tf Cu? ie V kompleet «d'Euzie» verenigt leden Groot-Stekense Heemkundige Kring» ialsters Missionaris Jozef Goedertier bij de Heer Aalsters A.C.V. Voorzitter Piet Rousseau is niet meer! Teater Taptoe komt naar Stekene Totaal tentoonstelling in de Sfinx Rijksdienst voor Werknemerspensioenen Bij alle dagbladverkopers De Voorpost - 11.6.1982 - 37 Inderdaad: afgelopen weekeinde werd het nieuwe tijdschriftje «d'Euzie» aan de «interesseerde perskorres ponden ten voorgesteld als kontaktblad tussen de (soms «dwongen') leden van de onlangs opgerichte «Heemkundige Kring van Groot- Hkene». Het is een zéér verzorgde lay-out van een tijdschriftje dat met beperkte niddelen de interesse voor «alles wat nog bruikbaar is én waarde heeft voor het Stekens itrimonium» wil wakker houden. De Stekense Heemkundige Kring legt trouwens een irzameling »«n van alles wat «op 't eerste zicht niet meer bruikbaar is. doch voor de Jroot-Stekense geschiedenis of als plaatselijke rariteit misschien van grote waarde is», «ter hoopt de Kring een permanente tentoonstelling te organiseren of misschien wel ooit een museum te verwezenlijken in dit «welige en woelige» Stekene. Volgens ngewijden is het Huis Tack wel een ideaal pand voor een museum, doch dan moet het zo mogelijk van volledig verval worden behoed! «leep massaspel voorbereiding op het gssaspel «Jan van Stene» Stekene ontstond ter ekke een werkgroep die oh intens bezig hield met aoekingswerk rond de d én de figuur van Hans- ofte Jan van Steene. De koppige groep verzamel- héél wat materiaal in srband met het massaspel et de propaganda, toneer Van Steene voor 6de maal verbrand was de Stekense markt bleef groep werken aan pro- jkten die zijdelings met an Steene te maken ladden. Ook werden plan- en gemaakt en gestimu- ierd (ook financieel) door Jan-van-Steene-komi té n ontstond de Stekense >Uui eemkundige kring Ren ,k aam die met opzet héél reed werd gehouden om »k Kemzeke en Klein-Si- erbij te betrekken, «ant het werd de «Heem- °'(li undige Kring van Groot- gavftekene» Ten tijde (vóór, tijdens en StillAa) van het Stekense mas- nbi Mpel verzamelde J. Thi- on alle krantenartikels en ropagandamateriaal in erband met het massaspel. ee! lij stelde daarmee een ,0Sf [dakboek» samen, dat te- Lol pn redelijke prijs aan de gav aan of vrouw werd ge iten iracht. Door voorinschrij- is (j| mg werd men tevens lid an de op te richten «Heem- amdige Kring». Zo'n 150 oensen dienden later (dus) «arm gemaakt voor verder idmaatschap aan 200 fr )m de bestendigheid van de •vet [ring zeker te stellen werd Irag lan ook besloten een kon- f 15 taktblad te verspreiden. Het werd onlangs de wereld in gezonden onder de kurieu- ze naam «d'Euzie» De beschutting van d'Euzie De naam van het tijd schrift moest voldoen aan drie eisen: hij moest een symbolische inhoud heb ben, typisch zijn voor onze streek én bindmiddel zijn tussen de drie (Stekense) gemeenschappen. Na be raad vielen daardoor titels als De Vaart, Den Tichel. De Logie, De Klampe, De Schandpaal, de Linie en/of Baudeloo door de mand want ofwel waren ze wel symbolisch doch niet ge noeg bindmiddel, ofwel niet typisch genoeg, ofwel te ty pisch en symbolisch maar te weinig bindmiddel ofwel veel te specifiek gebonden aan één van de drie deelge meenten. Het werd dus «d'Euzie». Deels om het goed klinken van de naam, deels om de verwondering die hij wekt en deels omdat reeds in de 16de eeuw het woord voor komt in allerlei archieven, deel uitmakend weliswaar van «ernstige diskussies» onder buren! Een euzie - in beschaafd Nederland een «ozing» is namelijk het onderste deel van het dak dat een eind over de muur uitsteekt en waarvan de regen afdruipt Hij was kenmerkend voor alle gebouwen in onze stre ken en bij schuren kon zo'n euzie respektabele afmetin gen aannemen. Deze «extra bergplaats» diende (én nog) om allerlei alaam op te ber gen dat nog zelden of nooit meer werd gebruikt. Ook diende het als schuilplaats bij een plotse regenbui en op zomerse avonden zaten de mensen er lustig bijeen op een bank, terwijl de geur van gerstenat en vlier, van aal of tabaksbladeren de ge sprekken onderstreepte en/ of inspireerde. De vooruitgang deed de euzies verdwijnen. Mét de euzie verdwenen ook de voorwerpen die er beschut ting vonden én de gebrui ken. Vandaar dus de keuze van de naam voor het tijd schrift van de Heemkundi ge Kring van Groot-Steke- ne. Het ligt namelijk in de bedoeling om via het tijd schrift een bijdrage te leve ren tot heem- en volkskun de en tot de geschiedenis van de drie dorpen. Voorna melijk door zoveel mogelijk originele artikels te publi ceren over materiaal dat be trekking heeft op geschie denis, folklore, dialekt, to ponymie, familiekunde.. Respekt voor kultureel patrimonium De voorpagina van het nieuwe tijdschrift is werkstukje van architekt Ivo De Wulf, die reeds het programmaboekje van het massaspel Jan van Steene met schitterende tekenin gen verluchtte. Natuurlijk is het een schuur-met-euzie - het embleem van de Groot-Stekense Heemkun dige Kring. Mettertijd zou de Kring graag zien dat het frontispies met de euzie het embleem zou worden van de Kring, het zinnebeeld van respekt voor het kultureel patrimonium van Groot- Stekene. Met karige financiële middelen tracht de Kring - en daarin is het nog ge lukt ook! - een verzorgd werkje af te leveren. Het eerste nummer valt eerder «magertjes» uit wat inhoud betreft, vooral de kwantiteit ontbreekt. Doch. meent de Heemkundige Kring dat het moet mogelijk zijn om in vier afleveringen per jaar een honderdtal bladzij den voor de leden boeiende tekst te brengen. Meteen een probaat middel om de «gedwongen» leden over te halen vrijwillig opnieuw hun lidgeld over te maken. Hiervoor volstaat het 200 fr. te bezorgen aan Jac kie Thiron, Drieschouwen 37 te 9090 Stekene. Het eerste nummer is ver der samengesteld door een «ferme» inleiding onder de titel «Bij het eerste num mer», er is een uitgebreid artikel over de restauratie van het wijkkapelletje van Stekene Oost-Eindeken, een kursiefje over «Koater- ken Thijs» de blaasbalg trapper, een uitvoerig ver haal over de geschiedenis «Hoe Stekense kerkstoelen bekend geraakten» en ver der enkele mededelingen. Voor het 2de nummer denkt men aan «Stekense vlaaien», smokkelaars, een volgend Stekens volksfi guur, de «Stekense velo droom» enz.. Wie eventueel wil mee werken, wie artikels in z'n hoofd heeft of op papier, kan kontakt opnemen met Herman Heyse, Hamer 143 te 9090 Stekene. Alle hulp is welkom. De BeEr Het embleem van de nieuwe Heemkundige Kring van Groot-Stekene zoals dat prijkt op de frontpagina van het nieuwe tijdschrift. In zaal Sint-Renilde te Hamme vergaderde het ouderkomitee voor gehandicapte kinderen (ks) hri Na ajn broeder. Pater Gérard Goedertier, Scheutist en oc wgarts. overleden in 1976 in Japan, verloor Aalst op lfd Pinksteravond een andere van zijn eminente uitgezonden mé tonen. Pater Scheutist Jozef Goedertier, geboren te Gijze- kiq {em in 1907 en in de Heer ontslapen in de leeftijd van 75 aar na een slopende ziekte die hem na twee ondraaglijke hu pijnen velde. bij' var Als priester-Scheutist, ge- Ie weken vakantie naar de jen. »ijd in 1930, vertrok hij Verenigde Staten waar hij ou(i eeds het volgend jaar naar zijn universitaire studiën vaI1 Ie missie in China waar hij afmaakte. In 1950 vertrok tee taf tot 1945, twee jaar en hij dan naar Japan waar hij he! 'alf Japans internerings- liefst drie decennia bleef amp inkluis. tot hij in 1980 ziek werd en >ke. "a zijn bevrijding kwam te Aalst bij zijn zusters ja|{ lij thuis en startte na enke- werd omringd met de beste Als een donderslag bij klaarlichte hemel ging door de Aalsterse regio de mare: «Piet Rousseau is niet meer...» Gestorven staande als een eik in de volle levens kracht na een leven totaal gewijd aan de verdedi ging van de belangen van de kleine man. Kleine man die hij niet alleen zelf wilde blijven doch die hij in zijn hart droeg als niet één. Gevormd in de K.A.J. - rangen bekwaamde Piet Rousseau zich verder niet alleen in de problematiek van de arbeidersmiddens doch ook in het beoefenen van Frans en Duits. Talen die hij nodig had om zowel nationale als internationale kontakten te houden met kollega's. Metaalbewerker, jarenlang werkzaam in het Ni- noofse waar hij een atelier met een tiental werkne mers leidde, werd hij voorzitter van de Provinciale Centrale voor Metaalbewerkers en lid van het Nationaal Bestuur waar hij heel wat in de pap te brokken had. Steeds militerende in ACV en ACW en dagelijks op bezoek o.m. op ACV-CM-avonden was Piet de graag geziene figuur in de arbeidersmiddens die eraan hield niets onder stoelen noch banken te steken doch steeds rechtlijnig zei wat hem op het hart lag. Rechtlijnigheid die hem niet steeds overal in dank is afgenomen Sinds 1967 is Piet arrondissementeel ACV-Voorzit- lcr te Aalst en ook hier heeft hij heel wat weten te presteren. Als voorzitter van de voorloper van het huidig O-C.M.W. dreef Rousseau heel wat hervormingen door waarvoor geen hinderpalen hem te groot waren als hij een valabel doel wilde bereiken. De verbeteringen aan het St.-l.ievensbejaardente- huis zal wel een van zijn meest blijvende en meest spektakulaire werken zijn geweest. Overgeheveld 'as onderhoudsman naar het Aalsters V T I. ging Piet met brugpensioen maar bleef in de beweging mterst aktief Tot een hartaderbreuk hem verleden zondag na een gezellige kaartavond met vrienden thuis velde, een weduwe en vier kinderen achterlatend. LH zorgen. Nooit kwam hem een klacht over de lippen... Pater Jozef was een stil, eenvoudig man met een vruchtbare pastorale werk kracht. Niet zo gemakke lijk pratend als broeder Gérard was bij hem elk woord betekenisvol en diep doordacht. Als wetenschapsmens op niveau hanteerde hij de pen met zwier. Van hem verscheen reeds een woor denboek van historische termen i.v.m. Japan, zijn tweede vaderland en tot vóór zijn dood werkte hij aan een standaardwerk met biografieën van alle geken de Japanners uit verleden en heden. Om zijn werk dat eerlang te Tokio ver schijnt up tot date te hou den werd hem dadelijks met de vliegpost de Japan se krant toegestuurd. Ook broeder Gérard was met taal en wetenschap be gaan en publiceerde een viertalig woordenboek, Japans, Frans, Engels en Duits) met alle mogelijke termen in verband met op- talmologie. De fijne nuan ceringen van het Japans nauwgezet overbrengen in andere wereldtalen was voor Pater Gérard een voortdurende uitdaging. Onder grote volkstoeloop waaronder heel wat konfra ters en sekuliere priesters had de lijkdienst plaats ver leden zaterdag in de St.- Jozefkerk waar in de kon celebratie naast Pater Pro vinciaal Janssens en Deken De Vos de parochieherders pastoor Van Hemden en medepastoor Baeyens voorgingen naast Paters Meganck en Van Boxtael. beiden een tijd lang werk zaam in ZaïÈre. Voor een passende homilie zorgde konfrater-Scheutist Verbruggen. eveneens werkzaam in Japan. «De Achterlinie» wil Pater Goedertier speciaal geden ken in de eucharistieviering op 26 september e.k. te 11 uur in de St.-Jozefkerk. LH Het Gentse poppenteater Taptoe is op dit ogen blik het meest toonaangevende voorbeeld van ver nieuwd poppenspel in het Vlaamse land. Onder leiding van van het Davidsfonds, Ivo Freek Neirinck en Luc Dewulf, opvolger van De Bruycker heeft men Kamiel Rollier. heeft een een vernieuwde vorm be- originele tekening ont- tracht die geheel ver- worpen waarbij men schilt van de traditionele kan fantaseren met poppenteaters en zich kleur en tekst. De teke- rechtstreeks richt naar ningen worden ver- de fantasie van kinderen spreid in de scholen en en volwassenen. kunnen voor deelname Men is afgestapt van ingeleverd worden bij het gewone kleine kastje het begin van de voor- en de stereotiepe ver- stelling op woensdag haaltjes van stereotiepe 16 juni in het Gilden - typetjes om het poppen- huis. De uitslag wordt teater een eigen kans en later bekend gemaakt en een eigen volwaardig er is een prijsuitreiking teaterleven te geven. voorzien met boekenge- Aan deze uitzonderlijke schenken. Toegangs- poppenvoorstelling is prijs: 60 fr. voor jong en ook een tekenwedstrijd oud. verbonden. De voorzitter De BeEr tl n Verkeersveiligheid voor de jeugd te Zele. Alle scholen namen deel aan een wedstrijd voor meer verkeersveiligheid. De prijsuitreiking had plaats in het gemeentehuis in aanwezigheid van het gemeentebestuur en de politiediensten van Zele (gb) Blijdorp vierde het afgelopen weekend feest in het stadscentrum van Dendermonde (ks) De prachtige kunstgalerij Sfinx, Nieuwe Steenweg te Elversele presenteert van 11 tot 30 juni een tentoonstelling van vier totaal verschillende kunstvormen. Liliane Stessens toont wandtapijten waarmee ze bewijst dat ze het kunstambacht volledig beheerst. Haar werken, vooral knoop werk, weefgetouw en gobelin, zijn van een verbluffend koloriet. Boudewijn Desmet brengt lassculpturen die getuigen van eenvoud maar toch door hun ongekompliceerdheid aantonen dat hij de techniek perfekt beheerst. Kunstschilder Wil ly Bosteels zou magisch-realist zijn, terwijl Rik Vandervorst waarschijnlijk als beeldhou wer de grootste naam heeft van het kwartet. In elk geval de moeite waard om eens binnen te wippen in de Elverseelse Sfinx. De Rijksdienst voor Werknemerspensioenen brengt ter kennis van de toekomstige gepensioneer den dat er regelmatig zitdagen worden gehouden, waar zij kosteloos alle gewenste inlichtingen kun nen bekomen inzake werknemerspensioenen (ar beiders, bedienden, mijnwerkers, zeelieden) en aangaande het gewaarborgd inkomen voor bejaar den. De eerstvolgende zitdag heeft plaats te Den dermonde op het stadhuis op maandag 28 juni van 10 tot 12 uur. Een kwarteeuw Katolieke Bonden voor Gepensioneerden te Haasdonk. Een groepsfoto voor de kerk (Iv) Een tv-programmablad gebruikt u om UW programma te kiezen. Om op die manier méér uit uw tv te halen. Maar dan moet zo een programmablad wél kompleet zijn. TeVe-BLAD IS KOMPLEET. Voor de kabelkijker zo goed als voor de antennekijker. Met de volledige (gedetailleerde en van kommentaar voorziene) programma's van alle zenders die u gelijk waar in het land kunt ontvangen. Voor zeven dagen. Plus een helder overzicht van de films van de week. Plus een beknopte maar duidelijke samenvatting van de tv-programma's voor de volgende week Met TeVe-BLAD: nooit meer spijt hebben van die uitzending die u gemist hebt. En die u net niet had mogen missen...

De Voorpost | 1982 | | pagina 37