en de kleine k Pe grote Aalsters burgervader Louis D'Haeseleer groots geportretteerd! Ook prins-karnaval Jempi kweekt «bonsais» te Aalst Dendermondse akademie-leerlingen exposeerden VICTOR SUY, EREGENODIGDE (EN ENIGE BUITENLANDS KUNSTENAAR) OP TENTOONSTELLING IN BUNDESREPUBLIK A kade* Met haar tentoonstelling ter gelegenheid van haar eerste lustrum kreeg de «Vlaamse Bonsaivereniging vzw» in zaal Netwerk verleden weekend veel belangstellende bezoe kers. Wellicht een aantal leken in het vak die eens kwamen neuzen doch waarvan een aantal achteraf daadwerkelijke interesse betoonden. Gegrepen als ze waren door de merkwaardige expo van liefst een 70-tal bonsais. Het Japanse woord «bon sai». afgeleid van het Chi nese «p'en tsai», betekent letterlijk boom in pot». Ontstaan in het eeuwenou de China raakte deze kui tuur in de 11' eeuw ook in Japan bekend waar ze ter dege geperfektioneerd en verfijnd werd. Tot ze vori ge eeuw in Japan algemene verspreiding kreeg in het land van de Rijzende Zon. Technische experimentatie gepaard aan Oosters ge duld leidde tot de kreatie in de hele wereld van beroem de bonsai-kollekties. Pas in het begin van deze eeuw, en vooral na wereld oorlog II en de bezetting door Amerika van Japan raakte deze kuituur in het Westen bekend. In principe leent elke boomsoort zich tot de bon saibehandeling mits oor deelkundige beknotting van het wortelgestel en snoeien van de bladeren. Vermits ingevoerde boom pjes eerder duur uitvallen houden de ruim 160 leden van de Vereniging, ver spreid over het hele Vlaam se land en zelfs erbuiten, zich bezig met inlandse boomsoorten: olmen, beu ken, eiken, ceders, meibo men, dennen, lorken et tut ti quanti. Gewoon gezaaid of als zaailing in potjes verplant. Potten dan vanzelfspre- Agnes Luyckx en Jean-Pierre Timmermans, twee Aalste- naars die de Bonsaiklub in het nationaal bestuur vertegen woordigen (per) kend met in de bodem mo gelijkheid tot afwatering. Eerder ruwe potten en schalen van Chinese make lij nogal bruut en ongegla zuurd ofwel van Japanse oorsprong, fijner, beter af gewerkt en langs de buiten zijde geglazuurd. Onder de vele tentoonge stelde boompjes, een ze ventigtal, een paar oude. Een esdoorn van 17 jaar en een zelkova van liefst der tig jaar oud. En nog steeds binnen de genormeerde af metingen onder de 50 cm hoogte. De vroegere voor zitter Robert Windels uit Heusden en de huidige. Mevrouw Muylaert-Luycx, kwamen bij onze noorder buren in kontakt met bon sai-amateurs en stichtten vijf jaar terug dan een ei gen Vlaamse klub met suk- ses zoals trouwens te zien aan hun resultaten. Onder de promotoren te Aalst ook niemand minder dan de regerende prins- karnaval Jean-Pierre Tim merman uit de Expostraat, prins «Jempi» die er nog een andere hobby op na houdt. Het maken van sol daatjes. in tin of plastiek waarbij de onderdelen wor den aangekocht en dan geassembleerd volgens de regelen van de kunst. Eens in olieverf geschilderd zijn ze klaar om te worden ge bruikt als elementen van diorama's als bvb. soldaten aan tafel tentijde van Na poleon. Jempi behaalde ten andere reeds heel wat eer ste prijzen. Ook zijn echt genote Linda De Waege- neer heeft de verzamelwoe de te pakken. Dit dan op het vlak van antieke pop pen, werkelijk kinderspeel goed van voorheen. Een heel kostbare kollektie poppen met meestal kop pen in porselein. Voorzit ster Agnes Luycx houdt het dan liever bij een verzame ling Oosterse schaduw- poppen. Wellicht rijzen bij U in ver band met de bonsai-kuituur wel een aantal vragen waarop we even willen anticiperen. De prijs van een bonsai hangt grotendeels van je zelf af. De pot of schaal kost weinig en het boompje kweek je zelf. Exemplaren uit China of Japan invoeren is alleszins voor beginnelin gen niet aan te raden. Eerst dient men de nodige erva ring op te doen en daarna is het toch vanzelfsprekend dat eigen kweek meer vol doening oplevert dan een dure investering. in principe speelt de ou derdom van de plant geen rol bij het bepalen van de kwaliteit van een bonsai. Vanzelfsprekend zijn één jarige zaailingen (nog) geen bonsais doch tiental len jaren zijn er alleszins niet voor noodzakelijk. Elke plant, al dan niet bladverliezend, is voor bonsai geschikt. Wel zijn bomen met matige groei kracht en kleine bladeren meest geschikt. Zoals een boom past moet ook de bonsai buiten staan zowel 's winters als 's zomers. Bij strenge vorst is wel enige bescherming ver eist. De bonsai volgt de natuur lijke gang van de seizoeneri en het is wel mogelijk ze een beperkte tijd binnens kamers te houden. De gewone zorgen die de bonsai beperken zich tot het geven van water en meststof, het snoeien en verpotten. Voor meer informatie kan U steeds terecht Eikstraat 60 te Aalst LH È.msai, dwergboompjes uit een sprookjesland zijn te bewon deren in de zaal Netwerk, Ridderstraat te Aalst (per) «Aalstenaars stellen tentoon» in Netwerk Vanaf september aanstaande biedt Netwerk in het eigen socio- kultureel centrum m de De Ridderstraat 21. 9300 Aalst een ruim aanbod aan van toneel-, film-, mime-, muziekvoorstellingen e a. Ook de plas tische kunsten wil Netwerk in dit aktiviteitengeheel opnemen Er wordt van woensdag 10 november tot en met zondag 14 november in Netwerk dan ook de tentoon stelling "Aalstenaars stellen tentoon» georgani seerd Er is gratis tentoonstellingsruimte (en ge bruik van expomateriaal, doeken, spots) voor een twintigtal Groot-Aalsterse kunstenaars die de meest uiteenlopende disciplines beoefenen Er worden géén werken verkocht op die expositie. Het gaat om een kennismaking met Aalsterse kunstenaars. Inschrijven kan op het sekretariaat van Netwerk, De Ridderstraat 21. Aalst, dagelijks van 9 tot 17 uur, of telefonisch op nummer 053-78 89 91, na de kan tooruren op nr. 053-77 84.56 20 - 18.6.1982 - De Voorpost Op 11 november van vorig jaar bracht de Antwerpse Werkgroep voor Plastische Kunst, onder leiding van L. Rochtus, een bezoek aan twee van de belangrijkste^^' Dt gek wiei i rte I\U t lol, UIIUCI IOIUII ly »UII I-. I IWI liug, WVII UUll 1 «w ,-J- 'J. hedendaagse kunstenaars (maar ook twee kontrasten), namelijk Joseph Beuys Jjjcl en Arno Breker. De rondleiding in de prachtige tuin van Breker met de unieke etse' beeldhouwwerken, zijn enig mooi atelier, heeft op de kunstenaar Victor Suy een v onvergetelijke indruk gemaakt. Hij nam dan ook het besluit het portret van dez» 82-jarige kunstenaar te maken. Op 24 april van dit jaar waren Victor Suy, zijn echtgenote en L. Rochtus de11 gasten van Breker. Tijdens de ontvangst werd het portret aan deze grootmeester»^ overhandigd. Vorige week genoot Suy de uitzonderlijke eer uitgenodigd te worden om een aantal portretten tentoon te stellen in het slot Nörvenich bij Keulen. f Persoonlijk begroet en gefeliciteerd te mogen worden door de gewezer*1'61^ Bundesprasident Walter Scheel is wel een eer die wetnigen te beurt valt. a Voor Victor Suy andermaal een bewijs van zijn internationale uitstraling... en 811 |uwe bloe tot e in c VI Z. llaagde dest bond Prak ;en st( jAntv, naai Deze 26 ju nisch mom vlot mee tijdens de opendeurdag i Brus: laan. De leerlingen van de Dendermondse akademie werkten vorige zaterdag plaats had (ks) Het voorbije weekend had er in de Akademie voor Schone Kunsten van de stad Dendermonde een tentoonstelling «Werken uit alle ateliers» plaats. Dat wil zonder meer zeggen dat de leerlingen aan de akademie de kans kregen om hun kunstwerken aan het grote publiek voor te stellen. Schilderijen, tekeningen, ak war ellen, collages en beeldhouw werken, vulden dan ook de stemmige expositie ruimte van de akademie. Bovendien kon men zater dag nog de verschillende klassen bezoeken en vaststellen in welke lokalen de leerlingen werken en over welke middelen zij beschikken. De tentoonstelling, die het een woord met de verbeel- tema «Werken uit alle ate- ding»; aldus minister Lens lier s» meekreeg werd inge- sens die vervolgens dieper leid door niemand minder inging op de tentoongestel- dan minister Jan Lenssens. de werken. We moeten er Bij de vele genodigden be- rekening mee houden dat merkten we ook bur ge- het hier gaat om werken meester Cool, schepen Wie- van leerlingen in het kun- meersch, de oud-burge- stonderwijs «Deze mensen meester van Asse en andere zijn vaak nog niet aan de vooraanstaanden. Ook de persoonlijke verwerking leerkrachten van de akade- toe. Zij moeten het medium mie en natuurlijk de leer- nog verwerven. Bovendien lingen waren op deze ope- is het goed dat een leerling ningsplechtigheid ver- wordt gekonfronteerd met tegenwoordigd het werk van de medestu- Ln zijn inleiding onder- den ten. Want een van de streepte minister Lenssens belangrijkste opgaven van dat de mens er geestelijk op het kunstonderwijs is naast achteruit gaat. «We zitten het leren zien, het bijbren- allemaal in onze luie stoel gen van oordeeikundig- naar de televisie te kijken, heid.» maar we leren niets meer Minister Lenssens had het bekijken.» Hoe geperfektio- ook over het kunstonder- nee rd de televisietoestellen wijs zelf. Het komt er niet ook mogen zijn, toch zullen zozeer op aan de leerling zij nooit het rijke kleuren- een mooie lijn te laten trek- palet van een schilder kun- ken, maar wel hem ertoe nen vervangen. Vervolgens brengen uit de kringloop hield hij een pleidooi voor van de verveling, van de meer kreativiteit. «Het luiheid en de ijdelheid weg kreatief bezig zijn is im- te halen. Tenslotte onder- mers de ontmoeting met streepte hij de grote waarde het verrassende, het onge- van de tentoonstelling. Het wone, het impulsieve, in zijn telkens weer gelukkige initiatieven die tot vreuin jn stemmen, niet alleen om n~~i. het de leerlingen in de gi genheid stelt ons hun w< 'm te tonen, maar ook om n een spontane, vriendeli, ele v ontmoeting met de kui osere en met kunstminnen mensen belangrijk is in samenleving van vandai Hier ontmoeten twee wei den die vaak gescheid worden gehouden, elka de wereld van het onderw en de wereld van de kun Die scheidslijn moet va goed worden afgebouwd, besloot minister Lenss* zijn inleiding, de daa tentoonstelling geopend verklaarde Uitstekende werken Het zal niemand verwoni ren dat de leerlingen vanf£"0 Het tizoc akademie zorgden voor hoogstaande tent ling. We zagen meer prachtige beeld ragfijne tekeningen, klei rijke schilderijen en collages die een glimlach het gelaat toverden. T( t sprak uit al de geexpose de werken een grote va digheid en degelijk tei nisch inzicht Dat al wijst erop dat de leerkrai ten van de akademie stU voor stuk vakbekwa mensen zijn, die bij leerlingen de zin schoonheid en voor kreif^ viteit hebben overgeënt. ^Bj Het past dan ook dat zoi l leerlingen als leerkracht voor deze fijne tentoonst ling van harte geluk wenst worden. ca Va Dakn Officii )urg« .ngeli on loor v< Op een verfijnde, vrouwelij ke wijze schildert ze haar bloemen, fraai als bloemen steeds zijn. Al haar werken zijn gevoelig en evenwich tig opgebouwd en tevens voor iedereen genietbaar. De expositie van haar oeu vre in de belfortzaal te Aalst zal iedereen bevredigen. Ze is nog tot 27 juni 1982 da gelijks toegankelijk van 10 uur tot 12 uur en van 14 tot 19 uur (niet op zaterdag voormiddag). Vanzelfspre kend wensen wij Andrée Al grain en de iniatief ne mers van deze unieke ten toonstelling nog veel suk- ses toe! De Bruyn Burgemeester D'Haeseleer van Aalst krijgt nu een plaats in de portrettengalerij van het stadhuis (ad) gaan ly we rd scl aan d pie vi D waa: leren, ganck mentt is re En Zondag 13 juni werd zowat overal te lande «vader dag» gevierd: een dag met veel attenties, geschen ken en verrassingen, waaraan elke «vaderdag- vierder» ongetwijfeld heel wat genoegen heeft be leefd... Juist, twee dagen voordien reeds vrijdagavond 11 juni deed mevrouw Andrée Algrain, Brugse kunstenares, iedereen echt glunderen toen zij, in de Aalsterse Belfordzaal, onder de eeuwenoude belforttoren, een groot geschilderd portret onthul de van onze Aalsterse «burgervader», Louis D'Hae seleer, dat centraal stond opgeteld midden een zeventigtal schilderijen en akwarellen van haar hand. Maar niet alleen de burge meester voelde zich erg in zijn nopjes die avond. Ook voor schepen Van Den Ee- de, voorzitter van «De Be schuttende Werkplaatsen van Aalst» was het een gro te eer en een bijzonder ge noegen namens honderden beschermelingen van «Schoonderhage» en «De Beschuttende Werkplaat sen van Aalst», namens de beheerraden van beide vere nigingen, namens de voor zitter van «Schoonderha ge», Fons Schorrel en de dirktie van RIB TO, ook in zijn persoonlijke naam, tientallen genodigden, het Aalsters stadsbestuur en de dienst Cultuur, te danken voor de medewerking aan deze buitengewone tentoon stelling. V.Z.W. Schoonder hage is een dagcentrum voor opvang en permanente begeleiding van meerderja rige ernstig mentaal-ge handicapten te St.-Lievens- Esse. De VZW De Beschut tende Werkplaatsen van Aalst, veertien jaar geleden gesticht, bezorgt aan een honderdtal minder-validen (mannen en vrouwen) een bedrijf8-vriendelijk werk milieu en werkgelegenheid in werkplaatsen die gele gen zijn op het Wijngaard- veld te Aalst. Gebruik ma kend van het feit dat me vrouw Algrain van het stadsbestuur de opdracht kreeg het portret van de huidige burgemeester te schilderen een tot op he den zelden onderbroken traditie wilden beide ver enigingen het Aalsters pu bliek de gelegenheid bieden met het oeuvre van de Brugse kunstenares, An drée Algrain, kennis te maken. Andrée Algrain werd gebo ren te Brugge in 1905 en woont nog steeds in Brug ge, in de Niklaas Despars- straat 17. Vanaf haar zestiende jaar volgde ze, aangespoord door haar moeder vooral, de lessen aan de Academie voor Schone Kunsten te Brugge. Ze leerde er eerst tekenen, nadien ook schil deren, tot in 1933. In 1933 trad ze voor 't eerst naar buiten met haar werk tijdens een individuele ten toonstelling in haar ge boortestad. Nadien volgden persoonlij ke tentoonstellingen te Oostende, Roeselare, Nino- ve, Brussel (1938), Etikho- ve en verschillende groepe- exposities in binnen- en buitenland. De kunstenares heeft reeds jaren ten gevolge van familiale banden grote belangstelling voor min der-validen, de laatste tijd vooral voor de opvang van meerderjarige zwaar men taal-gehandicapten in aan gepaste centra. En daarom ook staat zij bij iedere persoonlijke ten toonstelling, de winst op verkochte werken af aan door haar beschermde wer ken van minder-validen. De opbrengst van de verkoop van geschilderde werken in de Aalsterse belfortzaal. wordt ditmaal overgedra gen aan de V.Z.W. Schoon derhage en de VZW De Be schuttende Werkplaatsen van Aalst. Mw Algrain is een zeer be kwame portrettiste. Daar om kreeg ze onlangs als opdracht het portret van Louis D'Haeseleer te schil deren: het dertiende in de stedelijke galerij van Aal sterse burgemeester sedert 1830. Ook van het voor dit schilderij door de stad be taalde bedrag heeft de kun stenares, zeer edelmoedig, 80% afgestaan aan de V.Z.W. Schoonderhage. Mevrouw Algrain blijkt, niettegenstaande haar ou derdom (77 jaar!) nog steeds een zeer bekwame, geestdriftige en dynami sche kunstenares te zijn. Ze schildert met hart en ziel. Haar talent is veelzij dig. In olieverf en ook in akwarel met zachte kleuren eigen aan deze techniek weet zij zich als een rasech te schilderes uit te druk ken, veelal in een poëtische sfeer en biedt zij ons ver schillende onderwerpen aan. Niet alleen het portret van burgemeester D'Haese leer, maar ook verschillen de poëtische landschappen, kleurrijke bloemenkompo- sities en geslaagde marines zijn blikvangers op de ten toonstelling. Meerdere landschappen stammen uit haar eigen woonomgeving, uit de buurt van Brugge. Heel wat indrukken heeft ze met kunstzinnig gevoel verwerkt. Het zijn vastge legde herinneringen aan eenvoudig- gelukkige mo menten uit haar loopbaan als kunstenares, momenten van ontroering voor natuur en schoonheid. Ze slaagt er in die vreugde uit te druk ken en mee te delen, zowel in olieverf als in akwarel. Ook de volwassenen waren paraat om van de opendeurdag van de Dendermondse een groot feest te maken (ks)

De Voorpost | 1982 | | pagina 20