I «Gestuwd naar verre horizonten» boek over Zeelse missionarissen rr.rr.n Slnt-Nlklase stadsbestuur organizeert weer handwerkkursussen Hamme organiseert een wijkenspel Affligemse «Abdij-Kaas» 40 - 11.6.1982 - De Voorpost Z»1m g^hi^hrijving is een boek rijker en teld landbouwersgezin met levensverhaal over mensen mei ix&rei Van Hecke is er een auteur meer. De 13 kinderen. Vier broers van eigen bodem. Schepen voorbije jaren leverde hij intens opzoekingswerk kozen voor het kloosterle- van Kuituur Jozef Van om zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over ven- Edmond. Kamiel en Kerckhoven belichtte de het leven en het werk van de eerste Zeelse missions- Alfons werden missionaris taak van de missionarissen rissen, de gebroeders Van Hecke. Het was een hun zending liep over en Kultuurraad voorzitter bijzonder moeilijke opdracht. Door allerlei tussen- ^üna' ,In^e' Calcutta, Paul Limpens situeerde de kometen kon Z op SltTk putton uit de archieven in Rome^lSan^ï en uiteraard m eigen land. Uit het mimtieus verza- geschiedkundige waarde, meld werk van auteur Karei Van Hecke is het boek maar kan getypeerd wor- gespoten: «Gestuwd naar verre horizonten». den als een familieverhaal, naast mooie grootmenselij- Als famihehd van de paters het welzijn van anderen. ke waarden over het leven Van Hecke, lag het enkel in Het boek werd voorgesteld en het werk van de Van de bedoeling van de schrij- in de raadszaal van het ge- Heckke's. ver Karei Van Hecke om meentehuis en de auteur Tijdens de officiële voorstel- Uoii zonder veel illusies op een- lichtte zelf een tipje van de Ung kwamen er verschil- E? v«rM)«*«y °l> de aulobusdiensl op de Bevrijdingslaan te Tot slot wijdde direkteur Momie uit over de evangeli sche boodschap van de Pa ters Van Hecke, die men in het boek goed kan terug vinden. voudige wijze tegemoet te sluier op. De oorsprong ligt lende sprekers komen aan een familied- bij het boerengezin Petrus woord. Namens het ge- rang om meer te weten over Van Hecke - Sophie De Kim- meentebestuur feliciteerde de wijze waarop de paters pe uit de Buffelstraat te Ze- burgemeester De Bruyen de hun leven oriënteren voor le-Han se vel de. Een weiges- auteur met zijn knap Na de zomervakantie organizeert het stadsbestuur van Sint-Niklaas in het stedelijk muzeum een reeks handwerkkursussen: kantklossen, bloemschikken, getouw- en raamweven. macrame en spinnen. Al deze kursussen zullen vanaf september gegeven worden in het Internationaal Exlibriscentrum. Regentiestraat 65. Belangstellende lezers kunnen hieronder alle praktische inlichtingen betreffende deze leerrijke en nuttige vormen van vrijetijdsbesteding terugvinden. Kantklossen september of op woensdag vonds gegeven tussen 19.30 De duur van deze kursus 22 jePlember Voor het u. en 22.30 u. De kursus bedraagt 30 uren De prak- vierde Jaar starten de akti- raamweven neemt even- tijkgerichte lessen worden y.teiten °P maandag veel uren in beslag en om de veertien dagen gege- '3. seP"™ber. wordt eveneens 's avonds ven, 's avonds tussen 19 3(1 Bl™mschlkk™ Sneven van 19.30 tot 22.30 u en 21.30 u. Het lesgeld Deze kursus loopt over drie u. Aanvang op maandag 20 bedraagt 1200 fr. Voor de ïaar- Jaarlijks wordt hier- september. Het tweede eerstejaars dient bij dit be- aan een 3°-tal uren be- jaar dat aansluitend wordt drag nog 1220 fr bijgere- steed- om de veertien da- gegeven, start vermoede- kend te worden voor de 8en één avond, van 20 tot lijk in januari '83. Het les- aankoop van materiaal 22 uur Het lesgeld hier- geld voor ieder van deze zoals een kantkussen, klos- voor bedraagt 1200 fr. en twee kursussen weven be- sen, garen, patronen en ea- het lesmateriaal dient door draagt 1200 fr. Er zal ech- - de kursisten zelf meege- ter 400 fr. aangerekend bracht te worden. worden voor de huur van Weven de getouwen en ramen. In O r/ r o -- De kursus getouwweven bedrag is dan wel het september (2C groep). De neemt 30 uren in beslag HO kettinggaren inbegrepen, kursus voor het tweede jaar avonden van elk 3 uur). Öp kursisten dienen echter begint op donderdag 16 dinsdag 21 september ™el restJes wo' mee te september (lc groep) en op wordt aangevangen voor brenêen- donderdag 23 september het eerste jaar. Aanslui- Macramé (2 groep). Ook de kursis- tend is echter nog een Deze kursus vangt aan op ten voor het derde jaar tweede jaar voorzien, maandag 20 september en worden in twee groepen in- waarvoor gestart wordt in neemt 12 uren in beslag, gedeeld. Voor hen begint januari 83. De lessen ge- Om de twee weken worden de kursus op woensdag 15 touwweven worden 's a- 's avonds twee uren les ge- het adres van auteur Karei Van Hecke, Langestraat 157, Zele voor de prijs van 480 fr. BENO Dinsdag was het zo snikheet dat zelfs een v de autobus t' schoot (v) geven (van 19.30 u tot 21.30 u). Het lesgeld be draagt 500 fr: het materiaal (koord) kost 100 fr. Spinnen Voor deze kursus wordt hoogstwaarschijnlijk aan gevangen op woensdag 29 september: De kursus duurt vijf weken (iedere Het moest er eens van komen. Rechtover het justitiepaleis week 2 uren). Het lesgeld te Dendermonde reed iemand tot grote verbazing van de bedraagt 500 fr. Voor de cafébaas tegen de herbergdeur aan. Het was natuurlijk huur van het spinnewiel en warm en een verfrissing is steeds welkom (V) de wol wordt 200 fr. aange rekend. p.v. Geïnspireerd door het populaire «Spel zonder Grenzen» wil Hamme een spel organiseren waarbij de verschillende wijken van groot-Hamme betrokken zijn. De idee werd geopperd in de sportraad en het is daar dat men zich met de verdere realisatie van het plan zal bezig houden. Het is de bedoeling dat de Hamse wijken tegen mekaar zouden uitkomen tijdens de kermisweek. Oorspronkelijk had schepen Van de Casteele de idee geopperd dat Hamme zou uitkomen in een dergelijk spel tegenover omliggende gemeenten en steden. De financiële gevolgen van een dergelijk projekt bleken echter te groot en daarom verdween het in de prullenmand. Volgende wijken zouden al in aanmerking komen om een ploeg samen te stellen: Moerzeke-Kastel. Moerzeke, Sint-Anna. Zogge, Centrum. Sint-Renilde. Vlierkouter enz. Het is de bedoeling dat iedereen kan meedoen en niet zozeer om forse sportprestaties te noteren. De groepen zouden dus moeten bestaan uit jongens, mannen, juffrou wen en vrouwen van verschillende leeftijden. Elke ploeg moet zes dames bevatten. Volgende spelen staan op het programma: minivoetbal, kogelstoten, verspringen, straf schoppen nemen, vogelbolling. zakkenlopen, minigolf, knikkerkoers. pieren, ringsteken, vogelpik en bak- schieten. Er werden dus heelwat oude volksspelen ingelast en de wedstrijden zouden plaats hebben op het gemeentelijk speelplein aan de Kaai. ren. De kursus voor het eerste jaar vangt aan op dinsdag 14 september (1' groep) en op dinsdag 21 In Vrasene werd overgegaan tot de opening van een nieuw kompleks van de gemeentelijke lagere school (Iv) Vervolg van blz. 5 Het advies van de h. Poma, die ak koord gaat na inzage van het dossier, luidt als volgt: 1. De kommissie voor Ad vies voor Nederlandse Kui tuurcentra gaat akkoord voor een wijkcentrum te Denderbelle. 2. Het ont werp kan aanvaard wor den. rekening houdend met volgende aanmerkingen: aanpassing van de deuren, de deuren moeten naar bui ten draaien, de dubbele trap is plaatsverlies. De kommissie vraagt daarvoor een vergadering van de be trokken architekten met de ingenieurs. 3. Het ontwerp Jtan overgemaakt worden i.v.m. de verbouwingen aan Stedebouw. Financiering Het hele projekt zou ge financierd worden voor 12 miljoen door het ministerie van Nederlandse kuituur, dat zelf over 1,5% van onze nationale begroting be schikt (slechts). De acht •7.iljoen die de gemeente draagt is reeds ingeschre ven in de begroting (on langs maraton-gestemd) en goedgekeurd. Hoeveel is daarbij van Denderbelle? Ongeveer l/8ste. Wieze en Lebbeke betalen 7/8sten. Op de 18.000 inwoners van Lebbeke zijn er ongeveer .,2.000 van Denderbelle. Standpunt gemeente De gemeente neemt een afwachtende houding aan. «Wij willen weten wat de meerderheid van de bevol king van Denderbelle wil, .■naar op voorwaarde dat ze goed en grondig ingelicht is. De gemeente besliste ook een kontaktvergade- nng te houden met het ak- tiekomité» aldus de heer Moeyersoons «In hun eer ste brief beweren ze «na grondige studie». Wel een van de dingen die ze ge vraagd hebben is de socio- kulturele doorlichting van Denderbelle, gedaan door A.W.D. en die dateert van november 1981. Het schijnt ook dat ze gewoon rond gaan om de mensen te vra- Bfin: «Hang zo'n .affiche omhoog». Terwijl ze zelf nog niet goed op de hoogte zijn. Dan hebben wij Affligem komt andermaal met een delikatesse. Naast de alomgekende Affligemse vruchtenwijn, ci deren het Affligembier gebrouwen naar de «formu la antiqua renovata» werd het nu de «abdijkaas». Kaas maken behoort immers tot de traditie van de Brabantse abdij. Tijdens wereldoorlog I werd te Affligem dagelijks 2000 l melk tot kaas verwerkt waarbij 10 a 11 l melk één kg kaas opleverde. Kwaliteitsmelk dan. Affligemse abdijkazen. Camem bert. Gouda en Port Salut werden tot zelfs in de streek van Waver verkocht. De kaasrecepten zijn bijgebleven doch werden aan gepast aan de eigentijdse produktieapparatuur. Om bij de aloude traditie aan te sluiten wordt nu de Dom Tobias kaasaangeboden. Dit omwille van de uitzonderlijke kwaliteiten van deze overleden kloos terling van Affligem die jarenlang zorgde voor technische begeleiding van de abdijmelkerij en - brouwerij. De «Tobiaskaas» wordt op een traditioneel-ambach- telijke wijze bereid, zonder toevoeging van enige kleurstof, is half-hard van struktuur en behoort tot de St.-Paulinklasse of die van Port-Salut. Hij kenmerkt zich door een eigen fijne smaak die reeds door velen naar waarde wordt geschat. Blijkbaar gaat deze kaas de zelfde weg op als het abdijbier, bier dat te drinken is met mate, doch dan wel met regelmaat... Naast in de handel is deze delikatesse te bekomen in het Affligems Kultureel Centrum tijdens de openingsuren van de tentoonstel lingen. LH rd. copl me de woensdag 27 mei besloten om op woensdag 3 juni een vergadering te beleggen. Daarop werden uitgeno digd: 5 mensen van het Ak- tiekomité, 5 mensen van de Werkgroep Buurthuis en 5 mensen van het A.W.D. om in alle sereniteit al deze mensen hun visie te laten zeggen. Misschien hebben deze mensen bezwaren te gen bepaalde aspekten of kunnen ze toetreden tot de Werkgroep Buurthuis. Woensdag 3 juni rond 11 uur hebben ze dan een nieuwe brief afgegeven, waarin ze zegden niet te komen en waarin ze schrif telijk vroegen te ant woorden op een veertigtal vragen, waaruit blijkt dat ze geen kennis hebben van de groei en de evolutie van het projekt. ook niet op de hoogte zijn van alle sinds het begin daaromtrent ge schreven artikelen en pers berichten, en alle genomen gemeenteraadsbeslis- singen. Wij hebben aan dit pro jekt meegewerkt omdat er in Denderbelle verenigin gen waren, die ervoor wa ren. Als er nu andere ge dachten zijn. Het schijnt dat slechts 170 op de 700 huizen een affiche hebben En als ze er. na grondige navraag, in Belle met een meerderheid tegen zijn, dan komt het er niet. Het moet niet. Als Belle het niet wil, komt het er niet. Als de verenigingen echt vinden dat het niet nodig is, dan gaat het niet door. Ik ben voor langzame dingen, ik forceer niet graag iets. Ik heb ook al horen zeggen dat het Ak- tiekomité bezig is van huis tot huis met petitielijsten rond te gaan. Het is won der. alle vergaderingen die de h. Abbeloos daarnet op gesomd heeft stonden open voor iedereen. We willen niets doen tegen de zin van de bevolking Maar het zou wel erg zijn als mensen die zich in het begin niet de moeite getroost hebben om te antwoorden, nu toch plots reageren De verga deringen zijn nog altijd voor iedereen, elk mag daar zijn mening zeggen. De mensen van Belle krij gen hier de kans op een patrimonium waar ze tien tallen jaren zullen kuhnen van genieten. Misschien is er een gebrek aan informa tie. Als schepenkollege hebben wij het sociale pri mair gesteld. Voor O.C.M.W. hebben wij het grootste bedrag voorzien. Daarna komt de infrastruk- tuur van de gemeente. Voor kuituur hebben wij tot nu toe 2 miljoen ge ïnvesteerd, waarin een groot bedrag zit betreffen de de verplichte verbouw ing voor de biblioteek in de Stationsstraat. Het sportkomplex heeft ons 44 miljoen gekost zonder sub sidies. Wat betreft de 40 vragen uit hun tweede brief Ik wil liever niet in polemieken treden. Ze spreken van uitzichtloze diskussie, maar vragen een konkreet antwoord. Hun eerste hoofdstuk is: zin of onzin van het projekt in Belle? Hoe kan de gemeen te daar nu op antwoorden. Het zijn de verenigingen van Belle die allemaal uit genodigd zijn. Enkele daarvan zijn hierop inge gaan Kunnen wij in hun plaats en in de plaats van diegenen die zich helemaal niet geïnteresseerd hebben een antwoord geven? Het is aan de verenigingen van Belle om rond de tafel te gaan zitten en achter hun standpunt te gaan staan, ofwel een eerste standpunt te bepalen ofwel een nieuw standpunt te kiezen. Een andere vraag is: op welke gemeenteraadszitting is dat beslist? Daarvoor zijn de krantenverslagen. En de gemeenteraadszit tingen kunnen vrij bijge woond worden. Andere vraag: gedetailleerde plan ning van de investering, hetzelfde voor Wieze en Lebbeke. Verder: hoe is het met de financiële toe stand van Lebbeke? Welke zijn de reeds betaalde uit gaven? Wie of wat is A.W.D.? Waarom werd een beroep gedaan op A.W.D.? Welke methode werd gevolgd? Welk per cent van de Belse bevol king vertegenwoordigt de werkgroep? Op deze vra gen komt geen kommen- taar. De gemeente heeft de bouw kostenbesparend op gevat, de verenigingen moeten zelf instaan voor de organisatie en beheer, het kuispersoneel kan even tueel dat van de gemeen teschool zijn, misschien komt er een betaalde deel tijdse kultuurfunktionaris. Dan citeert de h. Abbeloos de kulturele investeringen van Lebbeke: in 1977 108.531 fr, in 1978: 340.000 fr., in 1979: 135.000 fr. en in 1980: 1.218.000 fr. waaronder de reeds geciteerde verbouw ingen en het meubilair van de biblioteek Stations straat. Men kan dan moei lijk beweren dat Lebbeke een prestigepolitiek voert inzake kultuurbeleid. Ver volgt de h. Hiel: «De men sen van de Minnestraat zouden in hun handen wrij ven indien ze dit geschenk van de gemeenschap zou den mogen ontvangen. Maar Belle heeft nu de kans, en het is voor ons een ontgoocheling wat nu ge beurt». Reaktie Werkgroep Zoals reeds vermeld bij het persbericht van A.W.D. heeft ook de werkgroep Buurthuis ge reageerd. Hier volgt hun brief letterlijk: «Aan het College van Burgemeester en Schepenen. Geachte He ren, de Werkgroep Ont moetingscentrum Belle, in vergadering bijeen op 28 mei, ziet zich verplicht met verontwaardiging te reage ren op een schrijven van het aktiekomité Buurthuis aan het College dd. 12 mei. De Werkgroep wil het College van Burgemeester en Sche penen en de gemeente raadsleden van Lebbeke erop wijzen dat in dit schrij ven het geplande ontmoe tingscentrum te Denderbelle ten onrechte wordt voorge steld als een prestigeprojekt dat met zou beantwoorden aan de behoeften van hel Denderbelse verenigingsle ven. De argumenten die in voornoemde brief staan op gesomd zijn onjuist en ge tuigen van weinig dossier kennis terzake. Daarmee samenhangend betreurt de Werkgroep het feit dat de leden van het aktiekomité - overigens een zeer be perkte groep in Belle - nooit interesse getoond heb ben voor de besprekingen die reeds meer dan één jaar gevoerd worden binnen de werkgroep. Dat het aktieko mité pas nu reageert, nu de plannen in een verdergevor- derd stadium zitten, getuigt van weinig respekt voor het werk van heel wat Dender belse verenigingen. Laat- sten hebben zich ook de voorbije maanden aktief in gezet om binnen een de- mokratische opgezette in spraakprocedure mee te hel pen denken en werken aan de verdere ontwikkeling van het Denderbelse vereni gingsleven. Tot slot heeft de Werkgroep zware beden kingen tegen de demagogi sche stijl waarmee het aktie komité de bevolking van Denderbelle heeft trachten te beïnvloeden tegen het ge plande ontmoetingscen trum. Namens de werk groep» Deze brief wordt onder tekend door 21 personen van 13 verenigingen en drie niet-georganiseerden De verenigingen zijn Culturele Centrale. CSC. Coöpera tieve Vrouwen. Socialisti sche Gepensioneerden- bond, ABVV-kadetten, VKSJ. BGJG. KVLV. KSA, VP. CVP. SVV. Bib lioteek, fanfare De Jonge Denderlingen. Objektief 1. De gemeente is hiermee reeds lang bezig en heeft alle georganiseerden en niet-georganiseerden de kans gegeven hun mening te kennen te geven. 2. Een wijkcentrum is een goedkoop projekt. De staat draagt 60 procent Deze bedragen zijn reeds in de betrokken begroting voor zien Komt het buurthuis er niet in Denderbelle, dan komt het er in Asse, of in Wuustwezel, of in Ka pellen. 3. A.W.D. heeft, gezien de evolutie, de inspraak en de samenwerking waarmee het projekt gegroeid is. een zeer slecht samengestelde en arrogante folder gemaakt. 4. De bestaande akkomo- daties zijn privé en politiek gekleurd (nog) en onaange past in bepaalde gevallen en voor bepaalde vereni gingen. 5. Het is aan de verenigin gen om te beslissen, daarbij wel wetend dat: ze allemaal uitgenodigd werden voor inspraak, ze daarop soms niet gereageerd hebben, hun standpunt te verdedi gen, klaar en duidelijk, te herzien of aante passen; te weten dat bepaalde vereni gingen nog volkomen be roofd zijn- van aangepaste akkomodaties. 6. Het aktiekomité echt niet goed op de hoogte is, maar nu volop bezig is zich volledig op de hoogte te stellen. 7. de hele zaak vast en ze ker niet politiek misbruikt zou mogen worden. 8. Er een eerlijke en open konfrontatie van de stand punten zou kunnen komen, waarbij in eventueel geval, gelijk welke partij de moed zou hebben haar eventueel ongelijk te bekennen en al le partijen samen eerlijk zoeken naar de juiste op lossing. Wat gebeurt nu? Vermoedelijk zullen zo wel vanuit het A.W.D. als vanuit het gemeentebe-' stuur pogingen onderno men worden om eerst en vooral de bevolking te in formeren over het kronolo- gisch verloop en de groei van het projekt. Daarna zal vast en zeker een nieuwe kontaktname met de vere nigingen en de bevolking volgen om een definitieve beslissing te kennen. Den derbelle het is aan U! (L.v.G.) Andre De Paepe stelde tentoon in Huize Geertrui te Vlassenbroek (ks) In Hamme werd een nieuwe school geopend (ks)

De Voorpost | 1982 | | pagina 40