoop mij pas echt naar de keel. Nauwelijks vijftien inwoners van de stad zijn bij de officiële plechtigheid aanwezig. Alles speelt zich af in een soort pompeuze ellende. Er wordt van de ene tafel naar de andere dis gestrompeld. De nieuwe entiteit Groot Sint-Niklaas waarrond alles heet te zijn opgezet, krijgen de bezoekers uit Abing don niet te zien. Wél krijgen ze de ballons te zien en veel zand in de ogen. Een berekening met gegevens uit betrouwbare bron leert dat het gelag van die Vredesfeesten wel eens 600.000 frank kan hebben gekost, aan logies in het Crest Hotel, maaltijden, autobusvervoer en dubbel betaalde uren van stads- personee! allerhand». Nee, meent Cole, het gaat niét op verzusteringsaktiviteiten te beperken tot een kleine elite, een elite die volgens hem niet eens Europees kan denken, die zich lang niet écht verzus- terd voelt. Hij hoort een schepen, klaar om met een bus naar Gorinchem te vertrekken, nog zeggen: «We zumme mor op ongze kie vief zin, wangt mi die ollangders witte noet». En dan was er nog die Nederlandse konfrater waarom men in Sint-Niklaas verzusterd, waarop, na lang nadenken: «Wy verzus- teren, eu... om te verbroederen». Ook weet Herman Cole nog te vertellen dat de Sint-Niklase burgerva der. toen hij voor een officiéél missie in het hotel Villa Principessa nabij Lucca verbleef één van zyn chauffeurs permanent in zyn voertuig liet blijven. Want ja: Italanen, je weet maar nooit. Schrijnender is de blijk van verzusteringszin die men van stadswe ge aan de dag legt als Zuid-Italië enkele verschrikke lijke minuten davert en beeft. De hevige aardschok treft ook Calitri. een dorpje dat vroeger al door Lucca werd gepatroneerd, grotendeels verwoest. In Italië komt de hulp aan het getroffen gebied moei zaam op gang en Cole stelt de stadssekretaris in een telefoontje voor ter plaatse een oproep te doen om het noodgebied via Lucca te steunen. «Jamaar. mijnheer Cole», antwoordt die. «ze hebben ons daar nog niet om gevraagd». Een uitgebreid kultu- reel weekend dat Cole samen met enkele vrienden ten bate van Calitri wil op poten zetten, wordt afgedaan als een 'Vlaamse kermis' en zonder veel verdere kommentaar gekelderd. De schepen voor Toerisme vertelt hem loslippig hoe persoonlijke motieven bij de beslissing hebben meegespeeld. Zijn engagement, zijn markante zin voor initiatief worden hem. ten minste in de hogere Sint-Niklase échelons, niet in dank afgenomen. Olifanten houden niet van mieren. De S.N.J.C.E. April van dit jaar. u las het al in «De Voorpost», weigerde Herman Cole mee te werken aan de jubelviering van de S.N.J.C.E., georganizeerd ter gelegenheid van 20 jaar verzustering, vijftien jaar kommissie en tien jaar verzusteringskrant. Er is geen reden tot jubelen, bij een stervende ga je niet zitten feesten, vond de Sint-Niklase Italiaan. Hij nodigt de kommissie uit om een beetje aan zelfstu die te doen. De tijden zijn veranderd, de mogelijk heden voor de jeugd zijn toegenomen. Er zijn goedkope Bigeticketten, interrailkaarten, enz. Men moet andere mogelijkheden eksploreren. «Als dat allemaal zo is, waarom zijn er dit jaar dan drie keer zoveel inschrijvingen voor de jeugduitwisseling dan vorig», vraagt Karin Tavenier van de S.N.J.C.E. Een gelukkige vaststelling, replikeert Cole, alleen: het is zonde dat een kommissie zich zo streng beperkt. Hoe zinvol is de verzustering? Hoe nuttig kan ze worden gemaakt? In welke vorm moet ze blijven voortleven? Herman Cole hoopt dat de bestuurders van Sint-Niklaas ooit een valied antwoord op deze vragen zullen verwoorden, dat zij niet eeuwig de verzustering zullen blijven belijden met woorden en bestrijden met daden, dat zij zullen opteren voor een nieuwe verzusteringsorde waarin de bevolking wordt aanhoord en ingeschakeld. Hijzelf verbrandt zijn schepen en citeert nog de burgemeester, die op een gedurfde gemeenteraadinterpellatie van VU-er Leo Van Loeylandt reageerde met een devoot: «Gaat heen en zondigt niet meer». Leo De Bock Sinds het veevoederbedrijf Moens zich op de grens Buggenhout-Sint-Amands kwam vestigen en daar continue ging werken, regende het milieuklachten bij allerlei instanties. Gegronde klachten zoals onlangs bleek uit een onderzoek dat terzake werd ingesteld door de Oostvlaamse provinciale technische diensten. Op vrijdag jl. werd een lokale kermis in die mate gestoord dat de feestvierenden het nodig achtten om zelf een transportband stil te leggen en zodoende een verdere milieuhinder in hun wijk stop te zetten. Een verdere stopzetting kreeg wettelijke grond door een optreden van de Buggenhoutse burgemeester die de transportband deed stilleggen omwille van de milieuredenen. Op vrijdag 4 juni lag een leeg schip gemeerd aan de loskade voor de firma Moens. De omwonenden dachten zich veilig te voe len maar informeerden toch voor alle zekerheid bij de schipper. Daar verna men ze dat hun hoop onge grond was. Immers, tegen tien uur 's avonds werd een nieuw schip verwacht en alle hoop werd de grond ingeboord toen ze hoorden dat het een schip betrof dat maniok ging lossen. Een soort veevoederbasis dat erg veel stof veroorzaakt bij het vertransporteren. De bewoners waren dus Goeverneur geeft bevolking gelijk De bewoners van de wijk Briel en omgeving hebben vanwege de goeverneur van Oost-Vlaande- ren een schrijven ontvangen gedateerd 2 juni 1982 waarin de heer goeverneur bevestigt dat zijn dien sten ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld. Het betreft hier de technische arbeidsinspektie en de provinciale dienst leefmilieu. De geuite klachten werden gegrond bevonden. De normen inzake stofhinder opgelegd door de vergunning van 21 november 1979 werden niet nageleefd. De goever neur bevestigt dan ook dat de exploitant aange schreven werd dringend het bewuste stofdichte transportsysteem te installeren. Overigens wordt er bij de exploitant ook op aangedrongen de nodige maatregelen te treffen teneinde verdere stof- en geluidshinder te voorko men. Bij de Buggenhoutse burgemeester en bij de technische arbeidsinspektie werd aangedrongen ge bruik te maken van hun bevoegdheden die hen toegezegd worden door de arbeids- en veiligheids reglementen. (l.v.d.) wel op hun hoede toen rond 10 uur een schip aan meerde en dadelijk de la ding begon te lossen. Even later werd een dichte stof wolk gesignaleerd. Het stof werd door een overwegend noordelijke wind richting Buggenhout geblazen, maar bepaald in de richting van de wijk Briel. Daar werd een lokale kermis op geschrikt door een dichte stofnevel die het zicht tot twintig meter beperkte. Toen omwonenden aan een meestergast van het bedrijf vroegen of de hinder ging aanhouden kregen ze een vrij satirisch antwoord: «Dat is voor jullie ker mis...». Dat deed de em mer overlopen, een emmer die sinds vele maanden met druppels dagelijks stofleed werd gevuld. Vanuit de feesttent op de wijk Briel en vanuit de Kuitegem- straat (gemeente Sint- Amands) kwamen de be woners in de richting van het bedrijf opgestapt. Men verwittigde de politie te Buggenhout, de rijks wachtbrigade van Dender- monde (vanuit de wijk Briel) en de rijkswachtbri gade van Bornem (vanuit Sint-Amands). Deze wer den gevraagd de nodige vaststellingen te komen verrichten. Intussen had den enkele inwoners van de wijk Briel zich reeds toe gang verschaft tot de be drijfsterreinen ten einde ter plaatse de transportband stil te leggen. Eens de band stilstond verminderde de stofhinder geleidelijk. Dankzij een herhaaldelijk aandringen van de wijkbe woners kon bekomen wor den dat de Buggenhoutse burgemeester ter plaatse kwam. Deze trad dadelijk in verbinding met de aan wezige personeelsleden in het bedrijf. De bedrijfslei der zelf kon niet gekontak- teerd worden. Als proef werd de band weer in gang gezet. De personeelsleden trachtten nog even de proefneming te doen mis lukken door de band erg traag te doen draaien en door de zuiger niet tot in het maniokmeel te laten zakken. De omwonenden meldden dit aan de politie die een kontrole uitoefende en eens dit gebeurde werd de band in gebruik gesteld zoals dat voorheen gebeur de. en konden zowel de Buggenhoutse burgemees ter als de bijgeroepen rijks wachtbrigades de stofhin der aan den lijve ondervin den. De burgemeester liet dan ook het bedrijf stilleg gen. Het schip werd dan verder gelost in een nabij gelegen bedrijf (Seghers). Het is wel opvallend dat de reakties ten noorden van het bedrijf (Kuitegem- straat) veel heftiger zijn dan die genoteerd ten zui den van het bedrijf (Briel). Daar zijn de emoties duide lijk minder hevig. Maar daar zijn de gemoederen nu wel in beweging geko men omwille van de ge stoorde kermis (en de daar uit vloeiende mindere ont vangsten). Stilaan groeit daar nu ook een mistevredenheid betreffende de stofferige si tuatie. Men herhaalt echter steeds dat men niet gekant is tegen het bedrijf, maar wel tegen de voortdurende hinder die dient genoteerd. De volkswoede die vrijda gavond tot uiting kwam is de resultante van een maandenlange hinder die vanwege het bedrijf ver oorzaakt werd. De lokale bevolking blijft nu eerder kalm de zaken afwachten, maar toch is het te danken aan de koelbloedigheid van enkelen dat erger werd voorkomen. De betoging van vrijdagavond dient nu toch beschouwd te worden als een teken dat de bevol king op deze wijk schijn baar moegetergd is en niet zal dulden dat een plaatsing van een stofvrije transport band nog langer uitblijft. (Deze band zou tegen de zomer geplaatst worden, zo bevestigde het bedrijf on langs nog in een schrijven aan het Buggenhoutse ge meentebestuur.) Uit een telefonisch on derhoud met burgemeester De Landtsheer onthielden we dat de hinder deze maal zo sterk was dat een stilleg gen van de fabrieksband hem zeker een noodzakelij ke maatregel toescheen. Tot maandagavond te 18 uur had hij nog een kontakt gehad met de zaakvoerder van het bedrijf Moens. Maar hij was wel van plan een overlegprocedure te starten met de h. Moens. Intussen mag de trans portband niet meer ge bruikt worden voor trans portdoeleinden van niokpoeder. Op maandaga vond begon het bedrijf wel weer met het transport s maïs. L.V.D. Jonge Kerk, jeugdwerk voor evangelische levensverdie ping, organizeert van 4 tot 10 juli «ontmoetingsdagen» in het Sint-Ferdinandsinstituut te Lummen. Dit initiatief staat open voor alle geïnteresseerde meisjes tussen 14 en 20 jaar. In vijf verschillende leef- den. Dan krijg je ook zeer tijdsgroepen worden 200 vlug een folder met alle tot 300 jongeren en jong- praktische gegevens, volwassenen gekonfron- Op zondag 3 oktober richt teerd met het levende. Jonge Kerk een startdag in veeleisende evangelie. In bezinning en getuigenis, sport en spel, zang en dans, explo en sociale dienst wordt de boodschap ver- Sint-Denijs-Westrcm Deze dag is bedoeld voor alleen die in en met bezin- ningsgroepen werken, voor hen die ermee beginnen op taald naar het harde werke- school, parochie of wijk lijke leven. Inschrijvingen Wie meer informatie wenst kunnen geschieden op re- over deze initiatieven en kening 001-0393153-88 van over Jonge Kerk kan te- «Jonge stemmen te Den- recht op het sekretariaat dermonde. Begijnhof 1 te 9330 Den- De voorinschrijving be- dermonde (052-21.93.37) draagt 500 fr. Het tweede tussen 8 en 9 uur), deel van de onkosten 1.200 Jonge Kerk heett zopas een fr. wordt ter plaatse veref- infobrochure klaar ge lend. Op het inschrijvings- maakt over zijn werking, formulier moet men ook Een nummertje kost 20 fr. volledige naam, adres, ge- en wie 5 eksemplaren en boorteplaats, huidige klas meer bestelt, betaalt 10 fr. of arbeidssituatie vermei- per nummer. Vanaf 10 ek semplaren bedraagt de prijs 8 fr. per nummer. Meer inlichtingen zijn te verkrijgen op het sekreta riaat van Jonge Kerk. De Bouworde vraagt voor Oost-Europa nog een aan tal vrijwilligers. Het gaat meer bepaald om de perio des van 10 tot 31 juli, van 7 tot 28 augustus en van 4 tot 25 september. De mini mum leeftijd voor de jon gens bedraagt 18 jaar en voor de meisjes 20 jaar. De reiskosten worden geschat op ongeveer 5.000 fr. en 400 fr. voor de verzekering en het tijdschrift «Graag gedaan», evenals voor ad ministratieve onkosten. In dien deze werkkampen je interesseren kan je altijd kontakt opnemen met de Werkgroep Oost-Eruopa van de Vlaamse Bouwor de», Begijnhof 1 te 9330 Dendermonde. Er zijn een 200-tal vrijwilligers nodig.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24