lans D'Haese: van figurant tot faktor ben nog niet versleten René Sinoy uit Baasrode: konditie met overwinningen verzilveren Peter Galle wint voor Delaruelle Wïlfried Wesemael: «Ik liefhebbers in Daknam Irtaire Goossens weer de sterkste Dirk Heirweg zet de overwinningen op een rijtje WILMA WIELRENNEN De Voorpost - 11.6.1982 - 31 Mgs voor de «tart van de Ronde van Italië werd Hans 'H»ese, door toedoen van zijn vriend en trainingspartner °9 uelen Van Impe, Ingelijfd bij de Italiaanse profploeg 1 tiic «uroblll. Onmiddellijk werd een proflicentie aange- K 660 vliegtuigticket naar Italië besteld en 's ande- wpI *K,88fl8 81000 de Ledenaar a' aan de start van de Giro. de rÜ ,n het m,n8t voorb®reld °P deze uiterst zware taak, oe üf° mgde deze klasbak er niettemin In veel meer te presteren •Igenlljk van hem verwacht werd. s vanh ?.n< 1 i:>Twen Van Impe had al langer 151imerkt dat Hans D'Haese 15"W wat in zijn mars had; hij 'Hmg er bij zijn broodheren (A."4n ook op aan Hans in de loeg op te nemen als zijn 982: «fsoonlijke assistent. Doch ft Italianen zijn ook niet van ■eren en lieten het wat be ak In; ondertussen volgden ze prestaties van Hans D'Hae- (A.TJ in de dagbladen en zagen I vlug dat hij het zware werk zeker niet schuwde. En toen kwam de klap op de vuurpijl: daags voor de aanvang van de giro kwam Lucien Van Impe geheel onverwacht aandraven met een profkontrakt. Hans die sinds een tijdje werkloos was en toch niets te verliezen had moest er niet lang over naden ken en zette gezwind zijn krab bel op het zo verhoopte velle tje papier, onmiddellijk werd alles in gereedheid gebracht om zijn debuut te maken in de Ronde van Italië. Zijn taak zou erin bestaan zijn kopman Lu cien Van Impe zoveel mogelijk uit de wind te zetten en hem in zo gunstig mogelijke pozitie naar de voet van de cols te piloteren; dit heeft hij zo goed gedaan dat hij de appreciatie van de ganse ploegleiding kreeg, tussendoor presteerde hij het ook nog om in tijdritten enkele mooie plaatsen te ver werven en de Ronde uit te rijden, hoewel het niet veel gescheeld heeft of hij moest het slagveld vroegtijdig verla ten. Een valpartij in de voor laatste rit bezorgde hem een zere knie en in de aanvang van de laatste rit ondervond hij daar zoveel last van dat het ergste gevreesd werd, maar hier bewees hij dat hij een doorbijter is; naarmate de wedstrijd vorderde en het ein de lonkte milderde de pijn zo dat alles toch op zijn pootjes terecht kwam. Dat Hans D'Haese als neofiet hier een prachtige prestatie leverde en dat zonder een serieuze voor bereiding, daar zal wel nie mand aan tornen. Hans die bij de liefhebbers ook al aan grote rittenwedstrijden deelnam, is toch wel een beetje geschrok ken; het gaat er immers heel wat anders aan toe dan bij de amateurs. «Het grote verschil zit hem erin dat de eerste 100 km. nu aan een gezapig tempo worden afgemaald en er geen noemenswaardige ontsnap pingen zijn, maar van dan af wordt er een hels tempo op na gehouden, ook al wordt er daags nadien in de kranten geschreven dat er niets ge beurd is. Echt, in het begin heb ik moeten fietsen als nooit voorheen om die mannen bij te houden. Ik miste duidelijk kompetitie, maar naarmate de wedstrijd vorderde, verkeerde ik steeds in betere doen. zodat ik Lucien toch nog behoorlijk heb kunnen helpen. Mits een degelijke voorbereiding zou ik nog veel beter gepresteerd hebben,» aldus een zeer am bitieuze Hans D'Haese. Ambitie heeft hij anders wel genoeg. Toen we dinsdagmor gen bij hem op bezoek gingen was ij reeds volop op de rollen aan het fietsen en we moesten nog eventjes wachten tot zijn 100 km. erop zaten en dat terwijl hij nog maar pas enkele uurtjes thuis was; hij had na melijk zijn vliegticket afge- Na een zeer goed selzoenbegln met half maart overwinnin gen te St.-Amands en Kalken, viel de 18-jarlge René Sinoy van de Broekkant te Baasrode wat terug. De oorzaak van de plotse formedeemsterlng was een verkoudheid op de spie ren. De herstelperiode en het opnieuw zoeken naar het goede ritme betekenden dat René voor een tijd uit de kop van de uitslag verdween. Nog maar net thuis had Hans al 100 km. op rollen in de kuiten (ad) staan aan mevrouw Van Impe. die haar Lucien was komen belonen met een flinke smak- kerd voor zijn geleverde in spanningen ten gelde te ma ken in de Criteria aldaar. Sa men met zijn verzorger keer den ze dan huiswaarts met de samionette, maar kregen on derweg pech; dat vervloekte vehikel vertikte het eensklaps. De reparaties namen nogal wat tijd in beslag en zo kwam het dat ze slechts dinsdagmor gen ter plaatse arriveerden Volgende week treed hij al weer in een rittenwedstrijd aan, nl. een 5-daagse in Zwe den, en daar wil Hans in opti male konditie naartoe. Daar om ook traint hij zich nu de ziel uit het lijf. Aan de Ronde van Frankrijk zal hij echter niet deelnemen. Hoewel er ge ruchten de ronde doen dat een gedeelte van de ploeg Van Impe en een gedeelte van de ploeg Moser zouden samen smelten omdat beide groot meesters dit evenement zou den willen meemaken. Nu Lu cien de konditie te pakken heeft zou dat voor hem natuur lijk een goede zaak zijn, maar hij zal het dan toch zonder Hans D'Haese moeten doen, want de ploegleiding zal er beslist niet op aandringen om deze jonge belofte in zon avontuur te storten. Hans is zeer entoeziast over zijn ploeg. «Dat is nogal wat anders dan bij de liefhebbers. Alles wordt daar voor jou gere geld. Het enige dat van jou verwacht wordt is dat je flink op de trappers duwt en de sfeer die daar heerst is onbe schrijflijk. Net één grote fami lie!». En Hans weet waarover hij spreekt, als telg uit een gezin met 11 kinderen. Naarmate ons babbeltje vor derde, vielen de supporters eén voor één binnen om hun poulain te komen feliciteren, We achtten dan ook het ogen blik gekomen om op te stap pen. Wij hopen alvast dat deze tem peramentvolle jonge man een mooie toekomst tegemoet Begin juni, een zonnige perio de en René is opnieuw paraat. Op 1 juni hervatte hij te Steen- huffel zijn zegedrift en vorige zaterdag bevestigde hij te Ze- le-Heikant zijn mogelijkheden René Sinoy, klein van stuk, maar met grote mogelijkhe den, bewees te Zele dat hij wat in zijn mars heeft. Hij moet het hebben van zeer zware wed strijden Dat betekent bij de juniores van de eerste kilome ter er de beuk ingooien en koers maken. Hij demarreerde van bij de eerste kilometer om het tempo strak te houden en een vroege beslissing op gang te brengen. Hij lukte in zijn opzet. Met een vluchtersgroepje van zes, maakte René Sinoy de wed strijd en door zijn werkkracht en autoritaire koerswijze domi neerde en kontroleerde hij zijn medevluchters en was nog sterk genoeg om als eerste over de meet te bollen. René Sinoy was nog zeer fris en niet getekend door de in spanningen. Met een jongen sachtige glimlach, gaf hij blijk van een grote realiteit. «Het is pas vanaf dit seizoen dat ik wat meer voor de wiel rennerij ben gaan doen. De trainingen en voorbereidingen zijn wat meer volgens planning verlopen. De voorbije twee seizoenen koncentreerde ik me meer op de studies. Ik behaalde het diploma sanitaire afdeling en ben nu bezig aan het Rito te Dendermonde de afdeling centrale verwarming te volgen. Ik kan me meer los maken en train dan ook meer, zonder echter te overdrijven. Ik voel het geen noodzaak om mij volledig op het wielrennen toe te leggen. Dit jaar verloopt het goed. Ik behaalde reeds vier overwinningen. Dat is reeds het dubbele van de eer ste twee koersjaren. Bij de nieuwelingen won ik één keer en het eerste seizoen bij de juniores moest ik ook met één bloemtuil tevreden zijn. Het loopt dus goéd en zoals het momenteel draait zitten er nog wel wat eerste plaatsen m. De examenperiode kan wel wat afremmen, maar ik wiFtrachten om de gfcede forme San te houden. Het voornaamste voor mij is dat de wedstrijden maar hard genoeg betwist worden, zodat ik op het einde met een klein groepje kan kampen voor de beste plaats». René Sinoy is een optimist, die de zaken niet forceert, maar attent genoeg reageert en de koerswending in zijn voordeel tracht te oriënteren. Te Zele lukte hem dit met een vroege ontsnapping en met- René Sinoy (bvwf een had hij een andere favo riet Filip Van Walle voor schut gezet. Een beetje taktisch denken en hard op de pedalen duwen zijn kwaliteiten die Re né Sinoy veel baat opleveren. BENO Juniores te Lokeren Baasrodenaar René Sinoy was de sterkste te Zele Hetkant. Peter Michiels was de eerste Zeienaar (bvw) a D'Haese (ad) Mare Macharis heeft het niet kunnen waarmaken voor ei gen deur. De jongen van Hilla- re was wel mee in de beslis sende ontsnapping maar moest uiteindelijk tevreden zijn met een zesde plaats. Mare heeft vermoedelijk in die ontsnapping te veel met zijn krachten gewoekerd vandaar dat hij in de spurt te kort schoot. Maar voor de lokale aanhang is het in ieder geval een eve nement geweest om hun idool vooraan te zien rijden. In feite is die beslissing geval len halfweg koers toen zeven renners zich konden los werken. Dat Mare Macharis heel wat werk verzet moeten we zeker niet komen vertellen. De Lokeraar wilde persé voor aan blijven en daarin is hij ook geslaagd al doken uit de ach tergrond elf achtervolgers op. Helemaal op het einde dreig den zelfs die kleppers nog te rug te komen wat het gevolg was dat men vooraan te veel naar elkaar keek en afwachtte wie uiteindelijk de spurt zou aantrekken. Maar ofschoon de achtervol gens hemel en aarde hebben verzet ze zijn er niet in ge slaagd de kloof nog te over bruggen. In de spurt toonde Peter Galle uit Kieldrecht zich sneller dan Rikie Delaruelle en William Staes. Met 32 vertrekkers had men beslist op de Hillare een sterke bezetting gekregen en op de koop toe nog een spannend kijkstuk ook E. De Veirman Toen Wilfried Wesemael In 1979 op knappe wijze de Ronde van Zwitserland won, zag het er naar uit dat de knecht zich had opgewerkt tot meester. De grote doorbraak had welis waar lang op zich laten wachten, Wilfried was toen 29 jaar, doch zoals goede wijn verbeterde ook hij met de jaren. Tot een domme valpartij roet In het eten kwam gooien. |IB-afgevaardigde Theo Van ■)t kreeg aan zijn in- 'el 68 amateurs een wedstrijd van 112 km heel wat spanning stak waar nogmaals werd be ien dat Ortaire Goossens, knaap uit Vosselaar, een renner is. is mag met uit het oog 'en worden dat de Waas- rs het de winnaar be niet gemakkelijk hebben akt en Walter De Veer- het volle vertrouwen had liegen na zijn recente over- r maar net als Stefaan Van Leeuwe, een ander Loke raar, zijn ze niet aan hun trek ken gekomen. De koers nam een beslissen de wending toen elf renners voorop kwamen en uiteindelijk naarmate de kilometers in de benen geschoven werden, er nog acht kanshebbers over bleven. In de laatste kilometers gingen zes renners in het offensief en dit waren Dany Verheyen. Or taire Goossens, Johan Dhae- ne, Jacky De Laet, Franky Wielandt en de Nederlander Goossens. Renners als Ad 't Gilde, Joop Brooymans, Ben Liebrechts en Gery Lenaerts allen uit Ne derland hadden het moeten laten afweten evenals Daniel Schuddinck. Dus zes man die voor de bloe men zouden spurten ware het niet dat Ortaire Goossens met Johan Dhaene en Martin Goossens op het einde te sterk waren en weggingen In de spurt was Ortair uit Vos selaar de vlugste voor Dhaene. E. De Veirman Na de jeugdkategorieën te zijn doorlopen zonder echt grote potten te hebben gebroken, zette Wilfried Wesemael in september van 1973 de grote stap naar de kans en Wilfried nam die gretig aan. Het was een ploeg ionder uitgespro ken kopman en het kwam erop neer dat wie goed reed dan ook voluit zijn kans mocht gaan. zodat ook de sterke Gij- zegemnaar al van bij den be ginne in sommige wedstrijden als kopman werd uitgespeeld. Het bleek al vlug dat hij voor deze rol niet de geschikte per soon was. Hij wou natuurlijk zo vlug mogelijk zijn wedstrijd winnen en dat maakte hem zo zenuwachtig dat hij steeds maar grote fouten maakte, zo dat het sukses dan ook op zich liet wachten. Het jaar daarop stapte hij dan over naar een ploeg die het meer serieuze werk aanpakte en waar een goede «waterdrager» goud waard is. Hier vond hij onmid dellijk zijn draai en stilaan werkte hij zich op tot meesterknecht. Zijn stielken nis werd door menig kopman zodanig geapprecieerd dat wanneer zij van ploeg veran derden steeds maar trachten Wilfried aan hun zijde te krij gen; dat is dan meteen ook de verklaring waarom hij in een tijdspanne van 8 jaar 7 pa troons gekend heeft. Toen hij in 1978 samen met Jan Raes overstapte naar Ral- leigh wist hij nog niet dat dit het begin van een nieuwe loopbaan kon betekenen. Met de jaren was Wilfried rustiger geworden en met zijn opgeda ne stielkennis slaagde hij erin steeds betere rezultaten te be halen. Al vlug bemerkte men dat hij over goede kiimkapaci- teiten beschikte en in wedstrij den die hem goed lagen werd de Gijzegemse vrijgezel - zoals hij toen veelvuldig ge noemd werd - als kopman uit gespeeld. De grote rittenwed strijden, dat was het domein waar hij zich op zijn best voel de, en al vlug slaagde hij erin enkele ritten te kapten, zo on dermeer een rit in de Ronde van Spanje, één in de Ronde van Frankrijk, één in de Ronde van Romandie en last but not least wist hij beslag te leggen op de ronde van Zwitserland. Een mooie toekomst lachte Wilfried tegemoet. In de Ron de van Spanje, waar hij in grootse doen was. maakte hij een domme valpartij; met een gebroken enkel werd hij in een kliniek opgenomen en van toen af begon de miserie pas goed. Het gevolg van die en kelbreuk was dat hij nadien niet meer kon klimmen zoals voorheen en in de ploeg waar ij toen reed moest men nu eenmaal goed het werk in de bergen aankunnen. Op het einde van het seizoen werd hij dan ook voor zijn diensten be dankt en vervangen door een jonger element Een ongeluk komt nooit alleen, dat wordt althans beweerd en Wilfried begon met de gezondheid te sukkelen. Hij kreeg af te reke nen met sinusitis. Doch de heer Van Varenberg, zijn hui dige sportdirekteur, stelde ver trouwen in hem en Wilfried werd ingelijfd bij Safir, Door het feit dat hij sukkelde en danig overhoop lag met zijn gezondheidstoestand, raakte hij tot nu toe nog niet in opti male konditie. We vroegen dan ook aan Wil fried of hij niet zinnens is te stoppen met de profwielrenne rij waarop zijn relaas: «Natuur lijk kan het zo niet blijven door gaan; je hebt immers een he leboel verplichtingen na te ko men, maar ik voel me elke dag weer beter worden. De presta ties zijn er wel nog niet. maar die zullen hopelijk niet lang meer uitblijven.» Je bent nu 32 jaar. Zou het niet kunnen dat het beste eraf is? «Ik heb nooit domme dingen gedaan, zoals het gebruik ma ken van stimulerende midde len, en ik heb me ook nooit kapotgereden. Het vlot nu niet zo best. akkoord... Wanneer je een jaartje ouder wordt en je scharrelt ergens een kou op, dan sleept dat natuurlijk langer aan, maar al die gezondheids- penkelen zijn nu definitief van de baan en we zullen zien wat de toekomst brengt.» Heb je nooit spijt gehad voor het profwielrennen te hebben gekozen? «Neen, je mag ten andere nooit spijt hebben wanneer je een beslissing genomen hebt. Het wielrennen heeft me geen windeieren gelegd. Ik ben er weliswaar niet rijk van gewor den, maar heb er een heleboel prettige ervaringen aan over gehouden.» Heb je er al aan gedacht wat te doen als je definitief kapt met de profsport? «Hoge diploma's, die heb ik niet. maar wel een paar stevi ge handen die ik durf gebrui ken: nee. zorgen heb ik me daar oog niet over gemaakt. Misschien ergens een zaak beginnen. We zullen wel zien. momenteel zit de Van de Ven- Dirk Heirweg (bvw) formatie op het goede spoor en zal deze groep zelfs trach- De mei- en junizon doet haar gen Ondanks ups en aowns ten om volgend seizoen van af intrede en de Zeelse beroeps- behaalde de Zeienaar, die mo- het begin met een stevige for- renner krijgt de topkonditie en menteel aan zijn zesde prof- matie uit te pakken, zet de overwinningen op een seizoen bezig is. reeds 26 Met Heirweg als zegekaper zit rijtje. overwinningen en twee natio- die ploeg nu stevig in het za- nale pistetitels Dit seizoen del. Winnen was bij Dirk altijd Met zes overwinningen op de heeft hij daarnaast ook nog het een impuls. Sedert hij in sep- weg en een nationale pistetitel rekord van de renner met de tember 1972 wielrenner werd zit Dirk Heirweg momenteel meeste sponsors Het zou be- behaalde hij 131 overwinnm- - 9oed en wordt hiJ door de ginnen met Boston, maar het gen Een mooi jaargemid- 're Goossens uit Vosselaar werd eindoverwinnaar bij de amateurs te Lokeren (dm) ins,ders geciteerd als de beste werd Maufroy De derde keer delde wegrenner oo Belaische we- werd echter de goede keer en Als prof won hij het eerste seizoen 4 wedstrijden en het tweede seizoen bleef hij op dat aantal. Het derde jaar moest hij zich tevreden stellen met 3 overwinningen. Vorig seizoen werden het er 9 en een pisteti tel en nu is hij reeds aan zes palmen en een nationale titel In het aan gang zijnde wieler- seizoen kwam hij aan de bak in volgende koersen 9.3: Wanzele. 13.3 Ledegem; 14.3: Ichtegem; 13 5: Brede- ne; 2.6: Laarne en 6.6: Kotem aan de Maas. Het eerste perspektief en mis schien wel het voornaamste is het kampioenschap van België op de weg dat op 27 juni te Tertre wordt verreden Naar die wedstrijd wil Heirweg nu toeleven. De topforme is er misschien iets te vroeg, maar de kopman van Van de Ven, zal zijn programma zowel qua wedstrijden als training zoda nig plannen, dat hij in de beste omstandigheden te Tertre aan de start staat (beno)

De Voorpost | 1982 | | pagina 31