'ater De Smet omver gevallen lenderbelle moet niet RIJSCHOOL WAASLAND MARIE-LOUISE GIJSBRECHT Rijbewijs C of D nodig? UITSLAG TOMBOLA PEDILUX KERKSTRAAt6^,5302 AALST De Voorpost - 11.6.1982 - 5 Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERMONDE Tel.: 052/21.46.10 UITNODIGING KUNSTSCHILDERES dat behaal je in enkele weken bij Parklaan 15, SINT-NIKLAAS Tel. 031 -76.55.51 OUDERVERENIGING H. MAAGDCOLLEGE Dendertmjnde UITSLAG TOMBOLA PINKSTERFEESTEN 29-30 en 31 MEI Meer dan honderd jaar stond hy er al onder de lommer politie een beetje stonden verliep vlot. Stadsarchitekt p de kastanjelaren op het Dendermondse Kerkplein, te kommeren met de bief- Windey en zijn staf waren Itig en groots bekeek hij elke dag de schoolkinderen die stukjes al in de tas. er ook. «Zoiets is onkon- |er jaar opnieuw in de geschiedenis- en godsdienstboeks- Op de bank in de scha- troleerbaar en niet te voor- moesten lezen hoe Pater De Smet, «fortiter er suavi- duw zat een meneertje spellen, zei hij. Niemand |r» de Indianen van Colorado. Dakota en Utah ging vriendelijk voor zich uit te weet wanneer dergelijke ■jkeren tot het ware geloof. Woensdag 9 juni is hij van kijken, maar daarvan trok konstrukties zover versle- d sokkel gevallen. Zo maar. de opstandige pater zich ten zijn dat ze kunnen om- 178 staat er op he, loven. Metaalmoeheid, "^«To^dScht^aar^nè! ite standbeeld dat deel zegt men. Gewoon doorge- den, kwam voor het groot- De 8r0,e Zwartrok heeft maakt van onze kinder- roest. Na honderd jaar kan ste dcei terecht in het perk- natuurlijk zijn verdiensten m. Het beheerste eigen- men er moeilijk bezwaren je voor zijn staIKjbeeld gehad. Hij was niet zozeer °lêtteSnd°°toeVehoe wï h hebben' Het stand' maar botste met zijn hoofd de 8rote missionaris zoals letteno toe noe we beeld is immers gegoten in tegen de boordsteen en hij beschreven wordt in on- T,! ,TP'eï f Pen Loperlegering en is van hield daar een lelijke bluts ze boekl«- maar eerder de I mtgestoken had, ge- binnen hol. Daann zit een aan oveiIndien hetzelfde diplomaat, die door zijn fcs Pater D^'sm« kdm ''TT konstruk,'e dlc bet gebeurd was bij begin of aanvankelijk missione- te. Pater De Smet is dus geheel moet recht houden einde der scholen zouden nngswerk de roodhuiden li vaJT.zl1n voe,a|uk ge- en die konstruktie zit vast er misschien nog ongeluk- goed had leren kennen en ÏTj na' m de sokkel. Dat ijzer is ken bijgeweest zijn. die kennis werd later door jirlijk, dat is hiji al lang, nu, na honderd jaar weer- jook nog letterlijk. stand, gewoon doorge- Pater De Smet heeft ech- Het Dendermondse roest. Hcplein is geen vaste I jaar weer- de blanken «gebruikt» om gewoon doorge- Pater De Smet heeft ech- met de inboorlingen te on- ter een veilig uur uitgeko- derhandelen. De Smet. die 8een vaste Een nare ervaring na- zen. De heer D'Hooghe veel invloed had bij de In- lats. Niet alleen waaide tuurlijk voor meneer stond erop te kijken, snel- dianen. heeft totaal onbe- Itoren van de kerk en D'Hooghe die met zijn fiets de met zijn fiets naar de wust meegewerkt aan de Irtte in gruizelementen voor het voetpad staat te onderpastoor die direkt de stille verdrijving ervan en I de kasseien neer. later wachten en de pater van politie op de hoogte bracht, de genocide die erop volg- «uvelden ook heel wat zijn voetstuk ziet komen, en even later waren de de. wat hemzelf moeilijk "j die mooie kastanjela- Grote verrassing ook bij de stadsdiensten er al om de kan verweten worden, i en nu moest ook de twee dames die net aan het «stoffelijke resten» te ver- fcte Zwartrok eraan ge- mooie glazen huisje van de wijderen. De hele operatie Het standbeeld zal uiter- Terwijl de stedelijke diensten druk beraadslagen wat er nu blijkbaar alleen oog voor onze fotograaf, (v) aard hersteld worden in pelijk maken ze hem nu zijn oorspronkelijke staat, wat beter vast. «Fortiter». Het Dendermondse Kerk- zoals in zijn eigen motto plein zonder Pater De Smet staat, is immers geen zicht. Ho- (M.D.B.) de gevallenpater moet gebeuren, hebben de jongelui «FANBAL FREE RIKKIE HARDING» 0025 1476 0256 0299 0218 0266 0380 1831 1221 1036 1705 1023 1999 2314 2208 2149 1799 2125 0352 0189 0611 0340 1821 0935 2239 2297 0233 1494 1279 1106 0424 Prijzen af te halen in café «Antiekens» Oude Vest, Dendermonde, tot 15 juli 1982. 24/1668-RD Ipljjkbaar volkomen verrast en zichtbaar ontgoocheld hebben A.W.D. en het sentebestuur van Uebbeke met de pers een konferentie belegd in verband met het rthuis. Wat het standpunt van A.W.D. betreft vindt u in een andere bijdrage maast daarover uitleg. Volgt nu het standpunt van de gemeente, waarbij door de tgemeester en schepenen eerst een historiek van de groei, vanuit bestuurstandpunt leken, gegeven wordt, hun vasthoudend vechten om Denderbelle een nodig en nuttig jirthuis te bezorgen, hun administratieve lijdensweg en dan hun huidig gevoelen en Deze groepen zouden voor bepaalde manifestaties toch beroep doen op het buurthuis. Antwoordden niet: PVV- vrouwen, VW onderlinge bedrijfshulp, de Eekhoorn, Brabo. Het Vat. CSC. Prof. Uyttersprot-genoot- schap. De Iveriingen. de Nationale Oudstrijders- bond. Buurthuis Het buurthuis zou als volgt samengesteld wor den, dit gebeurde aan de hand van vragenlijsten in gevuld door de verenigin gen die er zich voor interes seerden: ruime inkomhall voor tentoonstellingen, po lyvalente zaal voor 100 per sonen. twee vergaderzalen voor 20 a 40 personen, les- keuken, iets waar drank zou kunnen bekomen wor den, berging, sanitair, par king. Naar aanleiding van de verlanglijst van deze verenigingen ook terwille van de aanpassing aan de ministeriële normen heeft de architekt 4 a 5-maal het voorontwerp veranderd. Er is ook reeds een drie- k viermaal vergadering ge weest met de schooldirek- tie en inspektie en ouder- komité. In principe waren er bezwaren vanwege hen tegenover de inplanting van het buurthuis, omdat zij voor hun school het kind als norm namen. Nu zijn ze echter pro op voorwaarde dat de kinderen van de school zouden kunnen ge bruik maken van de loka len voor de tentoonstelling van hun werkjes, van het turnlokaal en van het knut- sellokaal. Het spreekt van zelf dat ook de vrije school hier gebruik mag van ma ken. De bedoeling is ook dat alles niet volledig gratis gebeurt. Administratie Op het moment dat de gemeente door de admini stratieve rompslomp van aanvragen. wijzigingen, vergaderingen met de ge ïnteresseerde verenigingen en de betrokken school heen is, door de brand weerverslagen, de rappor ten van de technische (staan feds in 1978 nodigde het :entebestuur enkele le- van de Nederlandstali- ;ommissie voor kulture- :ntra naar Lebbeke uit U^^jjSe mogelijkheden na te Ijl^^n die er waren om klei- wijkcentra of even- :1 buurthuizen in te ;n. Voor Wieze en lerbelle werd aan klei- centra gedacht, voor SWibeke zouden ze een Jper projekt voorzien. Wieze betrof, bezoch- ze de bestaande ge- iteschool, die sedert niet meer als school :bruik is en waarvan nu 'lei verenigingen ge- Jik maken (AA. Chiro, tlate-klub, kaatsers, "1l), en die het best zou jinen verbouwd worden wijkcentrum. Er was Is de vraag naar ver- iwing voor een kleine een bar en zaal voor ;eveer 50 personen. Wat reft Lebbeke: hier was kommissie ervan over- dat de gebouwen van huidige muziekschool, 'estigd in de Stations- t, het best in aanmer- kwamen als ontmoe- :entrum, mits enige iuwing en uitbreiding, tan vi Denderbelle bezocht ïen vwn het gemeentehuis. 0 juntn was unaniem: dit ge- recnuw kon niet dienstig zijn 1 eef)r een wijkcentrum, lerpalen waren: de be- :te ruimte, de steile en het feit dat de mu- tussen de lokalen inmuren waren... In er halle was de enige oplos- rdaatlg dus nieuwbouw. Om dez ze te kunnen realiseren kc Oder onteigeningen bleef t o.i ten de gemeentelijke ei- ndaaj ndom aan de Visstraat waar de gemeen- 100I gevestigd is. Intussen iren in Denderbelle een 'tal problemen gerezen: was de vraag van de staande biblioteek naar unere lokalen doordat ,g tf, t Willemsfonds en het zaj ividsfonds samensmol- gesti Terwijl bovendien in :zing meeste gemeenten de iszin 'lioteek langs de straat- nt ligt en direkt bereik bar is (o.a. voor 60-plus- ig 15 R). is dit in Belle niet het dus, va'' Het lokaal is niet g san klein maar ook ver or vt n de straat gelegen, na- akti gans achteraan op vordfkoer van de gemeen- icht. fchool. Vermits het Ieer- genaantal gedaald was, kere ^8 de gemeente aan de /ordt too'direktie en aan de >id vt' tonale inspekteur of ze i info 11 bijkomend lokaal in an d "tfik zouden mogen ne- neen 60 voor de biblioteek. •ist. el "dvies van de inspektie u is nochtans negatief om- schd de k euters anders naar p hel 1 bovenverdieping moes je n. wat niet aangewezen Dit standpunt van de Doolinspektie is begrijp baar. Bovendien argumen teerden ze dat alle klaslo kalen in feite door de school moesten behouden blijven, hetzij als turnlo kaal, hetzij als knutsello- kaal. Er is ook een pro bleem van de totaal verou derde toiletten die op de koer staan van de gemeen teschool. Het ouderkomité evenals de direktie en de inspektie vroegen hiervoor een oplossing. Wat het ge meentebestuur beslist wou doen. Anderzijds vroegen de K.S.A. en de Roodkap jes, die nu hun aktiviteiten uitoefenen op de koer van de gemeenteschool en één lokaal gebruikten naar een betere akkomodatie. De voetbalklub 't Vat die op een privé-terrein spelen, gelegen achter de gemeen teschool, hadden gevraagd zich in hetzelfde lokaal van de jeugdvereniging te mo gen kleden en wassen. Dit werd hen toegestaan, maar hield tevens in dat tijdens de winterperiode de kinde ren regelmatig naar buiten dienden te gaan. Het is echter niet mogelijk voor deze jeugdverenigingen een ander lokaal te beko men, gezien de vraag reeds gesteld werd voor de bi blioteek. en de inspektie negatief adviseerde. Op ze ker ogenblik werd door de KSA, VP en VKSJ een ver gadering georganiseerd met de leiding en de ou ders, waarop de schepen van de jeugd uitgenodigd werd en waar men vroeg naar de mening van het gemeentebestuur omtrent het inzicht van deze vereni gingen om op het gemeen telijk speelplein naast de kerk zelf een gebouw op te richten. De gemeente wou aan al deze problemen een gelijk tijdige én zinvolle oplossing geven. Toch dacht men er eerst aan om zonder subsi diëring een zaaltje te zetten met biblioteek evenals en kele lokalen, met een sani tair blok voor de school. De gemeente zou van dit alles dus alleen de kostprijs dragen. Wilden ze subsi dies, dan dienden de loka len inzake grootte, toegan kelijkheid voor minder-va- liden, brandweer, enz... aan de ministeriële normen te voldoen. Tevens moest een socio-kulturele behoef- tenstudie voorgelegd wor den. Aangezien de ge meente hiervoor geen be voegd personeel in dienst had, werd besloten hier voor beroep te doen op een pluralistisch opbouwwerk, namelijk het Arrondisse menteel Welzijnsorganis- me Dendermonde v.z.w. Deze kostte 10 fr. per in woner (180.000 fr.) voor groot-Lebbeke. A.W.D. stuurde een vragenlijst naar de 31 verenigingen die Denderbelle rijk is. Twin tig namen zich de moeite om te antwoorden. Hieruit bleek dat sommige van die verenigingen aangewezen waren op noodoplossingen (privé-zaaltjes of onvol doende akkomodatie, enz...) en dat Belle dus het slechtst was voorzien. Vanuit dat behoeftenon- derzoek besloot de ge meenteraad dus eerst iets voor de deelgemeente Denderbelle te doen, en te pogen de infrastruktuur daar te verbeteren. (Voor geïnteresseerden: deze so cio-kulturele doorlichting is in het bezit van alle ge meenteraadsleden.) Op 4 juni 1981 richtte A.W.D. op het gemeentehuis van Lebbeke een grote verga dering in waar alle socio- kulturele verenigingen wa ren uitgenodigd. Daar werd gesproken over de verbouwingen te Wieze, de onteigening van de gron den eventueel, de algeme ne stand van zaken, de ver groting te Lebbeke. Dan werd beslist nog een avond of een dag in te richten voor elke deelgemeente af zonderlijk. Op 18 juni 1981 was er dan een informatie vergadering over de bouw van de kulturele infrastruk tuur in Denderbelle, de turnzaal in de gemeen teschool enz. Deze verga dering werd ingericht door A.W.D. Aan de aanwezi gen op die vergadering werd uitgelegd welke de ei genlijke bedoeling van het buurthuis was. Een buurt huis is een huis van de gemeenschap, waar elk mens. ongeacht zijn leef tijd, ongeacht hij georgani seerd is of niet. hij heeft evenveel recht, ongeacht zijn politieke of ideologi sche strekking of kleur, een waar verschillende aktivi teiten kunnen doorgaan: biblioteek, vergaderingen, tentoonstellingen, kinder welzijn, dienstencentrum O.C.M.W. voor valide be jaarden, kaartnamiddagen en andere aktiviteiten als kooklessen, naai- en knut- sellessen. jeugdaktivitei- ten, repetities van muziek of toneel. Een buurthuis beoogt de integratie van al le funkties. Het is zeker niet de bedoeling er een café van te maken, maar het is duidelijk dat als men een vergadering heeft, of een expositie, er de moge lijkheid moet zijn dat er iets gedronken wordt. Als een vereniging daar een vergadering heeft, zal ze zelf voor de drank moeten instaan, zelf alles uit de frigo halen, afwassen enz. Kortom, zelf een verant woordelijke aanstellen. Misschien per week iemand anders, maar het is zeker geen vast café. Het aktie- komité heeft daarover een misverstand. Op die verga dering van 18 juni 1981 werd het adres genoteerd van die mensen die geinter- Het standbeeld is van koper met binnenin ijzeren steunen die volkomen zijn doorgeroest. Op de sokkel staat geschreven dat dit standbeeld werd opgericht tot eeuwige hulde... (v) esseerd waren en verder zouden willen meewerken. Ongeveer 21 mensen gaven hun namen op. Daaronder waren er van de volgende verenigingen: BGJG, SW, KVLV, Bellekanto- rij, VP, KSA. ACW, CSC. KBG. Op 7 juli 1981 had den zij hun eerste werkver gadering. Op de agenda stond o.a. inventaris van de kulturele akkomodaties. voorstelling van de leden. Voor het inventariseren van de bestaande akkomo daties en verenigingen kre gen zij nog een vragenlijst mee. Van daaruit zou een organigram opgesteld wor den. zodat men zich hierop voor het bouwprogramma kon baseren. De gemeente noch AWD weten of het invullen van deze vragen lijst in het bestuur van de verenigingen gebeurd is of niet, met de leden of niet. Bovendien werd toen be slist een bezoek te brengen aan het ontmoetingscen trum te Marke (Groot- Kortrijk) waar de huidige schepen van kuituur ex- burgemeester van Marke is. Dit bezoek vond plaats op 5 september 1981 en elf personen van Denderbelle gingen mee. Een volgende vergadering had plaats op 5 oktober 1981. Acht vere nigingen waren vertegen woordigd. drie lieten zich verontschuldigen. Deze elf verenigingen waren dege nen die zich ervoor interes seerden. alle anderen had den het laten afweten. Wa ren aanwezig: KSA, de Jonge Denderlingen, BGJG. ABVV-kadetten. VP. biblioteek. KVLV. Coöperatieve Vrouwenve reniging. Intussen verga derde deze werkgroep nog een vier a vijf keer. Een balans van de enqu ête ziet er als volgt uit: reageerden positief: elf ver enigingen waaronder VP. KSA. SVV. Coöperatieve Vrouwen. Roodkapjes. Fanfare De Jonge Dender lingen. BGJG. KVLV. SGB. ABVV-kadetten. bi blioteek. Negatief: De Lustige Ge- buren, neutraal: niet direkt pro: KBG, KWB, kaatsers. dienst gebouwen en andere administratieve diensten, stedebouw, inspektie van de school met speciale feli citaties van het ministerie van Nederlandse kuituur voor de grote kans tot in spraak, die gegeven werd; nu dat alle organen ak koord zijn, nu het vooront werp aangepast aan de si tuaties van de verschillende kommissies goedgekeurd is door de gemeenschapsmi nister van kuituur Poma, komt een «aktiekomité Buurthuis» op de proppen. Bovendien zijn alle voorbe reidende beslissingen door de gemeenteraad unaniem genomen: daarbij zijn twee gemeenteraadsleden van Denderbelle. Na de goed keuring in Brussel werd ook een architekt aange steld voor de betonstudie, in dit geval de h. Vincart van Dendermonde. Zegt de heer Moeyersoons: «In dit stadium komt er een aktiekomité. Ik vraag mij af wat er misgelopen is. Het is de middenstand van Denderbelle, die betrok ken is bij deze petitie. Mis schien werden deze perso nen verkeerdelijk voorge licht? Wat mij van het hart moet is dat die personen in hun brief schrijven: 'na 'n grondige studie...' terwijl een later schrijven van hen aanduidt dat ze van de evo lutie en de groei van het projekt helemaal niets af weten. Wie wil het in Belle en wie niet? De schepen van kuituur van Kortrijk zegt: inspraak is onnozel, waarom doen jullie dat met zoveel inspraak in Lebbe ke. Ook de verantwoorde lijken van Bornem zeggen: in het begin is het gebruik niet optimaal, maar lang zaamaan komen er nieuwe verenigingen bij: hobbyk- lub, fotoklub, andere sporttakken, enz. Nieuwe verenigingen worden gesti muleerd. terwijl de uitle- vings- en uitgroeimogelijk heden van de bestaande vergroot worden. De prin ciepsbeslissing werd goed gekeurd door mevr. De Backer Rika. Lees door blz. 40 GEEFT MEER KOMFORT rtfCT) AAN UW VOETEN Y- i Schoenen in verschillende {J breedten f Voetverzorging Steunzolen J Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 Telefoon 053-21.59 23

De Voorpost | 1982 | | pagina 5