Vijfentwintig jaar Sint-Annaschool te Berlare Zele Organiseert Wedstrijd veilig verkeer voor de jeugd u» Vakantieregeling Sint-Niklase stadsdiensten Veertiendaagse voor veilig verkeer Bezuinigingsmaatregelen geen vat op goed beheerde scholen JIO - 18.6.1982 - Do Voorpost Op het Sinterklaasfeest van 1823, ongeveer 160 jaar geleden, startte men in de Berlaarse Gaverwijk met een school die bet doel had de kinderen te leren lezen en schrijven, de bevolking was toen immers nog ongeletterd, en ondertussen ook enige begrippen van huishoudkunde mee te geven. De school werd gedoopt als «School der voorzienigheid der arme mensen», en stond onder de voogdij van de zusters van Sint-Vincentius te G(jzegem. Nog steeds ressorteert de school onder het instituut van Gijzegem. Zuster Francisca de eerste kleuterklassen maar twee direktrice van de 25 jaar jaar later kwamen er al een geleden opgerichte Sint- kleuterklas en een eerste Annaschool vertelde het studiejaar (meisjes) bij. ons van naaldje tot draad- Mevr. Rita De Bruyne- je. Omdat de school van de Eeckhoudt heeft momen- Gaver stilaan overbevolkt teel de leiding over vijf werd en omdat het onder- kleuterklassen met 180 wijs dichter bij de mensen leerlingen en verder de eer- moest staan, werden de ste twee studiejaren voor gronden voor deze school meisjes, reeds in 1938 aangekocht. De Sint-Annaschool werd Het duurde echter tot in in 1963 gevoelig uitgebreid 1957 vooraleer er kon les door de aankoop van villa gegeven worden in de Evergreen die er vlak naast nieuw gebouwde lokalen, was gelegen. Daardoor is Men is begonnen met twee er heel wat ruimte vrijge komen en is er zeker geen sprake van overbevolking. Óm het zilveren jubileum te vieren waren er feesten voorzien op zaterdag 12 en zondag 13 juni. Met turn- dans- en spelletjes werden de bezoekers door de leer lingen vergast. Ze zagen achtereenvolgens «Wij zijn Chineesjes» van de eerste kleuterklas, een andere kleuterklas van Sint-Anna bracht «De bakkertjes». De kleinsten van de Gaver toonden «Kleine Majoret- ten» en het 3e en 2e van Sint-Anna deden het zelfs in het Engels met «So glad I have you». Het derde Ga ver waren de «Vrolijke kleuters» en het eerste leer jaar bracht een Iers Volks lied. «Zweedse makarade» was er voor het tweede leerjaar. Het derde kleu terklasje van de Gaver bracht «Wouter de huiska bouter» ten tonele. Het tweede leerjaar bracht dan nog «Op een onbe woond eiland» en «Si tu aime ma musique». Het derde leerjaar deed het al zingend in The Rain en de kinderen van het vijfde scoorden met Yankee Doodle. Het zesde wist al van wanten en speelde «Trojan Horse». Aktueel was het vierde leerjaar met «Ein bisschen Friede». Dat alles werd besloten met een gezamenlijk vredeslied. De schooldirektie mocht zich verheugen in een tal rijk opgekomen publiek dat zich te goed deed aan de versnaperingen, de wa fels en de ijskreem, zelfs het volledige menu werd alle eer aangedaan. 9. An Achten, Luc Coppie- ters, Carlos Haentjens, Frangois Paelinck, Koen Van Daele. Geboren in 1969-70: 1. An Beirens, 2. Filip De Greef, Sylvia Dheer, Mare Maes, Wim Pieters, Jos Van Acker, 7. Els Dhoog- he, Sven Dobbelaere. Veerle Gysens, Steven Roels. Middelbaar onderwijs: Leerlingen geboren in 1969: 1. Herbert De Paepe en Wouter Herwege, 3. Glen Christiaens, Christiaan De Maere, 5. Raf Van Kerck- hove, 6. Youri De Donder en Guy Bogaert, 8. Krstien Van der Strieckt, 9. Dirk De Loose en Bart Van Eet- velde. Leerlingen geb. in 1968: 1. Filip De Varé, Bart De Wilde, Maddy Lerno. 4. Patrick Coppieters, Chris Natuurlijk was de viering van het 25-jarig bestaan van de Sint-Annaschool vooral een feest voor de leerlingen ervan (jj) Het gemeentebestuur voorziet ieder jaar 60.000 F voor het organiseren van een verkeerswedstrijd voor de jeugd uit de Zeelse scholen en dit zowel in het lager- als het middelbaar onderwijs. Het organiserend komitee bestaat uit poütiekommissaris Bogaert, r\jkswachtkomman- dant Losa en sekretaris Willy De Beule. Ze kragen hiervoor ruime medewerking van de schooldirekties en het lerarenkorps. De prijsuitreiking vond plaats in een bomvolle raadszaal. Schepen Karei Poppe dankte al degenen die bereid zijn om een steentje bij te dragen voor veilig verkeer in de ge meente en inzonder voor wat de jeugd betreft. Politiekommissaris Bogaert dacht reeds aan de komen de vakantieperiode en gaf dan ook enkele zeer nuttige tips, die tot meer veiligheid op de weg moeten leiden. De proclamatie van de lau reaten gebeurde door rijks- wachtkommandant Losa, die ook zijn kommentaar bij de wedstrijd gaf. Geen enkele deelnemer behaalde het maximum. De grote struikelblok waren de voor- rangsregels. Het gemeentebestuur be perkt zich niet tot een ver keerswedstrijd voor de jeugd, maar op regelmatige tijdstippen wordt er door de gemeentelijke politie, met de medewerking van de technische diensten van Touring Wegenhulp pre ventieve fietsen kontroles gehouden bij de school gaande jeugd. De laatste keer dat het gebeurde wa ren de resultaten minder gunstig dan de vorige keer. Het aantal fietsen dat niet voldeed vermeerderde van 27 naar 30%. Er werden 1080 fietsen gekontroleerd. 333 kregen een rode kaart voor ernstige gebreken of het niet in orde zijn met het geldende verkeersregle ment. 190 fietsen kregen wel een groene kaart, maar met bemerkingen. 557 fiet sen kregen groen zonder perforaties. De Smet, Nadia Symoei 7. Johan Malfliet, 8. Am* lies Gijsens, Christine Si baert, 10. Sabine Vi Avermaet. Leerlingen geb. 1967: 1. Miriam Van Cleempi 2. Patrick De Wilde, Dij De Stropper, Karei V Kerckhove, 5. Tom Vi Kerckhove, Christel V( cammen, 7. Carolien Coll waert, 8. Tom Gijsens. Leerlingen geb. in 1966: 1. Bernard Paelinck, Sonja Van Laere, 3. Sabi Westelinck, 4. Gilbt Temmerman. Ginette V* der Jeught, 6. Erik He man. Marleen Ottoy. BEN Ook het onderwijzend personeel van de Berlaarse Sint-Annaschool vierde het 25-jarig bestaan van de school (jj) UITSLAG VERKEERS WEDSTRIJD: Lager Onderwijs: Leerlingen geboren in 1972- 73: 1. Ellen De Bisschop en Thierry Verplancke, 3. Re- naat Picquer, 4. Filip Beir- naert. Frank De Leenheer en Kris Wante, 7. Hilde Van Puyenbroeck, 8. Eddy De Coster, Ivan De Loose. Yves De Rijcke, Bart Pie ters, Tom Van den Bos sche, Lieven Van Uytfang- he en Marjan Verheggen. Leerlingen geboren in 1971: 1. Paul Meirsman, 2. Davy De Block, Koen De Schae- pmeester. Jan De Varé, Karolien Dheer, Dirk Van F.xtergem, 7. Christine Hoogewijs en Jan Malfiet, De bevolking van Sint- Niklaas wordt ervan in ken nis gesteld dat tijdens de aanstaande kermisperiode de administratieve stads diensten niet zullen funk- tioneren op maandag 5 juli en donderdag 8 juli. De drie andere werkdagen van de kermisweek, alsmede op de weekdagen van de twee de vakantieweek, zullen de administratieve stadsdien sten toegankelijk zijn van 8 tot 12 uur en van 13ul5 tot 16 uur. De Nationale Feestdag valt op woensdag 21 juli en vanaf 's ande rendaags geldt terug de ge bruikelijke regeling. Het bureau van de burgerlijke stand zal evenwel voor het publiek toegankelijk zijn op 5 en 8 juli van 9 tot 11 uur doch uitsluitend voor de aangiften van geboorten en sterfgevallen. Tijdens de eerste kermisweek zullen geen huwelijksaangiften aanvaard worden. Hieron der volgt een overzicht van de werking der voornaam ste stadsdiensten tijdens de komende vakantieperiode. Stadsbibiioteek De centrale biblioteek, Hendrik Heymanplein, zal gesloten zijn op zondag 4, maandag 5, donderdag 8 en zondag 11 juli 1982. De filialen zijn gesloten gedu rende de eerste kermis week, namelijk van zondag 4 tot en met zondag 11 juli 1982. Daar de stadsfeestzalen, Leopold Il-laan, gesloten zijn van 3 tot en met 25 juli 1982 zal het filiaal aldaar ook gedurende die periode gesloten zijn. tot en met 10 juli zal het huisvuil niet worden opge haald, ook niet in de deel gemeenten Belsele. Nieuw- kerken en Sinaai. Wel wor den de containers en vis- tonnen leeggemaakt. Stedelijk Zwembad Het Stedelijk Zwembad is volledig gesloten van za terdag 3 juli tot en met zondag 18 juli 1982. Op 21 juli en 15 augustus 1982 zal het zwembad eveneens ge sloten zijn. Tijdens de grote vakan tie geldt de hiernavermelde regeling: op werkdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 20 uur; op zaterdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 18 uur; op zondagen van 9 tot 12 uur. Stedelijk Sportcentrum «De Witte Molen» Tijdens de kermisperio de 1982 zal het Stedelijk Sportcentrum «De Witte Molen» voor de outdoor- sporten alle werkdagen open zijn van 9 tot 20 uur. Op zaterdagen, zon- en feestdagen wordt gesloten om 18 uur. De sporthallen 1 en 2 zijn .gesloten van zater dag 3 juli tot en met woens dag 21 juli 1982. Vanaf donderdag 22 juli 1982 geldt de gebruikelijke regeling. Stedelyk Sportcentrum Sinaai De sporthal van Sinaai is volledig gesloten van zater dag 3 juli tot en met woens dag 21 juli 1982. Reinigingsdienst Stedelijk Sportcentrum Tijdens de week van 3 Nieuwkerken Het sportcentrum Nieuwkerken is volled gesloten van zaterdag 3 ju tot en met vrijdag 23 jt 1982. Uurregeling stadsautobusdiensten Tijdens de periode vi het betaald verlof zullen stadsautobussen op werkdagen rijden volge de zondaguurregeling, wil zeggen tot 13 uur i vanaf ongeveer 20 uur v< trek om het uur (nè 13 ui en tot ongeveer 20 un vertrek om het halfui Op de donderdagen 8. en 22 juli 1982 worden v de lijnen 1, 2, 3 en 4 evi wel ritten toegevoegd, autobussen rijden op dei dagen tot ongeveer 13u] om het halfuur. voor de lijnen 12 en vanaf 18 uur. voor de lijn 3: va 8u30. Voor de lijnen 5 en geldt er geen speciale rej ling. Voor de lijn Sint-I klaas - Temse - Antwerj blijft de gewone uutrej ling behouden. Algemene aanbeveling Om praktische redend worden de ingezetenen toe aangezet zich zovel mogelijk in de voormiddai tussen 9 en 12 uur aan j melden bij de stadhuisdiel sten. Dit geldt vooral voor dienstverlening aan de lal ketten van de bevolkingf dienst en de burgerlijk stand voor: attesten, aaj giften, informatie enz... (P-vj De veertiendaagse voor Veilig Verkeer Erpe-Mere vroeger Week voor Veilig Verkeer te Erpe en te Mere was dit jaar aan haar vijftiende uitgave toe. Alle lagere scholen van Erpe-Mere zowel gemeentelijke, vrij gesubsidieerde als rijksscholen namen aan deze veertiendaagse, die liep van 1 tot 11 juni 1982, deel. De uitslag van de aan deze aktie verbonden verkeers wedstrijd werd vorige vrij dag bekendgemaakt tijdens de prijsuitreiking, die door ging in de nieuwe gemeen telijke sportzaal in de deel gemeente Mere. V.O.B.K.W. Enkele ouders, die zelf een kind verloren ingevolge een verkeersongeval, heb ben in 1965 een vereniging opgericht met als doel de kinderen beter te bescher men op de wegen: de Vere niging van Ouders voor de Bescherming van de Kinde ren op de Wegen. Zelf in het verdriet gedom peld, hebben zij toen beslo ten dat er iets moest ge daan worden. Immers, de statistieken tonen aan dat jaarlijks ongeveer 250 kin deren de dood vinden in verkeersongevallen. Veelal zijn de kinderen juridisch zelf verantwoordelijk voor het ongeval. Het besluit ligt dus voor de hand: de kin deren moeten absoluut be ter gewapend worden tegen de verkeersgevaren. Daarom ijvert de V.O.B.K.W. die lid is van de Hoge Raad voor de Verkeersveiligheid niet alleen voor de sensibilise ring der volwassenen, maar vooral voor de verkeersop- voeding der kinderen. Konkreet omvat dit: bezor gen van didaktisch mate riaal aan de scholen, kam- pagnes voor veilig verkeer, wedstrijden in verband met verkeersveiligheid, fietsen- kontroles, tussenkomsten voor het saneren van plaat selijke onveilige toestan den, verschaffen van licht weerkaatsend materiaal enz... Het «Jaar van het Kind» was een overal toegejuicht initiatief, een soort één- jaarse uitschieter die uit eindelijk niet zo veel tast bare pluspunten heeft na gelaten. Het V.O.B.K.W. hecht ontzettend veel meer belang aan een blijvende sensibilisering van de vol wassenen en een voortdu rende verkeersopvoeding der kinderen. De 14 daagse Deze aktie ontstond in 1966 op initiatief van de Vereniging van Outers voor de Bescherming van de Kinderen op de Wegen. De pioniers van de eerste dag waren: dhr. Verlaeckt K,, Van Cauter O., veld wachters van Mere en Er pe, de lokale politie, dhr. Fiers L. kommandant van de rijkswachtbrigade Erpe- Mere, alle schooldirekties en het bestuur van VOBKW, onder voorzit terschap van dhr. Sergeant F. De twee eerste jaren ging de aktie door in het ver keerspark van «Het Rijk der Vrouw». Nadien met de verkeerspiste van de «Hoge Raad voor de Ver keersveiligheid Via Se- cura», onder leiding van ei gen personeel (rijkswach ters van de Bijzondere Wegpolitie) en de eerder geciteerden. Na enkele jaren reeds be schikte de V.O.B.K.W. over drie wisselbekers om uit te reiken: Van de Hoge Raad voor de Verkeersveiligheid Via Secura Van het Ministerie van Onderwijs Van het Ministerie van Nederlandse Kuituur Deze bekers worden res pectievelijk toegekend aan het beste zesde, vijfde, vierde leerjaar. De beker wordt eigendom van de school die ze drie maal wint. Tot op heden is dit nog maar één maal gebeurd: de gemeentelijke jongens school, Dorpe Erpe onder leiding van schoolhoofd Van Droogenbroeck O. (t>. Sinds de fusies van ge meenten schonk het huidi ge gemeentebestuur een wisselbeker aan de school die het beste gemiddelde haalt. Een lovenswaardig initiatief om de verkeersop leiding in groep aan te moedigen. Laureaten De verkeerswedstrijd ken de niet minder dan 75 lau reaten, die allen uit de han den van burgemeester De Lat en schepen De Wolf hun prijs mochten ont vangen. Aan de 12 best gerang- schikten werd daarenboven een bekwaamheidsgetuig schrift van de Hoge Raad voor de Verkeersveilig heid. via Secura en de Rijkswacht uitgereikt. Vermits de eerste twee ex- aequo eindigden, werd een bijkomende vraag gesteld, teneinde één winnaar te kunnen aanduiden: Fo- cquet Hilde en Verhofstadt Guy werd gevraagd de wet telijke uitrusting van de fiets te beschrijven. De strijd was echter ongelijk: de jongste (derde leerjaar) moest het onderspit delven tegenover de oudere Hilde Focquet (zesde leerjaar). De uitslag 1. Focquet Hilde (6' Ij) 0 fouten, 2. Verhofstadt Guy (3* lj) 0 fouten; 3. De Groote Peter (BLO) 2 fou ten; 4. Goeyvaerts Eddy (BLO) 2 fouten; 5. Veree- cken Michel (BLO) 3 fou ten; 6 Dankaert Anja, (4' lj) 3 fouten; 7. Clarisse Hans (6' lj) 3 fouten; 8. Meersman Danny (6' lj) 3 fouten. 9. Hannes John (5* lj) 3 fouten. 10. Bruylandt Tom (5' Ij) 3 fouten; II Killemans Steven (4C lj) 4 fouten; 12. Baltus Laura (5* lj) 4 fouten Wisselbekers Benevens de 75 laureaten, die allen met hun ouders opgekomen waren om hun prijzen in ontvangst te ne men, waren ook de onder scheiden schoolhoofden aanwezig omwille van de uitreiking van de wisselbe kers. Geen enkele school slaagde erin voor een derde maal een beker in de wacht te slepen zodat er slechts een verwisseling van eigenaars plaatsgreep. Toch is de gemeenteschool van Erondegem de uit schieter: van de 4 te winnen bekers sleepten zij er 2 in de wacht. De uitslag: Beker gemeentebestuur Erpe-Mere (beste school- gemiddelde): gemeen teschool van Erondegem. Beker Ministerie van Nederlandse Kuituur (bes te finalist van het 4C leer jaar): B.L.O. Erpe. Beker Ministerie van National Opvoeding (beste finalist van het 5* leerjaar): Gemeenteschool St. Apo- loniastraat Erpe Beker Hoge Raad voor Verkeersveiligheid (beste finalist 6' leerjaar): Ge meenteschool Erondegem. Verwezenlijkingen De mensen, die werkzaam zijn in V.O.B.K.W. zijn allen onbezoldigde vrijwil ligers die enerzijds per soonlijk gemotiveerd zijn, doch anderzijds ook door het beschikbaar cijfermate riaal: in 1979 stierven onge veer 350 kinderen tot 14 jaar ten gevolge van ver keersongevallen, 1600 wer den zwaar gewond en 7000 lichtgewond, (cijfers Natio naal Instituut voor de Sta tistiek). Deze dramatische cijfers tracht V.O.B.K.W. door praktisch verkeersonder- richt in de basisscholen te Aldus het leidmotief van de Heer Frans Wachters, af gevaardigde van de Minis ter van Onderwijs Coens tijdens zijn rede bij de in huldiging van de nieuwe gebouwen van de Rijks- scholen-Hamme-Basis- school Zouavenstraat. De bloei die de Rijksscho len Hamme voor het ogen blik kennen berust op sa menwerking tussen de scholen, de Bescherm- bond, de direkties en de diensten van de Bijschool- se Activiteiten van het mi nisterie van Nationale Op voeding. Deze veelzijdige korrelatie heeft de Open deurdag in de Rijksscholen Hamme doen uitgroeien tot een onverdeeld sukses. Reeds van 10 uur 's mor gens konden ouders en sympatisanten zich in een draaikolk van attrakties werpen, want in de drie afdelingen gingen dan de werkzaamheden van start. In de Middenschool kon den de ouders van het ene lokaal naar het andere wandelen en eventueel deelnemen aan een wis kundeles, een taalles, een les wetenschappen of meer praktische werk zaamheden volgen. In de Basisschool (hoofd school en wijkscholen) volgden de ouders de ma nuele expressie met kleu ters of het muzisch kreatief werk van de leerlingen. Zij werden bekoord door de muziekanimatie van in- spekteur Vandermeulen, door het poppenspel van de heer Vandeweert of zij konden zich aan de hand van fotomateriaal verge wissen van de verwezenlij kingen van het vernieuwd onderwijs. De volksdansen geleid door een afgevaardigde van de Vlaamse Volks- danscentrale kreeg de aandacht van de jeugd, ter wijl de dames bekoord wer den door het bloemen- schikken onder leiding van F. De Smet van het Hoger Rijksinstituut voor Tuinbouw te Vilvoorde. De door de leerlingen zelf uitgewerkte kindermusical en het toneelstukje «Het Spookkasteel» trok de aandacht van de vele ou ders die ook hun kind eens aan het werk wilden zien op de scene. Kort samei gevat de Opendeurdag Hamme heeft de schoj dichter gebracht bij de ders, wat van uitzonder^ belang is voor de goe< werking. Een totaal aparte plaal nam de schilderijentej toonstelling van kunstsi der Geo Sempels in. Zoa uit de schitterende verle ding van de heer Vandenl® bossche, kunstkritiek blijkt, gaat het hier om eeijl kunstenaar die door hal gullige spel van lijnen er I kleuren zijn opperste onMr roering weet weer te gevell in een abstrakt geheel c' bijzonder warm en kleurvi naar voor treedt. Ged wonder dat de werken vaf deze kunstenaar met intef nationale vermaardheid, i de beste musea ter werel vertegenwoordigd zijn er dat hij regelmatig prijzen i het binnen- en buitenland wegkaapt. Meer scholefl zouden hun lokalen mo* ten ter beschikking stellet van de kunst om aldus dt jeugd in nauwer kontakt er mee te brengen. beperken. Een greep uit hun verwe zenlijkingen: de jaarlijkse opstelling van de verkeerspiste op ie dere speelplaats in de ge meente en de 14 daagse voor veilig verkeer enig in ons land. De sinds 4 jaar lopende aktie «Jonge Ridder van de Weg» in het Rijkswachtdis- trikt Aalst. De boekjes «Wegcode van de scholier» delen I en II, opgesteld in samenwer king met dhr. Coornaert, politiekommissaris te Jette. De wet (7.7.'71) op b verplicht verkeersondt richt in de basisschol! werd uitgevaardigd na ht haald aandringen vat V.O.B.K.W J.V.M

De Voorpost | 1982 | | pagina 10