Eerste Geluksweekend kon massa bekoren Buurthuis van Denderbelle weer in vraag gesteld Wase VU- en SP-parlementariërs met alternatief reddingsplan voor Nobels-Peelman Met de hoed van JR Wies zorgde voor onze ballonnetjes Waar zitten de «Wakkere Burgers» te Aalst? 4- 11.6.1982-De Voorpost Vervolg van blz. 1 het bedrag van de aan koop. Tevreden klanten en tevreden winkeliers dus. Want zeg nu zelf: je moet toch je aankopen doen. waarom dan niet in een straat waar het gezellig en lekker flaneren is. waar je niet wordt lastig gevallen door toeterende auto's en bellende fietsers om dan nog niet te spreken over het bulderend lawaai waar mee sommige motorfietsen zich voortbewegen. De uit zonderlijke kans om de uit stalramen op je honderd duizendste gemakken eens te bekijken, je te laten overgieten door de heerlij ke zon, te kunnen keuvelen met de vrienden en kennis sen of gewoon te dromen midden in de straat, het is je voorwaar niet steeds en zelfs niet op een marktdag op maandagochtend gegeven. Zon en muziek Vrijdagavond was dus de grote massa op de been. Duizende mensen wandel den op en aan, bleven stil staan bij de kraampjes van de plaatselijke handelaars, wikten en wogen, maar kochten dan toch. «Het is nu allemaal een flink stuk minder duur», hoorden we zeggen. Inderdaad, er wa ren immers braderijprij- zen. Het gevolg laat zich raden: de aankoopwoede nam slag om slinger toe, de lotjes gingen gretig van de hand. Wie prijs had in deze sneltombola deelde het vlug mee aan vriend en vijand en wie geen prijs had, droomde van een lek ker weekend ergens ver weg of dichterbij, de drie hoofdprijzen van de tom bola die op zondagavond zou worden getrokken en waarop velen hun boontjes hadden te weken gelegd. Haast voor iedere handels zaak stond een kraam. Iedereen prees zijn eigen waar om ter best en om ter degelijkst aan. Niemand wilde voor zijn buurman onderdoen. Het feest was voorgoed losgebarsten en zou voortduren tot een stuk in de avond. Zaterdag werd herbegonnen, met goede maar misschien wel minder frisse moed. want zo een braderij kruipt niet alleen de toeschouwers en kopers in de kleren, ook de hande laars weten ervan. Ook za terdag weer hetzelfde sche ma, al hadden we de indruk dat het aantal bezoekers minder groot in aantal was. Het was een verkeerde in druk, want naarmate het avondlijk uur zich aan meldde groeide de massa aan. Het viel ons zaterdag pas op dat er heel wat be zoekers rondliepen met een deukhoed van JR, wat ons een en ander deed vermoe den. En ja hoor! We von den het: in een van de han delszaken kreeg je bij een aankoop van minstens 2.000 fr een enig echte JR hoed cadeau. Al moest je eerst de afschuwelijke maar volk lokkende blauwe man overwinnen. Rond 19.00 uur barstte er boven Dendermonde een onweer van jewelste los. In Grembergen hagelde het, het centrum van de stad kreeg nog net het staartje. Dat wil zeggen water met kuipen, hevig en lang, zo dat in een rekordtempo de tafeltjes naar binnen moes ten worden gesleurd, de koopwaar in bescherming moest worden gebracht en de kooplustigen zich in de herbergen om een plaatsje spoedden. Een goed uur later was het leed geleden. De stad was afgekoeld, te rug opgefrist. De massa kon weer naar buiten en wandelde nog tot laat in de nacht door de straten van de binnenstad. Dender monde herleefde weer. Zondag kreeg het Geluks weekend nog de «konkur- rentie» van de Blijdorp feesten. Maar ook die fees ten brachten een ander pu bliek mee, dat toch wel zijn deel van zijn geluk wilde beproeven. En het over vloedig deed. Het gevolg laat zich gemakkelijk ra den. De Brusselsestraat en de Vlasmarkt zagen zwart van het volk. Een schaduw zijde evenwel: een aantal handelaars van de Vlas markt waren blijkbaar de mening toegedaan dat ze best konden gemist worden op zondagnamiddag. He laas een verkeerde beden king, want zo kreeg men wanneer men van de rich ting stadhuis kwam al on middellijk een 'kale plek' te zien. Nu niet bepaald de ideale uitnodiging om een braderij te komen bekij ken. Wie langs het Rond Punt zijn intrede deed, die werd integendeel al onmid dellijk ondergedompeld in de feestroes. Voor de nodi ge muziek zorgde namelijk een plaatselijke vrije radio die voor de gelegenheid een aantal Vlaamse vedet ten had uitgenodigd. On der meer Henri Spider en nog een paar groepen. We hebben het interview met Henri Spider aanhoord, maar we konden ons toch niet van de indruk ontdoen dat de dj met dienst duide lijk van de zenuwen last had. De man brabbelde er lustig op los en dat in een taaltje dat midden hield tussen algemeen beschaafd en dialekt en in feite neerkwam op een of ander bargoens van de laagste kwaliteit. Henri Spider deed het heel wat keuriger. Die man kent zijn vak ook door en door. Het moet een stuk in de avond zijn geweest, eer de braderij kon worden afgesloten. De mensen bleven maar ko men en komen, bleven wandelen, hadden tijd, voelden zich vogelvrij. Het was inderdaad op vele vlak ken een geluksweekend: voor de kopers, voor de handelaars en voor ieder een die om een of andere reden vrijdag, zaterdag of zondag in Dendermonde is geweest. Verkeersvrij? We herinneren ons nog een vergadering op het stadhuis Vervolg van blz. 1 nochtans viel er zowel bij de verenigingen als bij de bevolking een positieve reaktie te noteren. Plots verschijnt er, los van het hele initiatief, een aktieko- mité van middenstanders en zaaluitbaters, die zich afzetten tegen de idee van een ontmoetingscentrum. Het plots opduiken van het «aktiekomité Buurthuis» en de laattijdige reaktie van de bevolking doen vol gens het A.W.D. vragen oprijzen naar de achter gronden van het verzet. Het A.W.D. wil derhal ve nog eens doorlopen wat er aan voorbereidende ak- tiviteiten al gerealiseerd werd: Op 6 juni 1981 werd door het A.W.D. een eerste in- fo-avond in Lebbeke be legd. Via de info-kalender en de lokale pers was ieder een die interesse vertoonde voor het projekt, uitgeno digd. op 18 juni werd een dergelijke vergadering in Denderbelle zelf gehou den. De meeste verenigin gen waren hierop aanwezig en twintig personen wens ten vrijwillig in een aktieve werkgroep terzake mee te werken. Op 7 juli ging een eerste werkvergadering door en drie dagen later werd door het A.W.D. een vragenlijst verstuurd naar alle Denderbelse verenigin gen om er hun desiderata aangaande het geplande buurthuis op aan te duiden. De meerderheid der orga nisaties vonden het cen trum nuttig voor de ont plooiing van hun vereni gingsleven en menige sug gestie werd gedaan voor bouw en inrichting. Van daar dat de werkgroep zich inzette om de bevolking te informeren en te sensibili seren. Toch lukte het de werkgroep slechts in be perkte mate om de nodige interesse voor de zaak op te wekken. Niettemin mond den de besprekingen bin nen de werkgroep in fe bruari 11. uit in een voor ontwerp dat door de ont werpers met sukses verde digd werd op de Techni sche Kommissie te Brussel. Mej. Janssens deelde ook mede dat de voorontwer pen voor het buurthuis nu ook goedgekeurd werden door gemeenschapsminis ter van kuituur, Poma. Tot daar enkele gegevens uit de genoemde A.W.D.-pers nota. Inspraak Na de toelichting bij de ze nota werd door een paar organisatie-afgevaardigden ingepikt op de nood aan een ontmoetingscentrum. Vanwege de Denderbelse biblioteek drukte iemand zijn zorg uit over de plaat selijke boekerij met de 6000 titels, die veel te nauw geherbergd zijn. Een da me, sedert drie jaar woon achtig in Denderbelle, zag in het buurthuis een ge schikt toevluchtsoord voor de verenigingen, omdat men hierdoor aan geen po litieke deuren meer zou hoeven aan te kloppen. Een andere verenigingsge delegeerde vond het vreemd dat er nu eerst ver zet rees tegen het buurt huis, daar waar de gemeen teraad zich al driemaal una niem voor de zaak akkoord had verklaard. Belangheb bende wenste dat men het onderscheid zou maken tussen ludieke aktiviteiten, die in een herberg kunnen doorgaan en prestaties met vormende waarde, die een andere opvang vergen. Een jeugdverantwoordelijke dacht aan de 600 Dender belse kinderen die zich in het buurthuis zouden kun nen uitleven... Besluit Het antwoord op volgen de twee cruciale vragen zal dus bepalend zijn over het al dan niet oprichten van het buurthuis: «Staan de Denderbelse verenigingen nog achter het centrum-projekt?» Blijkens een brief van 27 mei 1982 gericht aan het kollege van burgemeester en schepenen, en onderte kend door 13 (welke?) ver enigingen, zou men kunnen afleiden van wel... «Staan de Bellenaars er wel achter?» Om dit na te gaan wil. A.W.D. vanaf volgende week vraaggesprekken houden bij de Belse bevol king. Los van de argumen ten die door het aktiekomi té werden gehanteerd wil A.W.D. nagaan wat hun feitelijke bekommernissen en reakties zijn. Ook aan de verenigingen zal door A.W.D. gevraagd worden een duidelijk standpunt terzake in te ne men. Blijven ze bij hun inzichten van zoveel maan den geleden? Ten slotte vindt het A.W.D. zelf dat, ook al is de ekonomische toestand slechter geworden, er ruim te voor kuituur moet blij ven. Een buurthuis in Den derbelle lijkt volgens hen een geschikte infrastruk- tuur te bieden. V.W. Van maandag 14 tot en met vrijdag 18 maait 1983 heeft in de Juliana-. Merwede- en de Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht de gespecialiseerde vaktentoonstelling Medica plaats. Deze tentoonstelling is gewijd aan de intramurale ge zondheidszorg. Kijken, kiezen, tasten en dan kopen, dat is het beeld door de Ster-Aktie werd georganiseerd (ks) van het eerste geluksweekP'0^- (ook ltstaa Het geluksweekend had alles mee om te slagen: zon, volk en vooral sfeer (ks) van Dendermonde. waar werd gesproken over het verkeersvrij maken van de Brusselsestraat en de Vlas markt. Een storm van pro testen kwam toen opzetten. Op die bewuste vergade ring werd het voorziene plan gekelderd en wilde men zelfs niet eens weten van een proefneming mid den augustus. Zelfs het voorstel om er nog enige vorm van verkeer toe te laten en er een winkelerf van te maken, vond geen genade. Het voorbije weekend heeft echter toch aange toond dat er muziek steekt in een verkeersvrije Brus selsestraat. De mensen wa ren duidelijk heel wat «zonniger» gestemd. Al zal men dan in de toekomst toch moeten zorgen voor enkele aanpassingen. Maar dat was de stad ook van plan. We denken aan bloembakken, aan bredere voetpaden, aan rustban ken, aan groen, aan fon teintjes, enz. En natuurlijk aan muziek, aan sfeer scheppers. Harmonies, goochelaars, allerlei attrak- ties. het zijn zovele moge lijkheden die kunnen wor den aangesproken om de stad leefbaar te maken. En vooral om de handelszaken tot nieuwe bloei te bren gen. Er steekt echter mu ziek in. Maar dan zal het een aangehouden inspan ning moeten zijn, die niet alleen door de handelaars, maar ook door de beleids mensen en door een aantal andere diensten moeten ge leverd worden. Het Ge luksweekend heeft echter ten overvloede aangetoond dat een verkeersvrije Brus selsestraat geen utopie meer moet zijn. Maar in de toekomst werkelijk kan. als ze maar grondig en met veel overleg is voorbereid en uitgewerkt. Winnaars Het hoogtepunt van het Geluksweekend was onge twijfeld de trekking van de tombola waaraan enkele prachtige weekenduitstap- pen waren verbonden. De onschuldige handjes van Sandra en Katrien Goeman maakten onder het alziend oog van gerechtsdeurwaar der De Mey volgende per sonen uitermate gelukkig: voor een weekend naar Yvoir en voor twee perso nen: Francois Van Belle uit de Hullekensstraat 134 te Dendermonde; Linda Roels. Bleienpark 8 te Ou- degem wint een weekend voor twee personen te Werpin en M. Desagher. Volkswelzijnstraat 13a te Dendermonde mag voor een weekend naar Rudes- heim. Ook deze reis is voor twee personen. Als reserve kwam de naam van Patrick Vandenhove. Noordlaan 5. bus 3 uit Dendermonde uit de bus. Is er in Dendermonde een ballonwedstrijd, roep dan Wies Verschelden, de ex-KAV Dendermonde voet balster, en je bent zeker van het sukses. Tijdens het Geluksweekend van de Ster-Aktie, was Wies ook weer van de partij. In de wit-blauwe licht vrachtwa gen van Groep De Cuyper had hij zijn plaats gevonden. Zijn bezige handen wisten van geen ophouden. Met de regelmaat van een klok diepte hij een ballon op uit een plastic zak, deed die rond de hals van de gasfles, heel even de kraan open. ballonnetje dik genoeg, de kraan dicht en met de zwier van een artiest die zijn hele leven niets anders heeft gedaan legde Wies dan een knoopje in de ballon, deed er een koordje aan, knoopte er onder aan nog een kaartje aan vast. En zijn werk was gedaan, niet zonder legen de soms nogal jeugdige klanten met een niet naast zich te leggen glimlach "dank je welte zeggen. Een gentleman van de grootste soort, die Wies die gedurende die drie dagen enkele honderden ballons, roze van kleur en daarop gedrukt «De Voorpost» heeft opgeblazen en meteen evenveel kinderharten feller heeft doen slaan. We zijn er zeker van dat wanneer Wies Verschelden een witte baard net lang genoeg en een witte snor moest hebben, men hem zou verslijten voor een op aarde gekomen Sinterklaas. Hartelijk dank. Wies, voor de goede service, in naam van «De Voorposten in naam van de honderde kinderen die je weer hebt blij gemaakt. Vervolg van blz. 1 Het eigenlijke herstruktueringsplan De gekumuleerde bedrijfs verliezen van Nobels-Peel man en Nobels-Group be dragen 1,7 miljard fr. en voor het op nul brengen van het eigen vermogen is 1,3 miljard fr. nodig. De totale financieringsbehoef te bedraagt 3,7 miljard fr.. maar bij konkordaat zou dit bedrag met circa 1 mil jard fr. kunnen verminderd worden. In het reddings plan wordt verder gepleit voor een fuzie van Nobels- Peelman en Nobels-Group. De nationale regering zou 2,8 miljard fr. moeten in brengen: 0,5 miljard fr. van het FIV (Fonds voor Indus triële Vernieuwing), 0,8 miljard fr. prototypesteun en 1,5 miljard fr. van een nog op te richten holding. Dit totaal zou echter na de konkordataire voorstellen met 1 miljard fr. dienen in te brengen (obligatielening via de GIMV). De banken zouden afstand doen van een gedeelte van de schuld vorderingen binnen het konkordaat, alle kredietlij nen zouden behouden blij ven en een obligatie lening (zonder staatswaarborg) van 0,3 miljard fr. zou moeten ter beschikking ge steld worden. De privé- aandeelhouders dienen 0,15 miljard fr. in te brengen. Wie betaalt welke financiële lasten? De eerste drie jaar (tot 1985) zou jaarlijks 132 mil joen fr. ten laste vallen van de Vlaamse Executieve en zouden er geen lasten zijn voor het bedrijf zelf. In '86 en '87 zou het bedrijf jaar lijks 132 miljoen fr. rente last voor eigen rekening dienen te nemen en van '88 tot '97 zou 130 miljoen fr. per jaar dienen gedelgd te worden. Meer eenheid van beheer nodig Volgens de VU- en SP- parlementariërs- «geloven» de arbeiders en bedienden in de nieuwe Nobels-direk- tie en is van die kant zeker de wil tot slagen aanwezig. De laatste maanden zou den zelfs indrukwekkend veel bestellingen genoteerd zijn zodat voor het ganse jaar '82 een volledige te werkstelling verzekerd is. Volgens Willockx is enkel nog de politieke wil van de Vlaamse en nationale rege ring nodig om de inspan ningen die voor het Waalse staal gedaan werden, nu te kompenseren. Nobels- Peelman en Nobels-Group zouden echter meer een heid in hun beheer moeten brengen i.p.v. naast elkaar te blijven opereren. Het plan dat maandag 11. door Vu en Sp werd voorgelegd lijkt geen opvoering van een partijpolitiek nummer maar eerder een drukkings- middel tegenover de rege ring. Volgens de woord voerders van beide politie ke partijen zou hun alter natief plan zowel door de direktie als door de vak bonden gunstig onthaald zijn. CVP en PVV tonen zich integendeel minder opgetogen door dit alterna tief plan. Volgens sommi gen zou het slechts de zesde versie zijn van een al eer der opgesteld reddings plan. CVP en PVV wen sten dit plan niet te onder tekenen omdat ze het onge wenst vinden dat de be sprekingen die momenteel aan gang zijn nog maar eens worden doorkruist door weer een nieuw plan. Het nieuwe voorstel zou volgens hen de positieve samenwerking tussen na tionale en Vlaamse deelre- gering, direktie, banken en personeel alleen maar nog meer in de war sturen. Weinig kans? Ook een aantal deskundi gen lieten zich maar weinig optimistisch uit over het VU-SP plan. Verschillende gegevens zouden in dit plan zelfs onjuist geïnterpre teerd zijn. Naar verluidt zouden in het plan zelfs onwettelijkheden voorko men. De rol van de banken zou in dit plan té onduide lijk blijven en al té veel lasten zouden op de rug van de regering geladen worden. Ook werd kritiek geleverd op de voorgestel de fuzie tussen NP en NG. Zonder vooraf NP te red den zouden dan ook de NG-kontrakten gevaar be ginnen lopen. Verder zou het ook uitgesloten zijn, een obligatielening door de GIMV en door de Üg k te laten toekennen, zfcee het plan voorgestelfbou het ter perse gaan vl D nummer vernamen wén dat donderdag 10 junfcn v de Sint-Niklase rechpw I van koophandel eewr spraak zou gedaan windei over de goede trouw wkte firma NP. Pas daarnap ei den de schuldeisers kj) t samengeroepen wordfunn zich te buigen over heèlle gevraagd konkordaalJg d doorhakken van det#ze t kompliceerde kAdei daatsknoop lijkt o ijeen nog niet voor vandaaf Vanuit het Komitee «De Wakkere Burger» werd een tijdje terug geopteerd voor het opstellen van een nota i.v.m. de beleidssituatie in Groot-Aalst. Zulks dan op basis van gegevens. Vooral op de toegankelijk heid van adviesraden cn openbaarheid van informa tie werd de nadruk gelegd. Bedoeling is uiteraard dat zo snel mogelijk Aalste- naars ervaringen, menin gen. ideeën en vragen doorspelen. En anderzijds zou het Wakkere Burger Komitee deze gegevens bundelen, voorleggen aan de politiekers die zich kan didaat stellen en vragen de nota te ondertekenen. Slechts druppelsgewijs ko men er echter reakties van Aalsterse Burgers zodat dringend wordt gevraagd: «Meld ons uw ervaringen!» Uw medewerking wordt noodzakelijk voor een be ter Aalsters beleid. Deze nota is echter slechts een eerste stap. De idee groei de immers in september e.k. een politieke avond te organiseren. De Aalsterse Persbond, Netwerk en Stu diedienst Aalst 2000 rea geerden reeds positief op dit voorstel. Alle organisa ties die interesse vertonen voor deze avond nemen dan ook kontakt op met het sekretariaat van «De Wak kere Burger», Korte Nieuwstraat 12 te Aalst. Tel. 053/79.89.84. Organisaties die aktief deelnemen worden ver zocht de avond zo inhoude lijk als vormelijk het pro gramma van deze avond op te stellen. Voor het inhoudelijke brengt de organisatie van- ting mag het alleszin worden. uit eigen werking th aan en samen zal avond worden gesti r reerd. Een verkiezing nt ar i Reeds op dinsdag 15 R)< volgende week dus, Va'' het Komitee terug saneen zaal Netwerk voor ve n d uitwerking. Alle akó r"jl 'interesseerden word J" vanaf 20 u verwacht, r™ Ridderstraat. ®ei1 Vanuit «De Wakkere j*8 ger»-Nationaal wordt 1,00 petitielijst verspreid nl° openbaarheid van info jjj tie en inspraak van d ®ni volking op gemeefl vlak wordt geëist. Et a vraagd wordt dat U r petitie zou onderschn lijst te bekomen op hei retariaat of te Bnf",, Liedtstraat 27-29.

De Voorpost | 1982 | | pagina 4